جمع بندی آیا شیوه دادن سوالهای اعتقادی و ... روی برگه به خواستگاری جهت شناخت مفید است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا شیوه دادن سوالهای اعتقادی و ... روی برگه به خواستگاری جهت شناخت مفید است؟

باسلام
بنده بخاطر اینکه بدانم طرف، از لحاظ فکری و اعتقادی و ... با من همسو هست یا نه این سوالات را نوشتم و برای اون پاسخ هم گذاشتم تا از این پاسخ هایی اون شبهات خودش رو به خودم ببینم و در مورد ازدواج تصمیم بگیرم. و همچنین کمی در مورد رفتار خودم و امورات شخصی ام گفتم.
به نظرتون این روش خوبه؟

هوالواحد

خسته نباشید

تبعا هر انسان باید با هم فکر و هم نوع خودش است ازدواج کند تا بتواند به یک زندگی آرام و لذت بخش دست یابد. لذا بنده سوالاتی را آماده نموده ام، تا بدانم تفکر شما تا چه حد شبیه تفکر من است. خواهشمندم ابتداء سوالات را دقیق مطالعه نموده و کاملا با دقت گزینه صحیح نشانی کنید، اگر پاسخ سوالی در بین گزینه های نوشته شده وجود نداشت، پاسخ خود را بنویسید. پاسخهای شما بسیار زیاد برای من مهم است.
لازم به ذکر است که در دادن پاسخ عجله ای نیست، می‎توانید بعدا این برگه را به من برسانید همچنین شما نیز می‌توانید سوالاتی را که در مورد من دارید را مطرح نمایید تا پاسخ ارائه کنم.

1. پایبندی شما به احکام شرعی تا چه حدی است؟
الف: سعی می‌کنم به تمامی وظایف واجب خود عمل کنم و از تمامی محرمات پرهیز کنم
ب: اکثر واجبات خود را انجام داده و از اکثریت گناهان پرهیز می‌کنم؛ برخی از واجبات عمدا ترک یا برخی محرمات را عمداً انجام می‌دهم.
ج: پایبندی محکمی ندارم (پایبندی من متوسط است و ضعیف‌تر از گزینه «ب»)
د: اصلا پایبندی به احکام شرعی ندارم

1. پایبندی شما به انجام مستحبات و ترک مکروهات تا چه حد است؟
الف: تا حد امکان سعی می‌کنم مستحبات را انجام داده و مکروهات را ترک کنم
ب: مستحباتی را انجام و مکروهاتی را ترک می‌کنم که برایم آسان باشد
ج: برخورد خاصی ندارد، گاهی مستحبات را انجام می‌دهم و گاهی مکروهات را ترک می‌کنم
د: اصلا دنبال مستحب و مکروه نیستم؛ در احکام شرعی فقط به واجبات عمل و محرمات را ترک می‌کنم.

1. تا چه حد موافقید و همکاری می‌کنید که فضای خانه از تمامی محرمات الهی همانند غیبت و دروغ و... به صورت کامل خالی باشد؟
الف: کاملا موافقم و همکاری می‌کنم
ب: موافقم و همکاری می‌کنم
ج: تقریبا موافقم و تقریبا همکاری می‌کنم (احتمال داره بعداً مخالفت کنم و همکاری نکنم)
د: موافق نبوده و همکاری نمی‌کنم.

1. برخی از مراجع فرموده اند «معنای غیبت آن است که شخص عیب برادر یا خواهر مؤمن خود را در نبود او بیان کند، بلکه چنانچه هر مطلبی را درباره‌ی او نقل کند که اگر در حضور وی بیان می‌کرد ناراحت می‎شد، غیبت به شمار می‌آید». من سعی میکنم این تعریف را رعایت کنم، شما چقدر موافقید از این تعریف ذکر شده پرهیز کنید؟
الف: کاملا موافقم
ب: موافقم
ج: تقریبا موافقم (احتمال داره بعداً مخالفت کنم)
د: موافق نیستم

1. مشهور مراجع فرمودند: «گوش دادن موسیقی که مناسب مجالس لهو لعب باشد حرام است و غیر آن حرام نیست»، اما حد اقل یک مرجع را من دیدم که فرمود: «تمام انواع موسیقی ها حرام است و فرقی میان موسیقی که مناسب با مجالس لهو و لعب است و موسیقی که نیست، وجود ندارد» ضمنا بنده تقریبا تمام انواع موسیقی ها را دوست ندارم، و مایلم شما نیز تمام انواع موسیقی ها را گوش نکنید و در فضای خانه نیز پخش نکنید، با این مورد چقدر موافقید؟

1. می‌دانید که حد حجاب آن است که تمام بدن را به جزء وجه و کفین بپوشانید اما چادر، حجاب برتر و شایسته زن مؤمنه است؛ بنده مایلم شما تمام بدن حتی وجه و کفین را نیز در برابر نامحرم بپوشانید، با این مورد چقدر موافقید؟

1. داشتن تلوزیون و پخش برنامه های آن (ولو برنامه های اسلامی)، ماهواره و عضویت شما یا فرزندان در شبکه های اینترنتی ممنوع بوده و استفاده آزاد از اینترنت ممنوع است (مگر با اجازه – البته بنده بخاطر این مورد دلائل موجه فراوانی دارم) چقدر با این مورد موافقید؟

1. چقدر اینترنت کار کرده اید؟
الف: به حد ضرورت کار کرده ام.
ب: فراتر از حد ضرورت کار کرده ام و در شبکه های اجتماعی اینترنت نظیر فیسبوک نیز عضو بودم
ج: اصلا کار نکردم
د: بلد نیستم

1. چقدر در موبایل و کامپیوتر بازی کرده و می‌کنید؟
الف: آن بازی ها را نمی‎پسندم و بازی نکردم
ب: قبلا مقدار نه چندان زیاد بازی میکردم ولی ترک کرده ام
ج: از گذشته تا الان با صورت متوسطه بازی می‌کنم
د: همیشه خیلی زیاد اهل بازی بودم

1. دوست ندارم بدون عذر موجه از منزل خارج شوید و همچنین اجازه کار بیرون منزل را نمیدم مگر آنکه ضرورتی ببینم. با این مورد چقدر موافقید؟

1. نظر شما در مورد سکونت دائمی در کشورهای اروپایی چیست؟
الف: قلبا رضایت ندارم و تا حد ممکن مخالفت خودم را اعلام میکنم اما چون شوهرم می‌خواهد ممانعتی ندارم
ب: رضایت قلبی ندارم و مخالفتی هم نمیکنم
ج: تقریبا مخالفم (احتمال داره بعداً موافقت کنم)
د: رضایت کامل قلبی دارم

1. انجام مستحباتی که مشروط به رفتن بیرون از منزل است یا با حقوق شوهر منافت دارد باید اجازه بگیرد، چقدر با این مورد موافقید؟

1. با رفتن من یا فرزندان به جهاد که احتمال کشته شدن یا مجروح شدن است چقدر موافقید؟

1. با انفاقات مالی و جانی زیاد من به حدی که ممکن است مقداری زندگی خودمان را تحت تأثیر قرار دهد در هر زمان و مکان چقدر موافقید؟

1. از آنجایی که خداوند ازدواج مجدد و موقت را برای متأهلین نیز جایز نموده، اگر بنده خواسته باشم چنین کاری را انجام بدهم، رضایت قلبی شما تا چه حد است؟
الف: قلبا کاملا موافقم زیرا خدای مهربان اجازه داده است حتی اگر دلیلی نداشته باشید، مخالفت نمی‌کنم
ب: زمانی رضایت قلبی دارم که دلیل شرعی داشته باشید، اما اگر دلیلی هم نباشد، مخالفت نمی‌کنم
ج: کمی رضایت قلبی دارم (اما احتمال داره بعداً اصلا رضایت قلبی نداشته باشم) اما مخالفت نمی‌کنم
د: قلبا در هیچ صورت رضایت قلبی ندارم اما چون شرعیت اجازه داده مخالفت نمی‌کنم
هـ: اصلا رضایت قلبی ندارم و به شدت مخالفت می‌کنم

1. دوست دارم ارتباطات شما با افراد دنیا زده و بی تقوا تنها به حد واجب صله رحم باشد (مگر در صورت ضرورت و با اجازه)، با این مورد چقدر موافقید؟

1. آیا شما آیت الله خامنه ای را به عنوان ولی فقیه قبول دارید؟
الف: بله
ب: ایشان را دوست دارم ولی به عنوان ولی فقیه قبول ندارم
ج: قبول ندارم
د: نمی‌دانم

1. مرجع تقلید شما کیست؟
..............................................................................................

1. نظر شما در مورد قمه زنی چیست؟
الف: کاملا مخالم زیرا موجب وهن مذهب شده و خلاف احتیاط است زیرا بسیاری از مراجع آن را حرام می‌دانند
ب: تقریبا مخالم
ج: با قمه زنی موافقم

1. هنگام برخورد با مشکلات معمولا با کدام یک از ائمه علیهم السلام ارتباط برقرار کرده و توسل می‌کنید؟ اسامی شریف ایشان را بنویسید:

.........................................................................................................................................................................

لازم به ذکر است که اگر شما این سوالات را در مقام مرد از من بپرسید و من در جایگاه زن می‌بودم، پاسخ من گزینه الف و در برخی موارد گزینه ب بود.
ضمنا چون خداوند بر شما واجب نکرده در خانه کار کنید، غذا بپزید، ظرف و لباس بشویید، اتو کنید و ... من هم بر شما اجباری ندارم زیرا اصلا چنین حقی ندارم و تبعا هر زمانی دوست داشتید می‌توانید این موارد را انجام ندهید و همچنین است سایر اموراتی که خداوند مهربان بر شما واجب نکرده است.

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

پرسش:
آیا طرح سوالات اعتقادی مانند کنکور برای شناخت طرف مقابل در مسئله ازدواج روش صحیحی است یا خیر
.

پاسخ:
آنچه مسلم است؛ پرسیدن یک سری سوالات اساسی (در مورد ویژگی های شخصیتی،ملاک ها و معیارهای ازدواج،مسائل اعتقادی و اخلاقی، بینشی، خانوادگی، انتظارات از زندگی، همسر آینده، برنامه های اقتصادی، روحیات شخصی، تحصیلات و نحوه ارتباط با دوستان، فامیل، خانواده و ...) در روز خواستگاری یک امر لازم و ضروری است.
البته خود سوالات باید چه جوری باشد، با چه ادبیاتی بیان شود؟ و چگونه ارزیابی شود، این خودش نیاز به توضیح مفصلی دارد که انشالله در ادامه اشاره خواهم کرد.

اما برای پاسخ سوال اختصاصی شما بزرگوار:
به نظر می رسد اصل سوال کردن خوب است، ولی پرسش و شناختن با این کیفیت (با این شرح و بسط و به صورت تستی و به صورت مکتوب که شخص آن را صرفا پر کند) صحیح نیست؛ (با راهکارهای خیلی اسان می توان بیشتر موراد را بررسی و شناسایی کرد.)
شما باید برای خودتان اهداف و ملاک ها را اولویت بندی بکنید، تا طبق آن سوال ها مطرح و از طرف مقابل بپرسید.

به دلیل:
1. آنچه در مصاحبه ها و شناختن افراد اصل است، گفتگوی حضوری است که می تواند برای ما بهترین مشخصه شناختن باشد، یعنی در حقیقت گفتگوی روبرو طوری است که می توان با انواع سوال ها ذهنیت و موقعیت فکری فرد را شناسایی کرد، حتی مراکز مشاوره هم برای اینکه بتوانند پاسخ های تست را به صورت واقعی بسنجد، بعد از پاسخ دادن یک گفتگوی حضوری هم مشاوره می کنند تا نتایج واقعی شود.
پس: بهتر است شما با گفتگو و صحبت حضوری سوالات خودتان را بپرسید (نه به این تفصیل و جزئیات)، با چند تا سوال کلی و جزیی می توان طرف را شناسایی کرد.

2. امکان دروغ و امکان کتمان برخی از واقعیات در این تست ها بیشتر است. (با چالش کشیدن طرف مقابل در مکالمه حضوری، می توان برخی از کتمان کاری ها و پنهان کاری ها را شناسایی کرد.)

نکته مهم:شما بعد از اینکه یک تحقیق مفصل از خصوصیات فردی و خانوادگی طرف مقابل اخذ کردید، مرحله خواستگاری و پرسیدن سوالات را انجام دهید، و الا شاید نتیجه خوبی نگیرید.

سلام
دوست عزیز !!!
بنظرم خیلی بیشتر رو ازدواج فکر کنید همچنین مطالعه!
ببینید یک سری سوالات شما بی ربط و بی اهمیت هست

نقل قول:

1. مرجع تقلید شما کیست؟

.................................................. ............................................

1. نظر شما در مورد قمه زنی چیست؟

الف: کاملا مخالم زیرا موجب وهن مذهب شده و خلاف احتیاط است زیرا بسیاری از مراجع آن را حرام می‌دانند
ب: تقریبا مخالم
ج: با قمه زنی موافقم

1. هنگام برخورد با مشکلات معمولا با کدام یک از ائمه علیهم السلام ارتباط برقرار کرده و توسل می‌کنید؟ اسامی شریف ایشان را بنویسید:

.....

دوست عزیز قمه زنی مگر ربطی به ازدواج داره مگه زن میره قمه زنی میکنه!!
یا اگر فرد مومن هست دیگه چه فرقی داره مرجعش کیه؟ آقای سیستانی یا وحید یا هرکی دیگه!!!
یا چه فرقی داره به کی متوسل میشه!!!
نقل قول:

1. داشتن تلوزیون و پخش برنامه های آن (ولو برنامه های اسلامی)، ماهواره و عضویت شما یا فرزندان در شبکه های اینترنتی ممنوع بوده و استفاده آزاد از اینترنت ممنوع است (مگر با اجازه – البته بنده بخاطر این مورد دلائل موجه فراوانی دارم) چقدر با این مورد موافقید؟

جانم!!!
مگر دیکتاتوریه! شما همچین حقی اصلا نداری داری؟
نقل قول:

1. ز آنجایی که خداوند ازدواج مجدد و موقت را برای متأهلین نیز جایز نموده، اگر بنده خواسته باشم چنین کاری را انجام بدهم، رضایت قلبی شما تا چه حد است؟

الف: قلبا کاملا موافقم زیرا خدای مهربان اجازه داده است حتی اگر دلیلی نداشته باشید، مخالفت نمی‌کنم
ب: زمانی رضایت قلبی دارم که دلیل شرعی داشته باشید، اما اگر دلیلی هم نباشد، مخالفت نمی‌کنم
ج: کمی رضایت قلبی دارم (اما احتمال داره بعداً اصلا رضایت قلبی نداشته باشم) اما مخالفت نمی‌کنم
د: قلبا در هیچ صورت رضایت قلبی ندارم اما چون شرعیت اجازه داده مخالفت نمی‌کنم
هـ: اصلا رضایت قلبی ندارم و به شدت مخالفت می‌کنم

اینو نگو یهو دیدی تو جلسه خواستگاری زدنت 6 ماه بیمارستان خوابیدیا!!!
در کل شما وقتی زن داری دیگه صیغه چرا؟
بعضی سوالات هم خوبه منتهی بعضی در جلسه اول بعضی در جلسه های بعدی باید مطرح شه

مسئله حجاب و موسیقی رو اول نمیگن اول باید در مورد مسائل اساسی بحث کنید مثلا شما اول میتونی بگی چقدر پایبند به دین هستید اگر گفت زیاد اکی بریم سوال بعدی
ولی اگر طرف بگه اصلا قبول ندارم دیگه از موسیقی و حجاب گفتن معنا نداره داره؟

اصلا به نظرم پرسشنامه ، پاسخنامه دادن سر جلسه خواستگاری بی معنیه! مگه طرف داره کنکور میده !؟؟

در ضمن شناختی که تو صحبت کردن، از طرز حرف زدن، مِن و مِن کردن، فک کردن سر جوابها ، حالت چهره، و..... میشه بدست آورد، هیچوقت با این کنکور گرفتن نمیشه فهمید.

موضوع قفل شده است