جمع بندی کنیه و القاب پیامبر (ص) و حضرت عباس (ع)

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کنیه و القاب پیامبر (ص) و حضرت عباس (ع)

سلام .
دنبال کنیه ها و القاب پیامبر ص و حضرت عباس ع بودم . ممنون میشم لیستی از کنیه ها و القاب این دو بزرگوار بگذارید چون لازم دارم . (البته اگه در ضمن عنوان کردن القاب و کنیه ها سند هم بدید ممنون میشم)
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علیکم
کنیه و القاب حضرت رسول الله صلی الله علیه و اله وسلم
کنیه: ابوالقاسم(1) و ابوابراهیم(2)
القاب: ناسخ التواریخ القاب ان حضرت را در حدود هزار لقب می داند که امین یکی از آنها است(3) علاوه بر احمد که در قرآن آمده، مهمترین آنها عبارتند از : مصطفی، حبیب الله، صفی الله، نعمة الله، خیرة خلق الله، سیدالمرسلین، خاتم النبیین، رحمة للعالمین، نبی امّی(4)
1. منتهی الامال، دو جلدی، جلد1، 29
2.الطبرسی، اعلام الوری باعلام الهدی، ج۱، ص ۴۳.
3. ناسخ التواريخ زندگانى پيامبر ،ج‏1،ص:392
4.مقدسی، بازپژوهی تاریخ ولادت و شهادت معصومان، ص ۹۱.

کنیه و لقب حضرت عباس علیه السلام
کنیه: ابوالفضل(1) (نسبت این کنیه به آن حضرت، فضایل اخلاقی نیک ایشان بوده است)(2) ابوالقاسم: کنیه‌ای دیگر حضرت عباس است که از زیارت اربعین، برگرفته شده آنجا که جابر بن عبدالله انصاری خطاب به وی می‌گوید: «السلام علیک یا اباالقاسم، السلام علیک یا عباس بن‏ علی؛ سلام بر تو، ‌ای پدر قاسم؛ سلام بر تو، ‌ای عباس بن‏ علی.(3)
و اما القاب: قمر بنی هاشم(4)، باب الحوائج(5)، طیار(6)، الشهید(7)، سقا(8)، عبدصالح(9) علمدار(10)

1. ابن نما حلی، مثیر الاحزان، ص٢٥٤، / مقاتل الطالبین، ص‏٨٩
2.عمدة الطالب، ص‏٢٨٠
3. بحار ، ج 101،ص 330
4.ابوالفرج الاصفهانی، مقاتل الطالبیین، ص٩٠/ابن نما حلی، مثیر الاحزان، ص٢٥٤
5.العباس بن ‏علی(ع)، ص ٣٠
6. بطل العلقمی، ج ٢، ص ١٠٨ -١٠٩
7.همان
8. محسن امین، اعیان الشیعه، ج٧، ص٤٢٩-الطبری، محمد بن جریر؛ تاریخ الأمم و الملوک(تاریخ الطبری، ج٥، صص٤١٢-٤١٣؛ ابوالفرج الاصفهانی، پیشین، صص١١٧-١١٨ /عمدة الطالب، ص‏٢٨٠
9.همان، ص ١٢٤.
10. عمدة الطالب، ص‏٢٨٠

پرسش: لطفا کنیه و القاب حضرت محمد (ص) وحضرت عباس (ع)را بیان نمائید؟

پاسخ:
برای پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) دو کنیه نقل شده است
یک: ابوالقاسم(1)
در روایتی امام رضا (علیه السلام) علت این کنیه را این گونه بیان فرمودند:
حسن بن فضال از پدرش نقل می کند از امام رضا ( علیه السلام) پرسیدم چرا به پیامبر ابوالقاسم می گویند حضرت فرمود چون دارای فرزندی بود اسمش قاسم بود .
گفتم یابن رسول الله آیا مرا لایق می دانی که بیشتر توضیح دهی حضرت فرمود بله آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه السلام) فرمود من و علی پدران این امت هستیم؟

گفتم بله. فرمود آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه السلام) نسبت به همه امت از جمله علی (علیه السلام) به منزله پدر است؟ گفتم بله. فرمود آیا میدانی علی (علیه السلام) تقسیم کننده بهشت و دوزخ است؟
گفتم بله. فرمود از این رو به او گفته می شود ابوالقاسم چون پدر قاسم بهشت ودوزخ است .
« حَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لَهُ لِمَ كُنِّيَ النَّبِيُّ ص بِأَبِي الْقَاسِمِ فَقَالَ لِأَنَّهُ كَانَ لَهُ ابْنٌ يُقَالُ لَهُ قَاسِمٌ فَكُنِّيَ بِهِ قَالَ فَقُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَهَلْ تَرَانِي أَهْلًا لِلزِّيَادَةِ فَقَالَ نَعَمْ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَبٌ لِجَمِيعِ أُمَّتِهِ وَ عَلِيٌّ بِمَنْزِلَتِهِ فِيهِمْ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ عَلِيّاً قَاسِمُ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ قُلْتُ بَلَى قَالَ فَقِيلَ لَهُ أَبُو الْقَاسِمِ لِأَنَّهُ أَبُو قَاسِمِ الْجَنَّةِ وَ النَّار.».(2)
دو: ابوابراهیم(3) و این کنیه از آن جهت است که ایشان از ماریه فرزندی به نام ابراهیم داشتند که در کودکی از دنیا رفت.(4) جبرئیل پس از ولادت ابراهیم پیامبر صلی الله علیه واله وسلم را با کنیه ابوابراهیم مورد خطاب قرار داد.(5)
القاب: ناسخ التواریخ القاب ان حضرت را در حدود هزار لقب می داند که امین یکی از آنها است(6) علاوه بر احمد که در قرآن آمده، مهمترین آنها عبارتند از : مصطفی، حبیب الله، صفی الله، نعمة الله، خیرة خلق الله، سیدالمرسلین، خاتم النبیین، رحمة للعالمین، نبی امّی(7)

در مورد کنیه و القاب حضرت عباس (علیه السلام )

برای حضرت عباس دو کنیه گفته اند:
یک: ابوالفضل(8) که معروفتر است (نسبت این کنیه به آن حضرت، فضایل اخلاقی نیک ایشان بوده است)(9) البته برخی فرزندی به نام فضل نیز برای ایشان ذکر کرده اند(10)
دو: ابوالقاسم: کنیه‌ای دیگر حضرت عباس است که از زیارت اربعین، برگرفته شده آنجا که جابر بن عبدالله انصاری خطاب به وی می‌گوید: «السلام علیک یا اباالقاسم، السلام علیک یا عباس بن‏ علی؛ سلام بر تو، ‌ای پدر قاسم؛ سلام بر تو، ‌ای عباس بن‏ علی.(11)
و حضرت عباس القاب زیادی دارند که معروفتین آنها قمر بنی هاشم(12)، باب الحوائج، طیار(13)، الشهید، سقا(14)، عبدصالح(15) علمدار(16) می باشد.

کلیدواژه: حضرت محمدصلی الله علیه واله وسلم، القاب، کنیه

حضرت عباس،
منابع:

1. الطبرسی،اعلام الوری باعلام الهدی، ج۱، قم: مؤسسة آل البیت لاحیاء التراث، ۱۴۱۷ق، ج۱، ص ۴3.
  2. بحارالانوار ج16ص 95.
  3. طبرسی پیشین،
  4. كتاب جمل من انساب الأشراف، أحمد بن يحيى بن جابر البلاذرى (م 279)، تحقيق سهيل زكار و رياض زركلى، بيروت، دار الفكر، ط الأولى، 1417، انساب الاشراف، ج۱، ص۴۵۰
  5. همان
  6. ناسخ التواريخ زندگانى پيامبر ،ج‏1،ص:392
  7. مقدسی، یدالله، بازپژوهی تاریخ ولادت و شهادت معصومان، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ص ۹۱.

8. حلی، ابن نما، مثیر الاحزان، ترجمه علی کرمی، قم، نشر حاذق، اول، ۱۳۸۰ش، ص٢٥٤، / الاصفهانی، ابوالفرج، مقاتل الطالبیین، تحقیق احمد صقر، بیروت، موسسة الاعلمی للمطبوعات، ۱۴۰۸ق/۱۹۸۷م، ص‏٨٩
9. ابن عنبه حسنی، عمدة الطالب فی انساب آل ابیطالب، قم، انصاریان، ۱۴۱۷ق، ص‏٢٨٠
10. ابن صوفی نسابه، پیشین، ص۴۳۶
11. بحار ، ج 101،ص 330
12.ابوالفرج الاصفهانی، مقاتل الطالبیین، ص٩٠/ابن نما حلی، مثیر الاحزان، ص٢٥٤
13. بطل العلقمی، ج ٢، ص ١٠٨ -١٠٩
14. ابوالفرج الاصفهانی، پیشین، صص١١٧-١١٨ /عمدة الطالب، ص‏٢٨٠
15.همان، ص ١٢٤.
16. عمدة الطالب، ص‏٢٨٠

موضوع قفل شده است