صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقد و بررسی جوانان حوزوی

علاقه
    شارژ ایرانسل-نت-چایی-فلافل
    نوشته
    532
    حضور
    48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4042

نقد و بررسی جوانان حوزوی

به نام خدا

سلام به همه دوستان

نقد بر دانشگاه زیاد دیدیم و شنیدیم ولی من به شخصه تا بحال نقد جدی بر حوزه و فعالیت و عملکرد آن و نتیجه فعالیتهایش که همان جوانان حوزوی هستند ندیدم

فضایی بهتر از این محیط که جوانان حوزوی زیادی تشریف دارن ندیدم که این بحث را مطرح کنم
    در ابتدا این را عرض میکنم برادر خود من طلبه و حوزوی هست و با خیلی از دوستان طلبه ایشون در رفت و آمد هستم و از نزدیک با خیلی از حوزوی ها برخورد داشتم چه برادر و چه خواهر پس نقدی نیست که بخواد چشم بسته باشه منبه طور عملی رفتار جوانان حوزوی و یا دانشجویانی که به قول بچه ها حزب الهی هستنو تو بسیج داشنگاه فعالیت دارن را دیدم (توجه کنید این نقد برای پیشرفت است نه دلخور شدن دوستان اگر نقدی نکینم پیشرفت نخواهیم داشت باید نقطه ضعفها مطرح شود با بتوان چاره ای اندیشید)

وقتی میخواهیم عملکرد دانشگاه را نقد کنیم خوب میگیم مثلا در رشته ی برق چطور فارق تحصیلهایی تربیت کرده چند درصد ارشد قبول شدن چه معدلهایی کسب کردن و مهم تر ازون واقعا مهندس برق آماده وارد شدن به صنعت تربیت کرده یا بیشتر مشکلات ما هم همین هست که مهندس واقعی تربیت نمیشود در خیلی از دانشگاهها

و حال حوزه از یک آدم طلبه و حوزوی این انتظار میرود که رفتار و گفتارش با یک فرد معمولی فرق داشته باشد نه تنها در گفتار بلکه در عمل هم شاهد این باشیم که در اعمالش برخوردهایش زندگی اش از داشته های دینی اش بهره ببرد .

من با خیلی از طلبه ها و جوانان حزب الهی و ازینا که ریش میزارن و تسبیح به دست (خلاصه ازین بچه ها ی باحال که خودم دوست دارم این طور جوونهارو) برخورد داشتم ولی خیلی ازینا فقط فقط روی اعمال دیگران نظارت میکنن فقط یاد گرفتن نصیحت کنند بگن دروغ بده به نامحرم نباید نگاه کرد غرور بده حسادت بده خودخواهی بده ولی به خودشون میرسه شروع به تبصره گذاشتن میکنن (این بحث احساسی نیست این مشاهدات من است و از دوستان میخوام واقعا بیاییند و ببینیم مشکل کار از کجاست که خیلی از طلبه ها این روش را دارن.) دقت کنید بحث سر نقد سازنده است یعنی در مورد نیمه خالی لیوان میخواهیم نقد کنیم وگرنه د خوبی ها پیشرفت ها و تربیت شاگردان بزرگوار و .... حوزه بر کسی پوشیده نیست

واقعا این موضوع از خیلی وقت پیش ذهنمو مشغول کرده میبینم یه جوان که دینش بهایی هست اینقدر با فروتنی و خاکی هست تو رفتاراش نه غروری میبینم نه دروغی نه .... ولی میرسم به یک جوانی که 5 یا 6 سال تو حوزه درس خونده ادعای عالمی در دین داره ولی وقتی باهاش هم صحبت میشی میبینی همش از بالا بهت نگاه میکنه و غرور و خودخواهی ....بگذریم این یک مثال کوچیک بود چرا باید یکی که بویی از اسلام نبرده و از نظر ما نجس هست رفتار اجتماعیش همانطور که دین ما گفته باشه با دیگران ولی کسی که ادعای مسلمانی داره و طلبه هست نه...اشکال کار کجاست

من ادامه میدم این بحث را دوستان اگه تا اینجا نظری دارن بفرمایند(اگه غلط تایپی در متن بود عفو بفرمایید با عجله تایپ کردم)
    أوْشَكُ دَعْوَةً‌ وَ أسْرَعُ إجابَةُ دُعاءُ الْمَرْءِ لاِخیهِ‌ بِظَهْرِ الْغَیبِ.
    دعایی كه بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.

التماس دعا

2. صلوات ها 16

3.  

علاقه
    محض ریا فقط خدا
    نوشته
    348
    حضور
    1 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1753

سلام عزیزم
    نه راحت باش خوب حرفهات رو هم بزن
    همین سوال که سوال حقیر هم بود از آقا امام صادق پرسیده شد یه جون دلسوز مثل شما می پرسه چرا همچین چیزی هست؟ جواب نقل به مضمون :اون بهایی اب از سرش گذشته نیاز به قرق شدن نداره اما طلبه اگه شیطونه ولش کنه دمار از روزگار شیطان چه انسی چه غیره در میاره پس یک عامل شیطان قویتر شد هنوز هم دلیل هست ولی این مهمترینشه خدایا دست همه جونا چه دانشگاهی چه حوزوی رو در دو دنیا بگیر اگه شد حقیر رو هم
    اگه اشتباه لپی داشت شما به بزرگواریت ببخش
    نقل قول نوشته اصلی توسط رسول الله نمایش پست ها
    فَمَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَه

5. صلوات ها 17

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام حميدجان
    من هم با شما موافقم نقد سازنده رشد دهنده است.
    البته نمي دونم چندتا طلبه باحال تو تور شما افتاده اند؟
    ولي من كه اسير برخورد همون ها شدم و اصل استمرار كارم در حوزه با توجه به درصد انسان هاي خود ساخته(نسبت به خودناساخته) در حوزه است.
    دوست من حرف زياد است
    اما خودسازي از كار آقاي حسين رضازاده بسيار سخت تر است
    (شجاع ترين مردم كسي است كه بر نفسش غلبه كند)
    حوزويان در گود هستند و بيشتر در ديدند
    بقيه مشكل ندارن چون املا نانوشته غلط ندارد
    ولي قبول دارم حق با شماست حوزه لازم دارد براي خودسازي طلاب برنامه و توجه بيشتري داشته باشد.
    ویرایش توسط maryam : ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۶:۵۵
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 20

علاقه
    عقاید اسلامی
    نوشته
    2,154
    حضور
    1 روز 4 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    190
    صلوات
    19406

سلام
    جناب حامد مسئله خوبی رو عنوان کردند
    اگر منو جزو حوزوی ها حساب کنند این مسئله جزو دغدقه های خودم هم هست.و با دوستان درباره این موضوع زیاد صحبت کردیم
    مسلما هر کس اسم مسلمان و بالاتر از اون شیعه میره روش باید به دستورات دین عمل کنه.اول بره سراغ خودسازی بعد سراغ دیگران سازی
    البته به این نکته هم توجه کنیم که اگر قراره همه روحانیت اول به طور کامل تزکیه نفس کنند و بعد جامعه رو ارشاد کنند که این همه هزینه بیت المال برای تحصیل اونا غیر عاقلانه بود.اونها وظیفه اشونه که جامعه رو اصلاح کنند و پیش نیاز اون خودسازی خودشونه
    پس باید سرعت کارشون بره بالا
    من شدیدا موافق این مطلبم که الان اوضاع اون جوری که باید نیست.خیلی ها توی هر جایگاهی که هستند درست به وظایفشون عمل نمیکنند و دور از جان علمای محترم سایت؛زیادی رفتن دنبال مال دنیا.چیزی که برای یک انسان خداشناس درست نیست
    و اما نظر خودم
    من شخصا توی مدرسه ای(بهتره بگم حوزه ای )درس میخونم که بهمون یاد دادند که اول خودتو اصلاح کن و بعد به دیگران بگو کارشون اشتباهه
    این مطلب از اول آویزه گوشم شده و تا جایی که تونستم بهش عمل کردم.اما
    این امایی که بوجود میاد رو خوب دقت کنید جناب حامد
    1.گاهی اوقات خودم اشتباهی رو کردم و بدجور هم ازش ضربه خوردم.و اصلا دلم نمیخواد افراد دیگه ای توی اجتماع ازش ضربه بخورند.به همین خاطر بعد چند بار ترک اون رفتار دیگران رو از اون اشتباه نهی کردم یا بهشون گفتم من اگر این اشتباه رو میکنم و هنوز نتونستم کنارش بذارم شما انجام ندید که به مشکلات من دچار نشید.مثل آدمی که پاش سوخته و به دیگران میگه طرف آتیش نرید
    2.باور کنید باور کنید ماها بابت این حوزوی بودن به شدت زیر ذره منفی هستیم واین زیر ذره بین بودن گاهی اونقدر برامون عذاب آوره که اگه امیدی به امام زمان نبود حتما از زیر بار مسئولیتی که داشتیم شانه خالی میکردیم.بذارید منظورم رو روشن تر بگم
    این قضیه زیر ذره بین بودن برای ماها در بسیاری جاها منفیه.یعنی اینکه یه مطلبی رو به یکی میگیم و اون به خاطر حوزوی بودنمون از حرفمون یه برداشت ارشاد میکنه و میگه شما به من تهمت این رفتار رو زدی.کمی که بررسی میشه میبینیم اون از بس به این قشر جامعه حساسه هرچی اونا بگن رو منفی برداشت میکنه
    اتفاقا شبیه این مسئله چند وقت پیش برای خودم بوجود آمد و با شخصی به وسیله پیام کوتاه بحثمون شد و ایشون یک ریز به من میگفت شما به شخصیت من توهین کردی و به تعلیماتی که توی حوزه دیدی عمل نمیکنی و دید منو نسبت به مذهبی ها عوض کردی.و در مقابل هم یکی از اعمال عبادی که بنده داشتم و ایشون ازش مطلع بود رو زد توی سرم که شما با اینکه این کار عبادی رو انجام میدی ولی بهش عمل نمیکنی
    من اون بحث رو همون جا تموم کردم ولی اون مسئله نه از ذهن من بیرون رفت نه از ذهن اون طرف.برام سوال بود که واقعا چی شد که ایشون از یک مطلب ساده من اینطور برداشت منفی کرد؟
    بعد چند روز که پیامها رو دوباره مرور میکردم متوجه شدم ایشون یه مطلب منو به جنبه توهین برداشت کردند و فکر کردند من منظورم اصلاح رفتارشون بوده.در صورتی که من اصلا توی جایگاهی که بخوام اون فرد رو نصیحت کنم اون هم از اون لحاظ رفتاری نبودم ولی از بس ایشون به حرفها و رفتارهای این قشر جامعه حساس بودند و انگار منتظر تلنگری که بتوپن به این قشر؛تمام حرفهای منو منفی برداشت کردند
    پس ببینید اگر از یک طرف اشتباه رفتاری و تربیتی در قشر طلبه هست در مقابل حساسیت فوق العاده بالایی که منجر به برخورد منفی میشه در قشر دیگه جامعه هست
    به نظر شخص من که اصلا درست نیست جامعه رو در مسایل مذهبی تقسیم بندی کرد.چون مذهب قبل از رفتار در قلبه
    اگر قراره از طلبه ها اون هم از جوونهاش ایرادی گرفته بشه باید به طرف دیگه هم نگاه کرد و گرنه این یک تنه به قاضی رفتنه
    و مطلب خیلی مهم تر اینکه توی زمانی که رسول الله شخصا توی جامعه حضور داشتند و عده ای جزو صحابه بزرگ اون حضرت بودند بعدا این همه ناتو از آب دراومدند و به حضرت امیر خیانت کردند
    منظورم اینه که بپذیریم که هر جامعه ای بد و خوب داره چون انسان داره قوه اختیاره.
    من خودم به عنوان یک دانشجو از ادمهایی که دانشجو جماعت رو بی دین و لاابالی میدونند شدیدا ناراحتم و ضربه خوردم
    جالب اینه که من از هر 2طرف ضربه خوردم
    و به هر طرف که میرم ازم میپرسند چرا اونجا اینجوریه؟
    ویرایش توسط maryam : ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۶:۵۹
    [SIGPIC][/SIGPIC]

مقربان

9. صلوات ها 16

علاقه
    میانه روی
    نوشته
    55
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط maryam نمایش پست ها
    مسلمان و بالاتر از اون شیع
    ببخشید ولی حرفتان کمی عجیب بود
    این قضیه زیر ذره بین بودن برای ماها در بسیاری جاها منفیه
    خوب است ببینیم که چرا منفی شده
    اگر قراره از طلبه ها اون هم از جوونهاش ایرادی گرفته بشه باید به طرف دیگه هم نگاه کرد و گرنه این یک تنه به قاضی رفتنه
    ولی باید بدانید که جوانان هم جزوه طلبه ها هستند و به قول شما که می گویید
    اصلا درست نیست جامعه رو در مسایل مذهبی تقسیم بندی کرد.
    طلبه ها را هم نمی توان تقسیم کرد

به نظر من این منفی شدن دید مردم نکته ی مهمی است که بزودی موضوعی را به آن اختصاص می دهم
    خیز و ز رخساره بر افکن نقاب
    ای خجل از سایه ی تو آفتاب
    خیز که آیین تو از یاد رفت
    سنت اجداد تو بر باد رفت

11. صلوات ها 12

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

1.گاهی اوقات خودم اشتباهی رو کردم و بدجور هم ازش ضربه خوردم.و اصلا دلم نمیخواد افراد دیگه ای توی اجتماع ازش ضربه بخورند.به همین خاطر بعد چند بار ترک اون رفتار دیگران رو از اون اشتباه نهی کردم یا بهشون گفتم من اگر این اشتباه رو میکنم و هنوز نتونستم کنارش بذارم شما انجام ندید که به مشکلات من دچار نشید.مثل آدمی که پاش سوخته و به دیگران میگه طرف آتیش نرید
    2
    سلام سرکار مریم ، من با این قسمت حرفتون کاملا و صد در صد موافقم ، زیرا تا زمانی که کسی پی به ضرر و زیان چیزی پی نبرده باشه ، نمی تونه دیگران رو از آن نهی کنه ، که شماها یا خودتون این تجربه رو کردین ، و یا اینکه در طی دروس و تعلیمات اینها رو یاد گرفتید
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

13. صلوات ها 13

علاقه
    شارژ ایرانسل-نت-چایی-فلافل
    نوشته
    532
    حضور
    48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4042

اگر قراره از طلبه ها اون هم از جوونهاش ایرادی گرفته بشه باید به طرف دیگه هم نگاه کرد
    و گرنه این یک تنه به قاضی رفتنه
    مشكل ما هم همين هست كه طاقت شنيدن ايراد را نداريم .
    حرفتون را قبول ندارم .اين يك تنه به قاضي رفتن يعني چه؟اگر قرار است اعمال بر مبناي سخن خدا باشيد بايد به سوي آن رفت حال تمام مردم جامعه به سمت ديگر بروند.اگر كسي طلبه است بايد در رفتارش اطلاعت از دستورات دين حداقل در حد يك مسلمان معمولي را ديد نه پايين از از مردم عادي جامعه كه مسلمان هستن

جواناني كه وارد حوزه ميشن فكر ميكنن معصوم شدن هيچ كس حق اظهار نظر نداره در باره اشون كسي نبايد بهشون نصيت كنه بارها شده به يك ان طلبه نصيحت دوستانه كردم كه شاهد از كوره در رفتنش بود و گفت خودم ميدونم نياز به گفتن شما نبود..

چرا سخن از نقد به ميان مي آيد توجيه اين بايد باشه كه چرا به جوانهاي ديگه گير نميديد و.....اچرا بجاي برطرف كردن نواقص و برطرف كردن آن گام بر نداريم دقيقا نكته اصلي همين هست كه وقتي وارد حوزه ميشويم فكر نكينم همين كه نام طلبه اومد بالا سرمون ديگه از همه با ايمان تريم همه چيز هم ميدونيم نيازبه توصيه كسي هم نداريم(اين قسمت بحث من مربوط به همون نيمه خالي ليوان است وگرنه خيلي از جووناي باحال حوزه هم ديدم كه اينقدر خاكي هستن كه هز كسي به طرفشون جذب ميشه)ولي اين زفتار حوزويها باعث فراري شدن جوانهاي ديگه از دين ميشه بايد پذيرفت كه سنبل و نماد حوزه و دين را مردم در حوزي ها ميبينن وقتي رفتار متكبرانه و مغرورانه در آنها ببينن از دين زده ميشن
    هركسي شايسته اين نيست كه لباس پيامبر تن كند و طلبه شودهمانطور كه من كه عربي خوبي ندارم نميتوانم در رشته هاي انساني و حقوق موفق شوماگر آمدم در رشته انساني بايد تلاش كنم درو انساني خود را قوي كنم اين تمثيلي بود از حوزه و دانشگاه

تحمل عقيده شخص مخالف ....مساله و مشكل بيشتر جوانهايي كه وارد حوزه ميشون اين است

بحث را ادامه ميدم كامل با مثال و جواب بقيه دوستان هم ميدم

ممنون شركت كرديد
    ویرایش توسط HAMED-DJ : ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۲:۴۶
    أوْشَكُ دَعْوَةً‌ وَ أسْرَعُ إجابَةُ دُعاءُ الْمَرْءِ لاِخیهِ‌ بِظَهْرِ الْغَیبِ.
    دعایی كه بیشتر امید اجابت آن می رود و زودتر به اجابت می رسد،‌ دعا برای برادر دینی است در پشت سر او.

التماس دعا

15. صلوات ها 10

علاقه
    میانه روی
    نوشته
    55
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    239

با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed-dj نمایش پست ها
    اين زفتار حوزويها باعث فراري شدن جوانهاي ديگه از دين ميشه
    نه تنها جوان ها بلکه همه ی رده های سنی حتی کودکان
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed-dj نمایش پست ها
    جواناني كه وارد حوزه ميشن فكر ميكنن معصوم شدن هيچ كس حق اظهار نظر نداره در باره اشون كسي نبايد بهشون نصيت كن
    البته فکرکنم باید به این گروه از افراد برادران خوبه بسیجیمان را هم اضافه کنیم
    ویرایش توسط محب الاولیا : ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۳:۴۷
    خیز و ز رخساره بر افکن نقاب
    ای خجل از سایه ی تو آفتاب
    خیز که آیین تو از یاد رفت
    سنت اجداد تو بر باد رفت

17. صلوات ها 11

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

البته یه طرف قضیه رو شما نادیده گرفتید ، مردم هم در مورد افراد حوزوی این دیدگاه غلط رو دارند که فرد حوزوی ، باید فرد معصومی باشد، در حالیکه فرد حوزوی هم یک انسان معمولی هست که علم و تلاشش رو در جهت علوم دینی پیش برده است...
    و نباید انتظار داشته باشیم که مانند معصومین رفتار کنند.
    ولی باید سعی کند بیشتر در حد آموخته های دینی حرکت کند.

ویرایش توسط حرم امن الهی : ۱۳۸۹/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۴:۰۹
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

19. صلوات ها 10

علاقه
    محض ریا فقط خدا
    نوشته
    348
    حضور
    1 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1753

سلام
    اولا نظر من همچنان همونه که گفتم سرکار دی جی
    دوما خیلی از دکتر ها رو سراغ دارم که معتاد به انواع دخانیاتند
    خیلی از روانشناسها رو میشناسم که افسردهاند
    خیلی از سلمونی ها رو میشناسم که موهاشون تنظیم نیست
    سوما یه داستان
    یه روز دو تا کارگر واسه تمیز کردن لوله بخاری با هم رفتن بالای پشت بام یکی طنابو گرفت یکی رفت تو لوله
    وقتی کار تموم شد اونی که بیرون ایستاده بود و صورتش تمیز بود بدوبدو رفت صورتش رو با صابون شست اما اون یکی انکار که نه انکار
    میدونی علت چی بود؟

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری