جمع بندی در اول چه کارهایی باید «بسم الله» گفت؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در اول چه کارهایی باید «بسم الله» گفت؟

سلام
در اول چه کارهایی باید بسم الله گفت؟ اگر قرار باشد قبل از نشستن روی صندلی هم بسم الله بگوییم آنوقت باید در روز 1000 بار بسم الله بگوییم. خوب این خسته کننده هست. باید چه کار کرد؟
ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

yaHosseinDS;716679 نوشت:
در اول چه کارهایی باید بسم الله گفت؟ اگر قرار باشد قبل از نشستن روی صندلی هم بسم الله بگوییم آنوقت باید در روز 1000 بار بسم الله بگوییم. خوب این خسته کننده هست. باید چه کار کرد؟

احتمالا مورد خاصی مد نظر شما بوده که این سوال را مطرح کرده اید. من برای باز شدن تاپیک به نکته ای اشاره می کنم در صورتی که پاسخ را نگرفتید یا توضیح بیشتر لازم بود بفرمائید در خدمتیم
برادر گرامی؛
توجه به مبانی دینی و بهره مندی از آن در نوع نگرش به طبیعت پیرامون خود و جهان بینی ما بسیار موثر است. مطالعه و تعمق در اسرار نظام خلقت علاوه بر ایجاد روح تواضع و فروتنی در انسان، می‌تواند مو جب تعالی معنوی در انسان شود و مربوط بودن حوادث و اتفاقات در این دنیا به یکدیگر نیز در همین راستا قابل ارزیابی و تامل است.
در روایتی که ذیل از امیرالمومنین علی‌علیه السلام نقل می شود به یکی از آثار منفی ترک بسم الله در زندگی روزمره خودمان اشاره شده است.

عبدالله بن یحیى نزد امیر مومنان(ع) آمد در جلوی آن حضرت یك تخت بود.
حضرت فرمود: بنشین! وقتی عبدالله بن یحیی روی تخت نشست، آن تخت چرخید و او با سر بر زمین خورد و سرش به شدت زخمی شد و خون از آن روان شد .
پس آن حضرت آبى خواست و خون سر عبدالله بن یحیی را شست سپس او را نزد خود فرا خواند حضرت دست بر آن كشید. سپس فرمود:
اى عبد الله سپاس خدا را كه محو گناهان شیعه ما را در دنیا به گرفتارى آنها در دنیا مقرر داشت، تا طاعتشان سالم بماند و مستحق ثواب آن باشند. عبدالله گفت:
اى امیر مومنان بواسطه این سخن به من فائده رساندى و به من علمی آموختی ولی اگر صلاح بدانید آن گناهى را كه به خاطر آن در این مجلس گرفتار بلا شدم معرفی کن تا دوباره مرتکب آن گناه نشوم؟
حضرت فرمود؛ این بلایی که به آن گرفتار شدی به خاطر این بود که هنگام نشستن «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ نگفتى و خدا اثر شوم این و ترك وظیفه را در قالب چنین بلایی به تو نشان داد. تا تو را از آن بی‌ادبی پاک کند.
سپس حضرت فرمود: رسول خدا به من فرمود: هر كار مهمى كه در آن بسم الله گفته نشود ناتمام است .
عبدالله بن یحیی می گوید عرض کردم: پدر و مادرم به قربان شما یا امیرالمومنین(ع) از این پس«بسم الله» گفتن را رها نمی کنم.
سپس حضرت فرمود؛ در این صورت از آن بهره‏مند می‌شوى و بوسیله آن خوشبخت می‌گردى.

نظرات سایر دوستان رو هم بشنویم

به نام خدا

با سلام و احترام

نقش الله باید در جان باشد تا بدون اراده و بی رنج یاد آوری و مراقبت به زبان آید.

یادم هست در کتاب آداب الصلوة حضرت امام خمینی رحمة الله علیه خواندم،ابتدا زبان

به قلب ذکر را تلقین می کند و بعد از تمرین و ممارست زیاد این زبان است که به تبع قلب ذکر

خواهد گفت!!!!

"الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم"کسانی که ایستاده،نشسته و به پهلو خوابیده خدا را یاد می کنند

یعنی در همه حال،این وصف خردمندان در قران است"اولی الالباب"

وقتی بسم الله یا هر ذکر دیگری را تمرین کردید،و با آن مانوس شدید سختیش به آسانی مبدل می گردد ان شاالله.

یک داستان واقعی را هم تعریف کنم بد نیست:

بنده ی خدایی می گفت:مادرم در طول نه ماه بارداری اول هر کاری بخصوص غذا خوردن مراقب بودند بسم الله بگویند

بعد از تولد برادرم هم موقع شیر دادن با وضو و با بسم الله بودند،هنگامی هم که کودک غذا خور شد برای هر قاشق

غذایی که در دهان او می گذاشتند بسم الله می گفتند.

و اکنون برادرم بدون اینکه کسی به او بگوید برای هر لقمه غذایی که می خورد بی اراده بسم الله می گوید

حتی مادرم به او تذکر داده یک بسم الله کافی است،اما این کودک خودکار بسم الله می گوید!!!!!!!

پرسش:
در اول چه کارهایی باید بسم الله گفت؟

پاسخ :
توجه به مبانی دینی و بهره مندی از آن در نوع نگرش به طبیعت پیرامون خود و جهان بینی ما بسیار موثر است. مطالعه و تعمق در اسرار نظام خلقت علاوه بر ایجاد روح تواضع و فروتنی در انسان، می‌تواند موجب تعالی معنوی در انسان شود و مربوط بودن حوادث و اتفاقات در این دنیا به یکدیگر نیز در همین راستا قابل ارزیابی و تامل است.
با توجه به این نکته می گوییم :
کلی بودن سوال، کلی بودن پاسخ را می طلبد. لذا در پاسخ به سوال طرح شده عرض می کنیم هر کاری را باید با نام خدا شروع کرد.

چه زیبا سروده نظامی گنجوی :

[TD="class: b"]ای نام تو بهترین سرآغاز
[/TD]
[TD="class: b"]بی‌نام تو نامه کی کنم باز[/TD]
[TD="class: b"]ای یاد تو مونس روانم[/TD]
[TD="class: b"]جز نام تو نیست بر زبانم[/TD]
[TD="class: b"]ای کار گشای هر چه هستند[/TD]
[TD="class: b"]نام تو کلید هر چه بستند[/TD]
[TD="class: b"]ای هیچ خطی نگشته ز اول[/TD]
[TD="class: b"]بی‌حجت نام تو مسجل[/TD]
[TD="class: b"]ای هست کن اساس هستی[/TD]
[TD="class: b"]کوته ز درت دراز دستی[/TD]

در روایات به آثار منفی ترک بردن نام خدا در ابتدای هر کاری،اشاره شده است.
در روایتی آمده است :

عبدالله بن یحیى نزد امیر مومنان(ع) آمد در جلوی آن حضرت یك تخت بود.
حضرت فرمود: بنشین! وقتی عبدالله بن یحیی روی تخت نشست، آن تخت چرخید و او با سر بر زمین خورد و سرش به شدت زخمی شد و خون از آن روان شد. پس آن حضرت آبى خواست و خون سر عبدالله بن یحیی را شست سپس او را نزد خود فرا خواند حضرت دست بر آن كشید.
سپس فرمود:
اى عبد الله سپاس خدا را كه محو گناهان شیعه ما را در دنیا به گرفتارى آنها در دنیا مقرر داشت، تا طاعتشان سالم بماند و مستحق ثواب آن باشند.
عبدالله گفت:
اى امیر مومنان بواسطه این سخن به من فائده رساندى و به من علمی آموختی ولی اگر صلاح بدانید آن گناهى را كه به خاطر آن در این مجلس گرفتار بلا شدم معرفی کن تا دوباره مرتکب آن گناه نشوم؟
حضرت فرمود:
این بلایی که به آن گرفتار شدی به خاطر این بود که هنگام نشستن «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ نگفتى و خدا اثر شوم این و ترك وظیفه را در قالب چنین بلایی به تو نشان داد. تا تو را از آن بی‌ادبی پاک کند.
سپس حضرت فرمود:
رسول خدا به من فرمود: هر كار مهمى كه در آن بسم الله گفته نشود ناتمام است .
عبدالله بن یحیی می گوید عرض کردم:
پدر و مادرم به قربان شما یا امیرالمومنین(ع) از این پس«بسم الله» گفتن را رها نمی کنم.
سپس حضرت فرمود: در این صورت از آن بهره‏ مند می‌شوى و بوسیله آن خوشبخت می‌گردى. (1)

پی نوشت :
1. بحرانى سيد هاشم، البرهان فى تفسير القرآن، بنياد بعثت، تهران، 1416 ق، ج1، ص 105

موضوع قفل شده است