جمع بندی آیا می شود ما نیز جزء 313 یار امام زمان (عج) باشیم؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا می شود ما نیز جزء 313 یار امام زمان (عج) باشیم؟

به نام خدا
با سلام. با توجه به اینکه نام 313 یار امام زمان )عج( مشخص است و در روایتی )اگر اشتباه نکنم خطبه البیان( نام و شهر آن ها ذکر شده است آیا ما که نام ما جزو آنان ذکر نشده امیدی داریم که جزو آنان باشیم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صالح

با سلام به شما دوست گرامی

یا رحمن;716423 نوشت:
با سلام. با توجه به اینکه نام 313 یار امام زمان )عج( مشخص است و در روایتی )اگر اشتباه نکنم خطبه البیان( نام و شهر آن ها ذکر شده است آیا ما که نام ما جزو آنان ذکر نشده امیدی داریم که جزو آنان باشیم؟

چند نکته:
اولا تعداد یاران امام زمان سلام الله علیه به 313 نفر محدود نیست، حتما هزاران برابر این تعداد است، زیرا اداره یک استان (نه کشور و نه کل دنیا) به نیروئی بیش از 313 نفر نیازمند است، لذا در بعضی روایات تا 10000 و یا عموم شیعیان و مؤمنان نیز گفتند، لذا امکان شمول آنها بر هر شخص با ایمانی و مخلصی خواهد شد.

ثانیا 313 نفر یار و یاوری که جزء نزدیکان و خصصین حضرتند همگی حسب و نسبشان معلوم و نام و مشخصاتشان گفته شده است.

ثالثا انسان عاقل نقد را رها نمی کند به نسیه بچسبد! مگر هم اکنون امام زمان از ما یاری نخواسته؟ مگر نمی شود از همین ساعات و دقائق پیش رو کمک گرفت و یوسف فاطمه را شاد نمود؟ یاری ایشان، یاری دین خدا، و یاری دین خدا یک آموزه قرآنی و وسیله ای تضمین شده برای حل مشکلات خودمان است، چه اینکه خداوند فرمود:
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ‏ تَنْصُرُوا اللَّهَ‏ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ (سوره محمد-صلی الله علیه و آله و سلم- آیه7)

[=Traditional Arabic]اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! اگر خدا را يارى كنيد، شما را يارى مى‏كند و گام‏هايتان را استوار مى‏سازد.

یاری امام زمان در خوب همسرداری کردن، خوب تربیت اولاد داشتن، خوب همسایه داری کردن، کاسبی حلال داشتن، مراقبت از گوش و چشم و زبان و شکم و شهوت و رعایت همه بایدها و نبایدهای شرعی است.

به قولی؛ هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!!

ضمنا این سوال شما در اینجا بحث شده است.

موفق باشید.

با سلام اگه بتونیم خواسته های اخروی رو بر دنیوی مقدم کنیم تونستیم از یاران امام باشیم و همچنین زندگی
ائمه را الگو زندگی خود قرار بدیم...:Gol::Hedye:
با تشکر

یا رحمن;716423 نوشت:
سلام

صالح;718568 نوشت:
سلام
سلام
والا من هر چی فکر میکنم می بینم اینقدر آلودم که همین که خدا بهم رحم کنه و منو جهنم نبره شانس آوردم!
خوش به حالت جناب "یا رحمن" ، به کجاها چشم دوختی برادر. انشاالله موفق باشی

استاد "صالح" عزیز ، اگه میشه این پرسش من رو هم پاسخ بدید که:

امید داشته باشم که خدا منو به جهنم نبره؟

Reza-D;719679 نوشت:
امید داشته باشم که خدا منو به جهنم نبره؟

یکی از ارکان بندگی، امید و اطمینان به رحمت واسعه الهی است که در قرآن کریم آیات زیادی به اوصاف رحمانیت خدا اشاره دارد، مانند، غفور، غفار، رحیم، ودود، رحمن، لطیف، کریم و... می باشد، اما نکته ای که نباید از آن غفلت کرد این است که رحمت الهی به نیکوکاران می رسد:
إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ، قطعاً رحمت خداوند به نيكوكاران نزديك است. (سوره انعام آیه 56) پس نمی توان دست روی دست گذاشت و به گناه آلوده بود و ماند و امید به رحمت الهی داشت، در کنار تلاش برای بندگی، به فضل الهی نیز امیدوار هستیم.

صالح;719744 نوشت:

یکی از ارکان بندگی، امید و اطمینان به رحمت واسعه الهی است که در قرآن کریم آیات زیادی به اوصاف رحمانیت خدا اشاره دارد، مانند، غفور، غفار، رحیم، ودود، رحمن، لطیف، کریم و... می باشد، اما نکته ای که نباید از آن غفلت کرد این است که رحمت الهی به نیکوکاران می رسد:
إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ، قطعاً رحمت خداوند به نيكوكاران نزديك است. (سوره انعام آیه 56) پس نمی توان دست روی دست گذاشت و به گناه آلوده بود و ماند و امید به رحمت الهی داشت، در کنار تلاش برای بندگی، به فضل الهی نیز امیدوار هستیم.

ممنون
نمیخوام زیاد از بحث اصلی تاپیک دور بشم ، فقط یه نکته رو اگر بفرمایید لطف میکنید
بله من هم میدونم که بدون هیچ عمل صالحی نباید امید بیخودی داشت. قبول

اما آخه کدوم عمل صالح؟ (خودم رو میگم). مثلاً عمل صالح من چیه خیر سرم؟!
وقتی با بزرگان خودم رو مقایسه میکنم ، چه کار مثبتی انجام دادم که بهش امیدوار باشم؟

هر چی بیشتر یاد میگیرم میفهمم که کمتر میدونم. به بی سوادی و کم اطلاعی خودم بیشتر پی میبرم
هر چی بیشتر میرم جلو بیشتر حیران و سردرگم میشم. حقیقتش چند بار هم درخواست کمک و همراهی کردم ولی اونطور که انتظار داشتم از اساتید پاسخ نگرفتم

هم گیج دم ، هم سردرگم ، هم اعمالم به نظر خودم خیلی خیلی فاصله داره با یه انسان بزرگ ، هم شبهه دارم ، هم......
نمیدونم استاد ، شما یه راهی جلوی پام بذارید. به نظر شما یه تاپیک مستقل بزنم؟ فایده ای داره؟
کسی از اساتید حاضر میشه قدری برای منِ کمترین وقت بذاره؟

صالح;718568 نوشت:
در بعضی روایات تا 10000 و یا عموم شیعیان و مؤمنان نیز گفتند

کتاب عصر ظهور علی الکورانی را که دیگر همه خوانده ایم. طبق نظر نویسنده:
  • 10000 نفر، عدد یارانی است که در مکه به ایشان می‌پیوندند.
  • پس از آن سپاه یمن به ایشان می‌پیوندد. (برداشت از روایات یمانی. قطعی)
  • بعد از آن هم سپاه ایران از سمت اهواز به ایشان می‌پیوندد. (قطعی)
  • در روایات ضعیف‌تری نیز با فتح کوفه سید حسنی و یارانش به ایشان می‌پیوندند (روایات سید حسنی قطعی نیست. او با خراسانی متفاوت است)

یا رحمن;716423 نوشت:
به نام خدا

با سلام
دوست عزيز حتما اميد هست چرا نباشه !؟ همه راه سخت نشون مي دن و مي گن نمي شه و از اين حرفا ولي ميشه. اصلا سخت نيست شما كافي بخواي و براي رسيدن بهش تلاش كني، حتما موفق مي شي ان شاالله. راهش اينه:
به اون چيزاي كه مي دوني عمل كن( هر كاري مي دوني خوبه انجام بده و هر كاري كه مي دوني بده انجام نده) خدا بقيش بهت مي گه خودش...

ولي براي اينكه موضوع روشن تر كنم همه داستان در مورد اينه كه دينتو خالص كني و ياد بگيري هر عملي به اندازه انجام بدي
براي انجام هر عملي بايد از چهار مرحله به تر تيب بگذري حتي سخن گفتن. بايد اول علم داشته باشي بعد تدبير داشته باشي و بعد حكمتشو بفهمي و بعد اندازشو تشخيص بدي و بعد عمل انجام بدي پس شما به تصور من لازم اينقدر خودت اصلاح كني تا علمت زياد بشه و تدبيرت زياد بشه و حكمتت زياد بشه تا بتوني اندازه ها رو به درستي تشخيص بدي و در نتيجه عمل درست و صالح انجام بدي.
التماس دعا

Reza-D;719763 نوشت:
ممنون
نمیخوام زیاد از بحث اصلی تاپیک دور بشم ، فقط یه نکته رو اگر بفرمایید لطف میکنید
بله من هم میدونم که بدون هیچ عمل صالحی نباید امید بیخودی داشت. قبول

اما آخه کدوم عمل صالح؟ (خودم رو میگم). مثلاً عمل صالح من چیه خیر سرم؟!
وقتی با بزرگان خودم رو مقایسه میکنم ، چه کار مثبتی انجام دادم که بهش امیدوار باشم؟

هر چی بیشتر یاد میگیرم میفهمم که کمتر میدونم. به بی سوادی و کم اطلاعی خودم بیشتر پی میبرم
هر چی بیشتر میرم جلو بیشتر حیران و سردرگم میشم. حقیقتش چند بار هم درخواست کمک و همراهی کردم ولی اونطور که انتظار داشتم از اساتید پاسخ نگرفتم

هم گیج دم ، هم سردرگم ، هم اعمالم به نظر خودم خیلی خیلی فاصله داره با یه انسان بزرگ ، هم شبهه دارم ، هم......
نمیدونم استاد ، شما یه راهی جلوی پام بذارید. به نظر شما یه تاپیک مستقل بزنم؟ فایده ای داره؟
کسی از اساتید حاضر میشه قدری برای منِ کمترین وقت بذاره؟

با سلام
ببينيد دوست عزيز الذين آمنوا به تصور من يعني كساني كه خدا را باور داشتند اگر خدا رو باور داشته باشي بايد اول ببيني سخن خدا چي بوده و بعد از اينكه به معنا رسيدي باورش كني اگه معني سخن حق فهميدي و باور داشتي اون موقع علم داري نسبت به دين خدا اين يعني علم داري به خوب و بد، چون به تصور من دين معناش اينه كه چه كار خوب و چه كاري بده و به قولي بيشترين فاصله، فاصله بين آنچيزي كه مي دانيم و آنچه به آن عمل مي كنيم. حالا اگر شما به آنچه كه مي داني درست عمل كني، عمل صالح انجام دادي. ولي يك نكته اي رو عرض كنم اگر مي خواي جز ياراي آقا باشي حتما بايد اهل تعقل و تفكر باشي البته اينا به تدريج اتفاق مي افته، من خودم يكي از ياراي آقا امام زمانم من مدتهاست كه درسهام ادامه داره و هنوزم آماده نشدم چون قراره اول فقيه بشم و بعد قاضي و بعد حاكم، حالا بشارت رحماني براي من اينطور بوده شايد و احتمالا در حد فقيه شدن هم كفايت كنه ولي اينو ديگه خود خدا بايد تعيين كنه. ببين دوست عزيز فقط خداست كه بنده هاش هدايت مي كنه. مي خوام يكي از اسرار الهي بهت بگم توجه كن: "جبر نشانه عدل الهي است" ببين در زندگي دو چيز بايد با هم توام باشه تا انسان در مسير درست و در راه خدا حركت كنه يكيش تقوي است يعني مراقب جسم و نفست باشي و ديگري توكل يعني از خدا بخواي مراقب جسم و نفست باشه اگه شما عزم داشته باشي يعني تصميم جدي و قاطع داشته باشي كه به خدا نزديك بشي و سعي در تقوي بطور جدي با تمام توانت داشته باشي خودت محق اين مي كني كه خدا به واسطه عدلش بخاطر توكلي كه داري از جبر خودش براي كمك به تو و حفظ جسم و جانت استفاده كنه. پس من شما رو توصيه مي كنم به تقوي و توكل البته خيلي نكات ريز زياد ديگه ايم هست، ولي خوب خدا بايد هدايتت كنه و خودش بهت مي گه ولي اگه سوالي داشتي بپرس اما اصلي ترين مساله اينه كه رهرو بايد آهسته و پيوسته طي طريق كنه و از همه مهم تر قدم به قدم. بايد صبور باشي و در انجام امور عزم داشته باشي يعني تصميم جدي و قاطع ولي اينو بدون نقطه شروع شما اينه كه به آنچه كه مي دوني عمل كني و همواره اهل تعقل و تفكر باشي و تا دليل عقلي محكمي واسه چيزي نداري اونو نپذيري.
بازم اگه سوالي داشتي بپرس.
التماس دعا

سوال:
با توجه به اینکه نام 313 یار امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) مشخص است و در روایت خطبه البیان نام و شهر آن ها ذکر شده است؛ آیا ما که نام و نشانی از ما ذکر نشده امیدی داریم که جزو آنان باشیم؟

پاسخ:

با توجه به روایات مستفیضه که نزدیک به حد تواتر است، در اینکه تعداد یاران اصلی و هسته مرکزی اصحاب امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) 313 نفر است، شکی وجود ندارد.(1) و برخی روایات به بیان نام و نشان ایشان نیز پرداخته اند که کامل ترین این روایات از نظر عددی، همان بخش انتهایی خطبة البیان است، که در دو نسخه متفاوت وجود دارد.

اما نکته ای که در خصوص دو نسخه این روایت باید توجه کرد این است که: (2)
اولا: هیچ کدام از این دو نسخه اعتبار سندی ندارد، یعنی هم دچار ضعف راوی بوده، و هم مرفوع است.
ثانیا: دو نسخه این روایت غیر متشابه بوده، و در برخی موارد با هم تعارض دارد و ما نمی‌دانیم کدامیک از امام (ع) صادر شده است.
ثالثا: برخی روایات دیگر که اسامی را نقل کرده اند، با هر دوی این نسخه ها تعارض دارند، یعنی هم در اسم شهرها و هم اسماء اشخاص.
رابعا: برخی از شهرهایی که در این روایات نام برده شده اند اصلا شناخته شده نیستند.
در مجموع با این قرائن می‌توان فهمید نمی توان به این روایات با قاطعیت تمسک کرد.

همچنین در خصوص سایر روایاتی که از نام و نشان اصحاب امام(عجل الله تعالی فرجه الشریف) گفته اند نیز فارغ از بحث سندی، باید توجه کرد مجموع اسامی نقل شده در آنها به بیش از 140 نفر نمی رسد،(3) لذا باز هم اکثریت اسامی، یعنی حدود 170 نفر مخفی است.
بنابر آنچه گفته شد تلاش برای اینکه جزء 313 نفر باشیم تلاش بیهوده ای نیست، بلکه آرزوی بلند و در خور تحسینی است که رسیدن به آن هم خارج از توان انسان نیست، چون اولا هیچ گونه تبعیضی در کار نخواهد بود و عرصه، عرصه شایسته سالاریست، و ثانیا: هیچ یک از این 313 نفر معصوم نیستند، پس هر کسی به این جایگاه رسیده از تلاش و کوشش خودش با مدد الهی بوده است؛ منتهی رسیدن به مقام 313 نفر انسان های برتر بسیار دشوار است، لذا قطعا رقابت شدید خواهد بود و تلاش مضاعفی را میطلبد.

البته باید توجه داشت که یاران حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) منحصر در این 313 نفر نیستند، بلکه این تعداد فرماندهان اصلی و هسته مرکزی یاران ایشان است، و انصار و مجاهدان در کنار ایشان بسیار بیشتر از این تعداد هستند، همان طور که در روایات آمده است که ایشان در ابتدای ظهور بیش از 10 هزار نفر یاور خواهند داشت(4) که طبق مضمون دعای عهد می توان با تلاش و مجاهدت در زمره ایشان قرار گرفت.
بنابراین تلاش در این عرصه، و نفس چنین آرزویی، موضوعیت داشته و موجب محبوبیت در نزد خداوند متعال و قلب نازنین حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) خواهد بود.

4. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین، نشر اسلامیه، چاپ دوم، 1395ق، تهران، ج2، ص654.

موضوع قفل شده است