نظر اسلام در مورد نشاط و خنده به بهانه برنامه خندوانه

تب‌های اولیه

127 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر اسلام در مورد نشاط و خنده به بهانه برنامه خندوانه

با سلام
عرض ادب و احترام خدمت اسک دینی های عزیز

چندی است که برنامه پرمخاطبی با رویکرد خنده در قاب تلویزیون رقم خورده است به اسم خندوانه
این برنامه بهانه ای شد تا نگاهی به خنده و خندیدن از منظر اسلام داشته باشیم

با این سوال که:

آیا توصیه اسلام خنده است یا نشاط ؟؟

منتظر نظرات دوستان عزیز هستیم
موفق وموید
یاعلی

سلام
ببینید کلا مشکل اسلام با برنامه خندوانه مسئله موسیقیه
در این سال ها تلیویزیون به راحتی موسیقی پخش میکنه و بعید میدونم رهبری و مراجع بی خبر باشن
همیشه ی رکن شادی و لذت موسیقیه اما اسلام کلا با موسیقی مشکل داره و همیشه صدا و سیما همیشه این چالش رو داره که نمیدونه
موسیقی پخش کنه یا نه؟
غیر موسیقی فکر نکنم بشه ایرادی به کار خندوانه گرفت
فکر کنم منظور استارتر هم همین باشه!

جوجه اردک زشت;715660 نوشت:
سلام
در این سال ها تلیویزیون به راحتی موسیقی پخش میکنه و بعید میدونم رهبری و مراجع بی خبر باشن
همیشه ی رکن شادی و لذت موسیقیه اما اسلام کلا با موسیقی مشکل داره و همیشه صدا و سیما همیشه این چالش رو داره که نمیدونه
موسیقی پخش کنه یا نه؟

بدون موسیقی چیزی دیگه از خندوانه نمیمونه اسلام هم با موسیقی مشکلی نداره شما و امثال شما دلتون میخواد اینطور برداشت کنین
شما افراد خشک مذهبی همه ی لذت هارو به خودتون حرام میدونید غیر از لذت دخالت در ازبین بردن لذت دیگران
از وقتی اومدم تو این سایت افراد خشک مذهبی رو که به وفور تو سایت دیدم به شدت از پیشرفت اجتماعی این ملت ناامید شدم
دریغ از یخورده مطالعه

سلام بعضی ها خوب می خندند ولی خوب هم بلدن اشک تورودربیارن!!فعلا که حال و روز این روزای من اینه

مزاح وشوخی خوب هست ولی با نامحرم نه نمونه ای که الان متاسفانه در یکی از تالارهای معروف یاهو مشخص شدکه خیلی ها شرمنده ی دین خداشدند این بود که طرف گفتارش مصداق یعجبک اقوالهم بود و بعداز بررسی یکی از کاربران فضول مشخص شد حاجی اهل حال هست!!

اتاقش غیرفعال شد و هنوز هم هست متاسفانه و این خنده های گاه و بیگاه و حرفهای ارزشمند او درگوش خیلی ها ازجمله من مثل انکرالاصوات است وحمیر!

خنده و شوخی اگرازجنبه ی خودش خارج شد دیگر خنده نیست زهرهلاهل است.

متاسفانه ما مد و امروزی نیستیم خیلی راحت ترحیم می شویم و تحریم می گردیم! خواستم از این ترییبون آزاد بگم:

قرارنیست قبرطلایی واست ساخته بشه حاجی!

یه کم به فکراون دنیات هم باش شاید مثل ریشت سفیدبشه!!

:ok::Gol:

piano;715662 نوشت:
دون موسیقی چیزی دیگه از خندوانه نمیمونه اسلام هم با موسیقی مشکلی نداره شما و امثال شما دلتون میخواد اینطور برداشت کنین
شما افراد خشک مذهبی همه ی لذت هارو به خودتون حرام میدونید غیر از لذت دخالت در ازبین بردن لذت دیگران
از وقتی اومدم تو این سایت افراد خشک مذهبی رو که به وفور تو سایت دیدم به شدت از پیشرفت اجتماعی این ملت ناامید شدم
دریغ از یخورده مطالعه

دوست عزیز من نگفتم نظر من اینه به شخصه ما موسیقی مشکلی ندارم و جز اون افرادی که در ذهن شماست نیستم
اما اینکه شیعه با موسیقی مشکل داره از یقینیاته
شما فتوای مراجع شیعه اونم نه معاصر ها رو ببین
نظر بزرگ ترین مراجع شیعه از علامه مجلسی سید بن طاووس و شیخ مفید و صدوق و ... تا آیت الله بروجردی در مورد موسیقی چیه؟
کدام یک از مراجع موسیقی رو توصیه کردن
بله منم موسیقی گوش میدم اما دیگه نمیام بگم این برداشت ی عده افراطی اینه که موسیقی حرومه!!!
واقعا تشیع با موسیقی مشکل جدی داره

[="Times New Roman"][="Black"]برنامه ی خندوانه رو هم خیلی دوست دارم. مخصوصا جناب خان بچه آبودان :khaneh:

من شرعی و غیر شرعی رو گوش میدم . گناهش هم گردن خودم.:ok:

فقط چند تا انتقاد دارم:

1- اگر بشه مهمان خانم دعوت نکنند خیلی بهتر میشه. این قسمتش واقعا حس بدی بهم دست میده و اون قسمت هایی که مهمانش یه خانوم هست رو دیگه دانلود نمی کنم.

2- مجری برنامه لطفا روزهای تولد ائمه اطهار و جشن های مذهبی رو به هیچ وجه تبریک نگید. چون بی خود و بی دلیل اونها رو موافق خودتون و خودتون رو هم مسیر اونها نشون میدید.

اجازه بدید اگر گناهی هست فقط به خودمون آسیب بزنه و الکی با اسم و آبروی ائمه اطهار بازی نکنیم.

3- چرا اون روحانی که اومد توی برنامه درباره مشکلات برنامه صحبت نکرد.؟ چرا مردم داری کرد و دینداری نکرد.؟

از هرچی آدم محافظه کار و منفعت طلب . از اینایی که سکوت میکنن تا خوب دیده بشن ، سکوت میکنن که خودشون زیر سوال نرن. متنفرم . متنفرم . متنفرم.[/]

محراب;715656 نوشت:

مشکل خندوانه
ترویج وعادی سازی موسیقی های رپ و...
اواز خواندن زنان در هنگام خواندن موسیقی
عادی شدن روابط محرم و نامحرم

و یه مشکلی دیگه ای هم هست که
پخش برنامه از اینگلیس ،من که نفهمیدم که چی مثلا از اونجا برنامه پخش میکنن

محراب;715656 نوشت:

چندی است که برنامه پرمخاطبی با رویکرد خنده در قاب تلویزیون رقم خورده است به اسم خندوانه

با این سوال که:

سلام
در مورد خصوص سوالتون در مورد خنده از نظر اسلام و اینکه آیا توصیه اسلام هست:

خنده از نظر اسلام سه نوع هست: 1- قهقهه 2- ضحک (خنده معمولی) 3- تبسم (لبخند)
قهقهه که شیطانی است و باید از خدا طلب بخشش کرد:

عَنْهُ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَمَّادٍ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ الْقَهْقَهَةُ مِنَ الشَّيْطَانِ
حدیث صحیح از کافی: قهقهه از شیطان است.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ خَالِدِ بْنِ طَهْمَانَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ إِذَا قَهْقَهْتَ فَقُلْ حِينَ تَفْرُغُ اللَّهُمَّ لَا تَمْقُتْنِي
حدیث موثق از کافی: زمانی که قهقهه کردی پس بگو هنگامی که فارغ شدی پروردگارا مرا دشمن مگیر.

مورد دوم: ضحک (یعنی خنده بیشتر از تبسم (لبخند) و کمتر از قهقهه) و این که اسلام تائید میکنه یا نه، قابل بحث هست.

مورد سوم: تبسم (لبخند) مستحب است.

حالا کار به نامحرم نداریم. فقط خود خنده رو بررسی کردیم.

سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان عزیز:Gol:
برنامه ی خندوانه یه برنامه بسیار شاد و مفرحه:ok:
یه انتقادی از دوستان عزیزداشتم امیدوارم از دستم ناراحت نشوند:reading:
اون دوست عزیزی که گفتن اواز خوندن خانوم ها در این برنامه مشکل داره اتفاقا هیچ ایرادی نداره چون دسته جمعی خونده میشه
و از نظر همه ی مراجع دسته جمعی خوندن خانم ها هیچ مشکلی نداره..میشه بگید کدوم مرجعی خواندن خانوم هارو به صورت دسته جمعی ایراد گرفته؟؟؟؟؟؟:ok:
و از این نظر که گفتن عادی شدن روابط محرم و نامحرم هیچ عادی شدنی در این برنامه وجود نداره البته بین بعضی مهمون ها وجود داره
اون اقای هم که گفتن تبریک نگید این اعیاد رو برای چی نباید تبریک بگن چون یه برنامه ی شاد است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟این حرفتون چه معنی داره؟؟؟
یااین که میگید مهمون خانم نیارن مشکل این کجاست که یه خانومی رو بیارن که به درجه ای از موفقیت رسیده؟؟؟؟:Moteajeb!:
فقط یه چیز دیگه بگم هیچ برنامه ای بی اشکال نیست هر برنامه بلاخره مشکلات و ایراداتی داره اما این دیگه خیلی بی انصافیه که انقدر ایرادهای الکی بگیریم....
خوب فکر کنیم و بعدقضاوت کنیم:hey:
من از دوستان معذرت میخوام اگر فکر میکنن بی ادبی ای کردم
:Gol:

به نظر من توصیه ی اسلام هم خنده رو در نظر داره هم نشاط و شادی
البته خنده ای که باعث جلب توجه نشه
:ok:

سلام
به نظر من برنامه خندوانه ، فقط توی اسمش خنده داره وگرنه واقعا برنامه انچنان خنده داری نیست و بقول دوستان به نظر من اگه موسیقیش حذف بشه دیگه چیز خاصی ازش نمیمونه... ولی در عوض برنامه هایی مثل سریال پایتخت ، خنده و طنز با محتوی ، امیخته شده ....

به نظر من هنر خندوندن دیگران به شکل حلال ، یک نعمت فوق العاده خدادادی هست ...

در مورد فرق خنده و نشاط من فکر نکنم اسلام مانعی برای هیچ کدومش داشته باشه اگه از راه مباح به دست بیاد... منتهی ارزش نشاط خیلی بالاتر از خنده هست ، نشاط میتونه باعث خنده باشه ولی خنده الزاما نمیتونه باعث نشاط بشه.

مولکول 68;715685 نوشت:
سلام
به نظر من برنامه خندوانه ، فقط توی اسمش خنده داره وگرنه واقعا برنامه انچنان خنده داری نیست و بقول دوستان به نظر من اگه موسیقیش حذف بشه دیگه چیز خاصی ازش نمیمونه... ولی در عوض برنامه هایی مثل سریال پایتخت ، خنده و طنز با محتوی ، امیخته شده ....

به نظر من هنر خندوندن دیگران به شکل حلال ، یک نعمت فوق العاده خدادادی هست ...

در مورد فرق خنده و نشاط من فکر نکنم اسلام مانعی برای هیچ کدومش داشته باشه اگه از راه مباح به دست بیاد... منتهی ارزش نشاط خیلی بالاتر از خنده هست ، نشاط میتونه باعث خنده باشه ولی خنده الزاما نمیتونه باعث نشاط بشه.

حرفتون کاملا اشتباهه اتفاقا برنامه ی خندوانه کاملا نشاط اوره
به خصوص برای حضور جناب خان
خنوانه یه برنامه ایه که باعث شادی بیشتر شده بله این حرفتون درسته که اون سریال ها هم خنده دار هستند اما ما هیچ برنامه ای در خصوص خنده نداشتیم و این نیاز جامعه ی الان ما بود
پس بی انصافی نکیند و نگید که خنده دار نیست

Qazal74;715694 نوشت:
حرفتون کاملا اشتباهه اتفاقا برنامه ی خندوانه کاملا نشاط اوره
به خصوص برای حضور جناب خان
خنوانه یه برنامه ایه که باعث شادی بیشتر شده بله این حرفتون درسته که اون سریال ها هم خنده دار هستند اما ما هیچ برنامه ای در خصوص خنده نداشتیم و این نیاز جامعه ی الان ما بود
پس بی انصافی نکیند و نگید که خنده دار نیست

نمیدونم
من نظر خودم رو گفتم
به نظر من بخش بیشتر بقول شما نشاط برنامه مخصوص موسیقیش هست نه خود محتوای برنامه
و اینکه بهر حال نگاهها و سن و سال هم نسبت به پدیده نشاط فرق میکنه
ما پیرمردی هستیم برای خودمون ، شما اگه متولد 74 باشین، جوان هستید و نگاهتون با نگاه من به موضوع نشاط و خنده فرق میکنه :khandeh!:
موفق باشید

[=arial]

جوجه اردک زشت;715660 نوشت:
موسیقی پخش کنه یا نه؟

با سلام
ممنون بزرگوار از شرکت تو بحث
نخیر اصلا بحث بنده موسیقی نیست
سوال واضح و مشخصه دقت نمایید

[=arial]آیا توصیه اسلام خنده است یا نشاط ؟؟

بحث و سوال این است که ایا اسلام از مردم خندیدن خواسته است یا شاد شدن نشاط و شاد بودن؟؟؟

محراب;715708 نوشت:
[=arial]

با سلام

[=arial]آیا توصیه اسلام خنده است یا نشاط ؟؟

بحث و سوال این است که ایا اسلام از مردم خندیدن خواسته است یا شاد شدن نشاط و شاد بودن؟؟؟

مسلما شادی و نشاط

محراب;715708 نوشت:

تاتوانی رفع غم ازخاطرغمناک کن

درجهان گریاندن آسان است

اشکی پاک کن!

اگه خاطرتون باشه رادیو خیلی وقت پیش (الان نمی دونم باشه یانه)یه برنامه ای داشت جمعه ها به نام صبح جمعه با شما

یه دخترخانمی نوشته بود پدرش بعد از دعوا ازخونه خارج می شه وقلب مادرش می گیره اینم دسترسی به جایی نداشته رادیو رو روشن می کنه و برنامه باعث می شه مادرش لبخند بزنه و قلبش خوب بشه...

کسی که سکته زده باشه نمی تونه لبخند بزنه یا دستش بالا بگیره یا یه جمله (نه کلمه!) به زبون بیاره

خب وقتی فکرمی کنی شاید هرکاری یه حکمتی داره وقتی نیت فرد خیر باشه .

برنامه خندوانه جلف و سبک نیست هرحرفی که می زنه شاید نیشخندی به حوادث امروزی و بحث های داغ جوونا مثل خواستگاری و دل شکستگی و ...باشه

چهره های معروف و جذاب و حرفهای دوست داشتنی و نیم ساعتی دو ودو و دو کردن!!

اگر درکل درنظربگیریم برنامه های تلویزیون نیمه ی عمر ما رو دربرمی گیرند.

خوبه که کمی هم به بازی روحمون بها بدیم و کودک درون ما به حوادث تلخ روزگار دقیق نشه که خدای نکرده ازصراط مستقیم فاصله نگیره.

:Mohabbat::ok::Gol:

جوجه اردک زشت;715668 نوشت:
دوست عزیز من نگفتم نظر من اینه به شخصه ما موسیقی مشکلی ندارم و جز اون افرادی که در ذهن شماست نیستم
نظر بزرگ ترین مراجع شیعه از علامه مجلسی سید بن طاووس و شیخ مفید و صدوق و ... تا آیت الله بروجردی در مورد موسیقی چیه؟
بله منم موسیقی گوش میدم اما دیگه نمیام بگم این برداشت ی عده افراطی اینه که موسیقی حرومه!!!

منم گفتم اسلام حرفی از این فرقه ها نزدم
نظرم در مورد همه ی این فرقه ها اینه
جنگ هفتاد دو ملت همه را عذر بنه چو ندیدند حقیقت ره افسانه زدند(حافظ)
72 ملت مربوط به حدیثی از پیامبر هست که گفتم بعد از من اسلام به 72 فرقه تقسیم میشه که راه 73 را درسته و حقیقت

[=arial]

piano;715662 نوشت:
بدون موسیقی چیزی دیگه از خندوانه نمیمونه اسلام هم با موسیقی مشکلی نداره شما و امثال شما دلتون میخواد اینطور برداشت کنین
دریغ از یخورده مطالعه

با سلام
بزرگوار اول بحث تندوری نکنیم و کمی مراعات حال بکنیم
اصلا بحث بحث موسیقی نیست
سوال تایپک کاملا مشخص است
مطالعه نمایید

فریال;715663 نوشت:
سلام بعضی ها خوب می خندند ولی خوب هم بلدن اشک تورودربیارن!!فعلا که حال و روز این روزای من اینه

مزاح وشوخی خوب هست ولی با نامحرم نه نمونه ای که الان متاسفانه در یکی از تالارهای معروف یاهو مشخص شدکه خیلی ها شرمنده ی دین خداشدند این بود که طرف گفتارش مصداق یعجبک اقوالهم بود و بعداز بررسی یکی از کاربران فضول مشخص شد حاجی اهل حال هست!!

اتاقش غیرفعال شد و هنوز هم هست متاسفانه و این خنده های گاه و بیگاه و حرفهای ارزشمند او درگوش خیلی ها ازجمله من مثل انکرالاصوات است وحمیر!

خنده و شوخی اگرازجنبه ی خودش خارج شد دیگر خنده نیست زهرهلاهل است.

متاسفانه ما مد و امروزی نیستیم خیلی راحت ترحیم می شویم و تحریم می گردیم! خواستم از این ترییبون آزاد بگم:

قرارنیست قبرطلایی واست ساخته بشه حاجی!

یه کم به فکراون دنیات هم باش شاید مثل ریشت سفیدبشه!!

یرکار بزرگوار

مطلبتون برای من یکی که خیلی مبهم بود

اصلا بی خیال
خنده یا شادی؟؟؟ مساله این است

جوجه اردک زشت;715668 نوشت:

بزرگواران
بعدا اعتراض نکنن
چرا پست ما حذف شدهاااااا
پست های بی ارتباط نزارین لطفاااااا

Im_Masoud.Freeman;715672 نوشت:
از هرچی آدم محافظه کار و منفعت طلب . از اینایی که سکوت میکنن تا خوب دیده بشن ، سکوت میکنن که خودشون زیر سوال نرن. متنفرم . متنفرم . متنفرم.

اقا مسعود
ممنون از نظرتون ولی جوابی به سوال تایپک ندادین
اینجا نظرات در مورد خندوانه نیست هااااا
سوال تایپک را بخونید
در ضمن چون برنامه زنده نیست
معلوم نیست چه بخش هایی در گفتگو حذف می شود
و لذا نمی شود گفت فلانی این حرفها را نزده است
بالاخر قیامتی و اخرتی است

[=arial]

محراب;715656 نوشت:

با سلام
بنده بااجازه تون یه توضیح مختصری بدم
بعدا بریم سر بحث

خنده حلال و خنداندن خلق الله از امورات تحسین شده در دين اسلام است و درمعارف دینی هم به ادخال سرور در قلب مومن تاکید شده است و يکي از مصاديق شادي؛ خنده روی بودن انسان است.

ولي آيا خنده و نشاط رابطه اي باهم دارند؟ آيا هر خنده ای مي تواند شادی و نشاط را به همراه داشته باشد؟

طبق مبانی دينی به خنده رویی سفارش شده است.چنان که حضرت علي (ع) می فرمایند: شادي مومن در رخسار او و اندوهش در دل است.

نشاط مساله ای فراتر از خنده است و می توان گفت رابطه خنده ونشاط عموم و خصوص مطلق است به عبارتی هر نشاطی می تواند خنده را به همراه داشته باشد

ولی هر خنده ای الزاما به معنای با نشاط بودن نيست همچنان که هر گريه ای به معنای ناراحتی نيست مثلا گريه ورزشکاران پس از پيروزی يا گريه وصال به معشوق، انسان در چنين شرايطی از فرط خوشحالی گريه مي کند.

[="Times New Roman"][="Black"]

محراب;715728 نوشت:

اقا مسعود
ممنون از نظرتون ولی جوابی به سوال تایپک ندادین
اینجا نظرات در مورد خندوانه نیست هااااا
سوال تایپک را بخونید
در ضمن چون برنامه زنده نیست
معلوم نیست چه بخش هایی در گفتگو حذف می شود
و لذا نمی شود گفت فلانی این حرفها را نزده است
بالاخر قیامتی و اخرتی است

حق با شماست . ولی من هم فکر کردم شما می خوای برنامه رو به چالش بکشی. :Nishkhand:

عذرخواهی میکنم.

محراب;715656 نوشت:
[=arial]با سلام

با این سوال که:

موفق وموید
یاعلی

به نظر من نشاط یک معلول هست نه علت نمیشه بدون دلیل با نشاط بود
و حالا این علت ها میتونند خندیدن باشن حتی بیخودی خندیدن! ورزش باشه موزیک باشه و ...

[=arial]

چیتــــــا;715673 نوشت:
مشکل خندوانه
ترویج وعادی سازی موسیقی های رپ و...
اواز خواندن زنان در هنگام خواندن موسیقی
عادی شدن روابط محرم و نامحرم

و یه مشکلی دیگه ای هم هست که
پخش برنامه از اینگلیس ،من که نفهمیدم که چی مثلا از اونجا برنامه پخش میکنن

با سلام
ممنون بزرگوار از نظراتتون
زاویه نگاه متفاوتی بود
اره این ایرادات را می توان وارد دانست هر چند قابل حل است
ولی سوال اصلی کماکان بی جواب مانده

『طلوع』;715674 نوشت:
در مورد خصوص سوالتون در مورد خنده از نظر اسلام و اینکه آیا توصیه اسلام هست:

خنده از نظر اسلام سه نوع هست: 1- قهقهه 2- ضحک (خنده معمولی) 3- تبسم (لبخند)
قهقهه که شیطانی است و باید از خدا طلب بخشش کرد:

عَنْهُ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَمَّادٍ عَنِ الْحَلَبِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ الْقَهْقَهَةُ مِنَ الشَّيْطَانِ
حدیث صحیح از کافی: قهقهه از شیطان است.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ خَالِدِ بْنِ طَهْمَانَ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ إِذَا قَهْقَهْتَ فَقُلْ حِينَ تَفْرُغُ اللَّهُمَّ لَا تَمْقُتْنِي
حدیث موثق از کافی: زمانی که قهقهه کردی پس بگو هنگامی که فارغ شدی پروردگارا مرا دشمن مگیر.

مورد دوم: ضحک (یعنی خنده بیشتر از تبسم (لبخند) و کمتر از قهقهه) و این که اسلام تائید میکنه یا نه، قابل بحث هست.

مورد سوم: تبسم (لبخند) مستحب است.

حالا کار به نامحرم نداریم. فقط خود خنده رو بررسی کردیم.

خیلی خوب بزرگوار
ممنون
ادامه بدهید مطالتان را
منتظریم
در مورد شادی و نظر اسلام ؟؟؟

سلام
در زمان پیغمبر اسلام محمد مصطفی (ص) هم خنده بود و هم موسیقی زمان خودشون با حداکثر امکانات موجود که همان سازهای پوستی بود و در ضمن من نمیدونم بعضی ها این حرفها رو از کجاشون در میارن و به اسم اسلام ترویج میدن و مطمئن باشید خداوند از اینگونه گناهان که به نام الله و اسلام است نخواهد گذشت و در آخر ریاست محترم صدا و سیما نماینده مقام معظم رهبری هم هستند و با اذن ایشان انتخاب شدند اگر ولایت پذیر هستید پس تمکین کنید و اگر هدفتان زیر سئوال بردن مقام رهبری است اون بحث دیگری است و جایگاه دیگری دارد، تاپیک بزنید تا جوابتون رو بدم.
روی صحبتم با همه دوستان نبود با بعضی ها بود که خودشان بهتر میدانند

[=arial]

Qazal74;715677 نوشت:
به نظر من توصیه ی اسلام هم خنده رو در نظر داره هم نشاط و شادی
البته خنده ای که باعث جلب توجه نشه

با سلام
این مطالب تان را بیشتر توضیح بدین ممنون می شم
البته برای استفاده عرض کردم

این مطلب را برای همه دوستان بزرگوارم عرض می کنم
خواستیم در مورد دین اظهار نظری بکنیم
یه چند صفحه مطلب در مورد نظر اسلام از ایات و روایات بینیم و با نظرات و قلم خودمان در امیزیم
:ok:[=arial]
خیلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت خیلی
:Gol:[=arial]

البته جسارت نشه خدمت دوستان عزیزم

مولکول 68;715685 نوشت:

ممنون بزرگوار
احسنت
می شه توضیح بیشتری داد و از ایات و روایات هم کمک کرفت هاااااااااا
یه سعی بکنید

[h=2]خنده عاقلانه و خنده سفیهانه[/h] از سخنان معصومان(علیهم السلام) این معنا به دست آمده که خنده باتوجه به عوامل ایجادی آن می ‌تواند دو گونه باشد:
1- خنده با تعجب که خردمندانه و طبیعی و فطری است؛ 2- خنده بی‌ تعجب که سفیهانه است.
در قرآن بارها از خنده‌هایی که مبتنی بر تعجب بوده گزارش‌هایی آمده است. از جمله این خنده‌ها می‌توان به خنده حضرت سلیمان (علیه السلام) پس از شنیدن سخن شگفت‌ آور ملکه مورچگان و نیز خنده ساره (سلام الله علیها) پس از شنیدن خبر بچه‌ دار شدن اشاره کرد.

[h=2]خنده مودبانه[/h] اما نوعی از خنده است که می‌ توان آن را خنده با ادبانه تعبیر کرد. این خنده همان لبخند و به تعبیر قرآنی تبسم است.
در روایات آمده که پیامبر (صلی الله و علیه وآله) همواره لبخند و تبسم بر لب داشت و هرگز با صدا نمی‌ خندید که همان ضحک باشد.
امام علی (علیه السلام) نیز تبسم و لبخند را بهترین نوع خنده دانسته و می ‌فرماید: بهترین خنده، تبسم است. (غررالحکم و درر الکلم، ح4964)

[=arial]

محراب;715656 نوشت:

[=arial]با سلام
[=arial]بنده بااجازه تون یه توضیح مختصری بدم
[=arial]بعدا بریم سر بحث

[=arial]خنده حلال و خنداندن خلق الله از امورات تحسین شده در دين اسلام است و درمعارف دینی هم به ادخال سرور در قلب مومن تاکید شده است و يکي از مصاديق شادي؛ خنده روی بودن انسان است.

[=arial]ولي آيا خنده و نشاط رابطه اي باهم دارند؟ آيا هر خنده ای مي تواند شادی و نشاط را به همراه داشته باشد؟

[=arial]طبق مبانی دينی به خنده رویی سفارش شده است.چنان که حضرت علي (ع) می فرمایند: شادي مومن در رخسار او و اندوهش در دل است.

[=arial]نشاط مساله ای فراتر از خنده است و می توان گفت رابطه خنده ونشاط عموم و خصوص مطلق است به عبارتی هر نشاطی می تواند خنده را به همراه داشته باشد [=arial]

[=arial]ولی هر خنده ای الزاما به معنای با نشاط بودن نيست همچنان که هر گريه ای به معنای ناراحتی نيست مثلا گريه ورزشکاران پس از پيروزی يا گريه وصال به معشوق، انسان در چنين شرايطی از فرط خوشحالی گريه مي کند.

[h=2]پاداش شاد کردن شخص مۆمن/ التبسم من الرحمن، القهقهة من الشیطان[/h] جایگاه نشاط و شادی در دین مبین اسلام چیست متأسفانه جامعه ما بیشتر به مناسبت‌های حزن انگیز اهمیت می‌دهد تا شادی‌ها؟
خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «َأَنَّهُ هُوَ أَضْحَکَ وَأَبْکَی» خدا انسان‌ها را هم می‌خنداند و هم می‌گریاند در این آیه و آیات متفاوت دیگر، ابتدا زمینه شادی و خوبی‌ها را بیان می‌کند همان طور که انسان از نظر روان‌شناسی نیاز دارد که تخلیه هیجانی شود این کار به چند روش انجام می‌شود؛ خندیدن و گریه کردن، یکی از کارهایی که روان‌شناسان برای آرامش بخشیدن به افراد توصیه می‌کنند این است که روزی سه تا 10 دقیقه خنده و تبسم کنند نه قهقهه.
روایات زیادی در آداب خندیدن داریم؛ التبسم من الرحمن، القهقهة من الشیطان، درباره آداب خندیدن، شادی و سرور، روایات فراوانی داریم و درباره اینکه آیا انسان زمینه خنده دیگران را باید مهیا کند یا خیر، باید گفت بله.

[=arial]با سلام

بنابرين نشاط امری باطنی است و خنده مساله ای ظاهری وهمه می دانيم که مهم باطن و درون انسان است که اگر انسان از درون خوشحال باشد قطعا اين نشاط به ظاهر انسان سرايت خواهد کرد ولی صرف خنده به معنای نشاط درونی نيست.

وقتي نفس انسان با نشاط باشد اين نشاط در حرکات و افعال و حتی سخنان انسان بروز خواهد نمود به عنوان مثال وقتی تاجری سودی کلان در معامله ای انجام دهد خوشحال است ولی خندان نيست اين فرد از درون بانشاط است

ولی نمی خندد چنين فردی در جمع دوستان و خانواده و محل کار است و رانندگی و خريد و.... می کند. خوشحال است ولی همه جا خندان نيست.

ادامه دارددددد

محراب;715708 نوشت:
با سلام

سلام
ببخشید من واقعا منظور شما رو بد فهمیده بودم
در مورد سوال باید بگم شاید خیلی نشه خنده و نشاط رو جدا کرد
آدم با نشاط معمولا خندانه و یا ی لبخند داره
در کل نمیشه رد کرد که ما خنده درمانی داریم و با خنده برخی امراض روانی تا حدی درمان میشه
فکر نکنم اسلام خندیدن رو از نشاط جدا کرده باشه
یا از ما خواسته باشه کم بخندید
یا نشاط بدون خنده داشته باشیم
اصلا منظور شما از نشاط چیه؟ یعنی مثلا حوصله انجام کار رو داشته باشیم(اینکه همون سر حال بودنه؟)

[h=1]تبسم به روی برادر صدقه است[/h]

[/HR] انسان موجودیست که فطرتاً برای حصول یک سلسله نیازهای جسمی و روحی نیاز اساسی دارد. وجود چنین نیازمندی هاست که همواره در صدد می شود تا به منبع مقتدری اتکا ورزد که ازهرحیث از عهده این مهم برآید. یگانه کیشی که توانسته در روی زمین جوابگوی فراهم شدن چنین احتیاجات در ابعاد مختلف و زوایای پیدا و پنهان حیات بشری محسوب گردد، همانا اسلام است.

[/HR] [h=2]
اسلام و توجه به حیات بشر[/h] دین مقدس اسلام یگانه آیین برگزیده ایست که از هر بعد عهده دار سعادت و رستگاری بشر بوده و متضمن خواسته های فطری آن می باشد. از همین روست که آن را دین حیات و نشاط نیز نام کرده اند؛ دینی که بر کلیه نیازمندی‌های بشر توجه و اهتمام خاص و همه جانبه مبذول می دارد و برنامه های آن شامل کلیه جهات زندگی پیروان آن می باشد.
وجود چنین توجه و اهتمام از سوی اسلام است که پیروان وی توفیق ارتقای میزان ایمان را رفیق خود می سازند و به وسیله آن به ستیغ خوشی و سرور و طرب و اقبال فراز می آیند.
آنگاه که ایمان قوی شد، مۆمن در صورت حدوث غم به توثیق این عقیده می‌پردازد که برطرف کننده آن، نیروی دیگری جز ذات هستی آفرین نیست.
داشتن یقین کامل بر این عقیده و تلقین همیشگی به خود: که تنها منبعی که می تواند بنده را از زمین ذلت و اندوه فراز آرد، خدای یکتاست، و تنها همین ذات یکتا و مهربان است که همه چیز را آفریده و برای انسان بهترین راه و روش خوشحال بودن و سعادتمند زیستن را فرا داده، چنین ایمان کافی است که هرگونه غم و اندوه و تشویش را از سینه انسان بیرون بیاورد و بر او شور و نشاط بیافریند و امید زندگی به فرداهای بهتر توأم با شادی و خوشبختی را هدیه نماید.
غم ها معمولاً پس ازآن پدید می آیند که چیز ناگواری برای انسان پیش بیاید و اتفاق ناگواری رخ داده باشد و یا هم احتمال بروز آن بعداً متصور باشد. در هر دو صورت ( چه برای گذشته و چه برای آینده) نزد مۆمنی که تکیه گاهی جز خدا نمی شناسد، مساله ایست کاملاً حل شده؛ یعنی حالتی است عاری از اضطراب و نگرانی!
به معنای دیگر: انسان در مورد گذشته به این نتیجه نایل می گردد، چیزی که زمان آن سپری شده، اکنون چه نیازی به پرداختن به آن است؟
تلقین مومن برای خودش و برای دیگران در آن صورت نمی تواند غیرازاین باشد که " در کابوس گذشته و زیر چتری که [حالا] وجود ندارد، زندگی نباید کرد، بل لازمه آن این است که خود را از شبهه و کابوس گذشته نجات دهی."( لاتحزن– استاد عایض القرنی).(1)
نگرانی ناشی از غمِ متصور و احتمالی، غمی است که در آینده گریبانگیر او خواهد شد، در چنین صورت برای انسان دارای ایمان قوی است تا خود را - به گفته استاد "قرنی"- به این اصل قانع گرداند که " نباید نرسیده به پل، دغدغه عبور از آن را در سر بپرورانیم؛ [زیرا] اصلاً چه کسی می‌داند، شاید ما قبل از رسیدن به پُل توقف کنیم و شاید پُل قبل از رسیدن ما، فرو بریزد و شاید هم به پُل برسیم و با سلامتی از آن عبور کنیم."
بررسی های ارائه شده ازسوی ازسوی پژوهشگران روانشناسی می رساند، کسانی که متبسم هستند و بر روی لب های شان گلهای لبخند شگوفاست، توانسته اند از سلامتی و عمری بیشتری برخوردارباشند. واین درست همان توصیه ای است که پیامبراکرم برای پیروان خود داشته اند

نکات بالا ما را بدان وا می دارد تا متاکد گردیم که: نباید از اسلام چهره ای ارائه داده شود که گویا با سرور و شادمانی سازگار نیست! چنانچه متاسفانه برخی از متحجران بی خبر از روح اسلام، توصیه هایی مبنی بر غمگین بودن همیشگی مومنان دارند و چنین شیوه را از برخاسته از دین می انگارند! در حالی که این تصور با اصل اسلام هرگز همسویی ندارد. هرگاه چنین می بود، به هیچ صورت پیام آور و رهبر عظیم الشان اسلام به شادمان زیستن و شوخ طبع بودن مومنان تاکید نمی فرمودند.

[h=2]تبسم تو به روی برادرت صدقه است[/h] چرا پیامبراکرم صلی الله علیه وسلم بر ما توصیه می فرمایند تا همواره تبسم بر لب داشته باشیم و یا چرا دین مقدس اسلام مسلمانان را برای خوشحال بودن و شادمان زیستن فرامی خواند؟
پاسخ این است که اسلام برای سعادت و کامرانی بشرو زیستن در سایه درخت خوشی نازل شده و انسان مومن در صورتی می تواند در اجتماع نقش موثر و بهینه ایفا بدارد که از نشاط و تندرستی و سر حال بودن برخوردار باشد. همانگونه که روانشناسان برای کسب و اندوختن این پدیده ها توصیه جدی دارند.
بررسی های ارائه شده از سوی پژوهشگران روانشناسی می رساند، کسانی که متبسم هستند و بر روی لب های شان گلهای لبخند شگوفاست، توانسته اند از سلامتی و عمری بیشتری برخوردارباشند. (2) و این درست همان توصیه ای است که پیامبراکرم برای پیروان خود داشته اند.
پیامبراکرم دستور می دهند که لبهای ما از گل لبخند و تبسم و قلب های ما عاری از شادی و سرور نباشد. چنانچه می فرمایند: " تبسم تو در چهره برادرت صدقه است".
برای مومن چه دستور و راهنمایی ای بهتر و روشنتر از این که وی با درک اعجاز گفتار پیام آور بزرگوار اسلام، سعی بلیغ در ترویج فرهنگ تبسم و خوشحال بودن و بشاش بودن به خرچ دهد.
اما به این نکته نیز توجه باید داشت که: "اسلام خنده را در برابر گریه و یا گریه را در برابر خنده قرار نداده و یکی را بر دیگری مقدّم نداشته است، بلکه هر یک را به عنوان واقعیت زندگی می‌پذیرد. البته در حالت عادی روحیه حاکم بر زندگی انسان، باید شادی و نشاط باشد، نه غم و گریه. هیجان اصلی و همیشه جاری در کالبد فرد و اجتماع انسانی، شور و نشاط است."

هرگاه ما در رفتار و زندگی پیامبراكرم (صلی الله علیه وسلم) دقت نماییم، در خواهیم یافت كه زندگی آن حضرت "صلی الله علیه وسلم" به بركت لطف و رحمت الهی مشحون از خوش بینی ، تبسم و شادی بوده است .
مروری به سیرت آن حضرت می رساند که او(صلی الله علیه وآله) برای كاری از امور دنیوی خشمگین نمی شدند و برای چیزی در این زندگی فانی دنیا غمگین نمی گردیدند و هرگز طالب خشونت و انتقام گیری نبودند ؛ بلكه شخصیتی ملایم و بردباری بودند و همیشه برای تمام انسانها طالب خیر و خوبی و رستگاری.
از همین روست که پروردگار جهانیان در قرآن عظیم الشان او را رحمتی برای جهانیان توصیف می كند و می فرماید:
" و ما تو را نفرستادیم مگر اینكه رحمتی برای جهانیان باشی.(3)
بنابراین رسول خدا صلی الله علیه وسلم هم برای انسان مۆمن رحمت است و هم برای انسان كافر؛ فلهذا اگر انسانها تعالیم والا و ارزنده او را درزندگی خویش تطبیق نمایند، توفیق می یابند تا به خیر فراوانی در دنیا و آخرت دست یابند !
در سیره رسول اکرم(صلی الله علیه وسلم) آمده است که هرگاه یکی از اصحاب اندوهگین بود، حضرت با شوخی کردن او را شادمان می‌فرمود.(4)
در روایتی آمده است: "مومن شوخ و شاداب است" این فرموده بیانگر آن است که شادی و شادابی و شوخی، با غمگینی منافات کلی دارد که مومن برای دوری جستن از آن باید جداً سعی و تلاش و اهتمام به خرچ دهد.
توصیه برای غمگین زیستن برخاسته از اندیشه آنانی است که از اسلام شناختی درست ندارند.
گروه هایی که با منسوب دانستن خود به اسلام، این آیین برگزیده و سعادت آفرین را کیش غم و سوگ و گریه و اندوه وانمود می کنند، پر واضح است که فهم ناقص و به عبارت دیگر جهل شان را نسبت به این کیش پسندیده به نمایش می گذارند.
ترغیب بر غمگین بودن و با نگرانی بسر بردن برخاسته از اندیشه بی خبران و ارباب جهل است. چنانچه یک تن از نویسندگان در پیوند به این موضوع نگاشته است: اعراب جاهلی می پنداشتند كه لبخند نشانه ای ازضعف و درماندگی است و یك مرد عرب نباید تبسمی بر چهره داشته باشد؛ بلكه باید چهره ای عبوس و در هم كشیده داشته باشد تا مردم را به واسطه آن بترساند و تحت تاثیر خود قرار دهد! ولی رسول خدا (صلی الله علیه وآله) آمد تا این مفاهیم غلط را اصلاح كند و تاكید كند كه تبسم و لبخند بهترین و ارزانترین هدیه ای است كه می توانی آن را به برادران دینی ات و دوستانت تقدیم كنی ." (5)

نباید از اسلام چهره ای ارائه داده شود که گویا با سرور و شادمانی سازگار نیست! چنانچه متاسفانه برخی از متحجران بی خبر از روح اسلام، توصیه هایی مبنی برغمگین بودن همیشگی مومنان دارند وچنین شیوه را از برخاسته از دین می انگارند! در حالی که این تصور با اصل اسلام هرگز همسویی ندارد. هرگاه چنین می بود، به هیچ صورت پیام آور ورهبرعظیم الشان اسلام به شادمان زیستن وشوخ طبع بودن مومنان تاکید نمی فرمودند

در ضمن باید افزوده آید که خنده و تبسم - که از عوامل دیگر نشاط و شادى است- باید صادقانه بوده باشد، تا شخصیت آدمى را لکه‏دار نسازد.
"خنده از نظر اسلام، آن گاه مۆثر و مفید است که به شخصیت دیگران لطمه وارد نیاورد. خنده، با انگیزه آزردن، اهانت و تحقیر دیگرى، حکم حرمت آزار شخص مۆمن را دارد . به شدت نکوهید شده و حرام است."(6)

[h=2]نتیجه:[/h] انسان نباید زندگی کوتاه را به دست غم و حزن بر باد دهد. این کار خردمندانه نیست. زیرا خردمند می داند که سعادتمند بودن و حیات آگنده از راحت و آرامش است که اسلام آن را برای پیروان خود توصیه می فرماید و به گفته علامه عبدالرحمن: " وجود غم زندگی کوتاه را کوتاه تر می سازد.( همان)
در جای دیگری از رساله یاد شده آمده است:
" هنگامی که برای انسان تکلیف می رسد، یا از رسیدن تکلیف می هراسد، در بین چنین تکالیفی که برای او رسیده، و در بین نعمت های دینوی و دینی که از آن بهره مند است، مقایسه باید کرد، پس می بیند که تعداد نعمت ها بسیار و تکالیفی که به او رسیده، در مقابل آن هیچ است."
اسلام به ما می آموزد: به خاطر گرفتار شدن به بلایی، تأسف و حسرت نخوریم. چون پاداش بهشت و مزد بزرگی، نزد کسی که این بلا را مقدر کرده، وجود دارد.
دوستان خدا که در دنیا به بلا گرفتار شده اند، در بهشت برین مورد تمجید و ستایش قرار می‌گیرند.
« درود و رحمتی از جانب خداوند بر ایشان است و اینان راه یافتگانند»

پی نوشت ها:
1- دکتورعایض القرنی ( لا تحزن)
2- مجله علوم روانی
3- ( آیت 107 سوره الانبیاء)
4- سنن النبی صلی الله علیه وسلم صفحه 60
5- ( عبد الدائم الكحیل) "ادوار ویب" منسوب به حوزه علمیه انوار العلوم خیرآباد- تایباد
6- پایگاه پرسمان قرآن

[h=1]تبسم در قرآن[/h]
"تبسم" از ماده (ب س م) و در لغت برای آن چند معنا ذکر کرده اند: برخی آن را اولِ ضحک که همراه با صدا نباشد معنا کرده اند.1 برخی آن را حالتی پایینتر از خنده معنا کرده اند.2 و برخی در معنای آن گفتهاند گشوده شدن لبها برای شادمانی و نمایان شدن دندانها بدون ایجاد صدا3 که معادل فارسی آن "لبخند" است.4

تبسم در قرآن
در اصطلاح قرآنی و روائی تبسم برای خند? بدون صدا به کار میرود و از آن به مفهومی در مقابل قهقهه به معنای بسیار خندیدن یاد میکنند.5 ماده تبسم در قرآن یک بار آمده است، آنجا که سلیمان از سخن مورچه تبسّمى كرد و خندید:
«فَتَبَسَّمَ ضاحِكاً مِنْ قَوْلِها وَ قالَ رَبِّ أَوْزِعْنی‏ أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتی‏ أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَ عَلى‏ والِدَیَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ وَ أَدْخِلْنی‏ بِرَحْمَتِكَ فی‏ عِبادِكَ الصَّالِحینَ »6
«سلیمان از سخن او تبسّمى كرد و خندید و گفت: پروردگارا! شكر نعمتهایى را كه بر من و پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى به من الهام كن، و توفیق ده تا عمل صالحى كه موجب رضاى توست انجام دهم، و مرا برحمت خود در زمره بندگان صالحت وارد كن!»
و معنای مقابل آن (قهقهه) اصلا در قرآن به کار نرفته است. ماده ضحک که معنای عام تبسم است در قرآن ده مرتبه استفاده شده است.
چنانچه گفتیم در آیه 19 سوره نمل "تبسم" به کار رفته است که در آنجا همراه با ماده ضحک است که معنای متفاوتی با تبسم دارد از این لحاظ مفسران برای این ترکیب علتی جستجو کردهاند.
دلیلی که برای این ترکیب در تفاسیر ذکر شده این است که منظور، گذشتن از حد تبسم و نزدیک شدن به خنده است، این دلیل را جوامع الجامع7، الكشاف8 و المیزان9 آوردهاند.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «ضَحِكُ الْمُؤْمِنِ تَبَسُّم: خنده مؤمن تبسّم است.‏»

تبسم در روایات
در روایات که گسترده تر از آیات قرآن به مسائل ریز پرداختهاند میتوان چندین نوع روایت در باب تبسم یافت، از جمله روایاتی که نحوه خندیدن مؤمن را تبسم می دانند، مانند روایتی از امام صادق که میفرمایند: «ضَحِكُ الْمُؤْمِنِ تَبَسُّم »10
«خنده مؤمن تبسّم است.‏»
و همچنین روایات دیگری وجود دارد که تبسم به روی برادر را نیکو و مستحب می دانند؛ این روایات به قدری است که در

این باره در کتاب شریف کافی بابی گشوده شده است.در مقابل این روایات گروهی از احادیث وجود دارد که نقطه مقابل تبسم یعنی قهقهه را تقبیح کردهاند مانند روایت معروفی از امام صادق که میفرمایند: «الْقَهْقَهَةُ مِنَ الشَّیْطَانِ »11
«قهقهه زدن از شیطان است.»
از این رو این رفتار در مورد پیامبران بیشتر باید صدق کند و قهقهه زدن از پیامبران قطعا قبیح تر است؛ پس ظاهر روایاتی که حکایت میکند پیامبر اسلام چنان خندیدند که دندانهای پسین ایشان نمایان شد اشتباه است و این روایات تنها می خواهند مبالغه در خنده پیامبر را اشاره کنند.12

تبسم در علم اخلاق
در علم اخلاق نیز به پیروی از قرآن و روایات انسان را از بسیار خندیدن و بسیار شوخی کردن بر حذر داشتهاند و در مقابل آن تبسم را نیکو شمرده و مدح کردهاند. از میان عالمان اخلاق میتوان به عالم ربانی علامه ملا احمد نراقی اشاره کرد که در کتاب خود درباره شوخی خنده و تبسم می آورد: خنده مذموم، قهقهه است که با صدا باشد اما تبسم که کسی صدائی از او نشنود مذموم نیست بلکه محمود است و تبسم نمودن پیغمبر معروف و مشهور است.13
عالمان اخلاق خنده را در حالی که از حد بگذرد بد می دانند و اگر عادت کسی شود نیکو نیست اما اگر اتفاقی از کسی خنده با صدا رخ دهد کسی بد نمی داند چون این خنده در اختیار او نبوده و انسان به سبب اعمال خارج از اختیار مورد باز خواست قرار نمی گیرد.

[=arial]

Mohamad1;715742 نوشت:
در زمان پیغمبر اسلام محمد مصطفی (ص) هم خنده بود و هم موسیقی زمان خودشون با حداکثر امکانات موجود که همان سازهای پوستی بود و در ضمن من نمیدونم بعضی ها این حرفها رو از کجاشون در میارن و به اسم اسلام ترویج میدن و مطمئن باشید خداوند از اینگونه گناهان که به نام الله و اسلام است نخواهد گذشت و در آخر ریاست محترم صدا و سیما نماینده مقام معظم رهبری هم هستند و با اذن ایشان انتخاب شدند اگر ولایت پذیر هستید پس تمکین کنید و اگر هدفتان زیر سئوال بردن مقام رهبری است اون بحث دیگری است و جایگاه دیگری دارد، تاپیک بزنید تا جوابتون رو بدم.
روی صحبتم با همه دوستان نبود با بعضی ها بود که خودشان بهتر میدانند

با سلام
بزرگوار
اندکی لطافت و محبت را همراه نوشته های خودتان بکنید

در مورد رهبری و اذن ایشان مطلبی از خود ایشان است که بارها نارضایتی خودشان از صدا و سیما را ابراز کرده اند بارها و بارها
و خودشان گفتند صرف منصوب بودن از طرف بنده دلیل بر نقد نکردن شما نباشد شما نقدتان را بکنید و به صراحت بیان کردند که بنده با خیلی از برنامه هاس صدا وسیما موافق نیستم

اجازه بدهیم دوستان نظرات خودشان را به راحتی و صراحت بیان نمایند
در ضمن بحث را به انحراف نکشانیم
موضوع تایپک مهمتر است

rea1362;715746 نوشت:
در روایات آمده که پیامبر (صلی الله و علیه وآله) همواره لبخند و تبسم بر لب داشت و هرگز با صدا نمی‌ خندید که همان ضحک باشد.

rea1362;715754 نوشت:
پس ظاهر روایاتی که حکایت میکند پیامبر اسلام چنان خندیدند که دندانهای پسین ایشان نمایان شد اشتباه است و این روایات تنها می خواهند مبالغه در خنده پیامبر را اشاره کنند.12

سلام، البته در مورد نقل قولهای فوق ببینید خنده سه نوع هست: بین تبسم (لبخند) و قهقهه یک خنده دیگه هم وجود دارد: ضحک (خنده بیشتر از حد تبسم (لبخند)، کمتر از قهقهه)
در روایات تبسم قطعا تحسین شده، قهقهه قطعا تقبیح شده، ولی در مورد ضحک کثرتش تقبیح شده نه صرف ضحک.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُعَمَّرِ بْنِ خَلَّادٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع فَقُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاكَ الرَّجُلُ يَكُونُ مَعَ الْقَوْمِ فَيَجْرِي بَيْنَهُمْ كَلَامٌ يَمْزَحُونَ وَ يَضْحَكُونَ فَقَالَ لَا بَأْسَ مَا لَمْ يَكُنْ فَظَنَنْتُ أَنَّهُ عَنَى الْفُحْشَ ثُمَّ قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ يَأْتِيهِ الْأَعْرَابِيُّ فَيُهْدِي لَهُ الْهَدِيَّةَ ثُمَّ يَقُولُ مَكَانَهُ أَعْطِنَا ثَمَنَ هَدِيَّتِنَا فَيَضْحَكُ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ كَانَ إِذَا اغْتَمَّ يَقُولُ مَا فَعَلَ الْأَعْرَابِيُّ لَيْتَهُ أَتَانَا

سند صحیح از کافی: سوال میشه ضحک اشکال داره امام میگن: اگر نباشد. (به قرینه روایات دیگر کثرت) بعد امام استناد میکنه که رسول خدا میخندید (ضحک)

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُعَمَّرِ بْنِ خَلَّادٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ ع فَقُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاكَ الرَّجُلُ يَكُونُ مَعَ الْقَوْمِ فَيَجْرِي بَيْنَهُمْ كَلَامٌ يَمْزَحُونَ وَ يَضْحَكُونَ فَقَالَ لَا بَأْسَ مَا لَمْ يَكُنْ فَظَنَنْتُ أَنَّهُ عَنَى الْفُحْشَ ثُمَّ قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ يَأْتِيهِ الْأَعْرَابِيُّ فَيُهْدِي لَهُ الْهَدِيَّةَ ثُمَّ يَقُولُ مَكَانَهُ أَعْطِنَا ثَمَنَ هَدِيَّتِنَا فَيَضْحَكُ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ كَانَ إِذَا اغْتَمَّ يَقُولُ مَا فَعَلَ الْأَعْرَابِيُّ لَيْتَهُ أَتَانَا

پس حدیث فوق نشان میدهد که مزاح و ضحک اشکال ندارد (تا نباشد، به قرینه نباشد کثرت است) و یضحک رسول الله از مرد اعرابی

و در احادیث زیر (همه شان از کافی و با سند صحیح هستند) کثرت ضحک با تعابیر مختلف تقبیح شده.

1- عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ مَنْصُورٍ عَنْ حَرِيزٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَثْرَةُ الضَّحِكِ تُمِيتُ الْقَلْبَ وَ قَالَ كَثْرَةُ الضَّحِكِ تَمِيثُ الدِّينَ كَمَا يَمِيثُ الْمَاءُ الْمِلْحَ

2- عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِّ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع إِيَّاكُمْ وَ الْمِزَاحَ فَإِنَّهُ يَذْهَبُ بِمَاءِ الْوَجْهِ

3- عَنْهُ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَمَّنْ حَدَّثَهُ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِذَا أَحْبَبْتَ رَجُلًا فَلَا تُمَازِحْهُ وَ لَا تُمَارِهِ

4- عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ سَهْلِ بْنِ زِيَادٍ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِيِّ عَنِ ابْنِ الْقَدَّاحِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع إِيَّاكُمْ وَ الْمِزَاحَ فَإِنَّهُ يَجُرُّ السَّخِيمَةَ وَ يُورِثُ الضَّغِينَةَ وَ هُوَ السَّبُّ الْأَصْغَرُ

5- عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ صَالِحِ بْنِ السِّنْدِيِّ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ بَشِيرٍ عَنْ عَمَّارِ بْنِ مَرْوَانَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ لَا تُمَازِحْ فَيُجْتَرَأَ عَلَيْكَ

6- عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ سَعْدِ بْنِ أَبِي خَلَفٍ عَنْ أَبِي الْحَسَنِ ع أَنَّهُ قَالَ فِي وَصِيَّةٍ لَهُ لِبَعْضِ وُلْدِهِ أَوْ قَالَ قَالَ أَبِي لِبَعْضِ وُلْدِهِ إِيَّاكَ وَ الْمِزَاحَ فَإِنَّهُ يَذْهَبُ بِنُورِ إِيمَانِكَ وَ يَسْتَخِفُّ بِمُرُوءَتِكَ

البته اینها همه در مورد ضحک هست. تحسین تبسم و تقبیح قهقهه قطعی است.

بسم الله الرحمن ... الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
می‌گویند خنده درمان هر درد بی‌درمان است، حال آنکه خنده خودش درد بی‌درمان است ... خندیدن و سرمستی هردو ملازم غفلت از خدا هستند ... خندیدن نتیجه‌ی غافلگیر شدن است، نتیجه‌ی ندانستن است، نتیجه‌ی فهمیدن نشاط است، شدید باشد همراه با اشک است، گریه است ...
گریه همیشه از روی ناراحتی نیست ... اگر باشد هم مؤمنین واقعی لا خوف علیهم و لا یحزنون هستند ... آنها برای چیزی که از دنیا از دستشان برود گریه نمی‌کنند ... گریه‌ی همراه با خشوع ناشی از درک عظمت خدا کجا و گریه‌ی از روی از روی ناراحتی کجا ...
منظور از خنده در بالا خنده‌ای است که ملازم سرمستی باشد ... نه لبخند ... نه نشاط ... سرمستی فرق چندانی با خود مستی ندارد ... آنها که از فرط خندیدن سرمست می‌شوند عقلشان در حجاب می‌شود و کارهایی می‌کنند که نه دیگران در شأن ایشان می‌دانند و نه خودشان بعد از آنکه به حالت عادی برگشتند آن رفتار را در شأن خود می‌دانستند ... برخی هم که دیگر شأنی برای خود قائل نیستند ..

برنامه‌ی خندوانه را نمی‌بینم ... نمی‌دانم الآن چطور باشد ... آن اوائل چند بارش را دیدم و به شدت از آن متنفر شدم ... شاید الآن بهتر شده باشد ... شاید کمی متعادل شده باشد ... آن موقع پر از افراط بود ... افراط در تغافل و تجاهل ... اینکه یک دقیقه قهقهه بزنند ... بدون دلیل بخندند ... قدیم‌ها کسی این کار را می‌کرد می‌گفتند دیوانه است ولی امروز آن را نشانه‌ی روشن‌فکری و اینها می‌دانند و کسی اعتراض کند می‌گویند امّل است ... دیوانه الکی می‌خندد ... دیوانه وقتی تشنه نیست و بیماری خاصی هم ندارد ۷ لیوان ناشتا آب می‌خورد ... دیوانه به این دستورالعمل‌های روشن‌فکری بی‌پایه‌واساس عمل می‌کند ... ... ... ان شاء الله که خندوانه‌ی فعلی مانند خندوانه‌ی ان موقع نباشد ... خنده مسکن درد است درمان نیست ... انسان عاقل دردش را با مسکّن درمان نمی‌کند ...

محراب;715745 نوشت:
[=arial]

[=arial]

ممنون بزرگوار
احسنت
می شه توضیح بیشتری داد و از ایات و روایات هم کمک کرفت هاااااااااا
یه سعی بکنید

راستش دیگه بیشتر از این عقلم قد نمیده :khaneh:
در کل نشاط یک چیزی هست که توی دل ادمه ولی خنده روی صورت هست.... چیزی که توی دل هست هزار بار ارزشش بیشتر از اون چیزی هست که در ظاهر هویدا هست.

موفق و با نشاط باشید:khandeh!:

[=arial]با سلام

دين مبين اسلام برای خوشحالی و نشاط درونی عوامل متعددی مي شمارد :

- تعالي روحي انسان باعث خوشحالي است هرچند اين تعالي همراه با گريه باشد مثلا حضور در مراسمات دعا و نيايش هرچند با گريه همراه است ولي نشاط آور است.

- برقراري ارتباط معنوي با باري تعالي از عوامل نشاط انسان است و ارتباط با فياض لايزال الهي باعث نشاط و آرامش انسان مي شود همچنان که خداوند مي فرمايد:الابذکر الله تطمئن القلوب(رعد/28) ياد خدا آرم بخش دلهاست. انسان وقتي در آرامش است با نشاط است ولي اين نشاط الزاما همراه خنده نيست.

- جلب رضايت معبود در عبادت هاي فردي چون نماز و روزه و.....عبادتهاي اجتماعي چون تلاش براي کسب روزي حلال، خدمت به خلق الله، کسب علم، بازکردن گرهي از مشکلات مردم و......همه و همه نشاط آور است و همراه با خنده نيست.

خنده اما امری ظاهری است مساله ای زودگذر است والبته ثمرات و فوايد جسمی وروحی دارد.

[="Purple"]

باء;715772 نوشت:
حال آنکه خنده خودش درد بی‌درمان است

سلام چه جالب ضرب المثل برعکس:Nishkhand: فکر نمیکنین شورش می کنین؟؟؟ گاهی خنده واقعا باعث نشاط باطنی م میشه و حال آدمو عوض میکنه چرا ایرادی داشته باشه؟؟؟؟ کی گفته خنده زیاد باعث سرمستیه؟؟؟ میشه حدیث روایت یا آیه ای دراین باره بگین؟؟؟؟

باء;715772 نوشت:
خندوانه‌ی فعلی مانند خندوانه‌ی ان موقع نباشد

به نظر منم برنامه خیلی مذخرف و لوسیه! نمیدونم چرا انقدر مخاطب پیدا کرده؟؟؟
شاید واسه اینکه مردم تو زندگیشون شادی رو کم احساس میکنن و منتظر یه اتفاق واسه یه لبخندن تا شاید ثانیه ای دغدغه هاشونو فراموش کنن
شایدم واسه اینه خیلیا الان زندگیشون فقط شده مادی و اینکه از هر لحاظ تامین باشن و خوش باشن فقط کافیه واسشون! و دیگه کاری به این ندارن این خنده و این خوش گذرونی چقدر واقعا مفیده ،چقدرش لازمه و چقدر درسته؟؟؟
اینکه مردم شاد باشن یه چیزه ، اینکه الکی به هرچیزی بخندن و بیشتر از اون تظاهر کنن یه چیز دیگه!!!
چیزی که خیلی زیاد توی این برنامه دیده میشه تظاهر به شاد بودنه!!! انگار میخوان جلب توجه کنن!! توی یکی از مصاحبه هاش رامبد جوان میگفت: ما از مردم تست خنده میگیریم هرکی بیشترو بهتر خندید اون تماشاگر انتخاب میشه!
بعد چنین برنامه مصنوعی ای میتونه خندیدن واقعی به دنبال داشته باشه؟؟؟
اره خب واسه مسخره بازیاشون شاید یه لبخند گاهی بیاد رو لب ولی خنده ای که باعث نشاط بشه اصلا وابدا!!!!!
تازه غیر اینا سبک بازیایی که درمیارن و بقیه رو هم تشویق میکنن به این چیزا واقعا باعث میشه ادم به عقل ادمایی که شرکت کردن شک کنه حالا اون برنامه میسازه پول درمیاره شما چرا بازیگر این سیرک شدین اخه؟؟؟ دیدین؟؟ کمربندو ببندین باز کنین و از این مسخره بازیا!!!
البته میدونم بحث خندوانه نیست اینو گفتم جناب محراب دوباره تذکر ندن! دیدم همه دوستان نظرشونو راجع بهش گفتن منم گفتم جانمونم:khaneh:

در کل به نظرم خنده خیلیم عالیه! فکر نمیکنم اسلامم مخالفتی داشته باشه اما نه هر خنده ای ،نه باهرکسی ،نه به هرچیزی...
به نظر من شادی به دنبال یه خنده واقعی :khandeh!: اتفاق می افته و باعث نشاط باطنی میشه...
البته برای شادی و تجربه کردن این حس نشاط و ارامش درونی همیشه هم نیازی به خنده نیست گاهی باچیزای دیگه ای به دست میاد
مث دو دیقه حرف خالصانه باخدا، یه زیارت دلی،شاد کردن دل یه هم نوع،انجام یه کار مثبت تو روز،صحیح انجام دادن کاری که مسئولیتشو به عهده گرفتیم، محبت به اطرافیان،هدیه دادن یه لبخند به عزیزانمون و.......[/]

[="Tahoma"][="Black"]سلام

برنامه خندوانه خیلی جذاب و جالبه
شاید در این چند سال میشه گفت بهترین برنامه شاد و پر انرژیه که درحال پخشه.
سئوالات کلیشه ای و تکراری از مهمانان برنامه نداره، و پرمحتواست.
نشون میده که آدم میتونه با هر سِمَت و در هر جایگاهی خنده را بر لبان دیگران بیاره و همچنین بخنده.
و از آنجائیکه هیچ برنامه ای خالی از نقص نیست ، این برنامه هم گاها نقصهایی داره ولی محسناتش خیلی بیشتره.

بخندیم و شاد باشیم :ok:[/]

با سلام

در پیرو موضوع، بنده هم طاقت نیاوردم نظرم را راجب این برنامه ندهم.

طبق گفته های استاد مبنی بر اختلاف نشاط و خنده، بنظر میرسد برنامه ای چون خندوانه صرفا خنده دار است نه نشاط آور.

وقتی برای اولین بار و آخرین بار این برنامه را چند ماه گذشته در حضور دوستانی دیدم و با صحنه یک دقیقه خنده مواجه شدم بسیار شکه شدم! نمی دانستم باید مثل بقیه بخندم یا گریه کنم. بنظرم تمام حرکات مجری مانند پریدن از روی سن.. ادا و شکلکها و حرف ها و خنده ها همه مصنوعی، تظاهری و تمسخر آمیز بود.

نمیدانم شاید خیلی سخت باشه برنامه جذابی را تهیه کنند که بجای خنداندن مردم در دل آنها نشاط ایجاد کنند.. لذا به همین جور روشها برای سرگرم کردن مردم بسنده میکنند.

راه جو;715848 نوشت:
صرفا خنده دار است نه نشاط آور.

عرض سلام و ادب خدمت کارشناس محترم و کاربران گرامی

بنده بطور اتفاقی تکه هایی از این برنامه رو دیدم به نظرم اصلا خنده دار نیست فقط قصدشان اینست که مردم را بطور مصنوعی هم که شده بخندانند تا بقول معروف مرهمی باشه برای درداشون.

ولی اینکار روی هرکسی جواب نمیده. خیلیها وقت یا حوصله این را ندارند یک ساعت پای یک برنامه بنشینند تا بلکه یک نکته خنده دار از توش دربیاد و بخندند. بیشتر برای همان افرادی خوبست که حال و حوصلش رو دارند...

سریال "تو نمیفهمی" ادامه دارد!!!

سلام به همهء دوستان ، گر چه از برخی دوستان به شدت دلگیرم!
داستان "تو نمیفهمی" ، داستان تکراری مذهبی ها و غیرمذهبی هاست
جمله ای که هرگز بر زبان مذهبی ها جاری نمیشه ، اما همیشه به گوش غیرمذهبی ها شنیده میشه! عجیبه نه؟!
نه اصلاً هم عجیب نیست! آنچه از دل براید.... بر دل نشیند!
سالهاست که مذهبی ها ، غیرمذهبی ها رو موجوداتی نفهم ، و خودشون رو بسیار فهمیده و بی عیب و نقص میدونن
اما همیشه در کلامی زیبا بیانش کردن
مثلاً:
بندهء حقیر - منِ سراپا تقصیر و..... کلماتی از این دست!

تواضعِ مغرورانه شنیدید؟!

حالا دوستان بیان اینجا ، خدا و 14 معصوم(ع) و کل فرشتگان و پیامبران(ع) رو شاهد بگیرن که بابا ما با دیدن این برنامه نشاط هم پیدا میکنیم
ما از خود خندیدن نشاط پیدا میکنیم. حتی از همون خندیدن مصنوعی. حتی از ادای خندیدن
آخر دوستان مذهبی میگن که:
نه شما فقط میخندید ، اما نشاط پیدا نمیکنید (همون تو نمیفهمی....!)

نکتهء دیگه اینکه دوستان از ایرادات خندوانه گفتن
عجب! وقتی از هزاران هزار ایرادی که توی کشور هست صحبت میکنی ، پاسخ میدن که:
بابا مگه چقدر از انقلاب میگذره؟! همش 35 سال!!!!!!! (چقدر کم!!!) :Gig:
و با شنیدن این جمله ، شمای غیرمذهبی باید دهنت بسته بشه! آخه 35 سال که چیزی نیست.... تازه 350 سال دیگه جا برای اشتباه هست....

اما درمورد خندوانه
بعد از مدت ها برنامه ای توی ایران ساخته شده که
محوریت اون خنده است. چیزی که توی 35 سال گذشته وجود نداشته
از عمر این برنامه هم مدت بسیار کوتاهی میگذره و طبیعیه که ایرادهایی داشته باشه
اما زمین و زمان دارن اون رو نقد میکنن و اغلب هم نقدهای غیرمنصفانه!
البته این بلا سر چند برنامهء دیگه هم اومده
مثلاً برنامه های فرزاد حسنی
همینطور برنامهء ماه عسل احسان علیخانی
هرچند ، وقتی کسی مثل علیخانی توی برنامش نشون میده که:
شیعگی تنها نماز و روزه نیست *** آب تنها در میان کوزه نیست....
بایدم به یه عده که پاکی خودشون رو صرفاً با شمردن تعداد رکعات نمازشون میسنجن بربخوره!

یه زمانی وقتی با دوستان غیرمذهبی بحث میکردم ، میگفتن مذهبی ها اینطورن و اونطور
خشک ، افراطی ، مغرور و خود برتر بین
من باور نمیکردم
تا اینکه از نزدیک با مذهبی ها هم کلام شدم
اعتراف میکنم که اشتباه کردم!!! (البته نه درمورد همه)

Reza-D;715854 نوشت:
بابا ما با دیدن این برنامه نشاط هم پیدا میکنیم
ما از خود خندیدن نشاط پیدا میکنیم. حتی از همون خندیدن مصنوعی. حتی از ادای خندیدن

سلام خدمت Reza-D عزیز:Gol:
دلیل نمیشه هر چیزی انسان رو شاد کنه حتما خوب باشه. کسی که شیشه یا ماری جوآنا هم مصرف می کنه ممکنه شاد و سرخوش بشه ولی احتمالا خودش هم می دونه که مواد مخدر چیز خوبی نیست. پس خوب بودن هر چیزی رو با این مسائل نمیشه اثبات کرد.

Reza-D;715854 نوشت:
تا اینکه از نزدیک با مذهبی ها هم کلام شدم

هر کسی که صرفا نماز بخونه، روزه بگیره،تسبیح شاه مقصود دستش باشه و سلام علیکم و رحمة الله بگه نمیشه حتما روی اون شخص اسم مذهبی گذاشت(کما اینکه مذهبیون واقعی هم ممکنه همچین نشانه هایی داشته باشند) چون منافق هم ممکنه این کار هارو انجام بده پس مذهب رو با انسان های منتسب به اون نباید شناخت بلکه باید خود مذهب رو ریشه ای بررسی کرد و باید انسان ها رو در ترازوی مذهب قرار داد نه اینکه مذهب رو در ترازوی انسان ها.

و شاید مذهبی ها خشک نباشند بلکه دیگران اونقدر مذهبشون آبکی و خیس شده که تصور می کنند اونها خشکند و شاید به همین دلیل باشه که میگن وقتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف تشریف می آورند انگار دین جدید آوردند ولی ایشان دینشان همون اسلامه و چون شاید بعضی ها اونقدر از اسلام فاصله گرفتن تصور می کنن که دین جدیدیه.
و در انتها بنده شلوار جین می پوشم و تی شرت و موهای تقریبا بلندی هم دارم و صورتی که محاسن آنچنانی در اون نیست.(اینها را نوشتم تا فکر نکنید که بنده ظاهر آنچنانی دارم) . امیدوارم که بتونیم حداقل مسلمان از این دنیا بریم.
جسارت بنده رو ببخشید .
موفق باشید
یا علی علیه السلام:hamdel:

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به همگی

درباره ی نشاط و خنده، به نظرم خنده یکی از روش هایی هست که میتونه نشاط بیاره و عقلانی هست که یک دین الهی از ما بخواد که با نشاط باشیم همیشه و در واقع یه جورایی نشاط میشه هدف (مهم تره) و خنده یکی از وسیله ها و راه هاست برای رسیدن به اون.

به نظرم یکی از روش هایی که میشه یه نفر رو از حالت اخم یا خستگی در آورد(مثلا یه رفیق) اینه که تو روش نگاه کنی و لبخند بزنی یا یه خنده ی ریز بری! بعد میبینی که خودشم لبخند زده و داره تورو نگاه میکنه یا با خنده میگه چیه چی شد !؟ (خودم امتحان کردم) که البته برای هر شخص توصیه نمیکنم، طرف مقابل باید باجنبه باشه. ممکنه بعضی ها با این کار، بدتر عصبانی بشن

درباره ی خنده های بلند یا همون قهقهه، به نظرم میتونه مشکل ساز بشه.منطقی هست که از طرف دین توصیه نشه، چون همه جا نمیشه به کار برد، و احتمال مشکل ساز شدنش زیاده. (برای من مشکل ایجاد کرده، حتی یه بار از شدت خنده های زیاد، داشتم خفه میشدم) که البته در خیلی موارد هم مفید بوده. نمیشه به طور دقیق گفت که کاملا بده. فقط باید دید که در چه موقعیتی هستیم اگر مناسبه که خب، خوبه اگر نه، که انجام نشه بهتره. دیگه اینا تجربه شخصیمه که میگم.

ولی کلا خوبه که آدم همیشه لبخند رو لبش باشه. خیلی نیروبخشه، مثلا وقتی وارد یه مغازه میشی، با لبخند وارد میشی و فروشنده هم با لبخند و روی خوش جوابت رو میده، خیلی خوبه، آدم انرژی میگیره. یه جور مسری هم هست.

دیگه همه درباره ی برنامه "خنداونه" نظر دادن، منم بدم

از نظر من، خیلی برنامه ی جالبی هست. آدم با شخصیت های مختلف، مثل بازیگر ها و ورزشکاران و هنرمندان شاعر و ...، آشنا میشه، و به نظرم برنامه جای پیشرفت داره. سری دومش که در حال پخش هست خیلی بهتر از سری اول ساخته شده. من به شخصه خیلی شاد میشم با این برنامه و لحظه ای هم نیست.

کسانی هم که خوششون نمیاد، حوصله ی بحث باهاشون در این باره اصلا ندارم! خوششون نمیاد دیگه چی بگم! چی بکنم !؟، میخندم ! :khaneh:

Reza-D;715854 نوشت:
یه زمانی وقتی با دوستان غیرمذهبی بحث میکردم ، میگفتن مذهبی ها اینطورن و اونطور
خشک ، افراطی ، مغرور و خود برتر بین
من باور نمیکردم

اصلا چه ربطی داره؟؟؟ چرا هر چیزی را به دین و مذهب می چسبونین؟؟؟؟ هرکسی یه سلیقه ای داره، از نظر خیلیا این اقا یه دلقکه فقط همین! ربطی م به مذهبی و خشک بودن نداره! جهت اطلاع من هیشکدوم از دوستام حتی یه ذره م مذهبی نیستن ولی از این برنامه به شدت متنفرن... چرا عادت داریم همه چی رو به همه چی نسبت بدیم؟؟؟!!!!!

Reza-D;715854 نوشت:
هرچند ، وقتی کسی مثل علیخانی توی برنامش نشون میده که:
شیعگی تنها نماز و روزه نیست *** آب تنها در میان کوزه نیست....

برنامه اونم به نظرم مذخرفه! بعضی سوژه هاش جالبه فقط ولی خیلیاش اصلا جالب نیست!!!! مث یکی از سوژه های امسالش که یه آدم لاتو آورده بود که مشروب خورده بود و به خاطر چپ چپ نگاه کردن زده بود یکیو کشته بود حتی چندبار منصرفش کرده بودنو اون باز به دعوا ادامه بود بعد که چییییییییییی؟؟؟؟؟؟ که بگه پشیمونم؟دست خودم نبود؟؟ حدااقل به شعور بییینده توهین نکنن و لااقل یه ادم بیگناهو بیارن !!!!

Reza-D;715854 نوشت:
بابا مگه چقدر از انقلاب میگذره؟! همش 35 سال!!!!!!! (چقدر کم!!!)

باز از اون ربطاییی که من نمیفهمم واقعاااااااااا چه ربطی داشت؟:Gig:

Reza-D;715854 نوشت:
حالا دوستان بیان اینجا ، خدا و 14 معصوم(ع) و کل فرشتگان و پیامبران(ع) رو شاهد بگیرن که بابا ما با دیدن این برنامه نشاط هم پیدا میکنیم

قسم و آیه لازم نیست ، شما لابد سلیقه تون اینه ... فقط با سلیقه یه عده دیگه جور نیست اونا به نظرشون جالب نمیاد هیچ ربطی م به مذهبی بودنو نبودن ندااااااااااااااااااااااره!!!!!!!!

مکیال;715861 نوشت:
دلیل نمیشه هر چیزی انسان رو شاد کنه حتما خوب باشه. کسی که شیشه یا ماری جوآنا هم مصرف می کنه
سلام داداشم
فرمایش شما درسته ، اما برعکسش هم هست
دلیل نمیشه هر چیزی انسان رو شاد کنه لزوماً بد باشه. کلاً من تا حالا ندیدم چیزی باعث خندهء مردم ایران بشه و یه ایرادی بهش نچسبونن (درست یا غلط)

ضمناً مصداق موادمخدر زدن رو در برخی هیأت ها بیشتر میشه حس کرد تا برنامهء خنده وانه!
اگر خواستید تا فیلم رو خصوصی براتون بفرستم ببینید چجوری رفتن تو فضا!!!
ولی ندیدم اینقدر به اونها گیر بدن!

مکیال;715861 نوشت:
هر کسی که صرفا نماز بخونه، روزه بگیره،تسبیح شاه مقصود دستش باشه و سلام علیکم و رحمة الله بگه نمیشه حتما روی اون شخص اسم مذهبی گذاشت(کما اینکه مذهبیون واقعی هم ممکنه همچین نشانه هایی داشته باشند)
احسنت به شما. جمله ای که توی پرانتز گفتید هم کاملاً درسته
فقط مشکل اینجاست که خیلی از دوستان نظرشون با شما متفاوته (هر چند ممکنه در ظاهر چیز دیگه ای بگن)

مکیال;715861 نوشت:
و شاید مذهبی ها خشک نباشند بلکه دیگران اونقدر مذهبشون آبکی و خیس شده که تصور می کنند اونها خشکند
بدون شک همهء مذهبی ها خشک نیستن و باز بدون تردید برخی اوقات خشک بودن یه تهمته که به مذهبی ها زده میشه فقط به این دلیل که دارن درست رفتار میکنن

اما همیشه هم اینطور نیست

مکیال;715861 نوشت:
در انتها بنده شلوار جین می پوشم و تی شرت و موهای تقریبا بلندی هم دارم و صورتی که محاسن آنچنانی در اون نیست
شاید اینجا چون از مذهبی ها دفاع کردید کسی به شما چیزی نگه. اما بذارید. .چند روز بگذره بعد برید توی یه تاپیک خودتون رو همینطور که گفتید معرفی کنید. ببینید چه اتفاقی میفته :ok:

سلام

چقدررررر دلگیر شدم که تو همچین تاپیکی هم باز سیاهی ها بیاد غلبه کنه و بین آدمایی که خودشونو مذهبی نمیدونن(حالا خدا میدونه مذهبی تر از ما هستن یا نه) و آدمایی که خودشونو مذهبی میدونن(و خدا میدونه چقد عمل به این ادعا دارن) اختلاف نظرها منجر به صحبتایی میشه که حداقلش در شأن اسکدینی نیست... بماند...

من به شخصه خیلی انتقاد به برنامه خندوانه دارم
همینطور که مثلاً به برنامه گلبرگ انتقاد دارم
یا به سریال پایتخت و فیلم گینس انتقاد دارم

کلاً صدا، سیما و سینمای ما زیاد خوب کار نمیکنه. یه کم تنبلی میکنه در رفع ایرادات کارها.

اصلاً همین که حتی برای ماه رمضون امسال یه شبکه رسماً پیچوند و فقط یه دوبله ارایه داد خودش کلی انتقاد به همراه داره.

حرفم به موضوع بی ارتباط نیست . عجله نکنین.

منظورم اینه که تو همچین وضعی داشتن یه برنامه بدون هیچ ایرادی واقعاً ممکن نیست.
و باید صبوری کرد تا به ایده آل هامون نزدیک بشیم و این مستلزم این هست که ما منتقدین هم دست به کار بشیم و جایگزین ارایه بدیم

یه سوال چرا برنامه سمت خدا به فکر ایجاد نشاط در مردم نمی افته؟
آیا این بهترین راه انتقاد به خنده های شبهه دار نیس؟

آیا بیان احکام شرعی با خنداندن مومن که خودش یه حکم مستحبی بهش بار میشه تناقضی داره؟
آیا نمیشه روالی مث روال برنامه درسهایی از قرآن داشت؟

تا وقتی جایگزین نداریم بی انصافیه توقع داشته باشیم همه همون برنامه های خشکی رو که با روحیات برخی از ما هم به زور متناسب میشه فقط ببینن و قانع بشن به همون

هروقت موسیقی حلال رو به مقدار زیاد عرضه کردیم و با این سبک کارهای پرنشاط برنامه های مذهبی ارایه دادیم بی هیچ شک و شبهه ای در مورد محتواش
اون موقع راحت تر میشه درمورد ایرادات برنامه های دیگه که به فکر جذب نسل جوون به نفع اعتقادات (شاید نه چندان درست )خودشون هستند، صحبت کنیم

یاعلی

Reza-D;715903 نوشت:
سلام داداشم
فرمایش شما درسته ، اما برعکسش هم هست
دلیل نمیشه هر چیزی انسان رو شاد کنه لزوماً بد باشه. کلاً من تا حالا ندیدم چیزی باعث خندهء مردم ایران بشه و یه ایرادی بهش نچسبونن (درست یا غلط)

من دیدم ولی
درس هایی از قرآن
هم محتواش بی شک و شبهه اس
هم مواردی گفته میشه که مبتلا به همه مذهبیا و غیر مذهبیاس
هم بشدت مفرح و پر از خنده حلاله

تاحالا هم ندیدم کسی انتقادی ازش بکنه
اتفاقا چندمورد تمسخر و بی احترامی از سوی یه سری آدم مغرض یا ناآگاه به این برنامه دیدم
همونایی که شاید خودشونم نفهمن دارن ضرباتی بدتر از خیلیای دیگه به ملت میزنن
برنامه هایی که کمترین ایراد رو دارن باید بولد بشن تا الگوی برنامه های دیگه باشن
اما با مهجور کردنشون ولو با یک تمسخر در جمع دوستانه و بلوتوث اون برای سایرین، فقط به اهداف شیطان میشه کمک کرد .من که اینطور فک میکنم

سلام مجدد گرامی

Reza-D;715903 نوشت:
دلیل نمیشه هر چیزی انسان رو شاد کنه لزوماً بد باشه.

کاملا موافقم. ولی باید به وسیله متخصصین خوب و بد بودنش بررسی بشه.

Reza-D;715903 نوشت:
ضمناً مصداق موادمخدر زدن رو در برخی هیأت ها بیشتر میشه حس کرد تا برنامهء خنده وانه!
اگر خواستید تا فیلم رو خصوصی براتون بفرستم ببینید چجوری رفتن تو فضا!!!
ولی ندیدم اینقدر به اونها گیر بدن!

البته بنده از بیان اون مثال خواستم اون جمله شما رو نقد کرده باشم نه خود برنامه خندوانه رو.
و عمل اشتباه قطعا اشتباهه و مکانش و شخصیت هاش تاثیری در اون ایجاد نمیکنه.

Reza-D;715903 نوشت:
شاید اینجا چون از مذهبی ها دفاع کردید کسی به شما چیزی نگه. اما بذارید. .چند روز بگذره بعد برید توی یه تاپیک خودتون رو همینطور که گفتید معرفی کنید. ببینید چه اتفاقی میفته

سعی می کنم برای خوش آمدن و نیامدن کسی نظر ندم و باید حرفی که احساس می کنیم درسته رو بیان کنیم و ان شاءالله هم که باعث ناراحتی کسی نشم.
در کل از شما خوشم میاد نه به خاطر اینکه بعضی مطالب بنده رو تایید کردید بلکه به خاطر اینکه مثل بعضی ها نیستید که وقتی وارد مباحثه می شوند احتمالا قبلش به خودشون تلقین می کنند که :
تحت هیچ شرایطی من نباید قانع بشم و هر چی طرف مقابلم گفت باید با اون مخالفت کنم.
موفق باشید . :Gol::hamdel:
یا علی علیه السلام

Reza-D;715913 نوشت:
خدا رو شاهد میگیرم این حرفم نسبت به این تاپیک نیست بلکه کاملاً کلی هست و همچنین عین حقیقته
از آغاز ورودم به اسک دین ، بودن با بچه های مذهبی و بحث کردن های مختلف در انواع تاپیک ها ، فقط یک نتیجه گرفتم

نسبت به قبل ، از دین و مذهب سرد و بدبین شدم

سلام رضای عزیز

من خودم مذهبی نیستم یک ادم معمولی هستم
ولی به نظر من اگه من با بچه های مذهبی بودم و با اونها بحث و گفتگو داشتم .. در نهایت اگه حال نکردم و فکر کردم رفتار و گفتارشون منطقی نیست فقط حق دارم از بچه های مذهبی سردبشم ، و این موضوع دلیل خوبی برای سرد و بدبین شدن نسبت به خود مذهب نیست.... این حرف کلی هست ربطی به بچه های خوب این انجمن نداره...

اسلام و مسلمونی دو تا چیز متفاوت هست... همون زمان پیامبر و ائمه هم با اونکه اطرافیان ایشون ، کاملا زندگی و رفتار ایشون رو از نزدیک میدیدن باز هم اون زمان خیلی افراد بودن که با منش این بزرگواران که در حقیقت اصل دین بودند ، فاصله میگرفتند ... دیگه ما که این همه از اون زمان فاصله گرفتیم ، نمیشه رفتار و گفتار ما رو بعنوان اسلام و دین و مذهب ناب در نظر گرفت. باید دین و مذهب رو از سرمنشا اون گرفت.

Reza-D;715913 نوشت:

[
SPOILER]نسبت به قبل ، از دین و مذهب سرد و بدبین شدم[/SPOILER]

[SPOILER]ببینین جناب، این سایت کاربر محوره
مهمتر از اون فضای مجازیه

این خیلی بی انصافیه که بر اساس عملکرد در این سایت ما حسمون به دین و مذهب رو تغییر بدیم

این رو از صمیم قلب میگم که درکتون میکنم چون منم کم زخم نخوردم از الکی مذهبی ها

اما شماهم منصفانه قضاوت کنین
وقتی دارین انتقادی کلی میکنین معلومه به اونا که اینچنین نیستن اما انتقاد رو شنیدن بربخوره. معلومه مثال نقض هاش زود رو میشه و شما ممکنه تصور کنین سمتتون هجوم آوردن حال اونکه این عارضه هر انتقاد کلیه.

زبان قرآن رو دیدین؟
میگه اکثرشون چنین و چنان هستن و بعضیاشون واقعاً کاردرستن

همیشه با این بیان صحبت کنین کارتون راه میفته و ملاکتون البته همه کاربرا نباشه. کسانی باشه که چیزی به فهم و معرفت شما اضافه میکنن[/SPOILER]

درمورد انتقادی هم که به برنامه ها دارین یه بخشیش موافقم یه بخشیش مخالف
اما درکل حس میکنم ادامه این بحث از روند موضوع فاصله میگیره

درکل خشک مذهبی درست نیست
اما انتقاد به برنامه ای که با آموزه های مسلم دینی واقعاً ایرادی داره اصلاً خشک مذهبی نیست.

اینکه صدا وسیما و شبکه نسیم بیشتر از اونکه موسیقی حلال و بی شبهه پخش کنه موسیقی شبهه دار پخش میکنه یه امر مسلمه و رفعش به این سادگیام نیست
با یه تاپیک دوتاپیک هم درست نمیشه
اینم مختص خندوانه نیست
ولو اینکه من تصور میکنم میشه نشاط باشه تو خندوانه اما موسیقی شبهه دار نباشه

ایده جناب خان عالیه
تعمیمش بدن به انواع موسیقیای مباح محلی
اصلاً فرهنگ موسیقی خوب رو اینطور جا بندازن
چه ایرادی داره؟
چقدر نشاط ایجاد میکنه همین ایده؟

نه اینکه فقط ترانه ها بازخوانی بشه یا آهنگاشون مرور بشه یا...

چقدر سخت میگیرید.
این برنامه طیف وسیعی از مخاطبان رو داره. مگه همشون مذهبی یا خیلی مذهبی هستند که انقدر سخت گیری بشه.
در ضمن خیلی از سریال ها و برنامه های صدا و سیما بسیار غمگین کننده هستند و همش پر از مراسم عزاداری و ناراحتی و لباس های سیاه پوشیدن و .. هستند.
من که ایرادی نمی بینم. حداقل باعث میشه مردم سمت ماهواره نرن Smile
یاعلی