صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: طرح سوال: نامه به جوانی که آرزو های درازی دارد

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

اشاره طرح سوال: نامه به جوانی که آرزو های درازی دارد

سلام

حضرت علی (ع) در نامه سی و یک نهج البلاغه ، در ابتدای صحبت خود را اینطور میفرمایند :

این، سفارش های پدری است به فرزندش

و فرزندان، آرزوهای درازی دارند که به آنها نمی رسند؛
    در راهی می روند که به نابودی می رسد.

در حقیقت به فرزند خود و جوانان این توصیه را میکنند که دنبال ارزوهای دراز نباشند، حال چند سوال پیش میاید:

سوال اول اینکه اصلا معنی ارزوهای دراز چیست؟
    بفرض من جوانی 18 ساله هستم ، با خودم برنامه ریزی میکنم که در کنکور رشته پزشکی قبول بشم و بعد هم تخصص و بعد هم فوق تخصص خود رو بگیرم تا علاوه بر اینکه از اجر معنوی طبابت بهره مند بشم ، به مثلا درامد ماهانه چند صد میلیون (به پول امروز) از راه طبابت دست پیدا کنم ، حال سوالی که هست اینه که این مسیر حداقل 15 سال زمان میبره ، یعنی منی که 18 سال دارم ، دارم برای خودم ارزو و رویایی پرورش میدم که تحقق اون ، حداقل یک چهارم عمر من رو میگیره ، ایا این اسمش ارزوی دراز داشتن هست؟

سوال دوم اینکه ، وقتی انسان ، زندگینامه افراد بزرگ تاریخ رو بررسی میکنه ، مثلا رهبران بزرگ ، یا کسانی که سالها عمرشون رو صرف کردن تا تونستن تحولات عظیم علمی ، صنعتی ، اقتصادی و... در جامعه بشریت بوجود بیارن و اکنون تحولات جامعه بشری مرهون زحمات اونهاست ، اینها کسانی بودند که زمانی ، در سر خود رویاها و ارزوهای بزرگی داشتن که سالها و دهه ها برای رسیدن به اون ارزوها تلاش کردن... حالا میخواستم ببینم که این ارزوهای بزرگ داشتن این افراد معنی همون ارزوهای دراز که حضرت امیر (ع فرمودن رو میده؟ اگر جواب مثبت هست که این افراد اگر ارزوهای بزرگی در سر نداشتن و فقط به فکر ارزوهای کوچک و سریع الوصول خود بودن و طبق اون ارزوهای بزرگ برای زندگی خود برنامه ریزی نمیکردن و تلاش نمیکردن که الان بشریت پیشرفت و رشد چشم گیری نداشت ، و اساسا به نظر میرسه ادمهای بزرگ یکی از اصولی که دارن اینه که ارزوهای بزرگ در سر دارن ، اگر میشه در مورد این موضوع هم توضیح بدید.

با تشکر.

ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۴/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۰:۴۸

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58342

با نام و یاد دوست

طرح سوال: نامه به جوانی که آرزو های درازی دارد

کارشناس بحث: استاد آلاء

5. صلوات ها 4

نوشته
    465
    حضور
    11 روز 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب دارم و سلام خدمت دوست جوان و خوبم

اجازه بدهید در آغاز کلام از ذکاوت و هوش سیال شما تمجید کنم و این که با این تیزبینی به کلمات بزرگان دین توجه می کنید را یکی از دلایل حتمی موفقیت شما در آینده بدونم

اما در ادامه ؛

دوست محترم من در چند مرحله انشا الله پاسخگوی سوال شما خواهم بود

اما مرحله اول که فکر میکنم مقدمتن باید اشاره ای به آن داشه باشم اشاره به همان نامه 31

و همان بخشی است که ذهن شما را مشغول کرد است

دوست محترم من به عبارت مورد نظر شما در چندین نهج البلاغه با ترجمه های مختلف مراجعه کردم

جالبه بود بدونید آقای فیض الاسلام که یکی از مترجمان خوب نهج البلاغه هستند

این عبارت را معنای متفاوتی کرده اند

ایشون عبارت را که برخی از مترجمان به آرزوی بلند ترجمه نموده اند که حاکی از تمایلات به ظاهر مادی افراد است

به دلیل این که منتسب به معصوم است این گونه معنا نموده اند :

آرزوی تو در هدایت مردم و سعادت آنها

این نکته رو خدمتتون عرض کردم تا بگم معلوم نیست که مراد حضرت از عبارتی که به امام حسن مجتبی علیه السلام دارند ناظر به همبن آرزوهای ما انسانهای عادی باشه

اما در بخش دوم پاسخ ؛ در خصوص آؤزوی بلند و میزان اعتبار آن در منابع دینی با شما به گفتگو خواهم نشست

موفق باشید ......منتظر ادامه مطالب باشید

7. صلوات ها 10

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نقل قول نوشته اصلی توسط آلاء نمایش پست ها
    اجازه بدهید در آغاز کلام از ذکاوت و هوش سیال شما تمجید کنم و این که با این تیزبینی به کلمات بزرگان دین توجه می کنید را یکی از دلایل حتمی موفقیت شما در آینده بدونم
    سلام و تشکر از پاسخی که درج کردید

به نظر من زیاد در مورد هوش و ذکاوت من زیاد تمجید نکنید چون تا این سن و سال که موفقیت خاصی تو زندگیم نداشتم و اخرین موفقیتی که داشتم مربوط بوده به دوران کودکیم بوده که خودم تونستم به تنهایی بندهای کفشم رو ببندم

در مورد پاسخی که نوشتید ، اگر ممکنه در مورد سوال اولم ، از همون منظری که من بهش اشاره کردم پاسخ رو مرقوم بفرمایید (البته اصراری به این موضوع ندارم ، منظورم اینه اگه اون دیدگاهی که نوشتم درست تر هست نسبت به سایر تفسیرها ، از اون منظر جواب رو بنویسید ) چون من از زبان چند منبری معروف هم همین تفسیری که نوشتم رو شنیدم و برای همین برام سوال شد...

9. صلوات ها 2

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

به نظر من خیال پردازی یه چیزه ،هدف گذاری یه چیز دیگه ...
    زمانی هست شما مدام آرزوهای دور و درازی دارین که اکثرا خیلی بلند پروازانه س و غیرمنطقی و یه جورایی آدم خودش میدونه پرو بال دادن بهش فقط ذهن رو بیشتر درگیر میکنه و اونو از واقعیت دور ...
    زمانیم هست که آینده ای رو واسه خودتون تصور می کنین منطقی معقول و مطمئنین فقط راهش سخته و با تلاش و همت زیاد میتونین بهش برسین پس به این نمیشه گفت آرزوی دور و دراز...
    چون مطمئنین باکمی اراده و سخت کوشی در آینده قابل دست یابی هست و چندان هم بلندپروازانه نیست ...
    و این دو باهم خیلی متفاوته ...

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

11. صلوات ها 3

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نقل قول نوشته اصلی توسط ♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥ نمایش پست ها
    به نظر من خیال پردازی یه چیزه ،هدف گذاری یه چیز دیگه ...
    زمانی هست شما مدام آرزوهای دور و درازی دارین که اکثرا خیلی بلند پروازانه س و غیرمنطقی و یه جورایی آدم خودش میدونه پرو بال دادن بهش فقط ذهن رو بیشتر درگیر میکنه و اونو از واقعیت دور ...
    زمانیم هست که آینده ای رو واسه خودتون تصور می کنین منطقی معقول و مطمئنین فقط راهش سخته و با تلاش و همت زیاد میتونین بهش برسین پس به این نمیشه گفت آرزوی دور و دراز...
    چون مطمئنین باکمی اراده و سخت کوشی در آینده قابل دست یابی هست و چندان هم بلندپروازانه نیست ...
    و این دو باهم خیلی متفاوته ...

ممنون از پاسخ شما
    قسمت دوم سوال من رو بخونید...
    مشکل اینجاست که غالب ادمهای بزرگ دنیا که تاریخ ساز بودند در حوزه های مختلف ... اکثرا رویاهای بزرگی داشتند که تونستند کارهای بزرگی بکنند.. رویاهایی که خیلی ازمردم به اون رویاها میخندیدن و براشون غیر قابل تصور بوده...

13. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها
    ممنون از پاسخ شما
    قسمت دوم سوال من رو بخونید...
    مشکل اینجاست که غالب ادمهای بزرگ دنیا که تاریخ ساز بودند در حوزه های مختلف ... اکثرا رویاهای بزرگی داشتند که تونستند کارهای بزرگی بکنند.. رویاهایی که خیلی ازمردم به اون رویاها میخندیدن و براشون غیر قابل تصور بوده...
    به نظر من قضیه اینجور آدما فرق میکنه ... اینا از همون اول متفاوت بودن ... گاهی حتی خیلی غیرمعمولی بودن ...
    چقدر از دانشمندایی که حتی از نظر آی کیو بقیه فکر میکردن اینا در سطح پایینی هستن یا بیماری خاصی داشتنو بقیه فکر میکردن از پس کارای روزانه شونم برنمیان ولی کاری کردن که بشر انگشت به دهن موند
    این تفاوته توی ذهن اونها بوده به خاطر همین این توانایی رو می دیدن توی خودشون و از همون اول دنبالش رفتن... حتی زمانی که همه انکارشون کردن!
    مثلا همین نلسون ماندلا یا گاندی یا امام خمینی (ره) اینا کارایی کردن در همون اوایل که بعد که حالا ادم سرگذشتتون رو میخونه میفهمه اینا از همون اول یه نقشه ذهنی داشتن واسه کاراشون، همه چی منطقی و حساب شده بوده و واقعا خاص بودن نه اینکه بخوان خاص بشن ...
    به نظرم بقیه افراد فقط میتونن آدمای موفقی باشن و آدمای خاص و ماندگار از اول یه جورایی مشخصن
    البته اینا همه نظرات شخصی منه ها... درست و غلط بودنشو نمیدونم

{。^◕‿◕^。}

15. صلوات ها 2

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

به نظر من قضیه اینجور آدما فرق میکنه ... اینا از همون اول متفاوت بودن ... گاهی حتی خیلی غیرمعمولی بودن ...
    چقدر از دانشمندایی که حتی از نظر آی کیو بقیه فکر میکردن اینا در سطح پایینی هستن یا بیماری خاصی داشتنو بقیه فکر میکردن از پس کارای روزانه شونم برنمیان ولی کاری کردن که بشر انگشت به دهن موند
    این تفاوته توی ذهن اونها بوده به خاطر همین این توانایی رو می دیدن توی خودشون و از همون اول دنبالش رفتن... حتی زمانی که همه انکارشون کردن!
    مثلا همین نلسون ماندلا یا گاندی یا امام خمینی (ره) اینا کارایی کردن در همون اوایل که بعد که حالا ادم سرگذشتتون رو میخونه میفهمه اینا از همون اول یه نقشه ذهنی داشتن واسه کاراشون، همه چی منطقی و حساب شده بوده و واقعا خاص بودن نه اینکه بخوان خاص بشن ...
    به نظرم بقیه افراد فقط میتونن آدمای موفقی باشن و آدمای خاص و ماندگار از اول یه جورایی مشخصن
    البته اینا همه نظرات شخصی منه ها... درست و غلط بودنشو نمیدونم
    یعنی پس الان شما میگید یک عده از ادمها میتونن ارزوهای دور و دراز داشته باشن؟
    حالا من نفهمیدم این ادمها باید در کودکی خنگ باشن یا اینکه خیلی نابغه باشن که این اجازه رو داشته باشن؟

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

یعنی پس الان شما میگید یک عده از ادمها میتونن ارزوهای دور و دراز داشته باشن؟
    نه همه میتونن داشته باشن ولی از این همه فقط یکمی شون ارزوشون میرسن چون واسش ساخته شدن!!!!!!

حالا من نفهمیدم این ادمها باید در کودکی خنگ باشن یا اینکه خیلی نابغه باشن که این اجازه رو داشته باشن؟
    دیگه بستگی داره اون تفاوته تو چی باشه.... گاهی خنگ گاهی نابغه ....
    تفاوت باید توی ذهن اتفاق بیفته ....

{。^◕‿◕^。}

19. صلوات

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

نه همه میتونن داشته باشن ولی از این همه فقط یکمی شون ارزوشون میرسن چون واسش ساخته شدن!!!!!!
    جمله حضرت علی رو بخونید
    ارزوهایی که جوانها دارند و بهشون نمیرسن و در اون راه هم نابود میشن....

به این راحتی که شما میگید نیست... یعنی اینطور نیست که ارزو داشته باشن و بهشون نرسن و بگن خوب دیگه ، ما جزو اون ادمها نبودیم که به درد ارزوهای بزرگ بخوریم... بلکه نه تنها به ارزوشون نمیرسن بلکه در اون راه زندگیشون هم نابود میشه.

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری