جمع بندی ازدواج با دختری که حجابش پیش فامیل کامل نیست/روش خواستگاری از دختر فامیل

تب‌های اولیه

71 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با دختری که حجابش پیش فامیل کامل نیست/روش خواستگاری از دختر فامیل

بسم رب الحسین
با عرض سلام

بنده دختر ...م (عمو، عمه، دایی، خاله... کامل ننوشتم شاید اینجا عضو بود!!!) به عنوانی موردی برای ازدواج در نظر گرفتم، میخوام با شما مشورت کنم ببینم آیا همچین موردی به درد من میخوره، تا اگر به درد هم خوردیم با خانوادم در میون بزارم

خب من یکسری ویژگی ها اخلاقی خودم رو که برام مهمه با ایشون مقایسه میکنم
ما کودکی رو با هم بزرگ شدیم، محل زندگیمون چند دقیقه با هم فاصله داره، با خانوادشون روابط خوبی داریم، با برادرشون هم رابطه خوبی دارم. خیلی سال خونه شون رفت و آمد داشتم

1.من سعی میکنم ولایی باشم، عاشق شهدا و امام رهبرم هستم.... ولی ایشون شاید اهل خوندن جک هایی درباره مثلا امام باشن، بر اساس چیزی خودم دیدم ، اما اهل نماز روزه و حلال حرام هستن

2.برای حجاب، به ویژه چادر خیلی ارزش قائلم و همیشه آرزو داشتم که همسرم چادری باشه. ایشون چادر نیستن، آرایش نمیکنن، لباس زننده و جلف هم نمیپوشن، اما تو جمع خانوادگیمون، مثلا شالش عقب رفته جلو موهاش معلمومه! ولی موهاشون رو بیرون نمیریزن یا نصف سرشون معلوم باشه، این تو جمع خانواده اینطوره.... مثلا چیزی که خیلی ناراحتم کرد با بلوز شلوار یکبار که خونه شون رفته بودیم اومد در جمع نشست... فکر میکنم لباسش میبایست گشاد تر میبود
ولی در بیرون اینطور نیستن، دلیل این هم شاید بخاطر این باشه که ما خیلی رفت و آمد داشتیم باهاشون، مخصوصا خودم خیلی رفت آمد داشتم، اما بزرگتر که شدیم خیلی کم شد.... و با ما شاید اینطور احساس راحت بودن میکنن! البته من اینو تایید نمیکنم اصلا

3.از اونجا که در روایت داریم میخواین زن بگیرید ببینید برادر های دختر چه کسانی هستند، چون دایی رو بچه تاثیر میزاره، برادرشون انسان نمازخون، اهل روزه گرفتن، مثلا احیای شب قدر .... هستن، ولی خب! اهل ولایت انقلاب این چیزا نیستن! اینم دلیل مهمیه برام، البته آدم خوبیه ولی شاید اشتباه دیگران بوده که ایشون به این درجه از هدایت نرسیده... ولی خب من قرار نیست با برادرش زندگی کنم، در همین حد که گفتم که بدونید

4.ایشون فکر میکنم کم توقع باشن
5.فکر میکنم خانواده هامون خیلی هم کفو هست ، و اینکه از زندگی هم خبر داریم، و در جلسه خواستگاری خیلی چیزا برامون از قبل مشخصه....
6.اعتقادات من و پدر ایشون خیلی نزدیکه
7.چون ارتباط خانوادمون خوبه، میترسم اگر وصلت صورت نگیره، حالا به هر دلیلی، مثلا اینکه ما به هم نخوریم یا به علت ازدواج فامیلی نتونیم بچه دار بشیم در نتیجه ازدواج نکنیم.... رابطه خانواده ها به هم بخوره ...
8.من اهل آهنگ گوش دادن نیستم، ولی ایشون گوش میدن، از این آهنگ هایی که دخترا گوش میدن! تو کامپیوترش قبلا دیدم... خب این رو فرزند و زندگی تاثیر میزاره ....
9.ایشون اهل رابطه با نامحرم و شوخی و صحبت با نامحرم حتی پسر های فامیل هم نیستن، با من و یکی دیگه از پسرهای فامیل که اون کوچکتره ازش بخاطر رفت آمد زیادی که بینمون بوده اگر کاری باشه صحبت میکنند

خب من اگر موارد 1 و 2 که اصل کار هستن رو باهاشون در میون بزارم مشکلی پیش میاد؟
مثلا بگم یکی از انتظارات اصلیه من اینکه که حجاب کامل داشته باشی، حالا نه چادر لزوماً، و اینکه در برابر نامحرم لباسی که جلب توجه کنه و تن نما باشه نپوشی حالا میخواد پدر من باشه یا برادر من باشه یا پسر خاله پسر عمه ... هرچی.... و اینکه موهات رو بپوشونی، خب این لحن گفتن درسته؟ و اینکه به این دلایل من به امام و انقلاب و هدفشم اعتقاد دارم ....
مورد 8 هم اگر باهاش صحبت کنم ممکنه تاثیر داشته باشه؟!

در کل ما به درد هم میخوریم؟
اول هم میخوام با مادرم در میون بزارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

نقل قول:
1.من سعی میکنم ولایی باشم، عاشق شهدا و امام رهبرم هستم.... ولی ایشون شاید اهل خوندن جک هایی درباره مثلا امام باشن، بر اساس چیزی خودم دیدم ، اما اهل نماز روزه و حلال حرام هستن

اینکه ایشان چنین جک هایی می خواند یا حتی می فرستند دلیل بر ولایی نبودن ایشان نیست. ممکن است کار ایشان از روی جهالت باشد. لذا باید این مورد طی جلسات خواستگاری بررسی شود. نظرشان را در مورد ولایت و ... بپرسید و بعد جمع بندی کنید. اگر در اصل مسئله مشکلی نداشت، در مورد این جک ها بعدا می توانید با او صحبت کنید و به ایشان بگویید که این کار درست نیست و ...

نقل قول:
2.برای حجاب، به ویژه چادر خیلی ارزش قائلم و همیشه آرزو داشتم که همسرم چادری باشه. ایشون چادر نیستن، آرایش نمیکنن، لباس زننده و جلف هم نمیپوشن، اما تو جمع خانوادگیمون، مثلا شالش عقب رفته جلو موهاش معلمومه! ولی موهاشون رو بیرون نمیریزن یا نصف سرشون معلوم باشه، این تو جمع خانواده اینطوره.... مثلا چیزی که خیلی ناراحتم کرد با بلوز شلوار یکبار که خونه شون رفته بودیم اومد در جمع نشست... فکر میکنم لباسش میبایست گشاد تر میبود
ولی در بیرون اینطور نیستن، دلیل این هم شاید بخاطر این باشه که ما خیلی رفت و آمد داشتیم باهاشون، مخصوصا خودم خیلی رفت آمد داشتم، اما بزرگتر که شدیم خیلی کم شد.... و با ما شاید اینطور احساس راحت بودن میکنن! البته من اینو تایید نمیکنم اصلا

اگر مسئله حجاب و به خصوص چادری بودن برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است همین الان قید ازدواج با ایشان را بزنید چون اختلاف نظر در این مسئله برای شما مشکل ساز خواهد. اما اگر حجاب ایشان به طور کلی مورد رضایت شماست و فقط با نوع پوشش پیش فامیل مشکل دارید، می توانید این مسئله را در جلسات خواستگاری مطرح کنید و به تفاهم برسید. منتها در هر صورت باید خودتان را آماده یک مقدار کم کاری ایشان در این زمینه بکنید؛ چون کسی که تا به حال نوع حجابش اینگونه بوده نمی تواند یکدفعه کاملا تغییر کند و طبق میل شما عمل کند. حتی ممکن است بعد از مدتی نتواند آنگونه که شما می گویید عمل کند. لذا شما باید در همین ابتدا ایشان را با خصوصیات فعلیش بررسی و انتخاب کنی که اگر احیانا تغییر نکرد به مشکل نخوری.

نقل قول:
3.از اونجا که در روایت داریم میخواین زن بگیرید ببینید برادر های دختر چه کسانی هستند، چون دایی رو بچه تاثیر میزاره، برادرشون انسان نمازخون، اهل روزه گرفتن، مثلا احیای شب قدر .... هستن، ولی خب! اهل ولایت انقلاب این چیزا نیستن! اینم دلیل مهمیه برام، البته آدم خوبیه ولی شاید اشتباه دیگران بوده که ایشون به این درجه از هدایت نرسیده... ولی خب من قرار نیست با برادرش زندگی کنم، در همین حد که گفتم که بدونید

همانطور که خودتان هم اشاره کردید داشتن خصوصیات گفته شده برای ایشان به عنوان دایی فرزند آینده شما بد نیست؛ هر چند اگر کامل باشد بهتر است. منتها باید این مسئله را هم در نظر داشت که همه خوبی ها با هم یکجا جمع نمی شود و لذا چاره ای جز چشم پوشی از بعضی نقاط منفی که البته اهمیت آن در اولت اول نیست نمی باشد.

نقل قول:
4.ایشون فکر میکنم کم توقع باشن
9.ایشون اهل رابطه با نامحرم و شوخی و صحبت با نامحرم حتی پسر های فامیل هم نیستن، با من و یکی دیگه از پسرهای فامیل که اون کوچکتره ازش بخاطر رفت آمد زیادی که بینمون بوده اگر کاری باشه صحبت میکنند

این ها نقاط مثبت و خوبی است

نقل قول:
5.فکر میکنم خانواده هامون خیلی هم کفو هست ، و اینکه از زندگی هم خبر داریم، و در جلسه خواستگاری خیلی چیزا برامون از قبل مشخصه....

بله این خوبه؛ ولی نباید اکتفا کرد. حتما بررسی های لازم را به خصوص در مورد خصوصیات اخلاقی و رفتاری طرف انجام بدید.

نقل قول:
7.چون ارتباط خانوادمون خوبه، میترسم اگر وصلت صورت نگیره، حالا به هر دلیلی، مثلا اینکه ما به هم نخوریم یا به علت ازدواج فامیلی نتونیم بچه دار بشیم در نتیجه ازدواج نکنیم.... رابطه خانواده ها به هم بخوره ...

جایی که طرف فامیل است از این جهت باید بیشتر احتیاط کرد چون به هر حال احتمال ایجاد کدورت هست. لذا شما تمام سعی خود را بکنید که قبل از هر اقدامی شناخت بیشتری از ایشان پیدا کنید تا احتمال منتفی شدن ازدواج بعد از خواستگاری به حداقل برسد. مانعی ندارد که شما مسئله را با مادرتان یا هر کسی که فکر می کنید می تواند در شناخت ایشان به شما کمک کند در میان بگذارید و به او هم این دغدغه را بگوید و از او بخواهید در شناخت ایشان به شما کمک کند. با این حال شما برای اینکه طرف و خانواده اش را آماده کرده باشید، می توانید همان اول طوری که مشکلی پیش نیاید مستقیم یا غیر مستقیم(از طریق مادر یا واسطه) بگوید که هر چند خانواده ها از هم شناخت دارند اما ما از همدیگر شناختی نداریم و برای همین از شما می خواهیم که در این شناخت به ما کمک کنید. اگر اخلاق و رفتار و روحیات ما با هم جور نباشد نباید ازدواجی صورت بگیرد چون آینده خوبی نخواهد داشت. برای همین به آنها بگویید که تا وقتی چیزی حتمی نشده نباید کسی از این ماجرا بویی ببرد. نه ما می گوییم و نه شما بگویید. بعد هم اگر ازدواج جور نشد بهترین حالت این است که شما و خانواده تان خیلی عادی برخورد کنید؛ انگار که اصلا اتفاقی نیفتاده تا کم کم این مسئله فراموش شود. این تاپیک را مطالعه کنید: چگونگی مطرح کردن ازدواج فامیلی با اقوام

نقل قول:
8.من اهل آهنگ گوش دادن نیستم، ولی ایشون گوش میدن، از این آهنگ هایی که دخترا گوش میدن! تو کامپیوترش قبلا دیدم... خب این رو فرزند و زندگی تاثیر میزاره ....

بله گوش دادن به موسیقی عواقب بدی دارد؛ منتها همانطور که قبلا عرض کردم همه خوبی های یکجا جمع نمی شود. شما باید ایشان را به طور کلی مورد بررسی و قضاوت قرار دهی. یعنی اگر اعتقادات را 100 در نظر می گیرید، شما مجموعه ای از رفتارهای دینی و اعتقادی را باید بررسی کنید و بعد نمره نهایی را ببینید. اگر نمره ایشان با شما خیلی فاصله داشت طرف مورد مناسبی نیست؛ اما اگر فاصله کم بود می تواند مورد مناسب باشد؛ چون در هر صورت تناسب صد در صدی ممکن نیست. با این حال اگر این مسئله برای شما یک خط قرمز است، یا باید در جلسه خواسگاری به تفاهم برسید و یا اینکه کلا بیخیال ایشان شوید.

نقل قول:
مثلا بگم یکی از انتظارات اصلیه من اینکه که حجاب کامل داشته باشی، حالا نه چادر لزوماً، و اینکه در برابر نامحرم لباسی که جلب توجه کنه و تن نما باشه نپوشی حالا میخواد پدر من باشه یا برادر من باشه یا پسر خاله پسر عمه ... هرچی.... و اینکه موهات رو بپوشونی، خب این لحن گفتن درسته؟ و اینکه به این دلایل من به امام و انقلاب و هدفشم اعتقاد دارم ....

همانطور که عرض کردم شما نباید به امید تغییر پیش بروید. ممکن است حرف های شما را قبول کند و ممکن هم هست قبول نکند یا حتی قبول کند ولی عمل نکند. لذا شما باید ابتدائاً ایشان را همانطوری که هست بپذیرید و بعد برای اصلاحش تلاش کنید. اگر اصلاح شد که چه بهتر؛ اما اگر نشد باید بتوانید به زندگی با ایشان با همان شرایط ادامه دهید.

لذا با در نظر گرفتن این نکته شما در مورد نقاط اختلافی در جلسات خواستگاری با ایشان صحبت کن و سعی کن به تفاهم برسید. لحن صحبت هم بهتر است طوری باشد که مورد پذیرش ایشان واقع شود. مثلا در مورد حجاب می توانید به ایشان بگویید نظر شما در مورد حجاب چیست؟ بعد علت اینکه در جمع های فامیل کمتر حجاب را رعایت می کند بپرسید. شما با سوال و جواب، هم می توانید از نوع افکار ایشان مطلع شوید و هم اینکه افکار ایشان را به آن سمتی که می خواهید هدایت کنید و ببینید مورد پذیرش او واقع می شود یا نه؟

نقل قول:
در کل ما به درد هم میخوریم؟
اول هم میخوام با مادرم در میون بزارم

بستگی به این دارد که نقاط اختلافی گفته شده تا چه حد برای شما اهمیت داشته باشد. اگر خط قرمز های شما باشد، خیر ایشان مناسب شما نیست؛ اما اگر اهمیت آن ها به قدری نیست که چنین خصوصیاتی برای شما غیر قابل تحمل باشد، در صورتی که در زمینه های دیگر با هم تناسب داشته باشید ایشان می تواند مورد خوبی برای شما باشد.

پیروز و سربلند

ابن-الخمینی;714786 نوشت:

به نظر میرسه باید به اندازه ی مخالفت طرف دقت کرد چون برای بیش از 90 درصد اونهایی که میگن ولایت فقیه رو قبول نداریم اصل ولایت فقیه جا نیفتاده و وقتی امری با شکمشون تعارض کنه عقلشون تعطیل میشه و شکمشون بهشون دستور میده و اگه چند تا سوال ازشون ببرسی جوابی برای گفتن ندارن.علت اصلیه این هم به نظرم کمیه مطالعه ی مردم و وابستگیه زیاد به مادیات و دنیاست که میزان اصلیشون امور دنیویه که اگه دنیا تو امری بهشون جواب مثبت داد امور اعتقادیشون رو هم همونطور تفسیر میکنن.
حالا تو این مسئله هم اگه کسی تو این حد باشه شاید زندگی باهاش سخت باشه چون تنها بحث ولایت فقیه نیست بلکه تو خیلی چیزهای دیگه هم همین مشکل بیش میاد.
بعضی ها هم چون دوستها و رفقاشون میگن ما ولایت فقیه رو قبول نداریم این ها هم چون کم نیارن طبق جو دوستان و خانوادشون مخالفت میکنن. به نظرم شاید اینها رو راحتتر یشه قانع کرد.
بعضی ها هم مطالعه کردن، و میگن قبول نداریم اینها هم بعضی هاشون احساس میکنم غرور علمیه زیادی دارن و احساس میکنن با قبول نکردنشون خیلی روشنفکرن و بعضی ها هم واقعا به این نتیجه رسیدن. به نظرم با دسته ی اول هم زندگی خیلی سخت باشه ولی دسته ی دوم فکر نمیکنم زیاد سخت باشه.
هر چند تو دسته ی دوم هم باید دقت کرد چون بحث ولایت فقیه به قول یکی از اساتید از بدیهیاته و اگه آدم بهش توجه داشته باشه براش یقینی میشه ( البته ایشون شوخی میکردن و مبالغه میکردن تا (...
یا علی

سلام
به نظرم مورد خوبیه مخصوصا که اعتقاد دارن و همدیگه رو میشناسید و ...
ممکنه همچین موردی بعدا گیرتون نیاد

من ایشون یه نظر نگاه کردم ببینم حجابش چطوره.... چون چند سالیه که سعی کردم نگاه نکنم دقیق وضعش یادم نبود.....
دیدم موهاش بیرونه، و مانتوش کوتاهه و شلوارش هم خوب ندیدم اما فکر میکنم تنگ بود، اما نه در حد ساپورت
اینایی که میگم در حد خیلی بی حجاب نبود که ضایع باشه خیلی، ولی خب .............................
ولی ایشون همونطور که گفتم اهل نماز روزه هستن، مثلا میدنم ماه رمضونا رو روزه میگیره ..... دیگه بقیه اش رو نمیدونم

از نظر اینکه وفادار هست و پاک مونده تا حالا ، خیالم جمع هست، و اینکه سر سفره پدر مادرش بزرگ شده، و اهل ماهواره و این چیزا نیست

مثلا میدونم خودش اهل راهپیمایی رفتن قدس 22 بهمن و غیره نیست
ولی خب وضع حجاب منو اذیت میکنه

اصلا من دارم سخت گیری میکنم یا نه؟

[="Tahoma"][="Navy"]

ابن-الخمینی;715788 نوشت:
من ایشون یه نظر نگاه کردم ببینم حجابش چطوره.... چون چند سالیه که سعی کردم نگاه نکنم دقیق وضعش یادم نبود.....
دیدم موهاش بیرونه، و مانتوش کوتاهه و شلوارش هم خوب ندیدم اما فکر میکنم تنگ بود، اما نه در حد ساپورت
اینایی که میگم در حد خیلی بی حجاب نبود که ضایع باشه خیلی، ولی خب .............................
ولی ایشون همونطور که گفتم اهل نماز روزه هستن، مثلا میدنم ماه رمضونا رو روزه میگیره ..... دیگه بقیه اش رو نمیدونم

از نظر اینکه وفادار هست و پاک مونده تا حالا ، خیالم جمع هست، و اینکه سر سفره پدر مادرش بزرگ شده، و اهل ماهواره و این چیزا نیست

سلام , من با خوب یا بد بودن این دختر خانوم عزیز کاری ندارم چون نمیشناسمشون
ولی به نظرم دارید سعی میکنید به خودتون بقبولونید که این دختر خوبه ومناسب برای ازدواج.
اگر همه ی ما بگیم این دختر خوب نیست نرید سراغش شما چه کار میکنید؟[/]

حرف شما درسته، ببینید مزیتی که داره اینه که میشه اعتماد کرد، اما ازدواج با غیر فامیل خودش کلی مشکل داره ، هم من شاید نتونم اونطور که باید روراست باشم، هم طرف مقابل
اما در این مورد این مشکل وجود نداره و خیلی کار راحت شده. مشکل من بیشتر با حجابشه، بقیه چیزها رو فکر کنم بتونم قبول کنم. اخلاق و تحصیلات و هم کفو بودن .... خب اینا خیلی چیزای مثبتیه، ارزش داره روش فکر کنم

amirabdi;715680 نوشت:
به نظرم مورد خوبیه مخصوصا که اعتقاد دارن و همدیگه رو میشناسید و ...

سلام، یعنی نماز روزه کافیه؟ فکر نمیکنم به تنهایی ملاک باشه

نقل قول:
سلام، یعنی نماز روزه کافیه؟ فکر نمیکنم به تنهایی ملاک باشه

سلام
در حالت کلی کافی نیست ولی با این وضع بله کافیه

حالا من این موارد رو میگم شاید بگید دارم به خودم می قبولونم! که آدم خوبیه.
البته شاید درست بگید.
ولی ایشون معاند نیست، که تا بشینه بگه مرگ بر ولایت فقیه اینا مملکت رو گند کشیدن، خوردند، بردند..... در صورتی من با آدم اینطوری هم برخورد داشتم، تا قیافه ما رو میبینند یادشون میافته که باید یه چیز مخالفی بگن.... این مدل رو اصلا نمیشه تحمل کرد

amirabdi;715997 نوشت:
در حالت کلی کافی نیست ولی با این وضع بله کافیه

ببیند من شاید با این وضع کنار بیام. اما یه چیز مهم تری رو هم در نظر میگیرم، ایشون قراره مادر فرزندان من بشن، بچه هایی که شاید نسل من رو سالها ادامه بدن، نمیدونم چند سال ولی خب باعث میشه تحت تربیت والدین به ویژه مادر باشن، بعد اون دنیا برامون ثواب یا لعن بفرستند.... شوخی کردن با ارزش های امام شاید عاقبت بخیری نیاره، هرچند از رو عناد نباشه و از روی جهالت باشه .... ولی خب این خطرناک نیست؟

سلام
من میخوام نظرمو خودم رو بهت بگم ... سعی کردم نقل قولی بیشتر پیش برم
:ok::Gol:

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
من سعی میکنم ولایی باشم، عاشق شهدا و امام رهبرم هستم

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
ایشون شاید اهل خوندن جک هایی درباره مثلا امام باشن

باید رو این فکر کنین ... فرض کنین شما خودتون اگر جک از امام بشنوین چه عکس العملی نشون میدین؟
باید ببینین چقدر ایشون ولایی هستن آیا تو این زمینه کفویت دارین یا نه !

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
برای حجاب، به ویژه چادر خیلی ارزش قائلم و همیشه آرزو داشتم که همسرم چادری باشه

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
ایشون چادر نیستن

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
اما تو جمع خانوادگیمون، مثلا شالش عقب رفته جلو موهاش معلمومه

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
با بلوز شلوار یکبار که خونه شون رفته بودیم اومد در جمع نشست

:moteajeb: داداش تو این زمینه خیلی مواظب باش ... به امید تغییر نباش ... اگه خودش به این نرسیده باشه که حجابشو خوب رعایت کنه تو بخوای
تغییرش بدی ممکنه دو روز دیگه دعواتون شد بزارش کنار ... بعدشم ممکنه اصلا تغییر نکنه .. من میشناسم یه بنده خدایی قبل عقد قول داد چادر سرش کنه اما
بعد عقد اینکار و نکرد ... پس یعنی این امکان داره بعضیا ، نمیگم همه ، بعضیا به قولشون عمل نکنن برای همین نباید ریسک کرد و باید موردی رو انتخاب کنی
که عاشق چادر و حجاب باشه ... نه برای تو یا از روی زور و اجبار چادری بشه
:Gol:

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
از اونجا که در روایت داریم میخواین زن بگیرید ببینید برادر های دختر چه کسانی هستند، چون دایی رو بچه تاثیر میزاره،

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
ولی خب! اهل ولایت انقلاب این چیزا نیستن!

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
ولی خب من قرار نیست با برادرش زندگی کنم، در همین حد که گفتم که بدونید

شما اولش گفتی روایت داریم به برادر شون نگاه کنید آخرش گفتی خب من که نمیخوام باهاش زندگی کنم:Nishkhand:
جالب اینه تو نقل قول پایینی نگاه کن نوشتی اعتقادات پدرشون به من نزدیکه ... مگه با پدرش میخوای زندگی کنی
:Nishkhand:

ابن-الخمینی;714786 نوشت:

اعتقادات خودت و خانومت چی؟:ok:

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
من اهل آهنگ گوش دادن نیستم،

ابن-الخمینی;714786 نوشت:
ولی ایشون گوش میدن

ممکنه اذیت بشی .. رو اینم فک کن ... برای مراسم عروسی چی؟ شاید تو دوس داری مولودی بگیری ولی اونا بزن و بیا وسط:Nishkhand:

ابن-الخمینی;715788 نوشت:

سلاااااااااااااااااااام

بابا ایول الله....

یعنی فامیل درجه یک ... بععععععدش در حدی که بدونی وضع حجابش چطوریه ندیدیش و اخیرا به این نیت یه نظر نگاه کردی....

خدایااااااا... هرچی جلوتر میرم با آدمای با تقوا تر مواجه می شم...:geristan:

خدایاااااااا... کم ما و کرمت....:geristan:

ابن الخمینی کجا و من خراب کجا..... ببین تفاوت راه از کجاست تا به کجا

ابن الخمینی جان... برا منم دعا کن... از ته دل ....

ممنون

اناالعبد;716010 نوشت:
شما اولش گفتی روایت داریم به برادر شون نگاه کنید آخرش گفتی خب من که نمیخوام باهاش زندگی کنم
جالب اینه تو نقل قول پایینی نگاه کن نوشتی اعتقادات پدرشون به من نزدیکه ... مگه با پدرش میخوای زندگی کنی
نوشته اصلی توسط ابن-الخمینی
اعتقادات خودت و خانومت چی؟

پدر با برادر فرق میکنه، پدر رو دختر تاثیر میزاره و میخواد به من دخترشو بده، یه جورایی ستون خانواده ست.... برادر کمتر موثره در گرفتن دختر

اناالعبد;716010 نوشت:
ممکنه اذیت بشی .. رو اینم فک کن ... برای مراسم عروسی چی؟ شاید تو دوس داری مولودی بگیری ولی اونا بزن و بیا وسط

خدارو شکر اهل این چیزا نیستن، ما مورد داشتیم مثلا تو جشن تولدا رفته وسط، ولی من از ایشون جلف بازی ندیدم ... حتی در دوران کودکیشون
اناالعبد;716010 نوشت:
باید ببینین چقدر ایشون ولایی هستن آیا تو این زمینه کفویت دارین یا نه !

مشکله اینه که فامیل هستن، اگر برم جلو دیگه باید تا آخر برم. اگر فامیل نبود صحبت میکردیم، اگر به هم نمیخوردیم هر کی میرفت پی کار خودش قضیه تمام میشد

ابن-الخمینی;716012 نوشت:
ممنون

خواهش میکنم ...:Gol:
داداش برای بعضیا حجاب خیلی مهمه ها ..نمیدونم چقدر حساسی رو حجاب.
اگه برات واقعا مهمه رو اون حرفام فکر کن
:ok::Gol:

یا‌رقیه;716011 نوشت:
سلاااااااااااااااااااام

بابا ایول الله....

سلام، ببین میتونی مارو بندازی جهنم یانه:khaneh:

خب این چند ساله رفت آمد ها واقعا کم شد، اما ایشون تو خونه خودشون هستن.و من بیرون فقط خونه بزرگتر ها بیشتر ایشون رو میبینم، یکبار با لباس دانشگاه دیدم که حجابش خوب بود، یعنی موهاش رو پوشونده بود

یا‌رقیه;716011 نوشت:
در حدی که بدونی وضع حجابش چطوریه ندیدیش و اخیرا به این نیت یه نظر نگاه کردی

کلا که میدونستم چطوره، ولی قبلش اصلا برام مهم نبود، الان گفتم یه بررسی داشته باشیم:Khandidan!:

اناالعبد;716013 نوشت:
داداش برای بعضیا حجاب خیلی مهمه ها ..نمیدونم چقدر حساسی رو حجاب.
اگه برات واقعا مهمه رو اون حرفام فکر کن

برام مهمه اما دلم داره گولم میزنه!

شهید چمران هم زنش اصلا روسری استفاده نمیکرد، اگر خونده باشید
من که یه نخ سیبیل ایشون هم بدون اغراق نمیشم، ولی خب نمیشه امید داشت؟

ابن-الخمینی;716014 نوشت:
سلام، ببین میتونی مارو بندازی جهنم یانه:khaneh:

خب این چند ساله رفت آمد ها واقعا کم شد، اما ایشون تو خونه خودشون هستن.و من بیرون فقط خونه بزرگتر ها بیشتر ایشون رو میبینم، یکبار با لباس دانشگاه دیدم که حجابش خوب بود، یعنی موهاش رو پوشونده بود

کلا که میدونستم چطوره، ولی قبلش اصلا برام مهم نبود، الان گفتم یه بررسی داشته باشیم:Khandidan!:

چاکرتم ابن الخمینی جان....

اسم کاربریتو دیدم یاد تاپیکای ازدواج افتادم... از اون موقع (زمستون پارسال) می شناسمت...:khandeh!:...
.
.
جدیدا سعی می کنم تو تاپیکای مشاوره خیلی نظر شخصی ندم....:ok:... بنابرین ... ان شا الله هر چی خیره براتون پیش بیاد.... :Gol:

فقط شیرینی من (=14 تا صلوات:Gol:) فراموش نشه...

یا علی

ابن-الخمینی;716015 نوشت:
برام مهمه اما دلم داره گولم میزنه!

احتمال میدم یجورایی خوشت اومده از بنده خدا (عاشق که نه ولی خب یکمی دلبسته):khandidan: برای همین داری رو گزینه های مهمت چشم پوشی میکنی:samt:

امید که میشه داشت اما ریسکه .. بهت گفتم ممکنه بعدا پشیمون بشی .. یعنی اگر تغییر نکرد ؟ اگر بعدا دوباره گذاشت کنار .. و خیلی اتفاقای دیگه ...

تقریبا میدونم چطور فردی هستی .. فک کنم اگر بگردی فردی رو که بیشتر شبیهت باشه پیدا کنی بهتر باشه:taeed:

من فقط نظر شخصیمو گفتم دیگه خودت باید سبک سنگین کنی نتیجه بگیری:ok:

یا‌رقیه;716018 نوشت:
فقط شیرینی من (=14 تا صلوات) فراموش نشه...

یا علی

به سبک نقی معمولی: فدایـــی دارـــــــــــــــــی :ok:
یا علی

-------------------------------------------------- - - - - - - - - - - - - ------------------------------------------
علاوه بر این بگم ، خودتون بهتر میدونید از برکات دختر اینه که مهرش کم باشه، فکر میکنم چون ما رو میشناسن و اصلا اینطور آدمی نیستن که دندون گرد باشن، مهریه اش رو فکر میکنم کم در نظر بگیرن.

خب شما جای من بودید همچین دختری رو به همین سادگی بخاطر حجابش رد میکردید؟ انصافا نکات + هم کم نداره

اناالعبد;716019 نوشت:
احتمال میدم یجورایی خوشت اومده از بنده خدا (عاشق که نه ولی خب یکمی دلبسته) برای همین داری رو گزینه های مهمت چشم پوشی میکنی

دقیقا الان شدم مثل تیم مذاکره کننده هسته ای!:yes:
اناالعبد;716019 نوشت:
امید که میشه داشت اما ریسکه .. بهت گفتم ممکنه بعدا پشیمون بشی .. یعنی اگر تغییر نکرد ؟ اگر بعدا دوباره گذاشت کنار .. و خیلی اتفاقای دیگه ...

یه مو پوشوندن این همه گرفتاری داره انصافا؟؟؟

ابن-الخمینی;716023 نوشت:
یه مو پوشوندن این همه گرفتاری داره انصافا؟؟؟

بستگی به فرد داره .. بعضیا خیلی حساس ان ... بعضیا حساسیتشون کمتره .. من نمیدونم تو چقدر حساسی خودت باید بسنجی ...:Narahat az:

به این مسائل فکر کن که::negah:
باخانومت باید با مانتو برین تو خیابون ، خونه ی فامیلا ، رفت و آمد با دوستات و ....

اگر مشکلی نداری برو جلو .. البته بقیه موارد رو هم صحبت کن ... غیر چادر چنتا مورد دیگه هم بودش ..مثل آهنگ و ولایی بودن و...:laklak:

سلام
من فقط نظر خودمو میگم
با بقیه هیچ کاری ندارم
بحث یک عمر زندگی در میون إ
اگه شما اومدی اینجا تصمیم بگیری که مورد مناسبه و به دردم میخوره یا نه باید بعنوان یه برادر کوچکتر بهت بگم که سخت در اشتباهی
چرا که باید رو در روی یه کارشناس بشینی و خصوصیات و... خودت رو بهش بگی و خصوصیات ایشون رو هم بگی و همچنین به خودت تعریف کنی که چه ملاک هایی تو زندگی مشترک داری
من از همه اونایی که نظر دادن معذرت میخوام ولی نمیشه هر کسی کارشناس بشه و نظرشو بگه...
میدونید اگه نظر شما رو ایشون تاثیر گذاشت و رفتند سر خونه زندگیشون و در آینده کارشون به مشکل خورد،قبل از همه افرادی که نظر دادن مسئول این هستند؟؟؟
در کل به نظر من با چندتا کار بلد صحبت کنید بهتره
خدا آخر هممون رو ختم بخیر کنه انشا...
و همچنین راه مناسب رو پیش پای شما قرار بده
موفق و پیروز و خوشبخت باشید.

ابن-الخمینی;716021 نوشت:
خب شما جای من بودید همچین دختری رو به همین سادگی بخاطر حجابش رد میکردید؟ انصافا نکات + هم کم نداره

دقیقا به همین دلیل نظری ندارم....

[SPOILER]

محب الرضا (ع);716034 نوشت:
در کل به نظر من با چندتا کار بلد صحبت کنید بهتره

[/SPOILER]
این پیشنهاد بهتره...:ok:

[SPOILER]حالا من یه خاطره از خودم برات بگم...

یه جا رفته بودم خواستگاری... دختر خانم مانتویی بود....

اما طبق شواهد.... خیلی دختر نجیب و محجوبی بود.. فقط چادری نبود....

شرایط هم به گونه ای بود که من نمی تونستم وقت بذارم برای شناخت بیشتر.... آخه مثلا... اگه بعد 3 جلسه بگم خانم شما مانتویی هستی و من زن چادری می خوام... با پیچ گوشتی می کنن تو چشمم می گن مگه کور بودی همون اول ندیدی!!!

اما به نظرم شرایط شما فرق داره و به راحتی می تونی جوانب رو بسنجی(چون سطح شناخت بالاست) و با کمک از مشاوره حضوری یه انتخاب صحیح داشته باشی....

از طرفی هم... این یک اصله که طرفت رو همونجور که هست بپذیری.... یعنی اگه دلش نخواست چادری بشه... باید تا آخر عمر بپذیری.....(من خودم شخصا ترسیدم که آرزوی اینکه زنم چادری باشه به دلم بمونه)....
اما الان هنوز جوون هستم... کسی چمیدونه... شاید چند سال دیگه بابت سخت گیری های الانم پشمون بشم و بگم ای کاش سخت گیری نمی کردم و زود تر صاحب زندگی می شدم.... :ا ..

[/SPOILER]

من احساس می کنم شما همه چیزو می دونید ولی دو دل هستین و دوست دارید یکی بیاد دلتون رو قرص کنه که مثلا ... حتما اقدام کن... یا مثلا... کلا قیدشو بزن...

در حالی که سخت ترین قسمت کار(تصمیم گیری) به گردن خودته....:Nishkhand:

یا‌رقیه;716047 نوشت:
دقیقا به همین دلیل نظری ندارم....

خب این خوبه یا بد؟:reading:

یا‌رقیه;716047 نوشت:
من احساس می کنم شما همه چیزو می دونید ولی دو دل هستین و دوست دارید یکی بیاد دلتون رو قرص کنه که مثلا ... حتما اقدام کن... یا مثلا... کلا قیدشو بزن...

در حالی که سخت ترین قسمت کار(تصمیم گیری) به گردن خودته....

گفتم که بخاطر شرایط حساس قوم و خویشی دیگه رفتم راه برگشت ندارم، یا باید دلخوری پیش بیاد ناجور

ابن-الخمینی;716062 نوشت:
خب این خوبه یا بد؟

من خوب و بدشو که نمی دونم.... یعنی تو کار خودم موندم... بدجور هم موندم...:Nishkhand:

سعی کن تاثیر اصلی رو از نظرات کارشناس بحث بپذیری...

ما متخصص نیستیم:khandeh!:

ابن-الخمینی;716062 نوشت:
گفتم که بخاطر شرایط حساس قوم و خویشی دیگه رفتم راه برگشت ندارم، یا باید دلخوری پیش بیاد ناجور

راس می گی از این نظر یخورده حساسیت هستش....

الان با خانواده خودت(=پدر+مادر+خواهر و برادر) مشورت کردی.... به نظرم با خانواده خودت درمیون بذار

ابن-الخمینی;714786 نوشت:

سلام
شما باید سن دختر را میگفتی
1- شما باید دلیل انحرافات خانم را پیدا کنی . دوست یا فامیل یا مدرسه یا ..... . این دلیل مهمه . ممکنه عوامل انحرافی خیلی عمیق تر در وجودش باشه
2- اینکه او قبول کنه مو شو تو بزاره فایده نداره . باید ببینی چرا موشو بیرون میفته ؟ اگر اعتقادی هست اگر سنش زیاد نباشه میشه کاری کرد . اگر کاهلی است میشه با تلاش درست کرد .

همیشه دختر خوب ماله پسره بده ...پسره خوب ماله دختر بده....حالا میتونین نسبی در نظر بگیرین مثلا یکی اخلاقش میشه خوب اون یکی میشه بد هی اینجوری.....

به نظره من از مامانت بپرس هر چی باشه اون خانومارو بهتر از شما میشناسه مثلا بگه وای این دختر دایت چقد لجبازه هر چی میگم این لباسو وردار لج میکنه یکی دیگرو ورمیداره هی از این حرفها میشه فهمید بعدشم شاید بیچاره زمینه ولایت پذیری تو خونوادش نبوده چجوری ولایی بار بیاد

شایدم اومد خونواده ی شما و مث شماها شد شایدم از اوناست که کلن رو عقایدشون هستن باید اینو بفهمی که چجورین فامیل هم که هستین خیلی راحت میشه فهمید

بپاخیزیم;716103 نوشت:
سلام
شما باید سن دختر را میگفتی
1- شما باید دلیل انحرافات خانم را پیدا کنی . دوست یا فامیل یا مدرسه یا ..... . این دلیل مهمه . ممکنه عوامل انحرافی خیلی عمیق تر در وجودش باشه
2- اینکه او قبول کنه مو شو تو بزاره فایده نداره . باید ببینی چرا موشو بیرون میفته ؟ اگر اعتقادی هست اگر سنش زیاد نباشه میشه کاری کرد . اگر کاهلی است میشه با تلاش درست کرد .

سلام
پیدا کردن این دلایل به این راحتی نیست که میفرمایین
خودم روشن نشدن یه سری چیزا رو میدونم و سو رفتار یه سری مذهبی نما ....

guest;716137 نوشت:
بعدشم شاید بیچاره زمینه ولایت پذیری تو خونوادش نبوده چجوری ولایی بار بیاد

اتفاقا دلیل اصلی رو خودم محیط اطرافش میدونم که یه چیزایی براش روشن نشده، من خودم هم اینطور بودم، مادر زاد که نمیدونستم ولایت چیه، تو مدرسه و دانشگاه هم حتی یکبار هم به ما نگفتن که چیه.... اوضاع خیلی افتضاحه در این زمینه

سلام دوست عزیز
من استارت رو خوندم ولی همه نظرات رو نخوندم
اینکه چادری نیستن و شما می خوایید چادی بشن قابل گفتمان است. من خودم چند مورد دیدم که خانم به راحتی چادری شدند. بنابراین شما نباید بگید چون از اول چادری نیست پس کلا قیدش رو بزنم. بازم بستگی به ایشون داره که چادر رو بپذیره یا نه (برای خدا نه برای دل شما و گرنه با هر دعوایی ازتون باج میگیره و چادر رو کنار میزاره)
موسیقی و جک ولایت و این کوچکترین مشکلی براتون نمیاره فقط باید به مرور قانعش کنید و اگر اصول و فروع دین رو قبول دارند بدون شک این موضوع قابل حل است
مهمترین مشکل شما همون موردی که فرمودید با بلوز و شلوار اومده تو جمع. بخاطر همین یک موضوع بنظرم کلا قیدش رو بزنید
دخترا رو سخت میشه شناخت. گاهی میخواین ی پسر رو مجاب کنن برای ازدواج...، جوری رفتار می کنن که پسره دوست داره. نمیخوام بد بین بشید ولی این چیزارو حتما در نظر داشته باشید
موفق باشید

ابن-الخمینی;715788 نوشت:

بنظر بنده این مورد برای شما اصلا مناسب نیست

سلام دوست من

امیدوارم که تو انتخابتون موفق باشین

خب نظر من اینه که خواسته هایی که میخواین باید با خود دختر خانم صحبت کنین و بهش بگین ....

ظاهرا برای هم مناسبین

ولی من فکر میکنم تو بعضی چیزا سخت گیری میکنین

مخصوصا این که گفتین اهل ماهواره دیدن هم نیستن :khandeh!: این اصلا دلیلی برای پاک بودن یه فرد نیست

ینی اونایی که ماهواره میبینن به درد ازدواج نمیخورن ؟

یا مثلا گفتین ممکنه اهل خوندن جک هایی در مورد رهبرمون باشن

اینا اصلا نمیتونن ملاک درستی برای انتخاب همسر باشن .....

قبول دارم که شما تو این مسائل حساسین و میخواین همسرتون

به اعتقادات شما نزدیک باشن ولی موردای مناسبی رو برای ایراد گرفتن یا حساسیت انتخاب نکردین

اگر هم مورد دیگه ای برای نگرانی به جز تو این مسائل نداره بهتره عقاید خودتون رو اصلاح کنید

( منظور زیاد حساس نباشین )

سلام ممنونم

mousavi928;716167 نوشت:
بنظر بنده این مورد برای شما اصلا مناسب نیست

mousavi928;716163 نوشت:
دخترا رو سخت میشه شناخت. گاهی میخواین ی پسر رو مجاب کنن برای ازدواج...، جوری رفتار می کنن که پسره دوست داره. نمیخوام بد بین بشید ولی این چیزارو حتما در نظر داشته باشید

بنده که گفتم چون ما با هم تقریبا بزرگ شدیم اینطور با ما راحت هستن که گفتم تایید نمیکنم، در مقابل بقیه اینطور نیستن، اما قریب به یقین فکر نمیکنم همچین قصدی داشتند،

سلام ممنون از شما

roz1017;716170 نوشت:
قبول دارم که شما تو این مسائل حساسین و میخواین همسرتون

به اعتقادات شما نزدیک باشن ولی موردای مناسبی رو برای ایراد گرفتن یا حساسیت انتخاب نکردین

چه چیزایی رو باید در نظر میگرفتم که مناسب می بود؟

خودم یه لیست آماده کردم
سبزها موارد مثبت هستند
قزمزها موارد منفی

تناسب تحصیلات
خوش اخلاق بودن
حجاب (مانتویی معمولی، مچ دست و مو و زیر چانه و کمی از گردن در جمع فامیل معلوم است)
هم کفو بودن خانواده ها
اهل مسجد رفتن نیستند
کم توقع بودن
از نظر قیافه معمولی
اهل زیارت
اهل بیرون رفتن بیخودی نبودن

اهل نماز اول وقت نبودن (تا بحال ندیدم موقع اذان برود نمازش را بخواند وقتی در جمعی هستیم)
آرایش نکردن و عطر نزدن در بیرون ( مثلا شاید به مثلا به ابروهاش هم دست نزده باشه، چیزی الان خیلی رایج شده بین دختران مجرد و سن پایین)
کار در بیرون از منزل (شاید درس خوانده و بخواهد جایی کار کند، بنده زیاد موافق نیستم، بستگی به کار دارد)
ولایی نبودن

اهل رقص و برنامه های ماهواره نبودن
شاید اهل غیبت باشد.
فامیل بودن و احتمال مشکل ژنتیکی اولاد

نداشتن دوستی با نامحرم تا به الان
فکر میکنم اهل قران خوندن و دعا و توسل نباشند چون تابحال ندیدم
خوندن جک های قومیتی

خودم دارم دلسرد میشم کم کم

ابن-الخمینی;716275 نوشت:

سلام ممنون از شما

چه چیزایی رو باید در نظر میگرفتم که مناسب می بود؟

ببینید من الان لیستی که تهیه کردین رو خوندم خیلی کار خوب و عالی

رو انجام دادین که مسئله رو برای خودتون روشن کردین

راه کار من برای شما اینه که برای مطمئن بودن از انتخابتون چند جلسه باهم دوتایی بیرون برین

رفتار دختر خانم رو تو موقعیت های مختلف انالیز کنین

جاهای شلوغ برین و ببینید نوع نگاهش به بقیه چطور هست .... حجابش در جمع غیر خانوادگی

به چه صورتیه ..... به بهانه خرید وسیله ای پنج دیقه تنهاش بذارین و زیر نظرش بگیرین

طبق معیارای خودتون امتحانش کنین

سوالاتی که ازش میپرسین رو مستقیم نپرسین بلکه سعی کنین غیر مستقیم بپرسین

تا جواب خودش رو بده نه جوابی که شما میخواین رو

و این که هر مسئله ای رو که ناراحتتون میکنه مثل حجابش رک بهش بگین تا بدونه تکلیفش چیه

شاید اصلا اون شما رو برای خودش مناسب ندونه

تو لیستیم که آماده کردین موارد مثبت بیشتر از موارد منفی هست

اینم مد نظرتون باشه که اگه این نباشه یکی دیگه خصوصیات بهتر از این رو خواهد داشت یا نه؟

و این که شما هر کی رو انتخاب کنین تفاوت هایی خواهد بود .. فرد کاملی نمیتونین انتخاب کنین

roz1017;716400 نوشت:
راه کار من برای شما اینه که برای مطمئن بودن از انتخابتون چند جلسه باهم دوتایی بیرون برین

این مورد که اصلا نمیشه، بنده سالهاست با ایشون سر صحبت رو باز نکردم، و الانم که به هم نامحرمیم و کودک نیستیم، به همین راحتی بگم بیا بریم بیرون؟!!!!!!!!!!!
اگر بخوایم بریم بیرون باید بعد از خواستگاری و خوندن صیغه محرمیت باشه. غیر از این راه ندارد

اون قرآن هم که گفتم نمیخونه من ندیدم، اما فکر کنم قرآن یاد میدادن، تازه یادم اومد این مورد

roz1017;716400 نوشت:
اینم مد نظرتون باشه که اگه این نباشه یکی دیگه خصوصیات بهتر از این رو خواهد داشت یا نه؟

بله ممکنه همین هم پیدا نشه و بعد افسوس بشه برامون!
roz1017;716400 نوشت:
و این که شما هر کی رو انتخاب کنین تفاوت هایی خواهد بود .. فرد کاملی نمیتونین انتخاب کنین

واقعیتی هست

ممکنه کسی باشه مسجد هم بره قرآن هم بخونه اما اخلاق نداشته باشه،یا من خوشم نیاد ازش کما اینکه قبلا هم اینطور شده، و شناختم ازش کمتر باشه

ابن-الخمینی;715788 نوشت:

با حجاب بودن همسر یه خواسته ی خیلی خیلی منطقی از یه مرد با غیرت هست و سخت گیری نیست.:makhfi:

ابن-الخمینی;716396 نوشت:
خودم یه لیست آماده کردم
سبزها موارد مثبت هستند
قزمزها موارد منفی

تناسب تحصیلات
خوش اخلاق بودن

حجاب (مانتویی معمولی، مچ دست و مو و زیر چانه و کمی از گردن در جمع فامیل معلوم است)
هم کفو بودن خانواده ها
اهل مسجد رفتن نیستند
کم توقع بودن
از نظر قیافه معمولی
اهل زیارت
اهل بیرون رفتن بیخودی نبودن

اهل نماز اول وقت نبودن (تا بحال ندیدم موقع اذان برود نمازش را بخواند وقتی در جمعی هستیم)
آرایش نکردن و عطر نزدن در بیرون ( مثلا شاید به مثلا به ابروهاش هم دست نزده باشه، چیزی الان خیلی رایج شده بین دختران مجرد و سن پایین)
کار در بیرون از منزل (شاید درس خوانده و بخواهد جایی کار کند، بنده زیاد موافق نیستم، بستگی به کار دارد)
ولایی نبودن

اهل رقص و برنامه های ماهواره نبودن
شاید اهل غیبت باشد.
فامیل بودن و احتمال مشکل ژنتیکی اولاد

نداشتن دوستی با نامحرم تا به الان
فکر میکنم اهل قران خوندن و دعا و توسل نباشند چون تابحال ندیدم
خوندن جک های قومیتی

خودم دارم دلسرد میشم کم کم

سلام دوست عزیز
کاش سن و سال خودتون رو هم میگفتید
در کل بعضی از معیارهای شما خیلی مهم نیست و بعضیهاش قابل توجه هست

مثلا به نظر من تناسب تحصیلات خیلی مهم نیست ، بجای تناسب تحصیلات دنبال تناسب شعور باشید چون این روزها اکثرا حداقل یک مدرک لیسانس رو دیگه دارن

اهل مسجد بودن خیلی خوبه ولی اینکه کسی اهل مسجد نباشه خیلی معیار مهمی برای انتخاب کردن نیست

یا اینکه نوشتید ولایی نیست ، نمیدونم ولایی بودن یعنی چی.. ولی الان خیلی هستند افرادی که در جامعه به ظاهر ولایی هستند ولی بعید به نظر میرسه خدا و امام زمان از اخلاق و منش اونها رضایت داشته باشه.... خیلی به ظاهر ولایی ها هستند که اهل دروغ و افترا و تهمت هستند... خیلی به ظاهر ولایی ها هستند که حرمت والدین رو نگه نمیدارند و... پس دنبال القاب نباشید .. دنبال اعمال باشید.

یا اینکه کسی جوک قومیتی بخونه خیلی مهم نیست ممکنه از جهل باشه
و....

ولی بعضی از معیارهای شما به نظر من منطقی و قابل تحسین هست

مثل خوش اخلاق بودن که خیلی مهمه

تاکید روی حجاب داشتن و از اون مهمتر عفاف و حیا داشتن ...

اهل نماز اول وقت بودن ...

کم توقع بودن....

توجه به مشکلات ژنتیکی فرزندان...

و یک نکته اخر هم اینکه کلا با حدس و گمان در مورد موضوعی قضاوت نکنید چون ممکنه به خطا برید... مثلا اینکه نوشتید فکر میکنم اهل غیبت باشه یا فکر میکنم اهل قران خوندن نباشه و... اینها درست نیست ، حتما مستقیم یا غیر مستقیم اطمینان حاصل کنید و بعد تصمیم بگیرید
منظورم از این نوشته ها برای این کیس خاص نیست ، کلا برای همه موارد خواستگاری گفتم

roz1017;716170 نوشت:
ولی من فکر میکنم تو بعضی چیزا سخت گیری میکنین

مخصوصا این که گفتین اهل ماهواره دیدن هم نیستن این اصلا دلیلی برای پاک بودن یه فرد نیست

ینی اونایی که ماهواره میبینن به درد ازدواج نمیخورن ؟

بله. غالباً اینگونه افراد برای افرادی که اهل ماهواره (چاهواره) نیستند مناسب نیستند. ماهواره ذهن را بطور مستمر و به مرور خراب می کند و حیا را از بین می برد.
ابن-الخمینی;716396 نوشت:
اهل مسجد رفتن نیستند

این مورد رو سبز کنید چون من حدیثی از رسول اکرم ص خوندم بهتر است که خانم ها در خانه نماز بخوانند تا مسجد.
دوست گرامی من قبلا نظرمو بهتون گفتم. فکر نکنید حجاب موضوع ساده ای است و مثلاً بهش میگید اونم میگه چشم. شما که نمیتونی هر لحظه تو فروشگاه و جلو فامیل و اینور و اونور هی بگی موهاتو درست کن اینجوری کن و اونجوری کن. چون اون خودش براش مهم نیست هربار شما باید بهش بگید و کلا اینجوری زندگیتون بهم میخوره

کامل نبودن حجاب دختربه خیلی چیزها بستگی داره :بی اهمیت بودن پدرومادر به موضوع حجاب وتذکر ندادن به دخترمیتونه باشه یا دختر شناخت درستی نسبت به حجاب نداره که اگه علتش اینها باشه مشکل اون دختر با راهنمایی درست و آگاه کردن اون حل میشه ولی اگه مشکل اون عوامل درونی مثل نداشتن اعتماد به نفس یا بی کلاسی یا غرورو...خیلی چیزهای دیگه باشه سخت میشه نظرشو عوض کنی .سعی کن ریشه کامل نبودن حجابشو پیدا کنی به روش غیر مستقیم .ان شاءالله که انتخاب درست داشته باشی

همونطوری که دوستان دیگه ایی هم گفتندمسئله ی حجاب خیلی خیلی مهمه، مخصوصا برای شما که به فکر ولایی بودن و اهل مسجد و... بودن هستید. بعضی ها هستند که ابتدا از مسائلی که براشون خیلی مهمه دست می کشن ولی بعدا همون معیار سوهانی برای روحشون میشه و مدام اذیتشون میکنه. و اگه مدتی بهش به صورت مستقیم نگی که حجابت رو رعایت کن مطمئن باش اگه اعتقاد خودت تو این مدت نسبت به بد حجابی عادی نشه، پس از مدتی نمی تونی دووم بیاری و مجبوری که بهش تذکر بدی و اگه طرف قبول نکنه باعث تنش تو زندگی میشه. و اگه خدای نکرده برای خودت بعد از مدتی مسئله ی بد حجابیش عادی بشه مصداق مردهای بی غیرتی میشی که تو احادیث، تعابیر سختی ازشون شده.
ولی اگه احساس می کنی که از همین ابتدا حجاب رو قبول می کنه، و خودش علاقه ی به حجاب داره ولی به دلیل بعضی مسائل خارجی تا به حال نتونسته که حجابش رو رعایت کنه و نسبت به بدحجابی خودش گارد خاصی نداره، شاید بشه کاری کرد.
از جهت تحصیلات، یکی بودن هم خیلی مهم نیست چون خیلی ها هستن با مدرک خیلی بالا ولی با درک پایین و خیلی ها هم هستن که هیچ مدرکی ندارن ولی درک از زندگی بالایی دارن. شما اگه به زندگی مراجع نگاه کنید شاید خانم بیشترشون مدرک کلاسیک خاصی نداشته باشن ولی زندگیهاشون خیلی بادوومتر از زندگی های امروزیه که خانومشون شاید مدرکهای آنچنانی داشته باشن...
و نسبت به گوش دادن به موسیقی و اهل غیبت و حجاب و... بودن یه قاعده ی کلی هست اونم اینکه طرف مقابل اگه حالت خضوع در برابر حق رو داشته باشه شاید همه ی این مسائل حل بشه. خضوع در برابر حق یعنی اینکه وقتی چیزی رو از طریق دلیل منطقی و قانع کننده حق دونست، اون رو قبول کنه، ولی اگه عناد داشت و در مقابل حق لجاجت کرد به درد زندگی نمی خوره... یه مثالی عرض کنم: بعضی خانوم ها هستن که تو مجلس های عروسی مختلط و گناه و ... شرکت می کنن ولی میگن که درسته که کارم گناهه ولی نمی تونم ترکش کنم این دسته خضوع درونی در برابر حق رو دارن ولی بعضی هاشون هم هستن که تو این مجالس شرکت می کنن ولی وقتی ازشون سوال میشه شروع به توجیه کارشون می کنن و اصلا کارشون رو به عنوان گناه قبول نمی کنن. این دسته خضوع درونی در برابر حق رو ندارن و نمی شه به همین سادگیا درستشون کرد. و دسته ی اول به بخشش نزدیکتر از دسته ی دوم هستن...

ابن-الخمینی;716016 نوشت:

سلام

شرایط یکی نیست و برای همین نمیشه از این کار ایشون الگوبرداری کرد. مثل بعضی از ازدواج های ائمه علیهم السلام و ...

ابن-الخمینی;716016 نوشت:

شهید چمران که معصوم نبوده تا سیره ی عملیش رو برای خودتون حجت قرار بدید. ما باید به غیر معصومین به صورت مطلق نگاه نکنیم چون اشتباهاتی هم تو زندگی مسلما داشتند، و احتمال داره تو این زمینه اشتباه کرده باشه و یا شرایط خاص شخصی ایی براش بوده باشه. درسته شهید چمران خیلی آدم بزرگ و فهمیده و تحصیل کرده ایی بودن ولی نمیشه که بگیم تو همه ی زمینه ها کارها و عملکردش درست بوده. اگه بخواهید اینطور به ایشون نگاه کنید پس ایشون هم یک معصوم بوده...
از تایپک هایی که تا حالا نوشتید فهمیده میشه که شما خودتون هم خوب میدونید که حجاب چیز درست و واجبیه و هر زنی باید حجاب داشته باشه و اگه حجاب نداشته باشه مشکلات متعددی تو زندگی فردی و اجتماعی شما و امثال شما پیش میاد، ولی با این حرفها می خواهید خودتون رو قانع کنید و یه نوعی برای خودتون کارش رو توجیه کنید. این رو خیلی از مشاورین توصیه می کنن که قبل از ازدواج مسئله ی خواستگاری و تحقیق و انتخاب رو معقولانه انجام بدید و از احساسات به شدت خودداری کنید...

سلام علیکم

به نظرم بهتره قبل از اینکه عاشقشون بشید قید ازدواج با ایشون رو بزنید و بهش فکر نکنید
مسئله ی حجاب در بین خانوما چیز مهمیه و معمولا اکثر افراد بعد از ازدواج بدحجاب تر میشن
خیلی ها رو دیدم در خانواده مذهبی و با حجاب کامل بزرگ شدن اما بعد از ازدواج بی چادر شدن

حتی افراد چادری و خیلی باحجاب بعد از ازدواج یک مقدار نسبت به حجاب بی تفاوت تر میشن مثلا یه مقدار موشون پیدا بشه براشون مهم نیست
ایشون الان یه حجاب معمولی دارن چون دختر هستن و ممکنه بدحجاب تر بودن یه مقدار باعث بشه وجهه اجتماعی خودشون رو از دست بدن و به خاطر شرایط محیط و خانواده چنین حجابی دارن اما بعد از ازدواج دیگه دختر نیستن که به فکر حرف مردم باشن هرطوری که دلشون بخواد لباس میپوشن و ممکنه حتی آرایش غلیظ و لباس های زننده براشون عادی بشه

به نظرم با توجه به اینکه شما مسئله ی حجاب خیلی براتون مهمه بهتره به فکر دختر چادری و متدین تر برای ازدواج باشید همونطور که خودتون گفتید ایشون قراره مادر بچه های شما باشن و مادر بیشترین تاثیر رو در شکل گیری اعتقادات فرزند داره مادری که در دوران بارداری قرآن میخونه ، تو مجلس اهل بیت میره ، آهنگ گوش نمیده و... این مواظبت ها تو تربیت بچه تاثیر میذاره
اما وقتی مادر در دوران بارداری و شیردهی به مسائل دینی مقید نباشه معمولا بچه های متدین و خوبی هم نمیتونه داشته باشه و کار برای بچه ها سخت تر میشه و خیلی سختی بیشتری باید تحمل کنن تا بتونن از گناه دوری کنن پس چه بهتر که از الان به فکر تربیت فرزندانتون باشید و فردی رو انتخاب کنید که تو تربیت فرزندانتون تاثیر مثبت داشته باشه و انجام مسائل دینی برای بچه هاتون سخت نباشه
تربیت از زمان بارداری شروع میشه پس بهتره با عقل تصمیم بگیرید نه دل

کسی رو که 20 و خوردی سال با چنین ویژگی هایی زندگی کرده هیچ وقت نمیتونید تغییر بدید و آخرش برای اینکه زندگی تون رو حفظ کنید مجبور میشید خودتون رو مثل اون کنید
مورد های این چنینی زیاد دیدم از بستگان خودم یه آقایی با خانومی که به حجاب و خیلی چیزهای دیگه اهمیت نمیداد ازدواج کرد و خیلی هم به خاطر این مسئله مشکل داشتن اما به خاطر بچه ها به زندگی شون ادامه دادن اون خانوم الان حجابش خیلی بهتر شده اما در عوض اون آقا هم خیلی از اعتقادات خودش رو از دست داده یعنی آقا خیلی بیشتر شبیه اون خانوم شده، مجبور بود برای حفظ زندگیش خیلی از مسائل دینی رو نادیده بگیره و الان واقعا خیلی عوض شده و برای خیلی از کارهای غیر دینی و گناه توجیه های الکی میاره و فرزندان خوبی هم نداره
از اون طرف یه خانومی هم دیدم که برای ازدواج با یه آقای غیر مذهبی با یکی از روحانیون شهر مشورت کرد اون روحانی بهش گفت با این آقا ازدواج کن و اعتقاداتش رو تغییر بده و هدایتش کن اما دقیقا برعکس شد نه تنها اون آقا تغییر نکرده بلکه الان این خانوم بدون چادر هستن و تمام اعتقادات خودشون رو از دست دادن

پس بهتره کاری نکنید که بعدها فقط براتون پشیمونی بمونه فردی رو انتخاب کنید که از نظر دینی بالاتر از شما باشه برای انتخاب دوست روایت داریم که کسی رو انتخاب کنید که از نظر ایمان یک درجه بالاتر از شما باشه حالا برای انتخاب شریک زندگی حتما حتما باید به این مورد توجه داشته باشید کسی که ایمانش بهتر از شما باشه شما رو هم خیلی به خدا نزدیک تر میکنه اما از اون طرف کسی که ایمانش کمتر از شما باشه احتمال زیادی وجود داره که شما رو از خدا دور کنه
پس به استثنائات توجه نکنید شاید یه نفر با فرد غیر متدین ازدواج کنه و طرف مقابلشو تغییر بده اما چنین انتخابی ریسکه شما نمیتونید تضمینی بدید که اون خانوم بعد از ازدواج به مسائل بیشتر توجه میکنه
من خودم خانوم هستم با روحیات خانومها آشنا هستم همین الان بهتون میگم احتمال بدتر شدن ایشون خیلی بیشتره تا بهتر شدن، نه فقط ایشون 90 درصد خانومها بعد از ازدواج بدتر میشن

ممنونن از همه که به من مشورت دادن ، اجرتان با خدا :ok:

نتیجه این شد که من کلا منصرف شدم از ازدواج با همچین فردی
حداقل بخاطر فرزندان آیندم

اتمام جلسه رو اعلام میدارم:Sokhan:

mousavi928;716420 نوشت:
بله. غالباً اینگونه افراد برای افرادی که اهل ماهواره (چاهواره) نیستند مناسب نیستند. ماهواره ذهن را بطور مستمر و به مرور خراب می کند و حیا را از بین می برد.

خب این نظر شماست که به قضیه با دید منفی نگا میکنید

ماهواره چرا باید بد باشه ؟ به خاطر کانالای مورد دارش ؟

به خاطر سریالایی که بنیان خانواده رو هدف قرار میده ؟

مطمئن باشین آدمی که به خاطر این چیزا منحرف بشه و ذهنش خراب شه با ساده تر از این چیزا هم منحرف میشه

سعی نکنید ادما رو محدود کنین چون محدودیت هر فسادی رو فوران میکنه

مثلا تلویزیون خودمون رو ببینه چی یاد بگیره ؟

از هر وسیله ای هر جوری استفاده کنی همون نتیجه رو هم خواهی گرفت

[="Arial"][="Indigo"]

ابن-الخمینی;716538 نوشت:
ممنونن از همه که به من مشورت دادن ، اجرتان با خدا :ok:

اتمام جلسه رو اعلام میدارم:Sokhan:

خوشحالم چنین تصمیمی گرفتید

مطمئن باشید موردهای خیلی خیلی بهتر از ایشون برای ازدواج پیدا میکنید

آرزوی خوشبختی دارم براتون

roz1017;716546 نوشت:
خب این نظر شماست که به قضیه با دید منفی نگا میکنید

ماهواره چرا باید بد باشه ؟ به خاطر کانالای مورد دارش ؟

به خاطر سریالایی که بنیان خانواده رو هدف قرار میده ؟

مطمئن باشین آدمی که به خاطر این چیزا منحرف بشه و ذهنش خراب شه با ساده تر از این چیزا هم منحرف میشه

سعی نکنید ادما رو محدود کنین چون محدودیت هر فسادی رو فوران میکنه

از هر وسیله ای هر جوری استفاده کنی همون نتیجه رو هم خواهی گرفت

شما اینجوری فکر کنید اما حرفی که من زدم در واقع نقل قول صاحب نظران و بزرگان بوده و است. کما اینکه به وفور هم خودم تو فامیل و هم دیگران دیده اند که ماهواره خانواده را از بین برده است.

عاشق مادرم زهرا(س);716516 نوشت:
من خودم خانوم هستم با روحیات خانومها آشنا هستم همین الان بهتون میگم احتمال بدتر شدن ایشون خیلی بیشتره تا بهتر شدن، نه فقط ایشون 90 درصد خانومها بعد از ازدواج بدتر میشن

جدی اینجوریه؟
من فکر می کردم شاید حالا اگه طرف مورد نظرم چادری نبود اما با حجاب مناسب بشه بعدا از ازد چادریش کرد و حجابش بهتر بشه
با این حساب با چیزی که شما گفتید دیگه... بدبختیش به اینه خیلی ها دین و بخصوص چادر رو به بازی گرفتن من زیاد میبینم که چادر میپوشن اما چقد بد! یا بگم افتضاح بهتره. فقط بخاطر زود خانواده و فامیل. خب اینارو که حذف کنیم شاید کمتر از 10 درصد خانم ها چادری باشن!:Ghamgin:
roz1017;716546 نوشت:

من نمی دونم تلویزیون ما چی از ماهواره کم داره؟ فقط زنان بی حجاب و برهنه رو نشون نمیده. فرقش با ماهواره همینه.
بهرحال سوای از حرف بزرگان و مشاوران، بصورت تجربی برای بسیاری از ماها و همچنین برای خود بنده بصورت عملی تجربه شده که ماهواره حیا را از بین می برد، خیانت را زیاد می کند و خانواده را دچار اضمحلال می کند.
حالا شما هم اگر دوست دارید عملاً تست کنید
ابن-الخمینی;716538 نوشت:
ممنونن از همه که به من مشورت دادن ، اجرتان با خدا

اتمام جلسه رو اعلام میدارم

فکر می کنم تصمیم درستی گرفتید

mousavi928;716609 نوشت:
جدی اینجوریه؟
من فکر می کردم شاید حالا اگه طرف مورد نظرم چادری نبود اما با حجاب مناسب بشه بعدا از ازد چادریش کرد و حجابش بهتر بشه
با این حساب با چیزی که شما گفتید دیگه... بدبختیش به اینه خیلی ها دین و بخصوص چادر رو به بازی گرفتن من زیاد میبینم که چادر میپوشن اما چقد بد! یا بگم افتضاح بهتره. فقط بخاطر زود خانواده و فامیل. خب اینارو که حذف کنیم شاید کمتر از 10 درصد خانم ها چادری باشن!:Ghamgin:

خانوما ویژگی شون اینه خیلی به توجه دیگران به خودشون اهمیت میدن مخصوصا اینکه دوست دارن شوهرشون فقط به خودشون توجه داشته باشه حالا اگر شوهری زیاد نگاهش رو کنترل نکنه یا ناخودآگاه چشمش به یه خانوم بی چادر و آرایش کرده بیفته و نگاهش کنه این خانومه پیش خودش میگه چرا شوهرم یه زن دیگه رو نگاه کرده؟ مگه اون چطوری بود که شوهرم از ظاهرش خوشش اومد؟ به همین خاطر به خاطر اینکه توجه شوهرش رو بیشتر به خودش جلب کنه خودشو شبیه اون خانوم میکنه که نشون بده چیزی کمتر از اون نداره و کم کم نسبت به حجاب بی تفاوت تر میشه
رفتار شوهر خیلی در ایمان زن تاثیر داره اگر مردی واقعا به مسائل دینی مخصوصا مسئله ی نگاه توجه کنه خانومش هم ایمانش رو بعد ازدواج از دست نمیده

مورد بعدی هم اینکه خیلی از خانوما دهن بین هستن و به حرف این و اون اهمیت میدن چنین افرادی اگر با کسانی که به حجاب اهمیت نمیدن رفت و آمد داشته باشن کم کم مثل همونا میشن

خیلی از بستگان و دوستان رو میبینم که بعد از عقد خیلی رو حجابشون حساس میشن در حدی که لبه ی روسری شون رو هم زیر چادر قرار میدن و بیش از حد حجاب میکنن در واقع جوگیر میشن ولی بعد از عروسی خیلی بی تفاوت تر میشن و حتی اگر چادرشون در مقابل نامحرم باز بشه یا دستشون و موشون مشخص بشه براشون مهم نیست

خانوما رو نمیشه بعد از ازدواج چادری کرد خیلی از خانوما موقع خواستگاری وقتی براشون شرط میذارن که باید چادری بشی قبول میکنن اما یکی دو سال بعد از ازدواج مجدد بی چادر میشن
پیش خودشون میگن الان شرطشون رو قبول میکنیم اما بعدا کار خودمون رو انجام میدیم
چنین خانومایی هم کم نیستن بعضیاشون بعدها در زندگی دچار مشکل شدن و از همسرشون جدا شدن اما بعضی از آقایون با وجود بی چادر شدن خانومشون هم چنان به زندگی به همراه مشکلات ادامه دادن و ایمان خودشون رو از دست دادن در کل ازدواج به این نیت که طرف مقابل رو تغییر بدید کاملا اشتباهست شخصیت فرد از زمان جنینی شکل گرفته و ذاتش اینطور هست نمیشه عقایدش رو تغییر بدید شاید ظاهرش رو به سختی درست کنید اما اعتقادات فرد رو خیلی سخت میشه تغییر داد

البته خانومهای مذهبی هم کم نیستن فقط باید با تحقیقات کافی پیداشون کنید و خودتون هم طوری به مسائل دینی اهمیت بدید که همسرتون باایمان تر بشه

ابن-الخمینی;714786 نوشت:

سلام ببخشید من خییییییییییلی کنجکاو شدم سند این روایت را بدانم.اگه می شه برام بفرستیدش.
موضوع قفل شده است