جمع بندی سوالاتی در زمینه ولایت فقیه و دموکراسی

تب‌های اولیه

145 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی در زمینه ولایت فقیه و دموکراسی

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزماان(ع)
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

با سلام و عرض خسته نباشید. سوالاتی در زمینه ولایت فقیه و دموکراسی داشتم . لطف کنید به این سوالات بنده در صورت مقدور بودن پاسخ بدید. باتشکر.

دموکراسی :
بالاترین شخص مملکت تو چنین سیستمی هر چهار سال یک بار عوض میشه این خودش بزرگترین دلیله که مانع بروز دیکتاتوری میشه
انتخابات ازاد بر پایه آزادی احزاب و تشکل ها...نه وجود سیکل دیکتاتوری که همه ی سیستم بطور مستقیم یا با یکی دوتا واسته به هم وصل میکنه
قوه قضاییه کاملا مستقل نه وابسته به شخص اول ممکت... که توانایی اینو داشته باشه عدالت رو جدا از سیاست اجرا کنه
به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های اولیه اجتماعی و نمدنی و حقوق بشر (که یکی از ارکان این نوع حکومته) و روش تاکید بسیار شده
نمونه عملیشم خوشبختانه موجوده: سوییس، هلند، سوئد،نروژ،همسایه هامون آذربایجان و ارمنستان و تاحد زیادی ترکیه و تا حدودی فرانسه و انگلیسی و کمی هم آمریکا

خب حالا ولی فقیه امتیازاتش نسبت به این دموکراسی چیه و ایا نمونه عملی هم داشته که موفق باشه یا خیر.

ایا هیچ مرجعی نمیتونه سراغ رهبری و نهاد های تحت امرشون بره؟ همچنین منظور مرحوم ایت الله کنی مهدوی از این جملات چیست؟ نظارت خبرگان بر رهبری، نظارت حراستی است؛ یعنی اینکه نگذاریم رهبری مورد هجمه قرار گیرد. باید سینه خود را در مقابل تهاجم دشمنان سپر کنیم تا رهبری ضربه نخورد.
در دیدار با هیئت موتلفه اسلامی.

ایا این جمله درسته که : بعد اینکه یدوره گذشت و انتخابات خبرگان برگزار شد رهبر میتونه خیلی راحت به وسیله شورای نگهبان تو ترکیب مجلس دست ببره؟

با تشکر از پاسخگویی شما:Gol::Gol::Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

گمنام 2;713735 نوشت:
خب حالا ولی فقیه امتیازاتش نسبت به این دموکراسی چیه و ایا نمونه عملی هم داشته که موفق باشه یا خیر.

سلام علیکم
نظام دموکراسی نظامی است جدید که بعد از رنسانس در غرب بوجود آمد به اسم حکومت مردم بر مردم، وقبل از آن سیستم دیکتاتوری بر کل دنیا حاکم بود.
اما از اول نظام حکومتی در اسلام نظام ولایتی بود یعنی در تعریف امامت می خوانیم امام رئیس بر مسلمانان ومردم در امور دنیا وآخرت است. بالطبع مجاری امور باید از قبل این ولی باشد ومشروعیت امور وتصرفاتی اجتماعی وحکومتی با اجازه ولی وامام است. امام چه در شؤون علمی، قضایی، قانون نویسی ولایت بر جامعه ومردم دارد.
در عصر غیبت امام معصوم این شؤون به ولی فقیه واگذار می شود. ومشروعیت تصرفات گفته شده با اجازه ولی فقیه است.
بحث ریاست جمهوری، رئیس قوه مقننه اینها بعد از رنسانس واز قبل دانشمندان غربی همچون جان لاک وارد اصطلاحات حکومتی شده است.
رهبر انقلاب در وجه جمع این مساله یعنی بحث دموکراسی وحکومت اسلامی ایده مردم سالاری دینی را مطرح کردند. چون در اسلام اساس خدمت به مردم است. وولایت امام نباید با دیکتاتوری واستبداد اشتباه گرفته شود چون در اینجا شخص معصوم هدفش بالا کشیدن مردم ورشد معنوی وحیات دنیوی آنهاست. نه جمع مال ومنصب برای خود.
خلاصه کلام اینکه در سیستم اسلامی حکومت مال معصوم است ودر عصر غیبت فقیهی که دنیا شناس، عدم وابستگی به دنیا ومقام وکسی که بر اساس فقه امامیه حکومت می کند حاکم است وچون معصوم نیست همیشه مجلس خبرگان که تشکیل یافته از مجتهدان است ناظر بر عملکرد رهبری است تا شرایط رهبری را از دست ندهد.
نمونه عملی موفقیت رهبری بقاء سی سال انقلاب اسلامی با تکیه بر شعارهای اولیه خود وایستادگی آن در مقابل تمامی مشکلات اعم از اقتصادی ونظامی وغیره است. ودر عین حال رشد جامعه ای که اکثر دنیا قصد براندازی آن را داشته اند. ولی در مقابل مستکبران جهان ایستاده ورشد علمی ونظامی قابل توجه هم داشته است.
این موفقیت های موجود در سایه مدیریت ولی فقیه به دست آمده است والا نظامهای دموکراسی نمی توانستند بر این ارزشهای دینی تکیه داشته واز مظلوم دفاع کرده با ظالم دشمنی کنند ودر عین حال رشد داشته باشند.

گمنام 2;713735 نوشت:
ایا هیچ مرجعی نمیتونه سراغ رهبری و نهاد های تحت امرشون بره؟ همچنین منظور مرحوم ایت الله کنی مهدوی از این جملات چیست؟ نظارت خبرگان بر رهبری، نظارت حراستی است؛ یعنی اینکه نگذاریم رهبری مورد هجمه قرار گیرد. باید سینه خود را در مقابل تهاجم دشمنان سپر کنیم تا رهبری ضربه نخورد.

یعنی چی سراغ رهبری ونهادهای مربوطه بره؟ برای چی؟
منظور مرحوم آیت الله مهدوی کنی این است که خبرگان نظارت می کند که رهبری شرایط وصفات رهبری را از دست ندهد ودر عین حال طبق موازین دینی حکومت کند که این می شود حراستی.
ببینید ضربه دیدن رهبری یعنی ضربه دیدن نظام چون در راس این نظام رهبری قرار دارد واوست که در خط مقدم مبارزه با استکبار است. لذا همه ما باید مواظب باشیم تا جایگاه رهبری آسیب نبیند. ومتزلزل نشود.

گمنام 2;713735 نوشت:
بعد اینکه یدوره گذشت و انتخابات خبرگان برگزار شد رهبر میتونه خیلی راحت به وسیله شورای نگهبان تو ترکیب مجلس دست ببره؟

خیر درست نیست.:Gol:

[="Navy"]اصل ولایت فقیه خلاف دموکراسی نیست (من دموکراسی رو عدالت معنی میکنم نه دموکراسی غربی) هرچند ممکنه در عمل انحرافی از عدالت پیش بیاد به دلیل اینکه بالاخره حتی رهبر جامعه هم در واقع یک فرد عادی و ممکن الخطاست (هرچند از بقیه خیلی کم خطا تر هستند)
چون واقعا اگر قوانین اسلام کاملا اجرا بشه به هیچ کسی ظلمی نخواهد شد
پس بهتره سوالتون اینجوری مطرح بشه که آیا سیستم فعلی اداره حکومت بر اساس ولایت فقیه با عدالت همخوانی دارد ؟

البته من کارشناس نیستم ولی نظر خودمو با توجه به معلومات اندکی که دارم و زندگی در اجتماع میگم
به نظر من خیر واقعا شیوه اداره حکومت ما الان انطباق با عدالت ندارد ولی در مسیر عدالت است و همین هم خیلی خوبه[/]

شروین;714926 نوشت:
چون واقعا اگر قوانین اسلام کاملا اجرا بشه به هیچ کسی ظلمی نخواهد شد
پس بهتره سوالتون اینجوری مطرح بشه که آیا سیستم فعلی اداره حکومت بر اساس ولایت فقیه با عدالت همخوانی دارد ؟

البته من کارشناس نیستم ولی نظر خودمو با توجه به معلومات اندکی که دارم و زندگی در اجتماع میگم
به نظر من خیر واقعا شیوه اداره حکومت ما الان انطباق با عدالت ندارد ولی در مسیر عدالت است و همین هم خیلی خوبه

سلام وعرض ادب
اجرای عدالت صرفا قائم به شخص واحد نیست. حتی پیامبر الهی هم بدون همراهی مردم ووظیفه شناسی آنها نمی اند در جامعه ای عدالت برقرار کند. لازمه عدالت علاوه بر قوانین عدالت بخش این است که هر مسئولی که درسطح کلان مدیریت جامعه وچه در سطح خرد به وظیفه خود درست عمل کند.
جامعه ما اگر واقعا در همه سطوح واجزاء تابع ولایت فقیه باشد عدالت هم محقق خواهد شد اما اگر مردم از این روایان احادیث وفقهاء جامع الشرایط فاصله گرفتند ومنویات آنها در جامعه جامه عمل نپوشید عدالت محقق نخواهد شد.

گمنام 2;713735 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیک یا صاحب الزماان(ع)
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

با سلام و عرض خسته نباشید. سوالاتی در زمینه ولایت فقیه و دموکراسی داشتم . لطف کنید به این سوالات بنده در صورت مقدور بودن پاسخ بدید. باتشکر.

دموکراسی :

بالاترین شخص مملکت تو چنین سیستمی هر چهار سال یک بار عوض میشه این خودش بزرگترین دلیله که مانع بروز دیکتاتوری میشه
انتخابات ازاد بر پایه آزادی احزاب و تشکل ها...نه وجود سیکل دیکتاتوری که همه ی سیستم بطور مستقیم یا با یکی دوتا واسته به هم وصل میکنه
قوه قضاییه کاملا مستقل نه وابسته به شخص اول ممکت... که توانایی اینو داشته باشه عدالت رو جدا از سیاست اجرا کنه
به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های اولیه اجتماعی و نمدنی و حقوق بشر (که یکی از ارکان این نوع حکومته) و روش تاکید بسیار شده
نمونه عملیشم خوشبختانه موجوده: سوییس، هلند، سوئد،نروژ،همسایه هامون آذربایجان و ارمنستان و تاحد زیادی ترکیه و تا حدودی فرانسه و انگلیسی و کمی هم آمریکا

در دیدار با هیئت موتلفه اسلامی.

ایا این جمله درسته که : بعد اینکه یدوره گذشت و انتخابات خبرگان برگزار شد رهبر میتونه خیلی راحت به وسیله شورای نگهبان تو ترکیب مجلس دست ببره؟

با تشکر از پاسخگویی شما:Gol::Gol::Gol:

در باره جملات اخرتون
بله
مجلس شورای نگهبان
مجلس خبرگان

قوه قضائیه
قوه مقننه
قوه مجریه
تمام نهادهای اجرایی ..لشگری کشوری ....
تمامی اینها مستقیم و یا غیر مستقیم قابل دست بردن هستند
البته بنده قصد جسارت به محضر حضرت ایت الله خامنه ای ندارم
ولی عملا هیچ اهرم اجرایی نیست که جلو این جریان را بگیرد

این یک دایره و چرخه خاص است

این موضوع قبلا هم بنده مطرح کردم هیچ جواب قانونی بر مبنای قانون نگرفتم
فقط گفتن این اتفاق نمیوفته
همین

[="Navy"]

کریم;715381 نوشت:
سلام وعرض ادب
اجرای عدالت صرفا قائم به شخص واحد نیست. حتی پیامبر الهی هم بدون همراهی مردم ووظیفه شناسی آنها نمی اند در جامعه ای عدالت برقرار کند. لازمه عدالت علاوه بر قوانین عدالت بخش این است که هر مسئولی که درسطح کلان مدیریت جامعه وچه در سطح خرد به وظیفه خود درست عمل کند.
جامعه ما اگر واقعا در همه سطوح واجزاء تابع ولایت فقیه باشد عدالت هم محقق خواهد شد اما اگر مردم از این روایان احادیث وفقهاء جامع الشرایط فاصله گرفتند ومنویات آنها در جامعه جامه عمل نپوشید عدالت محقق نخواهد شد.

کلیت حرفتون درسته . ولی غیر معصوم حتی با همراهی مردم نمیتونن عدالت رو برقرار کنن. توجه کنید من گفتم انطباق با عدالت که محاله توسط غیر معصوم حاصل بشه.
اونکه شما میفرمایید عدالت نسبیه که میشه همون در مسیر عدالتی که عرض کردم.[/]

سید محمد جواد;715389 نوشت:
در باره جملات اخرتون
بله
مجلس شورای نگهبان
مجلس خبرگان

قوه قضائیه
قوه مقننه
قوه مجریه
تمام نهادهای اجرایی ..لشگری کشوری ....
تمامی اینها مستقیم و یا غیر مستقیم قابل دست بردن هستند
البته بنده قصد جسارت به محضر حضرت ایت الله خامنه ای ندارم
ولی عملا هیچ اهرم اجرایی نیست که جلو این جریان را بگیرد

این یک دایره و چرخه خاص است

این موضوع قبلا هم بنده مطرح کردم هیچ جواب قانونی بر مبنای قانون نگرفتم
فقط گفتن این اتفاق نمیوفته
همین

سلام وعرض ادب
این مطالبی که شما بیان می کنید اولا دلیل و سند خود واینکه در کجا ولی فقیه در کار این قوا دست برده که خلاف قانون بوده است را بیان نداشته اید.
اگر قوا براساس وظایف مندرج در قانون اساسی وآیین نامه های داخلی خود عمل کنند هیچوقت دست در کارشان برده نمی شود واگر در جایی رهبری بعنوان شخص اول مملکت نظری داشته باشند بعنوان نصح المومنین واز باب مشاوره وخیرخواهی نظر خودر ا بیان می کنند وقتی با مصالح نظام ارتباط دارد ولی شخص را مجبور به قبول سخن خود نمی کنند مثل نامه ای که به دکتر احمدی نژاد در مورد برداشتن جناب مشایی از معاونت اول دولت داشتند.
ولی در جایی مثل به اساس نظام ومصالح کلی نظام مربوط است، نه اینکه رهبری از باب دست بردن در کارهای دیگر قوا وارد عمل شوند بلکه از باب وظیفه ای که ولی فقیه در حفظ کیان نظام اسلامی دارند وارد عمل شده وجلوی امری را می گیرند.
این سخن که رهبری با نفوذ وبه صورت مخفیانه دست در کار سایر قوا برده باشند وبه صورت پشت پرده آنها را اداره کنند سخن درستی نیست.

شروین;715399 نوشت:
کلیت حرفتون درسته . ولی غیر معصوم حتی با همراهی مردم نمیتونن عدالت رو برقرار کنن. توجه کنید من گفتم انطباق با عدالت که محاله توسط غیر معصوم حاصل بشه.
اونکه شما میفرمایید عدالت نسبیه که میشه همون در مسیر عدالتی که عرض کردم.

چرا نمی تونن؟
غیر معصومی که براساس سیره وروش اهل بیت عمل کنند ودر اداره جامعه وترقی کشور قرآن واهل بیت(ع) ملاک قرار دهند چرا نتوانند عدالت را اجزا کنند؟
مگر پیامبرص اسلام نفرمودند که اگر به قرآن وعترت تمسک جویید هرگز گمراه نخواهید شد. عدم گمراهی خود همان تحقق عدالت است.

سلام
هرچقدر هم شما و آقای رهبر انتقاد کنید چه فایده داره؟
مگه صداتون به گوش کسی میرسه؟(بدون توهین به هیچ کس)

کریم;715652 نوشت:

چرا نمی تونن؟
غیر معصومی که براساس سیره وروش اهل بیت عمل کنند ودر اداره جامعه وترقی کشور قرآن واهل بیت(ع) ملاک قرار دهند چرا نتوانند عدالت را اجزا کنند؟
مگر پیامبرص اسلام نفرمودند که اگر به قرآن وعترت تمسک جویید هرگز گمراه نخواهید شد. عدم گمراهی خود همان تحقق عدالت است.

احتمالا تعریف من و شما از عدالت متفاوته
منظور من از عدالت همه جوانب عدالت است هرچند اعتقاد دارم همون عدالت اجتماعی هم بدست غیر معصوم ممکن نیست چون مهمتری بعد وجودی یک معصوم عدالت مطلق هست
من فکر میکنم شما بیشتر بخاطر تعصب روی رهبری و اینکه نکند این بحث ها شائبه توهین به رهبری رو بوجود بیاره تاکید برا اجرای عدالت توسط غیر معصوم دارید
اگر اینطور هست قبل از گذاشتن مطلب اصلی این رو بگم که اتفاقا تاکید بر امکان اجرای عدالت توسط غیر معصوم باعث زیر سوال رفتن امام خمینی و همچنین رهبر میشه چون این یک واقعیت هست که الان عدالت اجرا نمیشه حتی در پایین ترین سطح خودش
ولی قبول اینکه غیر معصوم امکان و ابزار اجرای عدالت حتی اجتماعی رو ندارد باعث قبول پذیرش ولایت رهبر با وجود همه کاستی ها میشه
من کسی رو از دوستان خودم دیدم که چند سال پیش تعصب شدید روی اجرای کامل اسلام و عدالت توسط رهبر رو داشتند و بعد از چند سال با دیدن مشکلات تمام اعتقادات حتی دینیشون به هم ریخت و الان هیچ چیز رو قبول ندارند
در صورتی که اگر قبول میکردند که ولی فقیه غیر معصوم ممکن الخطاست با وجود همه مسائل در کنار رهبرشون میموندند
حالا مطلب اصلی رو بخونیم
[=verdana]
لازمه اجرای صحیح عدالت و قرار دادن هر چیزی در جای خود، داشتن علم کافی به همه چیز و نـیـز دانـسـتـن ارتـبـاط مـیـان اجـزا بـا کـل هـسـتـی اسـت و گـرنـه عـدالت در جـزء و کـل مـحقق نخواهد شد و نظام آفرینش به کمال مطلوب نخواهد رسید. چنین دانشی جز در نزد آفریننده هستی یافت نمی شود و ((اِنَّهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلیمٌ)) (حدید: 3)و چـون آفـریـنـنـده و مـالک هـمـه چیز نیز هست ، حاکم بر آنها هم هست ، به تعبیر عرفانی حضرت امام خمینی (ره )؛اسـم اعـظـم ((اللّه )) که حکومت مطلقه از آن اوست و حاکم علی الاطلاق بر همه اسماء است ، با دو اسم حاکم و عادل تجلی نمود و در میان آنها با عدالت حکم کرد. پس امر الهی عدالت را اجرا نمود و سنت الهی - که تبدیلی در آن نیست ـ جاری گردید... و این همان حکم عدالت بود.همچنین امام با استفاده از آیه ((اِنَّ رَبّی عَلی صِراطٍ مُسْتَقیمٍ)) (هود: 56)، نتیجه می گیرد کـه ربّ ((انـسـان کـامـل )) بـر صـراط مستقیم و حد اعتدال تام بوده ، مربوب او یعنی همان انـسـان کـامـل ـ پـیـغـمـبـر ـ نـیـز بـر صـراط مـسـتـقـیـم و اعـتـدال تـامّ اسـت .بـدیـن تـرتـیـب خـداونـد، انـسـان هـایـی را بـه نـام پـیـامـبـر، بـه طـور کـامـل و هـمـه جـانبه از نظر عقیده ، عمل و اخلاق تربیت کرده به گونه ای که هیچ گونه انـحـراف از عـدالت مـطـلق در افـکار، کردار و گفتار آنان راه نمی یابد و آنان ماءمور می شـوند که عدالت را در جامعه انسانی پیاده کنند و مردم را نیز به گونه ای تربیت کنند که خود قیام به قسط و عدالت نمایند؛((لَقـَد اَرسـَلنـا رُسـُلَنـا بـِالبـَیِّنـــتِ واَنـزَلنـا مـَعـَهـُمُ الکـِتــبَ والمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ...))(حدید: 25)بـه راسـتـی پـیـامـبـران خـود را با دلایل آشکار روانه کردیم و با آنها کتاب و ترازو را فرود آوردیم ، تا مردم به انصاف برخیزند.و به خاتم الانبیاء(ص ) نیز چنین می فرماید:((فـَلِذلِکَ فـَادْعُ وَاسـْتـَقـِمْ کـَمـَا أُمـِرْتَ وَلاَ تـَتَّبِعْ اءَهْوَاءَهُمْ وَقُلْ اَّمَنتُ بِمَا اءَنزَلَ اللَّهُ مِن کِتَابٍ وَاءُمِرْتُ لاَِعْدِلَ بَیْنَکُمُ)) (شوری : 15)بـنـابـرایـن به دعوت پرداز و همان گونه که ماءموری ایستادگی کن و هوسهای آنان را پـیـروی مـکن و بگو: ((به هر کتابی که خدا نازل کرده ایمان آوردم و ماءمور شدم که میان شما عدالت کنم .چنان که ملاحظه می کنید ((دعوت ، استقامت ، استقلال راءی ، ایمان به کتاب آسمانی )) همه لازمـه و زیـرسـاخـت اجرای عدالت از سوی پیامبر معرفی شده که بدون آن دادگری امکان پذیر نیست .بـه ایـن نـکـتـه ظریف تاریخی دقت کنید: در جنگ حنین غنائم فراوانی نصیب مسلمانان شد و رسـول خدا(ع ) پس از بازگشت از طائف در محلی به نام ((جعرانه )) به تقسیم غنیمت میان مـردم پرداخت . در این اثنا پسر ابوخویصره ـ که از سران خوارج شد - به پیامبر گفت : ((عـدالت پـیشه کن !)) رسول خدا از سخن نابجای آن شخص برآشفت و فرمود: ((وَیْلَکَ وَ مـَنْ یـَعـْدِلُ اِذا لَمْ اَعْدِلْ؟)) وای بر تو! چه کسی عدالت خواهد ورزید آنگاه که من عدالت نورزم ؟!مـفـهـوم کـلام نـبـوی ایـن اسـت کـه اصـولا کـسـی جـز انـسـان کـامـل تـوانـایـی اجـرای عـدالت بـه مـعـنـای واقـعـی کـلمـه را نـدارد و شـاخـص حـق و بـاطل و عدالت و ظلم همان معصوم است که خداوند او را به عنوان جانشین خود تعیین فرموده است ؛ او از یک سوی دارای ((علم لدنّی )) است که می تواند به همه اشیاء - به کمک الهی ـ احـاطـه و اشـراف داشته باشد و هرگز در تعیین موضع برای اشیاء را اشتباه نکند و از سـوی دیگر به سبب ایمان و تقوای بالایی که دارد حق هر کسی را به او عطا کند و او را در بستر سعادت خویش یاری نماید.جـالب ایـنـکـه مـعـلم ثـانـی نـیـز از زاویـه فـلسفی ـ که به طراحی مدینه فاضله عادله پرداخته ـ به همین نتیجه رسیده است :فـارابـی فلسفه را عین آرای اهل مدینه فاضله می دانست و معتقد بود که رئیس مدینه باید فـیلسوفی باشد که علم خود را از مبداء وحی می گیرد، در واقع ، رئیس فیلسوف مدینه فاضله فارابی ((نبی )) است و دین صحیح به نظر او عین فلسفه است .بـدیـن تـرتـیـب ، دیـن و خـرد بـر ایـن نـکـتـه اتـفـاق دارنـد کـه فـصـل الخـطـاب و سـخـن آخـر در عدالت ، مجموعه دین آسمانی است و خلیفه معصوم خدا با اخـتـیـار داشـتـن دانـش و مـعـارف سـرشـار آسمانی ، احکام و قوانین حقیقی و عادلانه ، اخلاق صـحیح انسانی و دیگر مؤ لفه های مادی و معنوی ، مکلف به ایجاد حکومت برای گسترش عدالت در جهان است . نظر امام خمینی (ره ) چنین است :احکام شرعی قوانین اسلام هستند و این احکام شاءنی از شئون حکومت می باشند بلکه احکام ، مطلوب بالعرض و اموری ابزاری هستند برای اجرای حکومت و گسترش عدالت .بـه هـمـیـن سـبـب ، نـخـسـتـیـن شـرط مـتـولیـان دیـن از صـدر تـا ذیل ، پایبندی به عدالت است ؛اسـلام ، خـدایـش عـادل اسـت ، پـیـغـمـبـرش هـم عـادل اسـت و مـعـصـوم ، امـامـش هـمـه عـادل مـعـصـوم اسـت ، قـاضـی اش هـم مـعـتـبـر اسـت کـه عـادل بـاشـد، فـقـیـهـش هـم مـعـتـبـر اسـت کـه عـادل بـاشـد، شـاهـد طـلاق هـم مـعتبر است که عادل باشد امام جمعه اش هم باید عادل باشد؛ از ذات مقدس کبریا گرفته تا آخر زمامدار باید عادل باشد، ولات آن هم باید عادل باشند.و بـا تـوجه به اینکه منظر خداوند اجرای عدالت مطلق در زمین و به تعبیر روایات ((پر شـدن زمـیـن از عـدالت )) اسـت ، و چـنـیـن مـهـمی تاکنون محقق نشده و روزی باید چنین شود، خداوند آخرین معصوم آسمانی را برای تحقق این امر مهم ذخیره کرده است و شاید مهم ترین راز غیبت حضرت بقیة اللّه ارواحنا له الفدا نیز همین باشد:((قـضـیـه غـیـبـت حضرت صاحب ، قضیه مهمی است که بر ما مسائلی را می فهماند، من جمله ایـنکه برای یک همچو کار بزرگی ـ که در تمام دنیا عدالت به معنای واقعی اجرا شود ـ در تـمـام بـشـر کـسی نبود الا مهدی موعود(ع )، که خدای تبارک و تعالی او را ذخیره کرده اسـت برای بشر... آن هم نه این عدالتی که مردم عادی می فهمند ـ که فقط قضیه عدالت در زمـیـن برای رفاه مردم باشد ـ بلکه عدالت در تمام مراتب انسانیت ... الان زمین ـ و بعد از این ، از این هم بدتر شاید بشود ـ پر از جور است ، تمام نفوسی که هستند انحرافات در آنـهـا هـسـت ، حـتـی نـفـوس اشـخاص کامل هم در آن انحرافاتی هست ولو خودش نداند، در اخـلاقـهـا انـحـراف هـسـت ، در عـقـایـد انـحـراف هـسـت ، در اعمال انحراف هست و در کارهایی هم که بشر می کند انحرافش معلوم است و ایشان ماءمورند بـرای ایـنـکـه تـمـام ایـن کجی ها را مستقیم کنند و تمام این انحرافات را برگردانند به اعـتـدال کـه واقعا صدق بکند ((یَمْلاَُ الاَرْضَ عَدْلاَ بَعْدُ ما مُلِئَتْ جَوْرا)) ... تمام بشر را ایشان هدایت خواهند کرد ان شاء اللّه و ظلم و جور را از تمام روی زمین بر می دارند به همان معنای مطلقش )).

کریم;715652 نوشت:
این مطالبی که شما بیان می کنید اولا دلیل و سند خود واینکه در کجا ولی فقیه در کار این قوا دست برده که خلاف قانون بوده است را بیان نداشته اید.

سلام وقت بخیر
دلیل و استنادش خیلی ساده هست بررسی انجام بدید از مواردی که رهبری اجازه تایید و نهی در جیگاه مسئول دارند مثل شورای نگهبان یاقوه قضائیه تا مواردی که غیر مستقیم است مثل مجلس
ببنید این فقط در کشور ما نیست ولی در هر کشوری نیروی باز دارنده ای هست

کریم;715652 نوشت:
اگر قوا براساس وظایف مندرج در قانون اساسی وآیین نامه های داخلی خود عمل کنند هیچوقت دست در کارشان برده نمی شود واگر در جایی رهبری بعنوان شخص اول مملکت نظری داشته باشند بعنوان نصح المومنین واز باب مشاوره وخیرخواهی نظر خودر ا بیان می کنند وقتی با مصالح نظام ارتباط دارد ولی شخص را مجبور به قبول سخن خود نمی کنند مثل نامه ای که به دکتر احمدی نژاد در مورد برداشتن جناب مشایی از معاونت اول دولت داشتند.

در زمینه اقای مشایی دیدیم اگر قبول نمیکردند چی میشد
البته حرف شمارو قبول دارم بنده هم نگفتم تا بحال دخالتی انجام شده و جسارتی نکردم
ولی روی کاغذ و تئوری بررسی کنیم میبینیم این چرخه ای است که بجز وجدان و انسانیت حضرت اقا چیز دیگری به عنوان نیروی باز دارنده وجود ندارد
بحث بر سر این نیست کاری انجام شده یا انجام میشود بحث بر سر میزان قدرت اجرایی است همین
مثلا وزیر اطلاعات وزیر است! چرا نباید خود رئیس قوه مجریه انرا انتخاب کند و مثل دیگر وزرا به مجلس برورد ؟ خب شما میگویید اینگونه است ولی از طرف مقابل مجلس بدون اجازه رهبری چیزی تایید نمیکند این را به راحتی میتوان در این سالها دید
خب چرا نماینده بنده و یا شما و..... باز هم به سخن رهبری چشم دارد ؟
یک زمانی بحث راهنمایی است ...میگویند... حال نماینده ها خواهند پند گیرند و خواهند نه ! مثل کابینه میر حسین موسوی در دوره امام رحمت الله(ص) که مجلس اصلا قبول نکرد با توجه به توصیه حضرت امام خمینی (ص)

ولی حال چه ؟ واقعا مجلس به سخن اقا با نگاه پند و نصیحت مینگرد یا به نگاه دستوری نا نوشته !

این مورد بررسی من است
خدمت دوستان عرض نکردم حضرت اقا نه اشتباهی داشته اند و نه خواهند داشت ولی عملا قدرت اجرایی اینگونه است

کریم;715652 نوشت:
چرا نمی تونن؟

تمامی بشر ممکن است خطا کنند حتی در عین پاکی و دینداری قلبی فقط معصوم است که از خطا مبرا است و هرچه کند در راستای حرف و سخن خداوند و پیامبر اوهست
و فقط معصومین هستند که نیازی به توضیح در زمینه عملکرد خود ندارند زیرا خداوند فرموده است که تنها معصومین هرچه میکنند و میگویند بدون هیچ خطا و گناهی است و لاغیر

شروین;715865 نوشت:
من فکر میکنم شما بیشتر بخاطر تعصب روی رهبری و اینکه نکند این بحث ها شائبه توهین به رهبری رو بوجود بیاره تاکید برا اجرای عدالت توسط غیر معصوم دارید
اگر اینطور هست قبل از گذاشتن مطلب اصلی این رو بگم که اتفاقا تاکید بر امکان اجرای عدالت توسط غیر معصوم باعث زیر سوال رفتن امام خمینی و همچنین رهبر میشه چون این یک واقعیت هست که الان عدالت اجرا نمیشه حتی در پایین ترین سطح خودش
ولی قبول اینکه غیر معصوم امکان و ابزار اجرای عدالت حتی اجتماعی رو ندارد باعث قبول پذیرش ولایت رهبر با وجود همه کاستی ها میشه
من کسی رو از دوستان خودم دیدم که چند سال پیش تعصب شدید روی اجرای کامل اسلام و عدالت توسط رهبر رو داشتند و بعد از چند سال با دیدن مشکلات تمام اعتقادات حتی دینیشون به هم ریخت و الان هیچ چیز رو قبول ندارند

سلام وعرض ادب
اگر بقیه موضوعات مربوط به بنده را که اکثرشان هم در مورد ولایت فقیه ورهبری است مطالعه بکنید متوجهخواهید شد که بنده از قضا تعصب ندارم وولی فقیه را معصوم نمی دانم. وولایت فقیه را از باب ضرورت ونبود معصوم می دانم وبالطبع ولی فقیه هرگز نمی تواند جای معصوم را بگیرد.
ولی سخن بنده همراه با دلیل بود. شما بفرمایید امیرالمومنین علیه السلام قریب به پنج سال حاکم وخلیفه بود آیا توانست عدالت را در جامعه تحت حکومت خود کاملا پیاده کند؟ یا خود نبی اکرم (ص)؟
ایراد کار ا کجا بود؟ مسلم اشکال از طرف این حضرات نبود بلکه از طرف قابلیت قابل بود چون اگر امت ظرفیت پذیرش تحقق عدالت را نداشته باشند نمی شود عدالت را بطور کامل پیاده کرد. وامثال طلحه وزبیر بوجود می آیند. ویکی زا علل شهادت حضرت هم عدالت خواهی واجزا ی عدالت بود ولی چون مردم این قابلیت را نداشتند کاملا محقق نشد.
الان عرض بنده این است که ولی فقیه باید براساس فقه وسیره اهل بیت (ع) جامعه را اداره کند وبرای این اجزا بازوان کمی هم دارد. ولی طرف مقابل که مردم باشند پذیرای عدالت علوی هستند یانه؟

سید محمد جواد;715894 نوشت:
سلام وقت بخیر
دلیل و استنادش خیلی ساده هست بررسی انجام بدید از مواردی که رهبری اجازه تایید و نهی در جیگاه مسئول دارند مثل شورای نگهبان یاقوه قضائیه تا مواردی که غیر مستقیم است مثل مجلس
ببنید این فقط در کشور ما نیست ولی در هر کشوری نیروی باز دارنده ای هست

عذر می خواهم چیزی که قانونا وطبق قانون اساسی تحت مدیریت رهبری است چرا باید در آنجا دخالت نکنند؟ با این برداشت شما که رهبر یک چیز تشریفاتی بیشتر نخواهد بود!
رهبری که در هیچ کاری ئخالت نداشته باشد به چه دردی می خورد؟

بحث بر سر این نیست کاری انجام شده یا انجام میشود بحث بر سر میزان قدرت اجرایی است همین
مثلا وزیر اطلاعات وزیر است! چرا نباید خود رئیس قوه مجریه انرا انتخاب کند و مثل دیگر وزرا به مجلس برورد ؟ خب شما میگویید اینگونه است ولی از طرف مقابل مجلس بدون اجازه رهبری چیزی تایید نمیکند این را به راحتی میتوان در این سالها دید
خب چرا نماینده بنده و یا شما و..... باز هم به سخن رهبری چشم دارد ؟
یک زمانی بحث راهنمایی است ...میگویند... حال نماینده ها خواهند پند گیرند و خواهند نه ! مثل کابینه میر حسین موسوی در دوره امام رحمت الله(ص) که مجلس اصلا قبول نکرد با توجه به توصیه حضرت امام خمینی (ص)

ولی حال چه ؟ واقعا مجلس به سخن اقا با نگاه پند و نصیحت مینگرد یا به نگاه دستوری نا نوشته !

این مورد بررسی من است
خدمت دوستان عرض نکردم حضرت اقا نه اشتباهی داشته اند و نه خواهند داشت ولی عملا قدرت اجرایی اینگونه است

در مورد آقای مشایی که رئیس جمهور قانونا می توانست توصیه رهبری را گوش نکند وچنانچه تا حدی هم نکرده بود وبعد از نامه رهبر در یک مورد او را اداره کننده جلسه وزراء قرار داده بود. چون این توصیه از باب خیرخواهی برای رئیس جمهور بود.
در مورد وزیر اطلاعات اولا انتخاب وزیر با رئیس جمهور است والا خود رهبر که مصلحی را ترجیح می داد. اما چون وزیر اطلاعات باید مجتهد باشد ومساله به اسرار نظام و بالاترین نهاد نظارتی کشور ربط دارد باید رهبر هم این شخص را تایید کند والا هر خائنی را که نمی شود وزیر اطلاعات گذاشت تا اسرار نظام به دشمنان فروخته شود.
در مورد مجلس هم مواردی بوده که اصلا نماینده ها به رهبر نامه نوشته اند در حالی که جزء وظایفشان هم نبوده جام زهر بنوشد. این چه نوع سرسپردگی است که نماینده برای رهبر تکلیف روشن می کند؟
رهبر در جایی مصالح عمومی کشور است ودر ق.وا بررسی می شود قانونا برای حفظ نظام دخالت می کنند اما اگر در جایی نوصیه است تبعیت از آن قانونا لازم نیست. وشما می توانید این مساله را با حقوقدانان خبره بحث کنید وبپرسید.

تمامی بشر ممکن است خطا کنند حتی در عین پاکی و دینداری قلبی فقط معصوم است که از خطا مبرا است و هرچه کند در راستای حرف و سخن خداوند و پیامبر اوهست
و فقط معصومین هستند که نیازی به توضیح در زمینه عملکرد خود ندارند زیرا خداوند فرموده است که تنها معصومین هرچه میکنند و میگویند بدون هیچ خطا و گناهی است و لاغیر

شکی در این سخن ومساله وجود ندارد.

کریم;715948 نوشت:
سلام وعرض ادب
اگر بقیه موضوعات مربوط به بنده را که اکثرشان هم در مورد ولایت فقیه ورهبری است مطالعه بکنید متوجهخواهید شد که بنده از قضا تعصب ندارم وولی فقیه را معصوم نمی دانم. وولایت فقیه را از باب ضرورت ونبود معصوم می دانم وبالطبع ولی فقیه هرگز نمی تواند جای معصوم را بگیرد.
ولی سخن بنده همراه با دلیل بود. شما بفرمایید امیرالمومنین علیه السلام قریب به پنج سال حاکم وخلیفه بود آیا توانست عدالت را در جامعه تحت حکومت خود کاملا پیاده کند؟ یا خود نبی اکرم (ص)؟
ایراد کار ا کجا بود؟ مسلم اشکال از طرف این حضرات نبود بلکه از طرف قابلیت قابل بود چون اگر امت ظرفیت پذیرش تحقق عدالت را نداشته باشند نمی شود عدالت را بطور کامل پیاده کرد. وامثال طلحه وزبیر بوجود می آیند. ویکی زا علل شهادت حضرت هم عدالت خواهی واجزا ی عدالت بود ولی چون مردم این قابلیت را نداشتند کاملا محقق نشد.
الان عرض بنده این است که ولی فقیه باید براساس فقه وسیره اهل بیت (ع) جامعه را اداره کند وبرای این اجزا بازوان کمی هم دارد. ولی طرف مقابل که مردم باشند پذیرای عدالت علوی هستند یانه؟

من نگفتم مردم نقشی ندارند . بله زمان حضرت علی علیه السلام نشد چون مردم نخواستند ولی این دلیل نمیشه تنها عامل اجرای عدالت مردم باشند
مهمترین رکن اجرای عدالت واقعی وجود معصوم هست .
شما از عدم همکاری مردم در زمان حضرت علی نتیجه میگیرید که درصورت همکاری مردم غیر معصوم هم میتونه عدالت رو برقرار کنه و نقش معصوم رو نادیده میگیرید که این اشتباهه
درصورت وجود ولی فقیه عادل (عدالت نسبی غیر معصوم) و همکاری مردم جامعه میتونه دارای یک عدالت نسبی باشه ولی نمیتونه 100% تمام ابعاد عدالت رو برقرار کنه

کریم;715948 نوشت:
عذر می خواهم چیزی که قانونا وطبق قانون اساسی تحت مدیریت رهبری است چرا باید در آنجا دخالت نکنند؟ با این برداشت شما که رهبر یک چیز تشریفاتی بیشتر نخواهد بود!
رهبری که در هیچ کاری ئخالت نداشته باشد به چه دردی می خورد؟

شما منکر حکمهای حکومتی خارج از قدرت متعارف هستید ؟

درباره وزیر اطلاعات

چرا شورای نگهبان و .... اینهمه فیلتر کسی را انتخاب میکنند که بعد رهبری حرف دیگری بزنند ؟

پس یک جای کار این فیلترها ایراد داشته که رهبری نظری دادند درسته ؟

در ضمن مگر میشد خائنین به راس کشور راه یابند ؟

یک سوال کوچک
چند کشور را در جهان با این سیستم حکومتی میشناسید ؟یعنی میزان قدرت اجرایی در نظام جمهوری در جهت یک فرد باشد
ممنون از شما

سید محمد جواد;715964 نوشت:
شما منکر حکمهای حکومتی خارج از قدرت متعارف هستید ؟

درباره وزیر اطلاعات

چرا شورای نگهبان و .... اینهمه فیلتر کسی را انتخاب میکنند که بعد رهبری حرف دیگری بزنند ؟

پس یک جای کار این فیلترها ایراد داشته که رهبری نظری دادند درسته ؟

در ضمن مگر میشد خائنین به راس کشور راه یابند ؟

یک سوال کوچک
چند کشور را در جهان با این سیستم حکومتی میشناسید ؟یعنی میزان قدرت اجرایی در نظام جمهوری در جهت یک فرد باشد
ممنون از شما

سلام
حکم حکومتی در چارچوب اختیارات ولی فقیه است وامری خارج از نظام حکومتی اسلام نیست که بخواهیم بر آن ایراد بگیریم.
دوم اینکه نظام ایران براساس احکام اسلامی ونظامی دینی است ولی تقریبا همه سیستمهای حکومتی موجود در جهان سکولار است واین مقایسه شما از اساس اشتباه است. وقرار نیست ما با مقایسه خودمان با دیگر کشورها ایراد برای نظام حکومتی خود پیدا کنیم چون اگر قرار بود اینچنین باشد دیگر دلیلی نداشت انقلاب کنیم.
در مورد وزراء هم اگر به قوانین مراجعه کنید اصلا وزراء هیچ فیلتری در شورای نگهبان ندارند بلکه رئیس جمهور وزرای مدنظر خودش را به مجلس معرفی می کند ومجلس به آنها را یاعتماد می دهد. وشورای نگهبان دخلی در این انتخابها ندارد.

کریم;716097 نوشت:
دوم اینکه نظام ایران براساس احکام اسلامی ونظامی دینی است ولی تقریبا همه سیستمهای حکومتی موجود در جهان سکولار است واین مقایسه شما از اساس اشتباه است. وقرار نیست ما با مقایسه خودمان با دیگر کشورها ایراد برای نظام حکومتی خود پیدا کنیم چون اگر قرار بود اینچنین باشد دیگر دلیلی نداشت انقلاب کنیم.

قربان شما میفرمایید کل سیستم کشورهای دیگر در حدی اشتباه است که مثلا حکومت اسلامی در ان قالب نمیگنجد و فقط و فقط همین سیستم تنها و تنها در جهان اسلام پاسخگو هست

ببخشید عذر میخوام فکر میکنم همه در جامعه هستیم در زمینه عدالت اجتماعی ما پرچمدار نیستیم
نکته بعدی اینکه 90%سیستم حکومتی حال حاظر ما از غرب برداشت شده اسلام سیستم حکومتی نداشته بجز خلیفها و سیستم انگونه

قوای سه گانه
سیستم نیروهای مسلح
وزارت خانها
سلسله مراتب کشوری لشکری اداری حقوقی امنیتی
تمام اینها از عرب است
تنها تفاوت ما در اعمال نفوذ و قدرت مداری فدی تحد عنوان رهبری در ورای تمام قوای کشور است

کریم;716097 نوشت:
دیگر دلیلی نداشت انقلاب کنیم.

فکر نمیکنم ما انقلاب کردیم تا صرفا "رهبری" داشته باشیم به یاد نمیارم قبل از انقلاب حرفی از این جریان بوده باشد

مورد من این هست که در کل هیچ توجیحی برای قدرت داشتن مقامی سیاسی در کشور در این حد وجود ندارد

چون فعلا عادل معصوم وجود ندارد
و انسان هم جایز الخطا است کما اینکه در رتبهای بالای عرفان و ... روایتهای زیادی برای خطا داریم
و نهادی که به عنوان ناظر معرفی شده در اصل خود را ناظر نمیداند و مدافع میداند

و مهمترین اصل اینکه نهاد نظارتی نباید در زمینه انتخاب خودش به نوع مستقیم یا غیر مستقیم از فیلتر شخص نظارت کننده بگذرد

سوتفاهم نشه بنده قصدم نقد جایگاه نیست چون عددی نیستم و نقد رهبری هم که هیچ اصلا فکرش هم خنده دار است چه برسد حرفش

بنده حرف سر قانون اساسی مملکت است
بالاخره این حقوق از درون قانون اساسی کشور بیرون امده من پیگیرم ببینم راهکارش از لحاظ قانونی چیست همین قربان:Gol:
مدام هم میبینید موضع خودم را مشخص میکنم چون دوستان به شدت تعصب دارند و دوست ندارم سوبرداشتی بشود

سید محمد جواد;716114 نوشت:
قربان شما میفرمایید کل سیستم کشورهای دیگر در حدی اشتباه است که مثلا حکومت اسلامی در ان قالب نمیگنجد و فقط و فقط همین سیستم تنها و تنها در جهان اسلام پاسخگو هست

بحث ما اصلا روی مقدار اشتباهات نیست بلکه روی مبنی است که مبنای حکومتهای دنیا بر اساس سکولار وجدایی دین از سیاست است، وقائل به جدایی دین از سیاست هستند. در حالی که سیستم حکومتی ما بر اساس مبانی دینی است ودر راس آن ولایت قراردارد. حکومت اسلامی در مبنی وملاک نوع حکومت خود اصلا با آن حکومتها قابل جمع نیست.

ببخشید عذر میخوام فکر میکنم همه در جامعه هستیم در زمینه عدالت اجتماعی ما پرچمدار نیستیم
نکته بعدی اینکه 90%سیستم حکومتی حال حاظر ما از غرب برداشت شده اسلام سیستم حکومتی نداشته بجز خلیفها و سیستم انگونه

پس یازده سال دوران حکومت پیامبر(ص) در مدینه چی بوده؟! وقریب به پنج سال حکومت امیرالمومنین در کوفه که براساس مبانی اسلامی حکومت می کردند. در مورد عدالت اجتماعی عرض کردم مساله دوطرفه است ولی آنچه محل جدایی حکومت اسلامی با غرب است در مبنی ونوع حکومت است که در آنها اصلا دین قابلیت حکومت کردن ندارد.
نکته دیگر اینکه مقایسه حکومت 36ساله انقلاب ایران با تمام فشارها وتحریمها که بخاطر نوع حکومت بوده است وآنها از تحقق حکومتی دینی موفق واهمه داشتند با حکومتهای غربی که قرنها است جا افتاده است اشتباه است وبعد از قرنها وعدم وجود مخالف وهم پوشانی هایی که آنها دارند بازهم می بینید مردم آنها اعتراض دارند. ولی حکومت ایران از طرف خیلی از کشورهای اسلامی هم مورد هجمه است وامثال عربستان، بحرین، اردن، مراکش وغیره بجای کمک به تحقق حکومت اسلامی بر اساس نقشه های آمریکا با ایران مقابله می کنند.
در عین حال درمورد عدالت اجتماعی الان مگر کدام کشور اینرا رعایت کرده واصلا در سیستم سرمایه داری عدالت اجتماعی معنایی ندارد وحکومتهای غربی براساس مدل سرمایه داری اداره می شوند. ودر هیمن کشورهای اروپایی برخی بی خانمان هستند.
اما حکومت دینی ایران اگر تا الان هم عدالت اجتماعی بخاطر کارشکنی ها تحقق نیافته است هدف وانگیزه احقاق این عدالت به معنای واقعی آنرا دارد.

قوای سه گانه
سیستم نیروهای مسلح
وزارت خانها
سلسله مراتب کشوری لشکری اداری حقوقی امنیتی
تمام اینها از عرب است
تنها تفاوت ما در اعمال نفوذ و قدرت مداری فدی تحد عنوان رهبری در ورای تمام قوای کشور است

اسلام از اول هم با استفاد علوم غیر مسلمانها مخالف نبوده است وهمچنین پیشرفت آنها اما باید بومی سازی شود واین نکته ضعف نیست بلکه نکته قوت است.
در عین حال اگر به کتب علوم وتمدن مثل کتاب تمدن عرب واسلام گوستاولبون مراجعه کنید همین غربی ها اصول پیشرفت را از مسلمانها یاد گرفته اند. وهمین قوه قضائیه که می فرمایید از همان صدر اسلام وقبل از آن در دوران انبیاء جزء شؤون ووظایف آنها بوده است. که در قرآن هم در مورد حضرت داوود اشاره شده ویا قضاوتهای امیرالمومنین بصورت کتاب مستقلی چاپ شده ودر بازار موجود است. یا در مورد نیروهای مسلح از صدر اسلام بحث تشکیل نیروی مسلح بوده ودر سیستم هیا غربی بصورت ارتش بوده در حالی که اسلام روی بسیج مردمی هم تاکید داشته.
الان در انقلاب اسلامی ما بحث بسیج وسپاه چیزی است که در سیستم های غربی نبوده است.
نفوذ ولی فقیه در قوا چیزی نبوده که ما اضافه کرده باشیم بلکه اساس حکومت دینی است. واز قضا حکومت ایران در نوع خود که هم اصول دموکراسی در آن رعایت شده در عین رعایت مبانی دینی که همان مردم سالاری دینی باشد بی نظیر است در عالم امروزی.

فکر نمیکنم ما انقلاب کردیم تا صرفا "رهبری" داشته باشیم به یاد نمیارم قبل از انقلاب حرفی از این جریان بوده باشد
مورد من این هست که در کل هیچ توجیحی برای قدرت داشتن مقامی سیاسی در کشور در این حد وجود ندارد

چون فعلا عادل معصوم وجود ندارد

مباحث حکومت دینی وولایت فقیه امام خمینی (ره) بیش از ده سال قبل از انقلاب در عراق در درس خارج مطرح شد وبصورت کتاب در بین همه انقلابیون پخش شد ونوع حکومت ایران در آن کتابها تبیین شده بود پس مردم می دانستند ما دنبال چه نوع حکومتی هستیم.

انسان هم جایز الخطا است کما اینکه در رتبهای بالای عرفان و ... روایتهای زیادی برای خطا داریم
و نهادی که به عنوان ناظر معرفی شده در اصل خود را ناظر نمیداند و مدافع میداند

و مهمترین اصل اینکه نهاد نظارتی نباید در زمینه انتخاب خودش به نوع مستقیم یا غیر مستقیم از فیلتر شخص نظارت کننده بگذرد

ما تا بحال نگفتیم که رهبر مملکت معصوم است چون اگر دسترسی به معصوم بود که دیگر نوبت به ولی نمی رسید. واگر قرار بود این حکومت ولایت فقیه نباشد الان ما سیستم دیکتاتوری داشتیم ونمونه بارز آن در عصر ما عربستان، لیبی، پیشرفته اش مصر وغیره است. آیا این حکومتها بهتر از حکومت فعلی اران بودند؟
مقایسه حکومت فعلی با مدلهای غربی وپیشرفت آنها اشتباه است چون آنها دوقرن است که دارند فعالیت می کنند. ما باید خودمان را ابتدا با کشورهای منطقه مقایسه کنیم بعد ببینیم چقدر پیشرفت داشته ایم.
نهاد ناظر هم هیچوقت نقدهایش را علنی نمی کند که ما این اشکالات را در رهبر دیده ایم وباید ایشان در مجلس علنی جواب دهند بلکه در جمع خودشان مطرح می کنند وشما می بینید که مباحث مربوط به مجلس خبرگان علنی نیست. ودرستش هم همین است.

بالاخره این حقوق از درون قانون اساسی کشور بیرون امده من پیگیرم ببینم راهکارش از لحاظ قانونی چیست همین قربان

شما اگر اصلهای مربوط به ولایت فقیه را که اختیارات رهبر وامور مربوط به او را بیان داشته اند مطالعه کنید مساله روشن می شود وبفرمایید کجا رهبر بر خلاف این اصول عمل کرده است. اصل5،57،60، 107تا110
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=209989

کریم;716386 نوشت:
بحث ما اصلا روی مقدار اشتباهات نیست بلکه روی مبنی است که مبنای حکومتهای دنیا بر اساس سکولار وجدایی دین از سیاست است، وقائل به جدایی دین از سیاست هستند. در حالی که سیستم حکومتی ما بر اساس مبانی دینی است ودر راس آن ولایت قراردارد. حکومت اسلامی در مبنی وملاک نوع حکومت خود اصلا با آن حکومتها قابل جمع نیست.

چرا قابل قیاس نیست ؟
فقط به دلیل وجود یک بحث در ساختار حکومتی انهم نه ساختار پایه ؟
شما انچنان اعلام میکنید که شخصا فکر میکنم اشتباه برداشت میکنم و دنیا جور دیگری هست

کریم;716386 نوشت:
اصلا دین قابلیت حکومت کردن ندارد

حالا کاری نداریم ولی همچین بد هم نشده براشون
لطفا نگید کل دنیا بدبخت هستند فقط خودشون نمیدونن که بدبخت هستند

کریم;716386 نوشت:
نها از تحقق حکومتی دینی موفق واهمه داشتند با حکومتهای غربی که قرنها است جا افتاده است اشتباه است وبعد از قرنها وعدم وجود مخالف وهم پوشانی هایی که آنها دارند بازهم می بینید مردم آنها اعتراض دارند.

انها کشور تحت فشار گذاشتند درسته
جنگ تحمیل کردند درسته
ترور کردند درسته
ولی اگر حکومت اسلامی ما چون خوب است ازش واهمه دارند شما خوب بودن را نشان بدید در سطح جامعه بالاخره ما از نظر اجتماعی یک امار درخور باید داشته باشیم که مثلا با :: مالزی ...تایوان ....کره و....بتونیم خودمون قیاس کنیم بگیم ما اینو داریم از صدقه سر تلفیق دین و سیاست ولی شما ندارید

کریم;716386 نوشت:
مردم آنها اعتراض دارند

اول اینکه مردم ما اعتراض ندارند ؟ همه راضی هستند ؟
دوم اینکه دمکراسی این اجازه رو میده در سوئد سوئیس المان فلاند اسکاتلند و...... ملت اعتراض کنند

کریم;716386 نوشت:
در سیستم سرمایه داری عدالت اجتماعی معنایی ندارد وحکومتهای غربی براساس مدل سرمایه داری اداره می شوند.

لطف کنید عنایت کنید این واژه جمعی را از ادبیات سیاسی خودتون حذف کنید
غرب کیه ؟ المان فرانسه انگلستان امریکا ؟ کل دنیا همینها هستند دیگه ؟
برداشت شما از دنیارا ببینیم
عربها همه بد
غرب همه بدبخت و بد
افراقیا مظلوم اونهایی هم که زیر نظر غرب هستند بد
کلا بد بد بد
ایران خوب ولی زمان میبره ولی خوب !

من برادرانه میگم عزیز بخدا یه فرد از بیرون نگاه بکنه از حرفهای کلی دوستان اینجوری برداشت میکنه

کریم;716386 نوشت:
مباحث حکومت دینی وولایت فقیه امام خمینی (ره) بیش از ده سال قبل از انقلاب در عراق در درس خارج مطرح شد وبصورت کتاب در بین همه انقلابیون پخش شد ونوع حکومت ایران در آن کتابها تبیین شده بود پس مردم می دانستند ما دنبال چه نوع حکومتی هستیم.

شما کتابی دارید یا اشاره ای دقیق به این موضوع و تاریخ ؟

کریم;716386 نوشت:
ما تا بحال نگفتیم که رهبر مملکت معصوم است

اما قبول دارید که تمام دسترسیهای یک فرد معصوم در حکومت اسلامی را رهبر دارد ؟

کریم;716386 نوشت:
آیا این حکومتها بهتر از حکومت فعلی اران بودند؟

اینها همه دولت داشتند برخی مجلت و .... چطور اینها دیکتاتوری هستند
لطفا کلمه دیکتاتور را خلاصه از دیدگاه خود معنی کنید
ممنون

کریم;716386 نوشت:
ما باید خودمان را ابتدا با کشورهای منطقه مقایسه کنیم بعد ببینیم چقدر پیشرفت داشته ایم.

خدا خیرت بده دستت درد نکنه عزیز همین موضوع مهم هست

مثلا با کشوری که دوبار در سالهای نچندان دور با خالک یکی شده قیاس کنیم ؟
با چه کشوری شما دوست دارید قیاس کنید ؟
مخصوصا سطح اجتماعی را

کریم;716386 نوشت:
نهاد ناظر هم هیچوقت نقدهایش را علنی نمی کند که ما این اشکالات را در رهبر دیده ایم وباید ایشان در مجلس علنی جواب دهند بلکه در جمع خودشان مطرح می کنند وشما می بینید که مباحث مربوط به مجلس خبرگان علنی نیست. ودرستش هم همین است.

یعنی شما متوجه فرق نهاد نظارتی با خبرگان نمیشوید ؟؟

قربان خبرگان نهاد نظارتی نیست تا جایی که ما میبینیم نهادی تاییدی هست !و مدافع

کریم;716386 نوشت:
شما اگر اصلهای مربوط به ولایت فقیه را که اختیارات رهبر وامور مربوط به او را بیان داشته اند مطالعه کنید مساله روشن می شود وبفرمایید کجا رهبر بر خلاف این اصول عمل کرده است. اصل5،57،60، 107تا110

بنده هم این بحث را باز نمیکنم چون فکر کنم از حوصله دوستان خارج است ولی شما جستجویی در باره مدارخبرگان انجام بدهید بد نیست

---------------------------------------------------------------------------------
بنده به دنبال مقصر بدبختیهای ناخواسته هستم
هم سن انقلاب هستم خانواده دارم و....
همیشه سرمون پایین بوده گفتیم ولایت اقا هنوزم تا اخر پاش هستیم
شاید مرجعیت خیلیها اقا نباشن ولی حرفشون حجته ملت جوونا وفاداری خودشون ثابت کردن
ولی بنده دنبال مقص میگردم
این وضع مردم یک مملکت به این پولداری و در این حد منابع نیست
نمیشه گفت مملکتی با این حد اشتباه دزدی باند بازی مافیا بازی در گوشه گوشه ادارات و نهادهاش اسلامی هست و مملکت اقا امام زمان

هر بار از اقایان با هم درگیر میشن دوتا فیلم و 4تا سند جدید در میاد
مستقیم نهاد زیر نظر نماینده رهبری عزیز قوه قضائیه هست
میدونید داخلش چه خبره ؟ در سطح کلان نه در سطح ریز .....
علت این بی عدالتیها تحریم و فشار و تهاجم فرهنگی نیست عزیز دل .....

بنده دنبال دلیل میگردم همین :Gol:

سید محمد جواد;716464 نوشت:
انها کشور تحت فشار گذاشتند درسته
جنگ تحمیل کردند درسته
ترور کردند درسته
ولی اگر حکومت اسلامی ما چون خوب است ازش واهمه دارند شما خوب بودن را نشان بدید در سطح جامعه بالاخره ما از نظر اجتماعی یک امار درخور باید داشته باشیم که مثلا با :: مالزی ...تایوان ....کره و....بتونیم خودمون قیاس کنیم بگیم ما اینو داریم از صدقه سر تلفیق دین و سیاست ولی شما ندارید

سلام وعرض ادب
متاسفانه برخی از ماها صفر وصدی فکر می کنیم. یا کلا انقلاب را بدون نقص وعیب می دانیم یا آنقدر سیاه نمایی می کنیم که مثل اینکه هیچ اتفاقی در این انقلاب نیفتاده است.
اینهمه پیشرفت های علمی که از جمله آنها مساله انرژی هسته ای که امروز غربی ها اینقدر از آن واهمه دارند. مساله پرتاب ماهواره، بالا رفتن سطح رفاه زندگی ها، شما اگر سطح زندگی های امروز را با قبل انقلاب مقایسه کنید خواهید دید چقدر رفاه وامکانات زندگی بطور عمومی بهتر شده است.
رشد سیاسی مردم واظهار نظرها وتحلی های آنها که خود از نعمتهای انقلاب بوده است. نقش مردم در انتخاب مسئولان وخیلی چیزهای دیگر که انقللاب به ماداده است.
لذا باید واقع بین باشیم وهمانند شبکه های ماهواره ای که کلا سیاه نمایی می کنند جامعه را اینقد رسیاه نبینیم.
کشورهای غربی هم اینطور نیست که بشت موعود باشند وکم مشکلات ندارند واعتراضات علیه وضع اقتصادی موجود خود گواه این مساله هست.
جنگ جهانی اول ودوم هم که باعث اصلی آنها همین کشورهای غربی بودند کم کشته از مردم همین کشورهای نگرفت. آمان، فرانسه ودیگر کشورهای غربی وهمین کشورهای غربی بودند که نیروهای خود را مجبور می کردند تا فرسنگ ها از کشور خود جدا شده ومردم بی چاره دیگر کشورها در خاورمیانه وآفریقا را به خاک وخون کشیده واموالشان را چپاول کنند.
آمریکا بود که سربازان خود را به عراق وافغانستان آورد وآنها بخاطر دوری از خانواده وافسردگی مردم بیچاره همین کشورها را هر طور که می خواستند شکنجه می کردند.

اول اینکه مردم ما اعتراض ندارند ؟ همه راضی هستند ؟
دوم اینکه دمکراسی این اجازه رو میده در سوئد سوئیس المان فلاند اسکاتلند و...... ملت اعتراض کنند

اگر کشور ما اجازه نمی داد شما وهزاران مثل شما الان اینقدر راحت نظرات مخالف خود را بیان نمی کرد در سایتی که از هزینه همین بیت المال ااره می شود. اینطور هم که می فرمایید نیست ودانشجو وبقیه مردم در همه جا راحت نظر مخالف خود را بیان می کنند.

شما کتابی دارید یا اشاره ای دقیق به این موضوع و تاریخ ؟

خود همین کتابها که اولین چاپ شان قبل از انقلا ب ودر دوران حضور امام در عراق چاپ شده است.

اما قبول دارید که تمام دسترسیهای یک فرد معصوم در حکومت اسلامی را رهبر دارد ؟

مثلا چه جوری؟ چه چیزهایی معصوم دسترسی داره که رهبر هم داره؟

اینها همه دولت داشتند برخی مجلت و .... چطور اینها دیکتاتوری هستند
لطفا کلمه دیکتاتور را خلاصه از دیدگاه خود معنی کنید

این دولتها منتخب شاه موروثی بودند یا مردم؟ دیکتاتوری یعنی حکومت فردی که بصورت موروثی وبدون خواست مردم بر آنها حکومت می کند وبر اساس خواست ورای خود تصمیم می گیرد. شاهی که البته مورد تایید انگلیس وآمریکا بود.

خدا خیرت بده دستت درد نکنه عزیز همین موضوع مهم هست

مثلا با کشوری که دوبار در سالهای نچندان دور با خالک یکی شده قیاس کنیم ؟
با چه کشوری شما دوست دارید قیاس کنید ؟
مخصوصا سطح اجتماعی را

قرار نیست با کشور خاصی مقایسه کنیم بلکه شماباید شرایط کشور را در نظر بگیرید وببیند کدام کشور دیگر در شرایط ایران بوده است با همین تحریمها، فشارها، ولزومی ندارد یک کشور خاص باشد. ما اگر بخواهیم مقایسه درستی داشته باشیم باید با کشورهای اسلامی خود را مقایسه کنیم.

یعنی شما متوجه فرق نهاد نظارتی با خبرگان نمیشوید ؟؟

قربان خبرگان نهاد نظارتی نیست تا جایی که ما میبینیم نهادی تاییدی هست !و مدافع

ازکجا به این نتیجه رسیدید؟ با کدام سند ودلیل؟

هر بار از اقایان با هم درگیر میشن دوتا فیلم و 4تا سند جدید در میاد
مستقیم نهاد زیر نظر نماینده رهبری عزیز قوه قضائیه هست
میدونید داخلش چه خبره ؟ در سطح کلان نه در سطح ریز .....
علت این بی عدالتیها تحریم و فشار و تهاجم فرهنگی نیست عزیز دل .....

بنده دنبال دلیل میگردم همین

به نظر شما مقصر کیه؟ اگر همه کاسه کوزه ها را سر یک نفر بشکنیم همه چیز حل خواهد شد؟ ومشکلات برطرف می شود؟:Gol:

کریم;716751 نوشت:
اینهمه پیشرفت های علمی که از جمله آنها مساله انرژی هسته ای که امروز غربی ها اینقدر از آن واهمه دارند. مساله پرتاب ماهواره، بالا رفتن سطح رفاه زندگی ها، شما اگر سطح زندگی های امروز را با قبل انقلاب مقایسه کنید خواهید دید چقدر رفاه وامکانات زندگی بطور عمومی بهتر شده است.

سلام
شما فکر میکنید این 36 سال از نظر زمان برای پیش رفت هیچ بوده ؟یعنی این زمان در دست رژیم قبل بود هیچ نمیشد ؟

کریم;716751 نوشت:
لذا باید واقع بین باشیم وهمانند شبکه های ماهواره ای که کلا سیاه نمایی می کنند جامعه را اینقد رسیاه نبینیم.

درسته عزیز ولی شما هم خیلی عادی فرض میکنید

ما ادعای مملکت اسلامی داریم
حداقل چیزی که به ان افتخار میکنیم دفاع از حق مسلمان است
رقم اختلاسها چقدر هست عزیز ؟ مخصوصا در این 3دوره ریاست جمهوری اخیر که بیشتر مواقع ادعا میشده دستهای ولی عصر در ان دورها دخیل بوده

کریم;716751 نوشت:
جنگ جهانی اول ودوم هم که باعث اصلی آنها همین کشورهای غربی بودند کم کشته از مردم همین کشورهای نگرفت

دقیقا
المان تحریم شد ذلیل شد بیچاره شد تکه شد تو سری خورد
ولی الان چه ؟
مردمانش بدبخت هستند؟ زیر دست امریکا و انگلستان است ؟ قدرت عمل کمی دارد ؟
خب پس غرب شامل کشورهایی که خودشون بدبختی کشیدن نمیشه یا شامل منطقه اسکاندیناوی درسته ؟
حالا از انها قیاس کنیم ؟

کریم;716751 نوشت:
اگر کشور ما اجازه نمی داد شما وهزاران مثل شما الان اینقدر راحت نظرات مخالف خود را بیان نمی کرد در سایتی که از هزینه همین بیت المال ااره می شود. اینطور هم که می فرمایید نیست ودانشجو وبقیه مردم در همه جا راحت نظر مخالف خود را بیان می کنند.

شما به نظر من میگید مخالف؟؟؟؟

من چیو نقد کردم و مخالفت کردم باهاش ؟
نه عزیز مخالفت که در این کشور وجود خارجی نداره فقط موافقان هستند و منافقان !!

کریم;716751 نوشت:
خود همین کتابها که اولین چاپ شان قبل از انقلا ب ودر دوران حضور امام در عراق چاپ شده است.

اگر اسمی دارید ممنون میشم بودنم

کریم;716751 نوشت:
مثلا چه جوری؟ چه چیزهایی معصوم دسترسی داره که رهبر هم داره؟

جایگاه رهبری ایران اسلامی بجز جریان معصومیت هر قدرت اجرایی معنوی اسلامی سیاسی اقتصادی را که معصوم میتواند در حکومت اسلامی داشته باشد دارد
و هم چنین دارای قدرتی همچون وتو کردن موارد در کشور میباشد
بدون اینکه این حکم مورد پرسش قرار گیرد
اینو راحت میشه در ادبیات نمایندگان و متن خود قانون اساسی دید

کریم;716751 نوشت:
قرار نیست با کشور خاصی مقایسه کنیم بلکه شماباید شرایط کشور را در نظر بگیرید وببیند کدام کشور دیگر در شرایط ایران بوده است با همین تحریمها، فشارها، ولزومی ندارد یک کشور خاص باشد. ما اگر بخواهیم مقایسه درستی داشته باشیم باید با کشورهای اسلامی خود را مقایسه کنیم.

چرا فقط اسلامی ؟
خب مالزی که دین رسمی اسلام را دارا هست چرا نشه قیاس کرد
در ضمن کشورهای غیر ایران یا بیچاره بدبخت هستند یا تو جنگ اونهایی هم که وضع رفاه عمومی دارند از نظر کارشناسان داخلی بدبخت هستند خودشون نمیدونن

کریم;716751 نوشت:
ازکجا به این نتیجه رسیدید؟ با کدام سند ودلیل؟

سخنان ایت الله مهدوی کنی به عنوان مثال
کریم;716751 نوشت:
به نظر شما مقصر کیه؟ اگر همه کاسه کوزه ها را سر یک نفر بشکنیم همه چیز حل خواهد شد؟ ومشکلات برطرف می شود؟

اتفاقا یک نفر نیست
این یک نفر تنها شخصی در مملکت هست که مقصر نیست از دیدگاه بنده

مورد سر ردهای بعد است که درست اجرا نمیکنند

مقصر ضعف در اجرای قانون و خود قانون و اعتماد بیش از حد به برخی نهاد ها و برخی اشخاص
لجبازی در مسائل مملکتی در حالی که صرفا درگیریهای اقایان بوده است

سید محمد جواد;716798 نوشت:
سلام
شما فکر میکنید این 36 سال از نظر زمان برای پیش رفت هیچ بوده ؟یعنی این زمان در دست رژیم قبل بود هیچ نمیشد ؟

سلام وعرض ادب
کشور57 سال در دست پهلوی ها بود چکار کردند؟ خدمات وپیشرفت هایی که داشتند چی بود؟

درسته عزیز ولی شما هم خیلی عادی فرض میکنید

ما ادعای مملکت اسلامی داریم
حداقل چیزی که به ان افتخار میکنیم دفاع از حق مسلمان است
رقم اختلاسها چقدر هست عزیز ؟ مخصوصا در این 3دوره ریاست جمهوری اخیر که بیشتر مواقع ادعا میشده دستهای ولی عصر در ان دورها دخیل بوده

ما از قضا از ایرادها دفاع نکرده ایم بلکه حسن ها وموارد مثبت وپیشرفت ها را هم می بینیم. باید دوطرف قضیه را دید نه یک طرف.

دقیقا
المان تحریم شد ذلیل شد بیچاره شد تکه شد تو سری خورد
ولی الان چه ؟
مردمانش بدبخت هستند؟ زیر دست امریکا و انگلستان است ؟ قدرت عمل کمی دارد ؟
خب پس غرب شامل کشورهایی که خودشون بدبختی کشیدن نمیشه یا شامل منطقه اسکاندیناوی درسته ؟
حالا از انها قیاس کنیم ؟

تحریمی که این کشورها داشتند چقدر بوده است وآیا در مقابل این تحریم ها بر مبانی وارزشهای خود اگ رداشت ایستاد؟

شما به نظر من میگید مخالف؟؟؟؟

من چیو نقد کردم و مخالفت کردم باهاش ؟
نه عزیز مخالفت که در این کشور وجود خارجی نداره فقط موافقان هستند و منافقان !!

بنده فکر نکنم تا بحال از ادبیات بدی در مقابل شما اشتفاده کرده باشم بلکه نظرات خودم را محضرتان عرض می کنم. نظر مخالف داشتن چیز بدی نیست. بلکه هر سیستمی نقد باید شود. عرض بنده این است که اگر کشور ما آزادی نداشته باشد شما نمی توانید نظرات مخالف خود را راحت بیان کیند وسایتی ایجاد شود که همه شبهات خود را در آنجا مطرح کرده وروی آنها بحث شود. واین نشان از وجود فضایی باز دارد.

اگر اسمی دارید ممنون میشم بودنم

اسم کتابها حکومت اسلامی وولایت فقیه از امام خمینی(ره) است. که قبل از انقلاب برای اولین بار چاپ شده اند.

جایگاه رهبری ایران اسلامی بجز جریان معصومیت هر قدرت اجرایی معنوی اسلامی سیاسی اقتصادی را که معصوم میتواند در حکومت اسلامی داشته باشد دارد
و هم چنین دارای قدرتی همچون وتو کردن موارد در کشور میباشد
بدون اینکه این حکم مورد پرسش قرار گیرد
اینو راحت میشه در ادبیات نمایندگان و متن خود قانون اساسی دید

شما لطف می کنید طبق بندهای قانون اساسی این مساله را شرح دهید. که کجای قانون چنین آمده است.

سخنان ایت الله مهدوی کنی به عنوان مثال

سخن ایشان این است که جایگاه خبرگان حراستی است. حراستی هم این است که نظارت داشته باشند رهبری از صفات مندرج در قانون اساسی وحفظ استقلال وهدایت ومدیریت اسلامی کشور خارج نشود.

کریم;716908 نوشت:

بنده لیست پیشرفتهارو بزارم قول میدین حذف نکنید ؟

کریم;716908 نوشت:
ما از قضا از ایرادها دفاع نکرده ایم بلکه حسن ها وموارد مثبت وپیشرفت ها را هم می بینیم. باید دوطرف قضیه را دید نه یک طرف.

من طرفدار رژیم پهلوی نیستم
ولی 1بار فقط 1بار شما قید کن که همین جریان در باره رژیم پهلوی باشه

واسه ما شیرینه برای بقیه ترش؟

کریم;716908 نوشت:
تحریمی که این کشورها داشتند چقدر بوده است وآیا در مقابل این تحریم ها بر مبانی وارزشهای خود اگ رداشت ایستاد؟

من اخرش نفهمیدم این تحریمها کاغذ پاره هست یا نه Lol والا به نقل از یکی از بزرگات تحریمها هیچ اثری نداشته و نداره خواستید لینکش موجوده

کریم;716908 نوشت:
بنده فکر نکنم تا بحال از ادبیات بدی در مقابل شما اشتفاده کرده باشم بلکه نظرات خودم را محضرتان عرض می کنم. نظر مخالف داشتن چیز بدی نیست. بلکه هر سیستمی نقد باید شود. عرض بنده این است که اگر کشور ما آزادی نداشته باشد شما نمی توانید نظرات مخالف خود را راحت بیان کیند وسایتی ایجاد شود که همه شبهات خود را در آنجا مطرح کرده وروی آنها بحث شود. واین نشان از وجود فضایی باز دارد.

شما اصلا ادبیات بدی نداری اخوی جدی میگیم و خوشحالم با شما هم کلام هستم
فقط اینکه ما فضای بازی داریم چرا این همه زندانی سیاسی داریم ؟همشون از یک دم جاسوس هستند ؟؟؟

کریم;716908 نوشت:
شما لطف می کنید طبق بندهای قانون اساسی این مساله را شرح دهید. که کجای قانون چنین آمده است.

مشکلی نیست من خودم که سواد این کارو ندارم چون واقعا کار حقوقی هست
بنده لیست علمای بلند مرتبه ای که در این خصوص ایراد گرفتند را با اسم و خود جمله میزارم شما نظرتون بدین

کریم;716908 نوشت:
سخن ایشان این است که جایگاه خبرگان حراستی است. حراستی هم این است که نظارت داشته باشند رهبری از صفات مندرج در قانون اساسی وحفظ استقلال وهدایت ومدیریت اسلامی کشور خارج نشود.

خب این خبرگان را چه افرادی تایین میکنند ؟یعنی فیلترشان کیست ؟
بعد فیلتر افراد تایین کننده باز کی هست ؟
اینهارا چه قدرتی در ایران انتخاب میکند
شما سیکل این روند را مطالعه کرده اید ؟
متاسفانه فضا باز نیست من مثال دقیقی بزنم
ولی چطور میشه یک نفر ناظر بنده باشه و زیر دست من باشه ؟
یکی از اصول نظارت چیست اخوی ؟طرف وامدار من نباشه حقوق بگیر من نباشه ...
شما یه بررسی کوچک بکنید عزیز

سید محمد جواد;717148 نوشت:
بنده لیست پیشرفتهارو بزارم قول میدین حذف نکنید ؟

در چاچوب موضوع باشه حذف نخواهد شد.

ولی 1بار فقط 1بار شما قید کن که همین جریان در باره رژیم پهلوی باشه

واسه ما شیرینه برای بقیه ترش؟

کدام قضیه؟

من اخرش نفهمیدم این تحریمها کاغذ پاره هست یا نه Lol والا به نقل از یکی از بزرگات تحریمها هیچ اثری نداشته و نداره خواستید لینکش موجوده

تاثیر نداشته به این معنی که کشور را فلج نکرده است وباعث شده روی توان داخلی بیشتر تکیه شود ولی بالطبع بی تاثیر نبوده است.
البته این شخن شما خارج از فضای بحث ماست. فارغ از اینها سوال ما این بود که شما کشوری که شرایط ایران را داشته باشد مد نظر گرفته وبفرمایید با حفظ استقلالش چقدر در اداره جامعه خود موفق بوده.
کشوری که در زمان پهلوی در همه چیز وابسته بود چطور شد که با حفظ استقلال وپشت سر نهادن هشت سال جنگ تحمیلی در عرصه های مختلف هم پیشرفت داشته بطوری که در عده ای جزء ده کشور برتر جهان است.
شما در این زمینه ها ایران را هم در نظر بگیرید بعد ارتش عراق راهم مد نظر داشته باشید که دوهفته دوام نیاورد. ایرانی که اول انقلاب بود وهنوز ارتش ونیروهای نظامی آن انسجام نداشتند. وضد انقلاب ومنافقان نیز در داخل جنگ راه انداخته بودند.

فقط اینکه ما فضای بازی داریم چرا این همه زندانی سیاسی داریم ؟همشون از یک دم جاسوس هستند ؟؟؟

کدام کشور زندانی سیاسی ندارد؟ تازه در کشور ما مخالفان راحت تر فعالیت می کنند. ولی نمی شود کسی را که قصد براندازی نظام را دارد وهزینه های گزاف بر بیت المال تحمیل می کند آزاد گذاشت تا کشور را به هرج ومرج بکشاند.

بنده لیست علمای بلند مرتبه ای که در این خصوص ایراد گرفتند را با اسم و خود جمله میزارم شما نظرتون بدین

بزرگوار شما ادعایی می کنید که به قول خودتان سواد آنرا ندارید وچه بهتر بود که از اول می فرمودید برخی علماء چنین نظری دارند. بازهم ما خدمتتان هستیم.

خب این خبرگان را چه افرادی تایین میکنند ؟یعنی فیلترشان کیست ؟
بعد فیلتر افراد تایین کننده باز کی هست ؟
اینهارا چه قدرتی در ایران انتخاب میکند
شما سیکل این روند را مطالعه کرده اید ؟
متاسفانه فضا باز نیست من مثال دقیقی بزنم
ولی چطور میشه یک نفر ناظر بنده باشه و زیر دست من باشه ؟
یکی از اصول نظارت چیست اخوی ؟طرف وامدار من نباشه حقوق بگیر من نباشه ...
شما یه بررسی کوچک بکنید عزیز

بنده این روند را مطالعه کرده ام. شما بفرمایید خبرگان باید مجتهد باشند آیا غیر مجتهد می تواند مجتهد را تشخیص دهد؟ فقهاء شورای نگهبان جزء مجتهدان طراز اول مملکت هستند. خوب اینها اجتهاد این افراد را تشخیص ندهد پس کی می خواهد تشخیص دهد؟
رهبر باید مجتهد مطلق باشد. وکسی می تواند در اسلامی وغیر اسلامی بودن رفتار ایشان نظر دهد که خود مجتهد واسلام شناس صاحب نظر باشد.
رهبر انقلاب اعضای شورای نگهبان را که باید فقیه باشند تعیین می کنند. واین شوراء باید شش فقیه داشته باشد. شما بفرمایید غیر از این روش باچه روشی این افراد تعیین شوند که اشکالات مد نظر شما وارد نباشد؟
خبرگان وهمه کاندیداها صلاحیت خود را از شورای نگهبان وآنهم با استناد به ادله دریافت می کنند ویا رد می شوند. بله اگر شورای نگهبان فله ای صلاحیت می داد ویا رد صلاحیت می کرد سخن شما درست بود اما زمانی که با ارگانهای مختلف مثل اطلاعات ودیگر نهادهای نظارتی مشورت کرده ورای می دهد ایراد اینکار کجاست؟
هر کسی را رد صلاحیت می کنند ادله آنرا برایش بیان می کنند. اعضای خبرگان ویا شورای نگهبان هم شخصیت های مستقل هستند نه اینکه زیر نظر رهبری باشند در همه شؤون.

[="Verdana"][="Black"]

کریم;716908 نوشت:
سلام وعرض ادب

پهلوی ، ویرانه ای به اسم « ایران » تحویل گرفت .

جمهوری اسلامی چی تحویل گرفت ؟! ویرانه ؟!

انصاف هم خوب چیزیه

کریم;716908 نوشت:

26 سال و اندی است که ایشون رهبر هستند ، کدام بار یه گزارش دقیق از عملکرد ایشون بیرون اومده ؟! جز اینه که هر سال میگن « رهبر امسال از سال قبل هم بهتر بود » ؟!

یعنی تو این 26 سال هیچ خطا و اشتباهی مرتکب نشده ؟!

طرح زیر هم قابل توجه هست :

رهبر : عزل و نصب رئیس قوه قضائیه و فقهای شورای نگهبان

ترکیب شورای نگهبان : 6 فقیه که مستقیما از سوی رهبر تعیین میشن ، 6 حقوقدان که اونها رو هم ریئس قوه قضائیه منصوب رهبر پیشنهاد میده .

بعد همین شورای نگهبانی که تماما تحت کنترل رهبره ، میاد و همه انتخابات مهم ، از جمله خبرگان رو نظارت می کنه .

بعد خبرگانی که مهر تایید شورای نگهبان منصوب رهبر رو خوردن ، میان و بر عملکرد رهبر نظارت می کنن !!!

بعد امثال ماها انتظار داریم ، از مجلسی که در نهایت خود رهبر تعیینش کرده ، رهبر نقد بشه ! ( واقعا انتظار ما بیجا و احمقانه ست ! )

به خاطر همینه که جز مدح و ستایش رهبر از این مجلس شنیده نمیشه . :ok:[/]

Dahim Darni;718083 نوشت:
جمهوری اسلامی چی تحویل گرفت ؟! ویرانه ؟! انصاف هم خوب چیزیه

سلام وعرض ادب
پهلوی کدام ویرانه را دست گرفت می شود تبیین بفرمایید؟ رضا قلدری که سواد نداشت وجزء بدزبانی وقلدری چیزی نمی دانست می خواست چکار بکند؟
این ویرانه ای که تحویل گرفتند بعد از 57 سال چه گلستانی از آن درست کردند؟
اما انقلاب، انقلاب ویرانه ای که تحویل گرفت عبارت از کشوری وابسته بود که هیچ استقلالی نداشت، همه چیزش وابسته به بیگانه بود. از مسلمات است که محمد رضا پهلوی در سال32 بعداز کوتا مرداد ماه با حمایت آمریکا بر سر کار آمد.
انقلاب از کشوری وابسته کشور مستقلی ساخت که در برخی رشته های علمی جزء برترین کشورها ست.
امروز در زمینه نظامی خود قدرتی دیگر است. وبه راحتی می تواند به ابرقدرتی مثل آمریکا بگوید که هیچ غلطی نمی توانی انجام دهی.

Dahim Darni;718083 نوشت:
26 سال و اندی است که ایشون رهبر هستند ، کدام بار یه گزارش دقیق از عملکرد ایشون بیرون اومده ؟! جز اینه که هر سال میگن « رهبر امسال از سال قبل هم بهتر بود » ؟!

یعنی تو این 26 سال هیچ خطا و اشتباهی مرتکب نشده ؟!

طرح زیر هم قابل توجه هست :

رهبر : عزل و نصب رئیس قوه قضائیه و فقهای شورای نگهبان

ترکیب شورای نگهبان : 6 فقیه که مستقیما از سوی رهبر تعیین میشن ، 6 حقوقدان که اونها رو هم ریئس قوه قضائیه منصوب رهبر پیشنهاد میده .

بعد همین شورای نگهبانی که تماما تحت کنترل رهبره ، میاد و همه انتخابات مهم ، از جمله خبرگان رو نظارت می کنه .

بعد خبرگانی که مهر تایید شورای نگهبان منصوب رهبر رو خوردن ، میان و بر عملکرد رهبر نظارت می کنن !!!

بعد امثال ماها انتظار داریم ، از مجلسی که در نهایت خود رهبر تعیینش کرده ، رهبر نقد بشه ! ( واقعا انتظار ما بیجا و احمقانه ست ! )

به خاطر همینه که جز مدح و ستایش رهبر از این مجلس شنیده نمیشه .

همه اینها را در پست های قبلی جواب داده ایم اگر جوابها اشکال دارد بفرمایید.

[="Verdana"][="Black"]

کریم;718145 نوشت:
سلام وعرض ادب
پهلوی کدام ویرانه را دست گرفت می شود تبیین بفرمایید؟ رضا قلدری که سواد نداشت وجزء بدزبانی وقلدری چیزی نمی دانست می خواست چکار بکند؟
این ویرانه ای که تحویل گرفتند بعد از 57 سال چه گلستانی از آن درست کردند؟
اما انقلاب، انقلاب ویرانه ای که تحویل گرفت عبارت از کشوری وابسته بود که هیچ استقلالی نداشت، همه چیزش وابسته به بیگانه بود. از مسلمات است که محمد رضا پهلوی در سال32 بعداز کوتا مرداد ماه با حمایت آمریکا بر سر کار آمد.
انقلاب از کشوری وابسته کشور مستقلی ساخت که در برخی رشته های علمی جزء برترین کشورها ست.
امروز در زمینه نظامی خود قدرتی دیگر است. وبه راحتی می تواند به ابرقدرتی مثل آمریکا بگوید که هیچ غلطی نمی توانی انجام دهی.

سلام

1 -پهلوی ویرانه ای به نام « ترکه قاجار » رو تحویل گرفت . شما اگر می خواید بگید ایران در دوران قاجار گلستان بود نه ویرانه بحثش جداست .

2 - میشه بفرمائید این هشت سالی که با عراق جنگیدیم ، سلاحش از کجا اومد ؟! رهگیرهای f - 14 ، جنگنده های f - 5 , 4 -4 که همین امروز هم تنها نقطه قوت نیروی هوایی ایرانه ، یادگار همون پهلوی یه . من به اینها میگم آبادانی .

3 - میشه بفرمائید این نیروگاه هسته ای بوشهر از کجا سر و کله اش پیدا شد ؟!

4 - میشه بفرمائید سرمایه گذاری های خارجی در ایران از چه زمانی شروع شد ؟!

5 - همین رضا شاهی که دارید اینطور خطابش می کنید ، برید ببینید پرفسور حسابی راجع بهش چی میگه ، ارجاعتون می دم به کتاب « استاد عشق » .

متاسفانه شما یه طوری دارید حرف میزنید که هرکس یه کم تاریخ معاصر خونده باشه ، نادرستی حرف های شما رو میفهمه . اگر با رژیم سابق مشکل دارید ، داشته باشید ، اما دیگه خدمات اونها رو هم منکر نشید . اگر منصف هستید ، خوب و بدشون رو باهم بگید .

البته نگید ایران وابسته آمریکا بوده ، چون امروز ایران صد برابر وابسته روسیه و چینه . تصور کنید یه روز چین صادرات به ایران رو قطع کنه . چه اتفاقی می افته ؟!!!!

در مورد پیشرفت نظامی ایران هم نمیدونم سایت چقدر انعطاف داره که من چندتا عکس از تانک فلاق و هلیکوپتر های ایرانی و اون زیردرایی معرکه!! ایرانی و ... رو خدمتتون بیارم ، ببینیم ایران در زمینه نظامی چه قدر پیشرفت کرده !!!!

قدرت نظامی ایران از همون موقعی که کشتی شاهد رو فرستادن یمن مشخص شد ، ایران از هر نظر توانائی مقابله با نیروی نظامی آمریکا رو نداره ، اگر میخواید تا به صورت علمی و نه بر اساس احساسات و روحیه شهادت طلبی و ... بحث کنیم .[/]

Dahim Darni;718083 نوشت:

جمهوری اسلامی چی تحویل گرفت ؟! ویرانه ؟!

انصاف هم خوب چیزیه

شما بفرمایید دستآورد پهلوی چه بوده است؟
از خفت شاه که نمیدونم چی بگم! فقط همین بس که تو ایران کاپیتولاسیون بوده است و سرباز آمریکایی اجازه داشته بخوابونه زیر گوش سپهبد ایرانی
یا اینکه شاه از فرانسه غذا سفارش میداده با هلیکوپتر براش میآوردن! از کجاش بگم؟ از جنگ جهانی دوم؟ که در عرض یک ساعت روسیه و انگلیس ایران را تسخیر کردند؟ (با اینکه شاه از قبل اعلام بی طرفی کرده بود)
و...

اما در مورد رهبری، کسی نمی گوید رهبر معصوم هستند! خیر ولی نسبت به سایرین اعلم هستند

راستی شاه نبود که بحرین رو مفتی داد رفت؟

Dahim Darni;718156 نوشت:
سلام

1 -پهلوی ویرانه ای به نام « ترکه قاجار » رو تحویل گرفت . شما اگر می خواید بگید ایران در دوران قاجار گلستان بود نه ویرانه بحثش جداست .

2 - میشه بفرمائید این هشت سالی که با عراق جنگیدیم ، سلاحش از کجا اومد ؟! رهگیرهای f - 14 ، جنگنده های f - 5 , 4 -4 که همین امروز هم تنها نقطه قوت نیروی هوایی ایرانه ، یادگار همون پهلوی یه . من به اینها میگم آبادانی .

5 - همین رضا شاهی که دارید اینطور خطابش می کنید ، برید ببینید پرفسور حسابی راجع بهش چی میگه ، ارجاعتون می دم به کتاب « استاد عشق » .

متاسفانه شما یه طوری دارید حرف میزنید که هرکس یه کم تاریخ معاصر خونده باشه ، نادرستی حرف های شما رو میفهمه . اگر با رژیم سابق مشکل دارید ، داشته باشید ، اما دیگه خدمات اونها رو هم منکر نشید . اگر منصف هستید ، خوب و بدشون رو باهم بگید .

البته نگید ایران وابسته آمریکا بوده ، چون امروز ایران صد برابر وابسته روسیه و چینه . تصور کنید یه روز چین صادرات به ایران رو قطع کنید . چه اتفاقی می افته ؟!!!!

در مورد پیشرفت نظامی ایران هم نمیدونم سایت چقدر انعطاف داره که من چندتا عکس از تانک فلاق و هلیکوپتر های ایرانی و اون زیردرایی معرکه!! ایرانی و ... رو خدمتتون بیارم ، ببینیم ایران در زمینه نظامی چه قدر پیشرفت کرده !!!!

قدرت نظامی ایران از همون موقعی که کشتی شاهد رو فرستادن یمن مشخص شد ، ایران از هر نظر توانائی مقابله با نیروی نظامی آمریکا رو نداره ، اگر میخواید تا به صورت علمی و نه بر اساس احساسات و روحیه شهادت طلبی و ... بحث کنیم .

سلام
دوست گرامی شما اگر قدرت ایران رو قبول ندارید مهم نیست. مهم اینه که گارد ویژه نیروی دریایی انگلیس (مارینز) در رویایی با سپاه ایران شلوارهای خود را خیس کردند:ok: در مستند شکست هیمنه دقیقاً نشون میده که شلوارشون خیس شده
مهم اینه که ایران اژدر حوت داره و با سرعت 100 متر بر ثانیه می تواند حریف تمامی شناورهای آمریکایی شود. این تکنولوژی فقط در اختیار ایران (و احتملاً نمونه مشابه آن) در اختیار روسیه نیز قرار دارد. که نیروهای آمریکایی هزینه های فراوانی جهت رسیدن به این اژدر صرف کردند اما هرگز به آن نرسیدند؛ لذا جاسوسی فرستادند به روسیه تا جزئیات این اژدر را بفهمد اما جاسوس آنها دستگیر و زندانی شد
مهم اینه که دور تا دور ایران رو دشمن فقط و فقط بخاطر ایران تسخیر کرده اما هنوز نتونسته هیچ غلطی بکنه
مهم اینه که در نا امن ترین منطقه دنیا (در عراق با وجود داعش) بیشتر از 20 میلیون نفر به کربلا می روند و صحیح و سالم بر می گردند
و خیلی چیزهای دیگر
که همه از لطف وجود رهبر ایران هستند چرا اگر ما با هم متحد نبودیم و رهبر نداشتیم اینجا هم مثل عراق میشد.

بحث هایی که می فرمایید خیلی مفصل هستند. شما دونه دونه بفرمایید تا بنده توضیح بدهم

[="Verdana"][="Black"]

mousavi928;718165 نوشت:
شما بفرمایید دستآورد پهلوی چه بوده است؟
از خفت شاه که نمیدونم چی بگم! فقط همین بس که تو ایران کاپیتولاسیون بوده است و سرباز آمریکایی اجازه داشته بخوابونه زیر گوش سپهبد ایرانی

تفسیرتون کاملا غلط و صرفا درجهت برانگیختن احساساته .

همین امروز سفرای کشورهای مختلف در ایران مصونیت قضائی دارند ، این یعنی اجازه دارن بخوابونن تو گوش مثلا رئیس جمهور یا وزیر خارجه ایران ؟!!!!

mousavi928;718168 نوشت:
دوست گرامی شما اگر قدرت ایران رو قبول ندارید مهم نیست.

من آرزومه که کشورم در هر زمینه ای به بالاترین نقطه برسه ، اما در عین حال مخالف بزرگنمائی های الکی و ادعاهای پوشالی هستم .

شما عکسی از تانک های فلاق و بقیه دستاورد های به اصطلاح نظامی ایران رو دیدی ؟!! نگاه کردی ببینی راجع به این اسباب بازی ها چی میگن ؟!! و چطور ایران و ایرانی رو مسخره می کردن ؟!!

شما شنیدی وقتی کشتی « شاهد » روانه یمن شد ، اولش دولت و سپاه چه خط و نشون هائی که نمیکشیدن ! آخرش چی شد ؟! سرانجام اون کشتی چی شد ؟!

mousavi928;718168 نوشت:
مهم اینه که گارد ویژه نیروی دریایی انگلیس (مارینز) در رویایی با سپاه ایران شلوارهای خود را خیس کردند در مستند شکست هیمنه دقیقاً نشون میده که شلوارشون خیس شده

شما یه جوری میگی هرکسی ندونه فکر میکنه نیروی دریایی بریتانیا با نیروی دریایی ایران درگیر شده !!!

نه بابا از این خبرا هم نیست ، اینا همون ملوانان انگلیسی بودند که آخرش هم با کت و شلوار و خیلی شیک و اتو کشیده راهی مملکتشون شدند .

mousavi928;718168 نوشت:
مهم اینه که ایران اژدر حوت داره و با سرعت 100 متر بر ثانیه می تواند حریف تمامی شناورهای آمریکایی شود. این تکنولوژی فقط در اختیار ایران (و احتملاً نمونه مشابه آن) در اختیار روسیه نیز قرار دارد. که نیروهای آمریکایی هزینه های فراوانی جهت رسیدن به این اژدر صرف کردند اما هرگز به آن نرسیدند؛ لذا جاسوسی فرستادند به روسیه تا جزئیات این اژدر را بفهمد اما جاسوس آنها دستگیر و زندانی شد

فکر میکنم اطلاعات سری این موشک لو رفته باشه ، حالا چطوری ؟ خبر ندارم .

در عین حال این ساده لوحیه اگر فکر کنید آمریکا برای مقابله با این اژدر ها توانائی نداره و ضعیفه!!! ا اونجا که من میدونم آمریکا در این خصوص حداقل سه سامانه مقابله با اژدر داره:

Trapr که سیستم بسیار قدرتمند و هوشمندی در شناسائی اژدرهای مهاجم هست و دارای قدرت بسیار بالائی در کشف ، تفکیک ، طبقه بندی و انتخاب روش درگیری با اژدر های مهاجم رو داره .

Sea sentor که جزء پیشرفته ترین سامانه های دفاعی صداژدر در جهانه .

Cvlwt که در حقیقت خودش یه نوع اژدره و به عنوان طعمه ی کاذب به کار میره .

البته توانائی های دیگه ای هم وجود دارند که فعلا ترجیح میدم اسمی از اونها نیارم .

mousavi928;718168 نوشت:
مهم اینه که دور تا دور ایران رو دشمن فقط و فقط بخاطر ایران تسخیر کرده اما هنوز نتونسته هیچ غلطی بکنه
مهم اینه که در نا امن ترین منطقه دنیا (در عراق با وجود داعش) بیشتر از 20 میلیون نفر به کربلا می روند و صحیح و سالم بر می گردند

دوست عزیز این امنیت رو شما در کشورهای دیگه ای که در همین نقطه از جهان هستند رو هم میتونید مشاهده کنید ، نمونه اش کویت و اردن .

البته بحث در مورد مسائل امنیتی و ... رو نمیشه اینجا مطرح کرد .

mousavi928;718165 نوشت:
اما در مورد رهبری، کسی نمی گوید رهبر معصوم هستند! خیر ولی نسبت به سایرین اعلم هستند

بر فرض اعلم بودن ایشون ، این دلیل نمیشه که خبرگان نقشی منفعلانه داشته باشه . البته با طرحی که توضیح دادم ، نمیشه انتظار داشت خبرگان حرکت خاصی انجام بده !![/]

Dahim Darni;718277 نوشت:
شما یه جوری میگی هرکسی ندونه فکر میکنه نیروی دریایی بریتانیا با نیروی دریایی ایران درگیر شده !!!

نه بابا از این خبرا هم نیست ، اینا همون ملوانان انگلیسی بودند که آخرش هم با کت و شلوار و خیلی شیک و اتو کشیده راهی مملکتشون شدند .

ملوان نبودند. نیروهای مارینز بودند. بخاطر این شکست کشورهای دیگه جشن گرفتند اونوقت یک ایرانی میگه اینا ملوان بودند!!!
خب وقتی خودشون رو خیس کردند جنگی باقی نمیمونه
Dahim Darni;718277 نوشت:

در عین حال این ساده لوحیه اگر فکر کنید آمریکا برای مقابله با این اژدر ها توانائی نداره و ضعیفه!!! ا اونجا که من میدونم آمریکا در این خصوص حداقل سه سامانه مقابله با اژدر داره:

Trapr که سیستم بسیار قدرتمند و هوشمندی در شناسائی اژدرهای مهاجم هست و دارای قدرت بسیار بالائی در کشف ، تفکیک ، طبقه بندی و انتخاب روش درگیری با اژدر های مهاجم رو داره .

البته توانائی های دیگه ای هم وجود دارند که فعلا ترجیح میدم اسمی از اونها نیارم .

شما لطفت کنید برید به ارتش آمریکا بگید ما اونقدرها هم که شما فکر می کنید قوی نیستیم بیایید حمله کنید چرا رفتید دوره ایران رو گرفتید؟ بیایید خود ایران رو بگیرید. بهرحال همه که مثل ما خودشون رو شجاع نمی بینند. بعضی ها هم خودشون رو ضعیف می بینند. این رو به ارتش آمریکا بگید خوشحال میشن
Dahim Darni;718277 نوشت:
دوست عزیز این امنیت رو شما در کشورهای دیگه ای که در همین نقطه از جهان هستند رو هم میتونید مشاهده کنید ، نمونه اش کویت و اردن .

البته بحث در مورد مسائل امنیتی و ... رو نمیشه اینجا مطرح کرد .

خودتون فکر میکردین 1 میلیون ایرانی بتونن در امنیت کامل برن کنار داعش؟

تازه نامه سردار سلیمانی به وزیر دفاع آمریکا رو چی می فرمایید؟

Dahim Darni;718277 نوشت:
بر فرض اعلم بودن ایشون ، این دلیل نمیشه که خبرگان نقشی منفعلانه داشته باشه . البته با طرحی که توضیح دادم ، نمیشه انتظار داشت خبرگان حرکت خاصی انجام بده !!

نظر اعضای خبرگان هم همینه؟

[="Verdana"][="Black"]

mousavi928;718303 نوشت:
ملوان نبودند. نیروهای مارینز بودند. بخاطر این شکست کشورهای دیگه جشن گرفتند اونوقت یک ایرانی میگه اینا ملوان بودند!!!
خب وقتی خودشون رو خیس کردند جنگی باقی نمیمونه

کشورهای دیگه جشن گرفتند ؟!!!! :Moteajeb!:

یک مسلمان نیجریه ایه شیرینی پخش کرده ، شما نوشتیدش پای یک کشور ؟!!!!

همیشه منظورتون از « ملت » همین طوری تعریف میشه ؟!!!

در ضمن ما هرجا که خوندیم نوشتن « ملوانان انگلیسی = اونم 15 نفر » . اونم رسانه های داخلی ایران ، نه ایادی استکبار و از این جور حرف ها .

mousavi928;718303 نوشت:
شما لطفت کنید برید به ارتش آمریکا بگید ما اونقدرها هم که شما فکر می کنید قوی نیستیم بیایید حمله کنید چرا رفتید دوره ایران رو گرفتید؟ بیایید خود ایران رو بگیرید. بهرحال همه که مثل ما خودشون رو شجاع نمی بینند. بعضی ها هم خودشون رو ضعیف می بینند. این رو به ارتش آمریکا بگید خوشحال میشن

احساسی برخورد می کنید . در این خصوص من بحثی ندارم .

mousavi928;718303 نوشت:
خودتون فکر میکردین 1 میلیون ایرانی بتونن در امنیت کامل برن کنار داعش؟

تازه نامه سردار سلیمانی به وزیر دفاع آمریکا رو چی می فرمایید؟

دیگه بحث رو دارید این شاخه اون شاخه میکنید ، موضوعات قبلی رو بدون نظری رها کردید و موضوعات جدید رو مطرح میکنید . اول اونها حل بشن ، بعد به بقیه قضایا هم میرسیم .

mousavi928;718303 نوشت:
نظر اعضای خبرگان هم همینه؟

نظر خبرگان چیه ؟! شما بگید ما هم آشنا بشیم . :Gol:[/]

Dahim Darni;718156 نوشت:

سلام

البته نگید ایران وابسته آمریکا بوده ، چون امروز ایران صد برابر وابسته روسیه و چینه . تصور کنید یه روز چین صادرات به ایران رو قطع کنه . چه اتفاقی می افته ؟!!!!

قدرت نظامی ایران از همون موقعی که کشتی شاهد رو فرستادن یمن مشخص شد ، ایران از هر نظر توانائی مقابله با نیروی نظامی آمریکا رو نداره ، اگر میخواید تا به صورت علمی و نه بر اساس احساسات و روحیه شهادت طلبی و ... بحث کنیم .

سلام وعرض ادب
همین اف5،4 و... را بله ما در جنگ خیلی استفاده کردیم ولی آیا پهلوی اینهارا با تکیه بر توان داخلی ساخته بود یا برای عوض کردن پیچش هم باید از خارج وکشور سازنده مهندس می آوردند؟
اما همین تانک ها وغیره که می فرمایید به قول شما ضعیف هستند باز ارزش دارند بر آن اف5 چون اینها با تکیه بر توان داخلی ساخته شده است.
ایران باز این قدرت را پیدا کرده که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را مهندسی معکوس بکند وخود آنها به این مساله اعتراف دارند.
ایران امروز ماهواره به فضا می فرستد. همه اینها تولید داخلی است واگر هم ضعیف باشد باز ارزش دارد چون وابستگی را کمتر می کند.
آنچه در مورد چین وروسیه می فرمایید مگر در زمان جنگ این حضرات چه حمایتی زا ما کردند؟ ولی ما در آنزمان همین ها که همه پشت سر صدام بودند را شکست دادیم ووجبی از خاک حود را به بیگانه نفروختیم. ولی همین شاه در دهه سی با امضاء خودش بحرین را از خاک ایران بطور رسمی جدا کرد. که اسنادش در کتاب مرحوم سعید نفیسی مو جود است.
اگر پهلوی با روسیه قرار داد نیروگاه بوشهر را بست. چیزی که در انقلاب اتفاق افتاد بومی سازی انرژی هسته ای با تکیه بر دانشمندان ونیروی داخلی بود.
مهم عزیز من بومی ساز یعلوم وفنآوری است که در انقلاب اتفاق افتاده ودر آنزمان خبری نبوده.
شما بفرمایید در زمان پهلوی چه پیشرفتهای داخلی با تکیه بر دانشمندان ونیروهای داخلی اتفاق افتاد. ومی توانید به خاطرات ومصاحبه های نزدیکان شاه مانند سید حسین نصر، حسین فردوست، احسان نراقی وغیره مراجعه کنید که سخنانشان موید کامل وابستگی این رژیم وسران آن به استکبار است.
سخن بنده برسر نوع هواپیما وتانک نیست بلکه بر سر تولید داخلی وپیشرفت با تکیه بر نیروی داخلی است.

Dahim Darni;718277 نوشت:

همین امروز سفرای کشورهای مختلف در ایران مصونیت قضائی دارند ، این یعنی اجازه دارن بخوابونن تو گوش مثلا رئیس جمهور یا وزیر خارجه ایران ؟!!!!

میشه بفرمایید طبق کدام قانون مجلس اینها مصونیت دارند وجنایتی انجام داده اند علیه شهروند ایرانی ومجازات نشده اند. تسخیر لانه جاسوسی که خود شاهد عینی مبارزه با این نوع برداشتها بود.
بعد هم قیاستان درست نیست، اینکه به بیش از صد هزار مستشار ودیپلمات مصونیت دادن کجا تا یک وزیر؟

Dahim Darni;718277 نوشت:
اجازه داشته بخوابونه زیر گوش سپهبد ایرانی

نوشته اصلی توسط mousavi928

شما عکسی از تانک های فلاق و بقیه دستاورد های به اصطلاح نظامی ایران رو دیدی ؟!! نگاه کردی ببینی راجع به این اسباب بازی ها چی میگن ؟!! و چطور ایران و ایرانی رو مسخره می کردن ؟!!

شما شنیدی وقتی کشتی « شاهد » روانه یمن شد ، اولش دولت و سپاه چه خط و نشون هائی که نمیکشیدن ! آخرش چی شد ؟! سرانجام اون کشتی چی شد ؟!

در نیروی نظامی ایران همین بس که امروز آمریکا وغرب از ترس توان دفاعی ایران قدرت حمله ندارد والا اسرائیل وآمریکا قبل از افغانستان وعراق ایران را اشغال می کردند. امروز اگر حزب الله اسرائیل مورد حمایت آمریکا را شکست می دهد بخاطر توان نظامی است که از ایران گرفته وموشک های ایرانی است تازه موشک های رده پایین. واقعیت بیرونی خلاف برداشت شماست.
نتانیاهو در مورد عدم توان این رژیم برای نابودی حماس که یک گروه کوچک است گفت:
حماس مور حمایت کشور بزرگی مثل ایران است. شاید نتانیاهو به اندازه شما از ضعف توان موشکی ایران خبر ندارد.

Dahim Darni;718277 نوشت:

مهم اینه که گارد ویژه نیروی دریایی انگلیس (مارینز) در رویایی با سپاه ایران شلوارهای خود را خیس کردند در مستند شکست هیمنه دقیقاً نشون میده که شلوارشون خیس شده

مهم اینکه ایران بدون ترس وواهمه از قدرت های بزرگ چند ملوان انگلیسی را وقت وارد آبهای ایران می شوند دستگیر می کند وبعد از استفاده رسانه ای خودش آزادشان می کند. واین خفت بزرگی برای بریتانیا بود.

Dahim Darni;718277 نوشت:

دوست گرامی شما اگر قدرت ایران رو قبول ندارید مهم نیست.
من آرزومه که کشورم در هر زمینه ای به بالاترین نقطه برسه ، اما در عین حال مخالف بزرگنمائی های الکی و ادعاهای پوشالی هستم .

برادر من شک نداشته باش اگر آمریکا توان مقابله با ایران را داشت هیچوقت اجازه نمی داد اسرائیل از حزب الله وحماس شکست بخورد.
حزب الله به تلافی ترور فرماندهانش در روز روشن ماشین ها ونیروهای اسرائیل را مورد هدف قرار داد واگر آمریکا توانهای مورد اشاره شما را داشت جلوی این حملات را می گرفت. اسرائیلی که بخاطر تهدید دبیرکل حزب الله دیگر جرات جواب لفظی هم نداشت. آمریکا ضعیف تر از آنی است که شما فکر می کنید وایرا قوی تر از آنست که شما تصور می نمایید. چون شواهد بیرونی ومیدان رزم اینرا اثبات می کند.

بر فرض اعلم بودن ایشون ، این دلیل نمیشه که خبرگان نقشی منفعلانه داشته باشه . البته با طرحی که توضیح دادم ، نمیشه انتظار داشت خبرگان حرکت خاصی انجام بده !!
این طرح برداشت شخصی شماست. خبرگان مجتهدان عادلی هستند که عدالت وایمان آنها نزد مردم اثبات شده است. لذا هیچوقت دین وایمان خود را بخاطر یک نفر ومنافع او نمی فروشند. وبخاطر دنیا تملق کسی را نمی کنند. زندگی مردمی وساده اکثریت خبرگان گواه این مساله است. چون اگر دنبال دنیا بودند باید وضیعت مالی آنچنانی داشتند.

Dahim Darni;718321 نوشت:
در ضمن ما هرجا که خوندیم نوشتن « ملوانان انگلیسی = اونم 15 نفر » . اونم رسانه های داخلی ایران ، نه ایادی استکبار و از این جور حرف ها .

اشتباه نوشتن. شما مستند رو دیدین حتما درسته؟ بنظرتون چندتا ملوان اونهمه سلاح با خودشون حمل می کنند؟؟؟؟؟؟
Dahim Darni;718321 نوشت:
همیشه منظورتون از « ملت » همین طوری تعریف میشه ؟!!!
خیر!
Dahim Darni;718321 نوشت:
نظر خبرگان چیه ؟! شما بگید ما هم آشنا بشیم .
فکر نمیکنم نظرشون نامساعد باشه وگرنه بر اونها واجبه که قیام کنند

می فرمایید بنده همه فرمایشات شما رو نقل قول نکردم. خب وقتی شما قبول ندارید ایران قدرتمنده ولی خود دشمن قبول داره دیگه فکر می کنم این خودش بهترین پاسخه

[="Verdana"][="Black"]

کریم;718331 نوشت:
سلام وعرض ادب
همین اف5،4 و... را بله ما در جنگ خیلی استفاده کردیم ولی آیا پهلوی اینهارا با تکیه بر توان داخلی ساخته بود یا برای عوض کردن پیچش هم باید از خارج وکشور سازنده مهندس می آوردند؟
اما همین تانک ها وغیره که می فرمایید به قول شما ضعیف هستند باز ارزش دارند بر آن اف5 چون اینها با تکیه بر توان داخلی ساخته شده است.
ایران باز این قدرت را پیدا کرده که هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را مهندسی معکوس بکند وخود آنها به این مساله اعتراف دارند.

سلام

شما شرایط رو در نظر نمی گیرید . در شرایطی که از صفر شروع میکنیم انتظار ساخت داخلی و رسیدن به خودکفائی منطقی به نظر نمیاد .

مثل این میمونه که چند نسل بعد تکنولوژی ساخت و توسعه نیروگاه هسته ای در ایران وجود داشته باشه ، اونوقت کسی بگه جمهوری اسلامی چرا برای ساخت و تکمیل نیروگاه هاش به روسیه وابسته بود ؟

در زمان شاه عاقلانه ترین راه ورود ابزارهای پیشرفته جهان به ایران بود ،

تصور کنید شاه میخواست با تکیه بر توان داخلی « شروع » کنه ( دقت کنید ، شروع کنه ) ، می تونید تصور کنید اگر با سلاح های ساخت داخل ، با عراق روبه رو میشیدیم چه اتفاقی می افتاد ؟!!

خرید از خارج بد نیست ، هرچند داشتن اون تکنولوژی بهتره . اما در شرایطی که علم داخلی جوابگو نیست ، نمی تونیم دست رو دست بذاریم .

اگر وابستگی بده ، پس ایران هم به جای پرداخت میلیارد ها دلار به روسیه ، صبر کنه تا خودش توانائی ساخت نیروگاه هسته ای رو پیدا کنه . و چرا ایران میلیونها دلار صرف کرد تا موشک های اس - 300 رو از روسیه بخره ؟! خودش نمونه داخلیش رو تولید می کرد . و هزاران سوال مشابه دیگه که جواب همه اینها ، مطلبی هست که در بالا اشاره کردم : « سنجیدن موقعیت » .

کریم;718331 نوشت:
آنچه در مورد چین وروسیه می فرمایید مگر در زمان جنگ این حضرات چه حمایتی زا ما کردند؟ ولی ما در آنزمان همین ها که همه پشت سر صدام بودند را شکست دادیم ووجبی از خاک حود را به بیگانه نفروختیم.

من زمان حاضر رو میگم ، وابستگی ایران به چین و روسیه واضح تر از اونه که بخوایم ثابتش کنیم . عرض کردم تصور کنید یک روز صادرات چین به ایران قطع بشه ، چه اتفاقی میوفته ؟!!

کریم;718331 نوشت:
ولی همین شاه در دهه سی با امضاء خودش بحرین را از خاک ایران بطور رسمی جدا کرد. که اسنادش در کتاب مرحوم سعید نفیسی مو جود است.

من هیچ تعصبی به هیچ حکومتی ندارم ، اما در عین حال بحث راجع به استقلال بحرین خودش واقعا به یه تاپیک مجزا نیاز داره . مختصرا عرض کنم که ماجرا به همین سادگی که شما میگید نیست .

کریم نوشت:
میشه بفرمایید طبق کدام قانون مجلس اینها مصونیت دارند وجنایتی انجام داده اند علیه شهروند ایرانی ومجازات نشده اند. تسخیر لانه جاسوسی که خود شاهد عینی مبارزه با این نوع برداشتها بود.
بعد هم قیاستان درست نیست، اینکه به بیش از صد هزار مستشار ودیپلمات مصونیت دادن کجا تا یک وزیر؟

بحث من با آقای موسوی بود .

به علاوه مطابق کنوانسیون وین در باره روابط سیاسی که ایران هم آنرا پذیرفته دیپلمات های سفارتخانه از مصونیت قضائی برخوردارند ( که البته تبصره و ماده فراوانی برخوردار است که بگذریم )

از طرف دیگه واقعه حمله به سفارت آمریکا کاری غیر اصولی و کاملا اشتباه بود که نتایج آن کار اشتباه را ملت امروز هم تحمل می کنند .

کریم نوشت:
در نیروی نظامی ایران همین بس که امروز آمریکا وغرب از ترس توان دفاعی ایران قدرت حمله ندارد والا اسرائیل وآمریکا قبل از افغانستان وعراق ایران را اشغال می کردند. امروز اگر حزب الله اسرائیل مورد حمایت آمریکا را شکست می دهد بخاطر توان نظامی است که از ایران گرفته وموشک های ایرانی است تازه موشک های رده پایین. واقعیت بیرونی خلاف برداشت شماست.
نتانیاهو در مورد عدم توان این رژیم برای نابودی حماس که یک گروه کوچک است گفت:
حماس مور حمایت کشور بزرگی مثل ایران است. شاید نتانیاهو به اندازه شما از ضعف توان موشکی ایران خبر ندارد.

کریم نوشت:
برادر من شک نداشته باش اگر آمریکا توان مقابله با ایران را داشت هیچوقت اجازه نمی داد اسرائیل از حزب الله وحماس شکست بخورد.
حزب الله به تلافی ترور فرماندهانش در روز روشن ماشین ها ونیروهای اسرائیل را مورد هدف قرار داد واگر آمریکا توانهای مورد اشاره شما را داشت جلوی این حملات را می گرفت. اسرائیلی که بخاطر تهدید دبیرکل حزب الله دیگر جرات جواب لفظی هم نداشت. آمریکا ضعیف تر از آنی است که شما فکر می کنید وایرا قوی تر از آنست که شما تصور می نمایید. چون شواهد بیرونی ومیدان رزم اینرا اثبات می کند.

راجع به این قسمت من دیگه بحث رو ادامه نمیدم ، چون هزاران برچسب در انتظار من خواهند بود !

فقط به همین مقدار کفایت می کنم که الزاما تفاسیر شما درست نیستند .

کریم نوشت:
این طرح برداشت شخصی شماست. خبرگان مجتهدان عادلی هستند که عدالت وایمان آنها نزد مردم اثبات شده است. لذا هیچوقت دین وایمان خود را بخاطر یک نفر ومنافع او نمی فروشند. وبخاطر دنیا تملق کسی را نمی کنند. زندگی مردمی وساده اکثریت خبرگان گواه این مساله است. چون اگر دنبال دنیا بودند باید وضیعت مالی آنچنانی داشتند.

عدالت و ایمان را فقط خدا می تواند تشخیص دهد و بس !

در ضمن در بحث های سیاسی جواب های شما اصلا قانع کننده نیستند . نمی توانیم بگوئیم چون فلانی عادل و مومن است ( اگر باشد ) پس دیگر امکان ندارد هیچ کار خلافی انجام بدهد .

بار دیگر طرحی که نه برداشت شخصی من ، که واقعیت موجود در جامعه هست رو خدمتتون ارائه میکنم :

رهبر »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» فقهای شورای نگهبان
نتیجه : رهبر »»»»» شورای نگهبان »»»»» خبرگان
رهبر »»»»»» رئیس قوه قضائیه »»»»»»»»»»»»» حقوقدانان شورای نگهبان

نتیجتا : رهبر »»»» خبرگان ، نه اینکه خبرگان »»»» رهبر !!

و این همون دور در نظام سیاسی ایران است که در نهایت همه چیز تحت نظارت و کنترل کامل رهبر خواهدبود . فیلتری به نام شورای نگهبان همه ی انتخابات مهم را کنترل می کند و طبیعی است از این فیلتر کسی عبور می کند که به « ولایت » معتقد باشد . پس انتظار نمی رود که با این طرح سخنی مخالف برخیزد ، و اگر هم مخالفتی شود ....[/]

Dahim Darni;718443 نوشت:
خرید از خارج بد نیست ، هرچند داشتن اون تکنولوژی بهتره . اما در شرایطی که علم داخلی جوابگو نیست ، نمی تونیم دست رو دست بذاریم .

اگر وابستگی بده ، پس ایران هم به جای پرداخت میلیارد ها دلار به روسیه ، صبر کنه تا خودش توانائی ساخت نیروگاه هسته ای رو پیدا کنه . و چرا ایران میلیونها دلار صرف کرد تا موشک های اس - 300 رو از روسیه بخره ؟! خودش نمونه داخلیش رو تولید می کرد . و هزاران سوال مشابه دیگه که جواب همه اینها ، مطلبی هست که در بالا اشاره کردم : « سنجیدن موقعیت » .

سلام
سخن ما این نیست که خرید از خارج بد است بلکه باید با خارج رابطه داشت ایران می تواند بجای خرید موشک اس 300 خودش بسازد ولی از نظر اقتصادی این بصرفه است. مهم این است که ایران در سایه وجود دانشمندانی چون شهید تهرانی مقدم علم وتکنولوژی ساخت موشک را بدست آورده است. سخن من در بدست آوردن علم وتکنولوژی است حالا گیرم موشک خاصی را هم از جای دیگری بخرد.
ایرانی که اول انقلاب در جنگ هشت ساله خسارات سنگینی دید وبرخی زیر بناها از بین رفتند یعنی شرایطش از اول پهلوی بدتر بود؟
اینهمه ضد انقلاب، منافق علیه ایران کار می کردند وجامعه جهانی که علیه ایران بود. چطور شد ایران در عرض کمتر از سی سال اینهمه در تولید داخلی پیشرف کرد در عرصه های مختلف ولی پهلوی که مورد حمایت جامعه جهانی مخصوصا آمریکا وانگلیس بود در هیچ کاری بومی سازی نکرد.
واردات ده سال، 20 سال مگر 57 سال کلا وارادات می کنند یعن یاین مردم این قدر خنگ هستند که نمی توانند رد یک زمینه هم تولید بومی داشته باشند؟ شاهی که از نظر اقتصادی هم مشکلی نداشت چون نفتش فروش می رفت ومردم زمانش هم کمتر از این بود لذا مدیریت راحت تر بود.
حالا این ایران جنگ زده که خیلی از بزرگانش هم اول انقلاب ترور شدند چطور در کمترین زمان چنین پیشرفت کرد که آمریکا وقتی نتوانست از نظر نظامی وفتنه نابودش کند حالا بر سر میز مذاکره ظاهر شده تا از این طریق مساله را حل کند.
فکر کنم یک مقدار اگر منصفانه قضاوت کنیم مساله بهتر روشن می شود.

Dahim Darni;718443 نوشت:
بحث من با آقای موسوی بود .

به علاوه مطابق کنوانسیون وین در باره روابط سیاسی که ایران هم آنرا پذیرفته دیپلمات های سفارتخانه از مصونیت قضائی برخوردارند ( که البته تبصره و ماده فراوانی برخوردار است که بگذریم )

از طرف دیگه واقعه حمله به سفارت آمریکا کاری غیر اصولی و کاملا اشتباه بود که نتایج آن کار اشتباه را ملت امروز هم تحمل می کنند .

اینجا که سخن دوطرفه نداریم چون برای بنده هم این سخن شما ومقایسه تعجب آور بود.
پس مشخص می شود که مساله سفراء طبق گفته شما یک قانون بین المللی است نه اینکه ایران فقط آنرا امضاء کرده باشد. ولی مساله مصونیت قضایی هزاران آمریکایی فقط یک قانون داخلی مربوط به ایران بود. نه اینکه آمریکاییها در کل جهان مصونیت داشته باشند.

Dahim Darni;718443 نوشت:

راجع به این قسمت من دیگه بحث رو ادامه نمیدم ، چون هزاران برچسب در انتظار من خواهند بود !

فقط به همین مقدار کفایت می کنم که الزاما تفاسیر شما درست نیستند .

چه برچسبی؟! این نوع حرف زدن را فرافکنی می گویند.
شما با دلیل ومستند بگویید که کجا یاین سخنان اشتباه است. آمریکایی که نمی خواهد سربه تن ایران باشد وعلنا می گوید که دشمنش است چطور تا حالا نتوانسته به ایران حمله کند. ایران که برای آنها خطرناک تر از عراق وافغانستان است.

Dahim Darni;718443 نوشت:
عدالت و ایمان را فقط خدا می تواند تشخیص دهد و بس !

در ضمن در بحث های سیاسی جواب های شما اصلا قانع کننده نیستند . نمی توانیم بگوئیم چون فلانی عادل و مومن است ( اگر باشد ) پس دیگر امکان ندارد هیچ کار خلافی انجام بدهد .

بار دیگر طرحی که نه برداشت شخصی من ، که واقعیت موجود در جامعه هست رو خدمتتون ارائه میکنم :

رهبر »»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»» »»»»»»»»» فقهای شورای نگهبان
نتیجه : رهبر »»»»» شورای نگهبان »»»»» خبرگان
رهبر »»»»»» رئیس قوه قضائیه »»»»»»»»»»»»» حقوقدانان شورای نگهبان

نتیجتا : رهبر »»»» خبرگان ، نه اینکه خبرگان »»»» رهبر !!

این نوع طرح شما اشتباه است.
آیت الله خامنه ای در سال 68توسط خبرگان رهبری تعیین شد. نه اینکه ایشان قبلا خبرگان را تعیین کرده باشند.
این از جهت عدم وجود دور.
بعد اینکه نظام حکومتی اسلام مینتی بر ولایت است که در عصر غیبت ولایت فقیه در راس این نظام است. واو هم نه اینکه بر اساس امیال نفسانی حکومت کند بلکه بر اساس مدیریت دینی جامعه را اداره می کند. وسیره امام ورهبی همین را نشان می دهد. لذا این اشکالات اصلا وارد نیست. چون سیستم حکومتی اسلام همین است. ورهبری باید مواظب باشد که جامعه ومدیریت آن به سمت انحراف وبی دینی نرود.

[="Verdana"][="Black"]سلام

کریم;718570 نوشت:
سلام
سخن ما این نیست که خرید از خارج بد است بلکه باید با خارج رابطه داشت ایران می تواند بجای خرید موشک اس 300 خودش بسازد ولی از نظر اقتصادی این بصرفه است. .

در زمان شاه هم خرید از آمریکا به صرفه تر بوده ، مثلا در برهه ای آسمان های ایران محل جولان دادن میگ های 29 روسیه بود ، در این زمان شاه تصمیم گرفت که رهگیرهای افسانه ای f- 14 رو از آمریکا بخره . این کار به مراتب به صرفه تر از سرمایه گذاری برای ساخت نمونه مشابه داخلی بود ، البته اگر کسی زمان و مکان رو در نظر بگیره .

کریم نوشت:
ایران در سایه وجود دانشمندانی چون شهید تهرانی مقدم علم وتکنولوژی ساخت موشک را بدست آورده است. سخن من در بدست آوردن علم وتکنولوژی است حالا گیرم موشک خاصی را هم از جای دیگری بخرد

تفنگ اسباب بازی و تفنگ am-50 هر دو تکنولوژی خاص خودشون رو دارند ، اما آیا کارائی هر دو یکی هست ؟!

وقتی کشور ایران برای به دست آوردن موشک های اس-300 اینقدر ذوق و شوق نشون میده ، به خوبی مشخص میشه که تجهیزات ساخت داخل کارائی لازم رو ندارند . وگرنه من شنیدم که ادعا کرده بودند مشابه اس-300 رو هم ساختیم ، حتی بهتر! اما زمانی که به عمل میرسیم ، میبینیم ایران محتاج تر از این حرف هاست .

کریم;718570 نوشت:
ایرانی که اول انقلاب در جنگ هشت ساله خسارات سنگینی دید وبرخی زیر بناها از بین رفتند یعنی شرایطش از اول پهلوی بدتر بود؟
اینهمه ضد انقلاب، منافق علیه ایران کار می کردند وجامعه جهانی که علیه ایران بود. چطور شد ایران در عرض کمتر از سی سال اینهمه در تولید داخلی پیشرف کرد در عرصه های مختلف ولی پهلوی که مورد حمایت جامعه جهانی مخصوصا آمریکا وانگلیس بود در هیچ کاری بومی سازی نکرد.
واردات ده سال، 20 سال مگر 57 سال کلا وارادات می کنند یعن یاین مردم این قدر خنگ هستند که نمی توانند رد یک زمینه هم تولید بومی داشته باشند؟ شاهی که از نظر اقتصادی هم مشکلی نداشت چون نفتش فروش می رفت ومردم زمانش هم کمتر از این بود لذا مدیریت راحت تر بود.
حالا این ایران جنگ زده که خیلی از بزرگانش هم اول انقلاب ترور شدند چطور در کمترین زمان چنین پیشرفت کرد که آمریکا وقتی نتوانست از نظر نظامی وفتنه نابودش کند حالا بر سر میز مذاکره ظاهر شده تا از این طریق مساله را حل کند.

اولا در دوران پهلوی هم نبردهای داخلی و خارجی فراوانی وجود داشته و اوضاع به این خوبی که شما ترسیم می کنید نبوده . وقوع جنگ جهانی دوم در زمان پهلوی ها خودش گویای همه چیز هست .

ثانیا بومی سازی زمانی به درد میخوره که کارآمد باشه ، ( بر فرض ) ایران امروز مستقلا توانائی تولید گوشی های موبایل رو داره ، اما آیا این ساخته های بومی ، توسط همین مردم استفاده میشه ؟! آیا کارآیی لازم رو داره ؟! مسلما خیر ! حالا ما همش بگیم اینها ساخت داخل اند . اینها بومی اند ، کسی به خاطر بومی بودن اونها رو استفاده نمیکنه ، معیار برای استفاده کارآیی لازم و کیفیته ، چیزی که متاسفانه اکثریت محصولات داخلی ندارند . ( از تبلیغات غلوآمیز همیشگی هم بگذریم )

کریم;718570 نوشت:
اینجا که سخن دوطرفه نداریم چون برای بنده هم این سخن شما ومقایسه تعجب آور بود.
پس مشخص می شود که مساله سفراء طبق گفته شما یک قانون بین المللی است نه اینکه ایران فقط آنرا امضاء کرده باشد. ولی مساله مصونیت قضایی هزاران آمریکایی فقط یک قانون داخلی مربوط به ایران بود. نه اینکه آمریکاییها در کل جهان مصونیت داشته باشند.

البته فقط هم مخصوص ایران نبوده ، در حدود 40 کشور این مصونیت رو برای مستشاران آمریکائی پذیرفته بودند . از طرف دیگه مصونیت اونها در چارچوب وظیفه ای بوده که داشتند ، وگرنه اینطور نبوده که هرکاری دوست داشتند انجام بدهند . مطابق با ماده 37 این قرارداد ، افراد نسبت به اعمال ناشی از « اجرای وظایف خود » مصونیت دارند .

بحث هایی که پیرامون این قضیه انجام گرفته بیشتر متکی بر سخنرانی آیت الله خمینی هست که البته این سخنرانی قابل استناد نیست .

کریم;718570 نوشت:
چه برچسبی؟! این نوع حرف زدن را فرافکنی می گویند.
شما با دلیل ومستند بگویید که کجا یاین سخنان اشتباه است. آمریکایی که نمی خواهد سربه تن ایران باشد وعلنا می گوید که دشمنش است چطور تا حالا نتوانسته به ایران حمله کند. ایران که برای آنها خطرناک تر از عراق وافغانستان است.

نمونه اش در همین تاپیک اتفاق افتاد ، فرافکنی نیست ، از برچسب های « هواداری از دشمن » و « تبلیغ له دشمن و علیه نظام » بگیرید تا « خیانت به ملت » و امثاله . نمونه های آن نیز در جامعه که الا ماشاءالله .

اما راجع به اینکه چرا آمریکا حمله نظامی نمیکند ، اینرا خودشان دقیقتر میتوانند پاسخ بدهند ، لیکن از این نمی توان نتیجه گرفت که آمریکا توانش را ندارد .

مثل آن است که کسی بگوید ایران به عربستان حمله نمی کند ، پس توانائی اش را ندارد . ( استدلال همان استدلال شماست )

کریم;718570 نوشت:
این نوع طرح شما اشتباه است.
آیت الله خامنه ای در سال 68توسط خبرگان رهبری تعیین شد. نه اینکه ایشان قبلا خبرگان را تعیین کرده باشند.
این از جهت عدم وجود دور.

راستش از شما دیگه انتظار نداشتم اینطور جوابی بدید .

اعضای کنونی خبرگان باید از فیلتری رد بشن که منصوبان رهبر تعیین کردند ، اون وقت همین اعضا باید بر کار کسی نظارت کنند که مطابق فیلترهای همو سرکار اومدن . خیلی واضحه که این دور در نظام سیاسی ایران رو تایید میکنه .

کریم;718570 نوشت:
بعد اینکه نظام حکومتی اسلام مینتی بر ولایت است که در عصر غیبت ولایت فقیه در راس این نظام است. واو هم نه اینکه بر اساس امیال نفسانی حکومت کند بلکه بر اساس مدیریت دینی جامعه را اداره می کند. وسیره امام ورهبی همین را نشان می دهد. لذا این اشکالات اصلا وارد نیست. چون سیستم حکومتی اسلام همین است. ورهبری باید مواظب باشد که جامعه ومدیریت آن به سمت انحراف وبی دینی نرود.

خب پس چه نیازی به تشریفات داریم ؟! وقتی در هر صورت این رهبر است که حرف آخر را میزند ، بهترین کار اینست که دولت و قوه قضائیه و قوه مقننه رو تعطیل کنیم و مستقیما امرو رو به رهبر بسپاریم .

شاید از دید شما « حکم حکومتی » مسئله خاصی نباشه و از باب توصیه و این جور حرف ها صادر بشه ( که به نظر نمیاد چنین باشه ) .

اما از دید ما حکم حکومتی چیزی جز دخالت در امور قوای سه گانه نیست . البته این حکم حکومتی معانی دیگه ای هم داره که من ترجیح میدم نگم .

موید باشید .[/]

Dahim Darni;719624 نوشت:
در زمان شاه هم خرید از آمریکا به صرفه تر بوده ، مثلا در برهه ای آسمان های ایران محل جولان دادن میگ های 29 روسیه بود ، در این زمان شاه تصمیم گرفت که رهگیرهای افسانه ای f- 14 رو از آمریکا بخره . این کار به مراتب به صرفه تر از سرمایه گذاری برای ساخت نمونه مشابه داخلی بود ، البته اگر کسی زمان و مکان رو در نظر بگیره

سلام علیکم
احسنت
حالا بفرمایید بعد از انقلاب کدام کشور حاضر بود که به ایران تجهیزات نظامی بفروشد؟
2- آیا حکومت شاه توان ساخت مشابه داخلی را داشت؟ سخن ما این است که در زمان شاه ما در کدام مورد از امور علمی، تکنولوژی استقلال داشتیم ووابسته نبودیم؟
برای پیشرفت، کسب علم باید هزینه کرد وتا ابد که نمی شود وابسته دیگران بود.

Dahim Darni;719624 نوشت:

وقتی کشور ایران برای به دست آوردن موشک های اس-300 اینقدر ذوق و شوق نشون میده ، به خوبی مشخص میشه که تجهیزات ساخت داخل کارائی لازم رو ندارند . وگرنه من شنیدم که ادعا کرده بودند مشابه اس-300 رو هم ساختیم ، حتی بهتر! اما زمانی که به عمل میرسیم ، میبینیم ایران محتاج تر از این حرف هاست .

گیریم سخن درست. ویل بازهم به سخنان ما دقت نکرده اید.
اولا قبول دارید که ایران موشک ساخت داخل دارد واین تکنولوژِی را بدست آورده است. که در زمان پهلوی خبری از این نبود.
ثانیا اگر اینطور است که می فرمایید، آیا حزب الله وحماس با موشک 1س-300 اسرائیل را شکست دادند؟ اسرائیل بهترین موشک ها وتجهیزات نظامی را در سایه وجود آمریکا دارد. پس چطور در مقابل این موشک های ضعیف وبی خاصیت ایران دوام نیاورد وشکست خورد؟ چون همه می دانیم که سیستم موشکی حزب الله وحماس در سایه ایران است.
من فکر می کنم حداقل باید به اندازه نتانیاهو که به توان داخلی خودمان ایمان داشته باشیم خوب است.

Dahim Darni;719624 نوشت:
اولا در دوران پهلوی هم نبردهای داخلی و خارجی فراوانی وجود داشته و اوضاع به این خوبی که شما ترسیم می کنید نبوده . وقوع جنگ جهانی دوم در زمان پهلوی ها خودش گویای همه چیز هست .

بعد از جنگ جهانی دوم پهلوی دوم 37سال در سایه حمایت آمریکا وانگلیس واسرائیل حکومت کرده است. بعلاوه در جنگ جهانی دوم ایرانی که ادعای بی طرفی می کرد چطور شد که از طرف چندین کشور اشغال شد. کو مقاومت؟!!!!!! اما در جنگ بعد انقلاب خرمشهری هم که اشغال شده بود بدست خود مردم آزاد شد. ایراد کا رکجا بود که در زمان پهلوی مردم رغبتی برای دفاع از کشور هم نداشتند؟ ولی بعد انقلاب چنین نبود.
آیا ذلت نبود که شاه ایران بعد از جنگ جهانی دوم به جزیره موریس تبعید شد؟ چرا اینطور شد؟ کو قدرت وعزت وتوان؟

Dahim Darni;719624 نوشت:
البته فقط هم مخصوص ایران نبوده ، در حدود 40 کشور این مصونیت رو برای مستشاران آمریکائی پذیرفته بودند . از طرف دیگه مصونیت اونها در چارچوب وظیفه ای بوده که داشتند ، وگرنه اینطور نبوده که هرکاری دوست داشتند انجام بدهند . مطابق با ماده 37 این قرارداد ، افراد نسبت به اعمال ناشی از « اجرای وظایف خود » مصونیت دارند .

شما بفرمایید چرا باید از میان بیش از 150کشور ایران برای مستشاران آمریکایی مصونیت دهد؟
اگر سخنرانی امام قابل استناد نبوده شما بفرمایید لایحه ای که منصور نخست وزیر ایران به مجلس برده بود تا همین قضیه را تصویب کند چی بود؟ آیا مطابق عزت مردم ایران وکار عاقلانه ای بود؟ کجای سخنان امام خلاف واقع بود؟ لطفا توضیح دهید.

Dahim Darni;719624 نوشت:
اما راجع به اینکه چرا آمریکا حمله نظامی نمیکند ، اینرا خودشان دقیقتر میتوانند پاسخ بدهند ، لیکن از این نمی توان نتیجه گرفت که آمریکا توانش را ندارد .

مثل آن است که کسی بگوید ایران به عربستان حمله نمی کند ، پس توانائی اش را ندارد . ( استدلال همان استدلال شماست )

عربستان که طبق سیاست آمریکا عمل می کند چه حمله ای به آنجا داشته باشد؟ مگر در فتنه 88 همین رئیس جمهور آمریکا از فتنه گرا حمایت نمی کرد؟ اینها اگر توانش داشته باشند لحظه ای درنگ نمی کنند. مگر ایران برای آنها امن تر از عراق است؟

Dahim Darni;719624 نوشت:
نوشته اصلی توسط کریم

راستش از شما دیگه انتظار نداشتم اینطور جوابی بدید .

اعضای کنونی خبرگان باید از فیلتری رد بشن که منصوبان رهبر تعیین کردند ، اون وقت همین اعضا باید بر کار کسی نظارت کنند که مطابق فیلترهای همو سرکار اومدن . خیلی واضحه که این دور در نظام سیاسی ایران رو تایید میکنه .

شما حرف بنده را جواب ندادید. سخن روی شخص است. طبق گفته بنده دوری وجود ندارد؟ آیا وقتی خبرگان آیت الله خامنه ای را بعنوان رهبر انتخاب کرد کدام منصوبش در این سیستم بود؟

[="Verdana"][="Black"]سلام بر شما

کریم;719724 نوشت:
سلام علیکم
احسنت
حالا بفرمایید بعد از انقلاب کدام کشور حاضر بود که به ایران تجهیزات نظامی بفروشد؟

آمریکا ، اسرائیل ، روسیه ، چین

کریم;719724 نوشت:
2- آیا حکومت شاه توان ساخت مشابه داخلی را داشت؟ سخن ما این است که در زمان شاه ما در کدام مورد از امور علمی، تکنولوژی استقلال داشتیم ووابسته نبودیم؟

آیا حکومت جمهوری اسلامی توانسته جنگنده ای مشابه تامکت f-14 بسازد ؟!

توقعی که ما از شاه و حکومتش داریم این نیست که از همان اول و از صفر آستین بالا بزند و شروع به ساخت داخلی بکند ، همینکه این تجهیزات و امکانات ( که صرفا نظامی هم نیستند و در ابعاد دیگر هم هستند ) را به کشور وارد کرده ، کار بزرگی انجام داده .

اما حکومتی که ادعای تکیه بر توان داخلی دارد ، چرا بعد از گذشت حدود 4 دهه هنوز نتوانسته مشابه آن تجهیزات وارداتی زمان شاه را بسازد ؟!

که البته من در خصوص تمام ایرانی بودن تجهیزات داخل هم مسئله دارم ، شواهد از حضور موثر و فعال روسیه در امر ساخت موشک های ایرانی حاکی است که البته جای بحث بیشتری هم دارد .

کریم;719724 نوشت:
گیریم سخن درست. ویل بازهم به سخنان ما دقت نکرده اید.
اولا قبول دارید که ایران موشک ساخت داخل دارد واین تکنولوژِی را بدست آورده است. که در زمان پهلوی خبری از این نبود.

در اینکه این فناوری ها تماما بومی هستند من به استناد گفته های کارشناسان نظامی شک دارم . ولی حتی اگر هم کاملا بومی باشند ، کارآیی لازم را ندارند . اگر کارایی لازم را داشتند ایران اینقدر برای خرید اس-300 های روسیه تلاش نمیکرد .

بحث صرفا داشتن تکنولوژی نیست ، بحث این است که این تکنولوژی ساخت داخل تا چه حد کارآیی دارد که البته رفتار مقامات ایرانی به خوبی گویای همه چیز هست .

کریم;719724 نوشت:
ثانیا اگر اینطور است که می فرمایید، آیا حزب الله وحماس با موشک 1س-300 اسرائیل را شکست دادند؟ اسرائیل بهترین موشک ها وتجهیزات نظامی را در سایه وجود آمریکا دارد. پس چطور در مقابل این موشک های ضعیف وبی خاصیت ایران دوام نیاورد وشکست خورد؟ چون همه می دانیم که سیستم موشکی حزب الله وحماس در سایه ایران است.

تا شکست را چه چیزی معنا کنیم ! شما بر چه اساس میگوئید اسرائیل از حزب الله و حماس شکست خورد ؟!

اما در خصوص حماس ، امیدوارم حکومت ایران بعد از این کمک به مستضعفان جهان را به عربستان واگذار کند ، چون حتی با وجود هزینه های پنهان و پیدائی که به این اعراب ... میکرد ، دست آخر به عربستان روی آوردند!!!

کریم;719724 نوشت:
بعد از جنگ جهانی دوم پهلوی دوم 37سال در سایه حمایت آمریکا وانگلیس واسرائیل حکومت کرده است. بعلاوه در جنگ جهانی دوم ایرانی که ادعای بی طرفی می کرد چطور شد که از طرف چندین کشور اشغال شد. کو مقاومت؟!!!!!! اما در جنگ بعد انقلاب خرمشهری هم که اشغال شده بود بدست خود مردم آزاد شد. ایراد کا رکجا بود که در زمان پهلوی مردم رغبتی برای دفاع از کشور هم نداشتند؟ ولی بعد انقلاب چنین نبود.
آیا ذلت نبود که شاه ایران بعد از جنگ جهانی دوم به جزیره موریس تبعید شد؟ چرا اینطور شد؟ کو قدرت وعزت وتوان؟

اگر ایران وارد نبرد با انگلیس و روسیه میشد ، حجم ویرانی که به بار می آمد قابل پیش بینی نبود ، به خصوص که احتمالا پای آمریکا هم به بازی باز می شد و آن وقت ایران به یک ویرانه به معنای واقعی کلمه تبدیل میشد . کاری که فروغی انجام داد و استعفای رضاشاه به نظر من هوشمندانه بود ، چون باعث حفظ پایه هایی شد که رضاشاه برای رسیدن به آن زحمات بسیاری کشیده بود .

ما باید این روی قضیه را هم ببینیم .

کریم;719724 نوشت:
شما بفرمایید چرا باید از میان بیش از 150کشور ایران برای مستشاران آمریکایی مصونیت دهد؟
اگر سخنرانی امام قابل استناد نبوده شما بفرمایید لایحه ای که منصور نخست وزیر ایران به مجلس برده بود تا همین قضیه را تصویب کند چی بود؟ آیا مطابق عزت مردم ایران وکار عاقلانه ای بود؟ کجای سخنان امام خلاف واقع بود؟ لطفا توضیح دهید.

عرض کردم که حدود 40 کشور این مصونیت را برای مستشاران آمریکائی پذیرفته بودند ، پس ایران تنها کشور نبوده است .

از طرف دیگر عرض کردم مطابق با ماده 37 این قرارداد مصونیت آن مستشاران فقط در حیطه عملکرد نظامی و در دایره وظیفه شان است ، نه اینکه در هر موردی مصون باشند .

اما اگر شما مطلب دیگری دارید با سند و مدرک مدعای خود را ثابت کنید . و البته به سخنرانی آیت الله خمینی هم ارجاع ندهید ، مگر آنکه از قبل محتوای این سخنرانی را با دلایل معتبر ثابت کرده باشید .

کریم;719724 نوشت:
عربستان که طبق سیاست آمریکا عمل می کند چه حمله ای به آنجا داشته باشد؟ مگر در فتنه 88 همین رئیس جمهور آمریکا از فتنه گرا حمایت نمی کرد؟ اینها اگر توانش داشته باشند لحظه ای درنگ نمی کنند. مگر ایران برای آنها امن تر از عراق است؟

عرض من این بود که از « حمله نکردن » نمی توان « ناتوان » بودن را ثابت کرد . چون ارتباطی به هم ندارند .

کریم;719724 نوشت:
شما حرف بنده را جواب ندادید. سخن روی شخص است. طبق گفته بنده دوری وجود ندارد؟ آیا وقتی خبرگان آیت الله خامنه ای را بعنوان رهبر انتخاب کرد کدام منصوبش در این سیستم بود؟

مگر آیت الله خامنه ای برای همان یک سال رهبر بود ؟!

کار خبرگان تعیین رهبر و نظارت بر کار آن و نهایتا عزل آن است . خب آیا خبرگان می تواند به شکل حقیقی بر کار رهبر نظارت کند ؟!

اولا که در این 26 هفت سال ما گزارش ندیدیم ، جز آنکه گفته اند عملکرد رهبر هرسال بهتر هم شده !!!

ثانیا وقتی رهبر مستقیم و غیرمستقیم میتواند اعضای خبرگان را تعیین کند ، دیگر نظارت آنان معنائی ندارد . چون خودشان باید با نظارت منصوبین رهبر انتخاب شوند !!!

اینجاست که عرض میکنم دور به وجود آمده . در عین حال فیلترهای شورای نگهبان منصوب رهبر فعلی ، در انتخاب رهبر آینده هم موثر است .[/]

کریم;718145 نوشت:

بنده دارم یه بررسی دقیق روی این جریان میکنم
حتما متنش رو میزارم اینجا
چندین کتاب خوب روس و ایرانی در این زمینه هست

در قبل سوالی بود در زمینه ولایت مطلقه فقیه

بنده فقط نقل میکنم و این نقل مبتنی بر نظر خودم ""نیست""

• محمدتقی مصباح یزدی می‌گوید: یکی از ابهام‌ها قید مطلقه در ولایت فقیه‌است که سبب شده، افراد از آن برداشت دیکتاتوری کنند و هنوز برخی نمی‌دانند حوزهٔ اختیارات ولی‌فقیه کدام است و مطلقه بودن ولایت فقیه در برابر کدام مقیده‌است. این‌که یک نفر هر چه به ذهنش رسید بگوید و همه ملزم به تبعیت باشند، تفکری عقب افتاده‌است.[ وی همچنین معتقد است ولی فقیه حاکم بر جان و مال و ناموس مردم است و به حکم آیهٔ "النبی اولی بالمومنین من انفسهم" در تصمیم‌گیری بر جان مردم از خود آن مردم مقدم‌تر است. وی همچنین معتقد است «ادله‎ای که برای اثبات اصل نظریه ولایت فقیه می‎آید اقتضای اطلاق ولایت فقیه را دارد و مقتضای آن این است که همهٔ اختیاراتی که برای امام معصوم به عنوان ولی امر جامعه اسلامی ثابت است، برای فقیه نیز ثابت است و ولی فقیه از این نظر هیچ حدّ و حصری ندارد»
  • سید محمدکاظم شریعتمداری مخالف اختیارات نامحدود ولی فقیه بود و به اصل ۱۱۰ قانون اساسی رأی نداد
  • حسینعلی منتظری ولایت فقیه جامع‌الشرایط را تأیید می‌کند ولی ولایت مطلقهٔ فقیه را از مصادیق شرک می‌داند.]
  • سید ابوالقاسم خویی نظریهٔ ولایت فقیه را یک «بدعت عاری از هرگونه پشتوانه در قوانین و حکمت شیعی» می‌دانست.[۴۱][۴۲][۴۳] او می‌گوید: «ولایت در زمان غیبت با هیچ دلیلی برای فقها اثبات نمی‌شود. «ولایت» تنها به پیامبر (ص) و ائمه (علیهم السلام) اختصاص دارد. آن‌چه از روایات برای فقها، اثبات می‌شود دو امر است، نفوذ قضاوت، حجیت فتوای‌شان. اما حق تصرف در اموال قاصران و غیر ایشان ـ که از شئون «ولایت» است ـ ندارند مگر در امور حسبیه[۴۴] و فقها در این محدوده «ولایت» دارند، اما نه به معنای ادعا شده [یعنی نه به معنای ولایت] بلکه به معنای نفوذ تصرفاتش یا تصرفات وکیلش... بنابراین، آن‌چه برای فقیه، ثابت می‌باشد «جواز تصرف» است، نه «ولایت».»[۴۵]
  • سید حسن طباطبایی قمی با نظریهٔ ولایت فقیه مخالف بود. او براین اعتقاد بود که در شرایط کنونی امکان برقراری حکومت اسلامی وجود ندارد.[۴۶]
  • سید علی سیستانی دربارهٔ ولایت فقیه چنین بیان می‌کند که ولایت در آن چه - به اصطلاح فقها - امور حسبیه خوانده می‌شود برای هر فقیهی که جامع شرایط تقلید باشد ثابت است. و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامی بر آن‌ها متوقف است هم در شخص فقیه و هم در شرایط به کار بستن ولایت امور دیگری معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامهٔ مؤمنین.[۴۷]
  • مرتضی مطهری در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی می‌گوید:«ولایت فقیه به این معنا نیست که فقیه خود در رأس دولت قرار گیرد و عملاً حکومت کند. نقش فقیه در یک کشور اسلامی... نقش یک ایدئولوگ است نه نقش یک حاکم.... تصور مردم آن روز ـ دورهٔ مشروطیت ـ و نیز تصور مردم ما از ولایت فقیه این نبود و نیست که فقها حکومت کنند و ادارهٔ مملکت را به‌دست گیرند...»[۴۸][۴۹]
  • سید علی امین فقیه لبنانی، عذرخواهی حسینعلی منتظری از مردم و اعتراض فرزندان انقلاب ایران و دوستان روح‌الله خمینی به «ولی فقیه» را نشانهٔ آن می‌داند که این نظریه آزمون خود را پس داده و در آزمون اجرا مردود شده‌است.[۵۰][۵۱]
  • محمد صادقی تهرانی در کتاب حکومت صالحان یا ولایت فقیهان به رد این نظریه پرداخته‌است.[۵۲]
  • مهدی حائری یزدی او ابداع کنندهٔ نظریه وکالت مالکان شخصی مشاع در فقه سیاسی شیعه‌است. او در این نظریه حق حکومت را به تمام اهالی سرزمین که از نظر او مالکان طبیعی آن هستند می‌دهد و حکومت‌گران را نمایندگان و وکلای مردم می‌داند. وی در موارد بسیاری از جمله مخدوش دانستن تئوری ولایت فقیه با روح‌الله خمینی اختلاف نظر داشت [۵۳] و احتمالاً نخستین پژوهش‌گری بود که در کتاب حکمت و حکومت به‌طور تئوریک نظریهٔ ولایت فقیه را به چالش کشید. [۵۴]
  • سید محمدجواد غروی او حدیث مقبوله عمر بن حنظله (مورد استناد در موضوع ولایت فقیه) و حدیث من بلغه ثواب (مورد استناد در موضوع تقلید و ظن فقیه) را از مجعولات شمرده و این دو را از مهمترین اخبار آحاد منحوله در ایجاد انحراف و کژی در اسلام و شیعه قلمداد کرده‌است.[۵۵]
  • یعسوب‌الدین رستگار جویباری
  • محمدحسین فضل‌الله وی ولایت مطلقه فقیه را باطل می‌دانست.[۵۶] همچنین وی در این باره می‌گوید: «من به ولایت مطلق فقیه اعتقاد ندارم. ولی به این اعتقاد دارم که در اسلام اصلی وجود دارد و آن حفظ نظم جامعه و حفظ نظم امینتی و اقتصادی و اجتماعی است. اگر حفظ این نظام به این متوقف باشد که ولی فقیه و مشاورانش حکومت را به دست بگیرد، ما آن را قبول داریم. اما اگر حفظ این نظام متوقف به آن نباشد، می‌توانیم شخص امین و مخلص و مشاوران متخصصی را برگزینیم که به او در اداره امور دولت کمک کنند و در نتیجه به ولایت فقیه نیازی نیست.»[۵۷] در مصاحبه‌ای گفت: با ولایت فقیه در ایران موافق است، چون ولایت فقیه در ایران با نظام جمهوری اسلامی سازگار است؛ اما با ولایت فقیه در لبنان مخالف است، چون با واقعیت‌های سیاسی در آن‌جا سازگار نیست.[۵۸]
  • اسدالله بیات زنجانی اودر پرسش یکی از مقلدان خود درباره ولایت فقیه گفته است: «اصل ولایت فقیه امری سیاسی و فقهی و مورد اختلاف بین فقیهان است و اگرچه به نظر صحیح می‌آید لیکن نه خودش اصل دین و نه انکارش کفرآور و فسق است. کسانی که غیر از این را می گویند نیز اهل بدعت بوده و از باب نهی از منکر باید آنان را طرد کرد و اگر عالمی نیز اینگونه حرف بزند، موجب سلب عدالتش می‌شود و پشت سر او نمی‌شود نماز خواند.» [۵۹]
  • عبدالکریم سروش انتقاداتی را نسبت به تئوری ولایت فقیه وارد کرده و گفته‌است: «تئوری ولایت فقیه، عین استبداد دینی است و با این تئوری اصولاً نمی‌توان نظم دموکراتیک به وجود آورد. حتی هیچ کس نمی‌تواند در ذیل تئوری ولایت فقیه، عدالت بورزد چون همان‌گونه که فیلسوفان قدیمی گفته‌اند، قدرت مطلقه فساد مطلق می‌آورد. پارساترین فرد هم اگر در راس جامعه با قدرت غیرپاسخگو قرار گیرد بعد از چند سال بسیار از عدالت فاصله خواهد گرفت. لذا تئوری ولایت فقیه آیت‌الله خمینی از همان آغاز یک تئوری غیر اخلاقی بود.»[۵۹]
  • آرش نراقی در سخنرانی‌ای که در کنفرانس «ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری» داشت در نقد نظریه ولایت مطلقه فقیه گفته‌است: «در چارچوب این نظریه، خوب و بد امور یکسره در گرو تشخیص و تصمیم ولی فقیه‌است، و هیچ قید مستقلی دامنه تصمیمات ولی فقیه را مقید نمی‌کند: هرچه آن خسرو کند شیرین کند! اگر ولی فقیه تشخیص دهد که دروغ گفتن، بهتان زدن، تقلب کردن، ریختن خون بیگناهان، یا تجاوز جنسی به منتقدان، برای حفظ پایه‌های نظام ضروری است، در آن صورت انجام این اعمال اخلاقاً برای مؤمنان و مقلّدان مجاز، و بلکه واجب می‌شود. اما نظام اخلاقی ای که در آن دروغ گفتن، بهتان زدن، تجاوز جنسی، قتل انسان بیگناه، اضرار به غیر، و امثال آنها مجاز باشد عین بی اخلاقی است. زندگی بر مبنای این نوع مصلحت گرایی لگام گسیخته نهایتاً با بی اخلاقی یا هرج و مرج و آنارشی اخلاقی فاصله‌ای ندارد. اخلاق برآمده از نظریه ولایت مطلقه فقیه در نهایت نوعی بی اخلاقی مقدس مآبانه از کار درمی آید.»

[h=3]مدار خبرگان ـ رهبری[/h]فرآیند انتخاب ولی فقیهِ حاکم و اعضای مجلس خبرگان رهبری یک سیکل معیوب و مداری بسته‌ است؛ بطوری که مدار معیوب منجر به تقویت و بازتولید خودکامگی و اقتدارگرایی می‌شود. شخص رهبر فقهای شورای نگهبان (نیمی از اعضای این نهاد) را منصوب می‌کند. شش عضو دیگر شورای نگهبان، حقوقدان‌های منتخب رییس قوه قضاییه هستند (که خود او توسط رهبری منصوب شده)، و این حقوقدان‌ها باید از مجلسی که نمایندگانش را باز شورای نگهبان از فیلتر نظارت استصوابی عبور داده، رأی اعتماد بگیرند. چنین شورای نگهبانی فهرست نامزدهای مجلس خبرگان را نهایی می‌کند. شورای نگهبان بر مبنای قانون انتخابات مجلس خبرگان، «مرجع تشخیص واجدان شرایط» است. این‌چنین، تایید صلاحیت‌ نامزدها مبتنی است بر نگاه سیاسی غالب و حاکم در شورای نگهبان. آنجا که این نهاد، مانعی پیشینی برای ورود هر «غیرخودی» به مجلس خبرگان محسوب می‌شود. چنین مجلس خبرگانی قرار است بر کار رهبری نظارت یا او را برکنار کند، یا رهبر جدیدی برگزیند و این مسیری معیوب و مداری بسته است.رئیس مجلس خبرگان رهبری هرچند از وجود «کمیسیون تحقیق» خبر می‌دهد که «عالی‌ترین کمیسیون مجلس خبرگان رهبری است» و «بر کار ولی امر نظارت دارد»، منتهای مراتب در تمام ربع قرن سپری شده از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، نه فقط این کمیسیون که مجلس خبرگان، تنها در جایگاه ستایش و تایید رهبری قرار داشته و خبری از پرسش و نقد و مواخذه نبوده است

[=arial]

Dahim Darni;719767 نوشت:
آمریکا ، اسرائیل ، روسیه ، چین

میشه دو تا از اون کمکهایی که این کشورها در زمان جنگ ایران و عراق حاضر بودند به ما بدهند رو نام ببرید تا ما هم بدونیم ؟؟!!

Dahim Darni;719767 نوشت:
آیا حکومت جمهوری اسلامی توانسته جنگنده ای مشابه تامکت f-14 بسازد ؟!

پهلوی های ملعون 50 سال این مملکت دستشون بود ، بهتر است بدونید در اون زمان در ده سال اخر حکومت نحسشان میانگین روزانه 4 میلیون بشکه نفت صادر میکردند!! حالا بهتر است بفرمایید توی این مدت با این میزان صادرات نفت و با جمعیت میانگین 30 میلیون نفری اون موقع چه هنری برای این مملکت به خرج دادند ؟!!

نفرمایید واردات کردند و این خودش خیلی هنر هست !!

این حکومت در طول 37 سال حکومتش با این تحریم هایی که از اول به همراه داشته و حدود 10 سال جنگ و ویرانی در حال حاضر به قدرت های برتری در بسیاری از عرصه ها دست یافته است .

اگر نمونه میخواهید رشد علمی ایران در زمینه نانو ( بین ده کشور اول دنیا) ، پیوستن به کشورهای ارسال کننده ماهواره به فضا ( جزو ده کشور اول دنیا) ، رشد علمی بی سابقه در دنیا ( به گفته منابه معتبر آمریکایی رشد علمی ایران 11 برابر متوسط دنیا) ، داشتن چرخه کامل سوخت هسته ای در دنیا ( جزو 7 کشور اول دنیا) ، قرار گرفتن در بین کشورهای متخصص در عرصه سلول های بنیادین ، خود کفایی در عرصه های صنعتی هماند ساخت نیروگاه ها و سدها و صادرات فنی این صنایع به دنیا.

حالا میشه شما از افتخارات پهلوی های فاسد بفرمایید ؟؟ حتما هدیه بحرین به یک مشت مفتخور عرب و امضای تعهدهای ننگینی مثل کاپیتولاسیون و برده کردن ایرانی ها و ... رو جزو افتخارات اونها میدونید ؟!!

Dahim Darni;719767 نوشت:
توقعی که ما از شاه و حکومتش داریم این نیست که از همان اول و از صفر آستین بالا بزند و شروع به ساخت داخلی بکند ، همینکه این تجهیزات و امکانات ( که صرفا نظامی هم نیستند و در ابعاد دیگر هم هستند ) را به کشور وارد کرده ، کار بزرگی انجام داده .

عجب کاتر با عظمتی هستش که پول مفت مملکت رو بدهند به آمریکایی ها و اجانب و واردات کنند!! این توقع رو از شاه نداشتید که به خودش زحمت بده و مملکت رو سر و سامان بده ، ولی ظاهرا این توقع رو از این حکومت دارید که غلط های اون موقع رو هم این حکومت باید جوابگو باشه ؟!

Dahim Darni;719767 نوشت:
در اینکه این فناوری ها تماما بومی هستند من به استناد گفته های کارشناسان نظامی شک دارم . ولی حتی اگر هم کاملا بومی باشند ، کارآیی لازم را ندارند . اگر کارایی لازم را داشتند ایران اینقدر برای خرید اس-300 های روسیه تلاش نمیکرد .

اولا میشه بفرمایید به استناد کدوم کارشناسان به فن آوری های نظامی شک دارید ؟؟ ( خواهشا غیر از بی بی سی و صدای آمریکا )

دوما؛ اگر این فن آوری های نظامی ایران کارایی ندارند آمریکا و اسرائیل و غیره عاشق تفکرات امثال شما هستند که به ایران حمله نمیکنند ؟! بهتر است یه نگاهی به کشورهای دور و بر خودتون بیاندازید تا بفهمید که این فن آوری های نظامی کارایی داره یا نه ؟

Dahim Darni;719767 نوشت:
اگر ایران وارد نبرد با انگلیس و روسیه میشد ، حجم ویرانی که به بار می آمد قابل پیش بینی نبود ، به خصوص که احتمالا پای آمریکا هم به بازی باز می شد و آن وقت ایران به یک ویرانه به معنای واقعی کلمه تبدیل میشد .

نمیدانم چند سالتون هست ولی بهتر هست یک دوره وقایع جنگ 8 ساله رو مرور بفررمایید تا ببینید اون موقع که دنیا به ایران سیم خاردار هم نمیداد ، همین ایران جلوی دنیایی که همه جوره صدام رو تسلیح میکردند ایستاد. فقط از 20 کشور دنیا ایران اسیر جنگی داشت . حالا بعد از 20 سال از اون جنگ فکر میکنید ایران توی جنگ در به داغون میشه ؟؟!

Dahim Darni;719767 نوشت:
عرض کردم که حدود 40 کشور این مصونیت را برای مستشاران آمریکائی پذیرفته بودند ، پس ایران تنها کشور نبوده است .

آیا این مصونیت تنها برای امریکایی ها لازم بود ؟ ایا ایریانی ها این حرمت رو نداشتند ؟ توی این حکومت چند تا از این توافق نامه ها امضا شد ؟! راستی حق توحش گرفتن از ایرانی ها رو میشه مثل این قضیه ماست مالی کنید ؟

Dahim Darni;719767 نوشت:
اولا که در این 26 هفت سال ما گزارش ندیدیم ، جز آنکه گفته اند عملکرد رهبر هرسال بهتر هم شده !!!

خوب میشه بفرمایید گزارش رو شما چی معنا میکنید ؟ اگر میگفتند رهبری خیلی ضعف پیدا کرده اونوقت میشد به عنوان گزارش روی اون حساب کرد ؟!

سید محمد جواد;719779 نوشت:
سید محمدکاظم شریعتمداری مخالف اختیارات نامحدود ولی فقیه بود و به اصل ۱۱۰ قانون اساسی رأی نداد
حسینعلی منتظری ولایت فقیه جامع‌الشرایط را تأیید می‌کند ولی ولایت مطلقهٔ فقیه را از مصادیق شرک می‌داند.]
سید ابوالقاسم خویی نظریهٔ ولایت فقیه را یک «بدعت عاری از هرگونه پشتوانه در قوانین و حکمت شیعی» می‌دانست.[۴۱][۴۲][۴۳] او می‌گوید: «ولایت در زمان غیبت با هیچ دلیلی برای فقها اثبات نمی‌شود. «ولایت» تنها به پیامبر (ص) و ائمه (علیهم السلام) اختصاص دارد. آن‌چه از روایات برای فقها، اثبات می‌شود دو امر است، نفوذ قضاوت، حجیت فتوای‌شان. اما حق تصرف در اموال قاصران و غیر ایشان ـ که از شئون «ولایت» است ـ ندارند مگر در امور حسبیه[۴۴] و فقها در این محدوده «ولایت» دارند، اما نه به معنای ادعا شده [یعنی نه به معنای ولایت] بلکه به معنای نفوذ تصرفاتش یا تصرفات وکیلش... بنابراین، آن‌چه برای فقیه، ثابت می‌باشد «جواز تصرف» است، نه «ولایت».»[۴۵]
سید حسن طباطبایی قمی با نظریهٔ ولایت فقیه مخالف بود. او براین اعتقاد بود که در شرایط کنونی امکان برقراری حکومت اسلامی وجود ندارد.[۴۶]
سید علی سیستانی دربارهٔ ولایت فقیه چنین بیان می‌کند که ولایت در آن چه - به اصطلاح فقها - امور حسبیه خوانده می‌شود برای هر فقیهی که جامع شرایط تقلید باشد ثابت است. و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامی بر آن‌ها متوقف است هم در شخص فقیه و هم در شرایط به کار بستن ولایت امور دیگری معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامهٔ مؤمنین.[۴۷]
مرتضی مطهری در کتاب پیرامون انقلاب اسلامی می‌گوید:«ولایت فقیه به این معنا نیست که فقیه خود در رأس دولت قرار گیرد و عملاً حکومت کند. نقش فقیه در یک کشور اسلامی... نقش یک ایدئولوگ است نه نقش یک حاکم.... تصور مردم آن روز ـ دورهٔ مشروطیت ـ و نیز تصور مردم ما از ولایت فقیه این نبود و نیست که فقها حکومت کنند و ادارهٔ مملکت را به‌دست گیرند...»[۴۸][۴۹]
سید علی امین فقیه لبنانی، عذرخواهی حسینعلی منتظری از مردم و اعتراض فرزندان انقلاب ایران و دوستان روح‌الله خمینی به «ولی فقیه» را نشانهٔ آن می‌داند که این نظریه آزمون خود را پس داده و در آزمون اجرا مردود شده‌است.[۵۰][۵۱]
محمد صادقی تهرانی در کتاب حکومت صالحان یا ولایت فقیهان به رد این نظریه پرداخته‌است.[۵۲]
مهدی حائری یزدی او ابداع کنندهٔ نظریه وکالت مالکان شخصی مشاع در فقه سیاسی شیعه‌است. او در این نظریه حق حکومت را به تمام اهالی سرزمین که از نظر او مالکان طبیعی آن هستند می‌دهد و حکومت‌گران را نمایندگان و وکلای مردم می‌داند. وی در موارد بسیاری از جمله مخدوش دانستن تئوری ولایت فقیه با روح‌الله خمینی اختلاف نظر داشت [۵۳] و احتمالاً نخستین پژوهش‌گری بود که در کتاب حکمت و حکومت به‌طور تئوریک نظریهٔ ولایت فقیه را به چالش کشید. [۵۴]
سید محمدجواد غروی او حدیث مقبوله عمر بن حنظله (مورد استناد در موضوع ولایت فقیه) و حدیث من بلغه ثواب (مورد استناد در موضوع تقلید و ظن فقیه) را از مجعولات شمرده و این دو را از مهمترین اخبار آحاد منحوله در ایجاد انحراف و کژی در اسلام و شیعه قلمداد کرده‌است.[۵۵]
یعسوب‌الدین رستگار جویباری
محمدحسین فضل‌الله وی ولایت مطلقه فقیه را باطل می‌دانست.[۵۶] همچنین وی در این باره می‌گوید: «من به ولایت مطلق فقیه اعتقاد ندارم. ولی به این اعتقاد دارم که در اسلام اصلی وجود دارد و آن حفظ نظم جامعه و حفظ نظم امینتی و اقتصادی و اجتماعی است. اگر حفظ این نظام به این متوقف باشد که ولی فقیه و مشاورانش حکومت را به دست بگیرد، ما آن را قبول داریم. اما اگر حفظ این نظام متوقف به آن نباشد، می‌توانیم شخص امین و مخلص و مشاوران متخصصی را برگزینیم که به او در اداره امور دولت کمک کنند و در نتیجه به ولایت فقیه نیازی نیست.»[۵۷] در مصاحبه‌ای گفت: با ولایت فقیه در ایران موافق است، چون ولایت فقیه در ایران با نظام جمهوری اسلامی سازگار است؛ اما با ولایت فقیه در لبنان مخالف است، چون با واقعیت‌های سیاسی در آن‌جا سازگار نیست.[۵۸]
اسدالله بیات زنجانی اودر پرسش یکی از مقلدان خود درباره ولایت فقیه گفته است: «اصل ولایت فقیه امری سیاسی و فقهی و مورد اختلاف بین فقیهان است و اگرچه به نظر صحیح می‌آید لیکن نه خودش اصل دین و نه انکارش کفرآور و فسق است. کسانی که غیر از این را می گویند نیز اهل بدعت بوده و از باب نهی از منکر باید آنان را طرد کرد و اگر عالمی نیز اینگونه حرف بزند، موجب سلب عدالتش می‌شود و پشت سر او نمی‌شود نماز خواند.» [۵۹]
عبدالکریم سروش انتقاداتی را نسبت به تئوری ولایت فقیه وارد کرده و گفته‌است: «تئوری ولایت فقیه، عین استبداد دینی است و با این تئوری اصولاً نمی‌توان نظم دموکراتیک به وجود آورد. حتی هیچ کس نمی‌تواند در ذیل تئوری ولایت فقیه، عدالت بورزد چون همان‌گونه که فیلسوفان قدیمی گفته‌اند، قدرت مطلقه فساد مطلق می‌آورد. پارساترین فرد هم اگر در راس جامعه با قدرت غیرپاسخگو قرار گیرد بعد از چند سال بسیار از عدالت فاصله خواهد گرفت. لذا تئوری ولایت فقیه آیت‌الله خمینی از همان آغاز یک تئوری غیر اخلاقی بود.»[۵۹]
آرش نراقی در سخنرانی‌ای که در کنفرانس «ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری» داشت در نقد نظریه ولایت مطلقه فقیه گفته‌است: «در چارچوب این نظریه، خوب و بد امور یکسره در گرو تشخیص و تصمیم ولی فقیه‌است، و هیچ قید مستقلی دامنه تصمیمات ولی فقیه را مقید نمی‌کند: هرچه آن خسرو کند شیرین کند! اگر ولی فقیه تشخیص دهد که دروغ گفتن، بهتان زدن، تقلب کردن، ریختن خون بیگناهان، یا تجاوز جنسی به منتقدان، برای حفظ پایه‌های نظام ضروری است، در آن صورت انجام این اعمال اخلاقاً برای مؤمنان و مقلّدان مجاز، و بلکه واجب می‌شود. اما نظام اخلاقی ای که در آن دروغ گفتن، بهتان زدن، تجاوز جنسی، قتل انسان بیگناه، اضرار به غیر، و امثال آنها مجاز باشد عین بی اخلاقی است. زندگی بر مبنای این نوع مصلحت گرایی لگام گسیخته نهایتاً با بی اخلاقی یا هرج و مرج و آنارشی اخلاقی فاصله‌ای ندارد. اخلاق برآمده از نظریه ولایت مطلقه فقیه در نهایت نوعی بی اخلاقی مقدس مآبانه از کار درمی آید.»

اولا؛ سخن بعضی از این آقایان رو تقطیع فرموده اید و مشخص است که از حقیقت فراری هستید !

دوما؛ میشه از نظر علمی این افراد رو معرفی کنید تا بفهمیم با چه کسانی مواجه هستیم ؟ کسی که کلا با عقاید اسلامی مشکل داره به نظرتون میشه در این مسائل نظرش رو مورد توجه قرار داد /؟

[="Verdana"][="Black"]

عبدالقائم;719820 نوشت:
پهلوی های ملعون 50 سال این مملکت دستشون بود ، بهتر است بدونید در اون زمان در ده سال اخر حکومت نحسشان میانگین روزانه 4 میلیون بشکه نفت صادر میکردند!! حالا بهتر است بفرمایید توی این مدت با این میزان صادرات نفت و با جمعیت میانگین 30 میلیون نفری اون موقع چه هنری برای این مملکت به خرج دادند ؟!!

عبدالقائم;719820 نوشت:
حالا میشه شما از افتخارات پهلوی های فاسد بفرمایید ؟؟ حتما هدیه بحرین به یک مشت مفتخور عرب و امضای تعهدهای ننگینی مثل کاپیتولاسیون و برده کردن ایرانی ها و ... رو جزو افتخارات اونها میدونید ؟!!

عبدالقائم;719820 نوشت:
عجب کاتر با عظمتی هستش که پول مفت مملکت رو بدهند به آمریکایی ها و اجانب و واردات کنند!! این توقع رو از شاه نداشتید که به خودش زحمت بده و مملکت رو سر و سامان بده ، ولی ظاهرا این توقع رو از این حکومت دارید که غلط های اون موقع رو هم این حکومت باید جوابگو باشه ؟!

از این بگذریم که یه دفعه وارد بحث شدید و مقدمات بحث من و کارشناس رو بدون مطالعه رها کردید و به آخرین پست من پاسخ هائی آشفته و در عین حال تکراری داید ، پاسخ هائی که قبلا به اونها جواب داده بودم .

در عین حال با اینکه من و کارشناس با هم اختلاف نظر جدی داریم ، اما نه من توهین کردم و نه توهینی از ایشون دیدم ، بر خلاف ورود سرزده شما که با فحش و بد و بیراه به حکومت سابق شروع شده ( خدا آخرش رو به خیر کنه ).

به همین دلیل شما لطف کنید و اجازه بدید بحث من با کارشناس ادامه پیدا کنه که امیدوارم به نتیجه خوبی برسیم . مسلما به بسیاری از سوالات و ابهامات شما هم در خلال بحث با کارشناس پاسخ داده خواهد شد .

موید باشید .:Gol:[/]

[=arial]

Dahim Darni;719849 نوشت:
با فحش و بد و بیراه به حکومت سابق شروع شده ( خدا آخرش رو به خیر کنه )

ببخشید نمیدونستم که اینقدر حکومت سابق برایتان ارزشمند و قابل احترام هست که از بیان واقعیت های درباره اون اینقدر ناراحت میشوید !!!

[=arial]راستی کتاب خاطرات فرح دیبا و هویدا و الباقی این خاندان فاسد رو مطالعه فرمودید ؟!! شاید اونها هم خیلی بی ادب هستند که به شاه و خودشون بی ادبی کردند !!

واقعا که !!!

عبدالقائم;719820 نوشت:
نمیدانم چند سالتون هست ولی بهتر هست یک دوره وقایع جنگ 8 ساله رو مرور بفررمایید تا ببینید اون موقع که دنیا به ایران سیم خاردار هم نمیداد ، همین ایران جلوی دنیایی که همه جوره صدام رو تسلیح میکردند ایستاد. فقط از 20 کشور دنیا ایران اسیر جنگی داشت . حالا بعد از 20 سال از اون جنگ فکر میکنید ایران توی جنگ در به داغون میشه ؟؟!

دوست عزیز
جنگ ایران کاملا یک جنگ ابلهانه و بی ارزش بود که به ضرر ایران تمام شد هرچند که ایران در جنگ پیروز شد اما باعث شد ایرانی که 300 سال از دنیا عقب بود سی سال نیز عقب بموند!
در زمان جنگ ارتش منحل شده بود و کلی ریخت و پاش شده بود و عده ای نادان شده بودند فرمانده سپاه و یک سری بچه هایی که هنوز به سن تکلیف نرسیده بودند با مداحی های چند جاهل جو گیر می شدند میرفتند به میدان!
اونوقت جنگ جهانی دوم که خونین تر از جنگ ایران و عراق بود 6 سال طول کشید!به نظر شما من شهدای استالینگراد که 1,100,000نفر بودند و همگی تا آخرین لحظه مبارزه کردند رو ول کنم و به 175 غواص کشته شده(نه شهید) که به خاطر بی تدبیری فرماندهان بی عرضه کشته شدند احترام بذارم؟(و مثل ماهی تور ماهیگیری انداختن و گرفتنشون!آدم خندش میگیره آخه کجای تاریخ معاصر نوشته یه کشور توسعه نیافته مثل عراق که 3 سال طول کشید تا سرباز جور کنه برای حمله به ایران (یعنی انقد ارتش مزخرفی دارند) از کشور قدرت 5 جهان تونسته اینهمه اسیر بگیره؟!:read:)

عبدالقائم;719852 نوشت:
ببخشید نمیدونستم که اینقدر حکومت سابق برایتان ارزشمند و قابل احترام هست که از بیان واقعیت های درباره اون اینقدر ناراحت میشوید !!!

دوست عزیز
به جز هخامنشیان و صفویان تا حالا که حاکم درست حسابی بر ایران حکومت نکرده!
من نه به این حکومت اعتقاد نه به حکومت قبلی!هر دو عین هم اداره شدند بلکه حکومت قبلی شفاف تر بود ولی الان هزاران نفر اختلاص میکنند اما آقای خامنه ای هیچ کاری انجام نمیده!مثلا رهبرن!
صد رحمت به آیت الله خمینی که می خواستند ایران شورایی اداره بشه که خوشبختانه به همت آقای هاشمی و خامنه ای دوباره سلطنتی شده!فک کنم نفر بعدی نوه آقای خمینی باشه:Nishkhand:

[="Verdana"][="Black"]

мя.đđøšeя;719919 نوشت:
دوست عزیز
جنگ ایران کاملا یک جنگ ابلهانه و بی ارزش بود که به ضرر ایران تمام شد هرچند که ایران در جنگ پیروز شد اما باعث شد ایرانی که 300 سال از دنیا عقب بود سی سال نیز عقب بموند!
در زمان جنگ ارتش منحل شده بود و کلی ریخت و پاش شده بود و عده ای نادان شده بودند فرمانده سپاه و یک سری بچه هایی که هنوز به سن تکلیف نرسیده بودند با مداحی های چند جاهل جو گیر می شدند میرفتند به میدان!
اونوقت جنگ جهانی دوم که خونین تر از جنگ ایران و عراق بود 6 سال طول کشید!به نظر شما من شهدای استالینگراد که 1,100,000نفر بودند و همگی تا آخرین لحظه مبارزه کردند رو ول کنم و به 175 غواص کشته شده(نه شهید) که به خاطر بی تدبیری فرماندهان بی عرضه کشته شدند احترام بذارم؟(و مثل ماهی تور ماهیگیری انداختن و گرفتنشون!آدم خندش میگیره آخه کجای تاریخ معاصر نوشته یه کشور توسعه نیافته مثل عراق که 3 سال طول کشید تا سرباز جور کنه برای حمله به ایران (یعنی انقد ارتش مزخرفی دارند) از کشور قدرت 5 جهان تونسته اینهمه اسیر بگیره؟!)

دیگه شما از این طرف افتادی .

مخاطب قرار دادن کسایی که برای این مملکت از جان خودشون گذشتند ، به این شکل اصلا درست نیست . حالا جنگ به هر دلیلی آغاز شده باشه و به هر دلیلی ادامه پیدا کرده باشه ، شهیدان « همگی » ارزشمند و محترم اند . و احترام به اونها خاص گروه ویژه ای نیست . همه باید به اونها احترام بذارن .

عبدالقائم;719852 نوشت:

هیچ واقعیتی نیست و همه توهمات ناشی از عدم درک درست و آگاهی کافی به مسائل است . نمونه هایی از این موارد در همین تاپیک اثبات شد . در بحث من و کارشناس موجود هست . صبور باشید و البته بدون تعصب قضاوت کنید . بحث من با کارشناس ادامه خواهد داشت .[/]

[=arial]

мя.đđøšeя;719919 نوشت:

یه کم یواش تر !! به کجا چنین شتابان ؟!!

خوب الحمدلله که معترف هستید ایران پیروز جنگ بود. اگه پشیمان نشوید !

دوما تکلیف خودتون با خودتون روشن هست یا خیر ؟! ایران مگر شروع کننده جنگ بود ؟ این جنگ به ایران تحمیل شد . توقع داشتید که ایران در این رابطه موضعش چی باشه ؟ اینکه خرمشهر رو مثل شاه فاسد و بی خیال که بحررین رو به اعراب شیخ نشین هدیه داد ، ایران هم همین کار رو بکنه ؟!

با کلمه ای به عنوان غیرت و وطن دوستی و شرف اشنائیت دارید ؟ اینها همون چیزهایی هست که این حکومت حاضر نشد کوتاه بیاد و به دفاع از خودش پرداخت.

мя.đđøšeя;719919 نوشت:
فرمانده سپاه و یک سری بچه هایی که هنوز به سن تکلیف نرسیده بودند با مداحی های چند جاهل جو گیر می شدند میرفتند به میدان!

خوب اگه اینطور هست که شما میفرمایید چرا در هیچ جای دنیا از این نوع شیوه استفاده نمیکنند و به قول شما با مداحی چند نفر جاهل سربازانشون رو به میدان نمیفرستند ؟ !

بهتر هست که از خواب بیدار شوید ، همون بچه های به سن تکلیف نرسیده درک و معرفتشون خیلی بیشتر از ادم های به اصظلاح عاقل و دانشمند هست که با محاشباتت عقلی خودشون میفرمایند؛ مگه میشه ؟! مگه داریم ؟! ... اگر با اصول غیرت و شرف و مذهب اشنائیت کامل داشته باشید ؛ میفهمید وقتی که یک مشت اجنبی به خاک میهنت حمله کنه و به ناموست تجاوز کنه ( ارجاعتان میدهم به تجاوزهایی که در خرمشهر به دختران باکره صورت گرفت!) اونوقت دیگه نیازی به مداحی چندتا جاهل نیست بلکه گوش دادن به نجوای غیرت و شرف بچه به سن تکلیف نرسیده هم غیرتش به جوش میاد و رهسپار میدان جنگ میشه و ربطی به دوره خاصی هم نداره از کربلا با قاسم بن الحسن 13 ساله شروع میشود و تا جنگ ایران هم ادامه داره!

حال اگر شما میخواهید این دفاع و این شیوه را احمقانه و جاهلانه بخوانید بهتر است جایی تشریف ببرید که نسبت به ناموس و وطنشان غیرت ندارند...

мя.đđøšeя;719919 نوشت:
اونوقت جنگ جهانی دوم که خونین تر از جنگ ایران و عراق بود 6 سال طول کشید!به نظر شما من شهدای استالینگراد که 1,100,000نفر بودند و همگی تا آخرین لحظه مبارزه کردند رو ول کنم و به 175 غواص کشته شده(نه شهید) که به خاطر بی تدبیری فرماندهان بی عرضه کشته شدند احترام بذارم؟

جنگ جهانی را ایران به پا نکرد که بنده و امثال بنده بخواهیم آنرا تمجید یا نکوهش کنیم ... البته شما ازاد هستید که کشته شدگان این جنگ و یا استالینگراد را شهید بخوانید ولی کشته شدگان در راه دفاع از وطن و ناموس ایرانی رو عارتون بیاید که شهید بدانید و بلکه به اونها بخندید که چه ابلهانه کشته شدند !!

در ثانی در جنگ دو روی سکه وجود دارد ؛ یکی پیروزی و دیگری شکست ... بهتر هست که بدانید این شهدایی که شما هیچ افتخار و ارزشی برایتان ندارند با رذالت و پستی خودفروختگان داخلی مثل منافقین که ارزشی برای دفاع از مملکت و ناموسشان قائل نبودند و با حمایت آمریکائی ها لو رفتند و عاقبتشان آن شد ... ماهیت جنگ همین هست و اگر قرار باشد برای نتیجه کسی دست به دفاع از مملکت و شرفش بزند از همان ابندا شکست خورده هست ولی این غواصان و دیگران رفتند و جانشان را هدیه دادند که اصل دفاع از ارزشهای انسانی زنده باشد نه نتیجه گرایی، که اگر به نتیجه گرایی بود از همان بدو ایرانی که سیم خاردار نداشت برای دفاع کردن و به قول شما با ارتشی در به داغون وارد جنگ شد ، از همان اول نتیجه اش مشخص بود ....

мя.đđøšeя;719919 نوشت:
آدم خندش میگیره آخه کجای تاریخ معاصر نوشته یه کشور توسعه نیافته مثل عراق که 3 سال طول کشید تا سرباز جور کنه برای حمله به ایران (یعنی انقد ارتش مزخرفی دارند) از کشور قدرت 5 جهان تونسته اینهمه اسیر بگیره؟!

این همه >؟!! به نظرتون 175 تا خیلی ززیاد هست ؟!! اونوقت خبردارید در عملیات فتح المبین چندین هزار اسیر از عراق گرفت ... میشه بفرمایید در مقابل 175 نفر این تعداد رو چی میفرمایید ؟!!

[=arial]

мя.đđøšeя;719924 نوشت:
به جز هخامنشیان و صفویان تا حالا که حاکم درست حسابی بر ایران حکومت نکرده!

بله در چند هزار سال پیش رو قبول دارم ... اما اگر الان بودند هم فکر میکنید همین بود ؟!!

мя.đđøšeя;719924 نوشت:
من نه به این حکومت اعتقاد نه به حکومت قبلی!هر دو عین هم اداره شدند بلکه حکومت قبلی شفاف تر بود ولی الان هزاران نفر اختلاص میکنند اما آقای خامنه ای هیچ کاری انجام نمیده!مثلا رهبرن!

بنازم به شفافیت حکومت قبل !! بهتر است بنده راجع به این مسئله سخنی نگویم و شما رو ارجاع بدهم به کتاب خاطرات فرح دیبا و هویدا و ... که در راس حکومت قبل بودند ، خوشحال میشوم نظرتون رو بعد از مطالعه بدونم که آیا باز هم اختلاس های حکومت قبل رو شفاف میدونستید !!

در ثانی؛ میشه بفرمائید که رهبری چه کاری در این زمینه باید انجام دهند که انجام نداده اند ؟ آیا باید وظایف رئیس جمهور رو ایشان انجام دهند ؟ یا وظیفه بقیه ارگان خا رو باید انجام دهند ؟

یک سوال اگر ایشان نماینده یا رئیس جمهوری رو به صلاح ندانند که لیاقت اداره امور را نداارد و وی رو کنار بزند ، آیا شما و امثال شما ان موقع ایشون رو به دیکتاتوری متهم نمیکنید ؟ خواهشا منصفانه بیان بفرمائید ...
در این باره هم بهتر است یک جستجوی ساده در اینترنت بکنید تا مواضع و سخنان رهبری رو درباره مشکلات جامعه بدانید، اینکه رئیس جمهوری که بنده و شما انتخاب میکنیم و نماینده ای که بنده و شما انتخاب میکنیم هر کاری خودش دلش بخواهد انجام میدهد ، رهبری باید جوابگو باشد ؟!

мя.đđøšeя;719924 نوشت:
صد رحمت به آیت الله خمینی که می خواستند ایران شورایی اداره بشه که خوشبختانه به همت آقای هاشمی و خامنه ای دوباره سلطنتی شده!فک کنم نفر بعدی نوه آقای خمینی باشه

اولا که میشه سند سخنتون رو ارائه بفرمائید که کجا امام خمینی ره میخواستند که کشور شورایی اداره شود ؟! خواهشا هر چیزی که باب میلتون هست رو بیان نفرمایید و واقعیت ها رو بیان کنید .
دوما میشه معنای حکومت سلطنتی رو توضیح بفرمایید ؟ تا ببینیم که شباهت های این حکومت با حکومت سلطنتی چیست ؟

عبدالقائم;719853 نوشت:
راستی کتاب خاطرات فرح دیبا و هویدا و الباقی این خاندان فاسد رو مطالعه فرمودید ؟!! شاید اونها هم خیلی بی ادب هستند که به شاه و خودشون بی ادبی کردند !!

شما خاطرات اونهارو بخون من برات ثابت میکنم به نسبت سال و جمعیت حکومت اسلامی ایران خدایگان اختلاس و دزدی دولتی هست

موضوع قفل شده است