جمع بندی مشوش شدن افکار البته در دایره معنویات

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشوش شدن افکار البته در دایره معنویات

سلام،

من وقتی نماز میخونم حواسم پرت میشه البته نه جاهای غیر معموی،

مثلا توی رکوعم به فکر اینم که قنوت چه دعایی بخونم؟ یا توی قرائت حمد و سوره یهو حواسم میره سراغ گناه هایی که داشتم و یه جور استغفار از خدا حین خوندن سوره.

آیا اینا هم از مصادیق عدم داشتن حضور قلبه و باید ترک بشه؟

ممنونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

programmer1;713527 نوشت:

بله این موارد هم از جمله مصادیق عدم حضور قلب است و بهتره کم کم ترک شود تا خلوص نماز انسان بیشتر شود.

[SPOILER]این بخش کلام شما در چند حالت تصور میشه

programmer1;713527 نوشت:
یه جور استغفار از خدا حین خوندن سوره.
بد نیست منظورتون رو با همکار بخش فقه مطرح کنید تا نماز شما با خللی همراه نشود.[/SPOILER]

programmer1;713527 نوشت:
من وقتی نماز میخونم حواسم پرت میشه البته نه جاهای غیر معموی،
مثلا توی رکوعم به فکر اینم که قنوت چه دعایی بخونم؟ یا توی قرائت حمد و سوره یهو حواسم میره سراغ گناه هایی که داشتم و یه جور استغفار از خدا حین خوندن سوره.

با سلام خدمت دوستان؛

گفته شده یکی از علما رفته بود به خدمت مرحوم سیدهاشم حداد (از شاگردان مرحوم آقاسید علی قاضی)؛ مرحوم حداد از نماز خواندن این آقا پرسیده بود و این آقا هم در پاسخ گفته بودند من در نمازم به تمام چیزهایی که می‌گویم توجه می‌کنم و سعی می‌کنم به مضامین عباراتی که در نماز می‌گویم را التفات داشته باشم؛ مرحوم حداد به این آقا فرموده بود شما پس کی نماز می‌خوانی؟!

حالت ایده آل برای کسی که نماز می‌خواند آن است که از غیر حق جدا شده، با کندن اغیار از قلب خود، تنها خدا را در جان و دل خود بنشاند لذا پیامبر ص وقتی که وقت نماز می‌گشت به بلال می‌فرمود ارحنا یا بلال؛ (با گفتن اذا) ما را راحت کن ای بلال؛ در حالیکه پیامبر کسی بود که دائم الحضور بود کسی بود که دائم الذکر بود دائما خود را در محضر حق‌تعالی می‌دید اما باز هم به دلیل حضور با کثرات و ماسوی، خواستار ملاقات خصوصی با حضرت حق در نماز است.

پرسش :
من وقتی نماز میخونم حواسم پرت می شود البته نه جاهای غیر معمولی،مثلا توی رکوعم به فکر این هستم که قنوت چه دعایی بخوانم؟ یا توی قرائت حمد و سوره یک دفعه حواسم سراغ گناه هایی که داشتم، می رود و یک جور استغفار از خدا. آیا این ها هم از مصادیق عدم داشتن حضور قلب و باید ترک بشود؟

پاسخ :
بله؛ این موارد هم از جمله مصادیق عدم حضور قلب است و بهتره کم کم ترک شود تا خلوص نماز انسان بیشتر شود.

موضوع قفل شده است