صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حمله مسلمان ها به ایران و به بردگی گرفتن زنان؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  علاقه
  جنگ نرم علیه دشمنان اسلام
  نوشته
  308
  حضور
  17 روز 2 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1218

  اشاره حمله مسلمان ها به ایران و به بردگی گرفتن زنان؟
  سلام
  در جستوجو ها جواب سوالم رو گشتم اما نبود شایدم من درست نگشتم،مجبور شدم تایپیک بزنم

  برای یه بنده خدایی یه متن شبه با جواب فرستادم در مورد حمله به ایران و به بردگی گرفتم زن و بچه ها توسط مسلمونا بعد گفتش: یعنی میخایی بگی مسلمونا به ایران حمله نکردن؟
  میشه جواب بدین این سوال رو؟
  کلا داستان حمله مسلمونا به ایران چیه و چرا حمله کردن؟
  مورد تایید اسلام هست؟
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ در ساعت ۲۰:۵۹
  حضرت امام خامنه ای:
  اگر انتخابات منتهی شود به انتخاب یک انسان شایسته‌ی وارسته‌ی باعزمِ مؤمنِ انقلابىِ با همت جهادی،
  با این دو چیز،
  مقصود ملت ایران حاصل میشود.

  الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61328  با نام و یاد دوست


  حمله مسلمان ها به ایران و به بردگی گرفتن زنان؟
  کارشناس بحث: استاد ممسوس


 4. صلوات ها 8


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  با سلام و احترام و پوزش از تاخیر در پاسخگویی

  یکی از سوالات مهم و چالش برانگیز محافل و شبکه های اجتماعی که بعضا مورد سوء استفاده قرار میگیرد موضوع فتوحات و حمله مسلمانان به ایران است. مطالب مختلفی در این رابطه در اینترنت و ماهواره و وسائل ارتباط جمعی دیده میشود که برخی از این مطالب خلاف واقع و بزرگ نمایی و به نوعی اسلام ستیزی غیر علنی است که متاسفانه باعث شده عده زیادی نگاه منفی به این جریان و مسلمانان پیدا کنند. در این تاپیک سعی میشود به ابعاد مختلف فتوحات و بازتابهای آن خصوصا در عصر کنونی، پرداخته شود.

  ایا اول مسلمانان به ایرانیان حمله کردند یا ایرانیان به مسلمانان؟

  سوال اولی که در این بحث مطرح است اینکه کدامین گروه پس از بروز و ظهور اسلام بر گروه دیگر حمله کرد؟ ایا اعراب به ایرانیان و جکومت ساسانی حمله کردند یا حکومت ساسانی بر اعراب و مسلمین؟

  باور عمومی و تصور رایج بر این استوار است که مسلمانان به ایرانیان و حکومت ساسانی حمله نمودند در حالی که با تتبع و تفحص در منابع کهن تاریخی به این مطلب میرسیم که اولین درگیری با مسلمین با کمک حکومت ساسانی اتفاق افتاده است.


 6. صلوات ها 8


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  ورود اسلام به بحرین

  بحرین منطقه ای است که تحت حکومت ساسانی و جزء ایران بزرگ دوران ساسانیان بوده است. پیامبر با ارسال نامه به مرزبان هجر سیبخت و منذر بن ساوی، حاکم بحرین و فرستادن علاء حضرمی به عنوان مُبلغ دین اسلام، مردم این منطقه را به دین اسلام دعوت نمود.[1] بحرین به جزیره اوال، خطّ (قطیف)، احساء(هجر) تقسیم می­شود.[2] مستوفی وجه تسمیه بحرین را قرار گرفتن بین دو دریا برشمرده است.[3] ظاهراً دریای عمان و بحر فارس است. برخی وسعت بحرین در ساحل غربی خلیج فارس را از بصره تا عمان می­دانند.[4] بحرین امروزی، نام قدیم آن اوال بود که تا قرن پنجم هجری به این نام خوانده می­شد، سپس به بحرین معروف شد.[5] مردم این منطقه که بخش وسیعی از سواحل دریای فارس را شامل می­شد در سال هشتم هجری به دین اسلام دعوت شدند. طبری علاء حضرمی را پیک نامه پیامبر(ص) به امیر بحرین، منذر بن ساوی در سال ششم هجری برشمرده است.[6] اما اما فارسنامه ناصری که بحرین را اولین ناحیه از نواحی فارس شمرده، ورود اسلام به این منطقه را در سال دهم می­داند.[7] مردم این منطقه، دارای مذاهب مختلف مسیحی، یهودی، زرتشتی بودند. همچنین قبائل عرب عبدالقیس، بکربن وائل، تمیم، و عجمان فارس در این منطقه به سرمی­بردند. حاکم آنان منذربن ساوی و مرزبان هجر، سیبخت و اعراب و حتی عده­ای از فارسها، دعوت علاء بن حضرمی را پذیرفته و مسلمان شدند. یهود و زرتشت به پرداخت جزیه با علاء مصالحه کردند.[8] نکته قابل توجه این که در زمان پیامبر (ص) در بحرین جنگی رخ نداد وعلاء خراج و مالیات فراوانی برای پیامبر می­فرستاد.[9] از سوی دیگر فارسنامه ناصری می­نویسد: از بحرین جارود بن عمرو عبدالقیس با طایفه خود که همه مسیحی بودند در سال دهم به مدینه آمد و در محضر پیامبر (ص)، اسلام را اختیار نمود و در راه بازگشت پیامبر9 علاء حضرمی را به بحرین فرستاد و در نتیجه با تبلیغ علاء حضرمی و جارود بن عمرو عبدالقیس[10] مردم بحرین مسلمان شدند.[11] به هرصورت با توجه به گزارشهای تاریخی در مورد ورود اسلام به بحرین قدر متیقن از این گزارشها این است که در زمان پیامبر، اسلام وارد بحرین شد. اولین والی که پیامبر به بحرین فرستاد خود علاء حضرمی بود که هم در امر ترویج اسلام و هم در مقام عامل پیامبر در بحرین عمل می­کرد.[12]


  [1]. بلاذری، فتوح البلدان، ص85.

  [2]. جعفریان، اطلس شیعه، تهران، نیروهای مسلح، 1378ش. ص434.

  [3]. مستوفی نزهة القلوب،ص 137.

  [4]. اطلس شیعه، همان.

  [5] همان ص434.

  [6]. تاریخ طبری، ج2 ص645.

  [7]. حسینی فسایی، پیشین، ج1 ص171.

  [8]. بلاذری، فتوح البلدان، ص85-86-87.

  [9]. همان، ص88-89.

  [10]. وی در سال عام الوفود با قبیله خود از بحرین نزد پیامبر امد و از کیش مسیحی به اسلام روی آورد و در زمان رحلت پیامبر اکثر مردم بحرین مرتد شدند اما او بر ایمان خود استوار ماند وی در فتوحات دوران خلیفه دوم در منطقه فارس کشته شد. تاریخ ابن خلدون، ج1 ص459و 534.

  [11]. حسینی فسایی، پیشین، ج1 ص171.

  [12]. ابن اعثم کوفی، پیشین، ج1 ص40، تاریخ طبری، ج3 ص137.

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  در زمان پیامبر برای مسلمانان در بحرین مشکلی پیش نیامد با این که بحرین جزء حکومت ایرانی ساسانیان بود و آنان مذهب زرتشتی داشتند. اما پس از رحلت پیامبر9، مناطق مختلفی از جمله بحرین به دشمنی با اسلام پرداخته و از دین خارج شدند. خلیفه اول با مشکل بزرگی روبرو بود و باید با این اوضاع مقابله می­کرد از این رو برای غلبه براین وضعیت بغرنج، سپاهیانی را به مناطق آشوب زده ارسال کرد. عده­ای به یمامه، یمن، تهامه، دبا و به سوی قبائل مرتد مسیلمه، بنی­سلیم، حارث، ودیعه و خصوصا علاء حضرمی را به بحرین فرستاد.[1] بحرین پس از رحلت پیامبراعظم و بازگشت علاء حضرمی به مدینه، شاهد شورش و ارتداد شد. طبق اخبار منابع کهن قبیله عرب بکر بن وائل، دست از اسلام کشیده و با قبیله مسلمان عبدالقیس به نبرد برخاستند. مرتدین پا را فراتر گذاشته و از پادشاه ساسانی تقاضای کمک نمودند. آنان برای پادشاه ایران نوشتند: اکنون که فرد هاشمی از دنیا رفته و پیرمرد ضعیفی، جای او را گرفته و عامل او هم بازگشته برای ما حاکمی را ارسال کنید و ما را در جنگ و نبرد علیه قبیله مسلمان عبدالقیس یاری نمایید. پادشاه ساسانی برای آنان حاکمی معین و (7000) سواره نظام را گسیل داشت و مسلمانان در این جنگ شکست خورده و به مناطق مختلف پناهنده شدند.[2] باید توجه داشت اولین نبردی که بین مسلمانان و ساسانیان در ایران رخ داد، همین جنگ بود آن هم نه مسلمانان حجاز بلکه مسلمانان ایران زیرا اسلام در زمان پیامبر وارد بحرین شد و پس از رحلت پیامبر9، بیشتر مردم بحرین، مرتد شدند، اما قبیله عبدالقیس که بزرگ آنان جارود بود بر مسلمانی خود پابر جا بودند و از آن جا که بحرین از ممالک ایران محسوب می­شد، ساسانیان زرتشتی، خوش نداشتند مذهب اسلام در ایران رسوخ کند از این رو ساسانیان به مرتدین بحرین که به جنگ با تازه مسلمانان این منطقه روی آورده بودند، کمک کردند. وقتی خبر به مدینه رسید، خلیفه اول علاء حضرمی را با 2000 مرد جنگی از مهاجر و انصار، رهسپار بحرین نمود. علاء حضرمی با سپاه خود و یاری قبیله تازه مسلمان عبدالقیس توانست مرتدین و سربازان عجمی را شکست دهد و از طرف ابوبکر دوباره عامل و کارگزار بحرین گردید.[3]


  [1]. تاریخ طبری، ج3 ص427.

  [2]. ابن اعثم، پیشین ج1 ص40.

  [3]. همان.

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  حقیقتا اولین رویارویی مسلمانان عربستان با سپاهیان فارس در این نبرد رقم می­خورد آن هم پس از رحلت پیامبر در سال یازدهم هجری زیرادر این نبرد، لشکریان ساسانی حضور دارند. این تحولات در حقیقت برای اولین بار در ایران رخ می­دهد زیرا تا قبل از این مورد حمله­ای از مسلمانان به سوی ایران گزارش نشده است. انگیزه حمله مسلمانان به سوی بحرین، دفاع از تازه مسلمانان بحرین در برابر مرتدین و سپاهیان حکومت ساسانی است. در نتیجه، اوضاع بحرین آرام می­شود. بنابراین طبق نظر مورخین مانند ابن­اعثم، بلاذری، طبری، ابن­خلدون، فارسنامه ناصری، بحرین از نواحی ایران و فارس بوده و اسلام از طریق بحرین که بخشی از ناحیه فارس بوده وارد شده است. 12. صلوات ها 8


 13. #7

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  85 روز 19 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40425  نقل قول نوشته اصلی توسط چیتــــــا نمایش پست ها
  سلام
  در جستوجو ها جواب سوالم رو گشتم اما نبود شایدم من درست نگشتم،مجبور شدم تایپیک بزنم

  برای یه بنده خدایی یه متن شبه با جواب فرستادم در مورد حمله به ایران و به بردگی گرفتم زن و بچه ها توسط مسلمونا بعد گفتش: یعنی میخایی بگی مسلمونا به ایران حمله نکردن؟
  میشه جواب بدین این سوال رو؟
  کلا داستان حمله مسلمونا به ایران چیه و چرا حمله کردن؟
  مورد تایید اسلام هست؟
  با سلام

  چگونگی ورود اسلام به ایران

  آیا حمله اعراب پس از پیامبر اسلام به ایران و روم شرقی ، حرکتی اسلامی بوده؟

  حمله اعراب به ایران

  در حمله عربها به ایران چندتا عرب کشته شد؟ قبرشون کجاست؟

  کتابسوزی زمان حمله مسلمانان به ایران حقیقت داره؟

  ایا اسلام به زور وارد ایران شده است؟

  یک شبهه تاریخی (مساله فتوحات اعراب در ایران )


  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  با سلام ورخورد و احترام

  همانطور که در پستهای گذشته بیان شد اولین برخورد و رویارویی ایرانیان با اسلام و مسلمانان در ایران قدیم اتفاق افتاد و این در حالی بود که حکومت ساسانی به کمک مرتدین بحرین آمد تا مسلمانان این منطقه را در نبردی نابرابر قلع و قمع کند.
  بنابر این میتوان گفت اول حکومت ساسانی ایران به مسلمین و اعراب قبیله عبدالقیس حمله کرد.

 16. صلوات ها 6


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  برخی تصور میکنند ورود اسلام به ایران به زور شمشیر و فشار و ارعاب و تهدید بوده است در حالی که اگر تاریخ را خوب بررسی کنیم نه تنها ورود اسلام به ایران با زور شمشیر نبوده است حتی از طریق فتوحات دوران خود خلفا هم نبوده بلکه در دوران خود پیامبر اسلام وارد ایران گردید.
  در این باره به برخی از شواهد و استنادات تاریخی اشاره میشود.
  همانگونه که بیان شد بحرین جزو مناطق ایران بوده است. اخبارالطوال گزارش می­کند: انوشیروان، ایران را به چهار بخش تقسیم نمود که بخش سوم از فارس، اهواز تا بحرین را شامل می­شد.[1] بلاذری و ابن اعثم گزارش کرده­ اند که بحرین یکی از مناطق ایران است و پیامبر (ص) در سال هشتم هجری با ارسال مُبلّغی به نام علاء حضرمی، مردم این منطقه را به دین اسلام، دعوت کرد.[2] ابن خلدون هم بحرین را از ممالک ایران شمرده است.[3] در دوران حکومت ساسانیان سلاطین برای بحرین مرزبان تعیین می­کردند.[4] حتی ایرانیان فراوانی در سه شهر بحرین به نام شاپور، دارین و زاره، زندگی می­کردند که در جریان مرتدین بحرین، علاء حضرمی به سختی توانست بر آنان غلبه کند.[5] اما باید توجه داشت که بحرین از محدوده منطقه فارس به عنوان یکی از مناطق ایران محسوب می­شود. زیرا مستوفی بحرین را از جزایر منطقه فارس معرفی نموده است.[6] شهر هَجَر که در قدیم، مرکز بحرین بود در بین ایرانیان، شهرت داشت. مردم اصفهان، ری، فارس، کرمان و همدان این شهر را به خوبی می­شناختند. در بین مردم ایران مثل«خرما به هجر بردن» مانند «زیره به کرمان بردن» معروف بود.[7] حتی ابن حجر عسقلانی در الاصابه رُشید هَجَری را رشید فارسی معرفی نموده است.[8] در دوران خلفا تا زمان حجاج ثقفی، بحرین و جزایر خلیج فارس، تحت حکومت عراقین وفارس بود.[9] مدتی خوارج در سال (105ق)[10] و بعد از آن قرامطه در سال (287ق)[11] تا (339ق)[12] بر بحرین، عمان و جزایر فارس تسلط داشتند در حالی که قرامطه، خطبه به نام، خلیفه فاطمی مصر، می‌خواندند.[13] در این مدت منطقه مزبور از دست حکومت وقت خارج شده بود. تا قرن سوم حاکمیت بحرین در دست خلفا و در قرن چهار در دست، قرامطه قرار داشت. اما در دوران آل بویه، بحرین، عمان و جزایر خلیج فارس در دست حکومت شیعی آل بویه قرارگرفت. معزالدوله احمد بن بویه والی عراق در سال (352ق) مناطق بحرین، عمان و جزایر خلیج فارس را ضمیمه فارس نمود. تا اینجا مشخص شد که بحرین جزو ایران قدیم بود. اما زمانی که پیامبر برای بزرگان و سران ممالک و پادشاهان نامه نوشت و آنان را به دین اسلام دعوت کرد نامه ای به حاکم بحرین به نام منذر نوشت و او را هم به دین اسلام دعوت کرد اگر چه بحرین تحت سیطره حکومت ساسانی بود اما حاکمی هم از طرف پادشاه ساسانی برای این منطقه معین میگردید. اکنون سخن اینجاست که علاوه بر این که پیامبر حاکم بحرین را به دین اسلام دعوت کرد شخصی به نام علاء حضرمی را به عنوان عامل و مبلغ دین اسلام به این منطقه فرستادو عده کثیری از جمله قبیله عبدالقیس به اسلام روی اوردند.
  بنابر این میتوان گفت اسلام از طریق ارسال نامه و مبلغ و در زمان خود پیامبر و توسط شخص شریف ایشان وارد ایران قدیم گردید نه از طریق فتوحات در دوران خلفا


  [1]. دینوری، اخبار الطوال ص67.


  [2]. ابن اعثم، پیشین، ج1 ص40، بلاذری، احمد بن یحیی بن جابر، فتوح البلدان، بیروت، دار و مکتبة الهلال، 1988م، ص85، نزهةالاخبار پیشین، ص122.


  [3]. ابن خلدون، عبدالرحمان، تاریخ ابن خلدون، ترجمه، محمد پروین گنابادی، تهران، انتشارات علمی فرهنگی، چاپ هشتم، 1375ش صج 1 ص347.

  [4]. عباس اقبال، مطالعاتی در باب بحرین و جزایرو سواحل خلیج فارس، چاپخانه مجلس تهران 1328، ص18.

  [5]. علاء حضرمی در زمان پیامبر به عنوان مُبلغ به بحرین فرستاده شد اما پس ار رحلت پیامبر و در جریان مرتدین بحرین با آنان به نبرد پرداخت. مطالعات در باب ص19.

  [6]. مستوفی، حمدالله، نزهة القلوب، مصحح، دبیر سیاقی، قزوین، حدیث امروز، 1381ش، ص136.

  [7]. نفیسی سعید، بحرین حقوق هزارو هفتصد ساله ایران، چاپ رنگین تهران 1333.

  [8]. ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی ابن حجر، الاصابه فی تمییز الصحابه، تحقیق، عادل احمد عبدالموجود و علی محمد معوض، بیروت، دارالکتب العلمیه، 1415ق، ج2 ص404.

  [9]. اقبال، مطالعات در باب بحرین، ص20.

  [10]. نفیسی، پیشین ص5.

  [11]. ابن مسکویه الرازی، ابوعلی، تجارب الامم، تحقیق امامی، تهران، سروش، 1379ش، ج5 ص8.

  [12]. مستوفی، نزهة القلوب، ص341.

  [13]. همان.

 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,352
  حضور
  27 روز 7 ساعت نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2725  علاوه بر منطقه بحرین منطقه یمن هم که جزو ایران بود با اسلام اوردن باذان حاکم یمن و برخی از ابناء فارس و ایرانیانی که با ایران رتبطه و رفت و آمد داشتند اسلام وارد ایران شد. باذان حاکم یمن وقتی از دوقاصد خویش شنید که پیامبر خبر از کشته شدن خسرو پرویز داده است و این خبر تایید شد به پیامبر ایمان اورد و اسلام را اختیار کرد .
  بنابر این میتوان گفت اسلام در منطقه یمن که جزو ایران بوده است و منطقه بحرین که ان هم جزو ایران بوده وارد شد اما نه با جنگ و فتوحات بلکه با نامه نگاری و ارسال مبلغ از جانب پیامبر و خبر غیبی پیامبر از قتل خسرو پرویزو اسلام اوردن باذان حاکم یمن و ایرانیان ساکن یمن که سالها قبل انوشیروان انان را به یمن فرستاده بود.

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود