صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا خواندن داستان و رمان بد است؟ (همسرم اونی نيست كه می خواستم يا فكر می كردم!)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,614
  صلوات
  49919
  حضور
  130 روز 12 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34

  آیا خواندن داستان و رمان بد است؟ (همسرم اونی نيست كه می خواستم يا فكر می كردم!)
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  سلام
  من دختری شانزده ساله ام و همانطور که میدانید احساسی هستم و من این احساسات خود را با خواندن و نوشتن رمان ارضا میکنم.
  مگر بد است که شخصی رمانتیک باشد و رمان بخواند؟ آخر مادر و خواهرم با این کار من مخالفند.
  من رمان هایی که به چاپ میرسد را خوانده ام اما اصلا جالب نیستند و رمان های خارجی هم با فرهنگ ما تطابق ندارد، تا اینکه به رمان های سایت های مختلف رجوع کردم.
  به نظرم آنها دید ما را نسبت به جامعه روشن تر میکنند اما از نظر خواهرم این رمان هامناسب سن من نیست چون مطالب آن باعث بروز مشکلاتی در نوجوانان میشود ولی من خودم اینطور فکر نمیکنم.
  میخواستم بدانم آیا خواندن این رمان ها گناه دارد یا خیر؟
  مگر بد است احساسات آدم زیاد شود و مطالب رمان ها باعث خنده وشادی ویا گریه و اندوه شود؟
  لطفا راهنماییم کنید.
  مرجع من رهبری هستند.
  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,614
  صلوات
  49919
  حضور
  130 روز 12 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  آیا خواندن داستان و رمان بد است؟ (همسرم اونی نيست كه می خواستم يا فكر می كردم!)
  کارشناسان بحث: استاد نور و استاد حامی

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : 1394/05/03 در ساعت 15:45 دلیل: درج نام کارشناس پاسخگوی دوم


 4. #3

  عضویت
  جنسیت فروردین 1390
  نوشته
  4,314
  صلوات
  16714
  حضور
  39 روز 19 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب و تشکر از سوال کاربر محترم

  خواندن رمان درصورتی که محرک شهوت باشد یا مفسده داشته باشد یا زمینه ساز گناه شود یا باعث ایجاد عقاید باطل شود،جایز نیست و درغیر این صورت اشکال ندارد.

  استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم 5. #4

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,551
  صلوات
  143854
  حضور
  189 روز 14 ساعت 34 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562  رمان خوب يا بد؟
  سلام خواهر محترم
  خيلي خوبه كه رغبت و تمايل به مطالعه داريد ولي به نكات زير دقت كنيد كه در ضمن مطالعه از آسيب ها هم برحذر باشد و رشد شخصيتي متعادل داشته باشد.

  براي پاسخ به سؤال به طور فشرده نكاتي را به عنوان پيش نياز و مقدمه بحث بيان مي كنم:

  ابعاد شخصيت

  شخصيت ما ابعاد زيستي، فطري، احساسي، هيجاني، تجسمي، اجتماعي، ظاهري و رفتاري، شناختي دارد. اگر به اين امر دقت كنيم شخصيت ما يك بعدي رشد مي كنند. فردي كه فقط به پرورش اندام فكر مي كند يك بعد از شخصيتش به صورت كاريكاتوري رشد كرده و در ابعاد ديگر عقب مي ماند. فردي كه به صورت افراطي برون گرا است از رشد متعادلي نخواهد داشت.

  انواع هيجانات
  هيجان از جهتي به دو قسمت مثبت و منفي تقسيم مي شود. غم، شادي، اضطراب، عشق، خشم، ترس و ...هيجان هاي اصلي هستند. هيجان هاي فرعي از تركيب اين هيجان ها متولد مي شوند.

  مديريت هيجاني
  فردي كه شخصيت بهنجار و كاملي دارد هوش هيجاني بالايي دارد؛ يعني هيجان هاي خود را خوب مي شناسد و آنها را مديريت مي كند. فردي كه ثبات هيجاني ندارد. دمي دمي است و يا يك بعد هيجانش قلمبه و متورم است از نظر سازمان رواني به هم ريخته است و بايد سريع تنظيم شود وگرنه اين به هم ريختگي روي شناخت، رفتار، تجسم ذهني، روابط اجتماعي و...او اثر منفي مي گذارد.

  اقسام رمان
  رمان به داستان بلند خيالي گفته مي شود. برخي وقني مي شنوند كه مثلا مقام معظم رهبري بيش از 2000 رمان خوانده اند تعجب مي كنند كه ايشان كه اهل مطالعه هستند و وقتشان به شدت پر است چگونه وقت مي كنند رمان بخوانند. در واقع اين افراد بايد بدانند بر خلاف تصور عموم همه رمان ها رمانتيك و عاشقانه نيست. رمان ها اقسامي دارند: رمان هاي آموزشي، فلسفي، حماسي، پليسي، تاريخي و عشقي.
  هر رماني ارزش خواندن ندارد. بنابراين افراد بايد متناسب با شخصيت، ارزش ها، اهداف علمي و علمي و ديني رمان ها را گزينش كنند. كه جوانان و نوجوانان بايد براي مطالعه رمان ها با افراد متدين و متعهد مشورت كنند
  .

  گزينش رمان
  ائمه (عليهم السلام ) فرمودند ببينيد علم تان را از چه كسي مي گيريد. ما هم براي خواندن رمان بايد ببينيم نويسنده كيست و چه شخصيت و ارزش هايي دارد. رمان داستان بلند است رمان نويس (مثبت يا منفي) براي تزريق افكار خود در قلب و ذهن مخاطب هيچ عجله اي ندارد. بنابراين هم شبهات و هم باروهاي منطقي و هم افكار التقاطي و اباحه گرانه خيلي با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا مي گيرد و ريشه مي دواند.

  دوران نوجواني و جواني

  دوران نوجواني و جواني با احساسات و اضطراب ها و هيجان هاي متنوع و متناوب همراه است. اگر خود فرد از خودشناسي بي بهره باشد از رشد متعادل باز مي ماند و در رابطه خوب با خود و ديگران محروم مي شود. نوسان هيجان هاي مختلف به طور طبيعي در دختران بيشتر است. بنابراين بايد تعادل را حفظ كنيم مانند راننده اي كه گاهي به موقع گاز مي دهد و زماني ترمز مي گيرد بايد ماشين شخصيت مان را در مسير رشد و تعالي و تعادل جهت دهيم
  . كسي كه شرايط ازدواج را ندارد و با رمان هاي عشقي مي خواند و احساس نياز به جفت در او تشديد مي شود بايد خيلي با احتياط رمان بخواند و در كنار خواندن رمان كتاب هاي ديگر مطالعه كند اهل مشورت و تحقيق هم باشد تا مانع رشد كاريكاتوري شخصيتش شود. گاهي رمان ها خيلي خيالي و طور از واقع هستند.اگر خواندن رمان با «تحليل منطقي» همراه نباشد فرد در عالم خيال فرو مي رود و اگر زمينه هاي خانوادگي، شخصيتي و... طوري باشد كه او را به عالم «خيالپردازي» سوق دهد از عالم واقع دور مي شود و زندگي او در جامعه دچار خلل مي شود اين فرد وقتي مي بيند «انتظاراتش» با «امكاناتش» تطابق همخواني ندارد دل مرده و افسرده و نااميد مي شود. مثلا چنين فردي در همسرگزيني تابع احساسات و هيجانات است و حتي سخن مشاوران ازدواج با تجربه را جدي نمي گيرد. وقتي مثلا مشاوري مي گويد شما از نظر شخصيتي با هم هخواني ندارد در جواب مي گويد ولي حس من به من در دروغ نمي گويد. يا وقتي اين فرد با ديدن فردي عاشق او مي شود بدون هيچ شناخت قبلي حاضر نيست درباره فرد مقابل تحقيق كند و معيارها و تناسب ها را لحاظ كند.

  توصيه هاي تربيتي

  1. حال گيري خدا:خداوند خالق ما است و از مادر به ما مهربان تر است. نيازي ندارد تا ما با رعايت دستوراتش او را بي نياز كنيم و مشكل و عقده رواني و نقصي ندارد تا از اذيت ما شاد شود و لذت ببرد. اگر به ما گفته كه تهييج شهوت با خيالپردازي، تصوير، داستان و فيلم، و... حرام است و يا ما را از خواندن داستان هاي مفسده انگيز و شبهه برانگيز و الحادي و گمراه كننده منع كرده است به خاطر رشد متعادل شخصيت ما است. بله گاهي گناهان لذت دارند ولي مهلك است مانند غذاهاي سرطان زا كه لذيذ هستند ولي مهلك.
  2. بمب شادكامي: ما در ارتباط با افراد، كتب، رسانه ها و...بايد دقت كنيم كه رشد همه جانبه پيدا كنيم. متأسفانه رسانه ها و تبليغات تجاري و سريال هايي كه از غرب تقليد مي كنند و عرف زندگي اجتماعي را لحاظ نمي كنند بدتر از بمب ساختمان شادكامي جوانان و اقشار جامعه را منهدم مي كنند چرا كه معادله شادكامي را به هم مي زنند.
  3. معادله شادكامي:شادكامي حاصل تنظيم واقع بينانه انتظارات با امكانات (دروني و بيروني)است؛ به هم دليل مي بينم كه جوان امروزي نداشتن امكانات مادي مانند ماشين و مسكن را با برابر ناكامي مي داند در حالي كه اگر به توانايي ها و استعدادها و توكل و همت بالا متمركز شود شادكام مي شود و موفقيت مادي و معنوي كسب مي كند.
  4. تجارب شخصي:برخي از مطالب براي خود شخص محرك شهوت است بنابراين خودش نبايد آنها را بخواند.
  5. ابزار جنگ نرم:رمان هايي كه به طور ناشناخته از سايت هاي مختلف دانلود مي كنيد مناسب نيستند. اين اشتباه است كه بگوييم هر چيزي ارزش يك بار تجربه كردن را دارد. رمان يكي از قوي ترين ابزارهاي جنگ نرم است. برخي از رمان ها ويروس هايي در ذهن ايجاد مي كنند كه با جان كندن هم نمي توانيم آثارات منفي آن با پاك كنيم مانند قبح شكني زناي با محارم ، سكس ضربداري، اباحه گري در مسائل محرم و نامحرم و اختلاط زن و مرد با نامحرم و... در قالب داستان. (اعترافات مجرمان اينترنتي افرادي كه از انگلستان براي قبح شكني، اين داستان ها را مي نوشتند و منتشر مي كنند را از سايت گرداب و فتا بخوانيد)
  6. شرطي سازي:در جنگ نرم از فرايند شرطي شدن در رمان ها استفاده مي كنند يعني به زبان خودماني يعني با پنبه سر بريدن. براي القا مطالب فاسد و نامشروع يا خرافات و شايعات و يا زودن مطالب درست و شرعي آن را در كنار صحنه هاي ذهني مثبت يا منفي مي آورند. ( فوق العاده دقت كنيد)
  7. نگاه نقادانه و نه مطالعه منفعل:همان قدر كه رمان مي خوانيد به تفكر و مطالعه و مشورت و نقد و تحليل در شنيده ها و خوانده و محتواي رسانه ها اهميت بدهيد. حين مطالعه براي خودتان سؤال طرح كنيد و شبهات را بپرسيد. خودتان را به عنوان يك نقاد در نظر بگيريد نه اين كه ذهن تان را مانند بودم نقاشي در اختيار نويسنده قرار دهيد تا طرح خود را در آن بكشد.
  8. غربالگري:براي اين كه گرفتار شبهات و افكار ناصحيح ديني يا منطقي نويسنده قرار نگيريد براي گزينش رمان مشورت كنيد.
  9. مشورت براي گزينش:براي گزينش رمان براي كودكان و نوجوانان و جوانان از افراد متدين و متعهد و البته آنهايي كه ذوق نويسندگي و ادبي دارند مشورت كنيد. (مانند كارشناسان ماهنامه ديدار آشنا، خانه خوبان، حديث زندگي، معارف، سلام بچه ها، سنجاقك،پوپك و..) براي دريافت اطلاعات بيشتر:
  http://www.hawzah.net/FA/Magazine/List
  http://www.dte.ir
  www.poopakmag.ir
  khaneh.khooban@gmail.com
  http://pajuhesh.irc.ir/product/magazine/list/mag/39375

  موفق باشيد

  ویرایش توسط حامی : 1394/05/07 در ساعت 01:08

  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 6. #5

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,551
  صلوات
  143854
  حضور
  189 روز 14 ساعت 34 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562
  ویرایش توسط حامی : 1394/05/07 در ساعت 00:00

  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 7. #6

  عضویت
  جنسیت تیر 1394
  علاقه
  گل و شعر
  نوشته
  546
  صلوات
  2643
  حضور
  18 روز 6 ساعت 23 دقیقه
  وبلاگ
  7
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  خدا کنه همه براه راست هدایت بشیم
  آخه وقتی یکی معتاد به یه چیزی میشه جدا سازی خیلی مشکل میشه نه ؟
  www.shabnam22.blogfa.com

  بهم سر بزن لطفا


 8. #7

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,551
  صلوات
  143854
  حضور
  189 روز 14 ساعت 34 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  6. شرطي سازي:در جنگ نرم از فرايند شرطي شدن در رمان ها استفاده مي كنند يعني به زبان خودماني يعني با پنبه سر بريدن. براي القا مطالب فاسد و نامشروع يا خرافات و شايعات و يا زودن مطالب درست و شرعي آن را در كنار صحنه هاي ذهني مثبت يا منفي مي آورند. ( فوق العاده دقت كنيد)
  اين را افرادي كه با من در اين زمينه مشاور گرفته اند و تحت تأثيرات فيلم هاي مبتذل يا داستان هاي سكسي و عشق بوده اند و الان همسرشان برايشان جذابيت ندارد و تلاش نفس گير مي كنند تا از ذهنيات گذشته رها شوند خوب خوب مي فهمند.


  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 9. #8

  عضویت
  جنسیت شهریور 1388
  علاقه
  نویسندگی، شنیدن تلاوت قرآن،طبیعت، شنا،دیدن غروب و طلوع، شنیدن نغمه پرندگان
  نوشته
  19,551
  صلوات
  143854
  حضور
  189 روز 14 ساعت 34 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  240
  آپلود
  8
  گالری
  562  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  رمان نويس (مثبت يا منفي) براي تزريق افكار خود در قلب و ذهن مخاطب هيچ عجله اي ندارد. بنابراين هم شبهات و هم باروهاي منطقي و هم افكار التقاطي و اباحه گرانه خيلي با ظرافت و هنر در مزرعه جان مخاطب جا مي گيرد و ريشه مي دواند.
  دقت شود


  این عباس علی است. خسته، گرسنه، تشنه، داغدیده و مصیبت زده. داغ هایی که هر کدام به تنهایی برای از پا درآوردن مردی کافی است؛ داغ سه برادر، داغ یک فرزند، داغ چندین برادرزاده و خواهرزاده و داغ چند ده عزیز و همدل و همراه.
  نه خستگی، نه تشنگی، نه گرسنگی، نه این همه داغ، هیچکدام تاب از کف عباس نربوده و توان عباس را نفرسوده، اما دیدن تشنگی حسین(ع) و بچه‌های حسین، طاقتش را سوزانده و او را راهی شریعه کرده است. اينجا


 10. #9

  عضویت
  جنسیت مهر 1391
  علاقه
  اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
  نوشته
  1,162
  صلوات
  6299
  حضور
  58 روز 11 ساعت 27 دقیقه
  وبلاگ
  81
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  16  سلام استاد

  سریعترین راه برای جلب حمایت از حمایت کننده که می شه حامی(استاد حامی) اینه که یه تاپیک بزنیم... میانگین 3 روزه به جواب می رسیم...

  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  محبت
  خشم
  Angst
  Anguish
  رنجش
  اضطراب
  بی‌عاطفگی
  انگیختگی
  و.....
  ....
  ....
  ...
  اووووووووووووووه ما شا الله....

  این همه هیجان

  خدا بده برکت

  ان شا الله اوناییش که مثبتن تقویت بشه... اون منفیاش ضعیف بشه....

  سرباز سربار

  ما ریزه خوار سفره احسان زینبیم
  مدیون لطف و فضل فراوان
  زینبیم


 11. #10

  عضویت
  جنسیت مرداد 1393
  نوشته
  1,335
  صلوات
  6230
  حضور
  33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  در یک کلام : نخون

  جز اینکه احساس تنهایی کنی هیچ چیز دیگه ای نداره برات

  ماشالا همه رمانای ماهم آبدوغ خیاریه

  فقط سوزه عشقی

  من خودم الان چن ساله فیلم و رمان عاشقونه رو تحریم کردم

  باور کن راحتترم

  به جا رمان خوندنم میشینم واسه خودم کیک و شیرینی میپزم وقتمم پر میشه کلیم حال میده
  .
  یا رفیق من لا رفیق له
صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 10

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود