راهنمایی برای انتخاب رشته در کنکور سراسری

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی برای انتخاب رشته در کنکور سراسری

با عرض سلام.
همونطور که باخبرید چند روزه نتایج کنکور اعلام شده.من رتبه ی 2000منطقه 3 را کسب کردم.البته در رشته ریاضی.علاقه ی شدیدی به رشته ی ریاضیات و کاربرد ها دارم.اما میگن اصلا بازار کار نداره.ولی برای من مهم نیست.قصد دارم به امید خدا تا دکتری پیش برم.اصلا رشته های مهندسی را نمی پسندم.شاید به دلیل عدم شناخت یا علاقه ی زیاد به ریاضی باشه.سر در گم شدم .لطفا کمکم کنید.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

fmt;712524 نوشت:
با عرض سلام.
همونطور که باخبرید چند روزه نتایج کنکور اعلام شده.من رتبه ی 2000منطقه 3 را کسب کردم.البته در رشته ریاضی.علاقه ی شدیدی به رشته ی ریاضیات و کاربرد ها دارم.اما میگن اصلا بازار کار نداره.ولی برای من مهم نیست.قصد دارم به امید خدا تا دکتری پیش برم.اصلا رشته های مهندسی را نمی پسندم.شاید به دلیل عدم شناخت یا علاقه ی زیاد به ریاضی باشه.سر در گم شدم .لطفا کمکم کنید.

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد
در انتخاب رشته باید به چند نکته توجه داشته باشید که عبارتند از:

1. میزان تاثیر گذاری رشته انتخابی به اهداف اصلی شما در زندگی چرا که مهم آنست که اینگونه موارد و وسایل ما را بهتر به هدفهای اصلی برساند.
  2. علاقه و استعداد شما نسبت به رشته انتخابی ،چراکه نداشتن علاقه یا استعداد ممکن است در مسیر تحصیل سبب سردی شما نسبت به درس و حتی رها کردن درس و تحصیل شود.
  3. توانایی خود را در نظر بگیرید.
  4. میزان نیاز خود به درآمد حاصل از شغل رشته مورد نظر را در نظر بگیرید چراکه در صورتی آینده شغلی مهم می باشد که شما نیاز مبرم به درآمد حاصل از آن داشته باشید.با توجه به اینکه شما از خانم هستید و به طبع در آینده به امید خداوند ازدواج خواهید نمود به نظر می رسد از این جهت مشکل خاصی نداشته باشید و بهتر است بیشتر به علاقه خود توجه نمایید.
  5. مشکلاتی که در فرایند تحصیل و در مقاطع بالاتر در مسیر تحصیل در رشته انتخابی وجود دارد را در نطر بگیرید.
  6. شناخت و آگاهی کافی نسبت به رشته های انتخابی بدست آورید و با متخصصین در این زمینه(رشته های انتخابی) و فارغ التحصیلان آنها مشورت نمایید.
  7. نسبت به واحدهای اصلی انتخابی در هر رشته شناخت پیدا نمایید
  8. علاقه خود را کامل بررسی نمایید و با شناخت وارد هر رشته شوید.
امید است به انتخاب مناسب بتوانید در مسیر زندگی و رسیدن به اهداف اصلی خود موفق تر باشید.
در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهامی در خدمتم.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

ریاضی کاربردی اخرش یا معلمی یا استاد.اگه این دوتا شغل را دوس داری که هیچی اگه نداری برو حسابداری یا رشته های مدیریت اگه مهندسی دوست تداری.

سلام

خدا قوت

به نظر بنده توی اینترنت یا پرس و جو از کسانی که این رشته رو خوندن ، به شما کمک زیادی میکنه

که هم نسبت به رشته دقیقا مطلع بشید و هم بدونید در آینده چی پیش میاد.

اولین فاکتور: علاقمندی هست، نه تنها به خود ِ رشته، بلکه به آینده ی رشته،

یعنی بر فرض باید ببینید به تدریس علاقه دارید یا نه.

حتما همه جوانب رو در نظر بگیرید :ok:

[="Tahoma"][="Navy"]

fmt;712524 نوشت:
با عرض سلام.

سلام خواهری
همین که سردرگم شدی یعنی یه جایی تو علاقه ات شک کردی !
ان شاءالله هر چی خیره همون بشه برات.:Gol:
اینجا رو بخون (‌شایدم خونده باشی ) کلیک کنید.[/]

سلام ...
من چند تا چیز رو بهت بگم :

1- ریاضی که در درون دبیرستان میخونی با ریاضیاتی که در درون دانشگاه میخونی ... فیزیکی که در درون دبیرستان میخونی با فیزیکی که در درون دانشگاه میخونی زمین تا آسمون فرق داره .
2- مهمترین اولویتت رو بزار رویه رشته تحصیلی ... بهت پیشنهاد میکنم یکی از دو رشته ( مهندسی کامپیوتر سخت افزار یا نرم افزار ) و ( یا رشته الکترونیک ) بری ... کافی هست یک بار روزنامه رو باز کنی متوجه میشی که نسبت به رشته هایه دیگه بازار کار خیلی بهتری داره .
3- الان مهندس کامپیوتر ( برنامه نویس سی شارپ ) با دو سال سابقه کار در تهران پایه حقوقش تقریبا 1.5 میلیون به بالاست و یا متوسط 5 سال سابقه کار حقوقشون به 3 میلیون تومن هم میرسه و چون واقعا علمشون بدرد میخوره ... مهتاج کارفرما نمیشن و خیلی راحت میتونن جایه دیگه فعالیت کنن .
4- و مهمترین مساله ای که میخواستم بهت بگم .

اولویت اول و آخرت رو بزار رشته دانشگاهی . میدونم که ممکن هست نظرم رو نظره اشتباهی بدونی ولی واقعا و اکیدا بهت پیشنهاد میکنم این توصیه من رو جدی بگیری .

اگر مثلا دانشگاه امیرکبیر تهران ( یا صنعتی شریف ) ریاضی کاربردی یا شیمی کاربردی قبول شدی و در دوقوز آباد و یا پیام نور رشته ای مثلا ( کامپیوتر . الکترونیک . معماری . حقوق و ... ) قبول شدی ...

شک نکن ...
برو دوقوز آباد ( کامپیوتر . الکترونیک . معماری . حقوق) رو بخون و یا اینکه برو پیام نور همین رشته ها رو بخون ولی نرو یه دانشگاه خیلی خوب و مثلا یه رشته ای مانند ( صنایع و شیمی و ریاضی کاربردی و ... ) رو بخونی ....

چون در نهایت اگر شما کامپیوتر و الکترونیک و یا ... بخونی در نهایت مهندس کامپیوتر و یا الکترونیک میشی ..... و این خیلی مهمتر از این هستش که شیمی یا صنایع خونده باشی ...

در نهایت بعد از فارغ التحصیلیت میتونی کار کنی ... رشد کنی و خودت رو بالا بکشی و حقوقی برای خودت داشته باشی ... ولی رشته هایی مانند شیمی و صنایع و ریاضی کاربردی هیچ کاره میشی ... حتی اگر از بهترین دانشگاه هم فارغ التحصیل شده باشی ...

مهندسی کامپیوتر . الکترونیک . معماری . پیام نور به نظره من ارجهیت داره مثلا به شیمی یا ریاضی کاربردی امیرکبیر تهران .

مارینر;713410 نوشت:
سلام ...
من چند تا چیز رو بهت بگم :

1- ریاضی که در درون دبیرستان میخونی با ریاضیاتی که در درون دانشگاه میخونی ... فیزیکی که در درون دبیرستان میخونی با فیزیکی که در درون دانشگاه میخونی زمین تا آسمون فرق داره .
2- مهمترین اولویتت رو بزار رویه رشته تحصیلی ... بهت پیشنهاد میکنم یکی از دو رشته ( مهندسی کامپیوتر سخت افزار یا نرم افزار ) و ( یا رشته الکترونیک ) بری ... کافی هست یک بار روزنامه رو باز کنی متوجه میشی که نسبت به رشته هایه دیگه بازار کار خیلی بهتری داره .
3- الان مهندس کامپیوتر ( برنامه نویس سی شارپ ) با دو سال سابقه کار در تهران پایه حقوقش تقریبا 1.5 میلیون به بالاست و یا متوسط 5 سال سابقه کار حقوقشون به 3 میلیون تومن هم میرسه و چون واقعا علمشون بدرد میخوره ... مهتاج کارفرما نمیشن و خیلی راحت میتونن جایه دیگه فعالیت کنن .
4- و مهمترین مساله ای که میخواستم بهت بگم .

اولویت اول و آخرت رو بزار رشته دانشگاهی . میدونم که ممکن هست نظرم رو نظره اشتباهی بدونی ولی واقعا و اکیدا بهت پیشنهاد میکنم این توصیه من رو جدی بگیری .

اگر مثلا دانشگاه امیرکبیر تهران ( یا صنعتی شریف ) ریاضی کاربردی یا شیمی کاربردی قبول شدی و در دوقوز آباد و یا پیام نور رشته ای مثلا ( کامپیوتر . الکترونیک . معماری . حقوق و ... ) قبول شدی ...

شک نکن ...
برو دوقوز آباد ( کامپیوتر . الکترونیک . معماری . حقوق) رو بخون و یا اینکه برو پیام نور همین رشته ها رو بخون ولی نرو یه دانشگاه خیلی خوب و مثلا یه رشته ای مانند ( صنایع و شیمی و ریاضی کاربردی و ... ) رو بخونی ....

چون در نهایت اگر شما کامپیوتر و الکترونیک و یا ... بخونی در نهایت مهندس کامپیوتر و یا الکترونیک میشی ..... و این خیلی مهمتر از این هستش که شیمی یا صنایع خونده باشی ...

در نهایت بعد از فارغ التحصیلیت میتونی کار کنی ... رشد کنی و خودت رو بالا بکشی و حقوقی برای خودت داشته باشی ... ولی رشته هایی مانند شیمی و صنایع و ریاضی کاربردی هیچ کاره میشی ... حتی اگر از بهترین دانشگاه هم فارغ التحصیل شده باشی ...

مهندسی کامپیوتر . الکترونیک . معماری . پیام نور به نظره من ارجهیت داره مثلا به شیمی یا ریاضی کاربردی امیرکبیر تهران .

سلام.منم موافقم.من خودم عاشق ریاضی بودم وبارتبه خوبی توی یکی ازمعتبرترین دانشگاههای کشور لیسانس ریاضی کاربردی گرفتم ولی الان بیکارم ومیخوام ارشدنرم افزارشرکت کنم.اصلارشته ریاضی روپیشنهادنمیکنم چون خیلی سخته اصلاقابل مقایسه باریاضی دبیرستان نیست.خیلی هادکترای ریاضی دارن ولی باحقوق کم تو دانشگاههای ...دارن تدریس میکنن واصلاراضی نیستن.بازم تصمیم باخودته.

سلام دوست عزيز. من خودم تجربی هستم ولی چند روز پیش توی تلویزیون مشاوری ميگفت که ریاضی جزو لاینفک رشته های دانشگاهی رشته ی ریاضی دبیرستان است،فقط غلظتش کم وزیاد ميشه.پس اگه دنبال بازار کار هستی میتونی رشته های ديگه رو هم بررسی کنی تا هم به عشقت برسی وبازار کار انشاءالله.

سلام
به نظر من خیلی بیشتر تحقیق کنین....
من هم اونموقع همین حرفا رو میزدم و باوجود اینکه راحت رشته داروسازی یا پزشکی قبول میشدم البته نه تو دانشگاههای مادر ولی یه رشته علوم پایه انتخاب کردم تو یکی از بهترین دانشگاه های کشور.....
چون دانشگاه خیلی برام مهم بود....
الان پشیمون نیستم اما وقتی میبینم هیچ جا فرقی بین یه دانشگاه خوب با یه دانشگاه معمولی قایل نمیشند ناراحت میشم
رشته های علوم پایه از رشته هایی هست که واقعا تو دانشگاه سخته و زحمت زیادی میخواد(برخلاف دیدی که عموم مردم نسبت به علوم پایه دارند..) و متاسفانه تو ایران بهایی نداره((((((براهمینه که به هیچ جا نمیرسیم چون به پایه بها نمیدیم و میخوایم مهندسی و پزشکی مون رو درست کنیم بنابراین به قول یکی از اساتید ما ساختمون وقتی پایه شو محکم نکنی حالا هرچقدر هم که طبقات بالاشو خوب ساخته باشی هیچ ارزشی نداره...اما خب کشور ما تا به این حرف برسه زمان میبره)))))
البته بازهم به علاقه تون برمیگرده.
و این رو هم بگم که...
من هم رشته ریاضی بودم و باوجود اینکه رتبه خوبی تو کنکور اوردم اما به همین دلیلی که شما فرمودین(یعنی از بازار کار رشته های مهندسی خوشم نمیومد .باوجود اینکه خیلی خیلی درس های مهندسی مکانیک و کلا ریاضی رو دوست داشتم اما تغییر رشته دادم)
خیلی خیلی تحقیق کنید و اینده تون رو تو 4سال دیگه ان شالله مجسم کنید ببینید بازهم همین نظر رو خواهید داشت 4سال دیگه....
امیدوارم بهترین تصمیم رو بگیرید و موفق باشید...

اخ اخ من این تاپیکو دیدم فوضولیم عود کرد

یادتونه چن وقت پیشا یه آقای خیلی محترمی تاپیک زده بود که نگران جو دانشگاس از لحاظ محرم نامحرمی و اینا؟؟؟

بالاخره رتبشون چی شد؟

من نتم افتضاحه نمیتونم سرچ بزنم پیدا کنمش
کسی هست آمارشونو دربیاره؟؟

خیلی دوس دارم بفهمم بالاخره شریف که انقد نگران جووش بودن قبول شدن یا نه

Miss Chadoriii;714455 نوشت:

یادتونه چن وقت پیشا یه آقای خیلی محترمی تاپیک زده بود که نگران جو دانشگاس از لحاظ محرم نامحرمی و اینا؟؟؟

بالاخره رتبشون چی شد؟

درود بر شما .
خوب شد گفتید ، ما هم منتظریم ببینیم صنعتی شریف قبول شدن ؟
یعنی این یکی از سوالات بی جواب زندگی من میمونه اگر به جوابش نرسم .

Miss Chadoriii;714455 نوشت:

بالاخره رتبشون چی شد؟

وسواس;715933 نوشت:
درود بر شما .
خوب شد گفتید ، ما هم منتظریم ببینیم صنعتی شریف قبول شدن ؟
یعنی این یکی از سوالات بی جواب زندگی من میمونه اگر به جوابش نرسم .

من اینحا هستم و الان هم بین مهندسی شیمی شریف و مهندسی مکانیک صنعتی اصفهان موندم.:khandeh!:

مترجمی زبان برم یا حوزه ؟
بدجور گیر کردم Sad
هر طور حساب میکنم پنجاه پنجاه میشه
دلم با حوزه است عقلم با دانشگاه
هی روزگار ....

fmt;712524 نوشت:
با عرض سلام.

سلام به نظر من رشته محض نزنید من با دانشجوهای ریاضی و فیزیک محض صحبت میکردم همشون در حال نالیدن بودن میگفتن اصلا ریاضی و فیزیک محض چیزی نبود که ما فکر میکردیم خیلیا هم خسته شده بودن کارشم که داغونه
یه رشته ای بزنید که کار داشته باشه صنایعی مدیریت کامپیوتر نرم افزار فکر کنم خوب باشه البته یه جا دیدم یکی نوشته بود که بچه های نرم افزار همشون بیکارن که من فکر نمیکنم اینجوری باشه الله اعلم
من احتمال میدم بچه هایی که از ریاضی خوششون میاد از رشته نرم افزار هم خوششون بیاد و براشون جذاب باشه

کنجکاو بی گناه;716044 نوشت:
مترجمی زبان برم یا حوزه ؟
بدجور گیر کردم Sad
هر طور حساب میکنم پنجاه پنجاه میشه
دلم با حوزه است عقلم با دانشگاه
هی روزگار ....

سلام
مترجمی زبان بزنید در کنارشم برید حوزه دانشجویی

حسن...;716027 نوشت:
من اینحا هستم و الان هم بین مهندسی شیمی شریف و مهندسی مکانیک صنعتی اصفهان موندم.:khandeh!:

به هر چی علاقه دارید اونو بزنید
الان دیگه از در و دیوار داره مهندس مکانیک میریزه
اگه مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی نیست اونو اول بزنید بعد مکانیک صنعتی اصفهانو
البته اگه یکی به مکانیک علاقه داشته باشه و به قول معروف آدم خوفی بشه تو رشتش خیلی به درد میخوره و عمرا هم بیکار نمیمونه اما اگه نه بپیچونه و سواد درست و حسابی نداشته باشه صرفا مدرک مکانیک داشته باشه بیکار میمونه مگر اینکه پارتی داشته باشه:ok:

سلام
میشه منم راهنمایی کنید لدفن.بین رشته های پرستاری .علوم آزمایشگاهی .مامایی.هوشبری .اتاق عمل و دبیری کدوم بهتره؟
با تشکر Fool

دخترک کبریت فروش;716136 نوشت:
سلام
میشه منم راهنمایی کنید لدفن.بین رشته های پرستاری .علوم آزمایشگاهی .مامایی.هوشبری .اتاق عمل و دبیری کدوم بهتره؟
با تشکر :|

سلام عزیزممممم به کاربرmehrantکه خودشون پزشکی خوندن بگو راهنماییت کنن
من که از رشته های تجربی سر در نمیارم ولی فکر کنم همش کشیک و دم به دیقه باید بیمارستان باشن
فکر کنم از لحاظ کاری دبیری برای دختر خیلی بهتر باشه
پرستاری فکرکنم خیلی سخت باشه باز بقیشون بهترن
واسه انتخاب رشته اول به کارش نگاه کنید و شرایطی که اون کار واسه زندگیتون پیش میاره بعد به علاقتون

عاشق امام خامنه ای;716131 نوشت:
سلام
مترجمی زبان بزنید در کنارشم برید حوزه دانشجویی

سلام
میشه بیشتر در مورد حوزه دانشجویی بگید ؟
دانشگاه بوعلی نداره مثل اینکه

کنجکاو بی گناه;716142 نوشت:
سلام
میشه بیشتر در مورد حوزه دانشجویی بگید ؟
دانشگاه بوعلی نداره مثل اینکه

سلام راستش من دقیقا اطلاعی ندارم کارشناسا حتما میدونن
دوستام که میرفتن حوزه دانشجویی فقط یه پنج شنبه ها کلاس میرفتن واسه حوزه
دانشگاه بوعلی رو هم نمیدونم متاسفانه اما اینو میدونم که برای حوزه دانشجویی رفتن حتما نباید دانشجوی همون دانشگاه باشید
یعنی اگه تو همون شهر یه دانشگاه دیگه ای هم حوزه دانشجویی داشت میتونید اسم بنویسید و برید اونجا
دقیق ترش رو تاپیک بزنید شایدم باشه سرچ کنید کارشناسا در مورد حوزه دانشجویی حتما اطلاعاتی دارن

عاشق امام خامنه ای;716151 نوشت:
سلام راستش من دقیقا اطلاعی ندارم کارشناسا حتما میدونن
دوستام که میرفتن حوزه دانشجویی فقط یه پنج شنبه ها کلاس میرفتن واسه حوزه
دانشگاه بوعلی رو هم نمیدونم متاسفانه اما اینو میدونم که برای حوزه دانشجویی رفتن حتما نباید دانشجوی همون دانشگاه باشید
یعنی اگه تو همون شهر یه دانشگاه دیگه ای هم حوزه دانشجویی داشت میتونید اسم بنویسید و برید اونجا
دقیق ترش رو تاپیک بزنید شایدم باشه سرچ کنید کارشناسا در مورد حوزه دانشجویی حتما اطلاعاتی دارن

اهان ممنون
اگه بشه که عالی میشه

دوستان گل همگی سلام
چه خوب که همچین تایپیکی هست من چند ماهه خیلی سردرگم و گیجم میخام رشته شیمی کاربردی ازاد ثبت نام کنم با شهریه بالا
نمیدونم ارزشش رو داره یانه
دوستان اگه چیز به درد بخور میدونین بسیار ممنون میشم راهنمایی کنید کسی که این رشته رو رفته یا از اشناها رفته و خبردارن

saba;716202 نوشت:
دوستان گل همگی سلام
چه خوب که همچین تایپیکی هست من چند ماهه خیلی سردرگم و گیجم میخام رشته شیمی کاربردی ازاد ثبت نام کنم با شهریه بالا
نمیدونم ارزشش رو داره یانه
دوستان اگه چیز به درد بخور میدونین بسیار ممنون میشم راهنمایی کنید کسی که این رشته رو رفته یا از اشناها رفته و خبردارن

سلام صبای عزیزم
متاسفانه من کسی رو نمیشناسم شیمی کاربردی خونده باشه از دوستای دوستام اگه کسی بود حتما میپرسم بهت میگم
اما ای کاش با اسم رشتت یه تاپیک میزدی که هر کی تو انجمن میبینه و رشتش شیمی کاربردیه بیاد جواب بده
رشته هایی که نیاز به مواد داره فکر میکنم خیلی تو دانشگاه آزاد گرون تر در بیان
خودت چرا شیمی کاربردی رو انتخاب کردی؟علاقه داشتی؟

عاشق امام خامنه ای;716133 نوشت:
به هر چی علاقه دارید اونو بزنید
الان دیگه از در و دیوار داره مهندس مکانیک میریزه
اگه مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی نیست اونو اول بزنید بعد مکانیک صنعتی اصفهانو
البته اگه یکی به مکانیک علاقه داشته باشه و به قول معروف آدم خوفی بشه تو رشتش خیلی به درد میخوره و عمرا هم بیکار نمیمونه اما اگه نه بپیچونه و سواد درست و حسابی نداشته باشه صرفا مدرک مکانیک داشته باشه بیکار میمونه مگر اینکه پارتی داشته باشه:ok:
فعلا که به یاری خدا شیمی شریف در اولویته.
مکانیک صنعتی اصفهان هم اونقدر سخت هست که مدرکش الکی نباشه و کسی بره کار براش هست.

حسن...;716315 نوشت:
فعلا که به یاری خدا شیمی شریف در اولویته.
مکانیک صنعتی اصفهان هم اونقدر سخت هست که مدرکش الکی نباشه و کسی بره کار براش هست.

سلام . مکانیک شریف و امیرکبیر بیکار هم داریم.برای کار مکانیک که میرید بیشتر به رزومه نگاه میکنن که چه چیزایی بلدید با یه معدل خیلی خوب نه صرفا به مدرک مکانیک و دانشگاهش ریز به ریز ازتون رزومه میخوان که چه کارایی کردید. درسته که خیلی جاها مینویسن فارغ التحصیل مکانیک از فلان دانشگاه میخوایم ولی شاگردای ضعیف اونجا رو هم بر نمیدارن
اوضاع کاری خیلی داغون تر از ایناست که هر کی تو دانشگاه های خوب میخونه کار داشته باشه
البته من از وضعیت کار توی اصفهان خبر ندارم نمیدونم اونجا چطوریه
موضوع قفل شده است