صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بازی های کامپیوتری و فیلم های غیر اخلاقی عامل «بحران هویت جنسی مردان جوان»

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 2 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

بازی های کامپیوتری و فیلم های غیر اخلاقی عامل «بحران هویت جنسی مردان جوان»

بازی های کامپیوتری و فیلم های غیر اخلاقی عامل «بحران هویت جنسی مردان جوان»

فیلیپ زیمباردو، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه استنفورد با مطالعه بر روی 20 هزار جوان در کتاب تازه خود با عنوان «مردان جدا افتاده» استدلال می کند که افراط در بازی‌های کامپیوتری و تماشای فیلم‌های غیراخلاقی مردان جوان را در معرض جدایی اجتماعی از واقعیت و بحران جنسی قرار داده است
    فیلیپ زیمباردو، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه استنفورد در کتاب تازه خود استدلال می کند که افراط در بازی‌های کامپیوتری و تماشای فیلم‌های غیراخلاقی مردان جوان را در معرض جدایی اجتماعی و جنسی از واقعیت قرار داده است، آنها به جای آنچه به طور طبیعی یک مرد جوان باید انجام دهد، در اتاق‌های خود در تنهایی و در دنیایی مجازی زندگی می‌کنند.
    پروفسور زیمباردو می‌گوید: «من دارم زنگ خطر را به صدا در می‌آورم، با صدای بلند و واضح. بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی اینترنتی دارد مردانگی را به معنایی که ما می‌شناسیم نابود می‌کند. این فناوری در حال تخریب چیزهایی است که معنای مذکر بودن می‌دهد».«اینترنت نسلی از مردان جوان را بار آورده که دیگر چیزهایی را که مردان جوان به طور عادی انجام می‌دادند انجام نمی‌دهند».او برای نوشتن کتابش «مردان جدا افتاده»، که با همکاری با نیکیتا کلمب نوشته، درباره ۲۰ هزار جوان تحقیق کرده و بسیاری از سایت‌های بازی کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی را بررسی کرده است.پروفسور زیمباردو تاکید می‌کند که کتاب او حمله به بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی نیست بلکه هشدار او در مورد افراط در این بازی‌ها و تماشای فیلم‌های غیراخلاقی است که پسران و مردان جوان را در وضعیتی "بحرانی" قرار داده است؛ او معتقد است که روزی پنج ساعت یا بیشتر بازی کامپیوتری زیاده‌روی است هر چند که او به کسانی برخورده که تا روزی ۱۵ ساعت مشغول بازی کامپیوتری هستند.او برای بحران مردان به عقب‌افتادگی تحصیلی مردان اشاره می‌کند: «در تمام دنیا بررسی‌ها نشان می‌دهند دختران تقریبا در تمام زمینه‌های تحصیلی از پسرها جلو افتاده‌اند و در تحصیل و کار سختکوش‌ترند». پروفسور زیمباردو معتقد است ترکیب بازی‌های کامپیوتری و دسترسی به فیلم‌های غیراخلاقی رایگان که از این نظر در تاریخ سابقه نداشته، اعتیاد تازه‌ای را بوجود آورده؛ ترکیب بازی کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی کارکرد مرکز پاداش مغز را تغییر می‌دهد، به تعبیر او سیم‌کشی مغز را تغییر می‌دهد، و نوعی اعتیاد و هیجان زدگی ایجاد می‌کند.او می‌گوید این پدیده موقتی نیست و اگر آن را نادیده بگیریم بدتر می‌شود، او معتقد است که بازی‌های کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی در اکثر موارد فعالیت‌هایی انفرادی هستند که مانع رشد اجتماعی می‌شوند و پسران و مردان جوان را در دنیایی محصور می‌کند که هیجان‌انگیزتر از دنیای واقعی است، اما چالش بسیار کمتری دارد، آنها ترجیح می‌دهند فیلم‌های غیراخلاقی نگاه کنند تا اینکه در دنیای واقعی دختری درخواست آنها را رد کند.او می‌گوید افراط در تماشای فیلم‌های غیراخلاقی و بازی کامپیوتری باعث شده حوصله پسرها در مدرسه سر برود و علاقه‌شان را به تماس انسانی از دست بدهند و قطع ارتباط با جامعه را ترجیح بدهند.اما چرا پسرها و مردان «بحران‌زده‌اند»؟

خانواده و مدرسه
    پروفسور زیمباردو معتقد است هر کس برای رشد مناسب به پدر و مادر هر دو نیاز دارد چون به عشق‌های متفاوت نیاز دارد:«عشق مادران بی‌قید و شرط است، چون فرزند از بطنشان بیرون آمده، مادر عشق می‌ورزد، در هر حالتی».«عشق پدران مشروط است. اگر پول توجیبی می‌خواهی یا اگر می‌خواهی با کامپیوتر بازی کنی، باید نشان دهی که استحقاقش را داری. بین پدران و پسران همیشه معامله‌ای در کار است، چون اسم من در شناسنامه‌ات یا به صرف وجودت، به هرچه بخواهی نمی رسی. برای جلب تحسین و عشق پدر باید کارهایی انجام دهی یا به چیزی برسی». اکنون نیمی از پسران از این منبع انگیزش محروم هستند، خانواده‌های تک‌والد در غرب گسترش بسیاری پیدا کرده، تقریبا یک چهارم کودکان در بریتانیا در خانواده تک‌والد بزرگ می‌شوند، در اکثریت قریب به اتفاق موارد این والد مادر است.به عقیده پروفسور زیمباردو، پسرها هر چه بیشتر جای پدر یا الگوی مردانه را در خانواده خالی می‌بینند و خانواده‌ها هر چه بیشتر زنانه می‌شوند. از این رو پسرها روز به روز بیشتر به دنیای بازی کامپیوتری و فیلم‌های غیراخلاقی می خزند و به این ترتیب روز به روز از نظر تحصیلی و اجتماعی و رشد از دختران عقب می‌افتند.در بریتانیا پسران جوان در مقابل هر نیم ساعتی که با پدرانشان حرف می‌زنند ۴۴ ساعت را با کامپیوتر و و موبایل و تبلت شان وقت می‌گذرانند.این پسران جوان حوصله مدرسه را ندارند، پدر یا کسی که الگوی مردانه آنها باشد و برایشان انگیزه ایجاد کند در زندگی نمی‌بینند از این رو نمی توانند رابطه عاشقانه شکل دهند.آنها فکر می‌کنند حقشان است که به جای به دست آوردن، همه چیز را دیگران (اکثرا پدر و مادر) برایشان فراهم کنند و به سمت آینده‌ای پر از بدهی، کارهای نیمه تمام و بی مسئولیتی می‌روند. او همچنین به شیوع پنج برابر اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی (adhd) در پسران اشاره می‌کند.پروفسور زیمباردو ویژگی‌های جامعه فعلی غرب را از دلایل این پدیده می‌داند، مقرراتی که به نفع زنان تنظیم می‌شوند، مدارس که هر چه بیشتر وجوه زنانه و دخترانه می‌گیرند (در آمریکا ۹۰ درصد معلم‌های مدارس ابتدایی و در بریتانیا ۸۰ درصد زن هستند) بنابراین آنچه به شاگردانشان عرضه می کنند بیشتر مناسب دانش آموزان دختر است، کمبود فعالیت‌ها و امکانات ورزشی و بی‌توجهی به آن هم مزید بر علت می‌شود.او همچنین به کمبود گسترده آموزش‌های جنسی در مدارس انتقاد می‌کند.پروفسور زیمباردو همچنین معتقد است که سیاست‌های اجتماعی باید به نحوی هدایت شود که مردان و زنانی که صاحب فرزند می‌شوند تشویق شوند در کنار هم زندگی کنند.

رابطه جنسی و فیلم‌های غیراخلاقی

به عقیده پروفسور زیمباردو، رابطه جنسی برای مردان بیشتر اساس جسمی و بصری دارد و برای دختران بیشتر جنبه عاشقانه و حسی. مردان بیشتر به سراغ فیلم‌های غیراخلاقی می‌روند چون وجوه جسمی و بصری به راحتی در آنها عرضه می شود اما زنان نمی‌توانند وجوه عاطفی را در فیلم‌های غیراخلاقی پیدا کنند.
    او می‌گوید خود فیلم‌های غیراخلاقی هم مثلا به نسبت سی‌چهل سال پیش تغییر کرده است، در گذشته فیلم‌های غیراخلاقی داستانی داشت که در جریان آن افراد وارد رابطه جنسی با یکدیگر می‌شدند، اما الان دیگر این فیلمها داستانی ندارند و فقط رابطه جنسی به تصویر کشیده می‌شود:«این معرفی بسیار بدی برای ارتباط جنسی است چون رمانس و عشق را حذف می‌کند چون جنبه بصری دارد متوجه نمی شوید که چیزی کم است. وقتی صد هزار بار چنین چیزهایی ببینید این برایتان به نُرم اجتماعی تبدیل می‌شود. پسرها فکر می کنند این چیزی است که زنان یا دختران می‌خواهند».پروفسور زیمباردو معتقد است که یکی از بزرگترین نگرانی ها برای پسران و مردان این است که دختران یا زنان آنها را نپذیرند و طردشان کنند بنابراین این مردان جوان به جای مواجه با چالش برقراری ارتباط واقعی با جنس مخالف، به سادگی به امنیت تماشای فیلم‌های غیراخلاقی در اتاق‌هایشان پناه می‌برند.«پسرها هیچوقت درون‌نگر نبوده‌اند. آنها بیشتر معطوف به انجام دادن و اجرا کردن هستند، دخترها بیشتر بر وجود و احساس متمرکزند. دنیای بازیهای کامپیوتری انجام دادن و اجرا کردن را به جای فکر کردن تشویق می‌کند. این بازیها زیاد برای دخترها جالب نیستند».
    منبع : سایت بی بی سی جهانی

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ در ساعت ۲۲:۲۰
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 14

3.  

نوشته
    895
    حضور
    12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3646

واقعا یک معضله.........
    بازی gta بین همه کسانی که یکبار بازی کردن اشنا و محبوبه!
    بازی در نگاه اول خیلی زیباست! ولی مرحله به محرله بهش فیلم های مستهجن اضافه میشه.....
    از طرفی توی این بازیا دارن زندگی اون کاراکتر رو شرح میدن!
    و لذت جنسیم نوعی از زندگیشه!
    ولی این که شرح بدیم یا ندیم با روحیات و فرهنگ ما سازگار نیست.
    بنده خودم این بازی هارو صرفا به خاطر سرگرمی کوچکتر که بودم انجام میدادم و آسیب های زیادی از این صحنه های مستهجنش و خشونت آمیزش دیدم.......که الان دیگه اصلا وقتشو ندارم بخوام بازیم کنم....
    اما داداش کوچکترمو اول آنالیز میکنم بازیای خارجیو بعد میذارم بازی کنه
    بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
    به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

5. صلوات ها 10

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19263

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    فیلیپ زیمباردو
    الان برخی دوستان میان میگن هم استاد "حامی" و هم زیمباردو ، هر دوشون توهم توطئه دارن!

میخواستم یه تاپیک درمورد تحلیل فیلم های خارجی بزنم تو اسک دین ولی موافقت نشد!
    البته با اصلش مشکلی نداشتن ، ولی گفتن با تاپیک نقد فیلم های ایرانی یکی بشه!! ربطش رو هنوز هم نفهمیدم!

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

7. صلوات ها 7

علاقه
    تشکیل خانواده
    نوشته
    52
    حضور
    2 روز 1 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    249

اگر قصد شما نگاه کردن به هرچیزی و پیدا کردن نکات منفی و کنار گذاشتن نکات مثبت باشه همین میشه که به هرچیزی ایراد و اشکال وارد میکنند و آخرش هم همون چیزی که بهش ایراد زدند بعد از چند سال صدا و سیما پخش میکنه ... بحث بازی ها هم که از زمان من وقتی مثلا 16 سالم بود تازه gta رو دیدم ولی همون بازی که من مثلا 16 17 ساله بودم انجام دادم الان کودکان 5 سال رو میبینم که توی گیم نت ها یا خونه هاشون بازی می کنند ... و هیچ کنترلی چه از سوی خانواده و یا دولت نیست ! بازی که پر از نماد های فراماسونری و تصاویر نامناسب هست با مجوز مسابقات برپا میکنند ...
    حتی به گروه سنی مناسب که خود سازنده بازی و سازمان های مربوطه خارجی برای اون بازی تعیین کرده رو رعایت نمی کنند و ....
    خوب چاره چیست ؟ حامی جان شما این رو مطرح کردین ، راه حلی هم بگید ! مثلا میگم من الان کجا برم برای تفریح ؟ قهوه خانه هایی که به وفور در شهر دیده میشود و یا پارک هایی که پر شده از قلیان و مواد مخدر ! سینما هم که نداریم :) مسجد هم که فقط 2 باز در روز قسمت میشه :)
    من توی دنیای گیم خیلی کارها کردم به درجات بالایی هم رسیدم ولی آخرش که همین الان باشه تازه فهمیدم که فقط عمر خودم و صرف چیز بی ارزش و بی معنایی کردم ! ولی باز هم امکان ترک کامل نیست و کنار کارهای روزمره اگه حداقل یک دست مثلا کانتر بازی نکنم فکرم به مسائل دیگه منحرف میشه ....
    من دیگه نمیدونم چی بگم لطفا اگر نکته ای لازم هست بگین
    با تشکر از استاد حامی
    ویرایش توسط حسـین : ۱۳۹۴/۰۵/۰۲ در ساعت ۰۴:۵۷
    مولایم دیر آمدو زود خریدارش شدی
    رو سیاهم
    ز فـــراقـــت میســوزم ، همــه شـــب در تنهـــایی

9. صلوات ها 7

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

نقل قول نوشته اصلی توسط حسـین نمایش پست ها
    من توی دنیای گیم خیلی کارها کردم به درجات بالایی هم رسیدم ولی آخرش که همین الان باشه تازه فهمیدم که فقط عمر خودم و صرف چیز بی ارزش و بی معنایی کردم ! ولی باز هم امکان ترک کامل نیست و کنار کارهای روزمره اگه حداقل یک دست مثلا کانتر بازی نکنم فکرم به مسائل دیگه منحرف میشه ....
    سلام منم میخواستم بگم همینطوری هست
    اگر یه جایگزینی دارید
    از گذاشتن لینک دانلود بازی خوب گرفته
    تا روش پرت کردن حواس و ...
    ضمنا دوستان بعضی بازیهایی رو که میگید اسمش رو فقط نگید یه عکس ازش بزارید که هر کی اومد دید یادش بیاد که ای وایی چقدر وقتمون رو الکی برا این بازی گذاشتیم نمیدونستیم چجوری بریم مرحله بعد

11. صلوات ها 4

نوشته
    312
    حضور
    17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1181

نقل قول نوشته اصلی توسط monji-sec نمایش پست ها
    بازی gta بین همه کسانی که یکبار بازی کردن اشنا و محبوبه!
    بازی در نگاه اول خیلی زیباست! ولی مرحله به محرله بهش فیلم های مستهجن اضافه میشه.....
    منجی جان ما هم کوچکتر بودیم vice city رو زیر و رو کردیم مقداری هم san andreas بازی کردیم ولی فیلم مستهجن ندیدیم
    مگه بازی کامپیوتری سینماست که بیان توش فیلم بذارن!

او می‌گوید خود فیلم‌های غیراخلاقی هم مثلا به نسبت سی‌چهل سال پیش تغییر کرده است، در گذشته فیلم‌های غیراخلاقی داستانی داشت که در جریان آن افراد وارد رابطه جنسی با یکدیگر می‌شدند، اما الان دیگر این فیلمها داستانی ندارند و فقط رابطه جنسی به تصویر کشیده می‌شود
    فیلم های پورن قصه های عاشقانه زیبایی هستن که کارگردان فیلم، تموم موضوعات خسته کننده رو از اون حذف کرده!
    ویرایش توسط تسنیـم : ۱۳۹۴/۰۵/۰۲ در ساعت ۰۸:۵۸
    دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
    آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

13. صلوات

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,261
    حضور
    138 روز 7 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1774
    صلوات
    14146

مقرراتی که به نفع زنان تنظیم می‌شوند، مدارس که هر چه بیشتر وجوه زنانه و دخترانه می‌گیرند (در آمریکا ۹۰ درصد معلم‌های مدارس ابتدایی و در بریتانیا ۸۰ درصد زن هستند) بنابراین آنچه به شاگردانشان عرضه می کنند بیشتر مناسب دانش آموزان دختر است،
    موضوع خیلی مهمی است!

اخیرا به عکسهای کتاب ابتدایی که تعداد زن و مرد برابر نیست و نباید تعداد عکس دختر کمتر از پسر باشد توجه شده است ، و بر این مورد تاکید دارند که مساوی بودن زن و مرد باید از همین نقطه رشد در کودکان جا بیفتد و شاید هم برقراری توازن تا حدودی لازم باشد ولی نقل قول بالا واقعا اثر قوی و سریعتری بر روی سایر مراحل شناختی خواهد گذاشت.
    در مدارس کنونی از اینکه معلم ابتدایی برای پسران زن باشد خیلی بهتر مورد پذیرش والدین است ...

کاش در کشور ما سازمانی یا نهادی بعنوان آموزش و پرورش واقعی دائر می شد.

15. صلوات ها 2

نوشته
    895
    حضور
    12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3646

نقل قول نوشته اصلی توسط ریحانه النبی نمایش پست ها

موضوع خیلی مهمی است!

اخیرا به عکسهای کتاب ابتدایی که تعداد زن و مرد برابر نیست و نباید تعداد عکس دختر کمتر از پسر باشد توجه شده است ، و بر این مورد تاکید دارند که مساوی بودن زن و مرد باید از همین نقطه رشد در کودکان جا بیفتد و شاید هم برقراری توازن تا حدودی لازم باشد ولی نقل قول بالا واقعا اثر قوی و سریعتری بر روی سایر مراحل شناختی خواهد گذاشت.
    در مدارس کنونی از اینکه معلم ابتدایی برای پسران زن باشد خیلی بهتر مورد پذیرش والدین است ...

کاش در کشور ما سازمانی یا نهادی بعنوان آموزش و پرورش واقعی دائر می شد.
    تا 5 ابتدایی معلمای ما خانم بودن
    الانم داداشم داره میره همشون خانمن جز معاون مدرسه(واسه ترس بچه ها و شلوغ نکردن)
    بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
    به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

17. صلوات ها 3

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,141
    حضور
    136 روز 20 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19263

نقل قول نوشته اصلی توسط حسـین نمایش پست ها
    اگر قصد شما نگاه کردن به هرچیزی و پیدا کردن نکات منفی و کنار گذاشتن نکات مثبت باشه همین میشه که به هرچیزی ایراد و اشکال وارد میکنند و آخرش هم همون چیزی که بهش ایراد زدند بعد از چند سال صدا و سیما پخش میکنه ...
    سلام
    حسین جان منو گفتی داداش؟ خب یه نقل قولی چیزی بزن آدم بفهمه دیگه

نه عزیز هدف من این چیزی که الان یه مدت بین جوونا جا افتاده نیست. اینکه صرفاً بگردی توی فیلم 4 تا مثلث و 6 تا تک چشم پیدا کنی!!!
    البته این کار رو هم قصد داشتم ولی نه اینطور آبکی! بلکه میخواستم روش های اونها رو بیرون بکشم و حتی ارتباطش با دین اسلام و ائمه(ع) رو مطرح کنم
    کاری که اونها دارن میکنن خیلی فراتر از اینه که صرفاً بیان چند تا نماد توی فیلم بذارن. نماد بهانه ای هست برای گفتن حرفهای بسیار بسیار بزرگتر

همین چند روز پیش یکی از دوستای ما میگفت:
    بابا این جریان هم که میگن حضرت موسی عصا زده تو دریا و دریا شکافته از همون اولش هم معلوم بود حرف بیخودیه! اصلاً با قوانین علمی جور در نمیاد! البته خدا به حضرت موسی کمک کرد ، اما نه اینکه دریا رو بشکافه! موضوع اینطوری بوده که خدا جوری تنظیم کرده که همون زمان که حضرت موسی و قومش میخوان از دریا رد بشن ، سونامی بیاد و دریا باز بشه!!!!!

این رو از کجا برداشت کرده بود؟

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

19. صلوات

علاقه
    تشکیل خانواده
    نوشته
    52
    حضور
    2 روز 1 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    249

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    سلام
    حسین جان منو گفتی داداش؟ خب یه نقل قولی چیزی بزن آدم بفهمه دیگه

نه عزیز هدف من این چیزی که الان یه مدت بین جوونا جا افتاده نیست. اینکه صرفاً بگردی توی فیلم 4 تا مثلث و 6 تا تک چشم پیدا کنی!!!
    البته این کار رو هم قصد داشتم ولی نه اینطور آبکی! بلکه میخواستم روش های اونها رو بیرون بکشم و حتی ارتباطش با دین اسلام و ائمه(ع) رو مطرح کنم
    کاری که اونها دارن میکنن خیلی فراتر از اینه که صرفاً بیان چند تا نماد توی فیلم بذارن. نماد بهانه ای هست برای گفتن حرفهای بسیار بسیار بزرگتر

همین چند روز پیش یکی از دوستای ما میگفت:
    بابا این جریان هم که میگن حضرت موسی عصا زده تو دریا و دریا شکافته از همون اولش هم معلوم بود حرف بیخودیه! اصلاً با قوانین علمی جور در نمیاد! البته خدا به حضرت موسی کمک کرد ، اما نه اینکه دریا رو بشکافه! موضوع اینطوری بوده که خدا جوری تنظیم کرده که همون زمان که حضرت موسی و قومش میخوان از دریا رد بشن ، سونامی بیاد و دریا باز بشه!!!!!

این رو از کجا برداشت کرده بود؟
    خیر عزیز کلی گفتم ! بعضی ها هستن که فقط بلدن منفی بافی کنن و نکات منفی هرچیزی رو ببینن ... درسته بازی منو مثلا از خیلی از کارهایی که میشد بکنم و نکردم دور کرد ولی منو از خیلی از انحرافات هم دور کرده
    مولایم دیر آمدو زود خریدارش شدی
    رو سیاهم
    ز فـــراقـــت میســوزم ، همــه شـــب در تنهـــایی

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری