صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یک رذیله اخلاقی: حق پذیر نبودن طرف مقابل و عصبانی شدن من

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58308

یک رذیله اخلاقی: حق پذیر نبودن طرف مقابل و عصبانی شدن من

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    داشتم رذائل اخلاقیمو تو کاغذ برای خودم مینوشتم و درمون میکردم...تا اینکه رسیدم به یک مشکل ریشه ای که راه درمونش فقط دست شما مشاور عزیزه..چون راستش خودم نمیدونم چطوری درمونش کنم...

اما رذیله من :
    وقتی کار درستی میکنم که مورد انتقاد قرار میگیره یا مثلا کسی کاری میکنه که اشتباست... قبل اینکه بخوام حرفی بزنم حس میکنم طرفم نمیفهمه...یعنی یه جورایی حس میکنم طرفم حق پذیر نیست..بخاطر همین زودی عصبی میشم ...البته این ریشه داره...و ریشش اینه که متاسفانه پدر بنده اصلا حق پذیر نیست و وقتی یچی بگه دیگه حرف کسیو قبول نداره

البته من حرف حق رو رو تخم چشام میذارم و قبول میکنم اما وقتی میخوام حرف حقی رو به دیگری بزنم قبل اینکه بخوام حرفی بزنم با خودم میگم حرفام بی فایدست....شما میگید چکار کنم؟

قبل از هر چیزی بخاطر سایت بی نظیرتون ممنونم...منتظر جوابتون هستم .مرسی

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58308

با نام و یاد دوست

یک رذیله اخلاقی: حق پذیر نبودن طرف مقابل و عصبانی شدن من

کارشناس بحث: استاد حنیف

5. صلوات ها 5

نوشته
    730
    حضور
    40 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3009

عرض سلام و احترام خدمت شما کاربر محترم

سوال حضرتعالی در واقع شامل دو قسمت است.
    یک: چرا طرف مقابل در بحث گاهی حق پذیر نیست؟
    دو: چکار کنم که در بحث زود عصبانی نشوم؟

اجازه بدهید ابتدا قسمت اول سوال را بررسی کنیم:
    واقعیت این است که هر شخصی دارای حد معینی از نعمت فهم و درک هست و گاهی هضم برخی مسائل برای عده ای واقعا سخت است. باید این مسئله را پذیرفت.
    هر کسی (درست یا غلط) خودش را دارای درست ترین فکر و دقیق ترین نظر دانسته و حداقل از طرف مقابل بحث فهیم تر حساب میکند. دلیل ادامه بحث هم اینست که احساس میکند طرف مقابل هنوز مطلب را خوب درک نکرده و احتیاج به توضیح بیشتری هست.
    نکته مهمی که باید توجه کنیم اینجاست که این مطلب در مورد خود ما هم صادق است.

پس برای یک بحث خوب دوتا کار باید انجام داد:

اول به حرف طرف مقابل به دقت گوش کنیم و به استدلالش خوب فکر کنیم.
    شاید در این مساله خاص، وقعا او از ما قویتر و فهیم تر بوده و این ما هستیم که در درک یک نکته ی ظریف مشکل داریم.
    طبیعتا وقتی متوجه شدیم که حرف طرف مقابل درست است باید بدون چون و چرا و ناراحتی بپذیریم.

اما اگر (بعد از دقت و تفکر) روشن شد که ما در جایگاه حق قرار گرفتیم و طرف مقابل حرف ما را نمیپذیرد، باید ببینیم در درک کدام قسمت مسئله مشکل دارد؛ و بعد برای روشن کردن همان بخش صحبت کرده و موضوع را روشن کنیم.

خیلی اوقات علت رد موضوع از طرف مقابل اینست که اساسا درک درستی از بحث نداشته و موضوع را اشتباه متوجه شده.

اجازه بدید یک مثال بزنم:
    اگر شما بخواهید ثابت کنید که تعداد اضلاع مربع از مثلث بیشتر است، تا وقتی که طرف مقابل درک درستی از شکل ظاهری مربع و مثلث نداشته باشه، اصولا این کار امکان پذیر نیست و استدلال شما از طریق محاسبه زوایای داخلی این دو شکل، به هیچ وجه به جائی نمیرسد. پس باید قبل از هر کاری مربع و مثلث و شکل ظاهری آنها را به او نشان دهید.

ادامه دارد...

7. صلوات ها 12

نوشته
    730
    حضور
    40 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3009

نکته یک: گاهی طرف لجاجت میکند که بهتر است خودمان را خسته نکرده و بحث را با لبخند و نوشیدن یک لیوان چای خاتمه دهیم.

نقل میکنند که علامه طباطبائی رحمه الله علیه در بحث با افراد، ابتدا سوال را کامل گوش میدادند (حتی اگر قبل از ورود طرف مقابل، فردی عینا همان سوال را مطرح کرده بود) و بعد نظرشان را به طور کامل و به اندازه فهم سوال کننده (نه تمام آنچه که میدانستند) توضیح میدادند و بعد از چند مرحله ارائه استدلال و گفت و شنود، اگر متوجه میشدند که طرف مقابل حرف جدیدی ندارد و صرفا با لجبازی زیر بار استدلال نمی رود، با گفتن "به هر حال هر کسی فکری و نظری دارد" بحث را خاتمه داده و ادامه نمیدادند.

نکته دو: بدون تخصص و اطلاعات کافی، هرگز نباید بحث کرده و استدلالاتی را که به نظر درست می آیند پذیرفت؛ چون ممکن است تمام این استدلالها نکات غلط یا جوابهائی داشته باشند که ما ندانسته فریب بخوریم. بنابراین یا باید دانش کافی داشت یا به متخصصی که به صدق گفتارش اطمینان کامل داریم تکیه کنیم.

نکته سه: گاهی اختلاف در بحث ناشی از تفاوت فهم ها و اختلاف سطح دانش نیست، بلکه صرفا دیدگاه افراد با هم متفاوت است.
    زاویه دید حتی در تصور ما از اجسام هم موثر هستند و ما یک سیب را از کنار، بالا یا پائین متفاوت دیده و هر سه این اشکال در عین تفاوت درست هستند.
    زندگی هم دقیقا به همین صورت است. اختلاف نظر دو نفر ممکن است صرفا حاصل دیدگاه و روحیات متفاوت آنها باشد. بهتر است وقتی با کسی صحبت میکنیم، کمی هم زندگی را از زاویه دید او نگاه کنیم.

ادامه دارد...

9. صلوات ها 12

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

رزیله حق پذیر نبودن بسیار رزیله بدیه...زندگی کردن با اینجور ادمها بسیار سخته...

11. صلوات ها 8

نوشته
    730
    حضور
    40 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3009

و اما قسمت دوم: چکار کنم که در بحث زود عصبانی نشوم؟

قبل از هر چیزی خوبست بدانیم عصبانیت و خشم فقط جنبه منفی نداشته و مثل خیلی صفات دیگر اگر از حالت اعتدال خارج نشود، نه تنها مفید، بلکه ضروری هم هست. مثل جائی که انسان مورد ظلم و تعدی واقع شده و با استفاده از قوه غضبیه از خود دفاع میکند.

اما اگر از حالت تعادل خارج و به افراط کشیده شد، چه بسا انسان گرفتار مشکلاتی شود که بعدا پشیمانی سودی نداشته باشد؛ زیرا همانطور که میدانید بیشتر فتنه های بزرگ و کارهای فجیع در اثر عصبانی شدن و عدم کنترل خشم و غضب رخ داده است.

نقطه مقابل غضب، صبر و یک صفت نفسانی بازدارنده است که گرایش ها و تمایلات غریزی و نفسانی انسان را کنترل و در قلمرو عقل و شرع محدود میکند. صبر در برابر طغیان غضب و خشم، حلم و کظم غیظ نامیده می شود.

پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله در فضيلت فروخوردن خشم فرموده است:
    از محبوب‏ترين راه‏هاى وصول انسان به خداوند، نوشيدن دو جرعه است: جرعه خشمى كه با خويشتن‏دارى فروخورده و برطرف گردد و جرعه مصيبتى كه با صبر و بردبارى زايل شود. (کافی. جلد دوم. باب کظم غیظ)

فکر کردن به عوارض غضب و آثار کنترل کردن آن (در زمان آرامش)، باعث می شود که در زمان عصبانیت با یادآوری آنها از شدت گرفتن آن جلوگیری کرده و عنان اختیار را از دست ندهیم.

امام باقر علیه السلام میفرمایند:
    ان الرجـل ليـغـضـب فـمـا يـرضـى ابـدا حـتـى يـدخـل النـار. فـايما رجل غضب على قوم و هو قائم فليجلس من فوره ذلك ، فانه سيذهب عنه رجز الشيطان ، و ايما رجل غضب على ذى رحم فليدن منه فليمسه ، فان الرحم اذا مست سـكـنـت. (شرح چهل حدیث امام خمینی ره. ذیل حدیث هفتم)

یعنی وقتی انسان دچار غضب شد، غضب او فرو نمینشیند تا او را به آتش جهنم بکشد. پس هرکس عصبانی شد نسبت به عده ای، اگر ایستاده است فورا بنشیند که وسوسه شیطان از او دور می شود و اگر نسبت به یکی از ارحامش غضب کرد، نزديك او رود و او را مس كند، زيرا كه رحم وقتى ممسوس شد به مثل خود، ساكن شود.

در این حدیث دو راهکار عملی داده شده که یکی تغییر وضعیت دادن است در موارد کلی؛ و دیگری مخصوص زمانی است که این عصبانیت در خانواده و محارم اتفاق می افتد که در اینصورت با لمس کردن، مثلا در دست گرفتن دستهای طرف مقابل، خشم انسان از بین خواهد رفت.

ادامه دارد...

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ در ساعت ۲۳:۰۰

13. صلوات ها 11

نوشته
    730
    حضور
    40 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3009

راه عملی دیگری که میتوان به آن اشاره کرد "تحلّم" یعنی خود را به صبوری زدن است.

برای ایجاد یک صفت نیک در نفس خود، میتوانیم از وادار کردن شروع کنیم.

در این مورد خاص یعنی با اینکه عصبانی شده ایم اما طوری وانمود کنیم که انگار عصبانی نیستیم و کاملا خود را مسلط به نفس نشان دهیم.

وانمود کردن نه به معنای ریاکاری. بلکه به این معنا که خودمان را در آن حالت نفسانی قرار داده و اعمالی را که افراد در آن حالت از خود نشان میدهند نشان دهیم تا در واقع نفس ما این عمل را تمرین کند.

امیرالمومنین على عليه السلام میفرمايد: اگر خويشتن‏دار نيستى، خود را خويشتن‏دار بنماى؛ زيرا اندك است كسى كه خود را همانند مردمى كند و از جمله آنان به‏ حساب نيايد. (نهج البلاغه. حکمت 207)

و پیامبر اکرم صلی الله عليه و آله و سلم فرمودند كه: علم، به تعلّم‏ به هم میرسد و حلم به تحلّم، كه كظم غيظ باشد. (محجه البیضاء. ج 5. ص 311)

خداوند نیز در قرآن در کسانی را که کظم غیظ میکنند ستایش کرده است. (سوره آل عمران آیه 134)

راهکارهائی هم وجود دارد مانند از بین بردن اسباب غضب، که یکی از آن اسباب، حب نفس است و در درجات بالاتر سلوک الی الله به آنها توجه می شود.

در پناه حق باشید.

15. صلوات ها 10

نوشته
    730
    حضور
    40 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3009

نقل قول نوشته اصلی توسط عشقم خدا نمایش پست ها
    رزیله حق پذیر نبودن بسیار رزیله بدیه...زندگی کردن با اینجور ادمها بسیار سخته...

با شما موافقم... بعضیها فرو کردن حرف حق در مغز انسان بی منطق را مانند نصب کردن ویندوز روی چرتکه میدانند.

17. صلوات ها 8

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21819

به نام خدا

با سلام

و سپاس از مطالب بسیار عالی استاد گرامی جناب حنیف

یکی از راههای کنترل خشم در مباحثات و معاشرتهای اجتماعی،آن است که

قبل از نظر به شخصی که مخاطب ماست،او را در ارتباط با پروردگارش ببینیم

او با همه هستیش حتی اگر در اخلاق-عمل-یا اندیشه ناقص باشد،بنده خداست،این با عث می شود

شفقت و مهرمان بر خشم و غضبمان سبقت بگیرد.ان شاالله

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

19. صلوات ها 7

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

مطالبتون عالیه
    منم متاسفانه یکی بر خلاف حرفم نظری بده عصبانی میشم و خیلی خیلی زود جوش میارم

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری