جمع بندی افشای گناه در سایت ترک گناه

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
افشای گناه در سایت ترک گناه

سلام..رضا هستم

من سایتی دارم که درباره توبه و ترک گناست...

به یه مشکلی خوردم جدیدا...

میگن افشای گناه خودش گناست...

اما بذارید دو مورد رو بگم :

1: من سایتی که دارم برای ترک گناه که یه جوری دارم تشویق میکنم هم سنامو که هر گناهی که دارن رو ترک کنن..بخاطر همین مثلا مجبورم از بعضی گناها اسم ببرم...

2: مورد بعدی اینه که خب من راهکار میدم...تو سایت اسک دین هم هستن خیلی ها که گناهشونو میگن و از کارشناسا راهکار میخوان...این کجاش افشای گناست؟

در همین سایت اسک دین خیلی از عزیزان بودند که سوال هایی پرسیدند حالا چه مستقیم و چه غیر مستقیم...

ایا تو محیط مجازی با اینکه همو نمیشناسیم بازم افشای گناست؟

خواهشا جواب منو بدید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[=Georgia]با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
اعتراف به گناه در یک تقسیم بندی کلی به دو قسم تقسیم می شود:
1-اعتراف گناه در پیشگاه خالق
2-اعراف به گناه در نزد مخلوق
اعتراف به گناه در پیشگاه خالق موجب تخفیف عذاب و بخشیدن گناه و افزایش نعمت می شود.
امام باقرعلیه السلام در روایتی فرمود: لاوالله ما اراد الله من الناس الاخصلتین، ان یقرواله بالنعم فیزیدهم، و بالذنوب فیغفرها(1) یعنی سوگند به خدا، خداوند از مردم جز دو خصلت نخواسته:
یکی اقرار بر نعمت های خدا نمایند كه در این صورت خداوند بر نعمت های ایشان می افزاید و دیگری اقرار به گناه كه در این صورت خداوند آن را می آمرزد.

اما وجوه مختلف اقسام اعتراف به گناه در نزد مخلوق را خدمتتان تقدیم میکنم:
[=Calibri]1- بیان کردن اشتباهات و گناهانمان برای جمع دوستان و اطرافیان صرفا به نیت آگاهی دیگران از گذشته مان است: در این صورت این اعتراف موجب تحقیر و بی آبرویی و ذلت شخص بوده و جائز نمی باشد.

[=Calibri]2- بیان کردن گناهانمان به این نیت است که مسیر تصمیماتی را که ممکن است دیگران در مورد ما داشته باشند تغییر داده و تصویری واقعی تر برایشان ارائه نماییم. مانند دختری که در نزد خواستگار خود اعتراف به گناه زنا می کند تا همسر آینده وی با شناختی کامل تر از او مواجه شود. در این صورت نیز اعتراف به گناه صحیح نیست زیرا با وجود راهکار طلایی توبه از ناحیه شارع مقدس و پاک شدن گناهان گذشته نیازی به چنین اعترافی نمی باشد.

[=Calibri]3- بیان کردن اشتباهات و گناهانمان برای انسان کاملی به نیت آن است که ایشان به هر روشی که خود صلاح می دانند ما را تطهیر نمایند: در این صورت نیز اعتراف به گناه صحیح نیست.

اصبغ بن نباته مى‏گويد: مردى خدمت امير المؤمنين عليه السلام رسيد و گفت: اى اميرمؤمنان! من زنا كردم مرا پاك گردان، امير روى خود را از او برگرداند، سپس فرمود: بنشين. آنگاه رو به مردم كرد و فرمود: اگر كسى از شما اين گناه را مرتكب شود آيا نمى‏ تواند آن را بپوشاند، همچنان كه خدا بر او پوشانده است؟ «2» پس از اين برخورد حضرت معلوم شد كه اعتراف به گناه نزد مردم به طور كلى ناپسند و شكستن حرمت بنده خداست.

[=Calibri]4- بیان کردن خطاها و اشتباهاتمان برای اطرافین به نیت آن است که کوه پوشالین تصورات عالیه دیگران را از خود منهدم نموده و تصویری واقعی از خود برای دیگران نمایان سازیم: در این صورت نیز بیان جزییات خطایا و اشتباهات خود صحیح نبوده و موجب هتک حرمت گوهر آبروی خویشتن است. برای این مقصود بهتر است با الفاظی شکننده، مسیر بزرگنمایی مخاطبین خود را سد نموده و بدون بیان اشتباهات و گناهان خود، ایشان را از نگاه به خود منصرف کرده و زوایای نگاهشان را به جانب کمالات حقیقی اولیای الهی متمایل سازیم.

[=Calibri]5- بیان کردن رذایل نفسانیمان برای شخص مشاور و برخی حاضران، صرفا به نیت اخذ راهکار برای ریشه کن کردن خلقیات ناپسندمان است: بهتر است این اعتراف در غالب شخصیت حقیقی افراد صورت نگیرد بلکه در غالب شخصیتی مجازی مانند کاربران سایتهای مشاوره مانند انجمن اسک دین و گفتگوی قرآنی انجام پذیرد.

باید توجه داشت این هدف یعنی اخذ راهکارهایی برای طرد کرد رذایل نفسانی آنچنان ارزنده و مهم است که حتی در صورت عدم امکان ارائه شخصیت مجازی و لزوم مراجعه حضوری در نزد کارشناسان دینی و معرفی شخصیت حقیقی خود، باز هم میتوان به بیان برخی از کلیات اشتباهات و خطاهای خودمان برای دریافت راهکارهایی دقیق تر، مبادرت ورزیم.

پینوشت:
1-اصول كافی، ج2، باب اعتراف به گناه
2-وسائل الشيعة: 28/ 38، باب 16، حديث 34159؛ من لايحضره الفقيه: 4/ 31، حديث 5017

عشقم خدا;710886 نوشت:
: من سایتی که دارم برای ترک گناه که یه جوری دارم تشویق میکنم هم سنامو که هر گناهی که دارن رو ترک کنن..بخاطر همین مثلا مجبورم از بعضی گناها اسم ببرم...

2: مورد بعدی اینه که خب من راهکار میدم...تو سایت اسک دین هم هستن خیلی ها که گناهشونو میگن و از کارشناسا راهکار میخوان...این کجاش افشای گناست؟

در همین سایت اسک دین خیلی از عزیزان بودند که سوال هایی پرسیدند حالا چه مستقیم و چه غیر مستقیم...

ایا تو محیط مجازی با اینکه همو نمیشناسیم بازم افشای گناست؟

شما می‌تونید در قالب «گناه شناسی و راه علاج آن»، مباحث را ارائه کنید لازم نیست برای حل معضلات اینچنینی هر کس به صورت قضیه شخصیه مشکلش را مطرح کند بلکه همینکه به صورت قضیه کلیه و حقیقیه مطرح شود کافی است. مثلا گفته شود اگر کسی دچار بیماری استمناء باشد چه مضرات دنیوی و اخروی دارد و راه علاج آن چیست.

اویس;711306 نوشت:
5- بیان کردن رذایل نفسانیمان برای شخص مشاور و برخی حاضران، صرفا به نیت اخذ راهکار برای ریشه کن کردن خلقیات ناپسندمان است: بهتر است این اعتراف در غالب شخصیت حقیقی افراد صورت نگیرد بلکه در غالب شخصیتی مجازی مانند کاربران سایتهای مشاوره مانند انجمن اسک دین و گفتگوی قرآنی انجام پذیرد.

سلام خدمت شما برادر گرامی..

من یه نتیجه گیری کردم ..ببینید درسته :

پس با این که مثلا من و شما در حالت مجازی با هم در ارتباطیم اگر من بیام مشکلمو البته به صورت کلی نه جزئی از شما بپرسم و راهکار بخوام مشکلی نداره...و افشای گناه نیست...ولی اگه بخوام ریز بگم این مشکل داره و نباید گناه هامو به صورت ریز برای کسی به جز خدا معترف بشم...درسته؟

نفس الرحمان;711351 نوشت:
شما می‌تونید در قالب «گناه شناسی و راه علاج آن»، مباحث را ارائه کنید لازم نیست برای حل معضلات اینچنینی هر کس به صورت قضیه شخصیه مشکلش را مطرح کند بلکه همینکه به صورت قضیه کلیه و حقیقیه مطرح شود کافی است. مثلا گفته شود اگر کسی دچار بیماری استمناء باشد چه مضرات دنیوی و اخروی دارد و راه علاج آن چیست.

سلام دوست عزیز

صد در صد همینطوره..اما کامنت هایی که میاد رو نمیشه تایید نکرد و بعضی ها ناراحت میشند حتی...
البته من تایید نمیکنم بعضی هارو اما ته دلم ناراحت میشم که چرا با من این همه درد و دل میکنند در صورتی که این هارو باید برای خدا اعتراف کنند...
این موارد البته خدا هم میدونه که این ها از روی سادگی این حرفارو میزنند و بنده خداها اگاه نیستند وگرنه اگه میدونستند..اینها رو پیش من اعتراف نمیکردند...
البته از وقتی گفتم گناهتونو علنی تو سایت نگین بهتر شده..ولی به هر حال ممنون از نظرتون.مرسی

[="Georgia"][="Blue"]

عشقم خدا;711436 نوشت:
سلام خدمت شما برادر گرامی..

من یه نتیجه گیری کردم ..ببینید درسته :

پس با این که مثلا من و شما در حالت مجازی با هم در ارتباطیم اگر من بیام مشکلمو البته به صورت کلی نه جزئی از شما بپرسم و راهکار بخوام مشکلی نداره...و افشای گناه نیست...ولی اگه بخوام ریز بگم این مشکل داره و نباید گناه هامو به صورت ریز برای کسی به جز خدا معترف بشم...درسته؟

بله کاملا درسته.
[/]

سوال:
آیا بیان گناهان خودمان در فضای مجازی مصداق اعتراف به گناه بوده و حرام است؟

پاسخ:
اعتراف به گناه در یک تقسیم بندی کلی به دو قسم تقسیم می شود:

1-اعتراف گناه در پیشگاه خالق
2-اعراف به گناه در نزد مخلوق

اعتراف به گناه در پیشگاه خالق موجب تخفیف عذاب و بخشیدن گناه و افزایش نعمت می شود.
امام باقرعلیه السلام در روایتی فرمود: لاوالله ما اراد الله من الناس الاخصلتین، ان یقرواله بالنعم فیزیدهم، و بالذنوب فیغفرها(1) یعنی سوگند به خدا، خداوند از مردم جز دو خصلت نخواسته: یکی اقرار بر نعمت های خدا نمایند كه در این صورت خداوند بر نعمت های ایشان می افزاید و دیگری اقرار به گناه كه در این صورت خداوند آن را می آمرزد.

اما وجوه مختلف اقسام اعتراف به گناه در نزد مخلوق را خدمتتان تقدیم میکنم:
1- بیان کردن اشتباهات و گناهانمان برای جمع دوستان و اطرافیان صرفا به نیت آگاهی دیگران از گذشته مان است: در این صورت این اعتراف موجب تحقیر و بی آبرویی و ذلت شخص بوده و جائز نمی باشد.

2- بیان کردن گناهانمان به این نیت است که مسیر تصمیماتی را که ممکن است دیگران در مورد ما داشته باشند تغییر داده و تصویری واقعی تر برایشان ارائه نماییم. مانند دختری که در نزد خواستگار خود اعتراف به گناه زنا می کند تا همسر آینده وی با شناختی کامل تر از او مواجه شود. در این صورت نیز اعتراف به گناه صحیح نیست زیرا با وجود راهکار طلایی توبه از ناحیه شارع مقدس و پاک شدن گناهان گذشته نیازی به چنین اعترافی نمی باشد.

3- بیان کردن اشتباهات و گناهانمان برای انسان کاملی به نیت آن است که ایشان به هر روشی که خود صلاح می دانند ما را تطهیر نمایند: در این صورت نیز اعتراف به گناه صحیح نیست.

اصبغ بن نباته مى‏ گويد: مردى خدمت امير المؤمنين عليه السلام رسيد و گفت: اى اميرمؤمنان! من زنا كردم مرا پاك گردان، امير روى خود را از او برگرداند، سپس فرمود: بنشين. آنگاه رو به مردم كرد و فرمود: اگر كسى از شما اين گناه را مرتكب شود آيا نمى‏ تواند آن را بپوشاند، همچنان كه خدا بر او پوشانده است؟ «2» پس از اين برخورد حضرت معلوم شد كه اعتراف به گناه نزد مردم به طور كلى ناپسند و شكستن حرمت بنده خداست.

4- بیان کردن خطاها و اشتباهاتمان برای اطرافین به نیت آن است که کوه پوشالین تصورات عالیه دیگران را از خود منهدم نموده و تصویری واقعی از خود برای دیگران نمایان سازیم: در این صورت نیز بیان جزییات خطایا و اشتباهات خود صحیح نبوده و موجب هتک حرمت گوهر آبروی خویشتن است. برای این مقصود بهتر است با الفاظی شکننده، مسیر بزرگنمایی مخاطبین خود را سد نموده و بدون بیان اشتباهات و گناهان خود، ایشان را از نگاه به خود منصرف کرده و زوایای نگاهشان را به جانب کمالات حقیقی اولیای الهی متمایل سازیم.

5- بیان کردن رذایل نفسانیمان برای شخص مشاور و برخی حاضران، صرفا به نیت اخذ راهکار برای ریشه کن کردن خلقیات ناپسندمان است: بهتر است این اعتراف در غالب شخصیت حقیقی افراد صورت نگیرد بلکه در غالب شخصیتی مجازی مانند کاربران سایتهای مشاوره مانند انجمن اسک دین و گفتگوی قرآنی انجام پذیرد.

باید توجه داشت این هدف یعنی اخذ راهکارهایی برای طرد کرد رذایل نفسانی آنچنان ارزنده و مهم است که حتی در صورت عدم امکان ارائه شخصیت مجازی و لزوم مراجعه حضوری در نزد کارشناسان دینی و معرفی شخصیت حقیقی خود، باز هم میتوان به بیان برخی از کلیات اشتباهات و خطاهای خودمان برای دریافت راهکارهایی دقیق تر، مبادرت ورزیم.

پینوشت:
1. کلینی، محمد بن یعقوب (329ق)، الکافی، تحقیق علی‌اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیة، 1363ش، جلد 2، صفحه 426.
2. حر عاملی، محمد بن حسن (1104ق)، وسائل الشیعه، تحقیق ربانی‌شیرازی، بیروت، دار احیاء التراث العربی، 1403ق، جلد 28، صفحه 38، باب 16، حديث 34159.

موضوع قفل شده است