جمع بندی می خوام درباره ی شیعه بیشتر بدونم

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خوام درباره ی شیعه بیشتر بدونم

سلام
نمازه و روز هاتون مورد قبول حق باشه
عید فطر برشما عزیزان مبارک
می خواستم مطلبی در مورد شیعه بزارم ولی مطلب به درد بخوری خودم پیدا نکردم گفتم چیکار بهتر از این که اساتید اینجا کمک بگیرم
دربارهی شیعه کیست و شیعه به کسانی می گویند
شیعه دوازده امامی چه فرقی با بقیه شیعه ها داره
شما فک کنیی مثال من یهیودی یا مسحیای یا بیقه ادیان می خوان دربارهی شیعه شناخی داشتن باشن ن اینه مقاسیه کنند بلکه نقطه قوتشو بدونند و دلیل برتری شیعه دوازدهم برای بیقه ادیان چیه
من خلیی سئوالات تو ذهنمه ولی نمیدونم از چیه که نمی توانم همشو مطرح کنم این سئوالات کلی الان نمیشه خلیی روش مانور داد شما هر کاری از دستون میاد انجام بدید
اجرتون با خدا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

yaser_tak;709755 نوشت:
سلام
می خواستم مطلبی در مورد شیعه بزارم ولی مطلب به درد بخوری خودم پیدا نکردم گفتم چیکار بهتر از این که اساتید اینجا کمک بگیرم

سلام علیکم. طاعات و عبادات شما هم قبول، به سایت خودتان خوش آمدید.:Gol:

yaser_tak;709755 نوشت:
درباره ی شیعه کیست و شیعه به کسانی می گویند

واژه "شیعه" در لغت به معنای "پیرو" و "یاور" چنانکه قرآن کریم واژه لغوى شیعه را در چهار مورد بیان کرده است، از جمله: «و ان من شیعته لا براهیم»، (83 صافات)؛ «هذا من شیعته و هذا من عدوّه» (15 القصص). و نیز به معنای "منهاج و دین یکسان داشتن" آمده است و در اصطلاح میان مسلمانان، وابستگی ویژه‏ ای به پیروان حضرت علی (ع) پیدا کرده است. در مورد پیروان آن حضرت نیز در معانی متعددی همچون دوستدار و محبّ حضرت علی (ع)، یا کسی که حضرت علی (ع) را از عثمان برتر می داند، و یا کسی که حضرت علی (ع) را از عثمان و دو خلیفه نخستین و همه صحابه برتر می داند، نیز به کسی که به جانشینی بلا فصل حضرت علی (ع) اعتقاد دارد، استعمال شده است.

علماى اسلام تعاریف گوناگونى را از شیعه بیان کردند از جمله:

- شهید الثانى در کتاب شرح اللمعه مى‏ گوید: شیعه کسى است که از على (ع) پیروى کند و دنبال او باشد و امامت او را بر دیگران مقدم بدارد. گر چه به ائمه دیگر اعتقاد نداشته باشد. و شامل امامیه، زیدیه، اسماعیلیه (که ملحد نباشند) و... می شود.

- شیخ مفید در کتاب الموسوعه مى‏ گوید: شیعه کسى است که از على (ع) پیروى کند و او را بر سایر صحابه رسول ا... (ص) مقدم بدارد و معتقد باشد که على (ع) امامى است که از جانب رسول الله یا با اراده خداوند منصوب شده است. همانگونه که پیروان ائمه اثنى عشر به (نص) یعنى به انتخاب صریح و آشکار معتقد هستند.

به هر حال، بهترین تعریف برای این واژه آن است که بگوییم: "شیعه کسی است که جانشینی حضرت علی (ع) را از راه نصّ ثابت دانسته و حضرت علی (ع) را سزاوارترین شخص برای جانشینی پیامبر اکرم (ص) می داند". پس واژه شیعه مفهومی عام است که طبق تعریف پذیرفته شده همه فرقه‏ ها و گروه های شیعی؛ مانند زیدیه، کیسانیه، اسماعیلیه و... را شامل می شود.

yaser_tak;709755 نوشت:

تفاوت شیعه دوازده امامی (امامیه) با دیگر فرقه های شیعه که به جانشینی و امامت علی (ع) و یا به امامت 4 امام (زیدیه) یا 7 امام (اسماعیلیه) و ... معتقدند در این است که شیعه 12 امامی علاوه بر اعتقاد به امامت و جانشینی بلافصل امیرالمؤمنین علی (ع) به امامت 11 تن دیگر از فرزندان آن بزرگوار و حضرت زهرا (علیهماالسلام) بر اساس نص صریح روایات نبوی و ولوی اعتقاد داشته و به استناد قرآن و روایات برای امامان 12 گانه مقام عصمت و علم لدنی و نصب الهی قائلند.

بنابراین، لفظ شيعه در عرف جامعه اسلامي صرفاً تعلق به‌ اماميه اثني‌عشري دارد و براي آنان عَلَم قرار شده است. پس مراد از شيعه به‌طور مطلق همان اماميه دوازده امامي مي‌باشد و از اين جهت، ‌فرقه‌هاي ديگر مثل زيديه،‌كيسانيه، اسماعیليه، هرچند نسبت به امامت شخص حضرت علي ـ عليه السلام ـ و بعضي از امامان ديگر اعتقاد دارند ولي به معناي واقعي كلمه نمي‌توانند شيعه باشند.

در پست بعدی(ان شاء الله) دلایل برتری شیعه بر دیگر مذاهب را مورد توجه قرار خواهیم داد.

موفق باشید ... ادامه دارد ...:Gol:

yaser_tak;709755 نوشت:
شما فک کنیی مثال من یهیودی یا مسحیای یا بیقه ادیان می خوان دربارهی شیعه شناخی داشتن باشن ن اینه مقاسیه کنند بلکه نقطه قوتشو بدونند و دلیل برتری شیعه دوازدهم برای بیقه ادیان چیه

سلام مجدد:Gol:

برتری مذهب تشیع نسبت به سایر مذاهب به جهت "حق" بودن آن است، و دین حق در هر دوره ای منحصراً فقط یک دین است. خدای متعال در هر برهه ای دارای یک شریعت است و هر دین غیر از آن یا از اساس باطل و دروغ است و یا منسوخ و منقرض.

تعدد ادیان الاهی و مذاهب آسمانی که تاکنون بر بشریت نازل گردیده، تعدد طولی است نه عرضی، بدین معنا که دین جدید ناسخ و مکمل شزایع پیشین است و با آمدن شریعت جدید تاریخ مصرف شریعت قبلی منتفی و از رسمیت می افتد و جای خود را به دین جدید می دهد و بر همه لازم است که از آیین جدید پیروی نمایند و به آن ایمان بیاورند. برای همین در متون مقدس و نصوص دینی، از کسانی که به دین جدید ایمان نمی آورند، به عنوان "کافر" یاد می شود.

اسلام آخرین و کامل ترین دین است که برای بشر فرستاده شده و خداوند دینی جز اسلام را نخواهد پذیرفت. "ان الدین عندالله الاسلام"؛(1) بدون تردید دین در نزد خدا فقط اسلام است. "و من یبتغ غیر الاسلام دینا فلن یقبل منه"؛(2) هر کس آیینی جز اسلام را برگزیند از او پذیرفته نخواهد شد.

متأسفانه مسلمانان نیز همانند اقوام و صاحبان ادیان گذشته به مذاهب گوناگونی متفرق شدند و قطعاً همه آنان در آن واحد بر حق نخواهند بود، پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ان امّتی ستفرق بعدی علی ثلاث و سبعین فرقة، فرقة منها ناجیة، و اثنتان و سبعون فی النار"؛ پیروان من بعد از من به هفتاد و سه فرقه متفرق خواهند شد، تنها یک گروه نجات پیدا می کنند و هفتاد و دو فرقه دیگر اهل آتش خواهند بود.(3) مذهب حقه و فرقه ناجیه در میان مذاهب اسلامی مذهب شیعه اثنی عشری است و تشیع، همان اسلام راستین و حقیقی است. پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ایها الناس انی ترکت فیکم ما ان اخذتم به لن تضلوا، کتاب الله و عترتی اهل بیتی"؛ مردم! من در میان شما چیزی به ودیعت نهادم که اگر بدان اخذ کنید هرگز گمراه نخواهید شد، کتاب خدا و عترت خودم، یعنی اهل بیتم.(4)

ابوذر غفاری صحابی ثقه و جلیل القدر پیامبر خدا (ص) نقل می کند: "سمعت النبی (ص) انه قال: الا ان مثل اهل بیتی فیکم مثل سفینة نوح فی قومه، من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق"؛. بدانید: من از پیامبر (ص) شنیدم که فرمود: مثل اهل بیت من در میان شما مثل کشتی نوح برای قوم نوح است، هر که در این کشتی نشیند نجات یابد و هر که تخلف کند غرق گردد.(5)

اساس و پایه مذهب تشیع، توحید و عدل و نبوت و امامت و معاد است، و شیعه قائل به امامت دوازده امام معصوم (ع) به عنوان جانشین پیامبر اسلام (ص) می باشد که اول آنان علی (ع) و آخر آنها مهدی (عج) است. در روایات وارده از رسول گرامی اسلام به تعداد و حتی نام های دوازده امام معصوم (ع) تصریح شده است. روزی عبدالله بن مسعود در میان جمعی نشسته بود که عربی بیابانی پیدا شد و از آنان پرسید کدامیک شما عبدالله بن مسعود هستید؟ عبدالله جواب داد: من. عرب پرسید: هل حدثکم نبیکم کم یکون بعده من الخلفاء؟ قال: نعم، اثناعشر، عدد نقباء بنی اسرائیل. آیا پیامبر شما، تعداد جانشینان بعد از خودش را برای شما بیان کرد؟ - آری، دوازده نفر، به تعداد نقیبان بنی اسرائیل.(6)

دلیل ما بر حقانیت تشیع قرآن و سنت است، خداوند در قرآن به ما دستور داده است تا از خدا و رسول و اولی الامر ـ که طبق تصریح رسول اکرم (ص) همان امامان شیعه اند ـ پیروی کنیم. در آیات فراوانی از قرآن به مسئله امامت و ولایت اشاره شده است. آیاتی چون: "و انذر عشیرتک الاقربین"؛ "انما ولیکم الله و رسوله و المؤمنون الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الذکوة و هم راکعون"، "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته"، "الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً"ً، "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت"، و ... .(7)

این اجمالی بود از دلایل برتری و حقانیت شیعه بر سایر مذاهب از نگاه درون دینی و با استناد به آیات و روایات. البته می توان از منظر برون دینی به این مسئله پرداخت و به مقایسه بین آموزهای شیعه و غیر شیعه اقدام نمود و به برتری شیعه حکم کرد.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی_______________________________________________________
1. آل عمران، 19.
2. آل عمران، 85.
3. الابانة الکبری، ابن بطة، ج 1، ص 3؛ خصال شیخ صدوق، ص 585.
4. کنزالعمال، ج 1، ص 44، باب الاعتصام بالکتاب و السنة.
5. المستدرک علی الصحیحین، ج 3، ص 151.
6. خصال، ص 467.
7. پایگاه اینترنتی اسلام کوئست، مقاله برتری شیعه.

yaser_tak;709755 نوشت:
سلام

سلام:Bye:
خداقوت خسته نباشی ...
بریم سر وقت سوالت .. حتما تا آخرش بخون ان شاءالله جواب سوالت و کامل بگیری
:Norani:

شیعه یعنی پیرو .. پیرو خط اهل بیت یا همان چهارده معصوم (ع)

اگر در نبوت و لزوم آن دقت کنید، می‌بینید که امامت و وصایت به عنوان تداوم نبوت مثل نبوت لازم است. برای روشن شدن این ادعا عرض می کنیم::Narahat az:

قطعاً خداوند وجود دارد و ما مخلوق خدا هستیم و خداوند از آفریدن ما هدفی داشته، زیرا خلقت بدون هدف بیهوده است و خداوند برتر از بیهوده بازی است و حتى هدف باید جاوید باشد، چون اگر هدف جاویدی نباشد و خلقت ما موقت و تمام شدنی باشد، باز مثل بی‌هدفی می شود اما خداوند برتر از بیهوده بازی است، پس ما برای ابدیت خلق شده‌ایم اما اگر رها شده باشیم و هدایت و برنامه‌ای از جانب خدا به ما نرسد، نمی‌توانیم به ابدیت سعادتمند برسیم و حیران و گمراه، می مانیم اما خداوند بلند مرتبه‌تر از آن است که بندگان خود را بدون برنامة هدایتی رها کند و چون خداوند دیدنی و محسوس نیست و همه ما صلاحیت تعالی و ارتباط با ذات حق و گرفتن برنامة هدایتی را به طور مستقیم از آسمان نداریم، پس راهی نیست جز آن که خداوند بندگان صالح خود را برگزیند و واسطة بین خود و خلقش قرار دهد و برنامة هدایتی‌اش را بر آنان نازل کند تا آنها به خلق برسانند و تفسیر و تبیین کنند.

اگر بعد از پیامبر، جانشین معصوم و تضمین شده‌ای نباشد، مردم ناچارند خودشان به برنامه‌ هدایتی و تفسیر و تبیین ارائه شده توسط پیامبر رجوع کنند و از خلال آن به کشف راه سعادت بپردازند.

طبیعی است که برداشت‌ها و استنباط‌ها مختلف و بلکه متضاد خواهد شد و حق و باطل آن روشن نخواهد بود و قطعاً نمی‌توان همة متضادها را حق دانست، پس بعد از پیامبر دوباره مردم سرگردان می مانند و بعثت پیامبر فایدة چندانی نخواهد داشت و هدف حاصل نخواهد شد، پس قطعاً خداوند (که برتر از بیهوده کاری است و بر به هدف رساندن کارش قادر است) بعد از هر پیامبری، برترین و صالح‌ترین پیرو او را که به درجات والا رسیده، به جانشینی پیامبر بر می گزیند و پیامبر را به معرفی او ملزم می گرداند و او مفسّر کتاب خدا و سنت پیامبر بعد از پیامبر خواهد بود.

این لزوم و ضرورت زمان بردار نیست و از اولین روز خلقت جاری بوده و تا آخرین روز خلقت جاری خواهد بود،‌ از این رو اولین انسان باید پیامبر باشد و حجت و تا آخرین روز تکلیف بشر باید حجت در بین آنان باشد که پیامبر است یا وحی.

آیات قرآن به صراحت بر این مطلب دلالت دارد. خداوند می فرماید:

«إنّما أنت منذر ولکلّ قومٍ هاد؛(1) تو انذار کننده هستی و هر قومی هدایتگری دارد».

وقتی حضرت ابراهیم(ع) به مقام امامت و هدایتگری می رسد و خداوند به او اعلام می کند که امام هستی، ایشان از خداوند تداوم امامت را در ذریّة خود خواستار می شود اما خداوند تداوم امامت را در ذریّة صالح ایشان خبر می دهد.

از پیامبر(ص) نقل شده که هر پیامبری وصیّی دارد و امام علی(ع) سید و سرور آنان است، چنان که رسول خدا سید انبیا می باشد.

«أنا خاتم النبیّین وأنت یا علیّ خاتم الوصیّین إلى یوم الدین؛ من خاتم پیامبران هستم و تو ای علی، خاتم اوصیا هستی تا قیامت».

اوصیای دیگر و امامان دیگر ولیّ با واسطه پیامبر و ولیّ بلا واسطه امام قبلی هستند.

«لکلّ نبیّ وصیّ و علیّ وصیّی و وارث علمی؛ هر پیامبری وصی دارد و علی(ع) وصی و وارث علم من است».

البته علت آن که اوصیای پیامبران معروف نیستند، آن است که بعد از پیامبران اوصیای آنان مظلوم گشتند و مؤمنان به کسان دیگر رجوع کردند؛ همان کاری که امت آخر الزمان با وصیّ پیامبر انجام داد و به این جهت مظلوم و ناشناخته ماندند.

وصیّ حضرت آدم(ع) فرزندش حضرت شیث بود و شیث به فرزندش انوش وصیت کرد.انوش به قینان و او به مهلائیل و وی به پسرش یرد وصیت کرد.

یرد بن مهلائیل به پسرش اخنوخ و وی به پسرش متوشلح و او به پسرش لمک و وی به پسرش نوح وصیت کرد.

سام پسر نوح و وصیّ او بود و او ارفخشد وصیّ سام بود. بعد از او وصایت به شالح و سپس به عابر و بعد فالغ رسید. فالغ به پسرش ارغو و او به پسرش ساروغ و وی به پسرش ناحور وصیت کرد. تارخ فرزند و وصیّ ناحور بود.

ابراهیم علیه السلام فرزند تارخ بود که بعد از تولد توسط پدر و مادرش در غاری پنهان گردید. اسحاق وصیّ ابراهیم در قومش در شام بود و اسماعیل علیه السلام وصیّ او در مکه. یعقوب وصیّ اسحاق و یوسف وصیّ یعقوب بود. وصیّ حضرت موسى یوشع بن نون بود. وصیّ داود پسرش سلیمان بود.اینها بعضی از اوصیای پیامبران گذشته بودند که در تاریخ ذکر شده‌اند.:Gol:

yaser_tak;709755 نوشت:
سلام
دربارهی شیعه کیست و شیعه به کسانی می گویند
من خلیی سئوالات تو ذهنمه ولی نمیدونم از چیه که نمی توانم همشو مطرح کنم این سئوالات کلی الان نمیشه خلیی روش مانور داد شما هر کاری از دستون میاد انجام بدید
اجرتون با خدا

بسم الله تعالی اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام بر شما گرامی!
ادله ذیل که خدمت شما عرض میکنم از محکمترین ادله قرآنی برای اثبات عصمت و امامت اهل بیت رسول خداست که کاملا متکی به قرآن است و برداشت عقلی! که بسیار مفید خواهد بود برای شما که بتوانید با استفاده از قرآن کریم اعتقاد صحیح به تشیع و اسلام نسبت به سایر مذاهب و ادیان داشته باشید!
آیه‌ی32 سوره‌ی فاطر: « ثم اورثنا الكتاب الّذین اصطفینا من عبادنا فمنهم ظالم لنفسه و منهم مقتصد و منهم سابقٌ بالخیراتِ باذن الله ذالك هو الفضل الكبیر».این آیه پس از آیه قبلی «والّذ ی اوحینا إلیك من الكتاب هو الحق مصدقاً لما بین یدیه إن الله بعباده لخبیر بصیر» وراثت ویژه‌ی قرآن را بر عهده‌ی گروهی خاص نهاده و از آنجا که این عمل را خدای متعال انجام داده، که او « بعباده لخبیر بصیر» است؛
پس این وارثان کسانی هستند که شایستگی این وراثت را دارند. و اگر این وارثان از محور قرآن عدول داشته‌باشند چگونه شایستگی وراثت آنرا دارند؟ که این وراثت بُعد عصمت قرآن را هم شامل است. لذا این بزرگواران ذره‌ای از قرآن عدول ندارند و بنابرین در بُعد عصمت همچون قرآن معصومند که ادامه‌ی آیه این موضوع را کاملا تصریح می‌کند.

در ادامه‌ی آیه خدای متعال آنها را با توصیفی دوگانه بر کلّ معصومان تاریخ غیر از رسول خدا برتری داده .
اول: «الّذین اصطفینا من عبادنا...» كه "اصطفی" در كل قرآن گزینشی ربانی است یعنی آنچه نزد خدا انتخاب ‌شده بر ادیان یا بندگانی که عمل انتخاب در بین آنها صورت گرفته برتری دارد. مانند :«ان الله اصطفی لكم الدّین…»(بقره/132). و در اینجا «اصطفی» در بین «عبادنا» صورت گرفته، پس این بزرگواران بر همه‌ی عباد خدا از زمان آدم (علیه‌السلام) تا قیامت کبرا که همه‌ی پیامبران و معصومین پیشین - غیر از پیامبر (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) - را شامل می‌شود، در نزد خدا برتری دارند. و باز لازمه‌ی این برتری عصمت است، عصمتی برتر و والاتر از عصمت همه‌ی آنها.
دوم: خداوند در ادامه‌ی این آیه ملاک انتخاب را تبیین کرده و «عبادنا» را به سه دسته تقسیم نموده‌اند:
1- «فمنهم ظالم لنفسه» كه شخص ظالم هرگز شایستگی انتخاب شدنِ معصومانه را ندارد.
2- «و منهم مقتصد» كه منظور عادلانند. باز عادلان منهای عصمت شایسته‌ی این انتخاب نیستند.
3- «و منهم سابق بالخیرات» كه الخیرات کلّ خیرات در تاریخ تکلیف است که این بزرگواران معصوم پس از رسول گرامی (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) در کلّ خیرات بر دیگران حتی معصومان پیشین چون حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی (علیهم‌السلام) سبقت گرفته‌اند لذا آنان معصومند و عصمتشان برتر و والاتر از عصمت همه‌ی آنهاست.
تا اینجا معلوم می‌شود که بعد از پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) کسانی هستند که اولاً معصومند . ثانیاً بر همه‌ی انبیا و اولیای پیشین و پسین برتری دارند و ثالثاً کتاب خدا (قرآن) را به ارث می‌برند که لازمه‌ی این وراثت آن است که خود اولین عاملان به آن و حجتی بر دیگران باشند.
حال این معصومان و این وارثان و حجتهای بعد از نبی مکرم اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) چه کسانی هستند؟
اگر اینان خلفای سه‌گانه‌اند؛ نه خود آنها ادعای عصمت داشتند و نه علمای سنّی آنان را معصوم می‌دانند و همین علما تصریح کرده‌اند که خلفای سه‌گانه هر کدام اعمالی بر خلاف شریعت انجام داده‌اند.
و یا اگر اینان ائمه‌ی اربعه‌ی فقه سنّی‌اند که باز آنها هم مانند خلفای سه‌گانه‌ اختلاف و اشتباه دارند.
حال که در میان اهل سنّت چنین کسانی نیستند، آیا در بین شیعیان هم نیستند؟ این معاذ‌الله نسبت دروغ دادن به آیه‌ی مبارکه است.بنابرین این افراد همان خاندان معصوم پیامبرند که در غدیر خم و حدیث ثِقلَین یک یک با نامهای مبارکشان معرفی شده‌اند.
یعنی همان دوازده نور پاك به اضافه‌ی صدّیقه‌ی طاهره (علیهاالسّلام)؛ و این آیه دیگر به حدیث نیازی ندارد
(نقل از وبگاه انقلاب قرآنی -جواب آیت الله صادقی تهرانی برای اثبات عصمت و امامت اهل بیت و 14 معصوم)با تشکر

تشکروسپاس از دوستانی که جواب سئوالات رو دادن
اجرتون با خداوند

بنام خدا

سلام و تشکر از مشارکت همه دوستان:Gol:

سؤال:
می خوام درباره ی شیعه بیشتر بدونم؟

جمعبندی و پاسخ:
در مقام جمعبندی مطلب، توجه به نکاتی چند ضروری است:

- واژه "شیعه" در لغت به معنای "پیرو" و "یاور" چنانکه قرآن کریم واژه لغوى شیعه را در چهار مورد بیان کرده است، از جمله: «و ان من شیعته لابراهیم»، (83 صافات)؛ «هذا من شیعته و هذا من عدوّه» (15 القصص). و نیز به معنای "منهاج و دین یکسان داشتن" آمده است و در اصطلاح میان مسلمانان، وابستگی ویژه‏ ای به پیروان حضرت علی (ع) پیدا کرده است. در مورد پیروان آن حضرت نیز در معانی متعددی همچون دوستدار و محبّ حضرت علی (ع)، یا کسی که حضرت علی (ع) را از عثمان برتر می داند، و یا کسی که حضرت علی (ع) را از عثمان و دو خلیفه نخستین و همه صحابه برتر می داند، نیز به کسی که به جانشینی بلا فصل حضرت علی (ع) اعتقاد دارد، استعمال شده است.

- علماى اسلام تعاریف گوناگونى را از شیعه بیان کردند. بهترین تعریف برای این واژه آن است که بگوییم: "شیعه کسی است که جانشینی حضرت علی (ع) را از راه نصّ ثابت دانسته و حضرت علی (ع) را سزاوارترین شخص برای جانشینی پیامبر اکرم (ص) می داند". پس واژه شیعه مفهومی عام است که طبق تعریف پذیرفته شده همه فرقه‏ ها و گروه های شیعی؛ مانند زیدیه، کیسانیه، اسماعیلیه و... را شامل می شود.

- تفاوت شیعه دوازده امامی (امامیه) با دیگر فرقه های شیعه که به جانشینی و امامت علی (ع) و یا به امامت 4 امام (زیدیه) یا 7 امام (اسماعیلیه) و ... معتقدند در این است که شیعه 12 امامی علاوه بر اعتقاد به امامت و جانشینی بلافصل امیرالمؤمنین علی (ع) به امامت 11 تن دیگر از فرزندان آن بزرگوار و حضرت زهرا (علیهماالسلام) بر اساس نص صریح روایات نبوی و ولوی اعتقاد داشته و به استناد قرآن و روایات برای امامان 12 گانه مقام عصمت و علم لدنی و نصب الهی قائلند.

- برتری مذهب تشیع نسبت به سایر مذاهب به جهت "حق" بودن آن است، و دین حق در هر دوره ای منحصراً فقط یک دین است. خدای متعال در هر برهه ای دارای یک شریعت است و هر دین غیر از آن یا از اساس باطل و دروغ است و یا منسوخ و منقرض. تعدد ادیان الاهی و مذاهب آسمانی که تاکنون بر بشریت نازل گردیده، تعدد طولی است نه عرضی، بدین معنا که دین جدید ناسخ و مکمل شزایع پیشین است و با آمدن شریعت جدید تاریخ مصرف شریعت قبلی منتفی و از رسمیت می افتد و جای خود را به دین جدید می دهد و بر همه لازم است که از آیین جدید پیروی نمایند و به آن ایمان بیاورند.

- متأسفانه مسلمانان نیز همانند اقوام و صاحبان ادیان گذشته به مذاهب گوناگونی متفرق شدند و قطعاً همه آنان در آن واحد بر حق نخواهند بود، پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ان امّتی ستفرق بعدی علی ثلاث و سبعین فرقة، فرقة منها ناجیة، و اثنتان و سبعون فی النار"؛ پیروان من بعد از من به هفتاد و سه فرقه متفرق خواهند شد، تنها یک گروه نجات پیدا می کنند و هفتاد و دو فرقه دیگر اهل آتش خواهند بود.(1) مذهب حقه و فرقه ناجیه در میان مذاهب اسلامی مذهب شیعه اثنی عشری است و تشیع، همان اسلام راستین و حقیقی است. پیامبر گرامی اسلام فرمود: "ایها الناس انی ترکت فیکم ما ان اخذتم به لن تضلوا، کتاب الله و عترتی اهل بیتی"؛ مردم! من در میان شما چیزی به ودیعت نهادم که اگر بدان اخذ کنید هرگز گمراه نخواهید شد، کتاب خدا و عترت خودم، یعنی اهل بیتم.(2)

- ابوذر غفاری صحابی ثقه و جلیل القدر پیامبر خدا (ص) نقل می کند: "سمعت النبی (ص) انه قال: الا ان مثل اهل بیتی فیکم مثل سفینة نوح فی قومه، من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق"؛. بدانید: من از پیامبر (ص) شنیدم که فرمود: مثل اهل بیت من در میان شما مثل کشتی نوح برای قوم نوح است، هر که در این کشتی نشیند نجات یابد و هر که تخلف کند غرق گردد.(3)

- اساس و پایه مذهب تشیع، توحید و عدل و نبوت و امامت و معاد است، و شیعه قائل به امامت دوازده امام معصوم (ع) به عنوان جانشین پیامبر اسلام (ص) می باشد که اول آنان علی (ع) و آخر آنها مهدی (عج) است. دلیل ما بر حقانیت تشیع قرآن و سنت است.(متکلمان، محدثان و مفسران اسلامی در منابع کلامی، تفسیر و حدیثی با تکیه بر آیات و روایات و منابع موثق تاریخی دلایل متعددی را برشمرده اند).(4) بعنوان نمونه: خداوند در قرآن به ما دستور داده است تا از خدا و رسول و اولی الامر ـ که طبق تصریح رسول اکرم (ص) همان امامان شیعه اند ـ پیروی کنیم. در آیات فراوانی از قرآن به مسئله امامت و ولایت اشاره شده است. آیاتی چون: "و انذر عشیرتک الاقربین"؛ "انما ولیکم الله و رسوله و المؤمنون الذین یقیمون الصلاة و یؤتون الذکوة و هم راکعون"، "یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته"، "الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً"ً، "انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت"، و ... .

اما دلایل عقلی بر حقانیت مذهب شیعه اثنی عشری بر این قرار است:

اول آنکه؛ اگر بعد از پیامبر، جانشین معصوم و تضمین شده‌ای نباشد، مردم ناچارند خودشان به برنامه‌ هدایتی و تفسیر و تبیین ارائه شده توسط پیامبر رجوع کنند و از خلال آن به کشف راه سعادت بپردازند. طبیعی است که برداشت‌ها و استنباط‌ها مختلف و بلکه متضاد خواهد شد و حق و باطل آن روشن نخواهد بود و قطعاً نمی‌توان همة متضادها را حق دانست، پس بعد از پیامبر دوباره مردم سرگردان می مانند و بعثت پیامبر فایدة چندانی نخواهد داشت و هدف حاصل نخواهد شد، پس قطعاً خداوند (که برتر از بیهوده کاری است و بر به هدف رساندن کارش قادر است) بعد از هر پیامبری، برترین و صالح‌ترین پیرو او را که به درجات والا رسیده، به جانشینی پیامبر بر می گزیند و پیامبر را به معرفی او ملزم می گرداند و او مفسّر کتاب خدا و سنت پیامبر بعد از پیامبر خواهد بود.

دوم آنکه؛ پیامبر اکرم در طول 23 سال دوران رسالتشان بدلایل متعدد دشورای های خاص 13 سال مکه و درگیری های مختلف غزوات و سریات و موانع دیگر نتوانستند بطور کامل به تفسیر و تبیین همه آیات الهی بپردازند از اینرو ضرورت تداوم مرجعیت دینی در اهل بیت ایشان، یعنی امامان معصوم و جانشینان بر حق ایشان برای تبیین و تفسیر آیات الهی آشکار می شود.

سوم آنکه؛ با توجه به پیشینه جامعه عرب، یعنی زندگی قومی و قبیله ای خطر اختلاف و تفرق بین مسلمانان امری روشن و مسلم بود، بعلاوه اینکه مکتب اسلام، نهال نورسی بود که نیاز به صیانت داشت، از طرفی دشمنان داخلی و خارجی منافقان و دو امپراطوری ایران و روم خطری قطعی برای جامعه اسلامی بودند، فلذا ضرورت معرفی جانشین شایسته و اصلح از طرف خداوند و معرفی آن توسط پیامبر (ص) به مردم کاری حکیمانه عقلائی و منطقی بود تا علاوه بر اینکه تکلیف جامعه اسلامی را برای تبعیت از اولواالامر و جانشین پیامبر روشن سازد. اسلام و جامعه اسلامی را بدور از تفرق و پراکندگی در مسیر تعالی خود هدایت و رهبری کند.

گذشته از همه اینها، وجود امام معصوم بعنوان مرجعیت دینی و خلیفه بر حق پیامبر و حاکم جامعه اسلامی برای معرفی انحرافات و کجروی ها و مقابله با احادیث ساختگی و اسرائیلیات و اندیشه های ناصوابی که گروه ها و جریانات انحرافی به اسلام نسبت می دادند در بین مسلمانان، یک ضرورت قطعی بود تا ساحت دین، از خطر تحریف و التقاط مصون بماند.

همه اینها که بیان شد(که بخشی از دلایل حقانیت و برتری تشیع است) ضرورت معرفی امامان معصوم (ع) بعنوان جانشینان برحق پیامبر و مصادیق واقعی اولواالامر را آشکار می سازد. در نتیجه؛ حقانیت مکتب امامیه یعنی مذهب حقه شیعه اثنی عشری با پشتوانه عظیمی از دلایل متعدد عقلی، نقلی و تاریخی، چنان روز، که خورشید در وسط آسمان نمایان است، بر همگان روشن و آشکار است.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی___________________________________________
1. الابانة الکبری، ابن بطة، ج 1، ص 3؛ خصال شیخ صدوق، ص 585.
2. کنزالعمال، ج 1، ص 44، باب الاعتصام بالکتاب و السنة.
3. المستدرک علی الصحیحین، ج 3، ص 151.
4. رجوع کنید به حق الیقین و کتاب امامت علامه مجلسی، اعتقادات شیعه و فضائل شیعه شیخ صدوق، تصحیح الاعتقادات شیخ مفید، اصول کافی ثقه الاسلام کلینی، امام شناسی علامه حسینی طهرانی و ...

موضوع قفل شده است