صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا دانشگاه تنها مسیر موفقیت است؟

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,116
    حضور
    136 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19208

اشاره آیا دانشگاه تنها مسیر موفقیت است؟

بنام خدا

سلام به تمامی کاربران
    میدونیم که یکی از مکان های کسب علم دانشگاه هست. در اینکه یک دانشجو ، چه برای رفتن به دانشگاه و چه برای فارغ التحصیل شدن زحمت زیادی میکشه شکی نیست. لذا منظور از ایجاد این تاپیک ، نادیده گرفتن این تلاش نیست. اما گاهی اوقات این مکانِ علم آموزی ، بسیار بیشتر از اونچه که هست در محور اهمیت قرار میگیره. برای همین تصمیم گرفتم این تاپیک رو ایجاد کنم تا از زاویه ای دیگه هم به دانشگاه و بحث کسب علم نگاه بشه

تا جایی که من میدونم خیلی از افراد معروف در زمینهء علم ، دانشجوی اخراجی بودن!
    تعدادی از اونها رو مینویسم. کسانی که یا دانشجوی اخراجی هستن یا خودشون ترک تحصیل کردن و مدرک دانشگاهی نداشتن

کاری به خوب و بد بودن این افراد ندارم ، منظورم صرفاً این هست که نمونه هایی برای شما بیارم که دانشگاه نرفتن و بسیار هم موفق بودن. لااقل طبق فرهنگ خودشون

بیل گیتس = بنیانگذار مایکروسافت

استیف جابز = بنیانگذار اپل

ونسان ون گوگ = نقاش بزرگ هلندی

لئون تولستوی = نویسنده بزرگ روس

برد پیت = بازیگر مشهور

ژولیان آسانژ = ناشر ، روزنامه‌نگار ، برنامه‌ ریز کامپیوتر و یکی از بنیانگذاران سایت افشاگر ویکی لیکس

استیون اسپیلبرگ = یکی از بزرگترین کارگردان های جهان
    (یک نکته درمورد اسپیابرگ: 3 بار در همون ورودی رد شد و 1 بار هم قبول شد ولی اواسط تحصیل حذفش کردن!!! البته بعد از 35 سال بالاخره تونست مدرک بگیره)

همونطور که گفتم ، منظور این نیست که دیگه همه بریم ترک تحصیل کنیم!
    هدفم فقط اینه که بگم:
    راه موفقیت ، تنها از دانشگاه نمیگذره

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

آیا دانشگاه تنها مسیر موفقیت است؟

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 9

نوشته
    761
    حضور
    25 روز 3 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3679

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    بنام خدا

سلام به تمامی کاربران
    میدونیم که یکی از مکان های کسب علم دانشگاه هست. در اینکه یک دانشجو ، چه برای رفتن به دانشگاه و چه برای فارغ التحصیل شدن زحمت زیادی میکشه شکی نیست. لذا منظور از ایجاد این تاپیک ، نادیده گرفتن این تلاش نیست. اما گاهی اوقات این مکانِ علم آموزی ، بسیار بیشتر از اونچه که هست در محور اهمیت قرار میگیره. برای همین تصمیم گرفتم این تاپیک رو ایجاد کنم تا از زاویه ای دیگه هم به دانشگاه و بحث کسب علم نگاه بشه

تا جایی که من میدونم خیلی از افراد معروف در زمینهء علم ، دانشجوی اخراجی بودن!
    تعدادی از اونها رو مینویسم. کسانی که یا دانشجوی اخراجی هستن یا خودشون ترک تحصیل کردن و مدرک دانشگاهی نداشتن

کاری به خوب و بد بودن این افراد ندارم ، منظورم صرفاً این هست که نمونه هایی برای شما بیارم که دانشگاه نرفتن و بسیار هم موفق بودن. لااقل طبق فرهنگ خودشون

استیف جابز = بنیانگذار اپل

برد پیت = بازیگر مشهور

ژولیان آسانژ = ناشر ، روزنامه‌نگار ، برنامه‌ ریز کامپیوتر و یکی از بنیانگذاران سایت افشاگر ویکی لیکس

استیون اسپیلبرگ = یکی از بزرگترین کارگردان های جهان
    (یک نکته درمورد اسپیابرگ: 3 بار در همون ورودی رد شد و 1 بار هم قبول شد ولی اواسط تحصیل حذفش کردن!!! البته بعد از 35 سال بالاخره تونست مدرک بگیره)

همونطور که گفتم ، منظور این نیست که دیگه همه بریم ترک تحصیل کنیم!
    هدفم فقط اینه که بگم: راه موفقیت ، تنها از دانشگاه نمیگذره

با عرض سلام و ادب خدمت شما پرسشگر گرامی
    امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد:

1. صرفنظر از مثال هایی که نموده اید سوال بسیار مناسبی را پرسیدید که برمی گردد به اینکه انسان اهداف خود را از زندگی را با وسایل رسیدن به آن اهداف جدا کند و تفکیک نماید.
    2. علم و علم آموزی اهمیت فراوانی دارد و سفارش زیادی در منابع دینی به آن شده است تا جایی که در روایات داریم که « پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند:طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمه ».ولی باید توجه داشت که :
    3. از مسائل مهم در زندگی این است که انسان در زندگی بداند هدف چیست و اهداف درستی را برای خود در زندگی تعیین نماید.
    4. لذا انسان باید در مرحله اول دانش و آگاهی خود را در زندگی بالا ببرد تا بتواند اهداف خوب و مناسبی را در زندگی بالا ببرد و سپس راههای رسیدن به آن اهداف را نیز برای خود ترسیم نماید تا راحتتر به آن اهداف برسد
    5. نکته دیگر این است بین اهداف کوچک و بزرگ مهم و غیر مهم تفکیک قائل شویم و آنها را از هم جدا نماییم.
    6. نتیجه این کارها این است که سبب می شود ما برای هر مسئله به اندازه خود آن چیز ارزش قائل شویم و برای از دست دادن چیزی و یا بدست آوردن چیزی بیش از اندازه آن ناراحت یا خوشحال نشویم.
    7. برخی از اهداف در صورت دست نیافتن به آنها قابل جبران می باشند و برخی غیر قابل جبران ،این دو را باید تفکیک نماییم و برای هر کدام ارزش متناسب با آن را در نظر بگیریم و بدهیم .
    8. در کنار همه اینها باید هدف اصلی و نهایی خود را برگزینیم که همه اهداف کوچک دیگر ما به آن هدف میرساند که از دست دادن این هدف بسیار بسیار ناراحت کننده و غیر قابل جبران می باشد و آن خراب شدن آخرت انسان می باشد.
    9. هر مسئله ای در زندگی را با این نکات بسنجید و بررسی نمایید.
    10. اما دانشگاه چگونه می باشند جزء چه اهدافی می باشند و موفقیت در آن و یا عدم موفقیت ما را نسبت به آن هدف اصلی در چه وضعیتی قرار می دهد

به نظر بنده تحصیل در دانشگاه جزء اهداف بسیار کوچک برای رسیدن به آن تک هدف بزرگ می باشند. و البته وسیله ای برای رسیدن به اهداف دیگر و البته در صورت عدم موفقیت راههای جایگزین نیز دارد پس در این صورت باید برای آن (دانشگاه) به اندازه خود ارزش قائل شد.
    در این صورت نیازی نیست و نباید که در صورت عدم موفقیت بیش از اندازه برای آن ناراحت شد و چون اولا: جزء اهداف کوچک و بلکه جزء وسایل می باشد و ثانیا : قابل جبران می باشد ثالثا: راههای جایگزین نیز دارند.

لذا باید در این زمینه کاملا بررسی و تحقیق نمود و درست تصمیم گرفت و زندگی خود را منوط به این گونه وسایل رسیدن به اهداف ننمود

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۸:۳۱

7. صلوات ها 16

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,116
    حضور
    136 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19208

نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
    با عرض سلام و ادب خدمت شما پرسشگر گرامی
    سلام خدمت شما و تشکر از نظر خوبتون

استاد اگر امکان داره در این زیمنه هم صحبت بفرمایید که:

1 - اینکه در حال حاضر در ایران اینقدر به داشتن مدرک تحصیلی تاکید میشه ، کار درستی هست؟ منظورم برای اشتغال هست

2 - آیا داشتن تحصیلات ، دلیلی مناسب بر داشتن فرهنگ و درک بالاست که در ازدواج تا این حد به داشتن اون تاکید میشه؟
    یعنی لزوماً کسی که لیسانس داره ، بیشتر از کسی که دیپلم داره میفهمه؟

3 - اصلاً این مدرک گرایی در ایران ، به چه دلیل و چگونه جا افتاد و مطرح شد؟

بلکه حرفی است که با

9. صلوات ها 11

علاقه
    تحول و دگرگونی
    نوشته
    203
    حضور
    7 روز 8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    765

این تایپک رو تو قسمت موانع و مشکلات ازدواج گذاشتم ولی مضمونش رو برای اینجا آماده کرده بودم ولی چون اجازه ی نوشتنش دیر شد به همین دلیل ابتدا اونجا نوشتم.
    شماره 8) جهل بسیط به جهل مرکب شَرَف داره.

یکی از مشکلات اصلی دیر ازدواج کردن تو جوونها مسئله ی دانشگاهه. بیشتر دانشگاهها ی ما دانشگاه هایی وقت گیر و کم بازدهَن.
    اما دلیل: اومدن تو هر کجا و نا کجا آبادی یه ساختمونی زدن و اسمش رو گذاشتن دانشگاه و یا موسسه عالی بعد دانشجو می پذیرن. در حالی که برای دانشگاه استاد دانشگاه و هزاران امکانات دیگه نیازه و هر یک از این ساختمون ها فاقد این حداقل هان و اگه به خروجیش نگاه کنیم میبینیم یه عده دانشجوهایی هستن که بارِعلمیه چندان جالبی ندارن و 4،5 سال از عمرشون رو از دست دادن و فقط یه مدرکی گرفتن و با این مدرک فکر میکنن که خیلی با سوادن در حالی که چیزی بارشون نیست. به همین خاطر می گم جهل بسیط به جهل مرکب شَرَف داره. اگه می خواهید نمونه هاش رو ببینید یه سَری به ادارات بزنید و بی سوادهایِ با مدرکِ با سوادی رو ببینید که حتی نمی تونن یه کلمه رو از جهت املایی درست بنویسن.
    البته منطورم با دانشگاه های سراسری و دولتی نیست چون غالب این دانشگاهها حداقل ها رو دارن بلکه منطورم بیشتر دانشگاههای آ--- و پ--- --- و علمی ک-- ---- و غیرانتفایی هاست.
    اما چند تا سوال:
    چه لزومی داره که همه جوون های ما مدرک دانشگاهی داشته باشن؟ آیا با این کار ارزش واقعیِ مدرک ها رو پایین نیاوردیم؟
    چه لزومی داره که فقط افرادی استخدام بشن که مدرک دانشگاهی دارن ؟ چرا به سواد واقعی طرف اونقدر دقت نمیشه که به مدرک باسوادی دقت میشه؟
    چرا بهترین سالهایِ از عمرِ جوونها رو میگیریم؟
    چرا همه چی شده مدرک؟ چرا ملاک ارزشها عوض شده؟
    آیا واقعا دانشجویی که تو این دانشگاهها 4 سال تو کلاسها شرکت میکنه بهره ی کافی رو میبره؟

اما راه حلی که به نظرم میرسه اینه که بیایید به جای اینکه همه رو وارد دانشگاه کنید بیایید فقط اونهایی که واقعا درسخون هستن و می دونید اگه 4 سال عمرشون رو تو دانشگاه بذارن به انداره ی 4 سال بهره میدن رو قبول کنید و به جای اینکه سرمایه هاتون رو تو دانشگاهها ی کم بازده تلف کنید وضعیت مالی این دانشجوها رو تأمین کنید. و به بقیه به جای تلف کردن عمرشون تو مدت بسیار کمی کار یاد بدید و شرایط کاری فراهم کنید. در اینصورت چند تا فایده می برید اولا اینکه ارزش باسواد ها ی واقعی معلوم میشه و کسی که سواد کافی رو نداره میدونه که سواد نداره و تو جهل مرکب نمی مونه. اعتیاد و دزدی کمتر میشه. جوونها زودتر ازدواج میکنن تولید نسل زیاد میشه و مشکلات جنسی جامعه هم حل میشه.

11. صلوات ها 13

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط reza-d نمایش پست ها
    .

استیف جابز
    = بنیانگذار اپل
    اینا را از هارواد و استنفورد اخراج کردن.یا خودشون دیگه نرفتنن یعنی خودشون از نظر هوشی بالا بودن و استعداد داشتن.بنیانگذار فیسبوک را یادتون رفت بنویسین.
    .
    هنر که چیزه ذاتیه
    .
    استعداد ذاتیه
    رد پیت
    = بازیگر مشهور
    به خاطر خوش تیپیه و استعداد ذاتیه
    درکل دانشگاه مخصوصا تو ایران با نظام اموزشی قدیمیش فایده نداره.به غیر از پزشکی .دندون پزشکی.داروسازی.که خودت رییس خودتی.
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

13. صلوات ها 9

نوشته
    292
    حضور
    6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    999

چه لزومی داره که فقط افرادی استخدام بشن که مدرک دانشگاهی دارن ؟ چرا به سواد واقعی طرف اونقدر دقت نمیشه که به مدرک باسوادی دقت میشه؟
    پس چیکار کنیم؟نکنه انتظار داشتید هرکی که از راه رسید گفت من کاری هستم رو استخدام کنیم
    دیگه تهش اینه علاوه بر مدرک یه آزمون انتخابی هم میگیریم
    اما راه حلی که به نظرم میرسه اینه که بیایید به جای اینکه همه رو وارد دانشگاه کنید بیایید فقط اونهایی که واقعا درسخون هستن و می دونید اگه 4 سال عمرشون رو تو دانشگاه بذارن به انداره ی 4 سال بهره میدن رو قبول کنید و به جای اینکه سرمایه هاتون رو تو دانشگاهها ی کم بازده تلف کنید وضعیت مالی این دانشجوها رو تأمین کنید. و به بقیه به جای تلف کردن عمرشون تو مدت بسیار کمی کار یاد بدید و شرایط کاری فراهم کنید. در اینصورت چند تا فایده می برید اولا اینکه ارزش باسواد ها ی واقعی معلوم میشه و کسی که سواد کافی رو نداره میدونه که سواد نداره و تو جهل مرکب نمی مونه. اعتیاد و دزدی کمتر میشه. جوونها زودتر ازدواج میکنن تولید نسل زیاد میشه و مشکلات جنسی جامعه هم حل میشه.
    متاسفانه کنکور شده تولید پول برای یه عده مث گاج و قلمچی و عمرا اینا بذارن کنکور رو بردارن یا دانشگاه آزاد ها رو تعطیل کنن از بس که مافیا دارن
    نمیخوام اذیتتون کنم،ولی زمان شاه خیلی خوب بود 1 درصد مردم میرفتن دانشگاه درست حسابی و به صورت کامل و درست حسابی تعلیم میدیدند
    الان ولی متاسفانه سه چهار تا دانشگاه درست خسابی داریم بقیه دارن یه مشت بیسواد تحویل جامعه میدن
    بازم میگم توی ایران اگه دانشگاه درست حسابی قبول نشدید درس رو بذارید کنار
    بنده خودم دانشگاه شریف هستم،درکنار درسم کار میکنم تدریس هم میکنم بیست سال هم هست منوال همینه،اگرم دانشگاه نمیرفتم به اینجا نمیرسیدم الانم دارم با بیست و هشت سال سن هنوز هم درسم رو میخونم توی شریف هم کارم رو میکنم درآمدم هم خوبه
    درضمن اینی که طرف هیچی نداشت نه تحصیلی داشت نه سرمایه ای رفت میلیاردر شد برای خارج از ایرانه به نظرم،تو ایران باید حداقل تا دانشگاه بری یا سرمایه ی خرپولی داشته باشی
    متاسفانه الان اکثر شرکت ها مدرک نداشته باشی رات نمیدن

15. صلوات ها 10

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,116
    حضور
    136 روز 4 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19208

نقل قول نوشته اصلی توسط م.ح. نمایش پست ها
    اما راه حلی که به نظرم میرسه اینه که بیایید به جای اینکه همه رو وارد دانشگاه کنید بیایید فقط اونهایی که واقعا درسخون هستن و می دونید اگه 4 سال عمرشون رو تو دانشگاه بذارن به انداره ی 4 سال بهره میدن رو قبول کنید و به جای اینکه سرمایه هاتون رو تو دانشگاهها ی کم بازده تلف کنید وضعیت مالی این دانشجوها رو تأمین کنید. و به بقیه به جای تلف کردن عمرشون تو مدت بسیار کمی کار یاد بدید و شرایط کاری فراهم کنید. در اینصورت چند تا فایده می برید اولا اینکه ارزش باسواد ها ی واقعی معلوم میشه و کسی که سواد کافی رو نداره میدونه که سواد نداره و تو جهل مرکب نمی مونه. اعتیاد و دزدی کمتر میشه. جوونها زودتر ازدواج میکنن تولید نسل زیاد میشه و مشکلات جنسی جامعه هم حل میشه
    چند سال پیش تلویزیون با یکی از شاگردهای پرفسور حسابی صحبت میکرد ، ایشون مطلبی گفتن که تقریباً همین فرمایش شما بود

صحبت ایشون (نزدیک به اصل مطلب):
    جوان های عزیز ، این حرف رو از شاگرد مرد بزرگی مثل دکتر حسابی دارید میشنوید
    اگر دقت کرده باشید ، مثلاً در یک کاخونه ، دو سه نفر سرمهندس هستن که کار رو مدیریت میکنن و حدود 40 - 50 نفر طرح این مهندسین رو پیاده سازی میکنن
    یعنی 2 - 3 نفر با بار تئوری و اطلاعاتی و بیشتر و حدود 40 - 50 نفر با بار فنی و عملیاتی بیشتر

پس در یک سیستم آموزشی صحیح تنها 20 درصد از افراد نیاز به طی کردن تحصیلات عالی دارن. اینها کسانی هستن که طرح ها رو ارائه میدن
    و 80 درصد دیگه باید مهارت های فنی و عملی داشته باشن. اینها کسانی هستن که طرح مهندسین رو اجرا و پیاده سازی میکنن
    البته این 80 درصد همگی در یک سطح نیستن ، اما در یک چیز مشترک هستن ، اینکه لزومی به طی کردن تحصیلات سطح بالا برای اینها وجود نداره

اما ما چطور عمل میکنیم؟ از هر 10 نفر 9 نفرش لیسانس داره. اما از هر 10 نفر ، چند نفر توان کار اجرایی داره؟!

بلکه حرفی است که با

17. صلوات ها 13

علاقه
    Nature & Alone
    نوشته
    83
    حضور
    2 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    366

این موضوع رو از چند جهت میشه بررسی کرد ولی اگه نخوایم خیلی فلسفیش کنیم به نظر من میشه این :
    "دانشگاه تنها مسیر موفقیت نیست ولی می تونه یکی از بهترین راه های موفقیت باشه"
    این افرادی هم که نام بردی استثنا هستند هم با استعداد بودن هم با هوش بودن یه چیزی فراتر از دانشگاه رو میطلبیدن و مقایسه اینا با عموم مردم اشتباهه چون اکثر افراد معمولی برای رسیدن به موفقیت و اون حد مطلوب نیاز به تعلیم و تربیت خاص دارند تا بتونن شکوفا بشن

19. صلوات ها 4

علاقه
    تحول و دگرگونی
    نوشته
    203
    حضور
    7 روز 8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    765

نقل قول نوشته اصلی توسط amirabdi نمایش پست ها
    پس چیکار کنیم؟نکنه انتظار داشتید هرکی که از راه رسید گفت من کاری هستم رو استخدام کنیم
    دیگه تهش اینه علاوه بر مدرک یه آزمون انتخابی هم میگیریم
    بیشتره کارهایی که تو ادارات و... هست نیاز نداره که حتما چند سال براش درس خونده باشی و عمرت رو تلف کرده باشی بلکه با یه آموزش چند ماهه میشه همون انتظاری رو که از یه کارمند خوب داریم رو تحویل بگیریم.
    البته این پیشنهادی که دادم عملی کردنش خیلی خیلی سخته چون به قول شما خیلی ها از همین طریق شکم بزرگ کردن و اجازه نمیدن به همین راحتی چربیهای شکمشون کم بشه.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۶/۱۰, ۰۲:۰۶ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری