همتايی در ازدواج طلبه

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همتايی در ازدواج طلبه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام علیکم
عذر خواهی میکنم برای مزاحمت.
میخواستم یک موضوعی رو عرض کنم.
بنده و دوستم ان شاءالله به امید خدا امسال وارد حوزه میشیم و به امید خدا سربازی حضرت حجت رو میکنیم.
از طرفی متاسفانه اولویت اول که قم بود رو هیچ کدوم قبول نشدیم.دوست بنده بنده امروز جواب مصاحبشون میاد و اگر قبول شده باشن میخوایم هر دو ازدواج کنیم و متاهل بشیم.هیچ چیزی هم نداریم به جز لباسای تنمون.

آیا به نظر شما صلاح هست که با این شرایط ازدواج کنیم؟و اینکه متاسفانه هیچ موردی رو هم برای ازدواج سراغ نداریم و دوست بنده گفته که اگر مصاحبه رو قبول شدن بریم قم و ملاک هامون رو بگیم و از حوزه جامعه الزهرا خانمی رو معرفی کنن.
حال این دوست بنده میگه باید پدر خانمی که میخوام باهاش ازددواج کنم روحانی باشه راستش تقریبا بنده هم همین نظر رو دارم اما خیلی کم پیش میاد اینطور باشه و ما نگرانی دیگه هم داریم اینه که بنده 18 سالم هست و دوستم 16 نگرانی که داریم اینه که شخصی حاضر به ازدواج با ما در این سن و با این شرایط نشه.
ممنون میشم بنده و دوستم رو راهنمایی کنید.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام خدمت شما برادر بزرگوارم
خب ورودتان به جرگه سربازان امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف تبريك عرض مي كنم.
دوست بزرگوارم اجازه مي دهيد با شما شوخي كنم؟
به نظر شما خيلي عجول هستيد و مي خواهيد سير سلوك عرفاني را يك شبه طي كنيد. بابا جان! اللهم بير بير.:Nishkhand:
به شما حق مي دهم كه چنين برنامه هايي بريزيد و چنين تصوراتي كنيد. حوزه علميه براي بسياري مردم شناخته شده نيست. من خودم كه از دانشگاه انصراف دادم و فكر مي كردم با ديدي باز وارد حوزه مي شوم فضايي كاملا متفاوت يافتم. بنابراين اجازه دهيد وارد حوزه شود و با محيط آشنا شويد.
حوزه خواهران يك محيط كاملا درسي و آموزشي است مانند دانشگاه الزهرا. كسي به فكرش خطور مي كند برود مثلا به مدير آموزش دانشگاه الزهرا بگويد به من همسري همتاي من معرفي كنيد؟
ممكن است واسطه اي از كاركنان آنجا براي ازدواج واسطه شود ولي اين طور نيست كه بتوان مستقيم سراغ حوزه خواهران رفت. چرا كه اساسا كار حوزه خواهران آموزش و تهذيب است. همان گونه مثلا رسالت اصلي سايت گفتگوي ديني پاسخ به شبهات و سؤالات است نه همسريابي.

همتايي در همسرگزيني
اين كه تمايل داريد همسرتان از خانواده روحاني باشد خوب است و سنخيت هر چه بيشتر باشد انسجام و پيوند زناشويي محكم تر خواهد بود ولي تناسب هاي متعددي در ازدواج بايد رعايت شود. براي همسرگزيني نياز به مطالعه زيادي داريد. مطالعه كنيد كه ازدواج هاي موفق چه شرايط و ملاك ها و معيارهايي داشته اند.
چرا بسياري از زن و شوهر از آرامش كه هدف مهم تشكيل زندگي مشترك است فرسنگ ها فاصله دارند و با برپا كردن جهنم مشاجرات مي سوزند و مي سوزانند؟
و چرا اين روزها طلاق دادن مثل آب خوردن است؟

بنابراين پيشنهاد مي كنم بر اساس برنامه جلو برويد. ابتدا با حوزه و دروس و اهدافش آشنا شويد و بعد براي ازدواج حتما از مراكز مشاوره حوزه مانند مركز مشاوره حوزه علميه قم يا مركز مشاوره مأوا وابسته به موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني كمك بگيريد.
تذكر: گفتم نياز داريد بيشتر با فضاي حوزه و حوزويان آشنا شويد مثلا شما ممكن است استاد را ببينيد كه اهل تشريفات و تجملات نيست ولي دختر يا همسر او طور ديگري فكر مي كنند. يعني الزاما اعضاي خانواده يك روحاني مثل او فكر نمي كنند.
بله از ان طرف هم داريم يكي از اساتيد اخلاق مي گفت وقتي دامادم از من خواستگاري كرد پولي نداشت من خودم به او مبلغي دادم رفت حلقه اي خريد و آمد خواستگاري كرد. ولي از اين نوع اساتيد خيلي كم است. كم هستند كه بتوانند خود را از جريان پر فشار عرفيات و رسوم اجتماعي بالا بكشند. حتي اگر خودشان هم اين رسوم را نخواهند ممكن است همسر و فرزندان مقاومت كنند.
به ياد داشته باشيد
همان گونه كه در رانندگي مي گويند دير رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است.
در ازدواج هم مي گوييم دير ازدواج كردن بهتر است ازدواج ناموفق و ناكام است.

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]پيشنهاد مي كنم
هر روز قسمتي از سؤالات بخش ازدواج انجمن مشاوره و تربيت را بخوانيد و از كتابخانه كتاب هاي مرتبط با ازدواج را دانلود كنيد و مطالعه.:Gol:
[/]

طاهر;709566 نوشت:
با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

خیلی زود داغ کردید.
هنوز صبر کنید وارد بشید بعد به فکرش بیفتید.
غالبا آدم تو پایه ی اول تو هَپَروته بعد از پایه ی اول تازه می فهمه باید چی کار کنه. اگه شما از همین اول خودتون رو تو مشغله های ازدواج بندازید چه جوری می خواهید نظام طلبگی رو برای خودتون پایه ریزی کنید.
ما یه استادی داریم می گفت صبر کنید تا نظام فکری طلبگی تو ذهنتون هک بشه بعد ازدواج کنید. راستم میگفت چون به طلبه ها با دید دیگه ایی نگاه میشه و وقتی ازدواج بکنید خانوم و خانوادش هم شما رو با اسم طلبه می پذیرن به همین دلیل انتظار رفتارهای طلبگی رو دارن.

....;709566 نوشت:

سلام علیکم
عذر خواهی میکنم برای مزاحمت.
میخواستم یک موضوعی رو عرض کنم.
بنده و دوستم ان شاءالله به امید خدا امسال وارد حوزه میشیم و به امید خدا سربازی حضرت حجت رو میکنیم.
از طرفی متاسفانه اولویت اول که قم بود رو هیچ کدوم قبول نشدیم.دوست بنده بنده امروز جواب مصاحبشون میاد و اگر قبول شده باشن میخوایم هر دو ازدواج کنیم و متاهل بشیم.هیچ چیزی هم نداریم به جز لباسای تنمون.

آیا به نظر شما صلاح هست که با این شرایط ازدواج کنیم؟و اینکه متاسفانه هیچ موردی رو هم برای ازدواج سراغ نداریم و دوست بنده گفته که اگر مصاحبه رو قبول شدن بریم قم و ملاک هامون رو بگیم و از حوزه جامعه الزهرا خانمی رو معرفی کنن.
حال این دوست بنده میگه باید پدر خانمی که میخوام باهاش ازددواج کنم روحانی باشه راستش تقریبا بنده هم همین نظر رو دارم اما خیلی کم پیش میاد اینطور باشه و ما نگرانی دیگه هم داریم اینه که بنده 18 سالم هست و دوستم 16 نگرانی که داریم اینه که شخصی حاضر به ازدواج با ما در این سن و با این شرایط نشه.
ممنون میشم بنده و دوستم رو راهنمایی کنید.

سلام
هدفتون از ازدواج چیه؟
:Gol:
این خیلی مهمه .. برخی فقط برای رفع مسائل جنسی ازدواج میکنن .
:Narahat az:. این خیلی بده ... درسته که یکی از دلایلی که آدم
ازدواج میکنه رفع مسائل جنسیه اما اگر تنها هدف ازدواج این باشه خیلی بده ...
:okey:
و با توجه به اینکه تو این سن فوران میکنه پس باید مواظب باشید که دلیل ازدواجتون تنها برای این نباشه چون بعد از اینکه رفع شد تازه میبینین
چه مسئولیت سنگینی به دوشتونه ... و مخصوصا باید همسرداری و .. رو هم مطالعه کنین و کتاب زیاد بخونین چون یکی از دلایل مهم طلاق
همین ناآگاهی در رابطه با رفتار با همسر و چطور بتونین مدیریت کنین رابطه زناشویی رو هستش ...
:samt::Gol:

سلام
18؟؟؟؟؟والا پلکم داره همین شکلی میپره! :moteajeb:
زود نیس ی کم؟؟!
البته ک ازدواج تو دین ما سفارش شده! و مطمئنا از لغزش در امانیم با ی ازدواج صحیح!
و صدالبته ک بر ازدواج آسان تاکید زیادی میشه و نباید خودمونو درگیر مادیات کنیم و باید آسون بگیریم...
امـــــــــــــــــا
شما هنوز پدیرشتون نیومده!
میفرمایید موردی هم مدنظر ندارین!
اینطور ک من شنیدم حقوق طلبگی برای گذران زندگی کفایت نمیکنه!
آیا بهتر نیس مدتی رو ب درس و بحث بگذرونین تا هم شرایطتون بهتر شه و هم ملاکهاتون بیشتر دستتون بیاد و هم ایشالا ی خانوم خوب و عفیفه قسمتتون؟!
ایشالا عاقبت ب خیر شین

[="Arial Narrow"][="Indigo"]سلام

اینکه به فکر زود ازدواج کردن هستین خیلی خوبه ولی اصلا و اصلا و اصلا کافی نیست

ازدواج شرایط خاص خودش رو می خواد، باید به خیلی چیزا فکر کنید و برای خیلی چیزا برنامه ریزی داشته باشید

بدونید اگه می خواید زندگی کنید حقوق طلبگی به تنهایی کفایت نمی کنه (اینو از هر طلبه ای که می خواید بپرسید) و حتما باید کنارش به فعالیت های جانبی بپردازید

فقط به خودتون فکر نکنید، به اون دختری هم که قرار با شما زندگی کنه فک کنید، به بچه ای هم که قرار بیاد فک کنید

نمی دونم می دونید یا نه، ولی طلاق متاسفانه در قشر طلبه هم وجود داره و یکی از مهمترین عواملش همین کمبود درآمدشون هست که البته بازم بر میگرده به اینکه احتمالا یک از طرفین یا هر دو احساساتی برخورد کردن و نمی دونستن دارن وارد چه نوع زندگی میشن

پول طلبگی خیلی خیر و برکت داره ولی خب هرکسیم نمی تونه کنار بیاد با زندگی طلبگی

انتخاب همسر خیلی مهمه، باید مطمئن باشید همسرتون از روی احساسات باهاتون ازدواج نمی کنه ( چون وقتی شما 16-18 ساله باشید احتمالا دخترم باید 14-16 ساله باشه دیگه و این سنم بعید می دونم دخترای زیادی باشن که بتونن درست و بدور از احساس ازدواج کنن)

با حرف استاد موافقم، اجازه بدید اول وارد حوزه بشید وقتی خیلی چیزا دستتون اومد و با دوستانی از طلاب که ازدواج کردن بحث و مشورت کردید اون موقع راحت تر می تونید تصمیم بگیرید[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

همسرگزینی موفق
:hamdel::hamdel::hamdel::Gol::Gol::Sham:

[/]

[="Arial Narrow"][="DarkOliveGreen"]سلام
کاری با دیر یا زود بودن تصمیم شما طلبه گرامی ندارم.
اما طلبه گرامی! دقت کنید که اهدافی مغایر با اهداف ازدواج نداشته باشید. چرا که اگر بخواهید در قم به تحصیل در سطح یک، سپس تحصیل در سطح دو و انتخاب تخصص بپردازید و سپس تا دوره کارشناسی ارشد، دکتری و سطح چهار حوزه علمیه ادامه دهید در حالی که فوق العاده عمل می کنید، علناً کاری را می کنید که کل وقت شما را خواهد گرفت. لذا بین ازدواج و اینگونه مسائل یکی را انتخاب کنید، اگر ازدواج کنید، فرصتی برای انتخاب رشته و تحصیلات تکمیلی نمی شود. در عوض یک منبری خوب می شوید.
[/]

سلام
دوست عزیز واقعا زود هست!
دوستتون 16 سالشه می خواد ازدواج کنه!!!
نه سواد نه تخصص نه کار نه خانه
فرضا کسی به شما رو هوا زن داد (هرچند مادر بزرگشم کسی به شما با این وضع نمیده)
کجا میخواین زندگی کنین در صحرا چادر می زنید؟
من خیلی از نظر سنی از شما بزرگ ترم ولی هنوز نتونستم ازدواج کنم هرچند دیگه خیلی میلی هم به ازدواج ندارم
ولی بدونید ازدواج فقط ارضا غریزه جنسی نیست که تا حس جدید در سن بلوغ پیدا کردید فرداش برید زن بگیرید ازدواج ی فرایند پیچیده هست
ی طرفش اخلاقه ی طرفش اقتصاده ی طرفش خانواده دو طرفن و ...

امیدوارم چه ازدواج بکنید چه نکنید موفق و پیروز باشید

من هم با بقیه موافقم برای ازدواج شتاب زده و هیجانی کاری انجام ندید، لباس نیست که فردا بندازیدش دور باید تا آخر عمر تحمل کنید.

اول درباره روحیات و ویژگی های جنس مونث تحقیق کنید، راه های برقراری ارتباط موثر، روش های حل مسئله و ... نکات روان شناسی این چنینی رو مطالعه کنید بعد برای ازدواج اقدام کنید.

دختری که بخواد با شما ازدواج کنه مثل شما کم سن و سال خواهد بود و من به تجربه دیدم دختر های زیر 20 سال خیلی بیشتر به ظواهر اهمیت می دن، سر هر مشکل کوچیکی قهر می کنن،

صبر و حوصله کمتری هم برای مواجهه با مشکلات دارن، کلا افراد در سن پایین پختگی لازم رو ندارن چه دختر چه پسر.

امام علی هم که حضرت فاطمه خواستگاری کرد یه زره داشت که بفروشه، شما دیگه هیچی نداری،

هر کاری که می کنید هیجانی کاری نکنید.

اناالعبد;712221 نوشت:
سلام
هدفتون از ازدواج چیه؟
این خیلی مهمه .. برخی فقط برای رفع مسائل جنسی ازدواج میکنن .
:Narahat az:. این خیلی بده ... درسته که یکی از دلایلی که آدم
ازدواج میکنه رفع مسائل جنسیه اما اگر تنها هدف ازدواج این باشه خیلی بده ...
:okey:
و با توجه به اینکه تو این سن فوران میکنه پس باید مواظب باشید که دلیل ازدواجتون تنها برای این نباشه چون بعد از اینکه رفع شد تازه میبینین
چه مسئولیت سنگینی به دوشتونه ... و مخصوصا باید همسرداری و .. رو هم مطالعه کنین و کتاب زیاد بخونین چون یکی از دلایل مهم طلاق
همین ناآگاهی در رابطه با رفتار با همسر و چطور بتونین مدیریت کنین رابطه زناشویی رو هستش ...
:samt::Gol:

سلام
در این سایت تناقض زیاده ماشاالله
از یه طرف میگید مردها ازدواج کنن
حتی ازدواج موقت کنن
حتی مردی دلش خواست برای تنوع بره متعه کنه
شما از یک جوان 18 ساله چه انتظاری دارید

اتفاقا از دیدگاه دین شما برید ازدواج کنید جون نیاز دارید
و از دیدگاه کارنشاس محترم این مطالب چون عشق حقیق به خدا هست و عشق زمینی ناپاک !!! پس ازدواج کنید دیگه خانومها هم طلبه هستند درک میکنند
خدا هم بزرگه روزی هم که میده
با سلام وصلوات میرید جلو انشالا انشالا هیچی نمیشه !!
سریع هم بچه دار بشید 5تا 6تا خوبه خدا روزی رسونه

سید محمد جواد;712561 نوشت:
از یه طرف میگید مردها ازدواج کنن
حتی ازدواج موقت کنن
حتی مردی دلش خواست برای تنوع بره متعه کنه

سلام
اول اینکه لطفا بگید کجا من یا دوستان گفتیم برای تنوع شخصی بره متعه کنه ... آدرس تاپیک و پست رو بدید لطفا :Gol:
تا اونجایی که یادمه من تا به حال اصلا تو هیچ تاپیکی در مورد متعه صحبت نکردم:Narahat az:
متعه شرایط داره .... و هرکس میخواد متعه کنه باید یه سری شرایط داشته باشه...
:Rose:

دوم اینکه بله الان هم میگیم مردها ازدواج کنن ... اما هرکس میخواد یه کار بزرگی انجام بده لازمش اینه حداقل یه هدف داشته باشه و دوم اطلاعات کافی هم
از انجام اون کار داشته باشه .. ازدواج خیلی مسئله بزرگیه و حتما باید تو این زمینه مطالعه داشت ...

پاراگراف دوم پستتون رو منظورتونو متوجه نشدم:Gol:

اناالعبد;712568 نوشت:
سلام
اول اینکه لطفا بگید کجا من یا دوستان گفتیم برای تنوع شخصی بره متعه کنه ... آدرس تاپیک و پست رو بدید لطفا :Gol:
تا اونجایی که یادمه من تا به حال اصلا تو هیچ تاپیکی در مورد متعه صحبت نکردم:Narahat az:
متعه شرایط داره .... و هرکس میخواد متعه کنه باید یه سری شرایط داشته باشه...
:Rose:

دوم اینکه بله الان هم میگیم مردها ازدواج کنن ... اما هرکس میخواد یه کار بزرگی انجام بده لازمش اینه حداقل یه هدف داشته باشه و دوم اطلاعات کافی هم
از انجام اون کار داشته باشه .. ازدواج خیلی مسئله بزرگیه و حتما باید تو این زمینه مطالعه داشت ...

پاراگراف دوم پستتون رو منظورتونو متوجه نشدم:Gol:

سلام
بنده شمارو عرض نکردم کارشناسان محترم گفتم

لینکشو پیدا میکنم میدم

پاراگراف دوم هم خطاب به همون کارشناسان محترم هست

چندین بار این موضوع مطرح شده جوابهای اینچنین دادند

متعه شرط نمیخواد مرد نیاز داره نمیشه... فطرتش هست

مرد نیاز جنسیش نباید سرکوب کنه ازدواج بکنید خدا میرسونه

عشق زمینی ناپاک هست دلتون به همسرتون نبندید برای تکامل دین و دوری از گناه ازدواج کنید

بنده هم در راستای ازدواج اسان و درسهایی که مدتهاست در این سایت عنوان میشه دارم راهنمایی میکنم !!

طلبه 16 ساله می خواهند با طلبه دختر 12 13 ساله ازدواج کنن مگه داریم مگه میشه.

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

حامی;712150 نوشت:
همان گونه كه در رانندگي مي گويند دير رسيدن بهتر از هرگز نرسيدن است.
در ازدواج هم مي گوييم دير ازدواج كردن بهتر است ازدواج ناموفق و ناكام است.

سلااااااااام

البته یه نکته هم اضافه کنم....

آدم نصف راهو تنها بره... بقیشم می تونه تنها بره...:ok:

به یه عبارت دیگه: وقتی می خواد... نشه!.... بععععدا که سر دردش خوب شد... دستمال بستن واسه چیشه:Moteajeb!:

دیدم که می گم ها... اکثر کسایی که از (مثلا!) 25 رد می شن دیگه تمایل به ازدواج رو از دست می دن... به خاطر اصرار خانواده و یک سری حرف و حدیثای دیگه ازدواج می کنن....

یا علی[/]

موضوع قفل شده است