جمع بندی دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟

سلام
حقیقت را بگویم در اینترنت برای رفع بی حوصلگی جستجو کردم اما برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن بود و هیچ کدام برای رفع بی حوصلگی در انجام کار را توضیح نداده بود. بنده برای خودم لیستی از تمرین ها و کار با نرم افزار ها را ردیف کرده ام. اما نمی توانم حتی یکی از آنها را انجام دهم با آنکه می دانم اگر تمام شود تکلیف من تمام است و راحت میشوم اما دل به کار نمی توانم بدهم. وقتی به مسیر طولانی آن تا رسیدن به هدف نگاه می کنم ناخودآگاه سست و تنبل میشوم. انگیزه دارم اما بدن و ذهنم مرا یاری نمی کند. کار دشوار و طولانی است و هرگاه میخواهم دست به کار شوم حالت فرار به من دست میدهد مثلا میگویم امروز را بی خیال از فردا ! مثلا وارد سایت های خبری و انجمن ها میشوم و 1 ساعت تفریح من یک روز می شود و کل زمان را از دست میدهم.
راستش سوالم به زبان ساده اینگونه میشود.
دل و دماغی برای انجام کار ندارم Sad جالب اینکه هم هدف و هم انگیزه نیز دارم.
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

بنام بهترین خالق هستی
با سلام و تحیت
قبل از اینکه پاسخ این سوال را بیان کنیم لازم است این نکات را متذکر شویم:
اصولا هر شخصی که می خواهد در زندگی و خصوصا در برنامه های خودشان(به طور عام) نتایج خوبی را بگیرد،چند نکته اساسی را باید لحاظ کند:
1.خالص کردن کار برای خدا
سعی کنیم کارها را با نیت خیر و به خاطر خدا انجام بدهیم،در این صورت کار برکت پیدا خواهد کرد و نصرت الهی یاری گر ما خواهد شد.(در صورت امکان از درآمد حاصله احسانی هم داشته باشیم بیشتر موانع هم به لطف خدا حل خواهد شد)
2.داشتن برنامه و اولویت بندی در انجام کارها
کارها باید دسته بندی و اولویت بندی بشوند،زمان تفریح،استراحت،مطالعه،خرید،دیدار،خوردن،و...باید در حالت مکتوب و یا به صورت مشخص معین شود، زندگی افراد موفق را شما پیگیری کنید همین مساله را خواهید دید.پس یکی سری از امور و اولویت بندی ها مربوط به امورات روزانه هست،و یک سری از امورات مربوط به امورات آینده فرد مربوط می شود،که بدون توجه به نظم و اولویت آنها ،شخص معمولا با دلسردی و عدم موفقیت روبرو خواهد شد.
3.داشتن هدف مشخص
اهداف باید مشخص شود،یکبار اهداف کلی وبلند مدت داریم،یکبار اهداف میانی و یا نزدیک،در حالت کلی باید هدف معقول و منطقی باشد،هر چه اهداف بزرگ و قابل وصول باشد، شخص انگیزه حرکتش بیشتر و امکان رسیدن به موفقیت ها عملی خواهد بود.
4.داشتن انگیزه قوی و علاقه وافر
همان میل و کشش فرد در انجام کارها انگیزه او محسوب می شود،انگیزه را باید با مسائلی مثل داشتن اهداف بزرگ و یا رسیدن به منافع مشخصی و یا با حضور در کنار افراد موفق و یا صحبت و گفتگو با افراد پر انرژی باید تقویت کرد.
انگیزه پایین یعنی بی حرکتی و بی میلی و عدم موفقیت
5.داشتن استعداد و توانایی لازم
هرکاری که خارج از توان و استعدا فرد باشد،شخص زده می شود و خیلی توان حرکت را نخواهد داشت،پس سعی کنیم کاری را که از توان و استعداد ما خارج هست انتخاب نکنیم، و الا نتیجه نخواهیم گرفت.
6.تمرکز حواس
دغدغه های بیجا و داشتن مشغولیت بیشتر از حد شخص را در انجام موفق کار مختل خواهد کرد،پس سعی کنیم در انجام هر کاری با تمرکز قوی پیش برویم تا هم سرعت کار بیشتر و نتیجه حاصل آن پربازده باشد.
7.تنوع برنامه ها
برنامه های واحد و مستمر و بدون استراحت معمولا خسته کننده می باشد،باید تنوع کاری و سختی و راحتی کارها را طوری کنار هم بچنیم که در انجام کار با مشکل خستگی و زدگی روبرو نشویم.
8.رسیدگی به تغذیه
عدم توجه به تغذیه مناسب نیز موجب خستگی و به کم انژی شدن فرد منتهی می شود،و رفته رفته دلسردی و ناامیدی را خواهد داشت.پس سعی کنیم با برنامه ریزی مناسب تغدیه خوب و مفیدی داشته باشیم.
9.داشتن برنامه ورزش
برنامه ورزش و حرکات جسمی منظم و منطقی برای تقویت ارداه و رفع خستگی و بی حوصلگی بهترین راهکار هست.
10. استراحت لازم و کافی
باید هر فردی به میزان کافی(8-7 ساعت)خواب مفیدی داشته باشد،خواب کم و یا بیشتر برای فرد مضر و بی حوصلگی و خستگی را به دنبال خواهد داشت.
11.عدم عجول بودن
افرادی که عجول هستند و می خواهند زود به نتیجه برسند،معمولا در انجام کار و ادامه آن با مشکل روبرو خواهند شد(البته سرعت در عمل خوب است،منتها عجله کردن منطقی نیست)

پرسش:
با اینکه انگیزه و هدف برای درس خواندن دارم ولی بی حوصله ام لطفا راهنمائیم فرمائید

پاسخ:
قبل از اینکه پاسخ این سوال را بیان کنیم لازم است این نکات را متذکر شویم:
اصولا هر شخصی که می خواهد در زندگی و خصوصا در برنامه هایش (به طور عام) نتایج خوبی را بگیرد، چند نکته اساسی را باید لحاظ کند:
1. خالص کردن کار برای خدا:
سعی کنیم کارها را با نیت خیر و به خاطر خدا انجام بدهیم، در این صورت کار برکت پیدا خواهد کرد و نصرت الهی یاری گر ما خواهد شد. (در صورت امکان از درآمد حاصله احسانی هم داشته باشیم بیشتر موانع هم به لطف خدا حل خواهد شد.)

2. داشتن برنامه و اولویت بندی در انجام کارها:
کارها باید دسته بندی و اولویت بندی بشوند، زمان تفریح، استراحت، مطالعه، خرید، دیدار، خوردن، و ... باید در حالت مکتوب و یا به صورت مشخص معین شود، زندگی افراد موفق را شما پیگیری کنید همین مساله را خواهید دید. پس یک سری از امور و اولویت بندی ها مربوط به امورات روزانه هست، و یک سری از امورات مربوط به امورات آینده فرد مربوط می شود، که بدون توجه به نظم و اولویت آنها، شخص معمولا با دلسردی و عدم موفقیت روبرو خواهد شد.

3. داشتن هدف مشخص:
اهداف باید مشخص شود، یکبار اهداف کلی و بلند مدت داریم، یکبار اهداف میانی و یا نزدیک، در حالت کلی باید هدف معقول و منطقی باشد، هر چه اهداف بزرگ و قابل وصول باشد، شخص انگیزه حرکتش بیشتر و امکان رسیدن به موفقیت ها عملی خواهد بود.

4. داشتن انگیزه قوی و علاقه وافر:
همان میل و کشش فرد در انجام کارها انگیزه او محسوب می شود، انگیزه را باید با مسائلی مثل داشتن اهداف بزرگ و یا رسیدن به منافع مشخصی و یا با حضور در کنار افراد موفق و یا صحبت و گفتگو با افراد پر انرژی باید تقویت کرد. انگیزه پایین یعنی بی حرکتی و بی میلی و عدم موفقیت.

5. داشتن استعداد و توانایی لازم:
هر کاری که خارج از توان و استعدا فرد باشد، شخص زده می شود و خیلی توان حرکت را نخواهد داشت، پس سعی کنیم کاری را که از توان و استعداد ما خارج هست انتخاب نکنیم، و الا نتیجه نخواهیم گرفت.

6. تمرکز حواس:
دغدغه های بیجا و داشتن مشغولیت بیشتر از حد شخص را در انجام موفق کار مختل خواهد کرد، پس سعی کنیم در انجام هر کاری با تمرکز قوی پیش برویم تا هم سرعت کار بیشتر و نتیجه حاصل آن پربازده باشد.

7. تنوع برنامه ها:
برنامه های واحد و مستمر و بدون استراحت معمولا خسته کننده می باشد، باید تنوع کاری و سختی و راحتی کارها را طوری کنار هم بچنیم که در انجام کار با مشکل خستگی و زدگی روبرو نشویم.

8. رسیدگی به تغذیه:
عدم توجه به تغذیه مناسب نیز موجب خستگی و به کم انژی شدن فرد منتهی می شود، و رفته رفته دلسردی و نا امیدی را خواهد داشت. پس سعی کنیم با برنامه ریزی مناسب تغدیه خوب و مفیدی داشته باشیم.

9. داشتن برنامه ورزش:
برنامه ورزش و حرکات جسمی منظم و منطقی برای تقویت ارداه و رفع خستگی و بی حوصلگی بهترین راهکار هست.

10. استراحت لازم و کافی:
باید هر فردی به میزان کافی (8-7 ساعت)خواب مفیدی داشته باشد، خواب کم و یا بیشتر برای فرد مضر و بی حوصلگی و خستگی را به دنبال خواهد داشت.

11. عدم عجول بودن:
افرادی که عجول هستند و می خواهند زود به نتیجه برسند،معمولا در انجام کار و ادامه آن با مشکل روبرو خواهند شد(البته سرعت در عمل خوب است،منتها عجله کردن منطقی نیست)

و اما توصیه های کاربردی:
1. مقداری از کارهایتان را سبک کنید.
2. ورزش و تفریح سالم را و تغذیه خوب حتما داشته باشید.
3. محیط کاری را تغییر و یا کار را به صورت گروهی پیش ببرید.
4. خواب و استراحت خودتان را منظم کنید.
5. مساله و درگیری ذهنی که شما را اذیت می کند، با تدبیر و به صورت منطقی مدیریت کنید.
6. به خدا توکل کنید، و سعی کنید کار را با نیت خیر انجام دهید.
7. انگیزه خودتان را قوی کنید (با فکر کردن به منافع کارتان، یا توجه به پیشرفت خودتان، و یا مقایسه خودتان با افراد موفق و مفید و ...)
8. در حد توان خودتان کار را پیش ببرید. (کار بیشتر و خارج از توان را برداشتن و انجام دادن، معمولا شخص را به نتیجه نمی رساند.)
9. کمک گرفتن از اعضاء خانواده.
10. ساعاتی را که احساس می کنید برایتان خسته کننده هست، آن موقع مشغول کار نشوید.
11. اگر برایتان مقدور است یک مسافرت کوچکی داشته باشید.
12. خیلی خودتان را مذمت نکنید (تلقین منفی نداشته باشید.)
13. سعی کنید موقع انجام کار به افکار مزاحم اجازه ورود ندهید.
14. کارها را کوچک کنید و با تصمیم و ارداه قوی، سعی کنید همان مقطع را در یک فاصله مشخص انجام دهید (مثلا: کار تولید یک نرم افزار را مرحله بندی کنید، و رسیدن به هر مقطع و مرحله هدفتان باشد)کارها اگر مرحلی ای انجام بگیرد شخص احساس خوبی را خواهد داشت، و خود همین مساله او را امیدوار و پر انرژی خواهد کرد. و کمک خواهد کرد که کار را با موفقیت به نهایت برساند.

به نظرم شما هم مثل من دیقه نودی هستین :khandeh!:

فک کنم جای نگرانی نداره

خودتونو آزمایش کنین ..... ببینین تو دیقه نود هم همین طور بی حوصله این ؟

اگه این جور باشه که خب باید با یه مشاوری چیزی مشورت کنین

ولی اگه اینطور نباشه کلا طبیعیه :khandeh!:

سلام
ب نظرم شما عاشق شدین!
نشونه های عاشقی ب وفور در شما مشاهده میشه!
ایشالا خیره :ok:

این مهم است
این مشکل خیلی ها است
یک راه حل مهم دارد .
امروزه وایبر پیامک تلوزیون و .... ذهن انسان ها رو دچار پراکندگی کرده .
1- ذهنت را از هر چیز غیر ضرور پاک کن . اگر میبینی تلوزیون یک اهنگ زیبا گذاشته اما این اهنک در ذهنت مشغولیت درست میکنه و بعد از تمام شدن در ذهنت میمانه
انرا گوش نده
2- فقط یک کار انجام بده و انرا به نتیجه برسان و بعد برو سراغ یک کار دیگه
3- کار تیمی از خستگی جلوگیری میکنه

منم تو این مورد مثل شما هستم
نشونه ی افسردگی داری

baran bahari;711958 نوشت:
ب نظرم شما عاشق شدین!
نشونه های عاشقی ب وفور در شما مشاهده میشه!
ایشالا خیره

شما چطوری به این نتیجه رسیدید :Gig:منکه هرچی نگاه کردم بیشتر علامت افسردگی داشتند
البته قبول دارم زن بگیره حالشون بهتر میشه
حال همه بهتر میشه
اصلا درمان درد مرد عشق زن است (اسم یک کتابم هست)

yaHosseinDS;709275 نوشت:
سلام
حقیقت را بگویم در اینترنت برای رفع بی حوصلگی جستجو کردم اما برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن بود و هیچ کدام برای رفع بی حوصلگی در انجام کار را توضیح نداده بود. بنده برای خودم لیستی از تمرین ها و کار با نرم افزار ها را ردیف کرده ام. اما نمی توانم حتی یکی از آنها را انجام دهم با آنکه می دانم اگر تمام شود تکلیف من تمام است و راحت میشوم اما دل به کار نمی توانم بدهم. وقتی به مسیر طولانی آن تا رسیدن به هدف نگاه می کنم ناخودآگاه سست و تنبل میشوم. انگیزه دارم اما بدن و ذهنم مرا یاری نمی کند. کار دشوار و طولانی است و هرگاه میخواهم دست به کار شوم حالت فرار به من دست میدهد مثلا میگویم امروز را بی خیال از فردا ! مثلا وارد سایت های خبری و انجمن ها میشوم و 1 ساعت تفریح من یک روز می شود و کل زمان را از دست میدهم.
راستش سوالم به زبان ساده اینگونه میشود.
دل و دماغی برای انجام کار ندارم Sad جالب اینکه هم هدف و هم انگیزه نیز دارم.
ممنون
منم همینجوریم.یه لیست درست کردم مثلا تا اخر تابستون نرم افزار و زبانمو تقویت کنم و پایان ناممو کار کنم روش.ولی هی میرم فیسبوک یا سایت ورزشی ببینم چه خبره.

برای اینکه میبینم عمده مشکل مبتلابه جوانِ امروز ایرانی چیه عزیز.
نه کتابو میر وحید زیبایی نوشته

تسنیـم;712203 نوشت:
برای اینکه میبینم عمده مشکل مبتلابه جوانِ امروز ایرانی چیه عزیز.
نه کتابو میر وحید زیبایی نوشته

قبول دارم.حرفت حقه.

برنامه خواب خودتون رو درست کنین یعنی کاری کنید که شبها حتما قبل 1 بخوابید صبحها هم ساعت هشت بیدار شوید
از ساعت هشت تا نه که مشغول آماده شدن (صبحانه و شستشو و....) هستید توی ذهنتون برنامه ریزی کنید که اون روز تا شب چه کاری انجام بدید و چه موقع انجام بدید
+برنامه خوراکت رو تنظیم کن پرخوری باعث کسلی و کاستی میشه( دلیلش هم به علت افزایش کالری و چربی خون و... هست )
احتمالا خیلی از مشکلاتت رفع میشه

تسنیـم;712176 نوشت:
منم تو این مورد مثل شما هستم
نشونه ی افسردگی داری

شما چطوری به این نتیجه رسیدید :Gig:منکه هرچی نگاه کردم بیشتر علامت افسردگی داشتند
البته قبول دارم زن بگیره حالشون بهتر میشه
حال همه بهتر میشه
اصلا درمان درد مرد عشق زن است (اسم یک کتابم هست)

ب نظرم ک عاشق شدن! قشنگ مشخصه!!!:ok:

شما دیگه خیلی بد نگاه کردین! افســـــــــــــردگی؟؟؟ :moteajeb:
نه.. فک نکنم...
جدای از عشق و عاشقی! من فک میکنم ایشون خسته هستن...
چون دقیقا تعریف خستگی شاملشون میشه!
"خستگی یعنی احساس بی میلی و فقدان کارآیی نسبت ب هر نوع کار":reading:

موضوع قفل شده است