صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  13 آبان :)
  نوشته
  561
  حضور
  24 روز 4 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27
  صلوات
  1734

  اشاره دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟
  سلام
  حقیقت را بگویم در اینترنت برای رفع بی حوصلگی جستجو کردم اما برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن بود و هیچ کدام برای رفع بی حوصلگی در انجام کار را توضیح نداده بود. بنده برای خودم لیستی از تمرین ها و کار با نرم افزار ها را ردیف کرده ام. اما نمی توانم حتی یکی از آنها را انجام دهم با آنکه می دانم اگر تمام شود تکلیف من تمام است و راحت میشوم اما دل به کار نمی توانم بدهم. وقتی به مسیر طولانی آن تا رسیدن به هدف نگاه می کنم ناخودآگاه سست و تنبل میشوم. انگیزه دارم اما بدن و ذهنم مرا یاری نمی کند. کار دشوار و طولانی است و هرگاه میخواهم دست به کار شوم حالت فرار به من دست میدهد مثلا میگویم امروز را بی خیال از فردا ! مثلا وارد سایت های خبری و انجمن ها میشوم و 1 ساعت تفریح من یک روز می شود و کل زمان را از دست میدهم.
  راستش سوالم به زبان ساده اینگونه میشود.
  دل و دماغی برای انجام کار ندارم جالب اینکه هم هدف و هم انگیزه نیز دارم.
  ممنون
  ویرایش توسط ساعت شنی : ۱۳۹۴/۱۲/۰۲ در ساعت ۱۶:۰۵
  «عابدى هفتاد سال خدا را بندگى كرد، روزها را روزه و شبها را به نماز مى‌ايستاد، آنگاه حاجتى از خداوند متعال طلب نمود، ولى بر آورده نگرديد، رو به خود كرد و گفت: اشكال از خود تو است، چون اگر در تو خيرى مى‌بود، حاجتت روا مى‌شد، در اين هنگام خداوند متعال فرشته‌اى براى او فرستاد و گفت: اى فرزند آدم! اين يك لحظه‌اى كه خود را كوچك شمردى، از تمام عبادتهاى گذشته‌ات بهتر است»

 2. صلوات ها 13


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 12 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61361  با نام و یاد دوست


  دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟
  کارشناس بحث: استاد نشاط


 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  بنام بهترین خالق هستی
  با سلام و تحیت
  قبل از اینکه پاسخ این سوال را بیان کنیم لازم است این نکات را متذکر شویم:
  اصولا هر شخصی که می خواهد در زندگی و خصوصا در برنامه های خودشان(به طور عام) نتایج خوبی را بگیرد،چند نکته اساسی را باید لحاظ کند:
  1.خالص کردن کار برای خدا
  سعی کنیم کارها را با نیت خیر و به خاطر خدا انجام بدهیم،در این صورت کار برکت پیدا خواهد کرد و نصرت الهی یاری گر ما خواهد شد.(در صورت امکان از درآمد حاصله احسانی هم داشته باشیم بیشتر موانع هم به لطف خدا حل خواهد شد)
  2.داشتن برنامه و اولویت بندی در انجام کارها
  کارها باید دسته بندی و اولویت بندی بشوند،زمان تفریح،استراحت،مطالعه،خرید ،دیدار،خوردن،و...باید در حالت مکتوب و یا به صورت مشخص معین شود، زندگی افراد موفق را شما پیگیری کنید همین مساله را خواهید دید.پس یکی سری از امور و اولویت بندی ها مربوط به امورات روزانه هست،و یک سری از امورات مربوط به امورات آینده فرد مربوط می شود،که بدون توجه به نظم و اولویت آنها ،شخص معمولا با دلسردی و عدم موفقیت روبرو خواهد شد.
  3.داشتن هدف مشخص
  اهداف باید مشخص شود،یکبار اهداف کلی وبلند مدت داریم،یکبار اهداف میانی و یا نزدیک،در حالت کلی باید هدف معقول و منطقی باشد،هر چه اهداف بزرگ و قابل وصول باشد، شخص انگیزه حرکتش بیشتر و امکان رسیدن به موفقیت ها عملی خواهد بود.
  4.داشتن انگیزه قوی و علاقه وافر
  همان میل و کشش فرد در انجام کارها انگیزه او محسوب می شود،انگیزه را باید با مسائلی مثل داشتن اهداف بزرگ و یا رسیدن به منافع مشخصی و یا با حضور در کنار افراد موفق و یا صحبت و گفتگو با افراد پر انرژی باید تقویت کرد.
  انگیزه پایین یعنی بی حرکتی و بی میلی و عدم موفقیت
  5.داشتن استعداد و توانایی لازم
  هرکاری که خارج از توان و استعدا فرد باشد،شخص زده می شود و خیلی توان حرکت را نخواهد داشت،پس سعی کنیم کاری را که از توان و استعداد ما خارج هست انتخاب نکنیم، و الا نتیجه نخواهیم گرفت.
  6.تمرکز حواس
  دغدغه های بیجا و داشتن مشغولیت بیشتر از حد شخص را در انجام موفق کار مختل خواهد کرد،پس سعی کنیم در انجام هر کاری با تمرکز قوی پیش برویم تا هم سرعت کار بیشتر و نتیجه حاصل آن پربازده باشد.
  7.تنوع برنامه ها
  برنامه های واحد و مستمر و بدون استراحت معمولا خسته کننده می باشد،باید تنوع کاری و سختی و راحتی کارها را طوری کنار هم بچنیم که در انجام کار با مشکل خستگی و زدگی روبرو نشویم.
  8.رسیدگی به تغذیه
  عدم توجه به تغذیه مناسب نیز موجب خستگی و به کم انژی شدن فرد منتهی می شود،و رفته رفته دلسردی و ناامیدی را خواهد داشت.پس سعی کنیم با برنامه ریزی مناسب تغدیه خوب و مفیدی داشته باشیم.
  9.داشتن برنامه ورزش
  برنامه ورزش و حرکات جسمی منظم و منطقی برای تقویت ارداه و رفع خستگی و بی حوصلگی بهترین راهکار هست.
  10. استراحت لازم و کافی
  باید هر فردی به میزان کافی(8-7 ساعت)خواب مفیدی داشته باشد،خواب کم و یا بیشتر برای فرد مضر و بی حوصلگی و خستگی را به دنبال خواهد داشت.
  11.عدم عجول بودن
  افرادی که عجول هستند و می خواهند زود به نتیجه برسند،معمولا در انجام کار و ادامه آن با مشکل روبرو خواهند شد(البته سرعت در عمل خوب است،منتها عجله کردن منطقی نیست)

  ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ در ساعت ۱۱:۱۱

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216

  جمع بندی
  پرسش:
  با اینکه انگیزه و هدف برای درس خواندن دارم ولی بی حوصله ام لطفا راهنمائیم فرمائید


  پاسخ:
  قبل از اینکه پاسخ این سوال را بیان کنیم لازم است این نکات را متذکر شویم:
  اصولا هر شخصی که می خواهد در زندگی و خصوصا در برنامه هایش (به طور عام) نتایج خوبی را بگیرد، چند نکته اساسی را باید لحاظ کند:
  1. خالص کردن کار برای خدا:
  سعی کنیم کارها را با نیت خیر و به خاطر خدا انجام بدهیم، در این صورت کار برکت پیدا خواهد کرد و نصرت الهی یاری گر ما خواهد شد. (در صورت امکان از درآمد حاصله احسانی هم داشته باشیم بیشتر موانع هم به لطف خدا حل خواهد شد.)

  2. داشتن برنامه و اولویت بندی در انجام کارها:
  کارها باید دسته بندی و اولویت بندی بشوند، زمان تفریح، استراحت، مطالعه، خرید، دیدار، خوردن، و ... باید در حالت مکتوب و یا به صورت مشخص معین شود، زندگی افراد موفق را شما پیگیری کنید همین مساله را خواهید دید. پس یک سری از امور و اولویت بندی ها مربوط به امورات روزانه هست، و یک سری از امورات مربوط به امورات آینده فرد مربوط می شود، که بدون توجه به نظم و اولویت آنها، شخص معمولا با دلسردی و عدم موفقیت روبرو خواهد شد.

  3. داشتن هدف مشخص:
  اهداف باید مشخص شود، یکبار اهداف کلی و بلند مدت داریم، یکبار اهداف میانی و یا نزدیک، در حالت کلی باید هدف معقول و منطقی باشد، هر چه اهداف بزرگ و قابل وصول باشد، شخص انگیزه حرکتش بیشتر و امکان رسیدن به موفقیت ها عملی خواهد بود.

  4. داشتن انگیزه قوی و علاقه وافر:
  همان میل و کشش فرد در انجام کارها انگیزه او محسوب می شود، انگیزه را باید با مسائلی مثل داشتن اهداف بزرگ و یا رسیدن به منافع مشخصی و یا با حضور در کنار افراد موفق و یا صحبت و گفتگو با افراد پر انرژی باید تقویت کرد. انگیزه پایین یعنی بی حرکتی و بی میلی و عدم موفقیت.

  5. داشتن استعداد و توانایی لازم:
  هر کاری که خارج از توان و استعدا فرد باشد، شخص زده می شود و خیلی توان حرکت را نخواهد داشت، پس سعی کنیم کاری را که از توان و استعداد ما خارج هست انتخاب نکنیم، و الا نتیجه نخواهیم گرفت.

  6. تمرکز حواس:
  دغدغه های بیجا و داشتن مشغولیت بیشتر از حد شخص را در انجام موفق کار مختل خواهد کرد، پس سعی کنیم در انجام هر کاری با تمرکز قوی پیش برویم تا هم سرعت کار بیشتر و نتیجه حاصل آن پربازده باشد.

  7. تنوع برنامه ها:
  برنامه های واحد و مستمر و بدون استراحت معمولا خسته کننده می باشد، باید تنوع کاری و سختی و راحتی کارها را طوری کنار هم بچنیم که در انجام کار با مشکل خستگی و زدگی روبرو نشویم.

  8. رسیدگی به تغذیه:
  عدم توجه به تغذیه مناسب نیز موجب خستگی و به کم انژی شدن فرد منتهی می شود، و رفته رفته دلسردی و نا امیدی را خواهد داشت. پس سعی کنیم با برنامه ریزی مناسب تغدیه خوب و مفیدی داشته باشیم.

  9. داشتن برنامه ورزش:
  برنامه ورزش و حرکات جسمی منظم و منطقی برای تقویت ارداه و رفع خستگی و بی حوصلگی بهترین راهکار هست.

  10. استراحت لازم و کافی:
  باید هر فردی به میزان کافی (8-7 ساعت)خواب مفیدی داشته باشد، خواب کم و یا بیشتر برای فرد مضر و بی حوصلگی و خستگی را به دنبال خواهد داشت.

  11. عدم عجول بودن:
  افرادی که عجول هستند و می خواهند زود به نتیجه برسند،معمولا در انجام کار و ادامه آن با مشکل روبرو خواهند شد(البته سرعت در عمل خوب است،منتها عجله کردن منطقی نیست)

  و اما توصیه های کاربردی:
  1. مقداری از کارهایتان را سبک کنید.
  2. ورزش و تفریح سالم را و تغذیه خوب حتما داشته باشید.
  3. محیط کاری را تغییر و یا کار را به صورت گروهی پیش ببرید.
  4. خواب و استراحت خودتان را منظم کنید.
  5. مساله و درگیری ذهنی که شما را اذیت می کند، با تدبیر و به صورت منطقی مدیریت کنید.
  6. به خدا توکل کنید، و سعی کنید کار را با نیت خیر انجام دهید.
  7. انگیزه خودتان را قوی کنید (با فکر کردن به منافع کارتان، یا توجه به پیشرفت خودتان، و یا مقایسه خودتان با افراد موفق و مفید و ...)
  8. در حد توان خودتان کار را پیش ببرید. (کار بیشتر و خارج از توان را برداشتن و انجام دادن، معمولا شخص را به نتیجه نمی رساند.)
  9. کمک گرفتن از اعضاء خانواده.
  10. ساعاتی را که احساس می کنید برایتان خسته کننده هست، آن موقع مشغول کار نشوید.
  11. اگر برایتان مقدور است یک مسافرت کوچکی داشته باشید.
  12. خیلی خودتان را مذمت نکنید (تلقین منفی نداشته باشید.)
  13. سعی کنید موقع انجام کار به افکار مزاحم اجازه ورود ندهید.
  14. کارها را کوچک کنید و با تصمیم و ارداه قوی، سعی کنید همان مقطع را در یک فاصله مشخص انجام دهید (مثلا: کار تولید یک نرم افزار را مرحله بندی کنید، و رسیدن به هر مقطع و مرحله هدفتان باشد)کارها اگر مرحلی ای انجام بگیرد شخص احساس خوبی را خواهد داشت، و خود همین مساله او را امیدوار و پر انرژی خواهد کرد. و کمک خواهد کرد که کار را با موفقیت به نهایت برساند.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ در ساعت ۲۳:۰۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  744
  حضور
  13 روز 17 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3178  به نظرم شما هم مثل من دیقه نودی هستین

  فک کنم جای نگرانی نداره

  خودتونو آزمایش کنین ..... ببینین تو دیقه نود هم همین طور بی حوصله این ؟

  اگه این جور باشه که خب باید با یه مشاوری چیزی مشورت کنین

  ولی اگه اینطور نباشه کلا طبیعیه
  كـــــــــاش
  قلبـــها انقدر صــــاف بــــود

  كه قبـــــل از پاييـــــن آمدن
  دستــــها

  دعــــا ها
  مستــــجاب ميــــشد

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  61
  حضور
  1 روز 5 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  329  سلام
  ب نظرم شما عاشق شدین!
  نشونه های عاشقی ب وفور در شما مشاهده میشه!
  ایشالا خیره
  خدای خوبم فقط تو آغوش خودته که آرومم....
  هیچ وقت آغوشتو ازم دریغ نکن....
  باشه؟

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  621
  حضور
  12 روز 13 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1744  این مهم است
  این مشکل خیلی ها است
  یک راه حل مهم دارد .
  امروزه وایبر پیامک تلوزیون و .... ذهن انسان ها رو دچار پراکندگی کرده .
  1- ذهنت را از هر چیز غیر ضرور پاک کن . اگر میبینی تلوزیون یک اهنگ زیبا گذاشته اما این اهنک در ذهنت مشغولیت درست میکنه و بعد از تمام شدن در ذهنت میمانه
  انرا گوش نده
  2- فقط یک کار انجام بده و انرا به نتیجه برسان و بعد برو سراغ یک کار دیگه
  3- کار تیمی از خستگی جلوگیری میکنه
  مادامیکه هزینه وارد کننده (‌قیمت دلار ) ثابت میماند و هزینه تولید کننده افزایش می یابد ( تورم جامعه ) تولید کننده ورشکست خواهد شد و بیکاری رشد میکند (‌این یعنی یارانه دادن به تولید کننده خارجی ) . تجربه نشان میدهد هر راهی غیر از این (‌ افزایش قیمت ارز همگام با تورم ) بیراهه است و نتیجه نخواهد داد و روز به روز تولید کنندگان ضعیف تر میشوند . بر اساس این منطق و با نگاهی به رویکرد دولت فعلی نتیجه گیری میشود مادامیکه این دولت سر کار باشد شرائط اشتغال جامعه بدتر خواهد شد .
  افتخار به افزایش فروش نفت !

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  حضور
  17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1112  منم تو این مورد مثل شما هستم
  نشونه ی افسردگی داری

  نقل قول نوشته اصلی توسط baran bahari نمایش پست ها
  ب نظرم شما عاشق شدین!
  نشونه های عاشقی ب وفور در شما مشاهده میشه!
  ایشالا خیره
  شما چطوری به این نتیجه رسیدید منکه هرچی نگاه کردم بیشتر علامت افسردگی داشتند
  البته قبول دارم زن بگیره حالشون بهتر میشه
  حال همه بهتر میشه
  اصلا درمان درد مرد عشق زن است (اسم یک کتابم هست)
  ویرایش توسط تسنیـم : ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ در ساعت ۲۰:۱۸
  دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
  آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

 16. صلوات ها 5


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  1,146
  حضور
  39 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3823  نقل قول نوشته اصلی توسط yaHosseinDS نمایش پست ها
  سلام
  حقیقت را بگویم در اینترنت برای رفع بی حوصلگی جستجو کردم اما برای رفع بی حوصلگی در درس خواندن بود و هیچ کدام برای رفع بی حوصلگی در انجام کار را توضیح نداده بود. بنده برای خودم لیستی از تمرین ها و کار با نرم افزار ها را ردیف کرده ام. اما نمی توانم حتی یکی از آنها را انجام دهم با آنکه می دانم اگر تمام شود تکلیف من تمام است و راحت میشوم اما دل به کار نمی توانم بدهم. وقتی به مسیر طولانی آن تا رسیدن به هدف نگاه می کنم ناخودآگاه سست و تنبل میشوم. انگیزه دارم اما بدن و ذهنم مرا یاری نمی کند. کار دشوار و طولانی است و هرگاه میخواهم دست به کار شوم حالت فرار به من دست میدهد مثلا میگویم امروز را بی خیال از فردا ! مثلا وارد سایت های خبری و انجمن ها میشوم و 1 ساعت تفریح من یک روز می شود و کل زمان را از دست میدهم.
  راستش سوالم به زبان ساده اینگونه میشود.
  دل و دماغی برای انجام کار ندارم جالب اینکه هم هدف و هم انگیزه نیز دارم.
  ممنون
  منم همینجوریم.یه لیست درست کردم مثلا تا اخر تابستون نرم افزار و زبانمو تقویت کنم و پایان ناممو کار کنم روش.ولی هی میرم فیسبوک یا سایت ورزشی ببینم چه خبره.
  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  حضور
  17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1112  برای اینکه میبینم عمده مشکل مبتلابه جوانِ امروز ایرانی چیه عزیز.
  نه کتابو میر وحید زیبایی نوشته
  دل و دماغی برای انجام کاری ندارم چه کار کنم؟

  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۵/۰۲ در ساعت ۰۱:۵۱ دلیل: نقل قول حذف شده
  دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
  آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود