جمع بندی از اینکه این همه به اعتقاداتم بی احترامی میشه دیگه خسته شدم

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از اینکه این همه به اعتقاداتم بی احترامی میشه دیگه خسته شدم

سلام توروخدا یکی تکلیف منو روشن کنه خیلی ناراحتم خیلی اعصابم داغونه بگین واقعا تو همچین شرایطی کار درست چیه ؟:geryeh:
ببینید من تو شهر کوچیکی زندگی میکنم محل کارم دوره مجبورم چند دقیقه رو با ماشین برم تا محل کارم
بعد من هیچ وقت سوار ماشین شخصی نمیشم حتی اونای که تقریبا دیگه اشنا هستن وبارها دیدم تو ایستگاه مسافر میزنن
ولی پیش اومده گاهی مجبور شدم چون تاکسیهای خط تا یه ساعاتی کار میکنن بدعدش مسافرا مجبورن با شخصیا برن
من تا حالا تو هر تاکسی نشستم اکثرا اهنگهای غیر مجاز میزارن میزارن ومن همیشه با احترام بهشون گفتم که خاموش کنن
اکثرا با اکراه وبا یه نگاه بد که کلی فحش توش دیده میشد این کارو میکردن خیلیا عده ای هم بی گوش ندادن فقط کمی صداش کم کردن
از اونجا که من بهش دت از اهنگاهای غیر مجاز نفرت دارم واعصابم خورد میکنه نمیتونم اون چند دقیقا مسافت اونا رو تحمل کنم
همین اعتراض من باعث شد اکثر رانندها وقتی بیام سر ایستگاه بد نگام میکنن خیلیاشون هم مسخرم میکنن با صدای بلند حرفایی میزنن که میدونم منظوروشن با منه
و این واقعا داره منو اذیت میکنه حتی یه بار تو یه تاکسی نشسته بودم یه راننده اومد از لج من ضبط روشن کرد وصداش زیاد کرد با اینکه ماشین خودش نبود
چون من تو با ماشین خودش یه بار رفتم بهش گفتم روشن نکنه دیگه میشناخت.
مسیر من طولانی واگر نه به خدا پیاده میومدم وهیچ وقت سوار هیچ ماشینی نمیشدم که این همه به خودم وبه اعتقادم بی احترامی نشه
همین امروز با یکی از رانندها که خواهر بی تربیتش هم همراش بود دعوام شد سر همین مسئله چون اهنگ خیلی زشت ومبتذلی گذاشته بود و
من خواستم صداش کم کنه تا من اینو گفتم خواهرش از لج من صداش زیاد کرد گفت دوست ندارین برین ماشین دربست کنید براتون اهنگ نزاره ما دوست داریم بشنویم
خلاصه گفتم خانم من مسافرم واینجا راننده موظفه به نظر من احترام بزاره شما کاره ای نیستین خلاصه کلی بهم توهین کرد و من مجبور شدم وسط راه اونم نصف شب پیاده بشم
گاهی با خودم میگم بیخیال بزار منم مثل بقیه بی اهمیت باشم بزارهر اهنگی میخوان گوش بدن ولی واقعا تحملش برام سخته
یه راه حل درست بهم نشون بدین تکلیف ادمهای مثل ما با این اعتقادات چیه اونم در این شرایط؟ تا کی باید شاهد بی احترامیاشون باشم؟
من یه دخترم واقعا سخته بخوام هر روز با یه راننده بحثم بشه سر این مسئله. اونم ادمهای بی منطق که هیچ ادب وتربیت برخورد حتی با یه مسافر اونم خانم رو ندارن
میگم بنده خدا شما دارین نون من مسافر میخورین باید به نظر من احترام بزارین میگن راضی نیستی برو دربست کن. الان مدتیه واقعا دیگه اعصاب برام نمونده سر این موضوع:geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::crying:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

بنام بهترین محبوب عالم هستی
با سلام و تحیت
اینکه در مورد اعتقاداتتون این قدر محکم هستید، و دوست ندارید به راحتی مرتکب گناه بشوید آفرین بر شما.
اما در مورد این قضیه یک حکم شرعی دارد و یک برخورد اخلاقی،شما در حد وسع تذکر اخلاقی را دادید و به وظیفه خودتان عمل کردید،اما اگر آنها رعایت نکنند آنها خودشان مقصر هستند،و گناهی به گردن شما نیست.
اما حکم شرعی:
شرعا استماع( یعنی گوش کردن همراه با خواست و ارداه فرد باشد) حرام است.
در این قضیه اگر صدا به گوشتان برسد و شما قصدتون گوش کردن نباشد(و علاقه و انگیزه ای نداشته باشید)شرعا حرامی مرتکب نشده اید.
(این مساله را ،حتی برای آرامش و یقین بیشتر می توانید از هر مرجعی که مقلدش هستید بپرسید.)
(و بنده طبق نظر فقها این موضوع را بیان کرده ام)
پس خودتان را اذیت نکنید.
در این مسیر رفت و امد همیشگی که دارید، می توانید برای اینکه حواستان به آنها نباشد.این کارها را انجام دهید:
1.مطالعه کنید(از کتاب هایی که خیلی کوچک هست،استفاده کنید،در حقیقت این مساله باعث می شود حواستون نسبت به صدا نباشد)
2.اگر برایتان مقدور هست از صوت های (مثل مداحی،سخنرانی و...) مناسب با هندزفری گوشی استفاده کنید.
3.به دعا یا ذکر مشغول شوید.

و چند تذکر:
1.به نگاه آنها اصلا اهمیت ندهید.
2.سعی کنید رفتارتان با ادب و محترمانه باشد .(با انها بحث نکنید،اگر واقعا دنبال بحث خوب هستند و برایتان روشن شد که دنبال حقیقت موضوع هستند ،می توانید شما از نگاه فقهی و علمی این موضوع را مطالعه و بعد با حوصله و باحفظ ادب و احترام مساله را توضیح دهید.یا به شخص دیگری که او را آگاه در این مسائل می دانید ارجاع دهید.)
(این بندگان خدا هم ،این موضوع حرام بودن را یا نمی دانند و یا نمی فهمند،از اینکه تذکر دادید،دیگر شما غیر از آن وظیفه ای ندارید،پس به حال خودشان رها کنید.)
3.در تمام شرایطی که شما احساس می کنید با اعتقاداتتون سازگاری نداردسعی کنید آن چیزی که وظیفه شماست انجام بدهید، فراتر از آن رفتاری را(خارج از وظیفه شماست) مرتکب نشوید.
4.آرامش خودتان را حفظ کنید.
البته در برخی از شرایط می توان تصمیم خاصی گرفت که با باور شما هم خوانی داشته باشد. ،مثلا با تغییر محیط کار،تغییر دوستان و سکوت و...(البته این تصمیم ها بهتر است با تدبیر و همراه با مشورت باشد)

1-شکایت کن.2-هندزفری بزار توگوشت.مثلا قران بزار.

*آبی بیکران*;709103 نوشت:
من یه دخترم واقعا سخته بخوام هر روز با یه راننده بحثم بشه سر این مسئله. اونم ادمهای بی منطق که هیچ ادب وتربیت برخورد حتی با یه مسافر اونم خانم رو ندارن

میگم بنده خدا شما دارین نون من مسافر میخورین باید به نظر من احترام بزارین میگن راضی نیستی برو دربست کن. الان مدتیه واقعا دیگه اعصاب برام نمونده سر این موضوع

شما که تذکر میدید ( که البته یه بار دو بار تذکر بده گوش کرد چه خوب نکرد دیگه وظیفه ایی نداری قرار نیست روزی صد بار به مردم تذکر بدید ) دیگه چرا جر و بحث میکنید
توی شهرهای کوچک سریع مردم انگشت نما میشن و این برای یه دختر اصلا خوب نیست
داری کاری میکنی که لجشون رو در بیاری و اونا رو با خودت دشمن کنی بخصوص که اکثر راننده ها فرهنگ درست و حسابی هم ندارند
یک دفعه برمیگردند رفتار ناشایستی میکنند یا حرفی بهت میزنن این وسط فقط خود شما ضرر میکنی و بدتر انگشت نما میشی
در ضمن راننده حق داره شما مسافرید دوست ندارید سوار نشید اگر هم سوار میشید دیگه حق نداری برای دیگران تعیین تکلیف کنی شما هستی که باید با این شرایط بسازی
سعی کن اگر برات مقدوره سرویس بگیری باهاش هم قبلش صحبت کن در طی مسیر آهنگ نزاره ( تازه اگر طرف گوش بده )
وگرنه سعی کن خودت رو مشغول کنی تا صدای آهنگ رو نشنوی نه اینکه مرتب هم اعصاب خودت رو خرد کنی هم اعصاب دیگران رو !!!!!

سلام توروخدا یکی تکلیف منو روشن کنه خیلی ناراحتم خیلی اعصابم داغونه بگین واقعا تو همچین شرایطی کار درست چیه ؟:geryeh:
ببینید من تو شهر کوچیکی زندگی میکنم محل کارم دوره مجبورم چند دقیقه رو با ماشین برم تا محل کارم
بعد من هیچ وقت سوار ماشین شخصی نمیشم حتی اونای که تقریبا دیگه اشنا هستن وبارها دیدم تو ایستگاه مسافر میزنن
ولی پیش اومده گاهی مجبور شدم چون تاکسیهای خط تا یه ساعاتی کار میکنن بدعدش مسافرا مجبورن با شخصیا برن
من تا حالا تو هر تاکسی نشستم اکثرا اهنگهای غیر مجاز میزارن میزارن ومن همیشه با احترام بهشون گفتم که خاموش کنن
اکثرا با اکراه وبا یه نگاه بد که کلی فحش توش دیده میشد این کارو میکردن خیلیا عده ای هم بی گوش ندادن فقط کمی صداش کم کردن
از اونجا که من بهش دت از اهنگاهای غیر مجاز نفرت دارم واعصابم خورد میکنه نمیتونم اون چند دقیقا مسافت اونا رو تحمل کنم
همین اعتراض من باعث شد اکثر رانندها وقتی بیام سر ایستگاه بد نگام میکنن خیلیاشون هم مسخرم میکنن با صدای بلند حرفایی میزنن که میدونم منظوروشن با منه
و این واقعا داره منو اذیت میکنه حتی یه بار تو یه تاکسی نشسته بودم یه راننده اومد از لج من ضبط روشن کرد وصداش زیاد کرد با اینکه ماشین خودش نبود
چون من تو با ماشین خودش یه بار رفتم بهش گفتم روشن نکنه دیگه میشناخت.
مسیر من طولانی واگر نه به خدا پیاده میومدم وهیچ وقت سوار هیچ ماشینی نمیشدم که این همه به خودم وبه اعتقادم بی احترامی نشه
همین امروز با یکی از رانندها که خواهر بی تربیتش هم همراش بود دعوام شد سر همین مسئله چون اهنگ خیلی زشت ومبتذلی گذاشته بود و
من خواستم صداش کم کنه تا من اینو گفتم خواهرش از لج من صداش زیاد کرد گفت دوست ندارین برین ماشین دربست کنید براتون اهنگ نزاره ما دوست داریم بشنویم
خلاصه گفتم خانم من مسافرم واینجا راننده موظفه به نظر من احترام بزاره شما کاره ای نیستین خلاصه کلی بهم توهین کرد و من مجبور شدم وسط راه اونم نصف شب پیاده بشم
گاهی با خودم میگم بیخیال بزار منم مثل بقیه بی اهمیت باشم بزارهر اهنگی میخوان گوش بدن ولی واقعا تحملش برام سخته
یه راه حل درست بهم نشون بدین تکلیف ادمهای مثل ما با این اعتقادات چیه اونم در این شرایط؟ تا کی باید شاهد بی احترامیاشون باشم؟
میگم بنده خدا شما دارین نون من مسافر میخورین باید به نظر من احترام بزارین میگن راضی نیستی برو دربست کن. الان مدتیه واقعا دیگه اعصاب برام نمونده سر این موضوع:geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::geryeh::crying:

سلام.

اولاً لازمۀ احترام عقاید شما، عمل به عقاید شما نیست. احترام و بی احترامی مفهوم دقیق خودشو داره. البته بی احترامی به خودتون رو تا حدودی قبول دارم که شده.

ثانیاً حلال و حرام خدا، مبنایش در بد آمدن و خوش آمدن خلق نیست. به نظر میرسه شما خودتون در ضمیر ناخودگاه خودتان یا به تعبیری که جدیداً میگن در بخش هیجانی خودتون، یک نگاه منفی به این آهنگها دارید که باعث میشه به کل از اونها حس نفرت اداشته باشید، و این باعث میشه که به طور اتوماتیک اذیت بشید!

اینو از این حیث میگم که شما اگر نمی خواید گوش بدید ولی اون فرد آهنگ میذاره، تا جایی که من می دانم، شما گناهی مرتکب نمیشید، اون بخشش که شما اذیت میشید، دیگه بر میگرده به هیجانات شما!

ثالثاً جالبه که از بیانتون بر میاد که شما برای اینکه خودتون اذیت نشید یا به قول خودتون به عقایدتون بی احترامی نشه میگید، این تذکر رو ارائه می کنید! خب می تونید نیتتون رو اصلاح کنید و از جهت امر به معروف و نهی از منکر، اینکارو بکنید.

رابعاً دستورات دین همه با هم معنی دارن. همان دینی که گفته آهنگ غنادار گوش نده، دعوت به صبر و مقاومت هم کرده. شما راه درست رو بشناس و وقتی شناختیش دیگه نباید تمسخر دیگران باعث ناراحتی شما بشه. یک جمله ای در تواریخ از حضرت عیسی نقل شده که خوشحال باشید اگر به خاطر من به شما دشنام می دهند. شما به خاطر خدا و اهل بیت قدم بردار، اگر در این راه تحقیر و توهین هم دریافت کردی، باید خوشحال هم بشی.

سلام

سلام
دوستان پاسخ رو دادن .. من هم نظر و پیشنهادم رو میگم
:Narahat az:

اول اینکه شما تذکر رو دادین و نهی از منکر و انجام دادین .. پس وظیفتونو انجام دادین ..
:samt:
پس خودتون رو مشغول کنین تو ماشین چون شنیدن با گوش دادن فرق میکنه ..
:Nashnidan:
اگر آهنگ رو میشنوین فقط و علاقه ای بهش ندارین ان شاء الله گناهی بر شما نیست طبق فتوای مرجع
:Narahat az:

دوم اینکه اگر یکبار یا دوبار تذکر دادین و میبینین تاثیر نداره دیگه ندین چون قضیه بدتر میشه و بیشتر لج میکنن ...:Box:

سوم اینکه از هندزفری طی سفر استفاده کنین یا مشغول مطالعه بشین.:khandan:

بدونین که متاسفانه حرمت افراد مذهبی تو دوره الان کم رعایت میشه .. یعنی تعدادی افراد هستند که از عمد میخوان اذیت کنن.:mohandes:
این مسأله از همون اول خلقت بوده بوده و همه ی مومنین در طول تاریخ مورد آزار و اذیت عده ای قرار گرفتن .
:kharej:
پس خدا رو شکر کنین که شما جزو اون افرادی نیستین که باعث آزار و اذیت دیگران میشن .
:ok::Gol:

حرف شما حقه ، هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ اخلاقی ، ولی شما پافشاری زیادی انجام میدی و این مشکل ساز میشه .
تصور کن شما راننده هستی و مداحی گذاشتی و گوش میدی ، مسافر میگه کمش کن حوصله ندارم ، عکس العمل شما ؟!

بار اول که متوجه شدین درخواست شما با جواب منفی رو به رو میشه چرا برای رانندگان دیگر ادامه دادین؟؟
بهتر بود از همون اول به جای اینکه مستقیما راننده را مجبور به عوض کردن ترانه کنید، درخواست می کردید صدای اون رو کم کنه، اینجوری اگر می فهمید ترانه رو خودش عوض می کرد در غیر این صورت لااقل صداش کم می شد.

یک سوال شرعی:
آیا نهی از منکر این خانم از راننده آقا اصلا صحیح است؟

سلام
کارشناس و دوستان جوابای کامل دادن!
من فقط چیزی ک ب ذهنم میرسه اینکه شما ی هندزفری تو گوشت بذار! و یا کلا غرق فکر شو! یا... منظورم اینه ک کلا بیخیال اطرافت شو... حساسیتت باید کمتر شه... الان اون راننده ها نقطه ضعف شمارو میدونن و میخوان از همین راه وارد شن و عذابت بدن... شما راهشونو سد کن با بی محلی! حتی اگه صدای ضبطشون تو کل جاده پخش شد شما جوری رفتار کن ک انگار نمیشنوی!
و ی موضوع دیگه اینکه.. ب نظرم در شان ی خانوم نیس ک بخواد با آقایون مختلف! کل کل کنه... چون این موضوع علاوه بر بعد فرسایشی ک برای شما داره! باعث میشه اونا وقیح تر شن! کما اینکه خودتم گفتی یکیشون اومده ضبطو روشن کرده با اینکه ماشین مال خودش نبوده....
باید بی تفاوتی سیر کنی تا حساسیتی ک روت بوجود اومده از بین بره... و متاسفانه تا اون موق ی کمم اذیت میشی....
تحمل کن عزیزم... :Gol:

A.Afshin;711273 نوشت:
بار اول که متوجه شدین درخواست شما با جواب منفی رو به رو میشه چرا برای رانندگان دیگر ادامه دادین؟؟
بهتر بود از همون اول به جای اینکه مستقیما راننده را مجبور به عوض کردن ترانه کنید، درخواست می کردید صدای اون رو کم کنه، اینجوری اگر می فهمید ترانه رو خودش عوض می کرد در غیر این صورت لااقل صداش کم می شد.

یک سوال شرعی:
آیا نهی از منکر این خانم از راننده آقا اصلا صحیح است؟

لطفا سوال شرعی خود را در انجمن مربوطه بپرسید

حق کاملا با شماست ولی از اون جایی که زور اون ها میچربه توصیه م اینه که یا با مترو رفت و آمد کنید یا هندزفری و هدفون بذارید یا در طول مسیر بگیرید بخوابید
کلا یه جوری گوش نکنید آهنگو دیگه

از فردا برو بگو من اشتباه کردم هر کسی دوست داره موسیقی و آهنگ بذاره، چهار دیواری اختیاری

شما هم با خیال راحت بشین تو ماشین و توجه نکن ...

از طرفی شما کار درستی میکنید!
ولیکن بستگی داره آهنگ حرام چی باشه!
من ندیدم راننده تاکسی بیاد بندری بذاره! شما ددین دوستان؟:Gig:
خب منم بهم برمیخوره!عبدالمالکی بذارم!(خواننده مجوز دار مجاز برج میلادی) یکی بهم گیر بده!
تازه این هم خیلی بعیده صداشو زیاد کنه اونم تو تاکسی!از محالاته! حتما صداش خیلی خیلی کمه اگرم بذارن!(تجربه سوار شدن تاکسی تو شهری تهران میگه که همچین آهنگی نمیذارن چه برسه به...)
شما کارشناس گفتند مسئول نیستید....میتونید خودتون رو سرگرم کنید...
و خیلی زیاد هم گیر ندید این مسئله برای شما الان شده یک معضل!
و این رو حق دارند ناراحتید سوار نشین! بزور کسی رو سوار نمیکنن..........
با این کار نه تنها دین دار جلوه نمیکنید بلکه انگشت نما میشین....
و از همه مهمتر با این دعوا و بگیرو ببند یک خاطره بد از برخورد با یک مذهبی در اون افراد ایجاد میکنید کلا از هرچی مذهبیه زده شن!

[="Navy"]یک مطلب هم هست. شما فرمودید آهنگ غیر مجاز میزارن
لزوما آهنگ غیر مجاز حروم نیست
درصورتی که آهنگ مطرب نیست زیاد حساسیت به خرج ندید چون از نظر شرعی هم اشکالی نداره .
[/]

سلام
من از جناب طاهر خواهش کرده بودم این سوال من رو حذف کنند فکر میکردم حذف شده. بعد از 4روز دوستان قدم رنجه فرمودن جواب دادن.
بعضی از اعضا محترم فکر کردن من هر روز با با این اقایون راننده دست به یقه میشم ودعوا راه میندازم . شاید من بد مشکلم عنوان کردم که متاسفانه همچین تصوری کردن بعضیا!
نخیر من گاهی اوقات که پیش میومد اهنگ میزاشتن خیلی با احترام و اروم از راننده خواهش میکردم که اگه میشه روشن نکنید یا صداش کم کنید در همین حد نه یک کلمه بیشتر نه کمتر
برخورد اونا ونگاهشون نشون میداد بهشون بر میخوره ولی من اهمیت نمیدم.

دوستی گفتن با مترو رفت امد کن دوست عزیز من توی شهر کوچیکی زندگی میکنم که حتی خط واحد هم نداره چه برسه به مترو دل خجسته ای داری شما:khandeh!:

یکی دیگه هم گفتن واسه خودتون سرویس بگیرین شما دیگه خیلی نفست از جای گرم بلند میشه حتما باید او ن چندر قاز که با بدبختی به دست میارم همش بدم کرایه سرویس
من تو همینش هم موندم.:crying:

اقای monji- sec دلیل نمیشه چون تو شهر شما تاکسیا از این اهنگا نمیزارن بقیه جاها هم نزارن اتفاقا اهنگ بندری میزارن با صدای بلند که اسپیکرهای عقب ماشین هم گوش ادمو کر میکنه
هر چی اهنگ مزخرف وغیر مجاز وجلفه راننده های اینجا میزارن منم با هر اهنگی مشکل ندارم مثلا خواننده های سنتی خودمون یا بعضی مجازها ولی اینا از تو این همه اهنگ جلفترینها رو میزارن
تازه چون اکثرا عرب هستن عربی میزارن بدجور این دیگه بدتر اعصاب ادمو بهم میریزه.

من این سوال اینجا مطرح کردم که بگم تو این شرایط چیکار کنم خودمو بزنم به بیخیالی یا همون تذکر اولیه رو به صورت محترمانه بدم همین ؟
من هیچ وقت باهاشون کل کل نکردم چون اهلش نیستم فقط یک مورد پیش اومد که اونروز خواهر راننده هم تو ماشین بود من نمیدونستم خواهرش یه اهنگ بندری گذاشته بود بدجور صداش هم بلند بعد محترمانه گفتم لطف میکنید کم کنید یا روشن نکنید که دیدم زبون در اورد کلی توهین کرد که شما حزب الهیا الین وبلین ومردم خودشون بدبختی دارن وفلانن شما دست از سروشون بردارین خلاصه انگار منتظر بود داغ دل چند سالشو از به قول خودش حزب الهیا سر من بدبخت در بیاره که منم دیدم نمیتونم تحمل کنم وسط راه پیاده شدم که قضیه رو کش نده .

الان دیگه تصمیم گرفتم به هیچ عنوان کاری به کار کسی نداشته باشم امر به معروف نهی از منکر هم به ما دیگه ربطی نداره چون مردم ما اینقدر وضعشون خرابه که احترام خواهر وبرادر خودشون نگه نمیدارن چه برسه یه غریبه تو خیابون بخواد امرو نهیشون بکنه به درک بزار هر غلطی میخوان بکنن دیگه به من یکی هیچ ربطی نداره عیسی به دین خود موسی به دین خود!

اگر راه امن است چرا از لذت پیاده روی کردن صرف نظر میکنید ؟

بپاخیزیم;711981 نوشت:
اگر راه امن است چرا از لذت پیاده روی کردن صرف نظر میکنید ؟

اگه راه مناسب پیاده روی بود وفاصله نزدیک که یه دقیقه هم معطل نمیکردم جاده مناسب پیاده روی نیست به هیچ عنوان اونم برای یه دختر ساعت 1 ظهر با 10 شب.
در ضمن تو گرمای 50 درجه وافتاب سوزان خوزستان حتما خیلی حال میده پیاده روی امتحان کنید یه بار بعد پیشنهاد بدین.:Ghamgin:

*آبی بیکران*;711959 نوشت:
سلام
من از جناب طاهر خواهش کرده بودم این سوال من رو حذف کنند فکر میکردم حذف شده. بعد از 4روز دوستان قدم رنجه فرمودن جواب دادن.
بعضی از اعضا محترم فکر کردن من هر روز با با این اقایون راننده دست به یقه میشم ودعوا راه میندازم . شاید من بد مشکلم عنوان کردم که متاسفانه همچین تصوری کردن بعضیا!
نخیر من گاهی اوقات که پیش میومد اهنگ میزاشتن خیلی با احترام و اروم از راننده خواهش میکردم که اگه میشه روشن نکنید یا صداش کم کنید در همین حد نه یک کلمه بیشتر نه کمتر
برخورد اونا ونگاهشون نشون میداد بهشون بر میخوره ولی من اهمیت نمیدم.

دوستی گفتن با مترو رفت امد کن دوست عزیز من توی شهر کوچیکی زندگی میکنم که حتی خط واحد هم نداره چه برسه به مترو دل خجسته ای داری شما:khandeh!:

یکی دیگه هم گفتن واسه خودتون سرویس بگیرین شما دیگه خیلی نفست از جای گرم بلند میشه حتما باید او ن چندر قاز که با بدبختی به دست میارم همش بدم کرایه سرویس
من تو همینش هم موندم.:crying:

اقای monji- sec دلیل نمیشه چون تو شهر شما تاکسیا از این اهنگا نمیزارن بقیه جاها هم نزارن اتفاقا اهنگ بندری میزارن با صدای بلند که اسپیکرهای عقب ماشین هم گوش ادمو کر میکنه
هر چی اهنگ مزخرف وغیر مجاز وجلفه راننده های اینجا میزارن منم با هر اهنگی مشکل ندارم مثلا خواننده های سنتی خودمون یا بعضی مجازها ولی اینا از تو این همه اهنگ جلفترینها رو میزارن
تازه چون اکثرا عرب هستن عربی میزارن بدجور این دیگه بدتر اعصاب ادمو بهم میریزه.

من این سوال اینجا مطرح کردم که بگم تو این شرایط چیکار کنم خودمو بزنم به بیخیالی یا همون تذکر اولیه رو به صورت محترمانه بدم همین ؟
من هیچ وقت باهاشون کل کل نکردم چون اهلش نیستم فقط یک مورد پیش اومد که اونروز خواهر راننده هم تو ماشین بود من نمیدونستم خواهرش یه اهنگ بندری گذاشته بود بدجور صداش هم بلند بعد محترمانه گفتم لطف میکنید کم کنید یا روشن نکنید که دیدم زبون در اورد کلی توهین کرد که شما حزب الهیا الین وبلین ومردم خودشون بدبختی دارن وفلانن شما دست از سروشون بردارین خلاصه انگار منتظر بود داغ دل چند سالشو از به قول خودش حزب الهیا سر من بدبخت در بیاره که منم دیدم نمیتونم تحمل کنم وسط راه پیاده شدم که قضیه رو کش نده .

الان دیگه تصمیم گرفتم به هیچ عنوان کاری به کار کسی نداشته باشم امر به معروف نهی از منکر هم به ما دیگه ربطی نداره چون مردم ما اینقدر وضعشون خرابه که احترام خواهر وبرادر خودشون نگه نمیدارن چه برسه یه غریبه تو خیابون بخواد امرو نهیشون بکنه به درک بزار هر غلطی میخوان بکنن دیگه به من یکی هیچ ربطی نداره عیسی به دین خود موسی به دین خود!

بنده نمیدونستم شما بندرینو راننده هاشون علاقه به آهنگ عربیو بندری دارند شرمنده:Khandidan!:
من اساس کشی میکنم میام خوزستان چ جای باحالی:Nishkhand:

mohsen1990;711998 نوشت:
اصلن اعثاب نداریا!بنده خدا پیشنهاد داد.

نه خوب واقعا فکر میکنن این راه حلها به ذهن خودم نمیرسه من که اول گفتم اگه امکانش بود حتما پیاده میرفتم وهیچ وقت سوار ماشین نمیشدم:hey:

منم همین مشکلو همیشه دارم نه تنها تو تاکسی مثلا میری بیرون شهر تفریح تا از سر و صدا و شلوغی شهر ساعاتی راحت بشی خیر سرت اونوقت یه خانواده بی فرهنگ پیدا میشه صدای ترانه بلند میکنه
بگی ما نمیخواهیم بشنویم یجوری بذار تنها خودتون بشنوید، معلوم نیست اون از کجا و با چه فرهنگی اومده باشه. شاید بد دهن باشه یا اهل شر و دنبال دعوا باشه، ترجیح میدی که چیزی نگی.
منکه دربستم میگیرم همین مشکلو دارم گاهی
مثل شما یبار به یکیشون گفتم لطف کنید ضبطو خاموش کنید فقط به خودش زحمت داد کمش کرد!
خیلی ملت بی فرهنگی هستیم

[=arial]فرهنگ در وضعیت قرمز

[="Blue"]

سلام توروخدا یکی تکلیف منو روشن کنه خیلی ناراحتم خیلی اعصابم داغونه بگین واقعا تو همچین شرایطی کار درست چیه ؟

سلام علیکم و رحمه الله
به نظرم آدم باید تنفر و یا لذتش به خاطر خدا باشه و نه به خاطر دل خودش.
مثلا خیلیها هستند که به خاطر اینکه مثلا چادر بهشون میاد, چادر سرشون میکنن...این بد نیست ولی خیلی با حالتی که شخص به خاطر خدا چادر سر میکنه, فرق داره.
یا برخی هستند که مزه مشروب را نمیتونن تحمل کنن و لذا در یک مهمانی که مشروب سرو میشه, از خوردن اجتناب میکنن...یکی را هم میبینید که دوست داره بخوره ولی به خاطر خدا نمیخوره.
حدیث داریم که اگر مردی نامحرمی را ببیند و به خاطر خدا به آسمان نگاه کند به تعداد ستاره ها و اگر به زمین نگاه کند به تعداد سنگهای در زمین حسنه برایش می نویسند.
حالا شما فکر کن که مجبوری در ماشینی بشینی که در آن حرامی رخ داده, حالا طبق پیشنهاد دوستان مثلا به قرآن گوش بدی و یا ذکر بگی و کلا در دل از حرام برائت بجوئی خیلی حسنه هم ممکنه ببری.
البته با قرآن گوش کردن موافق نیستم چون خودم امتحان کردم...یه چیز افتضاحی میشه....شلم شوربا میشه...مگه اینکه طرف انصاف داشته باشه و صدای موسیقیش کم باشه
در کل باید مراقب باشیم دچار وسواس نشیم.مثلا طرف به دلیل وسواس ممکنه در شستشو و رعایت بهداشت زیاده روی کنه ولی در دلش شیطان بهش القا میکنه که النظافت من الایمان.
به نظرم همین که سعیتونو بکنید از گناه دور باشید کافیست و اینکه مجبور بشید در چنین ماشینهائی سوار بشید اصلا مهم نیست.
موفق باشید[/]

سلام. امر به معروف و نهی از منکر، واجب الهی است و به تمام انسانهای مکلف ربط داره، هدف کسانی که آمرین به معروف رو تحقیر می کنن هم، همینه که کسی جرئت نکنه امر به معروف و نهی از منکرشون کنه.

از اونجا که من بهش دت از اهنگاهای غیر مجاز نفرت دارم واعصابم خورد میکنه نمیتونم اون چند دقیقا مسافت اونا رو تحمل کنم همین اعتراض من باعث شد اکثر رانندها وقتی بیام سر ایستگاه بد نگام میکنن خیلیاشون هم مسخرم میکنن با صدای بلند حرفایی میزنن که میدونم منظوروشن با منه و این واقعا داره منو اذیت میکنه حتی یه بار تو یه تاکسی نشسته بودم یه راننده اومد از لج من ضبط روشن کرد وصداش زیاد کرد با اینکه ماشین خودش نبود

نشاط;710985 نوشت:
در این مسیر رفت و امد همیشگی که دارید، می توانید برای اینکه حواستان به آنها نباشد.این کارها را انجام دهید:

با اجازه از همکار ارجمند
کارشناس محترم بحث نکات لازم را فرمودند و در عین حال بنده نیز به مانند یه کاربر عادی و از باب مشارکت در بحث خواستم به دو نکته اشاره کنم :

1. آزار و اذيت مومنان و تمسخر آن ها، حربه اي است که مستکبران شيطان صفت همواره از آن استفاده کرده اند و با به سخره گرفتن مسائل جدى كه در مسير خواسته‏ ها و هوس ها و منافع آن ها نيست، موجبات آزار و اذيت مومنان را فراهم کرده اند و براى رنگ و آب دادن به جلسات پر گناه خود دنبال فرد با ايمان مي گردند كه او را به اصطلاح مورد بازي و تمسخر و خنده خويش سازند.
قرآن مجيد سخت ترين حملات خود را متوجه اين گونه افراد كرده و مخصوصا سخريه‏ هاى آن ها را شديدا محكوم مى‏ كند و به ايشان وعده عذاب مي دهد.
در تاريخ اسلامى مى ‏خوانيم:
هنگامى كه" ابو عقيل انصارى" آن كارگر باايمان و فقير شب را بيدار ماند و به آب آوردن از چاه هاى مدينه براى خانه ‏ها ادامه داد، و مختصر خرمايى را كه از اين راه به عنوان مزد دريافت داشته بود به عنوان كمك به ارتش مسلمانان براى جنگ تبوك خدمت پيامبر (ص) آورد، گروهى از منافقان مستكبر بر او خنديدند. آيات قرآن نازل شد و همچون صاعقه بر آن ها فرو ريخت (1) «الَّذِينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعِينَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ فِي الصَّدَقاتِ وَ الَّذِينَ لا يَجِدُونَ إِلَّا جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللَّهُ مِنْهُمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَلِيمٌ؛ (2) آن ها كه مؤمنان اطاعت كننده را در كمك هاى مالى در راه خدا به باد مسخره مى‏گيرند و آنان را كه جز به مقدار توانايى اندك دست‏رسى به چيز ديگر ندارند، مسخره مى‏ كنند! خداوند آنان را مسخره خواهد كرد و براى آن ها عذاب دردناكى است».

بنابراین خدمت شما خواهر گرامی عرض می کنم نگران نباشید و بر اصول اعتقادی خود و از جمله نهی از منکر معتقد و راسخ بمانید : إِنَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ المَلائِكَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتي كُنتُم توعَدونَ (3) به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند که: «نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتی که به شما وعده داده شده است!

اما نکته ای که لازم است در این جا به آن توجه بیشتری داشته باشید نحوه بیان و یا کیفیت تذکر و انتقادتان از روش و منش طرف مقابل است. نه این که تا کنون توجه نداشته اید بلکه به نظر می رسد توجه بیشتر شما را می طلبد. در پست بعدی به این مهم اشاره ای خواهم کرد.

پي‌نوشت‌ها:
1. مکارم شيرازي، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلاميه، قم، ج 9، ‌ص 95.
2. هود (11) آيه 38.
3. فصلت(41) آیه 30 .

عرض شد نکته ای که لازم است در این جا به آن توجه بیشتری داشته باشید نحوه بیان و یا کیفیت تذکر و انتقادتان از روش و منش طرف مقابل است. نه این که تا کنون توجه نداشته اید بلکه به نظر می رسد توجه بیشتر شما را می طلبد. آن مهم این است که :

انتقاد سالم و سازنده، انتقادی است که در آن، سوز و سليقه همراه با همّت و دقت، رهاوردي مفيد و مؤثر ايجاد مي ‏کند؛ شخصيت مخاطب را از هر گونه آسيبي مصون مي‏ سازد. ارزش ‏هاي گفتاري و رفتاري را محترم مي ‏شمرد. سبب جلب و گسترش اعتماد متقابل مي ‏گردد.

با توجه به این نکته :
به طور کلی در برخورد با افراد جاهل باید مراقب بود. واکنش در برابر رفتار جاهلانه افراد، بايد همراه با حسن برخورد و جلب اعتماد و گام به گام باشد. (1)

هرگز نمي توان با خشم، ديگران را مورد نقد قرار داد و يا از گناه باز داشت؛ استفاده از جملاتي مانند "اين عمل در شأن شما نيست" و "شأن شما بالاتر از اين ها است" قطعا مؤثرتر خواهد بود.

اگر کسي به اعتقادات ما توهين کرد و یا احکام دین را رعایت نکرد، بايد با استدلال و برهان و رعايت احترام و ادب، روشنگري و دفاع نموده و به فريضه امر به معروف و نهي از منکر عمل نمود. اگر احساس مي کنيد حرف هاي شما در مخاطب بي تأثير است، به هيچ وجه بحث را ادامه نداده و با تغيير موضوع بحث ازجدال پرهيز کنيد .

فراموش نکنید :
بر خلاف برخی از واجبات، ما در نهی از منکر
مأمور به وظیفه هستیم و مأمور به نتیجه نیستیم و روشن است که بین این دو فرق است.
وظیفه ما در هنگام مواجهه با منکرات همان است که در رساله های شرعیه آمده اعم از شرایط وجوب نهی از منکر و اعم از مراحل آن.

پی نوشت :
1. نازعات (79) آيات 18 و 19.

monji-sec;711801 نوشت:
و این رو حق دارند ناراحتید سوار نشین! بزور کسی رو سوار نمیکنن..........

اتفاقا بر عکس، راننده محترم حق ندارد که چنین رفتاری را بنماید.:offlow:
تاکسی وسیله نقلیه عمومی است و طبق قانون راننده موظف است رعایت حال مسافر را بنماید.:Kaf:

باور ندارین:Moteajeb!: یه سر برین تاکسیرانی و بپرسین.
:ok:

نسیم رحمت;712896 نوشت:
عرض شد نکته ای که لازم است در این جا به آن توجه بیشتری داشته باشید نحوه بیان و یا کیفیت تذکر و انتقادتان از روش و منش طرف مقابل است. نه این که تا کنون توجه نداشته اید بلکه به نظر می رسد توجه بیشتر شما را می طلبد. آن مهم این است که :

انتقاد سالم و سازنده، انتقادی است که در آن، سوز و سليقه همراه با همّت و دقت، رهاوردي مفيد و مؤثر ايجاد مي ‏کند؛ شخصيت مخاطب را از هر گونه آسيبي مصون مي‏ سازد. ارزش ‏هاي گفتاري و رفتاري را محترم مي ‏شمرد. سبب جلب و گسترش اعتماد متقابل مي ‏گردد.

با توجه به این نکته :
به طور کلی در برخورد با افراد جاهل باید مراقب بود. واکنش در برابر رفتار جاهلانه افراد، بايد همراه با حسن برخورد و جلب اعتماد و گام به گام باشد. (1)

هرگز نمي توان با خشم، ديگران را مورد نقد قرار داد و يا از گناه باز داشت؛ استفاده از جملاتي مانند "اين عمل در شأن شما نيست" و "شأن شما بالاتر از اين ها است" قطعا مؤثرتر خواهد بود.

اگر کسي به اعتقادات ما توهين کرد و یا احکام دین را رعایت نکرد، بايد با استدلال و برهان و رعايت احترام و ادب، روشنگري و دفاع نموده و به فريضه امر به معروف و نهي از منکر عمل نمود. اگر احساس مي کنيد حرف هاي شما در مخاطب بي تأثير است، به هيچ وجه بحث را ادامه نداده و با تغيير موضوع بحث ازجدال پرهيز کنيد .

فراموش نکنید :
بر خلاف برخی از واجبات، ما در نهی از منکر
مأمور به وظیفه هستیم و مأمور به نتیجه نیستیم و روشن است که بین این دو فرق است.
وظیفه ما در هنگام مواجهه با منکرات همان است که در رساله های شرعیه آمده اعم از شرایط وجوب نهی از منکر و اعم از مراحل آن.

پی نوشت :
1. نازعات (79) آيات 18 و 19.

سلام ممنون استاد عزیز به خاطر نظرات مفید وارزشمندتون.
در مورد این مسئله هیچ وقت بحث نکردم با اون افراد مثلا وقتی اهنگ گذاشته بودن با احترام میگفتم لطفا اگه میشه کم کنید یا خاموش کنید. اونا هیچ حرفی نمیزدن مثلا نمیگفتن چرا؟ که بخوام توضیح بدم یا دلیلش بگم فقط با یه نگاه بد وبا اکراه خاموش میکردن یا صداش کم میکردن.
فقط یکی دوبار دلیل پرسیدن که یکیشون با لحن بد وبا توهین جواب داد که منم بحث نکردم وسط راه پیاده شدم واقعا ادمهای بی فرهنگ بی ادبی هستن هیچ جور نمیتونی
توجیح کنی یا دلیل براشون بیاری بدتر گیر میدن توهین میکن منم اصلا دوست ندارم با مرد جماعت اونم راننده کل کل کنم ترجیح میدم ساکت باشم.
مثلا یه بار یه اقای مسنی به راننده که پسر جوا نی بود خواست اهنگش خاموش کنه باور کنید این پسره انچنان رفتار بدی با این پیر مرد کرد که من خجالت کشیدم خیلی ناراحت شدم پیر مرد یه ادم با شخصیت واستاد دانشگاه بود پسره از لج پیر مرده صدای ظبط بلند تر کرد من دیگه تحمل نداشتم ببینم بین راه پیاده شدم خواستم حرفی بزنم پیر مرده اروم گفت دخترم ولش جوونه بدتر میکنه اونم با ناراحتی پیاده شد .
خلاصه دیگه جایی برای امر به معروف نهی از منکر نمونده نمیشه واقعا نمیشه !!!!!خیلی جاها امتحان کردم اروم محترمانه بدتر شده مردم ما به هیچ عنوان کار اشتباه خودشون قبول نمیکنن اگه هزار آیه وحدیث براشون بیاری میگن کاری که خودمون دوست داریم انجام میدیم به کسی هم ربطی نداره قرار نیست مارو تو یه گور بزارن این حرفیه که اکثرا میزنن. منم تصمیم گرفتم از کنارشون رد بشم همین.

*آبی بیکران*;713033 نوشت:
نمیگفتن چرا؟ که بخوام توضیح بدم یا دلیلش بگم فقط با یه نگاه بد وبا اکراه خاموش میکردن یا صداش کم میکردن.

قبلا هم عرض کرده ام : (در تاپیک و یا پستی دیگر)
یکی از آداب نهی از منکر، محترم شمردن عقايد افراد است. نه به این معنا که سکوت کنیم بلکه به این معنا که مثلا ‌دختر خانمي که لباس مبتذل پوشيده و يا جواني که سر و وضع خاصي دارد،‌اين ها را ارزش تلقي مي کند و نشانه شخصيت مي داند. اگر چه از ديد ما اين نظريه باطل است اما توهين کردن به عقيده و نظر آن ها توهين به همه وجودشان خواهد بود.
لذا ممکن است در ابتدا طرف مقابل ما یه نگاه تندی هم داشته باشد نباید رنجیده خاطر شد. این یه امر طبیعی است. چون شا بر خلاف اعتقاد او حرف می زنید و این دقیقا همون کاری است که او در تعامل رفتاری با شما به آن مبتلا شده است. و به همین خاطر وقتی خلاف نظر خود را از شما می شنود ممکن است برخوردی هم با شما داشته باشد.

انتظار نداشته باشید وقتی بر خلاف اعتقادات کسی صحبت می کنید او آن را به راحتی بپذیرد. شما اگر که به یک بچه کوچک هم حرفی بزنید که خوشایندش نباشد با نگاه های زیر چشمی و ... اعتراض خود را می رساند اما در هر صورت به خواسته شما عمل می کند. راننده تاکسی که انسان بالغی است و معتقد است کارش درست است جای خود دارد.

این بسیار خوبه که به احترام حرف شما و لو با یه نگاه بد یا خاموش می کنند و یا صداش رو کم می کنند. این یه قدم رو به جلو است. این همان اثر بخشی نهی از منکر است اگر همه همین گونه محترمانه تذکر بدهند به مرور طمان فرد در نظر خود تجدید نظر خواهد کردو انشاءالله هدایت خواهد شد.

[=book antiqua]معمولا ما انتظار داريم كساني كه در گرداب منكرات غوطه ور شده اند يك دفعه آنها را از گرداب در آوريم و يك مسلمان ايده آل بسازيم؛ در حالي‌كه تربيت امري تدريجي است و فضايل و رذايل هيچ‌كدام يك مرتبه در جان انسان‌ها به وجود نمي آيند. در حقيقت مي توان گفت كه از علل نزول تدريجي قرآن توجه به اين نكته مهم است، چرا كه قرآن كتاب تربيتي است و براي هدايت انسان‌ها به سوي كمال مطلوب نازل شده است.

[="Times New Roman"][="Black"]به نظرم شما باید یه مقدار توی مدل رفتارتون تجدید نظر کنید.

معمولا افراد مذهبی احترام و ادب زیاد از حد و افراطی به خرج میدن.

یه جوری از حقشون دفاع می کنند انگار دارن التماس می کنند تورو خدا حق منو بده . اگر ندادی هم هیچی نمیگم.

نباید جوری برخورد کنید که طرف شهامت مسخره کردن شما رو پیدا کنه. یه مقدار محکم و قاطعانه برخورد کردن مشکل رو حل میکنه.

همون حرفی که همیشه می زنید رو یه مقدار محکم و جدی تر ( نه با داد و بیداد ) بیان کنید.

محکوم کردن اینجور افراد از آب خوردن آسون تره. فقط کافیه یه مقدار اعتماد به نفس داشته باشید.[/]

خوب اینم یکی از راههاش بود من بهتون پیشنهاد دادم دیگه خوب یا بد بودنش یا امکان اجرا شدنش بستگی به شرایط شما داره
وقتی پست اولتون رو خوندم به نظر میرسد هر نوع برخوردی با راننده ها کردی بجز یه کار ا!!! دو تا کشیده پس کله جناب راننده :khaneh:

نسیم رحمت;712900 نوشت:
اتفاقا بر عکس، راننده محترم حق ندارد که چنین رفتاری را بنماید.
تاکسی وسیله نقلیه عمومی است و طبق قانون راننده موظف است رعایت حال مسافر را بنماید.

باور ندارین یه سر برین تاکسیرانی و بپرسین.

با سلام
خوب به فرض چنین مقرراتی در تاکسیرانی وجود داشته باشد
من هر روز برای شکایت برم تاکسیرانی ( چون هر روز یه تاکسی سوار میشم و هیچ راننده ایی هم مراعات نمی کند )
فکر میکنید تا چند بار به راننده ها تذکر میدن دفعه بعد مطمئن باشید با من برخورد میکنند
این قوانین و مقررات نوشته شده فقط یه جور دکور تزیینی سازمان تاکسیرانی است کاربرد ندارد

شبـنم;713288 نوشت:
خوب به فرض چنین مقرراتی در تاکسیرانی وجود داشته باشد
من هر روز برای شکایت برم تاکسیرانی ( چون هر روز یه تاکسی سوار میشم و هیچ راننده ایی هم مراعات نمی کند )
فکر میکنید تا چند بار به راننده ها تذکر میدن دفعه بعد مطمئن باشید با من برخورد میکنند
این قوانین و مقررات نوشته شده فقط یه جور دکور تزیینی سازمان تاکسیرانی است کاربرد ندارد

عرض بنده نفی حقی بود که در گفتارتان برای راننده محفوظ دانسته بودید:

شبـنم;710994 نوشت:
در ضمن راننده حق داره شما مسافرید دوست ندارید سوار نشید اگر هم سوار میشید دیگه حق نداری برای دیگران تعیین تکلیف کنی شما هستی که باید با این شرایط بسازی

اما این که آیا قوانین و مقررات اجرا می شود و یا نه؛ و یا به چه شکلی اجرا می شود، بحث دیگری است. عرض بنده در نفی حقی بود که شما برای راننده درست کرده بودید.
[SPOILER]وسیله نقلیه عمومی همانطوری از نامش پیداست، باید رعایت حال عموم بشود. البته ناگفته نماند ما هم نباید از اون طرف بوم پایین بیفتیم و مقدس بازی های نا به جا داشته باشیم. (مهم رعایت حکم شرعی است)[/SPOILER]

اکثرا اهنگهای غیر مجاز میزارن میزارن

سلام علیکم

راه حل برای این مشکل این است که با استفاده از هدفون و گوشی همراه آن چیزی را گوش بدهید که دوست دارید . اینطور کار به تاکسیرانی و بحث با هرکسی نمی انجامد.

غالبا این افراد بقصد توهین به عقاید دیگران این کار را نمیکنند. چه بسا افراد خیلی خوبی هم باشند ولی بلحاظ روحی به این موسیقی عادت کرده اند و از آسیب های آن آگاهی ندارند و یا برایشان درست جا نیفتاده .

پرسش:
من یک دختر خانمی هستم به خاطر اینکه محل کارم دور است،مجبور هستم سوار ماشینهای خط ویژه بشوم،آنها رعایت نمی کنند و موسیقی پخش می کنند،من اعتراض می کنم،اما توجه نمی کنند و اهمیت نمی دهند،من از این رفتارهایشان نسبت به اعتقاداتم ناراحت هستم،لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
این قضیه یک حکم شرعی دارد و یک برخورد اخلاقی، شما در حد وُسع تذکر اخلاقی را دادید و به وظیفه خودتان عمل کردید، اما اگر آنها رعایت نکنند خودشان مقصر هستند، و گناهی به گردن شما نیست.

اما حکم شرعی:
شرعا استماع (یعنی گوش کردن همراه با خواست و ارداه فرد باشد) حرام است.
در این قضیه اگر صدا به گوشتان برسد و شما قصدتان گوش کردن نباشد (و علاقه و انگیزه ای نداشته باشید) شرعا حرامی مرتکب نشده اید.
(این مساله را، حتی برای آرامش و یقین بیشتر می توانید از هر مرجعی که مقلدش هستید بپرسید.)
در این مسیر رفت و امد همیشگی که دارید، می توانید برای اینکه حواستان به آنها نباشد. این کارها را انجام دهید:
1. مطالعه کنید (از کتاب هایی که خیلی کوچک هست، استفاده کنید، در حقیقت این مساله باعث می شود حواستون نسبت به صدا نباشد.)
2. اگر برایتان مقدور هست از صوت های (مثل مداحی، سخنرانی و ...) مناسب با هندزفری گوشی استفاده کنید.
3. به دعا یا ذکر مشغول شوید.

و چند تذکر:
1. به نگاه آنها اصلا اهمیت ندهید.

2. سعی کنید رفتارتان با ادب و محترمانه باشد. (با آنها بحث نکنید، اگر واقعا دنبال بحث خوب هستند و برایتان روشن شد که دنبال حقیقت موضوع هستند، می توانید شما از نگاه فقهی و علمی این موضوع را مطالعه و بعد با حوصله و با حفظ ادب و احترام مسأله را توضیح دهید. یا به شخص دیگری که او را آگاه در این مسائل می دانید ارجاع دهید.)
(این بندگان خدا هم، این موضوع حرام بودن را یا نمی دانند و یا نمی فهمند، از اینکه تذکر دادید، دیگر شما غیر از آن وظیفه ای ندارید، پس به حال خودشان رها کنید.)

3. در تمام شرایطی که شما احساس می کنید با اعتقاداتتون سازگاری ندارد سعی کنید آن چیزی که وظیفه شماست انجام بدهید، فراتر از آن رفتاری را (خارج از وظیفه شماست) مرتکب نشوید.

4. آرامش خودتان را حفظ کنید.
البته در برخی از شرایط می توان تصمیم خاصی گرفت که با باور شما هم خوانی داشته باشد. ،مثلا با تغییر محیط کار، تغییر دوستان و سکوت و ... (البته این تصمیم ها بهتر است با تدبیر و همراه با مشورت باشد.)

نتیجه گیری:
شما به رفتار آنها اهمیت ندهید، سعی کنید موقع پخش موسیقی گوش نکنید، با مشغول کردن خودتان به خواندن کتاب یا گوش کردن به فایل های صوتی می توانید شما از تاثیر صوت آنها راحت تر باشید، و از وقتتان بهترین استفاده را ببرید.

واژگان کلیدی: دختر، اعتقادات، موسیقی، ناراحت

موضوع قفل شده است