صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکنیک‌های مفید و کاربردی برای رونق دادن به اخلاق بندگی

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    98
    حضور
    1 روز 14 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    224

اشاره تکنیک‌های مفید و کاربردی برای رونق دادن به اخلاق بندگی

با سلام،
    یکی ازموضوعاتی که جای آن در این قسمت، در کنار اخلاق فردی و اخلاق اجتماعی خالی است، اخلاق بندگی می‌باشد.
    اخلاق بندگی همانطور که از اسمش پیداست به شیوه‌ها و آدابی گفته می‌شود که در مواجهه یک بنده با خالق معنا پیدا می‌کنند. شاید اگر اسم این موضوع را «ادب بندگی» بنامیم بهتر باشد.
    به هر حال، یک ادبیاتی در علوم دیگر رواج دارد که در مباحث دینی جای این ادبیات خالی است و آن ادبیات تکنیک و روش‌ است
    (در علوم دیگر صحبت از تکنیک‌های همسرداری یا تکنیک‌های مدیریت یا تکنیک‌های خلاقیت داریم).

تکنیک و روش یعنی راهکارهای عملی و جزئی و کاربردی برای رسیدن به اهداف جزئی در یک علم. مثلا از چه تکنیک‌هایی می‌توان برای رسیدن به فلان هدف جزئی استفاده کرد؟ یا مثلا به کار زدن تکنیک الف، ما را به چه اهداف جزئی می‌رساند؟

خلاصه فکر می‌کنم این بحث مورد نیاز جوانان باشد به عنوان مثال اگر کسی می‌خواهد بعد از نماز بلافاصله سجاده را ترک نکند و یک مقدار تعقیبات بخواند یا تسبیحات حضرت زهرا را بگوید چه تکنیکی می‌توان به کار زد تا به این هدف جزئی برسیم؟
    (با استفاده از متون دینی)
    ویرایش توسط همای رحمت : ۱۳۹۴/۱۲/۰۵ در ساعت ۱۳:۲۰

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,548
    حضور
    175 روز 11 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

تکنیک‌های مفید و کاربردی برای رونق دادن به اخلاق بندگی

کارشناس بحث: جناب استاد

5. صلوات ها 4

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    2,976
    حضور
    94 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25282

نقل قول نوشته اصلی توسط نفس الرحمان نمایش پست ها
    به عنوان مثال اگر کسی می‌خواهد بعد از نماز بلافاصله سجاده را ترک نکند و یک مقدار تعقیبات بخواند یا تسبیحات حضرت زهرا را بگوید چه تکنیکی می‌توان به کار زد تا به این هدف جزئی برسیم؟
    (با استفاده از متون دینی)
    سلام علیکم
    موضوع خوبی ایجاد کرده اید،بنده به سهم خودم تشکر می کنم. اما منظور شما از این مثال و سوالی که مطرح کرده اید را متوجه نشدم.لطفا مقصود خود را واضح تر بیان کنید

تکنیک‌های مفید و کاربردی برای رونق دادن به اخلاق بندگی
    تا صورت پیوند جهان بود علی بود/ تا نقش زمین بود و زمان بود علی بود

شاهی که ولی بود و وصی بود علی بود / سلطان سخا و کرم و جود علی بود

عیسی به وجود آمد و در حال سخن گفت/ آن نطق و فصاحت که در او بود علی بود

مسجود ملایک که شد آدم ، ز علی شد / آدم چو یکی قبله و مسجود علی بود

آن شير دلاور كه براي طمع نفس/بر خوان جهان پنجه نيالود ، علي بود

سر دو جهان جمله ز پنهان و ز پيدا / شمس الحق تبريز كه بنمود ، علي بود

7. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    98
    حضور
    1 روز 14 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    224

• هدفم از طرح این بحث، قالب بخشی به همان مفاهیمی است که در متون دینی ما موجود است. مثلا ما از طرفی می‌بینیم در دهه آخر ماه رمضان حضرت رسول ص، بستر خواب خود را جمع می‌کنند اما در میان امتش می‌بینیم برعکس است عملا بعد از شبهای احیاء مردم خود را به حیاط خلوت دعوت کرده و احساس پری از عبادت دارند. حال ما با چه تکنیکی می‌توانیم این عارضه را درمان کنیم؟ این را بنده به عنوان مثال عرض کردم.
    • کلیت بحث این است که ما چگونه می‌توانیم با یک راهکار یا راهکارهایی جزئی (تکنیک یا تکنیک‌هایی)، به هدفی جزئی برسیم؟ به عنوان شروع بحث، بنده بحث نماز و مباحثی که حول محور نماز می‌چرخد را پیشنهاد می‌کنم

مثلا با چه تکنیکی می‌توان نمازی با حضور قلب خواند؟ یا با چه تکنیکی می‌توان نماز مقبول (در مقابل نماز صحیح که منطبق بر ضوابط توضیح المسائل است) خواند؟

9. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    98
    حضور
    1 روز 14 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    224

به نظر می‌رسه با مراجعه به متون دینی، یکی از تکنیکهایی که می‌شه به عنوان یک ابزار کار برای پرداختن بهتر به عبادات ازش استفاده کرد تکنیک «استکثار طاعت و استصغار طاعت» می‌باشه.
    در نگاه اول، این عبارت «استکثار طاعت و استصغار طاعت» خود متناقض نشون می‌ده اما با توضیح بیشتر این مشکل هم حل می‌شه.
    بنده با استفاده از دو سنخ روایت، این عبارت رو اصطیاد کردم. یک دسته روایاتی که می‌گه اگر به یک طاعتی برخورد کردی کوچیکش نشمار شاید رضایت خدا در اون باشه؛ دسته دوم روایاتیه که می‌گه اگر کار خوبی یا اطاعتی ازت سر زد، بزرگش نبین و در نظرت کوچیک باشه.
    ممکنه کسی بگه بالاخره تکلیف ما رو معلوم کنید یا کوچیکش ببینیم یا بزرگ!
    متون دینی می‌گه: عزیزم هم بزرگ ببین هم کوچیک.
    حتما کاربران از پشت صحنه این مسئله باخبرند. این مسئله برمی‌گرده به اختلاف جهت و نسبت. یعنی یک عمل اگر به جهت اینکه خدا فرموده نگاه بشه این رو باید بزرگ دید اما از جهت بنده و اینکه این رو بنده به محضر خدا آورده، خب کوچیکه.
    اما قدم بعدی که من با اون کار دارم اینه که ما چطوری از این مسئله یک تکنیک درست کنیم و به دست جوان امروزی بدیم تا در بندگی به دردش بخوره؟
    از دوستان خواهش می‌کنم مشارکت کنیم تا به نتیجه خوبی برسیم

در تکنیک، متربی به دنبال نسخه عملی است نه پشت صحنه‌ی بینشی و معرفتی یک عمل. در تکنیک باید برای متربی یک جای پا تعیین کنیم تا بدونه قدمهاش و کجا باید بگذاره.

11. صلوات ها 7

نوشته
    121
    حضور
    8 روز 4 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

به نظر من اول بايد قبول کنيم که بنده هستيد و بعد قبول کنيم که مولايمان خداست
    سپس خود به خود سخن مولايمان برايمان بزرگ و مهم ميشود و عمل خودمان که بنده ي او هستيم در محضرش کوچک احساس ميشود .

خيلي از ما هنوز به اين باور نرسيديم که عبد هستيم .

ابتدا بايد تعريفي از عبد بودن و بندگي و مولا داشتن ، داشته باشيم .
    سپس اعمالي انجام دهيم که اين بنده شدن را براي ما تبديل به باور کند .

خيلي از مشکلات با ايجاد اين نگاه در ما حل خواهد شد .

در واقع ما به خدا مثل فرزند به پدر و مادرش نگاه ميکنيم .
    اين هست که هم کلي توقع داريم و هم دستورات خدا را ، تا جايي انجام ميدهيم که دلمان بخواهد .
    ویرایش توسط shamime : ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ در ساعت ۰۳:۵۷

13. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    98
    حضور
    1 روز 14 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    224

نقل قول نوشته اصلی توسط shamime نمایش پست ها
    اول بايد قبول کنيم که بنده هستيد و بعد قبول کنيم که مولايمان خداست
    سپس خود به خود سخن مولايمان برايمان بزرگ و مهم ميشود و عمل خودمان که بنده ي او هستيم در محضرش کوچک احساس ميشود
    سخن شما در واقع پشت صحنه معرفتی و بینشی است اما در صحنه عمل گاهی اوقات انسان در موقعیتی نیست که بتواند درست فکر کند چه بسا انسان بر اثر غلبه شهوات و نفسانیات، عواطف شیطانیش غالب شده باشد و در صدد تغافل بر آید در این هنگام (که بارها برای خود ما اتفاق افتاده)، چه کار کنیم؟ لذا اگر دقت کرده باشید بنده صحبت از تکنیک کردم یعنی راهکاری عملی و کاربردی و جزئی که به سان یک نسخه‌ای است که شخص کافی است به آن عمل کند مثل ورزشکاری که برنامه ورزشی را از استاد خود گرفته و هر آیتم را به مقدار و دفعات قید شده انجام می‌دهد حال این شخص اگر به پشت صحنه تأثیر گذاری هر آیتم التفات و علم مرکب نداشته باشد نیز این حرکات اثر خود را خواهد داشت. در یک تکنیک، مربی جای پایی برای متربی مشخص می‌کند به او توصیه مي‌کند پایت را اینجا بگذار بعد در قدم دوم جای پایت را آنجا بگذار و همینطور... .
    امروزه به دلیل مشوش بودن ذهن جوانان و منظم نبودن شبکه‌های فکری آنان (به دلیل هجم انبوه ورودی‌های ادراکی آنان)، فکر کردن آنهم در لحظه، کاری دشوار و مستصعب است.

15. صلوات ها 4

نوشته
    1
    حضور
    12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

درود دوستان بنده تازه وارد هستم اگر امکانش هست توضیحی کوتاه درباره این برنامه بدید

17. صلوات ها 3

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

سلام دوستان خیلی جالبه اما ایکاش یکم زیر دیپلم بگید مثلا یکی که از در بیاد داخل اصلا نمیتونه متوجه بشه من دو صفحه رو رفتم خونم تا یکم بفهمم چی به چیه راسش گیج شدم

19. صلوات ها 5

نوشته
    121
    حضور
    8 روز 4 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    341

نقل قول نوشته اصلی توسط نفس الرحمان نمایش پست ها
    سخن شما در واقع پشت صحنه معرفتی و بینشی است اما در صحنه عمل گاهی اوقات انسان در موقعیتی نیست که بتواند درست فکر کند چه بسا انسان بر اثر غلبه شهوات و نفسانیات، عواطف شیطانیش غالب شده باشد و در صدد تغافل بر آید در این هنگام (که بارها برای خود ما اتفاق افتاده)، چه کار کنیم؟
    سلام
    خیلی کنجکاو شدم که تکنیکتان را بدانم

ولي قبلش ،
    من فکر میکنم که زمانی که انسان موضوعی را باور دارد ،‌در هر شرایطی قرار گیرد طبق باور هایش عمل میکند ، مگر اینکه در مورد بعضی اعمال علم کافی نداشته باشد ،‌که این هم احتیاج به آموزش و فراگیری است .

مثلا کسی که باور دارد آب جوش ،‌دست را میسوزاند ،‌در هیچ شرایطی دست درون آن نمیکند ، مگر اینکه نداند الان این آب داغ است یا خیر .

کسی که اعتقاد پیدا کرده که یک بنده است ،‌طلبکارانه با مولایش صحبت نمی کند ،‌وقتی در حال انجام کاری است ،‌نگران است که نکند درست انجام ندهد و صاحبش او را تنبیه کند ،‌نمیتواند مولایش را رها کند و برود ،‌چون میداند بنده ی اوست و جایی برای رفتن ندارد و اگر از او دور شود ،‌شاید مولا دیگر اجازه نداد به خانه برگردد و هر چیزی دیگری که در مورد بنده و صاحب او متصور میشوید . البته در صورتی که باور درست و کاملی ایجاد شود

من هم خیلی برایم پیش میاید که در لحظه عمل غلطی انجام میدهم ولی اين به دليل اين است که به آن باور به صورت کامل هنوز دست نیافته ام ،‌هنوز خودم را کاملا بنده خدا نمیدانم ،‌و خود را مستقل از خدا و صاحب دارایی هایی میدانم ، در صورتی که بنده ،‌خود را صاحب چیزی نمیداند . هنوز در حال فراگيري ام .

.
    دوستان درست میگویند ،‌به تازگی یک تاپیک ایجاد کردید ،‌من پست اول را خواندم دیگه ادامه را نخواندم چون چیزی متوجه نشدم .
    يه مقدار روان صحبت کنيد ، زير ديپلم
    ویرایش توسط shamime : ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ در ساعت ۰۴:۴۵

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری