جمع بندی منتظر گذاشتن سجاده

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منتظر گذاشتن سجاده

سلام

نماز و روزه هاتون قبول
مادربزرگ پیری دارم که از بچگی همیشه میگفت سجاده رو منتظر نذارید و بعد از پهن کردن سجاده در اولین فرصت روبخونید
البته دلیلی ک داشت این بود که حضرت فاطمه(س)وقتی سجاده رو پهن میکنیم منتظرمیمونه ونباید منتظرشون گذاشت
میدونم که دلیل که میگفت درست نیست
اما برام سوال پیش اومده که ایا واقعا باید بعد ازپهن کردن سجاده نماز خوند یا مثلا میشه سجاده رو پهن کرد و نیم ساعت یک ساعت بعد نماز خوند؟
اگر حدیث یا روایتی در این مورد هست ممنون میشم ذکرکنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام البته که این یک برداشت زیبای عرفی برای معطل نکردن نماز و تاخیر اقامه آن می باشد.

رسول خدا(صلى الله عليه وآله) به حضرت على(عليه السلام) وصيت نمودند: «يا على ! وَ تُقِيمَ الصَّلَاةَ بِوُضُوءٍ سَابِغٍ فِى مَوَاقِيتِهَا وَ لَا تُؤَخِّرَهَا فَإِنَّ فِى تَأْخِيرِهَا مِنْ غَيرِ عِلَّةٍ غَضَبَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل ». بحار الأنوار، ج 2، ص 154.؛ ( يا على، با وضوى كامل در اول وقت، نماز اقامه كن، و نماز را از اول وقتش به تاخير نينداز، چون تاخير نماز بدون علت و عذر خداوند قهار را به خشم خواهد آورد. »

[=arial]امام باقر(عليه السلام) فرموده است: «هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفيد و درخشان به سوى صاحبش باز مى گردد و به او خطاب مى كند: از من مواظبت نمودى خدا تو را حفظ كند، و هرگاه در غير وقت خود و بدون شرايط بالا برود، سياه و تاريك به سوى صاحبش باز مى گردد و به اوگويد مرا تباه ساختى، خدا تو را نابود كند. ». وسائل الشيعة ج 4، ص 108.

شوق گفتگوی با خدا ولحظه پرواز با نماز

پیام;708408 نوشت:
در اول وقت، نماز اقامه كن

سلام

1 - منظور دوستمون لزوماً این نیست که سجاده رو موقع اذان بندازیم
مثلاً ممکنه کسی سجاده رو نیم ساعت قبل از اذان بندازه تا با اذان نماز بخونه

اصل سؤال اینه که آیا باز موندن سجاده اشکال دارد یا خیر؟

2 - ممکنه کسی مشکلی داشته باشه. مثلاً سجاده رو میندازه و همون موقع مشکلی پیش میاد

آیا باید سجاده رو جمع کنه و بعد از رفع مشکل دوباره بندازه و نمازش رو بخونه؟ یا اشکالی نداره که سجاده باز باشه؟

مامان بزرگ ماهم همیشه میگه گناه داره،نمازتو خوندی جانمازتو جمع کن

امابه نظر بنده یه نوع بی احترامیه،مثل باز مونده سفره،که تو عرف ما برعکس غربی ها میگن همه باهم دور سفره جمع بشیم وبی حرمتی به رزق خدا نشه که دو ساعت سفره واسه یکی باز بمونه..

اینکه برای شما این سوال پیش اومده خیلی خوبه و ای کاش تو اعتقادات اساسی ایی که فقط از پدر و مادرهامون شنیدیم هم این سوالات برامون پیش بیاد و دنبال پیدا کردن جواب برای اعتقاداتمون باشیم. یکی از جاهایی که شک کردن زیباست اینه که انسان بعد از اینکه به بلوغ میرسه در مورد اعتقاداتی که از پدر و مادرش شنیده شک کنه ولی به شرط اینکه دنباله جواب هم باشه و تو پیدا کردن جواب مغرض نباشه و غرور نداشته باشه و هرجا حرف رو واقعا با عقلش حق تشخیص داد در مقابلش خاضع باشه.
چون این یه واقعیتیه که غالب افراد اعتقاداتشون ارثیه و خودشون براش زحمتی نکشیدن. ولی وقتی دین رو انسان خودش با تحقیق و ... پیدا کرد اون وقت بیشتر قدرش رو میدونه.
اینی هم که مادر بزرگتون می گن تو رساله ایی نیومده. شاید اینها یه نوع آدابیه که هر کسی برای خودش اون رو میفهمه و یه نوع احساس بی احترامی میدونه. ولی به نظرم این بی احترامی هایی رو که از ارتکازات ذهنیه خودمون میفهمیم و احساس میکنیم رو برای خودمون نگه داریم خیلی بهتره تا اینکه اینها رو به کس دیگه ایی بگیم و دیگران رو تو سختی قرار بدیم.
خدا خودش واجبات و محرمات و مکروهات و مستحبات رو فرموده و لازم نیست که ما هم چیزهای دیگه ایی به اون اضافه کنیم.

سلام بله در خونه ما هم اگر کسی نماز بخونه و برا جمع کردن جانماز بی خیال باشه و یا درست جمع نکنه مادرم میگه گناه داره میگه جانماز رو باید بوقتشش پهن کنید نماز رو هم که خوندید درست جمع کنید

منتظر گذاشتنشش هم خوب همون میشه کاهلی در نماز....

پیام;708406 نوشت:
سلام البته که این یک برداشت زیبای عرفی برای معطل نکردن نماز و تاخیر اقامه آن می باشد
اینکه حضرت فاطمه(س) منتظر هستن برداشت زیباست؟!
البته نگاه برخی بزرگترها اینطوریه و نمیشه براشون توضیح داد. به هر حال اونها دارن به روش خودشون به ائمه(ع) احترام میذارن
اما قرار نیست که همین نگاه به نسل جدید هم منتقل بشه! اگر بنا به این تفکر باشه که اون وقت اگر یکی مثلاً 3 روز سجاده رو جم نکنه ، حضرت(س) 3 روز منتظر میمونن همینطوری بیکار!!!! آخه این چه تفسیری هست برادر؟ این دقیقاً شبیه به مادی گرایی هست. مثل اون حرف که میگه خدا شب ها میاد دعاها رو جمع میکنه میبره آسمون!!! ماها که چنین نگاه هایی رو رد میکنیم ، ن
باید خودمون نگاهی شبیه به اون داشته باشیم

Reza-D;709267 نوشت:
سلام

1 - منظور دوستمون لزوماً این نیست که سجاده رو موقع اذان بندازیم
مثلاً ممکنه کسی سجاده رو نیم ساعت قبل از اذان بندازه تا با اذان نماز بخونه
اصل سؤال اینه که آیا باز موندن سجاده اشکال دارد یا خیر؟

2 - ممکنه کسی مشکلی داشته باشه. مثلاً سجاده رو میندازه و همون موقع مشکلی پیش میاد
آیا باید سجاده رو جمع کنه و بعد از رفع مشکل دوباره بندازه و نمازش رو بخونه؟ یا اشکالی نداره که سجاده باز باشه؟

سلام ،کسی که نیم ساعت قبل از اذان سجاده پهن میکنه ،معلومه شوق زیادی برای نماز خوندن داره.حالا اگر کاری هم پیش اومد میره انجام میده وبر میگرده چرا سجاده را جمعش کنه.

[="Navy"]از بچگی مادر بزرگم میگفت جانمازو پهن نزار شیطون میاد نماز میخونه
منم میگفتم اگه با جانماز پهن کردن من شیطون نماز خون میشه بزار همش پهن باشه :khaneh::khaneh:

به همسرم گفتم: «همیشه برای من سوال بوده که چرا تو همیشه ابتدا سر و ته سوسیس را با چاقو می‌زنی، بعد آن را داخل ماهیتابه می‌اندازی!»
او گفت: «علتش را نمی‌دانم. این چیزی است که وقتی بچه بودم، از مادرم یاد گرفتم.»
چند هفته بعد وقتی خانواده همسرم را دیدم، از مادرش پرسیدم که چرا سر و ته سوسیس را قبل از تفت دادن، صاف می‌کند.
او گفت: «خودم هم دلیل خاصی برایش نداشتم هیچ‌وقت، اما چون دیدم مادرم این کار را می‌کند، خودم هم همیشه همان را انجام دادم.»
طاقتم تمام شد و با مادربزرگ همسرم تماس گرفتم تا بفهمم که چرا سر و ته سوسیس را می‌زده. او وقتی قضیه را فهمید، خندید و گفت: «در سال‌های دوری که از آن حرف می‌زنی، من در آشپزخانه فقط یک ماهیتابه کوچک داشتم و چون سوسیس داخلش جا نمی‌شد، مجبور بودم سر و ته آن را بزنم تا کوتاه‌تر شود...همین!»
ما گاهی به چیزهایی آداب و رسوم می‌گوییم که ریشه‌ی آن اتفاقی مانند این داستان است.[/]

جمع بندی:
سوال:
سلام
نماز و روزه هاتون قبول
مادربزرگ پیری دارم که از بچگی همیشه میگفت سجاده رو منتظر نذارید و بعد از پهن کردن سجاده در اولین فرصت روبخونید
البته دلیلی ک داشت این بود که حضرت فاطمه(س)وقتی سجاده رو پهن میکنیم منتظرمیمونه ونباید منتظرشون گذاشت
میدونم که دلیل که میگفت درست نیست
اما برام سوال پیش اومده که ایا واقعا باید بعد ازپهن کردن سجاده نماز خوند یا مثلا میشه سجاده رو پهن کرد و نیم ساعت یک ساعت بعد نماز خوند؟
اگر حدیث یا روایتی در این مورد هست ممنون میشم ذکرکنید.
پاسخ :
سلام البته که این یک برداشت زیبای عرفی برای معطل نکردن نماز و تاخیر اقامه آن می باشد.وروایتی به این مضمون در خواستی شما وجود نداره اما در روایات ما بسیار سفارش به نماز اول وقت وبه تاخیر نینداختن آن وجود داردمانند این روایت :
[=arial]رسول خدا(صلى الله عليه وآله) به حضرت على(عليه السلام) وصيت نمودند: «يا على ! وَ تُقِيمَ الصَّلَاةَ بِوُضُوءٍ سَابِغٍ فِى مَوَاقِيتِهَا وَ لَا تُؤَخِّرَهَا فَإِنَّ فِى تَأْخِيرِهَا مِنْ غَيرِ عِلَّةٍ غَضَبَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَل ».( يا على، با وضوى كامل در اول وقت، نماز اقامه كن، و نماز را از اول وقتش به تاخير نينداز، چون تاخير نماز بدون علت و عذر خداوند قهار را به خشم خواهد آورد. »

[=arial]بحار الأنوار، ج 2، ص 154.

موضوع قفل شده است