اختلاف تحصیلی در ازدواج

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف تحصیلی در ازدواج

با سلام

میخواستم بدانم آیا اختلاف تحصیلی در ازدواج می تواند در آینده مشکل ساز باشد ؟

مثلا دختر ارشد فنی مهندسی از دانشگاه آزاد برتر ایران و پسر لیسانس علوم انسانی از دانشگاه دولتی معمولی

آیا این اختلاف تحصیلی ممکن است موجب حسادت پسر شود و هر چقدر هم که دختر فروتنی و تواضع نشان دهد، پسر دختر را بخاطر دانشگاه آزاد بودن مدرکش تمسخر کند ؟ ( مثلا به صورت جوک)

آیا اگر پسر همچین رفتاری را نشان دهد، نشان از بی فرهنگی پسر نیست ؟

ممنون. لطفا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

بانو;707687 نوشت:
با سلام

مثلا دختر ارشد فنی مهندسی از دانشگاه آزاد برتر ایران و پسر لیسانس علوم انسانی از دانشگاه دولتی معمولی

آیا این اختلاف تحصیلی ممکن است موجب حسادت پسر شود و هر چقدر هم که دختر فروتنی و تواضع نشان دهد، پسر دختر را بخاطر دانشگاه آزاد بودن مدرکش تمسخر کند ؟ ( مثلا به صورت جوک)

ممنون. لطفا راهنمایی کنید.

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
یکی از شرایطی که باید در ازدواج رعایت شود کفویت می باشد و کفویت در زمینه های مختلفی می باشد از جمله علمی ،اقتصادی ،فرهنگی ،سیاسی ،دینی و...
پس کفویت در زمینه علمی هم مهم می باشد و در صورت نبود آن ممکن است زندگی در آینده دچار مشکلاتی شود مگر آنکه هر دو طرف اهل ایمان و تقوای بالا باشند و طرف مقابل را بپذیرند و یا دارای ویژگیهای مثبتی باشند که سبب شوند این اختلاف و عدم کفویت به چشم نیاید.

البته ایجاد مشکل با شوخی کردن فرق می کند و این دو را باید از هم جدا نمود هر چند انسان باید از شوخی های که سبب آزار دیگران می شوند و ایجاد مشکل می نماید خودداری نماید .

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

[="Navy"]کفویت در زمینه تحصیلی خیلی مهمه ولی به نظر من اختلاف تحصیلی شما اونقدر ها هم زیاد نیست
البته درکتون میکنم منم فنی خوندم و کسانی که فنی خوندن خودشونو از نظر تحصیلی از بقیه رشته ها بالاتر میدونن حتی اگه مثلا خودشون لیسانس باشن و طرف فوق لیسانس چه برسه که شما برعکس هستید . ولی این دیدگاه اشتباهی هست . من اول خیلی تعصب داشتم ولی بعدا پی بردم اینجور ها هم نیست و هر رشته سختی ها و فواید خودشو داره (البته از دوستان خواهش میکنم بحث رو به این سمت نبرن:khandeh!:)

ولی واقعا خیلی اختلاف ندارید و هردو تحصیل کرده هستید .
من خودم مهندسی عمران از دانشگاه آزاد دارم و همسرم فوق لیسانس الهیات از دانشگاه تهران و این مسئله به هیچ وجه باعث بروز اختلاف نشد . بلکه هم ایشون به من و کارم افتخار میکنن و هم من همیشه به ایشون افتخار میکنم. نه تنها باعث حسودی من نیست که چرا همسرم فوق داره و من ندارم بلکه هم باعث مباهات منه هم باعث انگیزه شده که حتما ارشد رو بگیرم و ان شاالله امسال حتما قبول میشم ارشد .[/]

شروین;708403 نوشت:
باعث انگیزه شده که حتما ارشد رو بگیرم و ان شاالله امسال حتما قبول میشم ارشد .

حوصله داری بشینی استاتیک و مقاومت بخونی.مدرک به چه دردی میخوره تو دانشگاههای ایران.رنکینگ دانشگاه تهران و صنعتی شریف را نگاه کن تو دنیا .

این که خیلی خوبه,زمانی تحصیل خیلی مشکل ایجادمیکنه که شما فوق داشته باشین ولی اون به زوردیپلم گرفته باشه,یا مثلا فوق دیپلم از یه دانشگته زاقارت باشه
ولی وقتی.هردودانشگاه دیده هستین مشکلی نداره که,ایشونم میتونه ادامه بده
بعدشم لیسانس بافوق لیسانس.خیلی فرق ندارن,از من بشنو,منم فنی ام

[="Olive"]

بانو;707687 نوشت:

اختلاف تحصیلی شما ک خیلی زیاد نیس...فرقش فقط تو دانشگاهه
درسته تحصیلات مهمه
ولی شما دیگه خیلی داری سخت گیری میکنی

بانو;707687 نوشت:

اره نشون از بی فرهنگیشه
هرکسی با هرمیزان هوشی...با هر میزان تحصیلی ک داره انسانه و بنده خدا
پس کسی حق نداره مسخرش کنه[/]

راهنما;708397 نوشت:
البته ایجاد مشکل با شوخی کردن فرق می کند و این دو را باید از هم جدا نمود هر چند انسان باید از شوخی های که سبب آزار دیگران می شوند و ایجاد مشکل می نماید خودداری نماید .

با سلام و خسته نباشید

ببخشید، این قسمت رو متوجه نشدم !!! تفاوت ایجاد مشکل با شوخی چیست ؟ آیا با شوخی و مزاح مشکل ایجاد نمی شود ؟

مساله ای که وجود دارد، آیا امکان عدم پذیرش مدرک از طرف مرد وجود دارد ؟
مثلا فرض کنید مرد امکان ادامه تحصیل برای فوق لیسانس را نداشته باشد ( بخاطر اعتبار نداشتن مدرک لیسانس) و برای اینکه خود را نشان دهد که کسی هست از تخریب طرف مقابل استفاده کند و این کار در زندگی آینده باعث جنگ و دعوا شود.

بحث من، تفاوت مدرک ها نیست، بیشتر حرفم در نحوه رفتار این آقا با مساله مدرک اون خانم هست، ( مساله فرهنگی و نوع ذهنیت این اقا هست) که چون این آقا نمی تواند به مدرک بالاتری دست پیدا کند، برای اینکه مرد بودن خودش را نشان دهد، خانم را با تمسخر کردن مدرک خانم تخریب کند.

به نظر شما این مساله قابل چشم پوشی هست ؟ آیا با همچین فردی می توان در زندگی آرامش داشت ؟ حتی اگر کفیت در 50 درصد موارد وجود داشته باشد.

خب این چیزا یکم نادره!
اصولا دختر خانم باید مدرکش از آقا پسر پایین تر باشه!و ندیدم مسخره هم کنه کسی!
یا باید ی اندازه باشند......
فرضا خانم هم مدرکش بالا تر باشه باز مشکلی نیست!
"هه هه تو بی سوادی مدرک منو ببین:khaneh:"
چقدر بی معنی بود جمله بالا:Gig:
ممکن خود شخص اینطور فکر میکنه و کسی مسخرش نمیکنه:Gig:
حالا در هر صورت!
به نظر من مشکل اصلی این نیست!
ببینید آقایون وقتی از جای دیگه مشکل داشته باشن! ب ی چیزی گیر میدن!
مثلا آقا زیر سرش بلند شده یا عشقش خوابیده!
حالا چیکار کنم؟
آهان.......
بابا دماغت درازه...این چ دماغیه برو درستش کن........
ای بابا مردم زنشون دکتری هستی ای داره زنه ما بی سواده........
اهع تو چرا اینقدر چاقی؟ببین زنه فلانی چ باربیه.......
ای بابا رنگ موت اصلا بهت نمیاد...واقعا زشتت کرده........
اهع چدر گیر میدی! ....
و........!
اصولا این مشکل اونطور ک فکر میکنید نیست درواقع پشتش یک مشکل دیگس خودشو تو گیر دادن و تمسخر مدرک نشون میده:ok:

بانو;707687 نوشت:
با سلام
سلام خدمت شما
به دو چیز بستگی داره

1 - نگاه شما
2 - نگاه طرف مقابل

از نظر من که تحصیلات و اختلاف در اون فقط در یکجا باید کاربرد داشته باشه و اون هم در استخدام هست. و در ازدواج نگاه به تحصیلات هیچ دلیلی نداره. چرا؟

گر چه تحصیلات میتونه روی شخصیت یک فرد تاثیربذاره. اما....

اولاً - هیچ قطعیتی نیست که تحصیلات بالاتر لزوماً به معنای شعور و درک بیشتر باشه

ثانیاً - گاهی تغییر شخصیت در دانشگاه بصورت برعکس انجام میشه. مثلاً طرف تا قبل از دانشگاه چادری بوده و بعد از دانشگاه شبیه مانکن شده!

پس شما باید برای شناخت هر فردی ، باید مستقیماً خصوصیاتش رو بررسی کنید نه اینکه صرفاً به تحصیلاتش دقت کنید. البته گاهی شما میخواین درمورد شخصیت یک نفر اطلاعات کسب کنید (به هر دلیلی) ، اما امکان شناخت مستقیم رو ندارید. اینجا شما مجبور هستید که از روی یک سری مسائل مربوط به اون شخص ، خصوصیات شخصیتی اون رو حدس بزنید. مثلاً تحصلاتش خوبه ، مسجد میره و.... پس احتمالاً آدم خوبی باشه

اما وقتی که میشه بطور مستقیم طرف مقابل رو شناخت ، دیگه چه دلیلی داره که از روی تحصیلات بخوایم درموردش قضاوت کنیم؟

بانو;708885 نوشت:
بحث من، تفاوت مدرک ها نیست، بیشتر حرفم در نحوه رفتار این آقا با مساله مدرک اون خانم هست، ( مساله فرهنگی و نوع ذهنیت این اقا هست) که چون این آقا نمی تواند به مدرک بالاتری دست پیدا کند، برای اینکه مرد بودن خودش را نشان دهد، خانم را با تمسخر کردن مدرک خانم تخریب کند

این بخش رو تازه خوندم. خب موضوع فرق کرد :Nishkhand:

اگر تمسخر مرد بدون دلیل باشه ، بهتره که با چنین مردی ازدواج صورت نگیره
اما باید اول دید که تمسخر مرد کاملاً بدون دلیله؟ آیا خانم این بیشتر بودن مدرک رو به رخ مرد نمیکشه؟ آیا اقتدار و غرور مرد رو در نظر میگیره؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز

در مورد سوالتون چون از علت تمسخر سخنی به میان نیاورده اید و نفرموده اید که چه چیزی و اتفاقی سبب این تمسخر شده است نمی شود کاملا اظهار نظر کرد ولی توجه به نکات زیر ضروری است.:
ادامه دارد

بانو;708885 نوشت:
ببخشید، این قسمت رو متوجه نشدم !!! تفاوت ایجاد مشکل با شوخی چیست ؟ آیا با شوخی و مزاح مشکل ایجاد نمی شود ؟

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز

با شوخی هم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود ولی سخن ما مربوط به زمانی است که خانم شوخی را جدی برداشت می کند که خود این برداشت مشکل را دوچندان می کند.

بانو;708885 نوشت:
بحث من، تفاوت مدرک ها نیست، بیشتر حرفم در نحوه رفتار این آقا با مساله مدرک اون خانم هست، ( مساله فرهنگی و نوع ذهنیت این اقا هست) که چون این آقا نمی تواند به مدرک بالاتری دست پیدا کند، برای اینکه مرد بودن خودش را نشان دهد، خانم را با تمسخر کردن مدرک خانم تخریب کند.

به نظر شما این مساله قابل چشم پوشی هست ؟ آیا با همچین فردی می توان در زندگی آرامش داشت ؟ حتی اگر کفیت در 50 درصد موارد وجود داشته باشد.

در مورد سوالتون چون از علت تمسخر سخنی به میان نیاورده اید و نفرموده اید که چه چیزی و اتفاقی سبب این تمسخر شده است نمی شود کاملا اظهار نظر کرد ولی توجه به نکات زیر ضروری است.
کفویت در ازدواج در زمینه های مختلف مثل کفویت اقتصادی ،فرهنگی ،خانوادگی،اجتماعی ،علمی و...ضروری می باشد تا مشکلات به حداقل خود برسد.
والبته اگر تقوای مناسب باشد یا ویژگیهای دیگری طرفین داشته باشد میتوان از این کفویت چشم پوشی نمود.
در مورد شما در بدو نظر نباید مشکل چندانی وجود داشته باشد چرا که مدرک خانم فوق لیسانس می باشد و البته فنی و مدرک آقا لیسانس می باشد و پسر ...
البته دانشگاه دولتی هم مزیتی است ولی هیچ یک نمی تواند به تنهایی ایجاد مشکل نماید بلکه همانطور که بعضی از دوستان گفتند ممکن است عوامل دیگری وجود داشته باشد لذا آن عوامل را بررسی نمایید.
از آنچه شما فرمودید بوی لجاجت می آید که بسیار برای زندگی مضر می باشد و ایجاد مشکل می نماید.
اگر رویه این آقا به همین صورت باشد و در همه کارها کار را به صورت لجاجت کردن پیش می برد در مسیر زندگی با مشکلاتی مواجه خواهند شد.
نکته:

1. رویه این آقا را شناسایی کنید و سپس تصمیم بگیرید.
  2. علتها و عوامل لجاجت و تمسخر را بیابید و سپس اظهار نظر نمایید.
  3. نسبت به رویه خود نیز دقت نظر به خرج دهید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است