جمع بندی چگونگی رفتار با روزه خواری مخفيانه دختر 9 ساله ام

تب‌های اولیه

54 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونگی رفتار با روزه خواری مخفيانه دختر 9 ساله ام

سلام مشكلي برام پيش اومده كه خواهش مي كنم از كارشناسان زودتر جوابم رو بدن
دختر 9ساله اي دارم كه براي اولين بار روزه ميگيره يعني امسال بهش واجب شده البته پارسال هم با اصرار و اشتياقي كه خودش داشت ده روز از ماه رمضان را روزه گرفت
امسال احساس مي كنم كه براش سخته ولي به هر حال واجبه و مي گيره
مشكل اينجاست كه يكي دو بار بهش شك كردم وقتي ديدم چيزي از يخچال كم شده بهش مشكوك شدم يك خواهر 14 ساله هم داره اما مطمئن بودم كار اون نيست ازش سؤال كردم و عواقب روزه خواري و كفاره اي رو كه گردنش مياد گوشزد كردم. جوابي كه به من داد اين بود:« مامان مگه من ديوونه م 60 روز روزه گردن خودم بيارم» با اين جوابش يه كم خيالم راحت شد هر چند معماي خورده شدن خوراكي ها هنوز تو ذهنم بود. تا اينكه ديروز خواهرم گفت دخترم رو در حال مخفيانه خوردن ديده و البته به روش نياورده. حالا يقين دارم كه گاهي مخفيانه مي خوره و خيلي از اين موضوع ناراحتم.
به من ميگن بايد به روش نياري چون از اشتباه بودن كارش و عواقب گناهش مطلعه و خودش عذاب وجدان مي گيره و بالاخره پشيمون ميشه و جبران مي كنه ولي اگه به روش بياري قبح كارش از بين ميره و ممكنه از اشتباهش برنگرده.
حالا من موندم چي كار كنم دلم به حالش مي سوزه اون بچه ست نميدونم چند روز خورده ولي چطور بعدا اين همه كفاره رو متحمل بشه در حالي كه كل روز گرسنگي و تشنگي رو تحمل ميكنه فقط با خوردن يك ليوان آب يا دو تا دونه بيسگوييت روزه ش باطل ميشه وبعد بايد واسه هر روزش 60 روز روزه بگيره
حالا از شما كارشناس محترم ميخوام كمكم كنيد من چه رفتاري با دخترم داشته باشم. يادآوري مي كنم كه از مبطلات روزه آگاهه.
ممنون منتظرم لطفا زود جوابم روبديد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

بسمه تعالی
با سلام و تحیت
از اینکه به فکر فرزند عزیزتان هستید،جای تقدیر است چرا که نشانگر مسئولیت پذیری شما مادر مهربان هست.
و افسوس خیلی ها هستند به فکر فرزندانشان نیستد.
از اینکه نگران هستید شما را درک می کنیم و می دانیم برایتان سخت است.

قبل از ورود در مورد مساله ای که بیان کردید،صلاح در این است که نکاتی در امر تربیت فرزندان خدمت شما تقدیم کنیم وبعدا وارد جزئیات مشکل مطرح شده باشیم:
1.تربیت دینی
اینکه فرزندان را با خدا آشنا کرده و محبت خدا را دلش زیاد کنید، کمک کنید با انتخاب عاقلانه در راستای دین و معنویت حرکت کند،و بنده خالص خدا باشد.
2.آگاهی دادن و کمک به انجام کارهای خوب
کارهای خوب را به او یاد دهید و همچنین کمک کنید خودش تشخیص دهد و در کنارش شما هم عامل باشید، تا بتواند او هم ادامه دهد.
3.تشویق و تحسین در صورت انجام کارهای خوب
مساله تشویق آنقدر مهم است که خدای متعال هم از این وجه تربیتی برای بندگان خودش استفاده کرده است.از این رو شما با تشویق کردن(به صورت لسانی،معنوی و یا در مواردی به دادن هدیه مادی)می توانید بهترین استفاده را در امر تربیت و رشد و شکوفایی او ببرید.
4.تقویت فکری و شناختی او
از طریق خواندن کتاب یا استفاده از فایل های سخنرانی و یا به هر طریقی که بتوانید در افزایش شناخت و آگاهی گام بر دارید،حتما استفاده کنید،چرا که شناخت در صورتی که خوب اتفاق بیافتد،فرد در ادامه با هیچ تردیدی روبرو نخواهد شد.
5.ترک سرزنش و توبیخ
توبیخ و سرزنش در روند تربتی گام مناسبی نیست و فرد را بعدا با مشکل روبرو خواهد کرد.
در صورت نیاز به تذکر(آن هم در مواقع خاص) سعی کنید از ضمیر من استفاده کنید نه تو،مثلا بگویید من از این رفتار ناراحتم،نه اینکه بگویید تو چرا فلان کار را کردید؟ (خودتان را مورد خاطب قرار بدهید نه او)
این ادبیات بار تربیتی مثبتی را خواهد داشت.
6.اهمیت و توجه
فرزندان دوست دارند مورد توجه و اهمیت خانواده قرار بگیرند،گاها برخی خطاها هم از این زاویه نشات می گیرد.
غفلت از این مساله آنها را از لحاظ عاطفی و شخصیتی دچار مشکل خواهد ساخت.
7.چشم پوشی
در برخی از موارد (خصوصا در همین سن و سالها) چشم پوشی می تواند فرد را برای جبران و اصلاح کار اشتباهش،موثر واقع شود،در حالی که فاش کردن موضوع و سخت گیری افراطی باعث شکل گیری تصمیم فرزندان به پنهان کاری و در نهایت به عدم اصلاح منتهی شود.
8.تذکر غیر مستقیم
تذکری که نتواند بار اصلاحی داشته باشد،در تربیت گام خطا محسوب می شود،از این رو در بیشتر موارد می توان به صورت غیر مستقیم تذکر بدهیم و با صبر و حوصله منتظر تغییر باشیم.(عجله کردن در این شیوه جواب نخواهد داد،و موثر نخواهد شد.)
9.محبت و علاقه
ایجاد رابطه خوب و متعادل علاقه و محبت بین فرزندان و والدین، اصلی است که نباید از آن غافل شویم،بیشتر مشکلات را می توان در همان فضای عاطفی حل کرد.(ادیسون فردی بود که از مدرسه اخراج کرده بودند،محبت مادری او را نابغه جهان کرد)
10.اصل تکریم
احترام و تکریم فرزندان باعث شکل گیری شخصیت کامل اجتماعی و موفقیت بیشتر آنها خواهد شد،خصوصا استفاده از این روش در شکل گیری رابطه قوی هم خیلی موثر می باشد.
11. رعایت اصل تدریج
در امر تربیت نباید عجله کرد،بلکه با تدریج و تدبیر می توان کارها را پیش برد،(یک درخت میوه در همان ابتدا که بار نمی دهد باید مدتی به او برسیم تا اینکه انتظار بار و ثمر از او داشته باشیم)
12.تنبیه
تنبیه نه ترجیحا به معنی تنبیه بدنی،بلکه به معنی محرومیت،(البته با شرایط خاص خودش،بجا و مناسب باشد،خیلی کم استفاده شود(بیشتر از تشویق بهره ببریم تا تنبیه و..)

اما مشکلی که مطرح شد برای حل آن می توان گفت:

1.همین که تصمیم گرفته روزه بگیرد،خوشحال باشید.
(همین اراده و تصمیم او نشانگر انگیزه قوی اوست،پس جای نگرانی نیست)

2.او را به خاطر این انجام تکلیف الهی حتما تشویق و تحسین کنید.

3.هر گونه تفحص و جستجو و پیگیری در باب روزه گرفتن او،حتما ترک شود.
(اگر متوجه تفتیش شما باشد،چه بسا متوسل به دروغ و یا پنهان کاری شود،در حقیقت کار تربیتی بدتر می شود،به جای اصلاح تربیتی ،افساد تربیتی اتفاق خواهد افتاد)

4.انگیزه درونی او را تقویت کنید.
(مثلا:بگویید خدا در مقابل این روزه گرفتن ثواب بیشتری خواهد داد،البته یک تعداد ثواب ها را از روایت ها پیدا کنید و در اختیار او او بگذارید)

5.به او تلقین کنید که خدا هر کاری که را ما انجام می دهیم می بیند.
(مثلا فردی که روزه را بخورد و هیچ کس هم او را نبیند باز خدا او را خواهد دید، فقط همین جمله باشد و بیشتر از این وارد موضوع نشوید)

6.سعی کنید فعلا به جای استفاده از قوه قهریه الهی، وعذاب الهی،او را با عطوفت الهی و محبت الهی مانوس کنید.

7.شناخت او را نسبت به احکام و دستورات الهی زیاد کنید.
کمک کنید خودش مطالعه کند و بفهمد،و موقع توضیح دادن هم توجه کنید و هم از او تشکر کنید.
(افزایش شناخت باعث تقویت ایمان و انگیزه فرد خواهد شد.)

8.او را با جاذبه های معنوی بیشتر آشنا کنید.

9.به تغذیه او بیشتر برسید تا توانایی او بالا رود.
(احتمالا سوخت و ساز بدنش بالاست و از این جهت کم میاورد و...)

10.موقع افطار اراده و قدرت او را در قبال روزه گرفتن تشویق و تقدیر کنید.

11.احیانا فرد یا دوستی داشته باشد که نسبت به روزه و نماز خیلی بی شوق و بی انگیزه هست ، حتما شناسایی و به مرور کمک کنید تا ارتباطش با آن سست و ضعیف شود.
(چون هم نوعان و دوستان می توانند در انگیزه و تصمیم فرد موثر واقع شوند)

12.در امر تربیت سعی کنید از دخالت دیگران جلو گیری کنید.
(خصوصا در همین موضوع تذکر خواهرتان را بشنوید ولی سعی کنید طوری وانمود کنید که ایشان وارد همین قصه و تذکر نشود)

13.نظارت داشته باشید.
(ولی خیلی حالت تفحصی نداشته باشید)
شما مامور به تربیت او هستید و باید کمک کنید تا بتواند این دستور الهی را انجام دهد.سایر مسائل او(کفاره و..)حمکش با خداست، و از دایره وظایف شما خارج است.(سعی کنید به وظیفه خودتان پایبند باشید و بیش از آن هم نگران نباشید)

14.بر فرض هم او روزه اش را خورده، و یا چیزی از یخچال کم شده، تذکر مستقیم و توبیخ نسبت به دخترتان اصلا صحیح نبوده،باید شما به طور غیر مستقیم می گفتید،من دخترم را می شناسم او خیلی با تقوی است و چنین کاری را هم نمی کند،این اثر تربیتی خیلی خوبی ایجاد می کرد.
(به هر حال با بیان چنین جملات مثبتی می توانید او را تشوق وتادیب و با انگیزه کنید و همین هم سفارش متخصصین مشاوره هست)
15.علاقه و محبت و توجه خودتان را به او زیاد کنید.
در پایان اشاره کنم که این موضوع قابل حل هست،و جای نگرانی نیست،سعی کنید از افراط در پیگیری و سرزنش و توبیخ و تحقیر فرزندتان خودداری کرده،و همچنین به اصول و نکاتی که بیان شد،توجه و اهتمام بیشتری داشته باشید تا انشالله مشکل هر چه زودتر حل شود.

خب تمام حرفارو کارشناس گفت!
ولی خب بنده خدا 9 سالشه............
ی ادم گنده تحمل نمیتونه کنه.............
درسته تکلیف رسیده ولی هنوز حس میکنم زوده براش.....

با سلام خدمت شما کاربر گرامی
در صورتی که مشکل عدم توانایی جسمی باشد،مساله و موضوع فرق خواهد کرد،و از لحاظ فقهی چه بسا در مواردی مجوزی هم باشد.(البته با تغذیه مناسب امکانش هست و مشکل قابل حل می باشد)
آنچه ما دربیان آن هستیم بحث تربیتی است.

سلام علیکم
به طور کلی، از نظر تربیتی برای دختری که تازه به سن تکلیف رسیده چقدر سخت گیری لازمه؟
چه بحث روزه، چه نماز، چه حجاب،...

[="Times New Roman"][="Black"]گناه داره اذیتش نکنید..:geryeh::geryeh: بزارید بخوره..:geryeh::geryeh:

خود خدا هم اونقدر ها که میگن سخت گیر نیست..:geryeh::geryeh::geryeh:

آب می بندن تووش.. :Labkhand:[/]

دختره بیچاره رو دارن بدست نزدیکترین کسش شکنجه می کنن. طفلی به پنهانی خوردن برای زنده موندن افتاده .
ما یه صابکار داریم روزه خوری می کنه دم افطار هم میره مسجد محل خودشو جای روزه دارا جا میزنه اونجا هم یه افطاری مشتی میخوره. البته اینقدها هم صابکارمون بد نیست! یه موقع هایی که افطاری زیاد لمبونده داره میترکه!! تو چشاش غلط کردن می بینم.

kobram;708295 نوشت:
سلام علیکم
به طور کلی، از نظر تربیتی برای دختری که تازه به سن تکلیف رسیده چقدر سخت گیری لازمه؟
چه بحث روزه، چه نماز، چه حجاب،...

با سلام خدمت شما کاربر گرامی
احسنتم که سوال خوبی را مطرح کردید.
قبل از پاسخ به سوال شما،نیاز هست به مقدمه ای مهم اشاره کنیم:
آنچه از لسان روایت و تربیت دینی اهل بیت علیهم السلام به چشم می خورد،این است که فرزندان را بایستی چندین سال قبل از تکلیف او را بانماز و روزه و سایر احکام الهی آشنا کرد،نظر دین آموزش تدریجی است ،به طوری که وقتی به سن تکلیف رسید دیگر شخص با مشکل روبرو نشود،کسانی که در ابتدا نسبت به این قضیه کوتاهی کرده اند،سخت گیری هم شاید به آن صورت جواب خوبی ندهد.
پس بهترین شرایط برای حل چنین مسائلی این است که ابتدا فرزندان را قبل از تکلیف کمک کنیم نسبت به این احکام دینی عادت کنند(و لو که در ابتدای امر انجام نماز و روزه حالت آموزشی هم باشد) ولی رفته رفته باعث تقویت ارداده و تبدیل به یک عادت خواهد شد.
در کنار این مسیر باید او را از لحاظ شناختی و آگاهی تقویت کنیم تا در مرحله عمل با شک و تردید و یا ترس از مادر و پدر مجبور به روزه گرفتن نشود،بلکه با عشق و علاقه و با شناختی که در حد وسع اوست انجام دهد.
پس قبل از اینکه کار به مرحله سخت گیری برسد باید مقدمات آن لحاظ شود.در این شکل ما با مشکل آنچنانی روبرو نخواهیم شد،همان جدیت والدین و اهمیت دادن به موضوع نماز و روزه نوعی حالت انگیزه ای مثبت برای فرزندان ایجاد می کند،و در صورت کوتاهی(از نماز و روزه و...) با مختصری از تذکر مساله حل خواهد شد.
(به عبارتی دیگر ؛سخت گیری با شرایط و حالت خاص خودش: مثلا:همین نظارت،تذکر همراه متانت و عمل کردن،بیان اهمیت موضوع و اهمیت دادن کل اعضاء خانواده نوعی الزام به تکلیف را ایجاد می کند)

توجه داشته باشیم که افرادی که در این شرایط قرار دارند در صورت سرپیچی و کوتاهی از تکالیف( فرزندان )باید علت آن را کشف کنیم،چه بسا شبهه ای است و یا دلیل دیگری هست که او را مورد شک و تردید قرار داده است، با اندکی صحبت و گفتگو مشکل خواهد شد.(نه اینکه از همان شروع کنیم به سرزنش و توبیخ و به او حکم اهل جهنم را بدهیم)
اما افرادی که این پیش زمینه را در مورد کودکان خود رعایت نکرده اند،و الان قصد دارند که فرزندانشان حتما نماز و روزه را بایستی به جا بیاورند،
یک قانون کلی این هست که سعی کنید در شناخت و آگاهی او کار کنید، در حقیقت کمک کنید با دلیل و برهان بپذیرد که باید این تکلیف الهی را انجام دهد.البته در کنار آگاهی دادن همین عمل کردن شما و تحسین و تشویق او و اهمیت دادن به رفتارهای او می تواند او را در روند پذیرفتن تکالیف و انجام آن کمک کند،در حقیقت حالت سخت گیری به شکل نرم و با حالت محبت آمیز و همراه تشویق می تواند او را آماده برای انجام دستورات الهی باشد.(چه بسا افرادی باشد که مختصری فرصت است تا او آمادگی را کسب کند)
در کنار این مباحث روحیه فرزندان هم مهم است و در مواردی باید به صورت خاص برنامه خاصی را تجویز کرد.(هر فردی نقاط ضعف و قوتی دارد باید شناسایی کرد تا بتوان مطابق روحیه او برنامه ریزی کرد)

خانوم اگه منم مث دختر شما بودم روزه خواری میکردم،اینطوری که فکر میکنه حتما باید روزه بگیره خب تن و بدنش نمیکشه...
به نظرم اگه خیلی اصرار دارید که روزه بگیره از افطار تا سحر هی بهش غذا بدید بخوره شیکمش کم نیاره(بازم میگم من پزشک نیستم تنها توصیه ای که میتونم بکنم همینه)

یاد اونایی افتادم که تو سر بچه هاشون قمه میزنن.اگه خارج بودین به جرم کودک ازاری دستگیرتون میکردن.به بچه اینهمه سخت میگیرین اخرشم زده میشه از دین.اصل دین را یادش بدین خوب بودنو یادش بدین.

شما چطور دلت میاد دختر 9ساله از گل لطیف تر رو تو این گرما و روزهای 18ساعته بگی روزه بگیره ؟ اخه کدوم پزشکی تایید کرده خواهر من ؟
طفل معصوم گرسنگی بهش فشار میاره
نکنید بابا نکنید این مدل دین داری نیست
از 2سالگی چادر پیچ میکنن بدبختو
از 9سالگی میزنن تو سرش روزه و نماز زورکی
بچه باید به درک و فهم دین برسه نه اینکه تا 17 18 سالگی روزه و نماز بعدش بیدین که بشینید غصه بخورید

[="Navy"]کاش پدر و مادر من هم وقتی به سن تکلیف رسیدم اینجوری نگران اعتقادات و اعمال دینیم میبودن تا به این روز نیوفتم :geryeh::geryeh:[/]

دوستان عزیزم سعی کنند موضوع را شخصی نکنند، و حتما نگاه و جهتگیری تربیتی را لحاط کنند.
توجه داشته باشیم که اولا این موضوع یک حکم الهی است،و افراد پیش خدا مسئول هستند و باید پاسخ گو باشند،و وظیفه هر پدر و مادری هست که در تربیت دینی فرزندان خودشان جدی باشد و کمک کنند که این تکالیف را (فرزندانشان) به خوبی بجا بیاورند.
در این قصه هم اگر واقعا قدرت تحمل و روزه گرفتن را ندارد شرع حکمش را بیان کرده،و مساله روشن هست،
و از لسان سوال این مادر هم می آید که فرزندش توانایی روزه گرفتن را دارد، ضمنا خانواده متشرعی هم هست و تکلیف شرایط خاص را هم باخبر هست، دوما شما دختر بچه را هم ندیده اید و قضاوت های یک طرفه هم به نظر می رسد منطقی نیست.

نشاط;708458 نوشت:
دوستان عزیزم سعی کنند موضوع را شخصی نکنند، و حتما نگاه و جهتگیری تربیتی را لحاط کنند.
توجه داشته باشیم که اولا این موضوع یک حکم الهی است،و افراد پیش خدا مسئول هستند و باید پاسخ گو باشند،و وظیفه هر پدر و مادری هست که در تربیت دینی فرزندان خودشان جدی باشد و کمک کنند که این تکالیف را (فرزندانشان) به خوبی بجا بیاورند.
در این قصه هم اگر واقعا قدرت تحمل و روزه گرفتن را ندارد شرع حکمش را بیان کرده،و مساله روشن هست،
و از لسان سوال این مادر هم می آید که فرزندش توانایی روزه گرفتن را دارد، ضمنا خانواده متشرعی هم هست و تکلیف شرایط خاص را هم باخبر هست، دوما شما دختر بچه را هم ندیده اید و قضاوت های یک طرفه هم به نظر می رسد منطقی هم نیست.

سلام
توانایی نه مادر تشخیص میده و نه اما جمعه مسجد و نه مرجعیت
توانانیی قبل ماه مباک بچه رو میبرن دکتر میگن اقای دکتر یه بچه 9ساله داریم میخوایم روزی 18 ساعت گرسنگی بدیم تازه فشار درس و .. هم هست نظرتون چیه ؟
بعد دکتر یا میگه درسته یا خیر
خداوند متعال برای ما تایین کرده در دین هم زیاده روی درست نیست
در مملکت ما استاد عزیز روی برخی موارد دینی غیرت بیجا دارند
طرف نماز درست را نمیخواند تاکید بر روزه گیری دارد
برخی موارد و مناسک مذهبی ما تبدیل به شهرت شده
حال بحث را باز نمیکنم
اما در این جریان فقط و فقط دکتر میتواند نظر دقیق بدهد و لا غیر

سید محمد جواد;708460 نوشت:
سلام
توانانیی قبل ماه مباک بچه رو میبرن دکتر میگن اقای دکتر یه بچه 9ساله داریم میخوایم روزی 18 ساعت گرسنگی بدیم تازه فشار درس و .. هم هست نظرتون چیه ؟
خداوند متعال برای ما تایین کرده در دین هم زیاده روی درست نیست
در مملکت ما استاد عزیز روی برخی موارد دینی غیرت بیجا دارند
طرف نماز درست را نمیخواند تاکید بر روزه گیری دارد
برخی موارد و مناسک مذهبی ما تبدیل به شهرت شده
حال بحث را باز نمیکنم
اما در این جریان فقط و فقط دکتر میتواند نظر دقیق بدهد و لا غیر

بسمه تعالی
با سلام و تحیت خدمت شما عضوء وفادار
عزیز و بزگوار از نهایت توجتهان به این مسله سپاسگزارم،منتها بزرگوار در این مسائل بحث توانایی داشتن یک موضوع شخصی است و ربطی به رجوع و تشخیص پزشک نیست.(آن موضوعی را که فرموده اند به طبیب ارجاع داده شود، بحث بیماری است نه هر موردی،
(آن هم بیماری خاص )شما حتی این مساله می توانید به صورت یک سوال شرعی از دفتر مراجع استفتاء کنید)
من طرفدار شما هستم بله هر زیاده روی و افراط صحیح نیست،در کنار نماز و روزه و دستورات دیگری هم هست، و باید اهمیت بدهیم.
همانطوری که خواندن نماز واجب است و ترکش گناه،غیبت ،تهمت،دزدی،افتراء وبسیاری از گناهان دیگر هم جزء محرمات هست و باید حساس باشیم.
(در شرع ملاک گرفتن روزه توانایی خود فرد است ولی خوب طبیعی است که مادرا بچه های خودشان را بهتر می شناسند و کمک می کنند که بچه هایشان خوب تصمیم بگیرند و تکلیف الهی را در حد وسع انجام دهند،بحث زور و اجبار و فشار نیست.)

خدایا آنکه را عقل دادی چه ندادی و آنکه را عقل ندادی، چه دادی؟ (خواجه عبدالله انصاری)

[/HR]

ببینید خواهرِ بزرگوار، کسانی رو دیدم که دختراشون هنوز بزرگتر از مالِ شما بودن ولی وقتی میدیدن واقعا برای بچه سخته خودشون (پدر یا مادر) بهش گفتن نمیخواد همه ی روزها رو روزه بگیری.

با سختگیری اذیتش نکنید مگر اینکه بخواین فردا کلا از دین زده بشه.
:Gol:

خيلي ممنونم از كارشناس محترم و دوستان عزيز كمي خيالم راحت شد
راستش دختر بزرگ من 14 سالشه از همون بچگيش كاملا صداقت داشت و الحمدلله داره . وقتي حرفي بزنه هيچ كس به راست بودنش شك نمي كنه هميشه سعي كردم اعتقادات ديني رو با دليل و منطق بهش بفهمونم و تو هيچ زمينه اي اجبار نكردم . به عنوان مثال از حجاب ،از موسيقي حرام ،از روابط با نا محرم براش حرف زدم و چون خودش مسيرش رو انتخاب كرده شكر خدا مشكلي ندارم خودش در برابر مخالفين از عقايدش با دليل دفاع مي كنه . همون رفتار رو با دختر 9 ساله م هم داشتم ولي متأسفانه گاهي صداقت نداره و دروغ ميگه و اين مسئله من و ناراحت مي كنه . با وجود اينكه نه من نه پدرش ونه خواهرش هيچ كدوم دروغ نميگيم. راجع به روزه خواريش هم به من دروغ گفت گرچه با نظر كارشناس محترم موافقم كاش مستقيما به روش نميآوردم .دختر خيلي مهربون و مؤدبيه ولي احساس مي كنم تو عقايدش مثل خواهرش محكم نباشه
نميدونم من كه تا حالا فكر مي كردم نسبت به اطرافيان تو تربيت بچه هام موفق ترم الان احساس مي كنم كم آوردم اين يكي برخورد متفاوتي رو مي طلبه و من بلد نيستم ميترسم اشتباهي كنم كه جبرانش سخت باشه اگه ممكنه تو اين زمينه راهنماييم كنيد

با سلام خدمت شما مادر دلسوز

خواهرم نگران نباشید،به او اهمیت بدهید و تحسین کنید،اگر کار خطایی هم کرده،مقابلش را به صورت مثبت به او بگویید، (مثلا:دروغ گفته باشد بگویید دخترم حرفش صادق است و من اطمینان دارم ((دروغ و تخلفش را فعلا به رویتان نیاورید صبر کنید)) ضمنا به هیچ وجه با خواهرش مقایسه نکنید،این خودش نوعی حسادت و زدگی و مشکلات دیگری را ایجا د می کند،سعی کنید رابطه اش را با خواهرش قوی تر و مهربان تر کنید انشالله حل خواهد شد.
صبور باشید و عجله نکنید،به شخصیت او هم خودتان و هم سایر اعضاء خانواده ،خیلی احترام بگذارید.
خیلی انتظار بیشتر ی هم نداشته باشید درک و فهم او فعلا در حال رشد هست،حتما حل خواهد شد.

تسنیـم;708481 نوشت:
ببینید خواهرِ بزرگوار، کسانی رو دیدم که دختراشون هنوز بزرگتر از مالِ شما بودن ولی وقتی میدیدن واقعا برای بچه سخته خودشون (پدر یا مادر) بهش گفتن نمیخواد همه ی روزها رو روزه بگیری.

با سختگیری اذیتش نکنید مگر اینکه بخواین فردا کلا از دین زده بشه.

به هيچ عنوان اجبار نمي كنم من فقط تشويقش مي كنم و طبق وظيفه اي كه به عنوان مادرش دارم احكامش رو بهش آموزش ميدم. گفتم كه سال گذشته با اصرار خودش برخلاف ميل من 10 روز روزه گرفت.كسي كه مجبورش نكرده بود واقعا علاقه داره و از كار خودش لذت مي بره . اما اينكه چرا روزه ش رو پنهاني مي خوره و اصلا هم عذاب وجدان نداره و موقع افطار خيلي هم خوشحاله برام عجيبه . خودش با تأسف از بعضي از دوستاش كه روزه نمي گيرن حرف مي زنه و ميگه خيلي اشتباه مي كنن نميگيرن جالبه كه الان همش دعا مي كنه عيد فطر شنبه باشه تا بتونه يه روز بيشتر روزه بگيره

آخی :khandeh!: دلم براش سوخت

خب گناه داره ... اون میدونه کارش اشتباهه ولی هنوز بچست

خودش به موقعش میتونه بگیره

من توصیه میکنم به روش نیارین .... بذارین هر طور میتونه بگیره

بهش بگین اگه سختت میشه کله گنجشکی بگیر

خلاصه کاری کنین که از روزه متنفر نشه

راه رو براش هموار کنین

خیلی خوبه که به فکر بچه هاتونین :ok:

موفق باشین :Gol:

سید محمد جواد;708460 نوشت:

اتفاقا برادر محترم توانايي رو من مادر و دخترم بهتر از دكتر تشخيص ميديم. من هميشه پيش دخترم هستم و بهتر از ميزان قدرت جسميش باخبرم نه دكتري كه يك لحظه اونو ميبينه
در ضمن اينقدر هم سرمون ميشه و شرع هم اجازه داده كه اگه توان نداشت روزه بهش واجب نيست و نبايد بگيره مسئله اينجاست كه اون ميتونه و اگر هم يواشكي گاهي خورده دليلش اين نيست كه داشته از حال مي رفته دلش خواسته و نتونسته از خوردنش بگذره
در ضمن ما خودمون از 9 سالگي هم روزه گرفتيم هم نماز خونديم ولي بر خلاف گفته شما نه تنها دين زده نشديم بلكه دلبستگيمون بيشتر هم شده
لطفا شما نظر خودتون رو به همه عموميت نديد

roz1017;708509 نوشت:
بهش بگین اگه سختت میشه کله گنجشکی بگیر

خلاصه کاری کنین که از روزه متنفر نشه

دختر من روزه گرفتن و خيلي دوست داره اگه بگم كله گنجشكي بگير انگار بهش توهين كردم و مطمئنم ناراحت ميشه
من يقين دارم اون واسه خوردنش يه توجيهي داره كه فكر مي كنه درسته . فقط اميدوارم زودتر متوجه اشتباهش بشه چون قصد ندارم به روش بيارم
طفلكي چيز خاصي نميخوره كه .در حد يه شكلات يا يه تيكه بيسگوييت ولي به هر حال روزه ش و باطل مي كنه

[="Arial"][="Navy"]والا ما دوبرابر سن دخترت سن داريم گاهي وسوسه ميشيم يه چي بخوريم اون كه ديگه !!!!
ربطي به اين نداره اعتقاداتش ضعيفه خود خدا هم نميتونه روزه كامل بگيره يك ماه تو اين فصل Smile
من نميفهمم مهموني زوري هم مگه داريم ؟ ما نميخوايم تابستون زوري بريم مهموني خدا :khaneh:
[/]

معصومه جان;708511 نوشت:
در ضمن ما خودمون از 9 سالگي هم روزه گرفتيم هم نماز خونديم ولي بر خلاف گفته شما نه تنها دين زده نشديم بلكه دلبستگيمون بيشتر هم شده

سلام مادرگرامی
منم خواهرم امسال اولین سالشه که روزه میگیره و9سالشه.برخلاف دخترشمااصلادوست نداره روزه بگیره درواقع مقصرمابودیم که ازقبل دراین مواردباهاش حرف نزدیموامادش نکرده بودیم.:Ghamgin:
روزاول همش مراقبش بودیم چیزی نخوره که متاسفانه جلومون یک شکلات برداشتولج کردوخورد.
اماروزای دیگه روهمشومیگیره.امروزهم سوال کردم فهمییدم که بایدهم یک روزقضاشوبایدبگیره وهم 60فقیروغذادادیا60روزروزه گرفت(که تاخودش فهمیدگفت من 60روزروزه نمیگیرم وغذابدید:Nishkhand:)
برای تشویق کردنش برای روزه گرفتن چون علاقه شدیدبه سک سک داره مادرم گفته هرروزبرات یک سک سک میگیرم(خداشانس بده روزه میگیره بهش کادومیدن اونوقت من:khaneh:)
اینکه بعضی ازکاربران گفتن نبایدروزه بگیره به نظرم اشتباهه چون اسلام نگفته نگیرن ودرمواردی که گفتن روزه گرفته نشه دلایلو خصوصیات گفته شده نه اینکه چون 9سالشه نگیره!!!!!!!!!!
بعضی ازکاربران گفتن حتماتوان بدنیش کمه وگشنش میشه.مگه بااب خوردنودودونه بیسکوویت ادم سیرمیشه؟؟؟؟؟؟؟پس دلیل برضعف بدنی نیست.

بهشت را به بها دهند نه به بهانه
اگه اعتقاد داشته باشيم سختي كه مي كشيم باعث ميشه به خدا نزديك بشيم و دوستمون داشته باشه ديگه تحملش سخت نيست
بالاخره هر چقدر هم سختي بكشيم رفتني هستيم پس اون دنيا رو عشقه
چه فرصتي بهتر از اين روزهاي گرم و طولاني كه با روزه ميتونيم اونطرف و آباد كنيم انشاءالله

معصومه جان;708520 نوشت:
دختر من روزه گرفتن و خيلي دوست داره اگه بگم كله گنجشكي بگير انگار بهش توهين كردم و مطمئنم ناراحت ميشه
من يقين دارم اون واسه خوردنش يه توجيهي داره كه فكر مي كنه درسته . فقط اميدوارم زودتر متوجه اشتباهش بشه چون قصد ندارم به روش بيارم
طفلكي چيز خاصي نميخوره كه .در حد يه شكلات يا يه تيكه بيسگوييت ولي به هر حال روزه ش و باطل مي كنه

الهی :Nishkhand:

خب خدا رو شکر که دخترتون رو خوب میشناسین ایشالله که قضیه رو زود تر حل میکنین

من یادمه وقتی بچه بودم روزه گرفتم بعد دیدم خیلی تشنمه یه لیوان یواشکی آب خوردم که کسی ندیده :khaneh:

الان که بزرگ شدم اون لحظه یادم نرفته

اینا کارای بچگیه که هر ادمی ممکنه انجام بده :ok:

زهرا73;708528 نوشت:

بعضی ازکاربران گفتن حتماتوان بدنیش کمه وگشنش میشه.مگه بااب خوردنودودونه بیسکوویت ادم سیرمیشه؟؟؟؟؟؟؟پس دلیل برضعف بدنی نیست.

بچه 9 ساله سیر میشه.مگه معدش چقدره؟!

mohsen1990;708609 نوشت:
بچه 9 ساله سیر میشه.مگه معدش چقدره؟!

فقط 2دونه بیسکوییت میخوره اخه.مادرشم گفتن که چیززیادی نمیخوره که برای سیرشدن باشه

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]سلااااااااااااااااااااااااام

میگم 2 روز دیگه ماه رمضون تموم می شه... بیاید از این به بعد در مورد 10 سالگیش صحبت کنیم...:khandeh!:

شوخی کردم

پیشاپیش عیدتون مبارک[/]

معصومه جان;708511 نوشت:
اتفاقا برادر محترم توانايي رو من مادر و دخترم بهتر از دكتر تشخيص ميديم. من هميشه پيش دخترم هستم و بهتر از ميزان قدرت جسميش باخبرم نه دكتري كه يك لحظه اونو ميبينه
در ضمن اينقدر هم سرمون ميشه و شرع هم اجازه داده كه اگه توان نداشت روزه بهش واجب نيست و نبايد بگيره مسئله اينجاست كه اون ميتونه و اگر هم يواشكي گاهي خورده دليلش اين نيست كه داشته از حال مي رفته دلش خواسته و نتونسته از خوردنش بگذره
لطفا شما نظر خودتون رو به همه عموميت نديد

اگر شما بهتر از ازمایش میفهمید خوشا به سعادتتون
یادم میاد اولین سال همین مادر بنده مارو برد دکتر برای ازمایش
بنده هم سرحال بود !! ولی گفت کم خونی داری عزیز روزه بگیری خوب نیست !

توصیه میکنم نسل خودتون رو با دخترتون قیاس نکنید تینو تمام متخصصین خانواده گوش زد میکنن
موفق باشید انشاالله

ولی انصافا تو این گرما یک بچه 9 ساله عمرا بتونه تحمل کنه!
و عقل حکم میکنه که براش مضره!
شما بگین میتونه! ولی عقل میگه ی دختر 9 ساله ضعیفه !میخواد هر ژنتیکی باشه!
بسیاری از علما هم دخترای 9 ساله داشتنو میبردن ماه رمضون مسافرت حداقل تو زمستون ک روزه داری کمتره اون موقع بگیرن یکمم بزرگتر شن!
البته ناگفته نماند این به خودی خود رفع میشه!
دوران کودکیه.........
به سنی میرسه ک بفهمه نخوره خودش.......
ولی یک نکته! اون داره روزه رو به خاطر شما میگیره! شما میگی نه علاقه داره به خاطر خدا میگیره!
اون داره به خاطر شما میگیره! و قایمکی چیزی میخوره تا شما نبینید!
اگر به خاطر خدا میگرفت نمیخورد چیزی....و از دختر 9 ساله هم این تمییز دادن ها سخته.......

معصومه جان;707425 نوشت:
دختر 9ساله اي دارم كه براي اولين بار روزه ميگيره يعني امسال بهش واجب شده

سلام
پیشنهاد می کنم دو سه سال اگر اقوام(مثل پدر مادر) در شهر دیگر دارید 8_9 روز از ماه رمضان دخترتون رو بفرستید پیش آنها
هم فعلا کمتر بهش فشار میاد، هم در ذهنش میمونه که مثلا از دو سه سال دیگه باید تمام روزه هاشو کامل بگیره و تاثیر روانی داره

سلام
من که احساس میکنم نیاز هست کمک کنید بهشتی بشه

یعنی کاری کنید از حالا روزه هاش رو بشه
اما راههایی برای فرار از روزه هم هست
مثلا مسافرت هر روزه به خارج از شهر و افطار کردن روزه اون دختر
اما چون براتون مشکل هست چند روزی خیلی باهاش صمیمی بشید و همراهیش کنید تا بدونه باید تا غروب صبر کنه تنهاش نزارید آبجی منم بچه که بودم مادرم میگفت بیا پیش خودم تو اتاق بشین تا کمتر احساس گشنگی کنی!!!
شاید میترسید منم برم سراغ یخچال ...

معصومه جان;707425 نوشت:
دلم به حالش مي سوزه اون بچه ست نميدونم چند روز خورده ولي چطور بعدا اين همه كفاره رو متحمل بشه در حالي كه كل روز گرسنگي و تشنگي رو تحمل ميكنه فقط با خوردن يك ليوان آب يا دو تا دونه بيسگوييت روزه ش باطل ميشه وبعد بايد واسه هر روزش 60 روز روزه بگيره

سلام

منم وقتی صحبتهای شما رو خوندم واقعا دلم برای اون طفل معصوم سوخت. :Ghamgin:

کدام دختر 9 ساله ای در این سن این توانایی رو داره که روزهای به این بلندی رو روزه بگیره. اگر روزها کوتاه هم بود شما نباید اجازه میدادید هر روز روزه بگیره چون برای سلامت جسمانیش ضرر داره و این روزه ها رو مجددا باید قضا کنه. .. البته درصورتیکه توانایی قضاش رو داشته باشه و مشکلی براش پیش نیاد.

نکته بعدی اینکه شما با اینکار خودتون بچه رو از روزه و دینداری بیزار میکنید. جای تاسف داره واقعا... آدم افراد بسیار مذهبی رو میبینه که تعصباتی اینچنینی دارند و وقتی هم بهشون گفته میشه زیر بار نمیرند.

ضمنا لازم نیست حتما 60 روز روزه بگیره. اگر توانایی داشته و افطار کرده شما میتونید کفاره اطعام 60 فقیر رو براش بپردازید

معصومه جان;708504 نوشت:
اما اينكه چرا روزه ش رو پنهاني مي خوره و اصلا هم عذاب وجدان نداره و موقع افطار خيلي هم خوشحاله برام عجيبه . خودش با تأسف از بعضي از دوستاش كه روزه نمي گيرن حرف مي زنه و ميگه خيلي اشتباه مي كنن نميگيرن جالبه كه الان همش دعا مي كنه عيد فطر شنبه باشه تا بتونه يه روز بيشتر روزه بگيره

اگر روزه اش رو میخوره در هر سنی که باشه نباید به روش بیارید. برعکس باید تشویقش کنید در کنارش هم بهش گوشزد کنید که تو چون تازه بهت واجب شده اگر میبنی سختت هست میتونی روزت رو بخوری.

شما هم اگر فکر میکنید بهش واجبه و تواناییش رو داره اما روزش رومیخوره میتونید گاهی از شهر ببریدش بیرون و به بهانه اینکه الان کوچکی و سختت هست روزش رو افطار کنه. اینطوری بچه میفهمه که دین برای هر مشکلی راه حلی داره و زمینه بیزاری از دین براش فراهم نمیشه. حالا هم که دیگه ماه رمضون به آخرش رسیده بقول دوستان برای 10 سالگیش...

سلام دوستان یه چیزی میگم میدونم خیلیها ازم ناراحت میشن اما گفته باشم بهتره
اقایونی که در این تایپیک کاسه داغتر از آش نه نه نه ببخشید دایه مهربونتر از مادر شدید

بدونید که این طرز تفکر شما در مورد کوچکی بچه 9 ساله و عدم توانایی اون در روزه گرفتن اشتباهه

میگید نه؟ بله از نظر عقلی و در مقایسه با یه پسر بله شما درست میگید
اما خداوند ارحم الراحمین هم با توجه به یه سری اطلاعاتی که بیشتر از ما داره!!!
اومده سن تکلیف شرعی خانمها رو در 9 سالگی گذاشته اونوقت شماها ....
شماها ادعا دارید گناه داره؟ نمیتونه؟ دختر 9 ساله حتی در همین سن میتونه ازدواج کنه بچه بیاره و مادر بشه
این که نمیشه الآنه فکر کوتاه مردم هست میتونه اما ما اجازه نمیدیم چون
1- فقر مادی داریم میگیم باشه بعد
2- فقر فرهنگی داریم میگیم باشه بعد
3- همسر مناسب هم براش پیدا نمیشه!!! مثلا دختر 9 ساله باید حدودا با یه پسر 15-16 ساله نهایتش دیگه ازدواج کنه هنوز طرف تازه به سن تکلیف رسیده خونه! ماشین! و... رو در ذهن میاریم خب در ازهان ما جور نمیشه اما از لحاظ جسمی میتونن
بگذریم
من میخواستم بگم اصلا اقایون در مورد این موضوع نظر ندید بهتره نظرتون هم تا بحال محترم اما دارید کم کم در دین خلل ایجاد میکنید

معصومه جان;707425 نوشت:
سلام مشكلي برام پيش اومده كه خواهش مي كنم از كارشناسان زودتر جوابم رو بدن
دختر 9ساله اي دارم كه براي اولين بار روزه ميگيره يعني امسال بهش واجب شده البته پارسال هم با اصرار و اشتياقي كه خودش داشت ده روز از ماه رمضان را روزه گرفت
امسال احساس مي كنم كه براش سخته ولي به هر حال واجبه و مي گيره
مشكل اينجاست كه يكي دو بار بهش شك كردم وقتي ديدم چيزي از يخچال كم شده بهش مشكوك شدم يك خواهر 14 ساله هم داره اما مطمئن بودم كار اون نيست ازش سؤال كردم و عواقب روزه خواري و كفاره اي رو كه گردنش مياد گوشزد كردم. جوابي كه به من داد اين بود:« مامان مگه من ديوونه م 60 روز روزه گردن خودم بيارم» با اين جوابش يه كم خيالم راحت شد هر چند معماي خورده شدن خوراكي ها هنوز تو ذهنم بود. تا اينكه ديروز خواهرم گفت دخترم رو در حال مخفيانه خوردن ديده و البته به روش نياورده. حالا يقين دارم كه گاهي مخفيانه مي خوره و خيلي از اين موضوع ناراحتم.
به من ميگن بايد به روش نياري چون از اشتباه بودن كارش و عواقب گناهش مطلعه و خودش عذاب وجدان مي گيره و بالاخره پشيمون ميشه و جبران مي كنه ولي اگه به روش بياري قبح كارش از بين ميره و ممكنه از اشتباهش برنگرده.
حالا من موندم چي كار كنم دلم به حالش مي سوزه اون بچه ست نميدونم چند روز خورده ولي چطور بعدا اين همه كفاره رو متحمل بشه در حالي كه كل روز گرسنگي و تشنگي رو تحمل ميكنه فقط با خوردن يك ليوان آب يا دو تا دونه بيسگوييت روزه ش باطل ميشه وبعد بايد واسه هر روزش 60 روز روزه بگيره
حالا از شما كارشناس محترم ميخوام كمكم كنيد من چه رفتاري با دخترم داشته باشم. يادآوري مي كنم كه از مبطلات روزه آگاهه.
ممنون منتظرم لطفا زود جوابم روبديد.

سلام
الان که گذشت ان شاالله فردا عید فطره
به نظر من ان شاالله از سال بعد هر روز این مساله رو که روزه گرفتن واجبه و چه فواید مادی و معنوی ای داره و اینکه روزه خواری چه گناه بزرگیه رو بهش گوشزد کنید.الانم بچه است شاید زیاد براش بزرگ نشده
دائما تشویقش کنید به نماز و روزه و واجبات من فکر میکنم باید براش تکرار بشه اینجوری نباشه که چند بار بگیم و بس از ثواب و فضیلت و اینکه خدا بیشتر دوستش داره و این چیزا مدام براش بگید

من هم اعتراض خودم رو نسبت به نظراتی که برخی از کاربرا میدادن که بچه است و این حرفا آخی و الهی و اینا اعلام میکنم:Moteajeb!::ok: :Nishkhand:
احکام اینقدرا هم کشک نیستن که به همین راحتی ازشون بگذرید
ان شاالله دخترای خودتون که به سن نه سالگی رسیدن این ظلم رو بهشون نکنید هم برای دنیاشون هم برای آخرتشون جوری تربیتشون کنید که به احکام خدا پایبند باشن در غیر این صورت بهش ظلم کردید
آدم (آدم های معمولی نه افراد پرهیزکاری که روز به روز ایمانشون بیشتر میشه) هر چی بزرگتر میشه و سن بالا میره گناهاش بیشتر میشه و هیچ وقت نمیتونه اون ارتباطی که تو بچگی با خدا داشته رو دوباره تجربه کنه
و خیلی وقت ها یادآوری اون روزای بچگی آدم رو یه جاهایی نجات میده.

عید همگی پیشاپیش مبارک
یا علی

نشاط;708282 نوشت:
تذکر مستقیم و توبیخ نسبت به دخترتان اصلا صحیح نبوده،باید شما به طور غیر مستقیم می گفتید،من دخترم را می شناسم او خیلی با تقوی است و چنین کاری را هم نمی کند

سلام.
گفتن این حرف در حالی که فرضا میدانیم او روزه خواری کرده ، دروغ نیست؟؟

عاشق امام خامنه ای;709348 نوشت:
من هم اعتراض خودم رو نسبت به نظراتی که برخی از کاربرا میدادن که بچه است و این حرفا آخی و الهی و اینا اعلام میکنم احکام اینقدرا هم کشک نیستن که به همین راحتی ازشون بگذرید
سلام. بله. دختر من هم از سال سوم دبستان روزه میگیره. امسال کلاس چهارمه ، سال دومشه که روزه میگیره. دندانپزشکی که رفتیم ، به دکتر می گفتم روزه دخترم خراب نمیشه با کارای دندنانپزشکی؟ میگفت: روزه؟ این هنوز بچه است...مادرش میگه: می بینی؟ دکتر هم میگه این هنوز بچه است... می گویم: خانم! مگه دست منه؟ مگه من گفتم روزه بگیره؟ دست خداست. خدا گفته بگیره. هیچ دکتری هم نمی تونه روی حرف خدا حرف بزنه ( حساب بیماری ها و استثنائات جداست).

شهره22;709299 نوشت:
سلام دوستان یه چیزی میگم میدونم خیلیها ازم ناراحت میشن اما گفته باشم بهتره
اقایونی که در این تایپیک کاسه داغتر از آش نه نه نه ببخشید دایه مهربونتر از مادر شدید

بدونید که این طرز تفکر شما در مورد کوچکی بچه 9 ساله و عدم توانایی اون در روزه گرفتن اشتباهه

میگید نه؟ بله از نظر عقلی و در مقایسه با یه پسر بله شما درست میگید
اما خداوند ارحم الراحمین هم با توجه به یه سری اطلاعاتی که بیشتر از ما داره!!!
اومده سن تکلیف شرعی خانمها رو در 9 سالگی گذاشته اونوقت شماها ....
شماها ادعا دارید گناه داره؟ نمیتونه؟ دختر 9 ساله حتی در همین سن میتونه ازدواج کنه بچه بیاره و مادر بشه
این که نمیشه الآنه فکر کوتاه مردم هست میتونه اما ما اجازه نمیدیم چون
1- فقر مادی داریم میگیم باشه بعد
2- فقر فرهنگی داریم میگیم باشه بعد
3- همسر مناسب هم براش پیدا نمیشه!!! مثلا دختر 9 ساله باید حدودا با یه پسر 15-16 ساله نهایتش دیگه ازدواج کنه هنوز طرف تازه به سن تکلیف رسیده خونه! ماشین! و... رو در ذهن میاریم خب در ازهان ما جور نمیشه اما از لحاظ جسمی میتونن
بگذریم
من میخواستم بگم اصلا اقایون در مورد این موضوع نظر ندید بهتره نظرتون هم تا بحال محترم اما دارید کم کم در دین خلل ایجاد میکنید

سلام علیکم

بله دستور خداست ولی اگر بخواهید به همه دستورات خدا اینطوری عمل کنید که فقط اصل حکم را ببینید و شرایط و استئناءات رو در نظر نگیرید که فاتحه همه چیز رو باید بخوانید.

دستورات خدا برای همه انسانها در همه شرایط هست. شرایط اقلیمی در سن بلوغ افراد تاثیر بسزایی داره. یعنی دختری که در عربستان بالغ میشه با دختری که در ایران بالغ میشه سن بلوغشان یکی نیست.

در عربستان دختران زودتر بالغ میشن و توانایی بچه دار شدن هم دارند اما در ایران اگر یک دختر 9 ساله ازدواج کنه فورا نمیتونه بچه دار بشه چون بلوغش کامل نشده .

سن بلوغ، یک سال خاص نیست که تا فرد در همین سال پا گذاشت فورا بالغ بشه. 9 سالگی شروع بلوغ دختران هست. تا تغییرات جسمی و جنسی بطور کامل در فرد ایجاد بشه چند سال طول میکشه.

فردی از نظر جسمی روزه براش ضرر نداره که بلوغ جسمانیش بطور کامل اتفاق افتاده باشه.
یعنی از نظر قدی هم قد یک انسان بالغ شده باشه.

ضمنا یکی از شرایط ازدواج همان بلوغ فکری و عقلی هست. اگر فرد به بلوغ جسمی رسیده باشه اما به بلوغ فکری نرسیده باشه این ظلمه در حقش که مجبور به ازدواجش کنند.

خدا به انسانها عقل داده تا خودشون شرایطشون را بسنجند و به احکامش عمل کنند، پس لطفا با تعصبات بیجا مردم را از دین خدا دور نکنید.

همین احکامی که میفرمایید آقایون بهتره دربارش نظر ندن رو چند تا فقیه که مرد هستند نوشته اند واستثناءات را هم در نظر گرفتند...

این با خود اشخاص هست که تشخیص دهند چقدر توانایی دارند. مادر نباید به بچه چنین امر کند که تو حتما باید همه روزهای بلند ماه رمضان رو روزه بگیری. باید حکم را تمام و کمال در اختیار فرزندش قرار بده و بهش این را یاداوری کند که اگر برات مشکل هست میتوانی افطار کنی و بعدا قضاش رو بگیری.

بعضی بچه ها هستند اگر یک روز هم بهشون غذا ندی صداشون در نمیاد. این دلیل نمیشه که برای جسمشون هم ضرر نداشته باشه..

سلام داداش

من نخونده جوابتون رو میدم متن شما رو نمیخونم چون اصل موضوع شما باطل هست قرار شد آقایون و پسرا نظر ندید!!!!

با سلام‌ و تحیت
از اینکه توجه عمیقی به مسائل دارید تقدیر و تشکر داریم.
در مباحث تربییت دینی یک اصلی است بنام تغافل(چشم پوشی)در این شرایط برای اینکه بتوانیم به فرد کمک کنیم تا مواظب رفتارش باشد و جنبه اصلاحی هم داشتع باشد،از این اصل استفاده می کنیم،در حقیقت یک نوعی چشم پوشی خاصی است و دروغ نیست،در تذکر غیر مستقیم هم،چه بسا شخص متوجه بشود که ما موضوع را فهمیده ایم،اما همین روند تغافل او را اصلاح میکند.(در روایات هم به اصل تغافل اشاره شده است).
در این روش ما موضوع را کتمان نمی کنیم و الفاظ دروغ به کار نمی بریم بلکه روشی وبرخوردی را اتخاذ می کنیم که شخص تربیت شود،از این لحاظ دروغ نیست.

معصومه جان;707425 نوشت:
چگونگی رفتار با روزه خواری مخفيانه دختر 9 ساله ام
درسته دخترا از 9 سالگی باید روزه بگیرند اما بنظر من تا 15 سالگی هم نگیرند خدا می بخشه...این حکم فک کنم اشتباهی بجا 15 ...9 شده اشتباه چاپی بوده:khandeh!: بهر حال خدا می بخشه دیگه یه دختر بچه ناز نازی کوچولو رو بخاطر روزه خواری عذاب نمی کنه بی شک....حتما حکمت روزه داری دختر 9 ساله رو ما نمی فهمیم وگرنه اگه نگیره هم من شک ندارم عذاب نمی بینه:ok:

نشاط;709754 نوشت:
از اینکه توجه عمیقی به مسائل دارید تقدیر و تشکر داریم.
در مباحث تربییت دینی یک اصلی است بنام تغافل(چشم پوشی)در این شرایط برای اینکه بتوانیم به فرد کمک کنیم تا مواظب رفتارش باشد و جنبه اصلاحی هم داشتع باشد،از این اصل استفاده می کنیم،در حقیقت یک نوعی چشم پوشی خاصی است و دروغ نیست،در تذکر غیر مستقیم هم،چه بسا شخص متوجه بشود که ما موضوع را فهمیده ایم،اما همین روند تغافل او را اصلاح میکند.(در روایات هم به اصل تغافل اشاره شده است).
در این روش ما موضوع را کتمان نمی کنیم و الفاظ دروغ به کار نمی بریم بلکه روشی وبرخوردی را اتخاذ می کنیم که شخص تربیت شود،از این لحاظ دروغ نیست.

سلام استاد گرامی

عرض ادب
بحث تغافل رو بله برای پدر و مادر درست مثال زدید که بهتره رعایت کنند:Ghamgin:

اما شما یه اصلی رو اشاره نکردید
و اینکه فعلا مادر فرزند اشاره کردند :
دخترشون روزش رو افطار میکنه و با توجه به اینکه 9 سال ایشون کامل هست و علم به عواقب روزه خواری و .... دارند
مجدد اقدام میکنن حکمش رو نفرمودید که میدونید باید بصورت کفاره جمع باشه:Sokhan:

و در نهایت مشکلی که من با اقایون این سایت دارم در این تایپیک اینه که شما هم بر اون صحه گذاشتید:
دختر ها در 9 سالگی به سن تکلیف میرسن و تمام!
دختر خانم قصه ما سلامت روحی و جسمی داره تمام!
و قانونا و شرعا باید در ماه رمضان گذشته 30 تا روزه میشده!
این که دارن دین رو و سن تکلیف رو و نظر مراجع رو به سُخره میگیرن رو جواب ندادید
من توقع داشتم اضافات سایت توسط مدیر حذف بشه!
و جواب محکمی برای مسائل شرعی بدید و دست اخر توصیه اخلاقی بفرمائید

که بله اصل تغافل هم در اسلام هست

نه اینکه اصل تغافل رو ابتدای امر بگید و بقیه امورات رو قربانی کنید
منتظرم استاد

با سلام خدمت شما کاربر کوشا و فعال
از توجه خاصتان ممنون و متشکرم
شما اگر موضوع را از اول دوباره بررسی کنید،ایشان سال گذشته به سن تکلیف نرسیده بود،امسال مکلف بوده، و مادره به خوردنش شک کرده آن هم به صورت موردی بوده،نه اینکه کار دختره دروغ و پنهان کاری است،و خود مادره معترف است که دخترش مودب و مهربان و حرف گوش کن هست،حالا اگر خطایی کرده تشکیل دادگاه و قضاوت در چنین موردی که احتمالا واقعا مضطر بوده
(افطار کرده،یا از سوی جهل به حکم الهی بوده،در این موارد برخی از مراجع فقط قضا را جایز دانسته اند،یا باضرورت و عدم توانایی بوده که باز فقط قضا دارد، و یا با عمد باشد که خوب قضا و کفاره اش را بعدا خودش مساله اش را متوجه خواهد شد ،و یا می توان در یک موقعیت دیگری توضیح داد تا بتواند با آرامش انجام دهد،((در کفاره هم گفته اند اگر کسی نداشت می تواند استغفار کند و قضای آن را انجام دهید))ترساندن و سخت گیری هایی ایچنینی از سوی مادر ، فعلا مصلحت نیست،هر چند زمینه سازی شناخت احکام الهی واجب است )
و چنین کاری را مرتکب شده، از سوی مادر جایز نیست،
تکلیف الهی بر عهده مکلف است و جزای آن با خداست،

آنچه وظیفه مادر هست تربیت و تذکر هست
(آن هم با شرایط خاص خودش که به طوری که خاصیت اصلاح داشته باشد نه تخریب و افساد) و کمک به انجام فرامین الهی،در لابلای بحث مشخص شد که این خانواده یک خانواده دیندار و متشرعی هست و نسبت به مسائل و تکیف الهی حساس و دقیق می باشد،فذا عزیز و بزرگوار چیزی از دستور الهی . تکلیف الهی به سخره گرفته نشده است،هر چند قبول دارم برخی از دوستان به خاطر برداشت شخصی نطریاتی را دادند که خیلی مناسب نبود،(البته با قصد غرض خاصی هم نبود،به نظر می رسید از سوی جهل بود ) ولی در ادامه مباحث ما موضوع را بررسی و توضیحات کامل و مطابق شرع را بیان کردیم.
ولی باز اگر مسئله ای که موضوع تکلیف الهی را سست و این جایگاه را ضعیف کند،بله اشتباه است و نیاز به تذکر دارد.

nothing;709758 نوشت:
درسته دخترا از 9 سالگی باید روزه بگیرند اما بنظر من تا 15 سالگی هم نگیرند خدا می بخشه...این حکم فک کنم اشتباهی بجا 15 ...9 شده اشتباه چاپی بوده بهر حال خدا می بخشه دیگه یه دختر بچه ناز نازی کوچولو رو بخاطر روزه خواری عذاب نمی کنه بی شک....حتما حکمت روزه داری دختر 9 ساله رو ما نمی فهمیم وگرنه اگه نگیره هم من شک ندارم عذاب نمی بینه

سلام گرامی من رساله شما رو در قم نیافتم شما رسالتون در شهتون توزیع میشه؟

احیانا برا خودتون مجوزی صادر نکردید برای روزه؟ صداق مهریه ازدواج و ....
من نظرم اینه تا خلع ید نشدید در مسند حکومتی یه نظری هم در مورد ازدواج مدرک تحصیلی و احیانا تکامل نسلتون داشته باشید :read:

شهره22;709810 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
درسته دخترا از 9 سالگی باید روزه بگیرند اما بنظر من تا 15 سالگی هم نگیرند خدا می بخشه...این حکم فک کنم اشتباهی بجا 15 ...9 شده اشتباه چاپی بوده بهر حال خدا می بخشه دیگه یه دختر بچه ناز نازی کوچولو رو بخاطر روزه خواری عذاب نمی کنه بی شک....حتما حکمت روزه داری دختر 9 ساله رو ما نمی فهمیم وگرنه اگه نگیره هم من شک ندارم عذاب نمی بینه

دوستان عزیزم توجه داشته باشند،که در حکم الهی تصرف نکنند و نسبت به دستورات و فرامین الهی حساس باشیم، چرا که در مقابل هر حرف و حدیثی را که بیان کنیم پاسخ گو هستیم.(برای دختران سن تکلیف اتمام 9 سال است نه 15 سالگی)
آنچه در رساله و حکم الهی هست بیان کنیم،و در مورد کار خدا و تکلیف الهی هم قضاوت صحیح نیست.
یقیننا خدا مهربان است،ولی اگر کسی بی مبالاتی کند و از دستور الهی سرپیچی کند خدا او را نمی بخشد،منتها اگر اهل توبه باشد و اهل عمل،خدا دست او را می گیرد،و می بخشد.

با سلام خدمت دوستان،یک مطلبی که نیاز به توضیح بود اشاره دقیق بکنم:
کیفیت محاسبه سن تکلیف دختران:
چون دختران در پایان 9 سال قمری به سن تکلیف می رسند و با توجه به تقاوت 11 روز سال قمری و شمسی ، این 9 سال قمری برابر است با 8 سال و 8 ماه و 28 روز از سال شمسی
و با توجه به موجود بودن 2 روز دیگر در سالهای کبیسه در این 9 سال ، پس تاریخ به تکلیف رسیدن دختران می شود: 8 سال و 9 ماه تمام از سال شمسی

با تشكر از همه دوستان عزيز
ممنون كه به موضوع توجه كرديد . از نظرات ارزشمندتون هم بهره مند شدم.
در جواب كاربراني كه با اصل روزه گرفتن دختر در 9سالگي مخالف بودن بايد عرض كنم در منابع ديني ما اين سن براي دختر به عنوان سن تكليف مقرر شده واينكه ما فلسفه اون رو نميدونيم دليل نميشه كه اصل قضيه رو انكار كنيم.يعني ما اصلا در جايگاهي نيستيم كه به خودمون اجازه بديم احكام الهي رو تحريف كنيم. تمام احكام و قوانين الهي طبق مصلحت و حكمت بوده و هر جا كه چيزي براي بدن مضر بوده حرام دانسته شده حتي روزه.
بله در مواردي استثنا دختر 9 ساله از روزه گرفتن معاف ميشه ولي نه در جايي كه توان داشته باشه و مشكل ديگه اي هم نداشته باشه.

به كاربراني كه معتقد بودن بايد پزشك تشخيص بده روزه واجبه يا نه بايد عرض كنم ما هميشه وقتي بچه رو دكتر مي بريم كه متوجه ضعفي و يا اشكالي در حال جسمي او شده باشيم پس مي بينيد كه تشخيص اوليه وضعيت بچه با مادره .واين مادره كه تشخيص ميده بچه نياز به برررسي يك متخصص داره يا نه.
دختر من هيچ مشكلي نداشت الحمدلله حالش از من هم خيلي بهتر بود حالا با چه توجيهي من بايد حكم خدا رو ناديده مي گرفتم؟!

خواهش مي كنم مواظب اظهار نظرهاتون باشيد ما در قبال هر حرفي كه مي زنيم روز قيامت مسؤوليم.از روي احساسات نظر نديم. اگه من الان دلم به حال بچه م بي دليل بسوزه و از روزه گرفتن و نماز خوندن منعش كنم دقيقا دوستي خاله خرسه رو براش به نمايش گذاشتم.همين بچه ،فرداي قيامت از من شاكي ميشه كه چرا اين ظلم رو در حقش كردم.
اگه الان اكثر جوونا در مقابل سختيهاي زندگي كم ميارن وتوان مبارزه با مشكلاتشون و ندارن دليلش همين دلسوزيهاي بيجا ي پدر مادراشون تو دوران بچگيشونه .به خاطر همين ميگم دوستي خاله خرسه. اگه اونا ميدونستند اين سختيهاي كوچيك واسه بچه هاشون لازمه تا ساخته بشن برا تحمل مشكلات بزرگتر در آينده ،هيچ وقت با بي تدبيري سد راهشون نمي شدن.

خاطرنشان ميكنم تمام دستورات الهي حكمتي درش هست حتما روزه هم واسه دختر 9ساله لازمه وگر نه واجب نمي شد.

موضوع قفل شده است