صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تشكر جوانان مجرد از رهبري به خاطر تذكر ايشان به والدين(اشكال جوانان به كارشناسان رسانه ها و.. ..)

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

تشكر جوانان مجرد از رهبري به خاطر تذكر ايشان به والدين(اشكال جوانان به كارشناسان رسانه ها و.. ..)

سلام بر همه شما بزرگواران
    به عنوان فردي كه با جوان ارتباط دارم بايد بگويم كه جوانان زيادي از والدين خود شاكي هستند چون با وجود امكانات متعارف آنها براي ازدواج ما سهل انگار اند يا سخت مي گيرند.
    قبول دارم ازدواج مشكلات مختلفي دارد و دولت، فرهنگيان، روحانيون، مردم و جوانان، خيّران بايد بسيج شوند تا اين مشكلات را برطرف كنند. اما در اين قسمت روي سخن ما با والديني است كه نسبت به ازدواج فرزندشان سخت مي گيرند
    چند روز قبل يكي از كاربران محترم مي گفت من به كارشناسان و روحانيون اشكال جدي دارم. چرا ايشان در رسانه هاي مختلف ( تلويزيون و مسجد و...) به پدران نسبت به تأخير ازدواج فرزندانشان هشدار نمي دهند و فقط ارتباط والدين و فرزندان را يك طرفه تفسير مي كنند و مي بينند.
    مي گويند اگر به والدين بي احترامي كنند خشم خداوند را براي خود خريده اند
    مي گويند كه حتي به والدين كافر بايد احترام بگذاريد
    و...
    ولي چرا به والدين هشدار نمي دهند كه اگر به خاطر سخت گيري بي جا و يا تجمل گرايي و چشم و هم چشمي و خساست و....شرايط ازدواج فرزندت را فراهم نياوري و او به گناه بيفتد و يا گرفتار فشارهاي عصبي و...شود مقصر و گناهكاريد و خدا و ائمه عليهم السلام را از خود رنجانده ايد؟
    ................

مقام معظم رهبري در سخنراني هاي متعددي به ازدواج آسان اشاره كرده اند و عملا فرزند ايشان ازدواج آساني داشت و خودشان هم با مهريه كم جوانان را به عقد هم در مي آورند
    در تاريخ 94/4/21 ايشان به طور مختصر به والدين تذكر دادند

در اين تاپيك جوانان ضمن تشكر از اين پدر معنوي به خاطر درك و همدلي با جوانان از ايشان در خواست دارند كه لطف كنند و بيشتر از اين به والدين تذكر دهند چرا كه اين شعر زبان حال بسياري از جوانان مجرد نسبت به والدين سخت گير است: دردم از ياراست و درمان نيز هم.
    ........................
    صحبتهای مقام معظم رهبری درباره ازدواج تاریخ 94/4/21:

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/...40421_5205.mpg

صجبت های دیگری از رهبر انقلاب درباره ازدواج و فقر:

دانلود

متن صحبت ها:
    ک مسئله‌ای که اخیراً مطرح کردند، مسئله‌ی ازدواج جوانها بود که خب، همه - پسر و دختر - مطمئنّاً علاقه‌مندند. من همین‌جا به توصیه‌ی این جوان عزیزی که از من خواستند به پدر و مادرها تذکّر بدهم، به پدرها و مادرها تذکّر میدهم؛ من خواهش میکنم و تقاضا میکنم از شماها که یک خرده امکانات ازدواج را آسان کنید. پدر و مادرها سخت‌گیری میکنند؛ هیچ سخت‌گیری لازم نیست. بله، یک مشکلات طبیعی وجود دارد - مسئله‌ی مسکن، مسئله‌ی شغل و از این مسائل - لکن «اِن یَکونوا فُقَرآءَ یُغنِهِمُ اللهُ مِن فَضلِه»؛ (۴) خب، این قرآن است. ممکن است جوان، الان هم امکانات مالی مناسبی نداشته باشد، امّا ان‌شاءالله بعد از ازدواج خدای متعال گشایش میدهد. ازدواج جوانها را متوقّف نکنند؛ من خواهش میکنم که پدرها و مادرها به این مسئله توجّه کنند.
    البتّه یکی از مسائل مهم این است که رسم خواستگاری رفتن و وساطت کردن برای ازدواج دخترها، متأسّفانه کمرنگ شده؛ این چیز لازمی است. افرادی هستند - سابقها همیشه معمول بود، حالا هم با کثرت نسل جوان در جامعه‌ی ما، باید این رواج داشته باشد - پسرهایی را می‌شناسند، به خانواده‌ی دختر معرّفی میکنند؛ دخترهایی را می‌شناسند، به خانواده‌ی پسر معرّفی میکنند؛ تسهیل میکنند و آماده‌سازی می کنند ازدواج را؛ این کارها را بکنند. هرچه که ما بتوانیم در جامعه مسئله‌ی مشکل جنسی جوانها را حل کنیم، این به نفع دنیا و آخرت جامعه‌ی ما است؛ به نفع دنیا و آخرت کشور ما است؛ بعد هم برای مسئله‌ی نسل که من رویش خیلی تکیه دارم [مهم است]. باز من همین‌جا هم به آقای وزیر محترم بهداشت عرض می کنم؛ گزارش هایی به من می رسد که آن خواسته‌ی شما که همان خواسته‌ی ما است، [یعنی] مسئله‌ی جلوگیری از منع باروری - که منع باروری یک سیاستی بود؛ بنا بر این گذاشته شد که از این سیاست جلوگیری بشود - درست انجام نمیگیرد؛ بعضی جاها همچنان در بر پاشنه‌ی قبل میگردد.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۴/۲۲ در ساعت ۰۰:۱۱
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 23

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    ولي چرا به والدين هشدار نمي دهند كه اگر به خاطر سخت گيري بي جا و يا تجمل گرايي و چشم و هم چشمي و خساست و....شرايط ازدواج فرزندت را فراهم نياوري و او به گناه بيفتد و يا گرفتار فشارهاي عصبي و...شود مقصر و گناهكاريد و خدا و ائمه عليهم السلام را از خود رنجانده ايد؟
    آيت الله اميني بخش مهمي از خطبه هاي نماز جمعه قم را اختصاص به ازدواج جوانان مي دادند ولي بيشتر به دولت تذكر مي دادند كه به جا هم بود

اشكالي كه به امام جمعه ها و روحانيون وارد است اين است كه چرا در اين زمينه كمتر صحبت مي كنند؟!!

ازدواج،موانع و راه حل ها

ازدواج، موانع و راه حل‏ها

من موافق هستم که پدر و مادرِ عروس و داماد در حد توانشان به اقتصاد این خانواده نوبنیاد کمک نمایند، اما در راه‌های غیرمفید، در تهیه مسکن، در تأمین سرمایه کسب و کار به این خانواده کمک کنند، سعی نمایند خانواده جدید بتواند روی پای خود بایستد، چرا پول را صرف اشیاء غیرضروری و تجملات و مراسم بیهوده کنید، ولی خانواده در آغاز زندگی با مشکلات اقتصادی مواجه باشند.
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۴/۲۲ در ساعت ۰۰:۲۴

5. صلوات ها 17

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

چند روز قبل يكي از كاربران محترم مي گفت من به كارشناسان و روحانيون اشكال جدي دارم. چرا ايشان در رسانه هاي مختلف ( تلويزيون و مسجد و...) به پدران نسبت به تأخير ازدواج فرزندانشان هشدار نمي دهند و فقط ارتباط والدين و فرزندان را يك طرفه تفسير مي كنند و مي بينند.
    مي گويند اگر به والدين بي احترامي كنند خشم خداوند را براي خود خريده اند
    مي گويند كه حتي به والدين كافر بايد احترام بگذاريد
    و...
    لينك همين تاپيك را مي توانيد براي برنامه هاي تلويزيون سمت خدا و سايت بزرگان دين بفرستيد

7. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

به عنوان يك مشاور از تذكر به جاي مقام معظم رهبري به والدين تشكر مي كنم
    و قطعا مي دانم كه اين سخن بسياري از جوانان است كه شرايط نسبي را براي ازدواج دارند ولي اسير تكلفات و سخت گيري هاي والدين هستند
    براي سلامتي اين رهبر عالي قدر
    صلوات بفرستيد

9. صلوات ها 18

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

تذکر رهبری خوب است البته لِمَن كاَنَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَ هُوَ شَهِيد
    واقعا ازدواج زودهنگام جوانان باعث میشه خیلی از معضلات اجتماعی رفع بشه.
    همه مردم و مسئولین باید تلاش کنند این فرهنگ غلط که در ازدواج جا افتاده ریشه کن بشه و به سمت ازدواج آسان حرکت کنیم.
    متاسفانه الآن در جامعه ما حلال سخت شده و حرام آسان!
    باید کاری کنیم که حرام سخت بشه و حلال آسان...
    فقط هم نباید بگیم مسئولین چرا رسیدگی نمی‌کنند!
    خود جوان‌ها هم باید یه تکونی به خودشون بدن و تابوشکنی کنند و خدای متعال هم ان‌شاءالله کمکشون می‌کنه.

11. صلوات ها 14

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

براي سلامتي اين رهبر عالي قدر
    صلوات بفرستيد

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

13. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

بخش چهارم: مناسب‌ترین سنین ازدواج و علل تأخیر و راه‌حل‌ها

.......................................
    هفتم: اسراف و تبذیر[1]
    یکی از موانع ازدواج، اسراف و تبذیرهایی است که در مجالس عقد و عروسی و مقدمات مربوط به آن می‌شود: از مهریه‌های سنگین با صدها سکه بهار آزادی یا املاک و مستغلات گران قیمت گرفته تا سفره‌های عقد پرخرج، انواع غذاها، تالارهای گران قیمت، دسته‌گل‌های متعدد، جهیزیه‌های سنگین، خریدهای سنگین طلا و زیور آلات، لباس‌های فاخر برای عروس و داماد و خویشان آن‌ها و خریدهای زاید دیگر، که باعث شده هزینه ازدواج بالا رود. ریشه همه این‌ها را می‌توان در چشم و هم‌چشمی و خودنمایی و تظاهر یافت و آتشی را برافروخته که پدران و مادران و دختران و پسران در آن می‌سوزند.
    دختران و پسرانی که این گونه مراسم را می‌بینند یا از آن‌ها مطلع می‌شوند و قدرت تأمین چنین هزینه‌های هنگفتی را ندارند چه کنند؟
    متأسفانه اکنون این اسراف و تبذیرها به صورت یک رقابت درآمده و سبب شده که سن ازدواج بالا رود و جوانانی که نیاز به ازدواج دارند و شدیداً تحت فشارند ناچارند بسوزند و بسازند یا به اعصاب خود، فشار آورند و به ضعف اعصاب مبتلا شوند و احیاناً به انحرافات جنسی کشیده شوند.
    نمی‌دانم به کجا می‌رویم و تا کی به این مسابقات و رقابت‌ها و چشم و هم‌چشمی‌ها ادامه خواهیم داد؟ مراسم ازدواج‌های ما نه با شرع و دین سازگار است و نه با عقل و تجدّد و روشنفکری. اسلام مردم را از مسابقه در ازدیاد مهر و اسراف و تبذیر در کارهای دیگر نهی می‌کند. سیره پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام سادگی بوده است. شما در کشورهای خارجی هم، چنین تشریفاتی را مشاهده نمی‌کنید، در کشورهای اروپایی نه مهریه‌ای در کار است و نه جهیزیه‌ای و دختران و پسران با کمال سادگی ازدواج می‌کنند.
    من خودم در یکی از سفرها از یک خانواده جوان انگلیسی دیدار داشتم و از نزدیک سادگی آن‌ها را مشاهده کردم.

ازدواج، یک نیاز طبیعی همانند آب و غذاست و تشریفات زاید و ولخرجی از لوازم آن نیست. کاش خیراندیشان و خردمندان جامعه، درصددِ حل این مشکل برمی‌آمدند. به نظر من قابل حل است، اما نیاز به همکاری همه اقشار مردم دارد. باید فرهنگ سادگی را در بین مردم ترویج کرد و از تجمل‌گرایی و اسراف و تبذیر شدیداً جلوگیری کرد. در راه مبارزه با این مشکل اجتماعی لازم است همه دست‌اندرکاران همکاری کنند:
    صدا و سیما،
    روزنامه‌ها و مجلات،
    گویندگان و نویسندگان،
    خطبا و منبری‌ها،
    ائمه جمعه
    باید کار را شروع کرد.

باید از طبقات بالا، ثروت‌مندان، دانشمندان و مسئولان شروع شود.
    آنان گرچه امکان برگزاری چنین مراسم سنگینی را دارند ولی باید برای جلوگیری از رقابت‌ها و چشم و هم‌چشمی‌ها و برای رضای خدا و به منظور رعایت حال افرادِ بی‌بضاعت و کم‌درآمد، که متأسفانه قشر وسیعی از ملت ما را تشکیل می‌دهند، از تجملات بپرهیزند، مهریه‌ها و جهیزیه‌ها را کم کنند و به حد معقولی برسانند و مراسم ازدواج را با سادگی برگزار نمایید.

دختران و پسرانِ جوان هم از این تجملات چشم بپوشند و در جوانی که بهترین سنین و مناسب‌ترین زمان‌هاست ازدواج کنند و در کانون گرم خانواده آرامش یابند.

معنای لغوی و شرعی اسراف و تبذیر[2]

اسراف و تبذیر در لغت

«اسراف» از نظر لغوی و واژه‌شناسی یعنی تجاوز از حدّ در هر کاری که انسان انجام می‌دهد؛ اگرچه این امر در مورد انفاق، مشهورتر است. این تعریفی است که لغت‌شناس بزرگ، راغب اصفهانی آورده است.[3]
    وی ذیل آیه «وَأَنَّ المُسْرِفِينَ هُمْ أَصْحابُ النّارِ» می‌نویسد:
    اسراف‌گران یعنی کسانی که در کارهای خود از حد تجاوز می‌کنند.[4]
    اما «تبذير»، یعنی هزینه کردن مال در آنچه سزاوار نیست در آن هزینه شود. راغب می‌نویسد:
    تبذیر یعنی پراکنده کردن و در اصل به معنای افکندن بذر است و این تعبیر برای هر کس که مال خود را ضایع کند، استعاره شده است.[5]
    به طور خلاصه می‌توان گفت: اسراف یعنی مصرف کردن مال بیش از آنچه سزاوار است و تبذیر یعنی هزینه کردن مال در آنچه سزاوار نیست.

حکم شرعی اسراف
    اسراف و تبذیر از نظر شرعی حرام است. در آیات قرآن و نیز در احادیث معصومین علیهم السلام به صراحت این حکم آمده است. نمونه‌هایی از آیات و روایات را نقل می‌کنیم:

آیات
    قرآن می‌فرماید:
    آنچه مرا به سوی آن دعوت می‌کنید، به ناچار نه در دنیا و نه در آخرت، شایسته خواندن نیست و در حقیقت، برگشت ما به سوی خداست و اسراف‌کنندگان همدمان آتش هستند.[6]
    در آیه دیگر می‌فرماید:
    بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید، به راستی که خداوند اسراف‌کنندگان را دوست ندارد.[7]
    در قران کریم حتی انسان‌ها را از بذل و بخشش اسراف‌گونه باز داشته و می‌فرماید:
    و حق خویشاوند را به او بده و مستمند و در راه مانده را [دستگیری کن] و ولخرجی و اسراف مکن. چون اسراف‌کاران، برادران شیطان‌ها هستند و شیطان همواره به پروردگارش، ناسپاس بوده است.[8]

احادیث
    درباره اسراف و تبذیر در احادیث، مطالب فراوانی آمده است؛ در این‌جا نمونه‌هایی از روایات را یادآور می‌شویم:
    امیرمؤمنان علی علیه السلام فرمود:
    هر کس ثروتی دارد مبادا آن را تباه کند، زیرا صرف کردن بی‌مورد آن، ریخت و پاش و اسراف است. این کار او را در نزد مردم بلندآوازه می‌کند، اما نزد خدا بی‌مقدار می‌سازد.[9]
    امام صادق علیه السلام فرمود:
    میانه‌روی، چیزی است که خداوند آن را دوست می‌دارد و اسراف، امری است که خداوند آن را مبغوض می‌دارد.[10]
    امام صادق علیه السلام به مردی فرمود:
    از خدا بترس، نه اسراف کن و نه بر خود، سخت‌گیر و میان این دو حالت، زندگی خویش را استوار دار، ولخرجی، از اسراف است و خدا فرموده است: «مال خويش به هيچ‏گونه ضايع مكن» و خداوند متعال بر میانه‌روی عذاب نمی‌کند.[11]

* امينى، ابراهيم، ازدواج، موانع و راه حل‏ها، 1جلد، بوستان كتاب (انتشارات دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم) - قم، چاپ: دوم، 1390

[1] تاريخ ايراد خطبه: 22/ 12/ 76
    [2] تاريخ ايراد خطبه: 27/ 9/ 88
    [3]. مفردات، ذيل ماده السرف:« السّرفُ تجاوز الحدِّ فى كلِّ فعلٍ يَفعلُه الانسانُ وَ إن كان ذلك فى الانفاق أشْهَر.»
    ابن منظور مى‏نويسد: اسراف، تجاوز نمودن از حد اعتدال است:« الاسرافُ مجاوزةُ الاعتدال( لسان العرب، ج 6، ص 243)
    [4]. مفردات:« أى متجاوزين الحد فى أمورهم». استاد علامه طباطبائى نيز بر اساس همين برداشت نوشته است:« الاسراف هو التعدى عن الاعتدال فى العمل».( الميزان، ج 4، ص 173)
    [5]. راغب اصفهانى، همان:« التبذير: التفريق و أصلُه القاءُ البذر و طَرحُه فاسْتُعيرَ لِكُلِّ مُضَيّعٍ لِماله»
    [6]. غافر، آيه 43:« لاجَرَمَ أَ نَّما تَدْعُونَنِى إِلَيْهِ لَيْسَ لَهُ دَعْوَةٌ فِى الدُّنْيا وَلا فِى الآخِرَةِ وَأَنَّ مَرَدَّنا إِلَى اللَّهِ وَأَنَّ المُسْرِفِينَ هُمْ أَصْحابُ النّارِ»
    [7]. اعراف، آيه 31:« كُلُوا وَاشْرَبُوا وَلا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ المُسْرِفِينَ»
    [8]. اسراء، آيات 26- 27:« وَآتِ ذَا القُرْبى‏ حَقَّهُ وَالْمِساكِينَ وَابْنَ السَّبِيلِ وَلاتُبَذِّرْ تَبْذِيراً* إِنَّ المُبَذِّرِينَ كانُوا إِخْوانَ الشَّياطِينِ وَكانَ الشَّيْطانُ لِرَبِّهِ كَفُوراً»
    [9]. بحار الأنوار، ج 78، ص 97:« مَن كانَ لَهُ مالٌ فَإيّاهُ و الفَساد، فَإنَّ اعطاءَك المالَ فى غير وَجْهِه تبذيرٌ وَ إسرافٌ وَ هُو يَرْفَعُ ذِكرَ صاحِبِه فى الناسِ وَ يَضَعُهُ عِند اللَّهِ»
    [10]. وسائل الشيعه، ج 21، ص 551:« إنّ القصد امرٌ يُحِبُّهُ اللَّهُ وَ إنَّ السرفَ امرٌ يبغضُهُ اللَّهُ»
    [11]. تفسير عياشى، ج 2، ص 311 و مستدرك الوسائل، ج 13، ص 51:
    « عن عامر بن جُذاعه قال دَخل على أبى عبداللَّه عليه السلام رجلٌ ... قال:
    اتّقِ اللَّهَ وَ لا تُسْرِفْ وَ لا تَقْتُرْ وَكُن بين ذلك قواماً إنّ التبذيرَ مِن الاسرافِ قال اللَّه تعالى« وَلاتُبَذِّرْ تَبْذِيراً» إنّ اللَّه تعالى لا يُعذِّبُ عَلَى الْقَصْدِ»

15. صلوات ها 12

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

خدا کنه این موارد در جامعه رواج پیدا کنه
    راسش من خیلی دوست دارم افراد فامیل بجای قهر و نیش و کنایه
    بیان دور هم جمع بشن و موجبات اشنایی جوانان فامیل رو هم فراهم بیارن

اما نمیدونم در این اوضاع چرا همه قهر کردند و ... ما که میدونیم نسل سوخته ایم نه ؟

17. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

نقل قول نوشته اصلی توسط بچه محله امام رضا نمایش پست ها
    فقط هم نباید بگیم مسئولین چرا رسیدگی نمی‌کنند!
    خود جوان‌ها هم باید یه تکونی به خودشون بدن و تابوشکنی کنند و خدای متعال هم ان‌شاءالله کمکشون می‌کنه.

بله واقعا همين است
    هر كدام از جوانان اين سايت مي توانند با ازدواج آسان و البته روشمند خود الگويي براي ديگران باشند
    از خودمان بايد شروع كنيم

19. صلوات ها 11

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151456

متأسفانه اکنون این اسراف و تبذیرها به صورت یک رقابت درآمده و سبب شده که سن ازدواج بالا رود
    و جوانانی که نیاز به ازدواج دارند و شدیداً تحت فشارند
    ناچارند بسوزند و بسازند
    یا به اعصاب خود، فشار آورند
    و به ضعف اعصاب مبتلا شوند
    و احیاناً به انحرافات جنسی کشیده شوند.

قابل توجه پدران و مادراني كه دوستي آنها به فرزندشان
    مصداق دوستي خاله خرسه است

..... مهر او كين است و كين او هست مهر

21. صلوات ها 9

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری