حکم ظنّ در اجزاء و افعال نماز

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم ظنّ در اجزاء و افعال نماز

[="Tahoma"]سلام
حکم گمان (احتمال بالای 50%) در اجزاء نماز چیست؟ لطفا تمام فروض آن (بعد از محل، حین محل، ظن به انجام آن جزء، ظن به عدم انجام آن و ...) را تنقیح فرمایید.
نظر آیات عظام خامنه‌ای، سیستانی، وحید، شبیری و مکارم را بیان کنید.
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

بچه محله امام رضا;706368 نوشت:
سلام
حکم گمان (احتمال بالای 50%) در اجزاء نماز چیست؟ لطفا تمام فروض آن (بعد از محل، حین محل، ظن به انجام آن جزء، ظن به عدم انجام آن و ...) را تنقیح فرمایید.
نظر آیات عظام خامنه‌ای، سیستانی، وحید، شبیری و مکارم را بیان کنید.

سلام علیکم

طبق نظر امام و رهبری:

در معتبر بودن ظنّ در افعال نماز اشكال است، و احتياط واجب آن است كه اگر گمان كند قرائت را آورده و در محلّ آن باشد قرائت را به قصد قربت به جا آورد، و اگر گمان كند ركوع را به جا آورده و محلّش باقى است ركوع را بياورد و نماز را نيز از سر بخواند، و اگر بعد از گذشتن محلّ ركوع گمان كند ركوع را نكرده نماز را تمام كند و اعاده نمايد.

طبق نظر آیت الله سیستانی ، آیت الله وحید خراسانی وآیت الله مکارم شیرازی:

حکم شک را دارد یعنی اگر در محل هستید اعتنا می کنید وتکرار می کنید؛و اگر از محل گذشته اید اعتنا نمی کنید.

پی نوشت:
1-نجاة العباد احکام نماز،حکم ظن در نماز،مساله2
2-رساله 16 مرجع احکام نماز،مساله1234

[="Tahoma"]

شفا;708219 نوشت:
طبق نظر امام و رهبری:

در معتبر بودن ظنّ در افعال نماز اشكال است، و احتياط واجب آن است كه اگر گمان كند قرائت را آورده و در محلّ آن باشد قرائت را به قصد قربت به جا آورد، و اگر گمان كند ركوع را به جا آورده و محلّش باقى است ركوع را بياورد و نماز را نيز از سر بخواند، و اگر بعد از گذشتن محلّ ركوع گمان كند ركوع را نكرده نماز را تمام كند و اعاده نمايد.

سلام علیکم
مطمئنید فتوای آقا اینجا دقیقا مثل امامه؟
آخه اینایی که تو دفتر آقا نشستن معمولا از تحریرالوسیله جواب میدن ولی اکثر اوقات فتوای آقا یه چیز دیگه‌اس!
من هر دفعه از اینا مساله‌ای پرسیدم فتوای امامو تحویلم دادن بعد که رفتم استفتاء کتبی کردم جوابش اومده می‌بینم فتوای آقا یه چیز دیگه بوده و با فتوای امام فرق داشته.

بچه محله امام رضا;708325 نوشت:

سلام علیکم
مطمئنید فتوای آقا اینجا دقیقا مثل امامه؟
آخه اینایی که تو دفتر آقا نشستن معمولا از تحریرالوسیله جواب میدن ولی اکثر اوقات فتوای آقا یه چیز دیگه‌اس!
من هر دفعه از اینا مساله‌ای پرسیدم فتوای امامو تحویلم دادن بعد که رفتم استفتاء کتبی کردم جوابش اومده می‌بینم فتوای آقا یه چیز دیگه بوده و با فتوای امام فرق داشته.

سلام علیکم

متن استفتاء رهبری در این زمینه:

س: منظور از ظن (گمان) در نماز چيست؟ حكم آن چه مى‌باشد؟ آيا كثيرالظن هم داريم؟ مثلاً اگر كسى گمان به انجام يك سجده دارد، حكمش چيست؟

ج) ظن همان احتمال راجح است؛ كه در مورد ركعات نماز حكم يقين را دارد و در افعال نماز چنانچه جزء مظنون، مثل قرائت باشد، بنابر احتياط واجب بايد آن را به قصد قربت مطلقه، انجام دهد و نمازش صحيح است؛ ولى اگر مثل ركوع باشد، بنابر احتياط بايد ركوع خود را به‌جا آورده و نماز را هم اعاده نمايد.

پی نوشت:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n18329&catid=49&lang=fa

[="Tahoma"]

شفا;709139 نوشت:

سلام علیکم

متن استفتاء رهبری در این زمینه:

س: منظور از ظن (گمان) در نماز چيست؟ حكم آن چه مى‌باشد؟ آيا كثيرالظن هم داريم؟ مثلاً اگر كسى گمان به انجام يك سجده دارد، حكمش چيست؟

ج) ظن همان احتمال راجح است؛ كه در مورد ركعات نماز حكم يقين را دارد و در افعال نماز چنانچه جزء مظنون، مثل قرائت باشد، بنابر احتياط واجب بايد آن را به قصد قربت مطلقه، انجام دهد و نمازش صحيح است؛ ولى اگر مثل ركوع باشد، بنابر احتياط بايد ركوع خود را به‌جا آورده و نماز را هم اعاده نمايد.

پی نوشت:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n18329&catid=49&lang=fa

سلام علیکم
در مثل رکوع ظن به انجام آن یا عدم انجام آن فرقی ندارد؟ در هر دو صورت باید رکوع را به جا بیاورد؟
تشهد و سلام هم مثل قرائت است؟ چون شنیده‌ام بعضی علما در مورد تشهد و سلام از این باب که نه ذکر محسوب می‌شود و نه دعا و نه قرآن حکم آن را مثل سایر اجزای نماز نمی‌دانند.

موضوع قفل شده است