جمع بندی تهاجم فرهنگی ؛ موفق یا شکست خورده؟!

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تهاجم فرهنگی ؛ موفق یا شکست خورده؟!

با سلام
من فکر میکنم دشمنان اسلام و تشیع در زمینه تهاجم فرهنگی و تخریب اعتقادات و باورهای مردم مخصوصا نسل جوان دارند موفق میشند و روز به روز نقش ایمان در زندگی مردم ما کم رنگ تر میشود.
وقتی به دور ور خودمون نگاه میکنیم کم و بیش میتونیم به این موضوع پی ببریم.
میخواستم بدونم شما با من موافقید یا من اشتباه میکنم؟!
و اگر درسته راه چاره چیه؟!
شاید یک روزی برسه که دیگه برای جبران دیر شده باشه و حسرت گذشته رو بخوریم .پس بهتره تا فرصت باقیست به فکر باشیم.
و من الله التوفیق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

میرزاا;705705 نوشت:
تهاجم فرهنگی ؛ موفق یا شکست خورده؟!

با سلام
عرض ادب و احترام

ببینید بزرگوار
بین تفکر الهی و تفکر غیر الهی تضاد همیشه بوده و هست و خواهد بود
از زمان حضرت ادم بوده و تا الان و من بعد هم خواهد بود
انسان مسلمان همیشه در حال مبارزه است
تهاجم و هجمه فرهنک ضد دینی همیشه بوده و است در زمان همه پیامبران و امامان
همه مسلمین در هر زمانی با این هجمه ها مواجهه بودند در همه زمانها

در عصر ما هم این همجه و تهاجم و شبیخون و ناتوفرهنکی و یا اصطاحات مختلفی که رهبری عزیز فرمودن هست

شکست دشمن دراین طرح و پیروزی ما و یا عکس این مساله بستگی به کار و تلاش مسلمین دارد
اگر ما به وظیفه خود درست عمل نماییم
منظور از ما به معنای واقعی کلمه ما یعنی همه مسلمین یعنی همه از فرد معمولی گرفته تا عالی ترین مقام مسئول در کشورها

ابتدا خودمان به مبانی معرفت دینی اشنا باشیم
و سپس تبلیغ دین و فرهنک اسلامی در جوامع بکنیم
و امر به معروف ونهی از منکر نماییم
قطعا دشمن نخواهد توانست به فرهنک اسلامی ضربه بزند

قطعا دشمن نخواهد توانست غلبه فرهنکی نماید
قطعا دشمن نخواهد توانست فرهنک خود را در کشورهای مسلمان پیاده نماید

ولی اکر ما کار ننماییم
بی توجه به فرهنک اسلامی خود باشیم
نهر از منکر ننماییم
امر به معروف ننمایم
خب مشخص است تهاجم فرهنگی به ثمر خواهد نشست
و پس از مدتی چشم خود راباز خواهیم کرد خود را غوطه ور در فرهنک غربی خواهیم یافت
یعنی از خوردن و اشامیدن و خانه و لباس و غذا و شهر و........همه غربی خواهد شد

نتیجه این که
اگر ما در تبلیغ فرهنک اسلامی و مبانی دینی اسلام تلاش نماییم تهاجم فرهنکی نخواهد توانست موفق شود
ولی اکر ما کار ننماییم و یا کم کار نماییم
قطعا تهاجم فرهنکی موفق خواهد بود

محراب;706911 نوشت:
[=arial]

با سلام
عرض ادب و احترام

ببینید بزرگوار
بین تفکر الهی و تفکر غیر الهی تضاد همیشه بوده و هست و خواهد بود

در عصر ما هم این همجه و تهاجم و شبیخون و ناتوفرهنکی و یا اصطاحات مختلفی که رهبری عزیز فرمودن هست

شکست دشمن دراین طرح و پیروزی ما و یا عکس این مساله بستگی به کار و تلاش مسلمین دارد
منظور از ما به معنای واقعی کلمه ما یعنی همه مسلمین یعنی همه از فرد معمولی گرفته تا عالی ترین مقام مسئول در کشورها

ابتدا خودمان به مبانی معرفت دینی اشنا باشیم

قطعا دشمن نخواهد توانست غلبه فرهنکی نماید

ولی اکر ما کار ننماییم
بی توجه به فرهنک اسلامی خود باشیم
نهر از منکر ننماییم
امر به معروف ننمایم
خب مشخص است تهاجم فرهنگی به ثمر خواهد نشست
و پس از مدتی چشم خود راباز خواهیم کرد خود را غوطه ور در فرهنک غربی خواهیم یافت
یعنی از خوردن و اشامیدن و خانه و لباس و غذا و شهر و........همه غربی خواهد شد

نتیجه این که
اگر ما در تبلیغ فرهنک اسلامی و مبانی دینی اسلام تلاش نماییم تهاجم فرهنکی نخواهد توانست موفق شود

سلام
همانطور که شما گفتید همیشه میان تفکر الهی و غیر الهی تفاوت وجود داشته و دارد و دشمنان در تمام دوره ها به دنبال تخریب دین بوده اند ولی با توجه به پیشرفت تکنولوژی در قرن ما امکان انتقال حجم انبوهی از اطلاعات در مدت زمان کوتاهی فراهمه و همچنین درجه اثر تبلیغات.
همانطور که گفتید با ترویج فرهنگ اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر میتونیم پیشگیری کنیم اما به نظر من در هیچ کدام از موارد ذکر شده ما موفق نبودیم یا موفقیت چشم گیری نداشتیم. متاسفانه دید جامعه نسبت به امر به معروف و نهی از منکر عوض شده و دید مثبتی جوانان نسبت به این روش ندارند البته این هم به خاطر بعضی اشتباهات و کم توجهی ها پیش آمده است و همچنین در رابطه با فرهنگ ناب اسلام بازم به نظر من بیشتر توجه ما روی ظاهر دینه و کم تر به بعد درونی دین توجه میکنیم که وضعیت خوبی برای مقابله با تهاجم همه جانبه دشمنان نیست.
و من الله التوفیق

میرزاا;705705 نوشت:
با سلام
من فکر میکنم دشمنان اسلام و تشیع در زمینه تهاجم فرهنگی و تخریب اعتقادات و باورهای مردم مخصوصا نسل جوان دارند موفق میشند و روز به روز نقش ایمان در زندگی مردم ما کم رنگ تر میشود

محراب;706911 نوشت:
نتیجه این که

سلام
خب جناب محراب عزیز ، موضوع همینه که ما خیلی بد عمل کردیم. نمیگم هیچ کاری نکردیم ، اما کارهای ما هم کم بوده و هم بد بوده (اکثراً)
نکاتی عرض میکنم که به نظرم بزرگترین مشکلات ما هستن. البته خطاب به شما نیست ، بلکه منظورم کلیت ساختار کشورمون هست

1 - توی پوستهء دین گیر کردیم. اگر یه خانمی دوست پسر داشته باشه بهش میگیم غیرمذهبی ولی اگر چادری و مسجدی باشه اما مدام غیبت کنه بهش میگیم مذهبی
در حالیکه گناه غیبت از رنا هم بیشتره ، چه برسه به صرف دوستی. چون ملاک مذهبی بودن بیشتر ظاهره تا باطن

2 - تبلیغات فرهنگی رو با تبلیغات دینی اشتباه گرفتیم (هنوز تفاوت اینها رو نفهمیدیم)
مثلاً برای تبلیغ قرآن ، میایم آیات قرآن رو مینویسیم رو دیوار
برای تبلیغ چادر عکس یه زن چادری رو میزنیم تو سایت
برای تبلیغ نماز یه نفر که داره نماز میخونه رو از تلویزیون نشون میدیم
اینها تبلیغ و پاسداشت شعاعر الهی هست ، نه تبلیغ فرهنگی اونها
تبلیغ فرهنگی اینه که مثلاً بیایم نشون بدیم پیامد و نتیجهء نداشتن حجاب چیه تا مخاطب خودش به چادر برسه
و......

3 - دشمن شناسی ما بسیار ضعیفه. پزشکان میگن مهمترین قدم در درمان یک بیماری ، تشخیص درستِ اون بیماری هست
حالا ما نه میدونیم دشمن اصلی کیه ، نه میدونیم چه اهدافی داره ، نه با برنامه هاش آشنایی داریم ، نه......
بعد میخوایم برای مبارزه با اون اقدام کنیم! خب معلومه که احتمال خطا زدنمون زیاده

4 - فرمایش امام علی(ع) که هر وقت یادم میاد جگرم آتش میگیره که میفرمودن:
در عجبم که چطور آنها (دشمنان) در راه ناحق خودشان اینقدر متحد و پابرجا هستند ، و شما در راه حق خود متفرق و سست!
فلان کارشناس آمریکایی که اثر افکارش فقط قتل و کشتار مردم بیگناه بوده ، براش تندیس میسازن و ازش ستاره ای میسازن و به دنیا معرفی میکنن
اون وقت ما چی؟!
دوستان مخالف استاد رائفی پور از این حرف من ناراحت نشن بخدا فقط برای مثال دارم ایشون رو میگم
میدونیم که ایشون یکی از دلایل آشنایی جوان ها با همین بحث شناخت دشمن بودن ، و صد البته اشتباه هم داشتند و دارند و خواهند داشت
اما از روزی که من با ایشون آشنا شدم و سخنرانی های ایشون رو دنبال میکنم ، در جریان هستم که زمین و زمان در ایران!!! (در کشور خودش!) دنبال این هستن که یه سوتی ، یه خطا یا یه اشتباه بکنه تا آبروش رو ببرن!
یعنی خودمون که قربون خودمون بریم هیچ کار مفیدی نمیکنیم ، یکی هم که میخواد قدمی برداره جای اینکه کنارش وایسیم و کمکش کنیم ، کمر به نابودیش می بندیم
(فقط موضوع رائفی پور نیست ، نمونه ش زیاده که میشه مثال زد)

5 - تبلیغ وارانه هم یکی دیگه از بلاهای ماست. فلانی مداحه ، خیلی هم خوب اجرت با سیدالشهدا. اما چرا برای بازار گرمی مردم رو گمراه میکنی برادر من؟!
حضرت عباس(ع) با یه دست 3000 نفر رو پرت کرد به آسمون و......
نتیجه اینکه بجای آشنا شدن جوانان با فرهنگ درست عاشورا ، جوان فقط به سر و سینه زدن رو یاد میگیره و پر میشه از احساسات خالی

6 - اقدام های ما فقط اقدام های ثانوی هست ، نه اقدام های پیشگیرانه. یعنی همیشه نوشدارو بعد از مرگ سهراب
ماهواره همه گیر شد و مردم معتاد به اون و استاد تک تک کانالها ، یه دفعه یادمون افتاد شبکه های دیجیتال راه بندازیم!
جوانان از عزاداری های مدام (که بعضی هاش سند هم نداشت!) فراری شدن به سمت موزیک شاد غربی ، تازه یادمون افتاد که میشه عید میلاد هم گرفت و جهنم هم نرفت!
تبلیغ روابط آزاد با استفاده از نیاز جنسی جوانان ، نفوذ کرد و اثرش رو گذاشت ، یه دفعه یاد این افتادیم که جوان مسلمان بجز نماز و روزه به ازدواج هم نیاز داره!
شبکه های اجتماعی از فیسبوک شروع شد تا الان رسید به وی چت و وایبر.... ، الحمدالله این یکی رو که دیگه حتی بعدش هم هیچ فکری براش نکردیم!!!

7 - تلویزیون و سینما که دیگه :khaneh: :Khandidan!: این دو تا شکلک تمام چیزیه که میشه درموردش گفت
اوایل مدام تو تلویزیون می دیدیم که فقرا همه خوب هستن و ثروتمندان همه بد!!! (مثلاً میخواستن دینی و انسانی نگاه کنن!)
بعد از اونطرف بوم افتادن! دختر و پسره اول زندگی یکیشون بنز داشت یکیشون بی.ام.و!!!
در مقابله با رسانه های آمریکایی هم که دیگه حرفی برای گفتن ندارم. دوستان خودشون بهتر اختلاف رو میدونن. چه از نظر ساختار چه از نظر محتوا
(منظورم از محتوا ، قدرت رسوندن پیام مورد نظر در قالب محتواست)

Reza-D;706988 نوشت:
سلام
خب جناب محراب عزیز ، موضوع همینه که ما خیلی بد عمل کردیم. نمیگم هیچ کاری نکردیم ، اما کارهای ما هم کم بوده و هم بد بوده (اکثراً)
نکاتی عرض میکنم که به نظرم بزرگترین مشکلات ما هستن. البته خطاب به شما نیست ، بلکه منظورم کلیت ساختار کشورمون هست

1 - توی پوستهء دین گیر کردیم. اگر یه خانمی دوست پسر داشته باشه بهش میگیم غیرمذهبی ولی اگر چادری و مسجدی باشه اما مدام غیبت کنه بهش میگیم مذهبی
در حالیکه گناه غیبت از رنا هم بیشتره ، چه برسه به صرف دوستی. چون ملاک مذهبی بودن بیشتر ظاهره تا باطن

2 - تبلیغات فرهنگی رو با تبلیغات دینی اشتباه گرفتیم (هنوز تفاوت اینها رو نفهمیدیم)
مثلاً برای تبلیغ قرآن ، میایم آیات قرآن رو مینویسیم رو دیوار
برای تبلیغ چادر عکس یه زن چادری رو میزنیم تو سایت
برای تبلیغ نماز یه نفر که داره نماز میخونه رو از تلویزیون نشون میدیم
اینها تبلیغ و پاسداشت شعاعر الهی هست ، نه تبلیغ فرهنگی اونها
تبلیغ فرهنگی اینه که مثلاً بیایم نشون بدیم پیامد و نتیجهء نداشتن حجاب چیه تا مخاطب خودش به چادر برسه
و......

3 - دشمن شناسی ما بسیار ضعیفه. پزشکان میگن مهمترین قدم در درمان یک بیماری ، تشخیص درستِ اون بیماری هست
حالا ما نه میدونیم دشمن اصلی کیه ، نه میدونیم چه اهدافی داره ، نه با برنامه هاش آشنایی داریم ، نه......
بعد میخوایم برای مبارزه با اون اقدام کنیم! خب معلومه که احتمال خطا زدنمون زیاده

4 - فرمایش امام علی(ع) که هر وقت یادم میاد جگرم آتش میگیره که میفرمودن:
در عجبم که چطور آنها (دشمنان) در راه ناحق خودشان اینقدر متحد و پابرجا هستند ، و شما در راه حق خود متفرق و سست!
فلان کارشناس آمریکایی که اثر افکارش فقط قتل و کشتار مردم بیگناه بوده ، براش تندیس میسازن و ازش ستاره ای میسازن و به دنیا معرفی میکنن
اون وقت ما چی؟!
دوستان مخالف استاد رائفی پور از این حرف من ناراحت نشن بخدا فقط برای مثال دارم ایشون رو میگم
میدونیم که ایشون یکی از دلایل آشنایی جوان ها با همین بحث شناخت دشمن بودن ، و صد البته اشتباه هم داشتند و دارند و خواهند داشت
اما از روزی که من با ایشون آشنا شدم و سخنرانی های ایشون رو دنبال میکنم ، در جریان هستم که زمین و زمان در ایران!!! (در کشور خودش!) دنبال این هستن که یه سوتی ، یه خطا یا یه اشتباه بکنه تا آبروش رو ببرن!
یعنی خودمون که قربون خودمون بریم هیچ کار مفیدی نمیکنیم ، یکی هم که میخواد قدمی برداره جای اینکه کنارش وایسیم و کمکش کنیم ، کمر به نابودیش می بندیم
(فقط موضوع رائفی پور نیست ، نمونه ش زیاده که میشه مثال زد)

5 - تبلیغ وارانه هم یکی دیگه از بلاهای ماست. فلانی مداحه ، خیلی هم خوب اجرت با سیدالشهدا. اما چرا برای بازار گرمی مردم رو گمراه میکنی برادر من؟!
حضرت عباس(ع) با یه دست 3000 نفر رو پرت کرد به آسمون و......
نتیجه اینکه بجای آشنا شدن جوانان با فرهنگ درست عاشورا ، جوان فقط به سر و سینه زدن رو یاد میگیره و پر میشه از احساسات خالی

6 - اقدام های ما فقط اقدام های ثانوی هست ، نه اقدام های پیشگیرانه. یعنی همیشه نوشدارو بعد از مرگ سهراب
ماهواره همه گیر شد و مردم معتاد به اون و استاد تک تک کانالها ، یه دفعه یادمون افتاد شبکه های دیجیتال راه بندازیم!
جوانان از عزاداری های مدام (که بعضی هاش سند هم نداشت!) فراری شدن به سمت موزیک شاد غربی ، تازه یادمون افتاد که میشه عید میلاد هم گرفت و جهنم هم نرفت!
تبلیغ روابط آزاد با استفاده از نیاز جنسی جوانان ، نفوذ کرد و اثرش رو گذاشت ، یه دفعه یاد این افتادیم که جوان مسلمان بجز نماز و روزه به ازدواج هم نیاز داره!
شبکه های اجتماعی از فیسبوک شروع شد تا الان رسید به وی چت و وایبر.... ، الحمدالله این یکی رو که دیگه حتی بعدش هم هیچ فکری براش نکردیم!!!

7 - تلویزیون و سینما که دیگه :khaneh: :Khandidan!: این دو تا شکلک تمام چیزیه که میشه درموردش گفت
اوایل مدام تو تلویزیون می دیدیم که فقرا همه خوب هستن و ثروتمندان همه بد!!! (مثلاً میخواستن دینی و انسانی نگاه کنن!)
بعد از اونطرف بوم افتادن! دختر و پسره اول زندگی یکیشون بنز داشت یکیشون بی.ام.و!!!
در مقابله با رسانه های آمریکایی هم که دیگه حرفی برای گفتن ندارم. دوستان خودشون بهتر اختلاف رو میدونن. چه از نظر ساختار چه از نظر محتوا
(منظورم از محتوا ، قدرت رسوندن پیام مورد نظر در قالب محتواست)

چندبار خوندم و سیر نشدم!احسنت احسنت احسنت!

اگر بخواهیم عادلانه در نطر بگیریم حسابی کار خودشونو کردنو جونا دچار تهاجم فرهنگی شدن! نمیشه بگیم قراره بشن.........
اون ها اتاق های فکری دارند و از الان برنامه ریزی کردن که توی کشور مثلا(فلانستان) سال 2042 چه فرهنگی رواج پیدا کنه!
و فقط مختص ایران نیست.....ولی
من همیشه میگم وقتی نقطه ضعفی نباشه چجوری میخوان مانور بدن؟خب حتما ی نقطه ضعفی هست دیگه!
تقویتش کنید تا مردم روشون اثر نذاره!
با بحث جشنو مولودیم موافقم......جوان خسته میشه میره سمت اهنگ غربی!
میگه آخیششششششششششششششششششششششششششششششششش اینجا دیگه مداحی نیست خدایا شکرت!
اگر بخوایم منصف باشیم 90 درصد مردم اهنگ و موسیقی متداول دارن استفاده میکننن روزمره:ok:
اینو میشه از ضبط ماشیناهم فهمید..........

موفق نبودن؟
کم مونده خانم ها برهنه بیان بیرون
کم مونده پسرا به خواهر مارد خودشونم تیکه بنداز و دنبالشون بیافتن
چی میخوان دیگه
من جای اونا بودم برایخودم هر روز جشن میگرفتم که یه مملکت اسلامی رو به همچین روزی انداختم
والا دیگه
شما فرض کن بتونی یه کاری کنی تو مثلا اسرائیل نصفه اشون وقتی از خونه میان بیرون تیپشون متفاوت با الان باشه
مثلا پسراشون عکس سید حسن نصرالله رو لباسوشون باشه یا خانم هاشون حتی با زور و فشار و بگیرو ببند گشت ارشاد(مثلا اونا هم دارن از اینا :D) بازم با مقنعه بیان بیرون
خوب همین بسه دیگه
به چی میگی موفقیت پس

البته یه چیزی که هست اینه که هنوز دارن تلاش میکنن
پس به مقصد نرسیدن
ماهی رو هر وقت از اب بگیری میمیره!
این پروژه هم یه ماهی...
ماهی که نه
یه کوسه است که انداختن تو تنگ کوچیک مملکت ما
باید از اب بگیریمش تا بمیره
با خانم ها مثل یک انسان برخورد کنیم
براشون احترام قائل شیم
برای زن خودمون مادر خودمون خواهر خودمون عمه و خاله ی خودمون
با به ها مثل یه موجود ارزشمند برخورد کنیم یه تیکه اشغال(یکی بیاد به خودم بگه با داداشم اینجوری رفتار نکنم:Ghamgin:)
و کلا اینکه وقتی مذهبی هستیم
ظاهرمون هم مذهبیباشه
و در اون حالت موفق باشیم و ادم
تا بقیه هم درس بگیرن
شاد باشیم تا و شادی بببخشیم
تا الگو و اسطوره بشیم
اینم اصلی ترین راه از نظر من

موفق باشید
یاعلی

سلام
ممنون از نظرات خوبتون

فکر میکنم اگر مشکلات را تک تک بگیم و بعد در موردش بحث کنیم میتونیم به یک نتیجه خوب برسیم.

به نظر من یکی از مشکلاتی که در زمینه تهاجم فرهنگی بی تاثیر نیست وجود روحانیون در دستگاه اجرایی کشور است به این علت که ممکن است بعضی اشتباهات و مشکلات پیش بیاد و مردم اونا رو از چشم روحانیون ببینند و اعتماد مردم از دست برود. به عنوان مثال فتوای میرزای شیرازی چه اثر گسترده ای داشت حتی در داخل دربار! اما اگر در زمان حاضر همچین فتوایی داده شود آیا همانند گذشته اثر خواهد کرد؟!
اگر نه, این یعنی بزرگترین شکست.
موضوع دیگری که به در حال ضربه زدن می‌باشد افراط گری بعضی افراد و گروه ها است. اسلام دین اعتدال و میانه روی است.

راه حل چیست؟!

به نظر من ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به فرهنگ اسلامی ایرانی و فهماندن این موضوع که چرا فرهنگ اسلام بهترین فرهنگ برای زندگی است.
و همیشه این نکته را مورد توجه قرار دهیم که هیچ گاه اشتباهات خودمون رو پشت دین و مذهب مخفی نکنیم. تا خدای ناکرده منجر به ذهنیت منفی نسبت به اسلام و دین نشود.
و من الله التوفیق

میرزاا;707633 نوشت:
به نظر من یکی از مشکلاتی که در زمینه تهاجم فرهنگی بی تاثیر نیست وجود روحانیون در دستگاه اجرایی کشور است به این علت که ممکن است بعضی اشتباهات و مشکلات پیش بیاد و مردم اونا رو از چشم روحانیون ببینند و اعتماد مردم از دست برود

صد در صد مخالفم!
اگر میفرمودید وجود روحانیون
غیر متخصص ، که صرفاً با استفاده از روحانی بودشان وارد دستگاه حکومت شدن ، حق با شما بود
ولی صرف روحانی بودن هیچ دلیل درستی برای عدم ورود به مشاغل حکومتی و اجرایی نیست
ضمناً غیرمتخصص بودن هم مانعی برای ورود
هر شخصی به دستگاه حکومتی هست. خواه روحانی باشه ، خواه غیر روحانی

خواستید بیشتر بحث می کنیم

Reza-D;708150 نوشت:
صد در صد مخالفم!
اگر میفرمودید وجود روحانیون
غیر متخصص ، که صرفاً با استفاده از روحانی بودشان وارد دستگاه حکومت شدن ، حق با شما بود
ولی صرف روحانی بودن هیچ دلیل درستی برای عدم ورود به مشاغل حکومتی و اجرایی نیست
ضمناً غیرمتخصص بودن هم مانعی برای ورود
هر شخصی به دستگاه حکومتی هست. خواه روحانی باشه ، خواه غیر روحانی

خواستید بیشتر بحث می کنیم

سلام

من فکر میکنم تخصص روحانیون در زمینه مسائل دینی است و وجود روحانیون در پست ها و دستگاه هایی که مربوط به اجرای احکام دین و اسلام میباشد و اجرای حکم اسلام در آنها ضروری است اشکالی نداره و همچنین نظارت بر دستگاه ها به منظور رعایت موازین اسلامی ضروری است. ولی غیر از آن در صورت بروز بعضی اشتباهات و مشکلات اعتماد مردم کم تر میشود.
به نظر من مهمترین سرمایه ای که روحانیون می‌توانند داشته باشند میزان اعتماد مردم میباشد. که روز به روز کم تر میشود. فکر کنم اگر بدون تعصب بحث کنیم بهتر باشه.
و من الله التوفیق

میرزاا;708157 نوشت:
سلام
سلام به شما

میرزاا;708157 نوشت:
من فکر میکنم تخصص روحانیون در زمینه مسائل دینی است
اگر دقت می کردید در همون پست قبل پاسخ این بیان شما رو دادم:
Reza-D;708150 نوشت:
اگر میفرمودید وجود روحانیون غیرمتخصص ، که صرفاً با استفاده از روحانی بودشان وارد دستگاه حکومت شدن ، حق با شما بود
دوست عزیز ، فکر و پیش فرض شما درست نیست. شما تمام روحانیون رو جمع می بندید و میفرمایید روحانیون (بطور کلی) تخصصشون در زمینه دین هست. اما در عمل اینطور نیست. یک روحانی میتونه در رشته های دیگه هم متخصص باشه

بذارید یه مثال بزنم. ما دوستی داشتیم که مهندس معماری بود و در ضمن متخصص یک ورزش رزمی هم بود. یعنی ایشون هم دفتر مهندسی داشتن و هم باشگاه ورزشهای رزمی. اما با استدلال شما ما باید به ایشون بگیم:
جناب شما چون ورزشکار هستید ، نباید دفتر مهندسی داشته باشید!!!

اما اگر همین شخص یک استاد رزمی بود ، و بدون داشتن تخصص معماری ، میومد و دفتر مهندسی میزد ، اون موقع حرف شما صحیح بود

میرزاا;708157 نوشت:
در صورت بروز بعضی اشتباهات و مشکلات اعتماد مردم کم تر میشود
این ایراد شما هم وارد نیست. چرا؟
بیایم فرض کنیم که پست های دولتی رو نباید به روحانیون داد. خب ، جایگزین چه کسانی هستند؟ افراد غیر روحانی. درست؟
حالا این افراد غیر روحانی ، آیا باید متدین و با ایمان باشن یا خیر؟ قطعاً بله
خب ، حالا ممکنه که از یک یا چند نفر از این افراد هم اشتباه یا خطایی سر بزنه و مردم رو به متدینین بدبین کنه. درسته؟
پس نتیجه میگیریم که کلاً پست های دولتی رو باید به افراد بی دین بدیم که هر اشتباهی هم کردن مردم به دین بدبین نشن!!!

البته اصل فرمایش شما که مردم با بد عمل کردن یک روحانی یا یک فرد مذهبی به دین بدبین میشن کاملاً درسته. اما راه حل شما درست نیست
در واقع ، راه حل این نیست که کلاً روحانیون یا مذهبی ها وارد سیاست و دولت نشن
بلکه راه حل درست اینه که دو ویژگی
تخصص و تعهد به شکل کامل و صحیح در خصوص هر فردی که قصد ورود به سیاست رو داره بررسی بشه
اگر در این زمینه کم کاری بشه و فردی بدون تخصص یا بدون تعهد وارد سیاست و دولت بشه ، اونجا فرمایش شما موضوعیت پیدا میکنه

میرزاا;708157 نوشت:
به نظر من مهمترین سرمایه ای که روحانیون می‌توانند داشته باشند میزان اعتماد مردم میباشد که روز به روز کم تر میشود
شیر سفید است
کره از شیر است
پس کره سفید است

روحانیون در دولت هستن
مردم از روحانیون فاصله گرفتن
پس دلیل فاصله گرفتن مردم از روحانیون حضور در دستگاه های دولتی ست

البته به نظرم شما قصد مغلطه ندارید ، اما حرف شما مغلطه بود (ولو ناخواسته)
قبلاً توضیح دادم که اونچه که باعث بروز این موضوع شده ، عدم وجود تعهد و تخصص در برخی پست ها است ، نه اصل حضور روحانیت

میرزاا;708157 نوشت:
فکر کنم اگر بدون تعصب بحث کنیم بهتر باشه
موافقم. هم بدون تعصب ، هم بدون برچسب زدن

میرزاا;707633 نوشت:
موضوع دیگری که به در حال ضربه زدن می‌باشد افراط گری بعضی افراد و گروه ها است. اسلام دین اعتدال و میانه روی است.

این رو موافقم.......

ببینید همه مردم در یک سطح نیستن! آهسته آهسته!
اصلا بعضیا شاید نخوان بشن آیت الله بهجت!
تکلیفشون چیه؟
به نظر من نماز شب به پیامبر واجب بود خب به ما واجب نیست!
چی میشه مگه؟این حرفا چیه؟پاشو ناز شبتو بخون!پیامبر هم انسان بود!تو چیت کمتره؟! خب واجب نیست برادر من ک!...........
خیلی چیز های مستحبو بزور به خودمون میخوایم سخت بگیریم!
یا یک کاری که مکروه رو انجام بدن مردم به چشم جانی میبینیم!
بابا مکروهه!باید دوری کنه! ولی نکنه حرام نیست که! حالا دوست داشته دوری نکرده!
مردم الان تو نماز خوندنشون موندن!
اول نماز رو درست کنیم! بعد نمازش درست شد میفهمه حجبا باید داشته باشه!
نه حجاب چرا نداری شما؟خب این نماز نمیخونه !اول نمازشو درست کنیم چشم بعدش حجاب!
شما چرا اینو تقسیم نکردی؟بابا اول بهش جمو تفریق رو یاد بدیم!بعد میریم سراغ تقسیم!
همه نمیخوان تو ی درجه از دین باشن ک!
حقیقتشو بگم! بنده نماز میخونم!روزه میگیرم!قرآن میخونم! عاشق اهل بیتم! عذاداریام شرکت میکنم!اعتقاداتمم سرجاش
ولی از اونور هرآهنگی دوس داشته باشم گوش میکنم پای سیستم یا تو ماشین با صدای معمولی و خیلی عادی!!
هردعاییم داشته باشم خدا براورده کرده!خیلیم لطف داشته به زندگیم! و احساس رضایت دارم از زندگیم!
(الان عده ای:وای واقعا ک کافر شده.....کفر فقط خدارو قبول نداشتن نیست! و هزار جور دیگه به بنده نگاه میکنن از امروز....ولی بنده اصل دین رو چسبیدم کنارش کارهای مورد علاقمم میکنم تا حد خیلی عادی نه گناه کبیره و غیر عرف و..)
به نظرم آدمی که نماز بخونه روزه بگیره عذاداری بره! کنارش عروسی چارتا آهنگ و بزن و برقص هم داشته باشه!
از آدمی که نماز نمیخونه!روزه نمیگیره عذاداری نمیره!کارهاشم میکنه! بهتره!
حالا میایم سخت میگیریم! اونی که نماز روزه میگرفت و خدارو قبول داشت!
کلا همه رو میذاره کنار از لجش !
ولی در مورد تهاجم فرهنگی واقعا موفق شدن باید بهشون تبریک و به خودمون تسلیت بگیم ....امار نیست!حقایقیه که به چشم میبینیم

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام عليكم

راه حل ها ساده هستند اراده اي براي پياده كردنشون نيست.مثلا يك مربي ورزش كه 3-4 سال با بچه ها هست به راحتي و با ساده ترين رفتار ها مي تونه افكار و عقايد شاگردانش رو سازمان بده. به شكلي خيلي نرم و آهسته به طوري كه خود بچه ها و والدين متوجه نميشن.
دشمن از عكس اين استفاده مي كنه،الان موسيقي هاي غير مجاز و حتي خيلي غير مجاز در باشگاه ها با صداي بلند پخش ميشه.
دشمن اومد بودجه گذاشت برا اين موسيقي؟نه
حالا جمهوري اسلامي با اين همه دستگاه هاي فرهنگي عريض و طويل و افراد داوطلب نميتونه باشگاه ها رو سازماندهي كنه تا به سمت مذهبي شدن برن؟
آموزش و پرورش رو نميتونه متحول كنه؟
قطعا عده اي خائن نمي خواهند ما به اين سمت برويم وگرنه راه حل ها ساده و بسيار تاثير گذارند.به مسئولين كه اميدي نيست،مردم مذهبي چه كرده اند؟[/]

ناگفته هاي ناب;708276 نوشت:
به نام خدا
سلام عليكم

راه حل ها ساده هستند اراده اي براي پياده كردنشون نيست.مثلا يك مربي ورزش كه 3-4 سال با بچه ها هست به راحتي و با ساده ترين رفتار ها مي تونه افكار و عقايد شاگردانش رو سازمان بده. به شكلي خيلي نرم و آهسته به طوري كه خود بچه ها و والدين متوجه نميشن.
دشمن از عكس اين استفاده مي كنه،الان موسيقي هاي غير مجاز و حتي خيلي غير مجاز در باشگاه ها با صداي بلند پخش ميشه.
دشمن اومد بودجه گذاشت برا اين موسيقي؟نه
حالا جمهوري اسلامي با اين همه دستگاه هاي فرهنگي عريض و طويل و افراد داوطلب نميتونه باشگاه ها رو سازماندهي كنه تا به سمت مذهبي شدن برن؟
آموزش و پرورش رو نميتونه متحول كنه؟
قطعا عده اي خائن نمي خواهند ما به اين سمت برويم وگرنه راه حل ها ساده و بسيار تاثير گذارند.به مسئولين كه اميدي نيست،مردم مذهبي چه كرده اند؟

بعضا در مدارس حرف های ضد نظامی هم به خورد دانش آموزا میدن غیر مستقیم...بارها تجربه کردم تو مدرسمون.........
باید معلمای شایسته هم انتخاب کنن....
دانش اموز نمیره بگه ک معلممون حرف فلان میزنه! برن پیگیری کنن........

Reza-D;708228 نوشت:
سلام به شما

اگر دقت می کردید در همون پست قبل پاسخ این بیان شما رو دادم:دوست عزیز ، فکر و پیش فرض شما درست نیست. شما تمام روحانیون رو جمع می بندید و میفرمایید روحانیون (بطور کلی) تخصصشون در زمینه دین هست. اما در عمل اینطور نیست. یک روحانی میتونه در رشته های دیگه هم متخصص باشه

بذارید یه مثال بزنم. ما دوستی داشتیم که مهندس معماری بود و در ضمن متخصص یک ورزش رزمی هم بود. یعنی ایشون هم دفتر مهندسی داشتن و هم باشگاه ورزشهای رزمی. اما با استدلال شما ما باید به ایشون بگیم:
جناب شما چون ورزشکار هستید ، نباید دفتر مهندسی داشته باشید!!!

اما اگر همین شخص یک استاد رزمی بود ، و بدون داشتن تخصص معماری ، میومد و دفتر مهندسی میزد ، اون موقع حرف شما صحیح بود

این ایراد شما هم وارد نیست. چرا؟
بیایم فرض کنیم که پست های دولتی رو نباید به روحانیون داد. خب ، جایگزین چه کسانی هستند؟ افراد غیر روحانی. درست؟
حالا این افراد غیر روحانی ، آیا باید متدین و با ایمان باشن یا خیر؟ قطعاً بله
خب ، حالا ممکنه که از یک یا چند نفر از این افراد هم اشتباه یا خطایی سر بزنه و مردم رو به متدینین بدبین کنه. درسته؟
پس نتیجه میگیریم که کلاً پست های دولتی رو باید به افراد بی دین بدیم که هر اشتباهی هم کردن مردم به دین بدبین نشن!!!

البته اصل فرمایش شما که مردم با بد عمل کردن یک روحانی یا یک فرد مذهبی به دین بدبین میشن کاملاً درسته. اما راه حل شما درست نیست
در واقع ، راه حل این نیست که کلاً روحانیون یا مذهبی ها وارد سیاست و دولت نشن
بلکه راه حل درست اینه که دو ویژگی
تخصص و تعهد به شکل کامل و صحیح در خصوص هر فردی که قصد ورود به سیاست رو داره بررسی بشه
اگر در این زمینه کم کاری بشه و فردی بدون تخصص یا بدون تعهد وارد سیاست و دولت بشه ، اونجا فرمایش شما موضوعیت پیدا میکنه

شیر سفید است
کره از شیر است
پس کره سفید است

روحانیون در دولت هستن
مردم از روحانیون فاصله گرفتن
پس دلیل فاصله گرفتن مردم از روحانیون حضور در دستگاه های دولتی ست

البته به نظرم شما قصد مغلطه ندارید ، اما حرف شما مغلطه بود (ولو ناخواسته)
قبلاً توضیح دادم که اونچه که باعث بروز این موضوع شده ، عدم وجود تعهد و تخصص در برخی پست ها است ، نه اصل حضور روحانیت

موافقم. هم بدون تعصب ، هم بدون برچسب زدن

سلام
به خوب موضوعی اشاره کردید:تعهد.
چیزی که امروزه کم تر در بین بعضی افراد پیدا میشه و به نظر من در جامعه اسلامی بی تعهدی کمک شایانی به تهاجم فرهنگی میکنه.
اگر تعهد باشه, تعهد به دین, نظام, کشور و. .. فکر کنم دیگه تهاجم فرهنگی خیلی کم اثر گذار باشد.

چطور میشه تعهد رو در افرادی که قصد انجام هر کاری چه دولت چه هر جایگاه دیگری ایجاد کرد؟ و افراد رو متعهد کرد؟!

میرزاا;708377 نوشت:
به خوب موضوعی اشاره کردید:تعهد.
چیزی که امروزه کم تر در بین بعضی افراد پیدا میشه و به نظر من در جامعه اسلامی بی تعهدی کمک شایانی به تهاجم فرهنگی میکنه.
اگر تعهد باشه, تعهد به دین, نظام, کشور و. .. فکر کنم دیگه تهاجم فرهنگی خیلی کم اثر گذار باشد.

چطور میشه تعهد رو در افرادی که قصد انجام هر کاری چه دولت چه هر جایگاه دیگری ایجاد کرد؟ و افراد رو متعهد کرد؟!

شاید پاسخ سؤال شما ، در پاسخ به یک پرسش دیگه پیدا بشه
پاسخ به این پرسش که: چطور شد تعهد از بین رفت؟!

مثل همون ماجرا که به لقمان گفتن ادب از که آموختی؟ گفت از بی ادبان! هر کاری اونها کردن ، من نکردم. به همین سادگی

در بحث ما هم ، وقتی بفهمیم چه عواملی باعث شد که تعهد از بین بره ، با عمل نکردن به اون اشتباهات میشه کاری کرد که تعهد برگرده
(البته این مرحلهء اوله و مراحل دیگه ای هم هست)

من خودم چند موردش رو میگم:

1 - بها دادن بیش از حد به ظاهر و پوستهء دین که باعث شد افراد به جای پرداختن به عمق شخصیت (از جمله متعهد بودن) ، بیشتر به سطح شخصیت بپردازن

2 - قضاوت درمورد افراد ، حتی درمورد بهشت و جهنم اونها ، صرف اینکه با ما هم نظر نیستند

3 - اجازهء مانوور دادن بیش از حد ، به هر کسی که در دستهء دینی قرار میگیره
که باعث شد بعضی ها فکر کنن خدا هستن! و در نتیجه نیازی به داشتن تعهد نمی دیدن!
(چون خودشون رو خدا فرض میکردن و خدا هم نباید به بندگانش تعهد بده که!)

4 - مصادرهء انقلاب و نام های بزرگ (مثل امام خمینی) به نفع خود و درست کردن خط قرمزهای بدون توجیح صحیح
به زبان ساده اینکه یک نفر خودش رو به امام و انقلاب می چسبونه و بعد میگه حالا هر کی بخواد از من ایراد بگیره کافر و ضد انقلابه!

5 - افراط و تفریط درمورد اصول و اصلاح (این رو در یه تاپیک دیگه کامل توضیح میدم)

در پست قبل ، مورد شماره 5 رو گفتم که در یک تاپیک جدید کامل توضیح میدم
این هم لینک تاپیک:

http://www.askdin.com/thread50550.html#post708523

[=arial]جمع بندی

سوال

[h=2][=arial]تهاجم فرهنگی ؛ موفق یا شکست خورده؟![/h][=arial]
پاسخ
[=arial]با سلام
[=arial]عرض ادب و احترام

[=arial]ببینید بزرگوار
[=arial]بین تفکر الهی و تفکر غیر الهی تضاد همیشه بوده و هست و خواهد بود

[=arial]در عصر ما هم این همجه و تهاجم و شبیخون و ناتوفرهنکی و یا اصطاحات مختلفی که رهبری عزیز فرمودن هست

[=arial]شکست دشمن دراین طرح و پیروزی ما و یا عکس این مساله بستگی به کار و تلاش مسلمین دارد

[=arial]ابتدا خودمان به مبانی معرفت دینی اشنا باشیم

[=arial]قطعا دشمن نخواهد توانست غلبه فرهنکی نماید

[=arial]ولی اکر ما کار ننماییم
[=arial]بی توجه به فرهنک اسلامی خود باشیم
[=arial]نهر از منکر ننماییم
[=arial]امر به معروف ننمایم
[=arial]خب مشخص است تهاجم فرهنگی به ثمر خواهد نشست
[=arial]و پس از مدتی چشم خود راباز خواهیم کرد خود را غوطه ور در فرهنک غربی خواهیم یافت
[=arial]یعنی از خوردن و اشامیدن و خانه و لباس و غذا و شهر و........همه غربی خواهد شد

[=arial]نتیجه این که

موضوع قفل شده است