جمع بندی به دادم برسید! ؛ در وجود خدا شک دارم

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به دادم برسید! ؛ در وجود خدا شک دارم

با سلام.
نوجوانی 15 ساله و شیعه اثنا عشری هستم.یه مدتی است که به وجود خدا شک دارم.مثلا چون ما در زمان غیبت امام و وفات پیامبر هستیم و خدا دیده نمی شود این شک به ذهنم می آید که خدا وجود ندارد.حتی به نزول قرآن از خدا شک دارم.اما می دانم که خدا وجود دارد.در عین حال به وجود او شک می کنم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
انسان وقتی به سن بلوغ می رسد حس پرسشگری او نیز فعال شده و آن چه را که قبلا تعبدا می پذیرفت و با فرهنگ خانواده و جامعه آن را یافته بود حال در درونش به چالش کشیده شده و در وهله اول در آن شک کرده و بعد درباره آن شر.ع به پرسشگری می کند.
حال سوال این است که این حسی که در این سن به شما و بقیه مکلفین دست می دهد خوب است یا بد؟؟
اسلام به عنوان کامل ترین دین و خدا به عنوان عالم ترین مربی انسان ها این حس انسان ها را شناخته و برای آن جواب نیکویی گذاشته است
دین اسلام از مکلفین می خواهد از این نعمت خدادای (حق جویی و پرسشگری ) استفاده کرده و در امورات دینی شان تحقیق کنند و عقاید دینی خود را از روی علم و تحقیق بپذیرند نه این که آن را تقلید کنند.
این شکی که برای امثال شما به وجود می آید زمینه را برای تحقیق فراهم کرده و آنها را بر آن می دارد که درباره امور شک شده بیشتر تحقیق کنند.
این شک تا آنجا پسندیده است که موجب تحرک و تحقیق و رسیدن به حق و واقع باشد ولی اگر این شک جایگاهی شد برای ماندن و مستقر شدن آفتی می شود در روح و روان انسان که دائم او را آزار می دهد. پس باید جواب این شک ها را با تحقیق داد.

اصل وجود خدا به عنوان مهمترین عقیده یک انسان باید روی آن فکر شود تحقیق شود و بعد از دریافت این حقیقت بر اساس آن زندگی را پایه ریزی کرد.
اما این که خدا دیده نمی شود باید توجه کرد که دیده شدن مال جسم است و این بعد دار بودن اشیاء است که باعث دیده شدن آنها می شود این محدودیت و رنگ و سطح دار بودن آنهاست که باعث دیده شدن آنها می شود . و خدایی که محدود باشد و سطح و جرم داشته باشد ناقص است و خدای ناقص اصلا خدا نیست.

درباره این که قرآن از طرف خداست باید گفت که : هر آنچه که ادعا می شود از طرف خداست باید نشانه ای داشته باشد تا بتوان یقین کرد که از طرف خداست نشانه این ها همان اعجاز گونه بودن آنهاست قرآن هم یک معجزه الهی است که نشانه آن هم این است که نمی توان مثل آن را آورد و الآن بیش از 1400 سال است که فریاد هل من مبارز قرآن بلند است .

اما درباره نماز باید بگویم انسان هر چه بتواند بهتر این فریضه الهی را انجام دهد پیشرفتش در دین داری بیشتر و حالات خوبی را تجربه خواهد کرد .

سوال:
نوجوانی 15 ساله و شیعه اثنا عشری هستم.یه مدتی است که به وجود خدا شک دارم.مثلا چون ما در زمان غیبت امام و وفات پیامبر هستیم و خدا دیده نمی شود این شک به ذهنم می آید که خدا وجود ندارد.حتی به نزول قرآن از خدا شک دارم.اما می دانم که خدا وجود دارد.در عین حال به وجود او شک می کنم.
جواب:
انسان وقتی به سن بلوغ می رسد حس پرسشگری او نیز فعال شده و آن چه را که قبلا تعبدا می پذیرفت و با فرهنگ خانواده و جامعه آن را یافته بود حال در درونش به چالش کشیده شده و در وهله اول در آن شک کرده و بعد درباره آن شر.ع به پرسشگری می کند.(1)
حال سوال این است که این حسی که در این سن به شما و بقیه مکلفین دست می دهد خوب است یا بد؟؟
اسلام به عنوان کامل ترین دین و خدا به عنوان عالم ترین مربی انسان ها این حس انسان ها را شناخته و برای آن جواب نیکویی گذاشته است
دین اسلام از مکلفین می خواهد از این نعمت خدادای (حق جویی و پرسشگری ) استفاده کرده و در امورات دینی شان تحقیق کنند و عقاید دینی خود را از روی علم و تحقیق بپذیرند نه این که آن را تقلید کنند.(2)
قرآن در مواجهه با کافران از آنها می خواهد که با دلیل و منطق صحبت کنند:
د[=WebRoya]أَمَّنْ یَبْدَؤُا الْخَلْقَ ثُمَّ یُعیدُهُ وَ مَنْ یَرْزُقُکُمْ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قُلْ هاتُوا بُرْهانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صادِقین‏ یا کسی که آفرینش را آغاز کرد، سپس آن را تجدید می‏کند، و کسی که شما را از آسمان و زمین روزی می‏دهد آیا معبودی همراه خداست؟! بگو: «دلیلتان را بیاورید اگر راست می‏گویید!» (3)
این شکی که برای امثال شما به وجود می آید زمینه را برای تحقیق فراهم کرده و آنها را بر آن می دارد که درباره امور شک شده بیشتر تحقیق کنند.
این شک تا آنجا پسندیده است که موجب تحرک و تحقیق و رسیدن به حق و واقع باشد ولی اگر این شک جایگاهی شد برای ماندن و مستقر شدن آفتی می شود در روح و روان انسان که دائم او را آزار می دهد. پس باید جواب این شک ها را با تحقیق داد.

اصل وجود خدا به عنوان مهمترین عقیده یک انسان باید روی آن فکر شود تحقیق شود و بعد از دریافت این حقیقت بر اساس آن زندگی را پایه ریزی کرد.
اما این که خدا دیده نمی شود باید توجه کرد که دیده شدن مال جسم است و این بعد دار بودن اشیاء است که باعث دیده شدن آنها می شود این محدودیت و رنگ و سطح دار بودن آنهاست که باعث دیده شدن آنها می شود . و خدایی که محدود باشد و سطح و جرم داشته باشد ناقص است و خدای ناقص اصلا خدا نیست.(4)
از این رو در قرآن کریم فرموده است که: "لا تُدرکه الابصار و هو یُدرک الابصار و هو اللطیف الخبیر".(5)

درباره این که قرآن از طرف خداست باید گفت که : هر آنچه که ادعا می شود از طرف خداست باید نشانه ای داشته باشد تا بتوان یقین کرد که از طرف خداست نشانه این ها همان اعجاز گونه بودن آنهاست قرآن هم یک معجزه الهی است که نشانه آن هم این است که نمی توان مثل آن را آورد و الآن بیش از 1400 سال است که فریاد هل من مبارز قرآن بلند است .(6)

اما درباره نماز باید بگویم انسان هر چه بتواند بهتر این فریضه الهی را انجام دهد پیشرفتش در دین داری بیشتر و حالات خوبی را تجربه خواهد کرد .

منابع:
1- [=BBCNassim]روحیه ی پرسشگری در جوانان؛ بر اساس آیات و روایات اهل بیت و دیدگاه بزرگان تالیف نیلچی زاده (مجموعه سخنرانی از امام خامنه ای و علامه مطهری)
2-
محمد رضا مظفر، عقائد الاماميه، ص 32[=BBCNassim]
3-نمل 64
4-منشور عقاید امامیه مولف آیه الله سبحانی
5-انعام 103
6-در این مورد می توانید به کتاب های زیر مراجعه کنید:
-
جعفر سبحانی، الهیات و معارف اسلامی، ص 262.
[=BBCNassim]- مکارم شیرازی، پیام قرآن، ج 8، ص 122.
[=BBCNassim]- محمد تقی شریعتی، تفسیر نوین، قسمت مقدمه، ص 52.
[=BBCNassim]- ترجمه التمهید فی علوم القرآن آیه الله معرفت ج 6

موضوع قفل شده است