تقوا سخته به خدا

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تقوا سخته به خدا

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام
بنده هر روز به استثنا جمع از 7:30 صبح تا 7 شب و گاهی تا 11 شب مشغول به کار برنامه نویسی وب هستم تا بتوانم وام هایی که پدرم برای مسکن مهر برای من گرفته را پرداخت کنم
و تقریبا هیچ پولی ندارم برای اذدواج هیچ پولی نه من نه پدر و مادرم
گزینه دوم هم تقوا: واقعا سخته خیلی تلاش کرده ام ولی متاسفانه نتوانستم و بعد از 3 سال استمنا گرفتار زنا با زن شوهر دار شدم و خدارو شکر خدارو بی نهایت شکر از هر دو این فاضلاب رهایی پیدا کردم(هر چند بعد از توبه و ... ابروم کلا رفت و خانواده متوجه شده دقیقا چند هفته بعد از قطع کامل رابطه و ...)
و الان به شدت در فشار هستم یعنی فقط جوانانی که در شرایط من هستن سختی رو می فهمم در شرایطی که اطرف کاملا برای گناه محیا باشه و به شدت نیاز داشته باشی و هیچ کاری نتوانی بکنی هیچ کاری
کلافه هستم خیلی بعد نمی دونم هیچ راهکار عملی وجود دارد یا نه فقط تنها راه چاره تقوا است
خدایش پاک بودن خیلی سخته وقتی توی خونه و به دور از جامع هستی با خدا خلوت می کنی و می گی آخه خدا جون فلان می کنم فلان و فقط تو فقط تو ولی وقتی وارد این جامعه نامرد می شی می بینی فقط باید فرار کرد از شهوت و هوس و...

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام خدمت شما پرسشگر محترم
گناهان جنسي به خصوص زنا آثار ويرانگر دنيوي و اخروي دارد و خدا را شكر كه فرصت توبه پيدا كرده ايد چه بسا افرادي كه حين يا بعد از چنين گناهي بدون توفيق توبه در حادثه اي از دنيا مي روند و عذاب و قهر الهي را براي خود مي خرند.
وقتي به آيات خداوند در قرآن دقت مي كنيم مي بينيم كه قبل و بعد از توبه ما عنايت و لطف خدا است وگرنه ما نمي توانيم توبه كنيم. حتما در وجود شما صفات خوبي است كه مورد عنايت خدا قرار گرفته ايد تا با فرصت جديد بتوانيد گذشته خودتان را بازسازي و تعمير كنيد.
اين كه ديگران متوجه كار شما شده اند سبب نشود كه خودتان را بي مقدار و بي ارزش در نظر بگيريد. بله با گناه كرامت و شخصيت معنوي ما ويران مي شود ولي با توبه و جبران گذشته با كارهاي نيك و انجام واجبات و ترك محرمات نزد خداوند و فرشتگان و اوليائش محترم و ارزشمند خواهيم شد.

شهوت و هشدار ائمه (عليهم السلام)
[=&quot]برخي با برخورد هنگام رويارويي شهوت آن را به فرصت تبديل مي كنند و مانند حضرت يوسف از اين امتحان پيروز بيرون مي آيند و برخي به جاي اين كه شهوت را مديريت كنند خود به دنبال تحريك ارادي اين غريزه بسيار قوي است. تحريك شهوت با گناه مانند باز كردن در قفسي است كه شيري بسيار تنومند و تير دندان در آن است. به همين دليل پيامبر(صلی الله علیه و اله) فرمود: « سه چیز است که از آنها بر امتم بعد از خودم می ترسم، گمراهی بعد از آگاهی و آزمایش های گمراه کننده، و شهوت شکم و شهوت جنسی.»[=&quot] [=&quot]خدا در قرآن مي‌فرمايد: «با شخصيت ترين و با كرامت ترين شما باتقواترين (خويشتندارترين) شما است.» امیر مؤمنان علی (علیه السلام) مي فرمايد : « تقوا و پرهیزکاری را چیزی جز غلبه شهوت از بین نمی برد

مديريت شهوت
وقتي به كتب ديني مانند قرآن، احاديث و احكام فقهي و اخلاقي رجوع مي كنيم در رابطه با شهوت، براي افرادي كه شرايط ازدواج دائم را ندارند برنامه ها و دستورالعمل هاي متعددي مانند ورزش، اجتناب از تحريكات، عدم اختلاط با نامحرم، اجتناب از خلوت سايبري و واقعي با نامحرم، تعديل از استفاده از غذاهاي پركالري و اديه جات و گرم، انصراف توجه هنگام خيالپردازي به صحنه ها گناه، ازدواج موقت مي يابيم. خيلي از افراد شكايت مي كنند كه اغلب اين دستور العمل ها كارگشا نيست ولي به عنوان مشاوري كه سال ها با جوانان در ارتباط هستم واقعا مي بينم كه افراد كمي به اين دستورات عمل مي كنند و اين امر دقيقا مانند اين است كه ما نسخه پزشك را بگيريم و بدون خريد دارو و مصرف آن و رعايت پرهيزها منتظر درمان باشيم. البته هرگز انكار نمي كنم كه بين جوانان هستند افرادي كه واقعا شهوت زيادشان را به غير از ازدواج - دائم يا موقت - چيزي تسكين نمي دهد. و اين جا ما نبايد جرائت كنيم و ايشان را ترغيب كنيم كه ازدواج نكنند و يا مانند برخي از مشاوران و روان پزشكان آنها را به برخي گناهان تشويق كنيم.
با اين حال همه مراجع گفته اند كه اگر امر دائر مدار ازدواج - دائم يا موقت و گناهان جنسي باشد (يعني اگر ازدواج نكند حتما آلوده مي شود) ازدواج دائم يا موقت واجب مي شود. اگر چه خانم هايي با حكم ازدواج موقت مخالف هستند ولي من نديده ام حتي بين خانم هاي متدين در اين شرايط فردي را به زنا دعوت كنند و بگويد به جاي ازدواج موقت زنا كنيد.
ما كاملا اراده داريم و شيطان و شرايط محيطي ما را به گناه مجبور و وادار نمي كنند. اگرچه زمينه ساز هستند [=&quot]نكته اي كه مهم است اين است كه شيطان در تحريك بيشتر شهوت بي كار ننشسته است. بسياري از افرادي كه واقعا ازدواج برايشان لازم است مي پرسند كه همسر براي ازدواج - دائم يا موقت - نيست. ولي وقتي شهوت تحريك مي شود متأسفانه افراد براي ارضاي نامشروع از زير سنگ هم كه شده مورد را پيدا مي كنند.

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

[/]

[="Tahoma"]سلام
این تاپیک را مطالعه کنید ان شاء الله در روز های آینده به شرط توفیق الهی تکمیل خواهد شد و مطالب جدیدی به آن افزوده می شود:
آیا صبر کردن برای ازدواج، صبری جمیل است؟!

اما پاسخ به سوال شما که فرمودید

طاهر;705490 نوشت:
خیلی بعد نمی دونم هیچ راهکار عملی وجود دارد یا نه فقط تنها راه چاره تقوا است

اینکه تقوا سخت است تا حدودی صحیح است البته ابتدای کار سخت است اما به هر حال وعده خدا بر یاری و هدایت است که والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا
سخنی از حضرت علی در نهج البلاغه هست که و قال ع: ما المجاهد الشهيد في سبيل الله بأعظم أجرا ممن قدر فعف لكاد العفيف‏ أن يكون ملكا من الملائكة
مجاهد شهيد در راه خدا پاداشش بيشتر از كسى نيست كه قدرت بر گناه داشته ولى خوددارى نموده. چنين انسان با عفتى نزديك است فرشته ‏اى از فرشتگان باشد.

اما به هر حال نمی شود همه مردم را هم به ورزش، و تعديل از استفاده از غذاهاي پركالري و اديه جات و گرم و ... امثال این مسائل دعوت نمود کسانی که چنین مسائلی را مطرح می کنند کمتر با نیاز ها بشر آشنایی دارند نیاز انسانها به زناشویی، از نوع نیازهای آنان به تفریح یا از نوع احتیاجات فصلی و دوره ای نیست؛ بلکه همچون خوردن و آشامیدن، همواره وجود دارد و نادیده گرفتن آن و یا سعی در کتمان آن نیز دردی را دوا نمی کند.

خداوند در سوره بقره می فرماید که ما زناشویی را در شبهای روزه بر شما حلال کردیم؛ زیرا به حتم اگر چنین نمی کردیم، شما خیانت کرده، حکم الهی را زیر پا می گذاشتید:

«أُحِلَّ لَکُمْ لَیْلَةَ الصِّیَامِ الرَّفَثُ إِلَی نِسَآئِکُمْ هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ اَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ عَلِمَ اللَّهُ أَنَّکُمْ کُنتُمْ تَخْتَانُونَ اَنْفُسَکُمْ»؛ «آمیزش جنسی با زنانتان در شبهای روزه بر شما حلال شد آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها؛ خداوند می دانست که شما به خود خیانت می کردید.»

درباره شأن نزول این آیه گفته اند: ابتدا همبستری همسران در شبهای ماه رمضان، فقط تا پیش از وقت نماز عشاء جایز بود؛ اما تخلفات به قدری بود که این حکم تغییر کرد و خداوند همه ساعات شب را تا پیش از اذان صبح، برای این کار، مجاز اعلام کرد یعنی حتی خداوند می فرمایند من می دانم اگر به شما محدودیت جنسی فقط در یک ماه خاص آنهم برای چند ساعتی بدهم تعداد کثیری همین را هم زیر پا می گذارند بنا بر این چنین کاری انجام نمی دهم اما خوب برخی از مشاورین گوی سبقت علمی و حکمی را از خداوند هم ربوده اند و بیش از 15 سال توصیه به اینکار می کنند!:Nishkhand:

این را مکررا گفته ام که خداوند پس از تشریع انواع ازدواج می فرماید:
يُرِيدُ اللَّهُ أَن يُخَفِّفَ عَنكُمْ وَخُلِقَ الْإِنسَانُ ضَعِيفًا
خدا میخواهد (با احکام مربوط به انواع ازدواج) کار را بر شما سبک کند؛ و انسان، ضعیف آفریده شده؛ (و در برابر طوفان غرایز، مقاومت او کم است)
این ضعفی که خداوند اشاره می کند اگر در تئوری ما برای جوانان نادیده گرفته شود و و یا خودمان را به ندیدن بزنیم می شود آمار فسادی که در جامعه هست که چقدر مبتلا به گناهان جنسی هستند!

اما به هر حال این مسیر (یعنی صبر و استعفاف) برای کسانی است که توانایی ازدواج ندارند اولا وگرنه کسانی که قدرت دارند صبرشان به قول آقای نویسنده تاپیک فوق صبر جمیل نیست و ثانیا برای مدت زمان محدودی است حتى يغنيهم الله من فضله

وليستعفف الذين لا يجدون نكاحا حتى يغنيهم الله من فضله
اینجا هم نکته ای در این آیه هست قبلا هم گفتند که نکاحا در این آیه نکره هست و چون در سیاق نفیه اینجا افاده عموم می کند یعنی شامل هر نکاحی اعم از دائم و موقت می شود.

پس اگر کسی هیچ راهی برای هیچ نوع نکاحی پیدا نکرد وظیفه استعفاف دارد که ما معتقدیم چنین کسی شاید از صد نفر یک نفر هم نباشد که نتواند تحت هیچ شرایطی نکاح انجام دهد وگرنه برای بقیه امکان نکاح وجود دارد.

موضوع قفل شده است