صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معنای توکل بر خدا در یافتن همسر مناسب

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

معنای توکل بر خدا در یافتن همسر مناسب

درود.(سوالمو به جناب راهنما ارجاع ندین.چون ایشون یه بار سر میزنن به تاپیک و دیگه یادشون میره)
    من نمیدونم چجوری همسر مناسبمو پیدا کنم!از کجا!شاید بخاین بگین به فامیل بگین.به مادرتون بگین.به واسطه بگین.و...فامیل را که بی خیال.هر کی به فکر خودشه.ومیترسن کسی را معرفی کنن بد در بیاد.واسطه هم که کلن میتیغن ادمو و کسی را معرفی نمیکنن.واسطه ی ما که اینجوریه.مادرو خواهرامم اهل مجالس مذهبی واین حرفا نیستن که از اونجا برام پیدا کنن.بهشونم اصرار میکنم برن که بی فایده هست.راستش اگه کسی این سوالو از من میکرد بهش میگفتم توکل کن به خدا پیدا میشه.ولی نمیدونم این توکل چجوریه.یکی مثل من که بخاد ازدواج سنتی داشته باشه که خونوادش براش پیدا کنن.مادرم بهم میگه کسی را اینهمه رفته تو دانشگاه نخاستی یا یه نفرو خودت پیدا کن تا بریم خاستگاریش!مشکلم اینجوریه!
    سوال من از شما اساتید اینه:
    مثلا من یه نفرو تو خیابون میبینم از چهرشون خوشم میاد.از کجا بدونم این همونی نیست که خدا برام در نظر گرفته.و خدا اینو جلو راهم قرار داده که من شماره خونشونو بگیرمو برم خواستگاریش؟چون خدا هم همینجوری مستقیم نمیاد به ادم بگه اینه که همسر مناسب توء!!و خودمونم باید یه کاری بکنیم.میدونم قبلن هم در رابطه با این شیوه پیدا کردن همسر صحبت شده (تو خیابون واین حرفا)ولی من اینجا صرفا میخام به رابطه ی بین توکل برخدا و این مسئله پیدا کردن همسر مناسب بپردازم.

غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

2. صلوات

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,516
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

معنای توکل بر خدا در یافتن همسر مناسب

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 10

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 12 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4651

سلام

همانطور که خودتان هم گفتید، اولا توکل بر خدا لازم و ضروری است و ثانیا توکل بدون هیچ اقدام عملی هم جواب نمی دهد؛ چنانچه هر اقدامی بدون توکل بر خدا نیز بی نتیجه با بد نتیجه است. برای همین این دو باید در کنار هم باشد.

لذا اقدامات عملی که شما باید انجام دهید بیشتر همان هایی است که گفتید؛ یعنی با مادر و خواهر و عمه و خاله و استاد و همکار و دوست و آشنا و روحانی محل و هر کسی که فکر می کنید می تواند کاری برای شما انجام دهد بیشتر صحبت و پیگیری کنید (واسطه فقط همان هایی که پول می گیرند و معرفی می کنند نیستند؛ بلکه هر کسی که از روابط اجتماعی مقبولی برخوردار باشد و افراد بیشتر را بشناسد، می تواند واسطه خوبی باشد). این کارها اگر با توکل به خدا و درخواست از خدا و اهل بیت علبهم السلام همراه باشد می شود معنای واقعی توکل و خیلی زودتر نسبت به حالات دیگر جواب می دهد.

بنابراین توکل به این معناست که شما قلبا بپذیرید هیچ کاری بدون اراده خدا انجام نمی گیرد و همیشه از خداوند طلب خیر کنید تا بهترین را نصیب شما کند و بعد هم در عمل این را نشان دهید. ذکر «استخیر بالله خیراً فی العافیة» چکیده چنین نگاهی است.

علاوه بر اینها، ارتقا دادن روابط اجتماعی و حضور بیشتر و پررنگ تر در مجامع و تشکل ها و هیئت ها و ... می تواند در پیدا کردن مورد مناسب به شما کمک کند. اینکه مادرتان می گوید خودت کسی را پیدا کن به این معنا نیست که به خیابان برو و از هر کسی که خوشت آمد شماره بگیر تا برویم خواستگاری! وقتی ارتباط شما با مجامع عمومی قوی شود، علاوه بر اینکه واسطه های بیشتری را خواهید شناخت، آن ها هم شما را می شناسند و با شناختی که از افراد دیگر دارند می توانند مورد های خوبی را به شما معرفی کنند. خود شما هم ممکن است با شناختی که از همکاران و هم گروه ها و ... های خود پیدا می کنید، با موردی برخورد کنید که به نظرتان مناسب باشد که در آن صورت می توانید مستقیم یا غیر مستقیم شماره خانواده اش را بگیرید و به مادر یا پدرتان بدهید. این اقدام به معنای تصمیم قطعی برای ازدواج نیست که شما نگران خوب یا بد بودن انتخاب خود باشید. این ها فقط سرنخی برای آشنایی است و شناخت بیشتر و دقیق تر باید با خواستگاری و تحقیق و توکل و ... صورت بگیرد.

در مورد اینکه از کجا بدانیم مواردی که به چشم ما می آیند و به دلمان می افتند همانی نیست که خدا برای ما در نظر گرفته، باید عرض کنم زمانی شما می توانید چنین نتیجه ای بگیرید که بدانید اقدامات عملی شما مطابق با همان چیزی بوده که خدا گفته. لذا اگر مثلا منِ نوعی با فردی دوست شوم و بعد هم بگویم حتما خدا خواسته، نادرست بودنش واضح است؛ چون نمی شود که هم خدا از چیزی نهی کند و هم آن را برای بنده اش بخواهد. بعلاوه اینکه صرف دیدین و به دل افتادن دلیل بر خواست خدا نیست؛ بلکه اصلا هیچ ربطی به خواست خدا ندارد؛ بلکه این به تمایلات درونی و ذات انسان بر می گردد. زمانی می توان گفت خواست خداست که من از راه درست و منطقی و با مشورت برای ازدواج اقدام کنم و با توکل به خدا فردی را انتخاب کنم و بعد بگویم چون من به خدا توکل کردم و از او بهترین را خواستم، قطعا این مورد بهترین گزینه ای بوده که خدا برای من در نظر گرفته است و مرا به او رسانده.

ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ در ساعت ۰۹:۱۷

7. صلوات ها 13

نوشته
    719
    حضور
    23 روز 11 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    28
    صلوات
    3066

بهتون پیشنهاد میکنم حضرت علی را واسطه کنید.
    من یادمه قبل از اینکه برم برای خواستگاری یه سری مشکلات پیش اومد چون تازه داشت 20 سالم میشد و اصلا شرایط ازدواج هم نداشتم. ولی چله گرفتم خیلی ساده روزی 110 تا یا علی و به حضرت علی ع گفتم آقا جان برام پدری کن .
    به خدا دروغ نمیگم . فکر کنم روز چهلم شد شب عید غدیر و من اصلا نمیدونستم عیده شبش خواب دیدم تو زندانم آقا اومد درو برام باز کرد و گفت مشکلت حل شد . البته نمیگم حتما خواب صادقه بوده و شاید بخاطر این بوده که شب آخر بوده و نا خود آگاهم دیده. ولی صبحش یکی از دوستان سیدم رو بعد چند سال تو تاکسی دیدم. دست کرد تو جیبش گفت قسمتت بود اولین عیدی رو به تو بدم . گفتم عیدی واسه چی؟ گفت عید غدیره. تازه اونجا فهمیدم چی شده .
    و بعد از اون به سرعت برق مشکلاتم حل شد.

خلاصه این قصه کلید اسرار رو گفتم که نا امید نشید.
    شما هم توسل کن . مطمئن باش از آسمون کیس مناسبتو میذاره جلوی راهت

9. صلوات ها 25

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    سلام

همانطور که خودتان هم گفتید، توکل به خدا بدون هیچ اقدامی جواب نمی دهد؛ چنانچه هر اقدامی بدون توکل به خدا نیز بی نتیجه با بد نتیجه است. برای همین این دو باید در کنار هم باشد.

یعنی توکل کنیم.تضمینی همسر خوب گیرمون میاد؟شرایط بعدش چیه ؟یکی از دوستان نوشته بود حدیث داریم یکی از چیزایی که خدا میخاد بندشو امتحان کنه اینه که یه همسر بد میندازه بهش.حالا من نخام خدا تو این یه مورد خاص امتحانم کنه باید کیا ببینم؟
    همش یه بهونه ای میارن---مثلا :همسر بد گیرمون بیاد میگن توکل نکردی همینجوری رفتی جلو.اگه بگیم کردیم:میگن پس خدا امتحانت میکنه.

گر جا نداری…!

11. صلوات ها 15

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط شروین نمایش پست ها
    بهتون پیشنهاد میکنم حضرت علی را واسطه کنید.
    ممنون به خاطر راهنماییتون.مستقیم بخدا میگم.

گر جا نداری…!

13. صلوات ها 9

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها

یعنی توکل کنیم.تضمینی همسر خوب گیرمون میاد؟شرایط بعدش چیه ؟یکی از دوستان نوشته بود حدیث داریم یکی از چیزایی که خدا میخاد بندشو امتحان کنه اینه که یه همسر بد میندازه بهش.حالا من نخام خدا تو این یه مورد خاص امتحانم کنه باید کیا ببینم؟
    همش یه بهونه ای میارن---مثلا :همسر بد گیرمون بیاد میگن توکل نکردی همینجوری رفتی جلو.اگه بگیم کردیم:میگن پس خدا امتحانت میکنه.
    موافقم
    منم نگران همین مسئله هستم
    که حالا اگه بعد از این همه سختی خدا خواست با همسر بد امتحان مون کنه چکار کنم؟

15. صلوات ها 10

علاقه
    پزشکی.روانشناسی،قرآن،شنا
    نوشته
    657
    حضور
    68 روز 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    14
    صلوات
    2558

سلام استادامین.
    استادواقعا برای من هم سواله که چطوری میشه با توکل بخدا،به خواستگارهاجواب داد؟
    واقعا این توذهنم هست که اگرفردی روانتخاب کنم،نکندفردبهترازاین هم باشه وبیاد؟
    خدایا کمکم کن،پیمانی را که درطوفان باتوبستم درآرامش فراموش نکنم

17. صلوات ها 11

نوشته
    719
    حضور
    23 روز 11 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    28
    صلوات
    3066

نقل قول نوشته اصلی توسط alone star نمایش پست ها
    سلام استادامین.
    استادواقعا برای من هم سواله که چطوری میشه با توکل بخدا،به خواستگارهاجواب داد؟
    واقعا این توذهنم هست که اگرفردی روانتخاب کنم،نکندفردبهترازاین هم باشه وبیاد؟
    ضایع نیست من در مورد همه چیز نظر می دم؟ الان فرضو میزارم که میست

تو برنامه مشاوره رادیو معارف دقیقا همین بحث بود
    یکی زنگ زده بود میگفت شوهر خیلی عالیه خیلی خوبه ولی همش فکر میکنم شاید بهتر از اون هم میشد . کارشناس برنامه کلی توضیح داد که از کجا معلوم بعدی بهتر باشه؟شاید بعدی بدتر باشه
    حالا من جواب یکب از شنونده ها برام جالب بود. زنگ زد گفت من تمام خواستگار هامو به امید خواستگار بهتر رد کردم و الان 37 سالمه و مجردم و میگم کاش اینقدر سخت نمیگرفتم . توصیه میکنم فایل صوتی برنامه مشاوره خانواده روا از سایت رادیو معارف دانلود کنید و گوش بدید .

19. صلوات ها 13

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

ضایع نیست من در مورد همه چیز نظر می دم؟ الان فرضو میزارم که میست.
    نه اقا.تاپیک خودتونه اینم کلیدش ----:--: الکی مثلا شکل کلیده
    تو برنامه مشاوره رادیو معارف دقیقا همین بحث بود
    یکی زنگ زده بود میگفت شوهر خیلی عالیه خیلی خوبه ولی همش فکر میکنم شاید بهتر از اون هم میشد . کارشناس برنامه کلی توضیح داد که از کجا معلوم بعدی بهتر باشه؟شاید بعدی بدتر باشه
    حالا من جواب یکب از شنونده ها برام جالب بود. زنگ زد گفت من تمام خواستگار هامو به امید خواستگار بهتر رد کردم و الان 37 سالمه و مجردم و میگم کاش اینقدر سخت نمیگرفتم . توصیه میکنم فایل صوتی برنامه مشاوره خانواده روا از سایت رادیو معارف دانلود کنید و گوش بدید .

بد نباشه کافیه.بهتر بودنش پیش کش.همیشه یه بهتری وجود داره.

گر جا نداری…!

21. صلوات ها 10

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری