جمع بندی رکیک ترین حرف در احادیث

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رکیک ترین حرف در احادیث

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]با سلام

نمیخواهم پایم را به درس خارج باز کنم
اما امروز که بازار احادیث من دراوردی را عده ای باز کرده اند

و
ماهم دسترسی به تمام کتب حدیث نداریم و قدرت تشخیص جعلی بودن احادیث را نداریم

یک سری کلمات و شاخص ها به ما کمک خواهد کرد که بدانیم
حدیث جعلی است یا خیر.

با مقدمه بالا میخواهم سوالم را بپرسم

رکیک ترین لفظ یا الفاظی که انبیا و ایمه در احادیث و روایات بکار برده اند چیست؟؟؟

[SPOILER]بدیهی است وقتی یک بی دانشی مثل من حدیثی ببیند که کلمه ای با شعاع بالاتر از جواب این موضوع ببینیم درجا پی میبریم حدیث جعلی است[/SPOILER][/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

پابوس زوار اربعین;704230 نوشت:
رکیک ترین لفظ یا الفاظی که انبیا و ایمه در احادیث و روایات بکار برده اند چیست؟؟؟

سلام لطفا توضیح بدید منظورشما چیست؟؟؟

پيامبر (صلی اللّه عليه و آله و سلّم) می فرمايد :
إِيَّاكُمْ وَالْفُحْشَ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَا يُحِبُّ الْفَاحِشَ الْمُتَفَحِّشَ
از فحش بر حذر باشيد زيرا خدای تعالی ناسزا و بدگويی را دوست ندارد .

بحارالانوار ج76 ص110

یکی از دوستان در پست خصوصی مطالعه این آدرس را پیشنهاد داده که از ایشان ممنونم
http://www.maarefquran.org/index.php...le/LinkID,3616

نکته ای که باید توجه کرد اینکه برفرض قبول عباراتی که به کاررفته ناسزا است یانه ودیگر آنکه به کدام دلیل این معیار صدور وعدم صدور روایت باشد.

برای داشتن اطلاعات مرتبط بحث فیلم زیر مفید است
فایل: 

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

پیام;704938 نوشت:
سلام لطفا توضیح بدید منظورشما چیست؟؟؟

ببینید
سوال من این است که رکیک ترین الفاظی که در احادیث از انبیا و ایمه به چشم خورده است چیست؟؟؟

شاید با دانستن این کلمات حتی کسی هم که علم حدیث و علم خارج نخوانده باشد بتواند حدیث سره را از ناسره تشخیص دهد[/]

پابوس زوار اربعین;704972 نوشت:

ببینید
سوال من این است که رکیک ترین الفاظی که در احادیث از انبیا و ایمه به چشم خورده است چیست؟؟؟

شاید با دانستن این کلمات حتی کسی هم که علم حدیث و علم خارج نخوانده باشد بتواند حدیث سره را از ناسره تشخیص دهد

ببخشيد، مگه معيار تشخيص صحت يك حديث، ميزان توهين موجود در اونه؟!
حديثهاي زيادي هستن كه ظاهر خوبي دارن اما سندشون مشكل داره. يا ممكنه با وجود سند مشكل دار، با كمك احاديث ديگر يا با كمك اموزه هاي قراني و ... عقيده ما محسوب بشن. ممكنه در حديثي هم به قول دوستمون از لفظ حرام زاده، منافق، حمار يا ... استفاده شده باشه اما اين الفاظ دقيق به كار رفته باشه.
ولي به صورت كلي به نظرم اگه حديثي باعث ضربه به كسي ميشد يا توهيني در اون ديدين يا به هر صورت غير منطقي به نظر ميومد، بايد بگين ادرس دقيق كتاب و صفحه اش رو ارائه بده طرف مقابل. تا همين جا، معمولا خيلي ها پشيمون ميشن از حرفشون اگه اشتباه باشه و اگه دادن ميتونين از كارشناسان بپرسين. هر چند خيلي از احاديث مشكل دار، معمولا توي سايت اسك دين قبلها طرح شده كه با يه سرچ ميتونين داستانش رو در بيارين كه اوضاعش چطوره

إِنَّ اللَّهَ حَرَّمَ الْجـَنَّةَ عَلَی كُلِّ فَحَّاشٍ بَذِیٍّ قَلِیلِ الْحَیاءِ لَا یُبَالِی مَا قَالَ وَلَا مَا قِیلَ لَهُ فَإِنَّكَ إِنْ فَتَّشْتَهُ لَمْ تَجِدْهُ إِلَّا لِغَیَّةٍ أَوْ شِرْ كِشَیْطَان .
خـداوند بهشت را بر هر فحّاش بی آبرو و كم شرمی كه باكی از آنچه گوید و آنچه به او گویند ندارد حرام كرده است ، زیرا اگر درباره او كنجكاوی و بازرسی كنی یا از زناست یا شیطان در نطفه او با پدرش شریك شده است ...

بحار الانوار ج60 ص207

امام علی علیه السلام : وَ لَا تَتَكَلَّمُوا بِالْفُحْشِ فَإِنَّهُ لَا يَلِيقُ بِنَا وَلَا بِشِيعَتِنَا وَإِنَّ الْفَاحِشَ لَا يَكُونُ صَدِيقاً.(مستدرك الوسائل ج12 ص82) در كلامتان از فحش استفاده نكنيد چرا كه فحش و بد زبانی زيبنده ما خاندان و شيعيان ما نيست و انسان فحاش شايستگی و لياقت دوستی را ندارد .

1. عبدالرحمن بن عوف می گوید:وقتی مروان را نزد پیامبر اوردند حضرت فرمودند: «هو الوزغ ابن اوزغ المعلون بن المعلون» «او چلپاسه (سوسمار کوچک) پسر چلپاسه و ملعون پسر ملعون است.» (شفاء الصدور فی شرح زیارت عاشورا ج1 ص 324)

2.امام حسین علیه السلام درباره ابن زیاد «لعنت الله علیه » فرمودند:« الا و ان الدعی بن الدعی قد رکزنی بین اثنتین بین السله و الذله » « ای مردم اگاه باشید این شخص که پدر او معلوم نیست-زنازاده است- مرا بین دو کار مخیر گذاشته است. (مستدرک السفینه البحار ج 3 ص 451)

3.در تفسیر عیاشی مروی است که امام صادق علیه السلام هرگاه اسم دو نفر را می شنیدند فورا می فرمودند:«ولد الزنا» یکی منصور دوانقی و یکی عمر بن خطاب.

و تو اسرار آل محمد هم حضرت امیر (ع) تو نامه به معاویه به ولد الزنا بودن قاتل پسر امام حسین (ع) اشاره می کنند.

در تاپیک زیر هم قبلا بحث مشابهی شده

http://www.askdin.com/thread24865.html

سلام

معیار صحت خبر یکی رجال صحیح است و دیگری متن معقول و معروف .

مثلا بسند صحیح از طریق اهل سنت آمده که رسول خدا ص معاویه را کفل بزرگ معرفی کردند ! البته این بدانجهت بود که هیچ کس در باره وی تاویل نکند وبگویند مقصود رسول خدا فلان معاویه بوده نه پسر ابوسفیان .

همچنین الفاظ رکیکی که از ابوبکر در صحیح بخاری آمده و....

خیر البریه;705570 نوشت:
سلام

معیار صحت خبر یکی رجال صحیح است و دیگری متن معقول و معروف .

مثلا بسند صحیح از طریق اهل سنت آمده که رسول خدا ص معاویه را کفل بزرگ معرفی کردند ! البته این بدانجهت بود که هیچ کس در باره وی تاویل نکند وبگویند مقصود رسول خدا فلان معاویه بوده نه پسر ابوسفیان .

همچنین الفاظ رکیکی که از ابوبکر در صحیح بخاری آمده و....

رییس یک وقتی را در نظر بگیرید که فرد دسترسی به کتب نداشته باشد
انوقت چطور بتواند قبول کند این حدیث معتبر است یا خیر؟؟؟

....

یا شاید در این روش فعالیتی جدید دشمنان اسلام
حدیثی با الفاظ رکیک و ضعیف را با منبع و راوی صالح معرفی کنند
انوقت حساب چه میشود؟؟؟[/]

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]سوال خیلی واضح است
ایمه یک دایره کلماتی داشته اند
در این دایره انان ایا الفاظ رکیک بوده است یا خیر؟؟؟
رکیک ترین لفظ چه بوده است؟؟؟

........

اگر اشتباه نکنم در قران اشاره شده که با اهل کتاب با روی خوش صحبت کنیم
و
یا ما را پرهیز دادند که به مشرکین فحشی بدهیم زیرا انان در جواب فحش به خدا خواهند داد[/]

پابوس زوار اربعین6059 نوشت:

رییس یک وقتی را در نظر بگیرید که فرد دسترسی به کتب نداشته باشد
انوقت چطور بتواند قبول کند این حدیث معتبر است یا خیر؟؟؟

....

یا شاید در این روش فعالیتی جدید دشمنان اسلام
حدیثی با الفاظ رکیک و ضعیف را با منبع و راوی صالح معرفی کنند
انوقت حساب چه میشود؟؟؟

دوست بزرگوارمون قطعا خودشون جواب ميدن. اما شيوه معمول اينه كه اگه كسي يك مطلب يا ادعايي ميكنه كه ممكنه توي گفت و گوي شما موثر باشه، شما اگه شرايط بررسي رو نداشتين، بگين بحث تا همينجا تا من مطلب شما رو بررسي كنم و يه روز ديگه ادامه ماجرا. اگه روي ادعاش و ادامه مطالبش توي جمع پافشاري داره، بگين همونجا متن رو نشون بده و سند رو جلوي خودتون بررسي كنه. اگر تنها بودين كه ميتونين بگين بقيه حرفاش رو هم بزنه و حتما جلسه ي ديگه اي باشه كه جواب بدين بهش.

كتابهاي حديث مورد قبول شيعه مشخصه. شما هر حديثي از يك نفر ميشنوين، حتما بايد ازش منبع بخوايد. اينطور نيست كه يك نفر بتونه بگه اين حديث با اين راوي هاي خوب هستن و بعد شما برين ببينين راوي ها فرق دارن. اگه اينطوري باشه كه مياين بهش ميگين گشتم، اين حرف شما پيدا نشد. يا خودت توي كتاب نشونم بده، يا ادرست رو تصحيح كن. ولي اگه ادرس ميدي، حتما متن عربي رو هم بده. متن عربي براي سرچ توي نرم افزارهايي كه محتوي كتب هستند خيلي مفيده.

سوال خیلی واضح است
ایمه یک دایره کلماتی داشته اند
در این دایره انان ایا الفاظ رکیک بوده است یا خیر؟؟؟
رکیک ترین لفظ چه بوده است؟؟؟

برخوردهاي حداقلي خودمو عرض ميكنم خدمتتون.
اين طور نبوده كه مثلا برگردن به يكي جسارتا بگن كره خر برو از جلوي چشام!! ولي اين الفاظ وجود داره در مورد فرضا شيوه زندگي اونها، كه چهره باطني و رشد يك شخص رو به حد يك حيوان توصيف كردن و نام بردن يا حالت يك فرد رو اينطوري توصيف كردن. مثل خود قران كه از اين تشبيهات دارن مثلا در مورد اهل دوزخ ظاهرا: گويى گورخرانى رميده‏اند كه از [چنگال] شيرى گريخته‏اند(50 و 51 مدثر)

يا ممكنه در احاديث شما ببينيد كه مي فرمايند بغض حضرت علي رو فقط يك حرام زاده مي تونه داشته باشه. اين معنيش اين نيست كه قصد فحش دادن وجود داره. بلكه اين ميتونه يك تعبير واقعي باشه. به اي نخاطر كه حضرت اينقدر خوب بودن كه ادم عادي كه نطفه پاكي داشته باشه، حتي اگه بخواد، اگر ايشون رو بشناسه، نميتونه بغض داشته باشه

یا ما را پرهیز دادند که به مشرکین فحشی بدهیم زیرا انان در جواب فحش به خدا
;70خواهند داد

به مقدسات مشركين نه به مشركين.
معبودانى را كه كافران به جاى خدا مي ‏پرستند ، دشنام ندهيد ، كه آنان هم از روى دشمنى و نادانى خدا را دشنام خواهند داد .

پیام;708411 نوشت:
سلام ، لطفا مطالبی که به پاسخ سول پست اول کمک میکنه را در این بحث به اشتراک بگذارید.

رییس من هنوز جوابم را نگرفته ام.
مثالی میزنم
فرضا شما یک دوست خود را میشناسید و بعد برای شما خبر میاورند که او کسی را کشته است
و
شما با توجه به شناختی که از او دارید میگویید بعید است چنین کاری را کرده باشد
یا خبر میاورند که او فحشی داده باشد
و
شما میگویید بعید است او فحش داده باشد
و حتی بلعکس با توجه به شناختی که از او دارید بگویید اری چون او چنین کارهایی را قبلا انجام داده لابد این عمل را هم از خود نشان داده است.
.......

حال من در شناخت از ایمه و پیامبر نیازمند این هستم که دایره کلمات حروف احادیث انها را بدانم.
دانستن تمام کلمات که برای من بعید است ولی میتوانم بدانم که رکیک ترین حرفی که زده اند چیست
و
هر وقت کسی حدیثی از ایمه یا پیامبر بکار برد که در ان لفظی بالاتر از انچه میدانم امده باشد سریع بگویم این حدیث جعلی است زیرا ایمه
نهایتا چنین حرفی زده اند.[/]

باسلام یک سوال همه کاربرانی که تو این تایپک از الفاظ رکیک برای بیان موضوع استفاده کردند.
البته ببخشید منظوری ندارم برام سوال شد با خوندن پستها
انسانهای نادرست و بی ابرو فحاش بی شرم هر کلمه که به ذهن شما میرسه هستند؟

پابوس زوار اربعین;710153 نوشت:
رییس من هنوز جوابم را نگرفته ام.
مثالی میزنم
فرضا شما یک دوست خود را میشناسید و بعد برای شما خبر میاورند که او کسی را کشته است
و
شما با توجه به شناختی که از او دارید میگویید بعید است چنین کاری را کرده باشد
یا خبر میاورند که او فحشی داده باشد
و
شما میگویید بعید است او فحش داده باشد
و حتی بلعکس با توجه به شناختی که از او دارید بگویید اری چون او چنین کارهایی را قبلا انجام داده لابد این عمل را هم از خود نشان داده است.

سلام ابته بنده خادم شما هستم
متوجه فرمایش شما در همان پست اولی شدم ولی همانگونه که ذکر شد برای ملاک ومعیار بودن سنجش صدور روایت بایستی دقیق تر وعلمی تر معیار خود را پس از مطالعه کتب مر بوطه بیان نمایید . با تشکر

[=arial]جمع بندی:
[=arial]سوال:[=arial]
با سلام
نمیخواهم پایم را به درس خارج باز کنم اما امروز که بازار احادیث من دراوردی را عده ای باز کرده اندو ماهم دسترسی به تمام کتب حدیث نداریم و قدرت تشخیص جعلی بودن احادیث را نداریم یک سری کلمات و شاخص ها به ما کمک خواهد کرد که بدانیم حدیث جعلی است یا خیر.با مقدمه بالا میخواهم سوالم را بپرسم رکیک ترین لفظ یا الفاظی که انبیا و ایمه در احادیث و روایات بکار برده اند چیست؟؟؟

[=arial]پاسخ[=arial]:
البته اصل پرسش دارای ایراد است زیرا امامان معصوم (ع) متانت وادب لازم را در گفتار خویش دارند، اما ملاک ومعیار قراردادن اینکه اگر درروایتی لفظ رکیکی پیداشد نمی تواند روایت باشد وآن روایت جعلی باشد، واین را بعنوان قانون حدیث شناسی استفاده کردن نیزدلیلی نداشته ونمی توان سرخود وبدون توجه به سخن عالمان حدیث شناسی معیاری را وضع کرد.

موضوع قفل شده است