صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه زندگی برای همه به یک میزان سخت و دشوار است؟

علاقه
    13 آبان :)
    نوشته
    561
    حضور
    24 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    2166

اشاره چگونه زندگی برای همه به یک میزان سخت و دشوار است؟

سلام
    آیت الله بهجت ره فرمودند: در دنیا مشکلات به یک میزان بین همه تقسیم شده.
    حالا زیاد خاطرم نیست حدیثی در این مضمون داریم یا نه اما سوالم اینه:
    کسی که کور و لال و کر هست، یک فلج قطع نخاع، یک بیمار مادر زاد، یک جانباز شیمیایی که در تمام عمر باید زجر بکشد ، یک یتیم، یک جوان که علاوه بر امرار و معاش خودش باید از پدر و مادرش هم مراقبت کنه، یک پسر که در خانواده بی پدر نقش بابا رو ایفا میکنه و هزاران نمونه دیگر اینها همه مشکلاتشان به اندازه من هست؟
    ممنون
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۵/۳۰ در ساعت ۰۰:۲۹
    «عابدى هفتاد سال خدا را بندگى كرد، روزها را روزه و شبها را به نماز مى‌ايستاد، آنگاه حاجتى از خداوند متعال طلب نمود، ولى بر آورده نگرديد، رو به خود كرد و گفت: اشكال از خود تو است، چون اگر در تو خيرى مى‌بود، حاجتت روا مى‌شد، در اين هنگام خداوند متعال فرشته‌اى براى او فرستاد و گفت: اى فرزند آدم! اين يك لحظه‌اى كه خود را كوچك شمردى، از تمام عبادتهاى گذشته‌ات بهتر است»

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,516
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58316

با نام و یاد دوست

چگونه زندگی برای همه به یک میزان سخت و دشوار است؟

کارشناس بحث: استاد کریم

5. صلوات ها 2

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

نقل قول نوشته اصلی توسط yaHosseinDS نمایش پست ها
    سلام
    کسی که کور و لال و کر هست، یک فلج قطع نخاع، یک بیمار مادر زاد، یک جانباز شیمیایی که در تمام عمر باید زجر بکشد ، یک یتیم، یک جوان که علاوه بر امرار و معاش خودش باید از پدر و مادرش هم مراقبت کنه، یک پسر که در خانواده بی پدر نقش بابا رو ایفا میکنه و هزاران نمونه دیگر اینها همه مشکلاتشان به اندازه من هست؟
    ممنون
    سلام علیکم
    البته بنده متن اصلی فرمایش آیت الله بهجت را ندیده ام واینکه ایشان چه ادله ای برای فرمایش خود بیان داشته اند. ولی آنچه می توانم بگویم این است که خداوند قانون ابتلاءوامتحان دارد که بندگان خود را امتحان می کند.
    وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ‏ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرين(بقره/155)،و قطعاً شما را به چيزى از [قبيلِ‏] ترس و گرسنگى، و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى‏ آزماييم؛ و مژده ده شكيبايان را.
    هرکسی به شکلی امتحان می شود، ونوعا همین ابتلائات مشکلات زندگی هم محسوب می شوند. در عین حال که زندگی مشکلاتی دارد که براثر اشتباهات وسوء تدبیر افراد بوجود می آید لذا نمی توان اینها را به خدا نسبت داد که همه یکسان مشکلات داشته باشند.
    بنابراین باید دید منظورمان از این مشکلات چیست؟
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

7. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    561
    حضور
    24 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط کریم نمایش پست ها
    سلام علیکم
    البته بنده متن اصلی فرمایش آیت الله بهجت را ندیده ام واینکه ایشان چه ادله ای برای فرمایش خود بیان داشته اند. ولی آنچه می توانم بگویم این است که خداوند قانون ابتلاءوامتحان دارد که بندگان خود را امتحان می کند.
    وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ‏ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرين(بقره/155)،و قطعاً شما را به چيزى از [قبيلِ‏] ترس و گرسنگى، و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى‏ آزماييم؛ و مژده ده شكيبايان را.
    هرکسی به شکلی امتحان می شود، ونوعا همین ابتلائات مشکلات زندگی هم محسوب می شوند. در عین حال که زندگی مشکلاتی دارد که براثر اشتباهات وسوء تدبیر افراد بوجود می آید لذا نمی توان اینها را به خدا نسبت داد که همه یکسان مشکلات داشته باشند.
    بنابراین باید دید منظورمان از این مشکلات چیست؟
    متن این صحبت باید موثق باشه چون در کتاب "در محضر بهجت" از آقای رخشاد هست خواندم.
    حالا بی تدبیری های انسان را منظورم نیست. ولی گرچه همان هم نمیشه تنها به پای انسان گذاشت مثلا من یکی رو بخاطر کند ذهنی مسخره کردم در یکجایی خودم فراموش کار و ... می شوم تا جزاء کاری رو که کردم پس بدهم. یعنی بی تدبیری به دست خودمان هم گاهی آینه کارها هست و یا قرار هست طبق قضا الهی به دست خودمان انجام بگیرد. اما در مواردی که در بالا عرض کردم این ها را مدنظر نداشتم بلکه آنچه را که از دست ما خارج هست می گویم. با این وجود چنین مکافاتهایی چگونه ممکنه مشکلات برای همه به یک میزان تقسیم شده باشد؟!
    حتی ممکنه این صحبت تصدیق کننده این حدیث یا سخن هم باشد که "همه یکسان آفریده شده اند" شما قبول دارید؟
    ویرایش توسط yaHosseinDS : ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ در ساعت ۱۰:۱۸
    «عابدى هفتاد سال خدا را بندگى كرد، روزها را روزه و شبها را به نماز مى‌ايستاد، آنگاه حاجتى از خداوند متعال طلب نمود، ولى بر آورده نگرديد، رو به خود كرد و گفت: اشكال از خود تو است، چون اگر در تو خيرى مى‌بود، حاجتت روا مى‌شد، در اين هنگام خداوند متعال فرشته‌اى براى او فرستاد و گفت: اى فرزند آدم! اين يك لحظه‌اى كه خود را كوچك شمردى، از تمام عبادتهاى گذشته‌ات بهتر است»

9. صلوات

علاقه
    مجلس امام حسین(ع)، مطالعه، ورزش، خانواده.
    نوشته
    2,695
    حضور
    41 روز 1 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7505

با این وجود چنین مکافاتهایی چگونه ممکنه مشکلات برای همه به یک میزان تقسیم شده باشد؟!
    حتی ممکنه این صحبت تصدیق کننده این حدیث یا سخن هم باشد که "همه یکسان آفریده شده اند" شما قبول دارید؟
    بدون مطالعه کامل سخنان ایشان نمی توان در باره سخنان آیت الله بهجت اظهار نظر کرد. چون آنچه مسلم است مشکلات افراد با هم فرق دارد وتحمل ها هم مختلف است لذا دلیلی ندارد مشکلات یکسان باشد. چون یکی توان تحمل مشکلی را دارد ولی دیگری نه.
    إنّ الصلوة تنهی عن الفحشاء والمنکر
    جامعه ای که در آن فرهنگ نماز باشد. دچار یاس، افسردگی، فساد وروز مره گی نمی شود.

11. صلوات ها 3

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

سلام
    ممنون
    به نام خدا

با سلام

در این عالم که ماهیتش تضاد و تزاحم است تصور اینکه سختیها و مشکلات وجود نداشته باشند گمان غلطی است

درد و رنج و غم و گرفتاری و بیماری و مرگ وووو خاصیت این عالم است پس برای همه است:

"یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه"

ای انسان تو با سختی به سوی پروردگارت در تلاشی پس او را ملاقات خواهی کرد.

اما

احساس غم و رنج و ناراحتی برای همه یکسان نیست چرا که مربوط به برخورد درونی هر کس با آن است.

شما اینها را ابتلائاتی از سوی حق می بینید که قرار است باعث آب دیده شدن فلز وجودتان شود پس آن را

با آغوش باز می پذیرید

مرگ اگر مرد است گو سوی من آی//تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو//او زمن دلقی ستاند رنگ رنگ

و من به چشم یک بدبختی بزرگ به آن نگاه می کنم که در مقابلش تاب ایستادگی ندارم!

از نظر شما هر محنتی که شما را به قرب دوست برساند نعمت است و از نظر من هر چه

به کامم شیرین بیاید نعمت است حتی اگر کام دیگران را تلخ کند!

بنابراین مصداق مشکلات برای انسانهای متفاوت فرق دارد اما اصل یکی است"دنیا محل آزمایش است"

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

13. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    561
    حضور
    24 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    به نام خدا

با سلام

در این عالم که ماهیتش تضاد و تزاحم است تصور اینکه سختیها و مشکلات وجود نداشته باشند گمان غلطی است

درد و رنج و غم و گرفتاری و بیماری و مرگ وووو خاصیت این عالم است پس برای همه است:

"یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه"

ای انسان تو با سختی به سوی پروردگارت در تلاشی پس او را ملاقات خواهی کرد.

اما

احساس غم و رنج و ناراحتی برای همه یکسان نیست چرا که مربوط به برخورد درونی هر کس با آن است.

شما اینها را ابتلائاتی از سوی حق می بینید که قرار است باعث آب دیده شدن فلز وجودتان شود پس آن را

با آغوش باز می پذیرید

مرگ اگر مرد است گو سوی من آی//تا در آغوشش بگیرم تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو//او زمن دلقی ستاند رنگ رنگ

و من به چشم یک بدبختی بزرگ به آن نگاه می کنم که در مقابلش تاب ایستادگی ندارم!

از نظر شما هر محنتی که شما را به قرب دوست برساند نعمت است و از نظر من هر چه

به کامم شیرین بیاید نعمت است حتی اگر کام دیگران را تلخ کند!

بنابراین مصداق مشکلات برای انسانهای متفاوت فرق دارد اما اصل یکی است"دنیا محل آزمایش است"
    منکه متوجه نشدم.

15. صلوات

علاقه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

منکه متوجه نشدم.
    یعنی هر کس به اقتضاء ظرفیتش یک جور مبتلاء می گردد.

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    561
    حضور
    24 روز 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    2166

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    یعنی هر کس به اقتضاء ظرفیتش یک جور مبتلاء می گردد.
    اما خیلی ها این وسط ایمانشون از دست میرود و کافر می شوند! یا خودکشی میکنند! اینارو چه میگویید؟

19. صلوات

علاقه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

اما خیلی ها این وسط ایمانشون از دست میرود و کافر می شوند! یا خودکشی میکنند! اینارو چه میگویید؟
    خب این قبیل انسانها کسانی هستند که به ظرفیتها و توانایی های انسانی خویش پی نبرده و خود را دست کم می گیرند

به عبارت دیگر خویشتن خویش را نشناخته اند.

21. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری