جمع بندی درخواست منبع حدیثی درباره مشخصات حضرت علی علیه السلام

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع حدیثی درباره مشخصات حضرت علی علیه السلام

سلام
منبع این موضوع رومیخوام که از حضرت علی ع میپرسند چرا قدتان کمی کوتاه میفرماید (به طور خلاصه بیان میکنم) برای مبارزه میگن چراجلوی سرتان موندارد میفرماید بدلیل کلاه میگن چراچاق هستید میفرمایند چون پیامبر هزارباب ازعلم برویم گشود واینکه ایا این سند موثق است؟
یاحق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

ابن سعد در کتاب طبقات مي نويسد :
. . . أبو عوانة عن مغيرة عن قدامة بن عتاب قال کان علي ضخم البطن ضخم مشاشة المنکب ضخم عضلة الذراع دقيق مستدقها ضخم عضلة الساق دقيق مستدقها . . .
الطبقات الکبرى ـ محمد بن سعد بن منيع أبو عبدالله البصري الزهري ـ ج 3 ، ص 26 ، باب : ذکر صفة علي بن أبي طالب عليه السلام ، الوفاة: 230 ، ناشر: دار صادر - بيروت - ؛ أنساب الأشراف ـ أحمد بن يحيى بن جابر البلاذري ، المتوفى : 279هـ ـ ج1، ص 283 و 284 .
. . . قدامة بن عتاب گفت : علي داراي شکمي نيکو و کامل وسينه اي بسيار فراخ بود ، ساعد دستش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود و ساق پايش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود . . .
محمد بن يوسف صالحي شامي مي نويسد :
وکان ضخم البطن شاسع المنکب ، ضخم الذراعين مستدقهما ضخم عضد الساق ، فوق الربعة ، ضخم المنکبين ، طويل اللحية عظيمها .
سبل الهدى والرشاد في سيرة خير العباد ج11، ص287 ـ محمد بن يوسف الصالحي الشامي ، الوفاة: 942هـ ـ ، ناشر : دار الکتب العلمية - بيروت - 1414هـ ، چاپ اول ، تحقيق : عادل أحمد عبد الموجود وعلي محمد معوض .
علي داراي شکمي نيکو و کامل وسينه اي بسيار فراخ بود ، ساعد دستش عضلاني بوده و در قسمت مفاصل نازک شده و شکيل بود و ساق پايش عضلاني بود و قد مبارکش از فرد ميان قامت مقداري بلند قد تر بود و کتفهايي قوي و عضلاني داشت و محاسني پرپشت و بلند داشت .

بعضي اوقات بعضي يا بخاطر عدم آشنايي با روايات و متون تاريخي و يا از روي غرض ورزي ، سعي در تنقيص و به خيال خودشان کوچک نمودن اين بزرگواران داشته و دارند که عبارت مورد سوال نيز مي تواند از همين دسته مطالب باشد .

با دقت مشخص میشه فربه بودن شکم وارتباط دادن آن با علم ودانایی بی مورد است.

پیام;704365 نوشت:
بعضي اوقات بعضي يا بخاطر عدم آشنايي با روايات و متون تاريخي و يا از روي غرض ورزي ، سعي در تنقيص و به خيال خودشان کوچک نمودن اين بزرگواران داشته و دارند که عبارت مورد سوال نيز مي تواند از همين دسته مطالب باشد .

سلام البته ان حدیثی که حقیردیدم کوتاه قد ویامعتدل بیان شده بود اماطبق انچه شمامیگوید(بلندقد)احتمالا ان موثق نبوده
یاحق

سلام

علامه مجلسی از تفسير علي بن إبراهيم بصورت ارسال آورده :

أبي، عن بعض أصحابه رفعه قال:
كانت فاطمة (عليها السلام) لا يذكرها أحد لرسول الله (صلى الله عليه وآله) إلا أعرض
عحتى آيس الناس منها، فلما أراد أن يزوجها من علي أسر إليها فقالت: يا رسول الله
أنت أولى بما ترى غير أن نساء قريش تحدثني عنه أنه رجل دحداح البطن، طويل الذراعين،
ضخم الكراديس، أنزع عظيم العينين والسكنة [مشاشار كمشاشير البعير (1)] ضاحك السن،
لا مال له.
فقال لها رسول الله (صلى الله عليه وآله): يا فاطمة أما علمت أن الله
أشرف على الدنيا فاختارني على رجال العالمين، ثم اطلع فاختار عليا على رجال
العالمين، ثم اطلع فاختارك على نساء العالمين ؟. يا فاطمة إنه لما أسري بي إلى
السماء وجدت مكتوبا على صخرة بيت المقدس: لا إله إلا الله، محمد رسول الله، أيدته
بوزيره، ونصرته بوزيره، فقلت لجبرئيل: ومن وزيري ؟ فقال: علي بن أبي طالب. فلما
انتهيت إلى سدرة المنتهى وجدت مكتوبا عليها: إني أنا الله لا إله إلا. إنا وحدي،
محمد صفوتي من خلقي أيدته بوزيره، ونصرته بوزيره، فقلت لجبرئيل: ومن وزيري ؟ قال:
علي بن أبي طالب (عليه السلام). فلما جاوزت السدرة انتهيت إلى عرش رب العالمين،
وجدت مكتوبا على

وأما ما قلت: إنه أنزع عظيم العينين فإن الله خلقه بصفة آدم (عليه السلام). وأما
طول يديه فإن الله عزوجل طولها يقتل بها أعداءه وأعداء رسوله، وبه يظهر الله الدين
ولو كره المشركون، وبه يفتح الله الفتوح، ويقاتل المشركين على تنزيل القرآن
والمنافقين من أهل البغى والنكث والفسوق على تأويله. ويخرج الله من صلبه سيدي شباب
أهل الجنة، ويزين بهما عرشه. يا فاطمة ما بعث الله نبيا إلا جعل له ذرية من صلبه
وجعل ذريتي من صلب علي، ولو لا علي ما كانت لي ذرية. فقالت فاطمة: يا رسول الله ما
أختار عليه أحدا من أهل الارض، فزوجها رسول الله (صلى الله عليه وآله) فقال ابن
عباس عند ذلك: والله ما كان لفاطمة كفو غير علي (عليه السلام).بحار

در جريان خواستگاري امير المؤمنين عليه السلام وقتي زنان قريش پيش حضرت زهرا سلام الله عليها از حضرت بدگوئي کردند که وی شکم بزرگ ودست دراز ودرشت استخوان وطاس وکم سن .... پيامبر اکرم صلي الله عليه وآله و سلم به حضرت زهرا سلام الله عليها فرمود : اي فاطمه . . . اما در مورد اينکه گفتي او بطين است ،‌ وجود علي مملو از علم است و اين علم را خداوند در ميان امتم به او اختصاص داده است .يا فاطمة هذا ما أعطاه الله عليا في الاخرة وأعد له في الجنة إذا كان
في الدنيا لا مال له. فأما ما قلت: إنه بطين، فانه مملوء من علم خصه الله به وأكرمه
من بين أمتي.

احمد;702668 نوشت:
سلام
منبع این موضوع رومیخوام که از حضرت علی ع میپرسند چرا قدتان کمی کوتاه میفرماید (به طور خلاصه بیان میکنم) برای مبارزه میگن چراجلوی سرتان موندارد میفرماید بدلیل کلاه میگن چراچاق هستید میفرمایند چون پیامبر هزارباب ازعلم برویم گشود واینکه ایا این سند موثق است؟
یاحق

سلام

بله چنین روایتی وجود دارد. شیخ صدوق این روایت را در کتاب خصال صفحه ی 189 آورده است.

متن عربی: ثلاث كن في أمير المؤمنين عليه السلام 261 - حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني رضي الله عنه قال: حدثنا الحسن بن علي العدوي، عن عباد بن صهيب [بن عباد صهيب] عن أبيه، عن جده عن جعفر بن محمد عليه السلام قال: سأل رجل أمير المؤمنين عليه السلام فقال له: أسألك عن ثلاث هن فيك: أسألك عن قصر خلقك، وعن كبر بطنك، وعن صلع رأسك فقال أمير المؤمنين عليه السلام: إن الله تبارك وتعالى لم يخلقني طويلا، ولم يخلقني قصيرا، ولكن خلقني معتدلا، أضرب القصير فأقده، وأضرب الطويل فأقطه وأما كبر بطني فان رسول الله صلى الله عليه وآله علمني بابا من العلم ففتح لي ذلك الباب ألف باب فازدحم العلم في بطني فنفجت عنه عضوي وأما صلع رأسي فمن إدمان لبس البيض ومجالدة الاقران.

ترجمه فارسی : مردي از اميرمؤمنان -عليه السلام- سؤال کرد و بدو گفت دربارة سه چيز که در تو است از تو مي‌پرسم: (يکي) از کوتاهي قدت مي‌پرسم و (دوّم) از بزرگي شکمت و (سوّم) از ريخته شدن موي جلوي سرت! امير مؤمنان -عليه السلام- پاسخ داد: خداوند تبارک و تعالي مرا دراز نيافريد و نيز کوتاه خلق نکرد بلکه معتدل آفريد (در نتيجه) بر کوتاه قامت ضربه مي‌زنم و او را از طول به دو نيم مي‌کنم و بر دراز قامت ضربه مي‌زنم و او را از عرض به دو نيم مي‌کنم! و امّا بزرگي شکمم (علّتش اينست که) رسول خدا -صلى الله عليه وآله وسلم- به من بابي از علم آموخت و آن باب، هزار باب را براي من گشود و علم در شکم من جمع شد و از اين‌رو شکمم بزرگ شد! و امّا ريخته شدن موي جلوي سرم، بعلّت بر سر نهادن کلاه خود بمدّت دراز و کارزار با رقيبان است.

بررسی سند: در سند اين حديث، حسن بن علي عدوي، احوالش مجهول است و نام و نشان وي در کتب رجال ديده نمي‌شود. بعلاوه، عباد بن صهيب چنانکه علاّمة حلّي در «خلاصه الأقوال» آورده «بتري مذهب» بوده است(خلاصة الأقوال في معرفة الرجال، ص 380) و برخي او را توثيق نموده و بعضي تضعيفش کرده‌اند چنانکه فاضل مقداد در «التنقيح» بر قول اخير رفته است(تنقيح المقال، ج 2، ص 121). احوال پدر و جدّ وي هم معلوم نيست لذا خبر مزبور بلحاظ سند، مورد اعتماد و وثوق نمي‌باشد.

عصران;705051 نوشت:
سلام

بله چنین روایتی وجود دارد. شیخ صدوق این روایت را در کتاب خصال صفحه ی 189 آورده است.

متن عربی: ثلاث كن في أمير المؤمنين عليه السلام 261 - حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني رضي الله عنه قال: حدثنا الحسن بن علي العدوي، عن عباد بن صهيب [بن عباد صهيب] عن أبيه، عن جده عن جعفر بن محمد عليه السلام قال: سأل رجل أمير المؤمنين عليه السلام فقال له: أسألك عن ثلاث هن فيك: أسألك عن قصر خلقك، وعن كبر بطنك، وعن صلع رأسك فقال أمير المؤمنين عليه السلام: إن الله تبارك وتعالى لم يخلقني طويلا، ولم يخلقني قصيرا، ولكن خلقني معتدلا، أضرب القصير فأقده، وأضرب الطويل فأقطه وأما كبر بطني فان رسول الله صلى الله عليه وآله علمني بابا من العلم ففتح لي ذلك الباب ألف باب فازدحم العلم في بطني فنفجت عنه عضوي وأما صلع رأسي فمن إدمان لبس البيض ومجالدة الاقران.

ترجمه فارسی : مردي از اميرمؤمنان -عليه السلام- سؤال کرد و بدو گفت دربارة سه چيز که در تو است از تو مي‌پرسم: (يکي) از کوتاهي قدت مي‌پرسم و (دوّم) از بزرگي شکمت و (سوّم) از ريخته شدن موي جلوي سرت! امير مؤمنان -عليه السلام- پاسخ داد: خداوند تبارک و تعالي مرا دراز نيافريد و نيز کوتاه خلق نکرد بلکه معتدل آفريد (در نتيجه) بر کوتاه قامت ضربه مي‌زنم و او را از طول به دو نيم مي‌کنم و بر دراز قامت ضربه مي‌زنم و او را از عرض به دو نيم مي‌کنم! و امّا بزرگي شکمم (علّتش اينست که) رسول خدا -صلى الله عليه وآله وسلم- به من بابي از علم آموخت و آن باب، هزار باب را براي من گشود و علم در شکم من جمع شد و از اين‌رو شکمم بزرگ شد! و امّا ريخته شدن موي جلوي سرم، بعلّت بر سر نهادن کلاه خود بمدّت دراز و کارزار با رقيبان است.

بررسی سند: در سند اين حديث، حسن بن علي عدوي، احوالش مجهول است و نام و نشان وي در کتب رجال ديده نمي‌شود. بعلاوه، عباد بن صهيب چنانکه علاّمة حلّي در «خلاصه الأقوال» آورده «بتري مذهب» بوده است(خلاصة الأقوال في معرفة الرجال، ص 380) و برخي او را توثيق نموده و بعضي تضعيفش کرده‌اند چنانکه فاضل مقداد در «التنقيح» بر قول اخير رفته است(تنقيح المقال، ج 2، ص 121). احوال پدر و جدّ وي هم معلوم نيست لذا خبر مزبور بلحاظ سند، مورد اعتماد و وثوق نمي‌باشد.

باتشکرازشمامنظورم دقیقا همین بود

پیام;708421 نوشت:
تشکر ولی با دقت مشخص میشه فربه بودن شکم وارتباط دادن آن با علم ودانایی بی مورد است.

البته باتوجه به مطلبی که جناب خیرالبریه گزاشتن هنوز ثابت نشده که فربه بودن ربطی به علم ودانایی نداره

پیام;716728 نوشت:
البته این سخن وعبارت که روایت نبوده وادبیات ومحتوی نیز بسیار سخیف می باشد

سلام
با وجود روایتی که از کتاب خصال نقل شد چطور در جمع بندی آمده است که این عبارت حدیث نیست؟؟
تصور نمیکنم معنی جمع بندی، تکرار یکی از پست های تاپیک باشد.

ضمن اینکه این شیوه برخورد با روایات را در دیگر موارد از شما سراغ نداشتم.
معمولا در رد یک روایت و این احتمال که صادر شده از معصوم نباشد، احتیاط داشتید. در اینجا چگونه خلاف مبانی خود نظر دادید؟با تشکر

شما به متنی که بعنوان روایت در سوال اول آورده بودند ونیز به مطالبی که
خیرالبریه آورده بودند دقت بفرمایید بیارتباط بودن مشخص میشه.

لطفا به به اعتبار روایت توجه بفرمایید:
در سند اين حديث، حسن بن علي عدوي، احوالش مجهول است و نام و نشان وي در کتب رجال ديده نمي‌شود. بعلاوه، عباد بن صهيب چنانکه علاّمة حلّي در «خلاصه الأقوال» آورده «بتري مذهب» بوده است(خلاصة الأقوال في معرفة الرجال، ص 380) و برخي او را توثيق نموده و بعضي تضعيفش کرده‌اند چنانکه فاضل مقداد در «التنقيح» بر قول اخير رفته است(تنقيح المقال، ج 2، ص 121). احوال پدر و جدّ وي هم معلوم نيست لذا خبر مزبور بلحاظ سند، مورد اعتماد و وثوق نمي‌باشد.

الخصال ج‏1 189 ثلاث كن في أمير المؤمنين ..... ص : 189
علل الشرائع ج‏1 159 128 باب علة الصلع في رأس أمير المؤمنين ع و العلة التي من أجلها سمي الأنزع البطين ..... ص : 159
روضة الواعظين و بصيرة المتعظين (ط - القديمة) ج‏1 108 مجلس في ذكر فضائل أمير المؤمنين علي بن أبي طالب ص ..... ص : 104
بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏35 54 باب 2 أسمائه و عللها ..... ص : 45
در این منابع نیز ضعف سند موجود است.

جمع بندی:
سوال:منبع این موضوع رومیخوام که از حضرت علی ع میپرسند چرا قدتان کمی کوتاه میفرماید (به طور خلاصه بیان میکنم) برای مبارزه میگن چراجلوی سرتان موندارد میفرماید بدلیل کلاه میگن چراچاق هستید میفرمایند چون پیامبر هزارباب ازعلم برویم گشود واینکه ایا این سند موثق است؟
پاسخ:گرچه این روایت را شیخ صدوق با این عبارات آورده:

حدثنا محمد بن إبراهيم بن إسحاق الطالقاني رضي الله عنه قال: حدثنا الحسن بن علي العدوي، عن عباد بن صهيب [بن عباد صهيب] عن أبيه، عن جده عن جعفر بن محمد عليه السلام قال: سأل رجل أمير المؤمنين عليه السلام فقال له: أسألك عن ثلاث هن فيك: أسألك عن قصر خلقك، وعن كبر بطنك، وعن صلع رأسك فقال أمير المؤمنين عليه السلام: إن الله تبارك وتعالى لم يخلقني طويلا، ولم يخلقني قصيرا، ولكن خلقني معتدلا، أضرب القصير فأقده، وأضرب الطويل فأقطه وأما كبر بطني فان رسول الله صلى الله عليه وآله علمني بابا من العلم ففتح لي ذلك الباب ألف باب فازدحم العلم في بطني فنفجت عنه عضوي وأما صلع رأسي فمن إدمان لبس البيض ومجالدة الاقران.

مردي از اميرمؤمنان -عليه السلام- سؤال کرد و بدو گفت دربارة سه چيز که در تو است از تو مي‌پرسم: (يکي) از کوتاهي قدت مي‌پرسم و (دوّم) از بزرگي شکمت و (سوّم) از ريخته شدن موي جلوي سرت! امير مؤمنان -عليه السلام- پاسخ داد: خداوند تبارک و تعالي مرا دراز نيافريد و نيز کوتاه خلق نکرد بلکه معتدل آفريد (در نتيجه) بر کوتاه قامت ضربه مي‌زنم و او را از طول به دو نيم مي‌کنم و بر دراز قامت ضربه مي‌زنم و او را از عرض به دو نيم مي‌کنم! و امّا بزرگي شکمم (علّتش اينست که) رسول خدا -صلى الله عليه وآله وسلم- به من بابي از علم آموخت و آن باب، هزار باب را براي من گشود و علم در شکم من جمع شد و از اين‌رو شکمم بزرگ شد! و امّا ريخته شدن موي جلوي سرم، بعلّت بر سر نهادن کلاه خود بمدّت دراز و کارزار با رقيبان است.

اما در در سند اين حديث، حسن بن علي عدوي، احوالش مجهول است و نام و نشان وي در کتب رجال ديده نمي‌شود. بعلاوه، عباد بن صهيب چنانکه علاّمة حلّي در «خلاصه الأقوال» آورده «بتري مذهب» بوده است(خلاصة الأقوال في معرفة الرجال، ص 380) و برخي او را توثيق نموده و بعضي تضعيفش کرده‌اند چنانکه فاضل مقداد در «التنقيح» بر قول اخير رفته است(تنقيح المقال، ج 2، ص 121). احوال پدر و جدّ وي هم معلوم نيست لذا خبر مزبور بلحاظ سند، مورد اعتماد و وثوق نمي‌باشد.

موضوع قفل شده است