جمع بندی شک و تردید در اصول دین و راه برون رفت از آن

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک و تردید در اصول دین و راه برون رفت از آن

سلام
باید توی اصول دین تحقیق کرد و من چند سایت ضد خدا و دین چند تا از مقاله های اون رو خوندم چیزیهایی که ازبدیهیات قبلی برایم بود برایم مثل علیت و نظم و ... از نظر و به اندازه عقل محدود من همه را رد می کرد
و بعد شبیه همون سوالات رو تو همین سایت و جاهای دیگر دیدم با چندین صفحه گتفتگو و مناظره که آخرش نتیجه ای روشن ندارد و هر طرف مناظره خودش رو بر حق و طرف مقابل را تمسخر می کردد و من بیشتر دجار شک و تردید می شوم و به این نتیجه رسیدم تا زمانی که درس دین نخوانم نمی توانم در اصول دین تحقیق کرد و اگر واقعا بخواهیم تحقیق کنیم نه اینکه فقط کتاب های هم عقیده خودمون رو بخونیم
حتما الان شما هم می گوید غیر ممکن است که بتوانند وجود خدا را رد کنند یا ... یا ...
ولی به اندازه عقل محدود منی که باید تحقیق کنم استدلال های آنها منطقی می آید
حالا من چیکار باید بکنم با این همه گرفتاری که از صبح تا شب باید سرکار باشم تا بتوانم از پس هزینها های زندگی بر بیاییم باید بروم درس دین بخوانم؟چه طوری اصول دین را درک کنم ؟حالا تنها با دلم جلو می روم هر چند این روش توی شرایط سخت نمی تونه کامل همراه و قوت قلبم باشه
لطفا راهنمایی کنید ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=microsoft sans serif]باسلام

جهت تحقیق در دین لازم است ابتدا، مباحث اساسی ای که به عنوان اصول دین مطرح شده است را از منابع متقن و به تناسب سطح معلومات خود انتخاب کنید و مرحله به مرحله پیش بروید.
دقت داشته باشید که در طول مطالعه و تحقیق مقدماتی هیچگاه سراغ سوالات و شبهاتی که مطرح شده است نروید؛ زیرا تا زمانی که سطح معلومات و توانایی شما به اندازه مطلوب نرسد که خودتان بتوانید پاسخ یک سوال را بدهید، مطالعه شبهات مانند سمی مهلک میماند.
البته در هر مرحله از اساتید اهل فن و مطلع در مورد منابع مطالعاتی و سوالات خود کمک بگیرید.
تا جایی که ممکن است حتی در مراحل مقدماتی سعی کنید مطالعات خود را از محضر یک استاد استفاده کنید وگرنه اثر مطلوب را نخواهد گذاشت. هرچند ممکن است از یک سطح به بعد، دیگر مطالعه شما ثمری نداشته باشد.
منطق، عقائد و فلسفه را به صورت سیر مطالعاتی در پیش بگیرید و تا زمانی که به حد یک متخصص نرسیدید هیچگاه سراغ شبهات نروید.
برای شروع در مسائل اعتقادی بنده کتابهای آموزش عقائد استاد مصباح و کلام اسلامی استاد سعیدی مهر را به شما پیشنهاد میکنم.
بعد از مطالعه چند اثر در کلام، مطالعه منطق و فلسفه را به صورت کلاسیک و با سیر مطالعاتی مدون و دقیق پیش بگیرید.

باز هم تاکید میکنم:
اولا: حتما کلام، منطق و فلسفه مطالعه کنید.
ثانیا: مطالعات را زیر نظر یک استاد در پی بگیرید.(و اگر امکانش هست حداقل درس اساتید را از طریق نرم افزارهای صوتی گوش دهید)
ثالثا: تا زمانی که به اندازه کافی متخصص نشدید از مطالعه شبهات خودداری کنید. اینکه شبهه ای منطقی است یا نه، کار حالای شما نیست، بعدا که تخصص یافتید متوجه میشوید که منطقی بوده یا نه؟

موفق باشید.

پرسش: من به خاطر اینکه دوست داشتم اصول دینم را با تحقیق بپذیرم، شروع کردم به تحقیق و مطالعه مطالبی در این زمینه. در این مدت با سایتها و مقالاتی آشنا شدم که همه چیزهای بدیهی را زیر سوال برده بود. با وجود اینکه من مطالعه کافی در این زمینه را ندارم، چه کار باید بکنم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:
[=microsoft sans serif]جهت تحقیق در دین لازم است ابتدا، مباحث اساسی ای که به عنوان اصول دین مطرح شده است را از منابع متقن و به تناسب سطح معلومات خود انتخاب کنید و مرحله به مرحله پیش بروید.
[=microsoft sans serif]دقت داشته باشید که در طول مطالعه و تحقیق مقدماتی هیچگاه سراغ سوالات و شبهاتی که مطرح شده است نروید؛ زیرا تا زمانی که سطح معلومات و توانایی شما به اندازه مطلوب نرسد که خودتان بتوانید پاسخ یک سوال را بدهید، مطالعه شبهات مانند سمی مهلک میماند.
[=microsoft sans serif]البته در هر مرحله از اساتید اهل فن و مطلع در مورد منابع مطالعاتی و سوالات خود کمک بگیرید.
[=microsoft sans serif]تا جایی که ممکن است حتی در مراحل مقدماتی سعی کنید مطالعات خود را از محضر یک استاد استفاده کنید وگرنه اثر مطلوب را نخواهد گذاشت. هرچند ممکن است از یک سطح به بعد، دیگر مطالعه شما ثمری نداشته باشد.
[=microsoft sans serif]منطق، عقائد و فلسفه را به صورت سیر مطالعاتی در پیش بگیرید و تا زمانی که به حد یک متخصص نرسیدید هیچگاه سراغ شبهات نروید.
[=microsoft sans serif]برای شروع در مسائل اعتقادی بنده کتابهای آموزش عقائد استاد مصباح و کلام اسلامی استاد سعیدی مهر را به شما پیشنهاد میکنم.
[=microsoft sans serif]بعد از مطالعه چند اثر در کلام، مطالعه منطق و فلسفه را به صورت کلاسیک و با سیر مطالعاتی مدون و دقیق پیش بگیرید.
[=microsoft sans serif]
باز هم تاکید میکنم:
[=microsoft sans serif]اولا: حتما کلام، منطق و فلسفه مطالعه کنید.
[=microsoft sans serif]ثانیا: مطالعات را زیر نظر یک استاد در پی بگیرید.(و اگر امکانش هست حداقل درس اساتید را از طریق نرم افزارهای صوتی گوش دهید)
[=microsoft sans serif]ثالثا: تا زمانی که به اندازه کافی متخصص نشدید از مطالعه شبهات خودداری کنید. اینکه شبهه ای منطقی است یا نه، کار حالای شما نیست، بعدا که تخصص یافتید متوجه میشوید که منطقی بوده یا نه؟

[=microsoft sans serif]موفق باشید.

موضوع قفل شده است