جمع بندی مشاوره قبل از ازدواج

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشاوره قبل از ازدواج

سلام، دختری بیست و پنج ساله هستم، لیسانس، خواستگارم نه ماه از من کوچکتر، کارمند اموزش و پرورش است،دانشجوی ارشد روانشناسی است، خانواده مذهبی و مردمداری دارد،صبور و منطقی و ارام است، اهل نماز و روزه و مسجد است، در شغل و کار به حلال و حرام پولش خیلی اهمیت میدهد، اما در عین حال اینکه دوستان مذهبی دارد دوستان غیرمذهبی هم دارد که این دوستان ایشان، در روابط با نامحرم راحت هستند و خودش هم میگوید، که در رابطه با نامحرم راحت برخورد میکند ولی حدود را رعایت میکند، و من برام راحت بودنش با نامحرم مسئله است، لطفا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
خواستگارم با توجه به اینکه بسیار مذهبی و در مسائل مالی شرعی بسیار مقید هست ولی در روابط با نامحرم راحت برخورد می کند و این برایم آزار دهنده است.

پاسخ:
باید دید منظور ایشان از راحت برخورد کردن چیست؟ اینکه می گوید راحت برخورد می کنم اما حدود را رعایت می کنم با هم منافات دارد. لذا شما بدون اینکه حساسیتی روی این مسئله نشان دهید (چون در غیر این صورت امکان دارد واقعیت را پنهان کند)، جزئیات روابط را بطور غیر مستقیم از ایشان سوال کنید. برای اینکه ایشان واقعیت را بگوید شما می توانید طوری وانمود کنید که چنین رفتاری برایتان اهمیت چندانی ندارد. در کنار این صحبت ها حتما از اطرافیان در مورد رفتار و برخورد او تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.

در صورتی که نوع برخورد ایشان با نامحرم غیر متعارف و خارج از حدود شرعی باشد، بهتر است ریسک این ازدواج را نپذیرید؛ چون جدای از اینکه چنین رفتاری با روحیه دینداری سازگاری ندارد، احتمال اینکه در آینده برای شما و خودش مشکل ساز شود زیاد است؛ چون علاوه بر اینکه ممکن است رفتار شما با نامحرم را تحت تاثیر قرار دهد و از شما هم بخواهد با دوستان او راحت برخورد کنید، زندگی شما هم تحت تاثیر این عملکرد در معرض خطر قرار می گیرد.

اگر هر یک از زن یا شوهر حدود شرعی را با نامحرم رعایت نکنند، هیچ ضمانتی برای پایبندی طرفین به عهد و پیمانی که با هم بسته اند وجود ندارد. حداقل آن این است که این گونه روابط کم کم منجر به سردی رابطه زوجین با هم می شود؛ چون وقتی رابطه ها صمیمی شد، کم کم مقایسه های ظاهری و رفتاری و ... هم شکل می گیرد. البته سردی رابطه فقط منحصر به زمانی که فرد نامحرم از ویژگی های مثبت بیشتری برخوردار باشد نیست؛ بلکه حتی اگر او از همسر این شخص پایین تر هم باشد، باز هم در این روابط گمان می شود بالاتر است؛ چون محدود بودن رابطه باعث می شود فقط خوبی ها دیده شود و نقص ها پنهان بماند.

امین;705976 نوشت:
سلام

باید دید منظور ایشان از راحت برخورد کردن چیست؟ اینکه می گوید راحت برخورد می کنم اما حدود را رعایت می کنم با هم منافات دارد. لذا شما بدون اینکه حساسیتی روی این مسئله نشان دهید (چون در غیر این صورت امکان دارد واقعیت را پنهان کند)، جزئیات روابط را بطور غیر مستقیم از ایشان سوال کنید. برای اینکه ایشان واقعیت را بگوید شما می توانید طوری وانمود کنید که چنین رفتاری برایتان اهمیت چندانی ندارد. در کنار این صحبت ها حتما از اطرافیان در مورد رفتار و برخورد او تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.

در صورتی که نوع برخورد ایشان با نامحرم غیر متعارف و خارج از حدود شرعی باشد، بهتر است ریسک این ازدواج را نپذیرید؛ چون جدای از اینکه چنین رفتاری با روحیه دینداری سازگاری ندارد، احتمال اینکه در آینده برای شما و خودش مشکل ساز شود زیاد است؛ چون علاوه بر اینکه ممکن است رفتار شما با نامحرم را تحت تاثیر قرار دهد و از شما هم بخواهد با دوستان او راحت برخورد کنید، زندگی شما هم تحت تاثیر این عملکرد در معرض خطر قرار می گیرد. اگر هر یک از زن یا شوهر حدود شرعی را با نامحرم رعایت نکنند، هیچ ضمانتی برای پایبندی طرفین به عهد و پیمانی که با هم بسته اند وجود ندارد. حداقل آن این است که این گونه روابط کم کم منجر به سردی رابطه زوجین با هم می شود؛ چون وقتی رابطه ها صمیمی شد، کم کم مقایسه های ظاهری و رفتاری و ... هم شکل می گیرد. البته سردی رابطه فقط منحصر به زمانی که فرد نامحرم از ویژگی های مثبت بیشتری برخوردار باشد نیست؛ بلکه حتی اگر او از همسر این شخص پایین تر هم باشد، باز هم در این روابط گمان می شود بالاتر است؛ چون محدود بودن رابطه باعث می شود فقط خوبی ها دیده شود و نقص ها پنهان بماند.

پیروز و سربلند

ممنون از راهنمایی شما
موضوع قفل شده است