کیفیت کفاره جمع و قضای روزه

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کیفیت کفاره جمع و قضای روزه

با سلام
متاسفانه من چند سال قبل 4 روزه ام را با استمنا باطل شد
می خواستم درمورد کفاره ام سوال کنم
من مقلد جناب بهجت بودم و بعد از فوت ایشان مقلد رهبری شدم
اینجور که خوانده بودم در رساله جناب بهجت گفته بودند باید هم 30 روزه متوالی 30 روزه پراکنده 60 فقیر و 60 برده که همگی باید با هم انجام شود
ولی رهبر گفته بودند یک مورد هم کافی است
من مطمئن نیستم و می خواهم به وظیفه ام عمل کنم لطفا بنده را راهنمایی کنید باتشکر
التبه من دو سال پیش 30 روز روزه متوالی را گرفته ام الان دیگر چه کاری باید انجام بدهم؟
اگر باید کفاره بدهم مبلغ دقیق آن چقدر است چون از چند روز قبل پرداخت اینترنتی کفاره و ... از طریق سایت رهبری مقدور شده است میخواستم دیگر این دین بر گردنم نباشد
بازهم تشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

uninformed008;701418 نوشت:
با سلام
متاسفانه من چند سال قبل 4 روزه ام را با استمنا باطل شد
می خواستم درمورد کفاره ام سوال کنم
من مقلد جناب بهجت بودم و بعد از فوت ایشان مقلد رهبری شدم
اینجور که خوانده بودم در رساله جناب بهجت گفته بودند باید هم 30 روزه متوالی 30 روزه پراکنده 60 فقیر و 60 برده که همگی باید با هم انجام شود
ولی رهبر گفته بودند یک مورد هم کافی است
من مطمئن نیستم و می خواهم به وظیفه ام عمل کنم لطفا بنده را راهنمایی کنید باتشکر
التبه من دو سال پیش 30 روز روزه متوالی را گرفته ام الان دیگر چه کاری باید انجام بدهم؟
اگر باید کفاره بدهم مبلغ دقیق آن چقدر است چون از چند روز قبل پرداخت اینترنتی کفاره و ... از طریق سایت رهبری مقدور شده است میخواستم دیگر این دین بر گردنم نباشد
بازهم تشکر

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله بهجت:

آيا روزه دارى كه استمناء كرده و نمى دانسته استمناء روزه را باطل مى كند، روزه اش باطل است؟ و در صورت بطلان، آيا كفّاره هم دارد؟ ج. روزه باطل است و بنابر احتياط واجب، كفّاره جمع دارد؛ مگر در صورتى كه جاهل قاصر و غير ملتفت به سؤال باشد كه خصوص قضاى بعد از رفع قصور واجب است.(1)

به نظر مقام معظم رهبری:

اگر مکلّف علم داشته باشد به اين‌که استمنا روزه را باطل مى‌‏کند، ولى عمداً آن را انجام دهد، آيا کفّاره جمع بر او واجب مى‌‏شود؟
ج) اگر عمداً استمنا کند و منى هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمى‌‏شود لکن احتياط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد.(2)

اگر با اجازه مقام معظم رهبری به آیه الله بهجت باقی هستید دراین مساله با توجه به احتیاط واجب آیه الله بهجت می توانید طبق نظر مقام معظم رهبری عمل نمایید و یک کفاره کافی است نیاز به پرداخت کفاره جمع نیست.

پی نوشت:

1. آیه الله بهجت،استفتائات،س1360
2. آیه الله خامنه ای،احکام روزه،س 135

سلام
ممنون از جوابتون
الان یعنی باید به ازای هر روزه 30 روز روزه متولی بگیرم؟ یا به جای 30 روز روزه متوالی کفاره اون رو بپردازم؟
مبلغ کفاره 1 روز روزه چه مقدار میشود؟چون می خواستم از طریق سایت رهبری پرداخت کنم؟
با تشکر فروان

uninformed008;702563 نوشت:
سلام
ممنون از جوابتون
الان یعنی باید به ازای هر روزه 30 روز روزه متولی بگیرم؟ یا به جای 30 روز روزه متوالی کفاره اون رو بپردازم؟
مبلغ کفاره 1 روز روزه چه مقدار میشود؟چون می خواستم از طریق سایت رهبری پرداخت کنم؟
با تشکر فروان

با سلام و عرض ادب

یا باید 60 روز روزه بگیرید که 31 روز آن باید پشت سرهم باشد و اگر بقيه آن پى در پى نباشد، اشكال ندارد.
یا 60 نفر فقیر راسیر کنید و درصورت پرداخت مبلغ آن باید تاکید کنید که کفاره افطار عمدی است تا با آن پول حتما 60 نفر فقیر راسیر کنند و قیمت آن را هم به قیمت روز و از بازار یا نانوایی شهرتان سوال بفرمایید(به هر فقیر حداقل 750 گرم گندم یا برنج یا نان باید پرداخت شود)

رساله مراجع،1660

موضوع قفل شده است