جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روزه و مسافرت برای درس و کارآموزی

نوشته
    1
    حضور
    2 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3

روزه و مسافرت برای درس و کارآموزی

با سلام
    دانش آموزی هستم که در طول هفته روزی حداقل سه بار به کلاس هایی می روم ولی در شهری دیگر ( که فاصله ی آن از شهر محل زندگی ام حدود30 کیلومتر است).
    اغلب بعد از اذان ظهر به شهرم می رسم.حکم روزه ی من چیست؟(در طول سال تحصیلی نیز به آنجا می روم)

مرجع تقلید: آيت الله خامنه اي
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ در ساعت ۰۷:۲۸ دلیل: درج نام مرجع تقلید

2. صلوات

3.  

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    412
    حضور
    8 روز 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1095

روزه مسافر

با عرض سلام و خسته نباشید
    بنده از ابتدای 24 ام رمضان به مدت دو ماه باید بروم در یک مکانی حدودا 60کیلومتری شهرمون برای کار آموزی. صبح می روم وعصر برمی گردم شهرمون و ظهر اونجا هستم.برای این کارآموزی هم پولی دریافت نمی کنم. ممکن است بدهند ولی تعهدی ندارند که پول بدهند. حالا می خواستم بپرسم برای روزه چه کار باید انجام دهم؟آیا باید روزه ام را بخورم یا می توانم روزه ام را بگیرم. مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی

5. صلوات

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58286

با نام و یاد دوست

روزه و مسافرت برای درس و کارآموزی

کارشناس بحث: استاد نور

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۴/۱۷ در ساعت ۱۱:۰۷

7. صلوات ها 2

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

نقل قول نوشته اصلی توسط BlueFire نمایش پست ها
    با سلام
    دانش آموزی هستم که در طول هفته روزی حداقل سه بار به کلاس هایی می روم ولی در شهری دیگر ( که فاصله ی آن از شهر محل زندگی ام حدود30 کیلومتر است).
    اغلب بعد از اذان ظهر به شهرم می رسم.حکم روزه ی من چیست؟(در طول سال تحصیلی نیز به آنجا می روم)

مرجع تقلید: آيت الله خامنه اي
    با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری در سفرتحصیلی درصورتی که بورسیه نباشید و قصد ده روز هم نکنید بنابر احتیاط نمازها را باید جمع بخوانید یعنی هم تمام و هم شکسته بخوانید و روزه را گرفته و سپس قضا کنید ولی در این مساله اجازه رجوع به مرجع اعلم بعدی را دارید برای اطلاع از نظرات مراجع به تاپیک زیر مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread21280.html

9. صلوات

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    با عرض سلام و خسته نباشید
    بنده از ابتدای 24 ام رمضان به مدت دو ماه باید بروم در یک مکانی حدودا 60کیلومتری شهرمون برای کار آموزی. صبح می روم وعصر برمی گردم شهرمون و ظهر اونجا هستم.برای این کارآموزی هم پولی دریافت نمی کنم. ممکن است بدهند ولی تعهدی ندارند که پول بدهند. حالا می خواستم بپرسم برای روزه چه کار باید انجام دهم؟آیا باید روزه ام را بخورم یا می توانم روزه ام را بگیرم. مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی
    با سلام و عرض ادب

اگر کثیرالسفر شوید نمازتان تمام و روزه صحیح است ومعیار کثیرالسفر به این صورت است که کسی یک ماه هر روز یا حداقل دو ماه و هر ماه سه روز در هفته مسافر باشد،و چنانچه در یک ماه کثیر السفر است و در ماه دیگر این شرایط را ندارد، تنها در همان ماه که دارای شرایط است کثیر السفر خواهد بود.
    البته در سه چهار روز اول باید نماز را هم شکسته و هم تمام بخوانید و روزه ها را گرفته و قضای روزه هایی که گرفتید هم بجا آورید بعد از سه چهار روز نماز و روزه بین راه و در آنجا تمام و صحیح است.

پی نوشت:
    1. پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=996
    2.کتاب احکام مسافر،تدوین گروه فقه مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی،مطابق با نظر آیه الله مکارم

11. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری