صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مديريت شهوت با روزه

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

مديريت شهوت با روزه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    پيامبر به جواناني كه به ايشان رجوع كردند و گفتند مي ترسيم شهوت، ايمان ما را بر باد دهد و مي خواستند با اخته كردن ميل جنسي را سركوب كنند؛ گفتند با روزه شهوت خودتان را مديريت و مهار كنيد.
    سوال من این است که در روزه چه فاكتورهايي هست كه قدرت مديريت شهوت را به ما مي دهد با اين كه مي دانيم كه غريزه شهوت بسیار قوي است؟

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 6

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

مديريت شهوت با روزه

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام بر شما بزرگوران
    براي شروع من 4 نكته خدمت شما عرض مي كنم شما نكات و نظرات خودتان را بيان كنيم در آخر بحث را جمع بندي مي كنم.
    از اين 4 نكته 3 نكته كد كليدي اش از قرآن مجيد است:

نكته اول:
    جوانان با پيامبر راحت بودند و ايشان با جوانان. بنابراين بدون حيا از ايشان درباره مديريت شهوت خود سؤال مي كردند و ايشان هم راهنمايي شان مي كردند.

نكته دوم :
    قرآن مي فرمايد ما روزه را همان گونه كه براي امت هاي پيشين هم واجب كرديم براي شما واجب كرديم شايد كه قدرت خويشنداري (تقوا) شما افزايش يابد.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ؛
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، روزه بر شما نوشته و مقرر شده همان گونه كه بر كسانى كه پيش از شما بودند مقرر شد، شايد (روحتان نيرومند شود و از هواهاى نفسانى) پرهيز كنيد.
    بقره / 183

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: mp3 183.MP3 (24.3 کیلو بایت, 26 مشاهدات)

• نوع فایل: mp3 183.MP3 (27.4 کیلو بایت, 21 مشاهدات)

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۴/۱۲ در ساعت ۱۹:۲۹
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نكته سوم:
    قرآن مي فرمايد در مشكلات زندگي از «نماز» و «صبر» مدد بگيريد.
    وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ
    و (در كارهايتان) از صبر (روزه) و نماز يارى طلبيد، و البته استعانت و نماز (هر دو) دشوار و گران است مگر بر فروتنان
    بقره / 45

يكي از مشكلات زندگي مديريت كردن شهوت است يعني بدون استمداد از خداوند و تلاش شخصي اين مهم انجام نمي شود. مفسران مي گويند صبر مصاديق مختلفي دارد ولي بارزترين آنها «روزه» است.
    صبر اواع مختلفي دارد :
    الف: صبر در طاعت
    ب: صبر در معصيت
    ج: صبر در مصيبت
    د: صبر در نعمت

نكته چهارم:
    قرآن مي فرمايد افرادي كه به هر دليلي شرايط ازدواج را ندارند عفاف بورزند عفت داشتن بدون صبر و خويشتنداري به وجود نمي آيد

وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى يُغْنِيَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ

وَالَّذِينَ يَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَيْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِي آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَن يُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

و كسانى كه (وسائل) ازدواج را نمى‏يابند بايد پاكدامنى ورزند تا خدا آنها را از فضل خويش بى‏ نياز سازد
    و (از بردگانتان) كسانى كه قرارداد كتبى مى‏طلبند (تا خود را بازخريد كنند و بها را به تدريج بپردازند) اگر در آنها خيرى (توان پرداخت و قدرت استقلال در زندگى) يافتيد با آنها قرار كتبى ببنديد، و از مال الهى كه خدا به شما داده (از سهم «فى الرقاب» در زكات) به آنها بدهيد (تا خود را آزاد كنند)، و كنيزان جوان خود را كه خواهان عفّت‏اند براى طلب متاع زندگى دنيا به زنا وادار مكنيد، و هر كه آنها را وادار كند همانا خداوند پس از وادار كردن آنها (نسبت به اجبار شده به خاطر اجبار و نسبت به اجباركننده در صورت توبه) بسيار آمرزنده و مهربان است
    نور / 33

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    • نوع فایل: mp3 033.MP3 (113.2 کیلو بایت, 24 مشاهدات)

• نوع فایل: mp3 033.MP3 (141.4 کیلو بایت, 24 مشاهدات)

• نوع فایل: mp3 045.MP3 (22.8 کیلو بایت, 22 مشاهدات)

• نوع فایل: mp3 045.MP3 (15.1 کیلو بایت, 21 مشاهدات)

9. صلوات ها 5

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

سلام ممنونم از مطالب مفیدتون
    میخواستم بگم من خیلی سعی میکنم در ماه رمضان گناهی مرتکب نشم
    اما مهم اینجاست که در ماه مبارک 30 روز هم فکرم آشوب میشه و بهم میریزم و عصبی میشم
    اما بعد ماه رمضان مجدد
    توبم رو میشکنم
    شما میشه یه راهی بگید که در تمام سال به قوت خودش باقی باشه؟

11. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

مديريت شهوت با روزه

13. صلوات ها 2

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

15. صلوات

نوشته
    800
    حضور
    22 روز 18 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2727

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    براي شروع من 4 نكته خدمت شما عرض مي كنم شما نكات و نظرات خودتان را بيان كنيم
    روزه
    سلام

خوب اول یک سوال از شما بپرسم و امیدوارم جواب دقیق بدید! شما مشاور هستید و زیاد جوانان به شما برای مشکلشان رجوع می کنند راه حلی هم که شما می دهید احتمالا همین چیز هایی است که گفتید روزه بگیرید! صبر کنید! نماز بخوانید! موهای بدن بلند باشد! عفت پیشه کنید! و از این جواب ها!
    خوب شما مستحضر هستید امروزه سن ازدواج به دلایلی بالا رفته و عملا برای اکثریت جوانان امکان ازدواج به موقع نیست و تقریبا از سن بلوغ تا ازدواج 20،15 سالی فاصله می افتد و متاسفانه قشر عظیمی (واقعا آمار وحشتناکی است) مبتلا به گناهانی مثل خودارضایی ، نگاه کردن به فیلم پورنو و روابط در غالب دوست پسر دوست دختر و ... در جامعه ما وجود دارد و احتمالا روزانه به شما هم برای رفع مشکلشان رجوع می کنند،آیا این راه حل های شما به آنها جواب داده و شما توانسته اید آنها را ملکی از ملکان مقرب خداوند قرار دهید؟!!

از این جهت می گویم که در نهج البلاغه هست
    مَا الْمُجَاهِدُ الشَّهِيدُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَعْظَمَ أَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَّ لَكَادَ الْعَفِيفُ‏ أَنْ يَكُونَ مَلَكاً مِنَ الْمَلَائِكَة
    مجاهد شهيد در راه خدا پاداشش بيشتر از كسى نيست كه قدرت بر گناه داشته ولى خوددارى نموده. چنين انسان با عفّتى نزديك است فرشته‏ اى از فرشتگان باشد.

خداوند هم که خودش فرموده انسان در کنترل شهوت ضعیف است بنا بر این خداوند با احکام مختلف آسانگیری کرده
    يُرِيدُ اللَّهُ أَن يُخَفِّفَ عَنكُمْ وَخُلِقَ الْإِنسَانُ ضَعِيفًا
    خدا میخواهد (با احکام مختلف ازدواج) کار را بر شما سبک کند؛ و انسان، ضعیف آفریده شده؛ (و در برابر طوفان غرایز، مقاومت او کم است)

یعنی اگر ما زنان و مردان تشنه ای داشته باشیم که به وسیله ازدواج دائم نمی توان مشکل آنها را حل کرد، چون ازدواج دائم نفقه می خواهد، مسکن می خواهد، لباس می خواهد. من هیچ چیز از آن را نمی گویم فقط مسکن، جواب مسکن او را چه کسی می تواند بدهد؟ شما بگو مسکن، نه خانه ملکی و اجاره ای، اصلاً خانه ای پیدا می شود که بشود اجاره کرد، یا مثلاً پول و ودیعه خانه را چند نفر می توانند بپردازند، پس به این ها چه می توان گفت؟ آیا می شود گفت روزه بگیرید و آیا روزه پاسخگوست آیا می توان گفت صبر کنید و آیا صبر کردن عملی است؟ یک چیز که از درون تراوش می کند مقابله با آن سخت است.
    ایستادگی در مقابل چیزهای فطری و غریزی، چون حرکت از درون است، خیلی سخت است. مثالی بیاوریم، نرم ترین و شکننده ترین گیاهان کدام است، شما از قارچ تردتر و شکننده تر و نرم تر سراغ دارید؟
    قارچ را اگر یک خرده فشار بدهید تو می زند، ولی گاهی در مقابل چیزهایی سفت و سخت مثل آسفالت مقاومت می کند، به عنوان نمونه در نزدیکی منزل ما آسفالتی بود به ضخامت10 الی 15سانت و یک وقت می دیدم این آسفالت دارد باد می کند و بالا می آید بعد که بچه ها آنجا را کندند، دیدند زیر آن آسفالت قارچ بوده است، همان قارچ شکننده بر آسفالتی که تنها به کمک کمپرسور کنده می شود غلبه کرد. آسفالت در مقابل عامل بیرونی بسیار مقاوم است، اما چون قارچ از درون فشار می آورد مقاومت آسفالت شکسته می شود؛ پس آن کس که در مقابل عامل درونی جَر می کند، گاهی به جنون هم مبتلا می شود.

خب ما چه باید بگوییم؟ شما این توصیه هایی که به جوانان کردید تا کنون راهگشا بوده؟ وجدانا این راهکار هایی که می دهید برای عموم مردم راهگشاست؟!!! مگر جوان چقدر می تواند روزه بگیرد 15 سال روزه بگیرد تا شاید ازدواج کرد؟!! سوال من این بود که این راه حل های شما جواب می دهد یا نمی دهد؟؟؟

اینکه شما اینقدر توصیه می کنید به صبر کردن و ... باید دقت کنید که خداوند به آدم قبل از اینکه فرمودند از این درخت نخور اول گفت: «وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلَا مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا » این باغ برای تو از هر کجایش دلتان خواست بخورید. «و لا تَقرَبا هَذِه الشَّجرَه»ولی نزدیک این درخت نشوید! اما اینکه بیایند یکی از احکام خدا را مسدود کنند آن یکی را هم تاخیر بیندازند بعد بگویند کلا از هیچ نخور اینکه نشد اسلام! آن پیامبری هم که در آن روایت گفته صبر و روزه قبلش مطالب دیگری هم گفته!

اینها را گفتم که بگویم اگر مجرای حلالی را ببندند گناه باز شدن مجراهای حرام، گردنشان می افتد.
    شما دریچه ی اطمینان چیزی را ببندید بعد یکدفعه آن چیز منفجر شود شما می گویید من که منفجر نکردم! خودش منفجر شد، اما این را تو بستی. اگر شما یک چوب کبریت در سوراخ در زودپز قرار دهی و یک خانواده هم دور آن نشسته باشند بعد این زودپز منفجر شد و همه این ها کشته شدند، شما قاتل همه آنها هستید. اما شما می گویید من با این چوب کبریت نمی توانم کسی را بکشم ولی من می گویم بله می توانید.

17. صلوات ها 6

علاقه
    گل و شعر
    نوشته
    560
    حضور
    18 روز 15 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2700

راسش من نمیدونم حرفهای علی آقا رو باید تائید کنم یا خیر

اما من از یه خانواده سنتی هستم و وقتی از دوستانم میپرسم اونها هم اکثرشون حرف من رو تائید میکنن که خیلی وقتها

نمیشه این غریزه رو کنترل کرد یعنی شاید بشه!!
    اما خیلی خیلی سخته
    برا همینم اومدیم اینجا تا برامون راحتتر حرف بزنید اما همه تخصصی میگید اصلا در طول سال مگه ما میتونیم همش روزه بشیم
    من ورزش میرم پیاده روی میکنم درس میخونم و استخر هم میرم
    اما وقتی میبینم باز شیطان دست بردار نیست چند جا در نت دنبال مشاوره گشتم اما همه یه جورایی همینها رو برام فرستادند
    من میگم جواب دیگه ای نیست؟

19. صلوات ها 3

نوشته
    352
    حضور
    11 روز 20 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    817

مديريت شهوت با روزه
    چقدر این پوستر رو در تاپیکای مختلف دیدم
    بعضی مواردی که نوشته نامشروع اصلا نامشروع نیست. اون بالایی ها که نوشته شرایط خاص، همه چیشرایط خاص داره اما نه خاص به اون معنا.

فرض کنید من نوعی اصلا بی دین شده باشم (هرچند شکاک شدم)، آیا همه موارد تک به تک در زندکی من نوعی اتفاق می افته؟ یا تعدادی از موارد اتفاق می افته.

موارد دیگری هم بود که پیش آمد و بنابراین تشریع شد که ذکر نشده مثلا ازدواج با همسر فرزند خوانده
    ویرایش توسط 『طلوع』 : ۱۳۹۴/۰۴/۱۳ در ساعت ۱۱:۱۶

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری