غسل جنابت در هنگام اذان صبح در ماه رمضان

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
غسل جنابت در هنگام اذان صبح در ماه رمضان

سلام علیکم،
فردی در یکی از روزهای ماه رمضان نزدیک غروب محتلم می شود، وقت تنگ می شود و تیمم بدل از غسل انجام می دهد و نماز ظهر و عصر خود را با آن می خواند، متاسفانه برای نماز مغرب و اعشا هم وقت تنگ می شود، غسل نمی کند و فقط با وضو نمازش را می خواند، نزدیک اذان صبح به حمام می رود و فکر می کند تا قبل از اذان غسلش تمام می شود ولی در هنگام غسل متوجه می شود که اذان شده و غسل او تا ۷ دقیقه بعد از اذان صبح ادامه می یابد، آیا روزه اش صحیح است؟
مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستن

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

masaf;699785 نوشت:
سلام علیکم،
فردی در یکی از روزهای ماه رمضان نزدیک غروب محتلم می شود، وقت تنگ می شود و تیمم بدل از غسل انجام می دهد و نماز ظهر و عصر خود را با آن می خواند، متاسفانه برای نماز مغرب و اعشا هم وقت تنگ می شود، غسل نمی کند و فقط با وضو نمازش را می خواند، نزدیک اذان صبح به حمام می رود و فکر می کند تا قبل از اذان غسلش تمام می شود ولی در هنگام غسل متوجه می شود که اذان شده و غسل او تا ۷ دقیقه بعد از اذان صبح ادامه می یابد، آیا روزه اش صحیح است؟
مقلد آیت الله مکارم شیرازی هستن

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

در این صورت چون مطمئن بوده که وقت برای غسل کردن است وغسل کرده و بعد از اذان غسلش تمام شده ،روزه اش صحیح است.

تذکر :در رابطه با نماز مغرب وعشاء ،باید چنین شخصی مجددا تیمم می کرد در حالی که وضو گرفته وتیمم نکرده است و نماز خوانده ،نمازش باطل بوده وباید قضای نمازش را بخواند.

سلام علیکم،
در ماه رمضان قبل از اذان صبح محتلم شدم، بعد از بیدار شدن به علت کمبود وقت، نزدیک اذان صبح تیمم بدل از غسل انجام دادم، به دلیل ضعف جسمی برای نماز صبح هم غسل کردن برایم مقدور نبود، بعد از حدث اصغر، وضو گرفتم و نمازم را خواندم، با توجه به اینکه فقط یک تیمم انجام دادم و بعد از حدث اصغر تنها وضو گرفتم و نماز خواندم، نمازم صحیح است؟
مقلد حضرت آیت الله مکارم شیرازی هستم

سلام علیکم،
در ماه رمضان، بعد از احتلام پیش از اذان صبح باید برای غسل جنابت اقدام میکردم تا بتوانم روزه بگیرم، با وجود اینکه وقت برای غسل کردن وجود داشت برای اطمینان تیمم بدل از غسل انجام دادم و بعد برای غسل اقدام کردم، ولی متاسفانه در حین غسل کردن متوجه شدم اذان شده، غسل هم بعد از اذان ادامه داشت و بیش از حد معمول زمان برد، آیا روزه ام صحیح است؟ کفاره و قضا روزه لازم نیست؟

با سلام
من بعد از افطار جنب شدم و بنا به دلایلی امکان گرفتن غسل برام مهیا نبود
منتظر موندم تا قبل از گفتن اذان صبح بدلیل تنگی وقت تیمم بدل از غسل کنم
متاسفانه بدلیل فراموشی در اواسط اذان یادم افتاد و سریعا تیمم کردم
آیا روزه من صحیح هست ؟ در مورد کفاره چطور ، آیا بر من واجبه ؟
مقلد : آیت الله خامنه ای

masaf;707857 نوشت:
سلام علیکم،
در ماه رمضان قبل از اذان صبح محتلم شدم، بعد از بیدار شدن به علت کمبود وقت، نزدیک اذان صبح تیمم بدل از غسل انجام دادم، به دلیل ضعف جسمی برای نماز صبح هم غسل کردن برایم مقدور نبود، بعد از حدث اصغر، وضو گرفتم و نمازم را خواندم، با توجه به اینکه فقط یک تیمم انجام دادم و بعد از حدث اصغر تنها وضو گرفتم و نماز خواندم، نمازم صحیح است؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی :

هرگاه به جاى غسل تیمّم کند و بعد کارى که وضو را باطل مى کند انجام دهد براى نمازهاى بعد فقط باید وضو بگیرد و اگر نمى تواند وضو بگیرد به جاى آن تیمّم کند.

پی نوشت:
رساله آیت الله مکارم شیرازی،احکام تیمم،مساله 666

masaf;708469 نوشت:
سلام علیکم،
در ماه رمضان، بعد از احتلام پیش از اذان صبح باید برای غسل جنابت اقدام میکردم تا بتوانم روزه بگیرم، با وجود اینکه وقت برای غسل کردن وجود داشت برای اطمینان تیمم بدل از غسل انجام دادم و بعد برای غسل اقدام کردم، ولی متاسفانه در حین غسل کردن متوجه شدم اذان شده، غسل هم بعد از اذان ادامه داشت و بیش از حد معمول زمان برد، آیا روزه ام صحیح است؟ کفاره و قضا روزه لازم نیست؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

در این صورت چون مطمئن بوده که وقت برای غسل کردن است وغسل کرده و بعد از اذان غسلش تمام شده ،روزه اش صحیح است.

S U R E N A;708808 نوشت:
با سلام
من بعد از افطار جنب شدم و بنا به دلایلی امکان گرفتن غسل برام مهیا نبود
منتظر موندم تا قبل از گفتن اذان صبح بدلیل تنگی وقت تیمم بدل از غسل کنم
متاسفانه بدلیل فراموشی در اواسط اذان یادم افتاد و سریعا تیمم کردم
آیا روزه من صحیح هست ؟ در مورد کفاره چطور ، آیا بر من واجبه ؟
مقلد : آیت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر به این اذانی که گفته می شود اطمینان به داخل شدن وقت صبح دارید ، روزه باطل است وقضا دارد ولی کفاره ندارد.

پی نوشت:

رساله امام ،احکام روزه،

جاهايى كه فقط قضاى روزه واجب است، مساله 1688
موضوع قفل شده است