صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج و عشق خیالی!

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

ازدواج و عشق خیالی!

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

با عرض سلام خدمت کارشناسان سایت

سوالم متنش زیاده ولی خواهشا مطالعه بفرمایید

بنده 27 سالمه و پسر هستم . سوالم قبلش یک خورده توضیحات داره با اجازه توضیحاتش رو بدم و سوالم رو عرض کنم .

من یک سری عقاید درباره ازدواج و زن گرفتن دارم .

اگر نگم همه افراد باید این طوری باشن، حداقل باید بگم خودم به شدت به این موضوع پایبندم که تا وقتی عاشق نشم زن نمی گیرم . بعضی ها رو دیدم که بعد از ازدواج برمیگردن میگن (نمونش داداش خودم) ای کاش فلانی زنم بود، (مثلا قبل از ازدواج یه بیست تایی خواستگاری رفتن بعد میگن) فلانی که رفتیم خواستگاریش بهتر بود ها و... آدم واقعا متعجب میشه . (واقعا نمی تونم حسم رو منتقل کنم) آخه بابا مگه لباسه که نظرت عوض بشه ؟ انگار ریخته همین جوری دختر مثل پیراهن یا کفش که یارو فروشنده میگه : بیا یه پا بزن ، تنت کن ببین این خوبه همین و ببر خدا بده برکت !! این نشد یکی دیگه!!! میخوام زنم یکی باشه که در کنارش بترکم از خوشی ! من تو زندگی با همین سنم هم خیلی سختی کشیدم یکی رو میخوام که رفیق راهم باشه ، بعد از زندگی باهاش نظرم عوض نشه بگم با فلان خانوم بهتر بود ازدواج میکردم .شاید که نه مسلما هر کی باشه تک و بی عیب نیست ولی میخوام از نظر من قابل قبول باشه(بازم میگم نمی دونم چه طوری منظورم رو بیان کنم !!!)

شاید بگویید چه طور تا وقتی با کسی آشنا نشدی چه طور می خوای عاشق شی ؟ مگر این که تعریفت از عشق همون دوست داشتن ظاهری باشه. در جواب باید بگم که منم همین رو از خدا میخوام . میخوام همون کسی رو که اگر باهاش ازدواج کنم روز به روز بیشتر عاشقش میشم رو جلوی پاهام بذاره . برام قیافه مهمه ولی خیلی هم نه . میخوام یکی باشه نسبت بهش اون حسه خواست رو داشته باشم

حالا...

مسئله اینجاس . من دو سالی میشه که با عشق خیالیم( یعنی همونی که امیدوارم خدا یه روز اون رو جلوی پام بذاره) زندگی می کنم !!!!! براش خیلی کارها کردم ! اوایل چشم هام خیلی جاها که نباید می افتاد ، می افتاد ولی گفتم من به عشقم نباید خیانت کنم این شد که ترک کردم . خیلی گناه های دیگه میکردم ولی به خاطر این که برای عشقم مرد خوبی باشم ترک کردم . درسم به شدت رشد کرد الآن جزو نفرات برتر دانشگاهمون که جزو دانشگاه های برتر کشوره هستم و معدلم حدودای 18/80 هستش توی رشته مهندسی برق. چرا؟؟ چون گفتم باید خوب درس بخونم تا بتونم پول در بیارم و برای عشقم زندگی راحتی رو فراهم کنم !! خلاصه میکنم فقط بگم خیلی کارا میکنم و کردم برای عشقم که جای گفتن نیست !!! دیوانه ام نه؟؟

سوالام:

یک) تمنا میکنم و خواهش میکنم نگید برو عاشق خدا باش ، برای خدا کار کن و ... آقا حداقل فعلا سطح ایمانم اون قدر نیست و نمی تونم . منی که حواسم رو سر نماز جمع میکنم و حرام انجام نمیدم تا نکه خدا برای انجام دادن این کار منو دور کنه از عشقم و بهش نرسم مشرکم؟ نماز و کارام تباهه؟

دو) این چه وضعیه؟!!! من توی سخنرانی از این وعاظ بسیار مشهور شنیدم که می گفت خدا از همون کسی که خیلی دوسش داری کاری می کنه که باهاش بد بشی . نه این که دشمن بشی ها ولی کاری می کنه که از علاقت بهش کم بشه چون...خدا میگه فقط بنده برای منه و بیشترین کسی رو که باید دوست داشته باشه منم .

سه) اگر نشه چی ؟ یعنی اگر همونی که میخوام بهش نرسم ؟ اگر منم مثل خیلی خیلی خیلی های دیگه که می بینم چه حسابگرانه به همسرشون محبت میکنند و زندگی میکنند منم اون طوری بشم چی؟ فرد مورد نظرم رو پیدا نکنم چی ؟ بعضی وقت ها اینقدر وابسته ام که هر وقت از این حرف ها که میگن زن ها الآن بیشترشون فلانن ، پسر ها پیسارن و عشق کیلو چنده و ... حالم بد میشه و رگه هایی از افسردگی میگیرم !

البته سوالات دیگه هم هست ها ولی اینا رو جوابش رو بگیرم حالا بعدا مزاحم میشم !

با سپاس فراوان

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

با نام و یاد دوست

ازدواج و عشق خیالی!

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 8

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151473

سلام بر شما
    عشق در ادبيات و عرفان و روان شناسي و روان پزشكي تعاريف مختلفي دارد. اين جا بنابر حوزه كاري عشق را از ديد روان شناختي بحث مي كنيم. اگر فردي با ديدن كسي دلش هري بريزه و بگه من بايد با اين ازدواج كنم و غير از اين كسي نمي تواند مرا خوشبخت كند و ديگر مثل اين پيدا نمي شود حالش خوب نيست. و بايد براي تنظيم شناخت و هيجان و رفتارش از روان شناس باليني و اگر لازم شد از روان پزشك كمك بگيرد. عاشق شدن بدون شناخت از طرف مقابل معنا ندارند و همتايي و سنخيت و تناسب علت انسجام و پيوند قلب ها به هم است.
    بنابراين اگر ازدواج براساس معيارها و تناسب هايي باشد كه دين و متخصصان امر ازدواج معين كرده اند، عشق پديد مي آيد و روز به روز عشق عميق تر مي شود. ولي عشق هنجار با ايثار و گذشت همخواني دارد نه با «خودخواهي» و انانيت. فرد عاشق آن قدر در همتايي با معشوق نزديك مي شود ولي در عين حال فرديت و شخصيت خودش را حفظ مي كند.
    افرادي كه از عشق برداشت خودخواهانه دارند نمي توانند مانند اين نمونه زير باشد:
    مدتي قبل برادر يكي از طلاب با دختري عقد كرد بعد از مدت كمي متوجه شدند كه دختر سرطان مغز استخوان دارد. پسري كه همه اميدش لذت بردن در ايام عقد و خوشي با همسر شرعي اش بود كارش شد همدلي با همسر بيمارش. همسري كه آن قدر درد داشت و روز به روز نحيف مي شد كه حتي از توجه به خودش هم باز مي ماند. پزشك جراحي در تهران درخواست صد ميليون پول هزينه عمل كرد. از سويي هم هزينه دارو و بستري هم زياد بود و اميد بهبودي بعد از جراحي هم كم بود. داماد جوان كه شغل آنچناني نداشت گاهي به منزل همسرش مي رفت و تمام هم غمش اين بود كه او را به زندگي اميدوار كند. بعد از مدتي داروها اثري بر بيمار نداشتند. خانواده دختر به داماداشان گفتند كه تو مي تواني همسرت را طلاق بدهي و بروي سراغ زندگي خودت. داماد 22 ساله اما قبول نكرد و تا آخر در كنار همسرش ماند تا اين كه بعد از حدود يك سال بعد از عقدشان همسرش به جوار رحمت الهي پر گشود.

بله اگر عشق به معناي تمركز بر لذت خودخواهانه باشد عشق حقيقي نيست. ويكتور فرانكل موسس معنا درماني مي گويد روزي كشيش پيري به مطبم آمد. حال خوبي نداشت. همسرش از دنيا رفته بود. فرانكل مي گويد بايد معنايي براي زنده بودنش به او مي دادم. به كشيش گفتم همسرت را دوست داشتي. سري تكان داد و گفت خيلي زياد. گفتم اگر شما زودتر از دنيا مي رفتيد چه اتفاقي مي افتاد.كشيش تأملي كرد و گفت: زندگي براي او خيلي سخت مي شد و تكيه گاهي نداشت. به او گفتم پس به اين تقدير راضي باش.

تذكر:
    *عشق به همسر با عشق به خداوند قابل جمع است يعني خود خدا گفته كه بايد به همسر عشق داشته باشي و محبت كني و ابراز كنيد. ولي اگر عشق به فردي سبب شود انسان از خدا فاصله بگيرد اين عشق الهي نيست.
    * نكته مهمي كه دختر و پسر بايد در خواستگاري دقت كنند اين است كه طرف مقابل بايد به دل بنشيند. اين فنداسيون و اساس كار است هرگز به اميد اين كه بعدا اين خواستن ايجاد شود تعهد و عقد نبنديد.
    * براي رسيدن به همسر همتاي خود تلاش كنيد و از واسطه هاي مختلف امين كمك بگيريد. الان تعداد دختران زياد است و شما راحت مي توانيد از بين آنها همتاي خودتان گزينش كنيد.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151473

* در مورد خيال پردازي هم دقت كنيد كه اين امر شما را از واقعيت دور نكند. ما راحت مي توانيم كسي را در ذهنمان تجسم كنيم كه از هر جهت همتاي ما باشد ولي بايد واقعيت ها را در نظر بگيريم كه همتايي به معناي اين نيست كه كاملا او بايد مطابق خواسته ها و ذهنيات ما عمل كند و همه چيز بر وفق مراد باشد. به هر حال همتايي و اشتراك صد در صد در ازدواج شدني نيست. اگر زني كاملا براساس خواسته شوهرش عمل كند يا مردي كاملا مطابق ميل همسرش عمل كند اين رابطه يك طرفه است و معيوب.
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 22 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

[QUOTE=حامی;702520]
    * نكته مهمي كه دختر و پسر بايد در خواستگاري دقت كنند اين است كه طرف مقابل بايدبه [
    HL]دل بنشيند[/HL]. اين فنداسيون و اساسكار است هرگز به اميد اين كه بعدا اين خواستن ايجاد شود تعهد و عقد نبنديد..[/QUOTE]

استاد یعنی ظاهرش به دلمون بشینه؟این ظاهربینی نمیشه؟من نمیتونم تفاوت اینی کهمیگین را با مثلا وقتی یه نفر خشکله و ادم جذبش میشه درک کنم.مثلا اگه برایزیباییش جذبش بشم پس فردا یکی زیباترم دیدم جذب اون میشم.درست نمیفهمم به دل نشستنیعنی چه؟به نظرتون وقتی تو موقعیتش قرار گرفتم میفهمم؟میترسم تا 10 سال دیگه همنفهمم!وهنوز مجرد بمونم.

غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

11. صلوات ها 2

نوشته
    2
    حضور
    1 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    الان تعداد دختران زياد است .
    یعنی قبلا تعداد دختران کم بوده؟و یهو زیاد شده؟
    یا تعداد دختران ثابت مونده، ولی تعدادی از پسران منقرض شده و تعدادشون کم شده؟

13. صلوات ها 3

نوشته
    895
    حضور
    12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3646

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقاسم ابن الحسن(ع) نمایش پست ها
    یعنی قبلا تعداد دختران کم بوده؟و یهو زیاد شده؟
    یا تعداد دختران ثابت مونده، ولی تعدادی از پسران منقرض شده و تعدادشون کم شده؟
    درود بر شما

بررسیهای آماری سازمان ثبت احوال نشان می دهد که تعداد دختران جوان در سن ازدواج بیشتر از پسران آماده ازدواج است. این درحالی است که بیشترین اختلاف آماری مربوط به رده سنی زنان 25 تا 29 سال با مردان 30 تا 34 سال است که در این گروه دختران 572 هزار نفر بیشتر از پسران هستند.

چون سن خانم ک از 25 گذشت دیگه ازدواج کردنش کار حضرت فیله...هر پسریم ایشونو نمیگیره.....
    بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
    به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

15. صلوات ها 2

نوشته
    895
    حضور
    12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3646

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها

[QUOTE=حامی;702520]
    * نكته مهمي كه دختر و پسر بايد در خواستگاري دقت كنند اين است كه طرف مقابل بايدبه [
    HL]دل بنشيند[/HL]. اين فنداسيون و اساسكار است هرگز به اميد اين كه بعدا اين خواستن ايجاد شود تعهد و عقد نبنديد..[/QUOTE]

استاد یعنی ظاهرش به دلمون بشینه؟این ظاهربینی نمیشه؟من نمیتونم تفاوت اینی کهمیگین را با مثلا وقتی یه نفر خشکله و ادم جذبش میشه درک کنم.مثلا اگه برایزیباییش جذبش بشم پس فردا یکی زیباترم دیدم جذب اون میشم.درست نمیفهمم به دل نشستنیعنی چه؟به نظرتون وقتی تو موقعیتش قرار گرفتم میفهمم؟میترسم تا 10 سال دیگه همنفهمم!وهنوز مجرد بمونم.
    ببین داداش به نظر من باید ی نفرو ی زیبایی معمولی بپسندی!
    حجب و حیا و بقیه مواردشم باشه! به خدا توکل کنیو دیگه شک نیاری!
    بعد خصوصیاتی در خودت ایجاد کنی یا داشته باشی!
    که این خانم رو شیفته خودت کنی!
    یک خانوم وقتی شیفته شوهرش میشه! نا خودآگاه تو اون خونواده عشق و علاقه و ایثار بوجود میاد!هرکاری واسه شوهرش میکنه!
    رابطرو باید گرم کرد باید خیلی صمیمی باشی و عاطفی برخورد کنی!
    ببینی از چ مردایی خوشش میاد؟اونجور بشی!
    اتوماتیک وقتی عاشقت شد خانم!کارهایی میکنه برات شما هم عاشقش میشی!
    آشپزی میکنه جیکش درنمیاد چون عاشقت شده!
    لباس و کارهای خونه رو انجمام میده چون عاشقته از رو عشقشه!
    هرچی بگی میگه چشم چرا؟چون عاشقته نمیخاد ناراحتی پیش بیاد!

واقعا فکر میکنی چرا روابط جنسی بین دوست دختر پسر ها زیاده؟
    چون یکی از دو طرف ک معمولا خانم هست!
    عاشق میشه! نمیتونه به خواستش نه بگه!
    حالا فک کن زنت عاشقت باشه مثه همون قضیه نمیتونه هرچی بگی نه بگه!
    شما عاشق خدا میشی نمیتونی هرچی میگه نه بگی چون ناراحت میشه!
    البته نباید ی طرفه باشه شما هم .....
    بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
    به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

17. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه کردن و مباحثه درباره ی مطالعه ،ورزش کردن
    نوشته
    390
    حضور
    15 روز 1 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1635

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها

[QUOTE=حامی;702520]

سلام طاعات قبول.....
    به دل نشستن بین خانم ها و آقایون متفاوته ....
    به دل نشستنیعنی چی؟ اگه چهره ی طرف خوشگل باشه میشه پسند کردن ولی شده طرف خوشگل باشه ولی اونقدری رفتارش لوس و افاده ای و کلا چندش باشه که زیباییش رو تحت تاثیر بذاره
    صددرصد با توجه به علایق طرف اون شخص هر چقدر هم خوشگل باشه به دلش نمیشینه
    دل حرم خداست ...
    پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب/تا دراين پرده جز انديشه ی او نگذارم

19. صلوات ها 3

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 22 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط monji-sec نمایش پست ها
    ببین داداش به نظر من باید ی نفرو ی زیبایی معمولی بپسندی!حجب و حیا و بقیه مواردشم باشه! به خدا توکل کنیو دیگه شک نیاری!بعد خصوصیاتی در خودت ایجاد کنی یا داشته باشی!که این خانم رو شیفته خودت کنی!یک خانوم وقتی شیفته شوهرش میشه! نا خودآگاه تو اون خونواده عشق و علاقه و ایثار بوجود میاد!هرکاری واسه شوهرش میکنه!رابطرو باید گرم کرد باید خیلی صمیمی باشی و عاطفی برخورد کنی!ببینی از چ مردایی خوشش میاد؟اونجور بشی!اتوماتیک وقتی عاشقت شد خانم!کارهایی میکنه برات شما هم عاشقش میشی!آشپزی میکنه جیکش درنمیاد چون عاشقت شده!لباس و کارهای خونه رو انجمام میده چون عاشقته از رو عشقشه!هرچی بگی میگه چشم چرا؟چون عاشقته نمیخاد ناراحتی پیش بیاد!واقعا فکر میکنی چرا روابط جنسی بین دوست دختر پسر ها زیاده؟چون یکی از دو طرف ک معمولا خانم هست!عاشق میشه! نمیتونه به خواستش نه بگه!حالا فک کن زنت عاشقت باشه مثه همون قضیه نمیتونه هرچی بگی نه بگه!شما عاشق خدا میشی نمیتونی هرچی میگه نه بگی چون ناراحت میشه!البته نباید ی طرفه باشه شما هم .....
    میدونم پهلوون.من منظورم روی حرف اقای حامی هستش.که میگن به دل بشینه.منظور قبل ازدواج موقع خواستگاریه.چیزایی که شما گفتی مال بعد ازدواجه.به دل نشستن هم یه چیز نا خوداگاه هست.دست خودم نیست که بخام فردی معمولی را انتخاب کنم.فقط نمیدونم به دل نشستن یعنی چی اگه مثل عاشق شدنه که حامی میگه بده.اگه زیباییشه که اونم ظاهربینیه بده.اون موقع که بلوغ بودیم.عاشق میشدیم الان دیگه نمیدونم یعنی بازم میشم!!!
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 12

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری