جمع بندی آیا حضور شیطان می تواند تا این حد محسوس شود؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حضور شیطان می تواند تا این حد محسوس شود؟

با سلام خدمت کارشناس محترم پاسخگو و دوستانی که احیانا نظر می دهند :Gol:
نمی دونم سوالم رو دارم در جای درستی مطرح می کنم یا خیر و اگر خیر پوزش می خواهم.
بی مقدمه:
1- داستان پیرمرد اهل نجد که در جلسه دارالندوه حضور پیدا کرد
2- ندای شیطان در جنگ احد که : محمد صلی الله علیه و آله و سلم کشته شد
3- داستان بیعتی که اولین آن شیطان بود که بیعت کرد
4- ندای شیطان بعد از صیحه آسمانی که : حق با سفیانی و پیروان اوست
حال می خواستم بدانم آیا شیطان تا این حد اختیار دارد که بتواند محسوس عمل کند یا اینکه اینها کنایه از اشخاصی می باشد که حرف مطلوب شیطان را می زنند؟
و در انتها گردن زدن شیطان در روز معلوم.
احتمالا نتونستم سوالم را خوب مطرح کنم ولی می دونم : دانه ی معنی بگیرد مرد عقل
پیشاپیش تشکر از شما و دوستان :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب وتقدیر از پرسش خوبتان

با توجه به اینکه جنس شیطان از نوع لطیف هست بالطبع می تواند به شکل انسان های خبیث در آمده و به تعبیر حضرت عالی محسوس شود:
در روايتي، مي‌خوانيم قريش هنگامي که تصميم براي حرکت به سوي ميدان بدر گرفتند، از حمله طايفة بني کنانه ترس داشتند، زيرا قبلاً با هم دشمني داشتند. در اين هنگام ابليس در چهرة «سراقه بن مالک» که از سرشناسان قبيله بني کنانه بود، به سراغ آن ها آمد و اطمينان داد که با شما موافق و هماهنگم . کسي بر شما غالب نخواهد شد، اما به هنگامي که نزول ملائکه را ديد، عقب‌نشيني نمود و فرار کرد.(شيخ صدوق، امالي، مجلس پانزدهم، حديث 10)
از اين بيان معلوم مي‌شود که شيطان مي‌تواند به شکل برخي در آمده و براي مردم ظاهر گردد و مردم او را ببينند
علامه طباطبايي در تفسير الميزان چندين روايت نقل کرده که در صدر اسلام در چند مورد (در جنگ‌ها و مقاطع مختلف) ابليس به شکل بعضي از کفار نمودار شده و با کفار سخن مي‌گفته، آن ها را به مخالفت با پيامبر تشويق ‌نموده است مثلا در روز رحلت پيامبر به صورت «مغيره بن شعبه» نمودار شد و مردم را بر ضد بني‌هاشم تحريک کرد. (الميزان، ج 9، ص 110، نشر دار الکتب الاسلاميه، تهران، 1379 ش)

در ارتباط با گردن زدن شیطان در روز معلوم عرض می شود:

از منظر روایات؛ شیطان به مرگ طبیعى از دنیا نمى رود، بلكه او را مى كشند و در آخرالزمان كشته مى شود. حال چه كسى او را مى كشد، اختلاف است . بعضى از روایات مى گویند: امام زمان (عج ) وقتى ظهور كند آن ملعون را مى كشد. امام صادق علیه السلام فرمودند: وقتى قائم ما قیام كند، مى آید در مسجد كوفه شیطان هم مى آید و به زانو در مقابل آن حضرت قرار مى گیرد و مى گوید: واى از این روز سختى كه در كمین من است . در این موقع امام زمان (عج ) موهاى جلوى پیشانى او را مى گیرد و آن ملعون را گردن مى زند.(نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64)
در بعضى از روایات وارد شده كه حضرت رسول كشنده شیطان است . امام صادق علیه السلام فرمود: (شیطان در زمان رجعت روى صخره بیت المقدس به دست حضرت رسول صلى الله علیه و آله كشته و ذبح مى شود).(نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64)

اما در ارتباط با اینکه وقع معلوم چه زمانی است؛ علامة طباطبايي مفسّر كبير قرآن در مورد وقت معلوم مي‌فرمايد:
روز وقت معلوم كه سرآمد مهلت ابليس است‌، روزي است كه مجتمع بشري از گناه و شر رهايي يافته و به خير و صلاح خالص رسيده است‌. به طوري كه در روي زمين جز خدا پرستش نمي‌شود و بساط كفر و فسق و نفاق برچيده شده است‌، نه روز نفخة اول كه روز مرگ عمومي بشر است‌.(ر.ك‌: الميزان‌، ج 12، ص 160 و 161، دفتر انتشارات اسلامي‌.)
با توجه به اختلاف مفسران و تفاوت روايات‌، نمي‌توان به صورت قطعي در سرنوشت ابليس پس از ظهور امام زمان‌(عج) اظهار نظر كرد. بنابر برخي روايات‌، ابليس پس از ظهور يا در زمان رجعت كشته مي‌شود و بنابر برخي روايات و نظر مشهور مفسران‌، ابليس پس از ظهور نيز زنده خواهد بود و با دميده شدن صور نخست‌، خواهد مرد.(ر.ك‌: مجمع البيان‌، امين الاسلام طبرسي‌، داراحيأ التراث العربي‌، ج 3، ص 337 / تبيان‌، شيخ طوسي‌، ج 6، ص 335، مكتب الاعلام الاسلامي / تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 1، ص 192 و ج 11، ص 71 و 72، دارالكتب الاسلامية‌.)

مکیال;698564 نوشت:
[=franklin gothic medium]با سلام خدمت کارشناس محترم پاسخگو و دوستانی که احیانا نظر می دهند :Gol:
نمی دونم سوالم رو دارم در جای درستی مطرح می کنم یا خیر و اگر خیر پوزش می خواهم.
بی مقدمه:
1- داستان پیرمرد اهل نجد که در جلسه دارالندوه حضور پیدا کرد
2- ندای شیطان در جنگ احد که : محمد صلی الله علیه و آله و سلم کشته شد
3- داستان بیعتی که اولین آن شیطان بود که بیعت کرد
4- ندای شیطان بعد از صیحه آسمانی که : حق با سفیانی و پیروان اوست
حال می خواستم بدانم آیا شیطان تا این حد اختیار دارد که بتواند محسوس عمل کند یا اینکه اینها کنایه از اشخاصی می باشد که حرف مطلوب شیطان را می زنند؟
و در انتها گردن زدن شیطان در روز معلوم.
احتمالا نتونستم سوالم را خوب مطرح کنم ولی می دونم : دانه ی معنی بگیرد مرد عقل
پیشاپیش تشکر از شما و دوستان :Gol:

سلام
بله شیطان خیلی جاها به صورت محسوسی اومده ... حتما داستان فرعون و شیطان و انگور رو شنیدید ...
:ok:
حتما داستان مکالمه ی شیطان و معاویه و شیطان و حضرت یحیی و شیطان و حضرت ابراهیم و....................
:khandan:
همین الانشم خیلی جاها شیطان بصورت جسم ظاهر میشه .... فرقی نداره ... من یک مستند دارم بخواطر حجم بالاش نمیشه آپلود کرد
ولی تو این مستند یه مرد خارجی وارد گروه شیطان پرستی میشه ... میگه اکثر خواننده ها ی هالیوود و بعضی سرانش تو این گروه بودند.
:Graphic (44):
میگه من و یه جایی بردند دیدم شیطان ها دارن برای انسان ها کار انجام میدن ... البته دیده نمیشدن ولی یه چیزایی مثلا همینطور خود به خود تایپ میشد.
بعد میگفت لوسیفر که همون شیطان منظورشه گفتش با یکی از سران شیطان پرستا گفتگو میکنه و برنامه میده بهشون برای اینکه جهان رو چطور در دست بگیرند و
چطور گمراه کنند مردم رو ...
:Graphic (45):

جمع بندی

موضوع: آیا حضور شیطان می تواند تا این حد محسوس شود؟
پرسش:
آیا شیطان تا این حد اختیار دارد که بتواند در شکل انسان ظاهر شود یا اینکه اینها کنایه از اشخاصی می باشد که حرف مطلوب شیطان را می زنند؟
اینکه گفته می شود امام زمان ع گردن شیطان را خواهد زد به چه صورت است؟

پاسخ:
با توجه به اینکه جنس شیطان از نوع لطیف هست بالطبع می تواند به شکل انسان های خبیث در آمده و به تعبیر حضرت عالی محسوس شود:
علامه طباطبايي در تفسير الميزان چندين روايت نقل کرده که در صدر اسلام در چند مورد (در جنگ‌ها و مقاطع مختلف) ابليس به شکل بعضي از کفار نمودار شده و با کفار سخن مي‌گفته، آن ها را به مخالفت با پيامبر تشويق ‌نموده است مثلا در روز رحلت پيامبر به صورت «مغيره بن شعبه» نمودار شد و مردم را بر ضد بني‌هاشم تحريک کرد. (1)
در روايتي، مي‌خوانيم قريش هنگامي که تصميم براي حرکت به سوي ميدان بدر گرفتند، از حمله طايفة بني کنانه ترس داشتند، زيرا قبلاً با هم دشمني داشتند. در اين هنگام ابليس در چهره «سراقه بن مالک» که از سرشناسان قبيله بني کنانه بود، به سراغ آن ها آمد و اطمينان داد که با شما موافق و هماهنگم . کسي بر شما غالب نخواهد شد، اما به هنگامي که نزول ملائکه را ديد، عقب‌نشيني نمود و فرار کرد.(2)
در ارتباط با گردن زدن شیطان در روز معلوم عرض می شود
از منظر روایات؛ شیطان به مرگ طبیعى از دنیا نمى رود، بلكه او را مى كشند و در آخرالزمان كشته مى شود. حال چه كسى او را مى كشد، اختلاف است . بعضى از روایات مى گویند: امام زمان (عج ) وقتى ظهور كند آن ملعون را مى كشد. امام صادق علیه السلام فرمودند: وقتى قائم ما قیام كند، مى آید در مسجد كوفه شیطان هم مى آید و به زانو در مقابل آن حضرت قرار مى گیرد و مى گوید: واى از این روز سختى كه در كمین من است . در این موقع امام زمان (عج ) موهاى جلوى پیشانى او را مى گیرد و آن ملعون را گردن مى زند.(3)
در بعضى از روایات وارد شده كه حضرت رسول كشنده شیطان است . امام صادق علیه السلام فرمود: «شیطان در زمان رجعت روى صخره بیت المقدس به دست حضرت رسول صلى الله علیه و آله كشته و ذبح مى شود».(4)
با توجه به اختلاف مفسران و تفاوت روايات‌، نمي‌توان به صورت قطعي در سرنوشت ابليس پس از ظهور امام زمان‌(عج) اظهار نظر كرد. بنابر برخي روايات‌، ابليس پس از ظهور يا در زمان رجعت كشته مي‌شود و بنابر برخي روايات و نظر مشهور مفسران‌، ابليس پس از ظهور نيز زنده خواهد بود و با دميده شدن صور نخست‌، خواهد مرد.(5 ‌)

.............................................................................................................
1. الميزان، ج 9، ص 110، نشر دار الکتب الاسلاميه، تهران، 1379 ش
2. شيخ صدوق، امالي، مجلس پانزدهم، حديث 10
3. نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64
4. نهج البلاغه خوئى ، ج 2، ص 65 و 64
5. ر.ك‌: مجمع البيان‌، امين الاسلام طبرسي‌، داراحيأ التراث العربي‌، ج 3، ص 337 / تبيان‌، شيخ طوسي‌، ج 6، ص 335، مكتب الاعلام الاسلامي / تفسير نمونه‌، آيت اللّه مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 1، ص 192 و ج 11، ص 71 و 72، دارالكتب الاسلامية

موضوع قفل شده است