اعمال لیالی قدر در صورت اختلاف در رؤیت هلال ماه رمضان

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعمال لیالی قدر در صورت اختلاف در رؤیت هلال ماه رمضان

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]با سلام و ارزوی قبولی طاعات عبادت همه روزه داران

با توجه به اینکه امسال اختلاف در اعلام شروع ماه رمضان بوجود امده است.
برای بجا اوردن اعمال لیالی قدر تکلیف مقلدین شما در ایران و عراق چگونه است؟؟

[SPOILER]مقلد ایه الله وحید خراسانی هستم . اما لطف کنید این استفتا را چه در بجا اوردن اعمال در ایران و چه در عراق بپرسید.[/SPOILER]

چنانچه تمایل داشتید نظر ایه الله سیستانی و ایه الله صدر هم در این مورد بیان فرمایید.[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

پابوس زوار اربعین;698313 نوشت:
با سلام و ارزوی قبولی طاعات عبادت همه روزه داران

با توجه به اینکه امسال اختلاف در اعلام شروع ماه رمضان بوجود امده است.
برای بجا اوردن اعمال لیالی قدر تکلیف مقلدین شما در ایران و عراق چگونه است؟؟

[SPOILER]مقلد ایه الله وحید خراسانی هستم . اما لطف کنید این استفتا را چه در بجا اوردن اعمال در ایران و چه در عراق بپرسید.[/SPOILER]

چنانچه تمایل داشتید نظر ایه الله سیستانی و ایه الله صدر هم در این مورد بیان فرمایید.

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی وآیت الله سیستانی:

ثبوت هلال نیاز به رؤیت یا شهادت عدول یا اطمینان شخصی دارد و حکم مرجع اثری ندارد و ایشان هم حکمی صادر نفرموده اند و فقط فرمودند نزد من به شهادت شهود عدول ثابت شده است و البته این شهادت اگر برای شما اطمینان بخش باشد کافی است.

پی نوشت:
منهاج الصالحین(للوحید)،ج2 کتاب الصوم،ثبوت الهلال

سایت آیت الله سیستانی،سوالها وجوابها،رویت هلال

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]

شفا;698993 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی وآیت الله سیستانی:

ثبوت هلال نیاز به رؤیت یا شهادت عدول یا اطمینان شخصی دارد و حکم مرجع اثری ندارد و ایشان هم حکمی صادر نفرموده اند و فقط فرمودند نزد من به شهادت شهود عدول ثابت شده است و البته این شهادت اگر برای شما اطمینان بخش باشد کافی است.

پی نوشت:
منهاج الصالحین(للوحید)،ج2 کتاب الصوم،ثبوت الهلال

سایت آیت الله سیستانی،سوالها وجوابها،رویت هلال

و اما جواب سوال؟؟؟

......

البته از خود دفتر ایشان پرسیدم در مورد رویت هلال پرسیدم و از نظر ایشان امسال جمعه یک رمضان محسوب شد.[/]

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]در حاشیه سوالم این کامنت را میدهم.

شاید مطلب زیر که در سایت رهبری موجود است قدیمی باشد
اما باز خواندنش خالی از لطف نیست.
مربوط به عید فطر 5 سال پیش است که اختلاف نظر بین مراجع بود.

[h=3]سوءاستفاده سیاسی از یک اختلاف نظر فقهی[/h][/]

[="Arial"][="Navy"]من نفهميدم چي شد بلاخره شب قدر كدوم ميشه ؟! نظر رهبري يا اقاي سيستاني ؟اينجور ادم نميدونه چيكار كنه بلاخره كدوم شب واقعا شبه قدره :Ghamgin:[/]

دلسا;699018 نوشت:
من نفهميدم چي شد بلاخره شب قدر كدوم ميشه ؟! نظر رهبري يا اقاي سيستاني ؟اينجور ادم نميدونه چيكار كنه بلاخره كدوم شب واقعا شبه قدره :Ghamgin:

رییس دلسا البته که منظورم با شما نیست
و
منظورم با خودمه
سالهای قبل که میدونستم شب قدر کی است نتونستم درکش کنم چه برسه الان
اگر کیفیت شب قدر را درک کنم که رسما از فرش به عرش میرسم.
بیدار موندن و عبادت شب قدر که دلیل بر درک شب قدر نمیشود[/]

دلسا;699018 نوشت:
من نفهميدم چي شد بلاخره شب قدر كدوم ميشه ؟! نظر رهبري يا اقاي سيستاني ؟اينجور ادم نميدونه چيكار كنه بلاخره كدوم شب واقعا شبه قدره :Ghamgin:

سلام علیکم

باآن توضیحاتی که خدمتتان عرض شد.

طبق نظر رهبری ،و آنچه که برای ایشان ثابت شده است روز پنج شنبه اول ماه رمضان سال 1394 است فلذا یکشنبه شب 14 تیر ماه اولین شب قدر می باشد.

و طبق آنچه برای آیت الله سیستانی ثابت شده است جمعه اول ماه رمضان بوده فلذا دوشنبه شب اولین شب قدر می باشد.

واما برای مکلفین هر دومرجع هر زمانی که حلول ماه ثابت شده است همان روز اول ماه می باشد و می توانند مطابق آن محاسبه کرده و عمل کنند؛ البته احتیاط آن است که در هر دو شب (یا در اصل هر شش شب) برنامه احیاء را داشته باشند.

پابوس زوار اربعین;698313 نوشت:
برای بجا اوردن اعمال لیالی قدر

با سلام.

همانطور که استاد شفا توضيح دادند، در چنين مواقعي لازم است که اعمال در شب‌هاي مشکوک تکرار شود،

بنابراين براي درک شب 21 و 23، اعمال را در 4 شب انجام دهد،

و در اين معنا حديثي از کشّاف الحقائق، امام به حق ناطق، حضرت جعفر صادق، صلوات الله عليه، به نقل از عليّ بن أبي‌حمزه ثمالي روايت شده

که مشايخ ثلاث (شيخ طوسي و صدوق و کليني(ره) در کتاب‌هاي‌شان نقل کرده‌اند:

[=arial]عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ الثُّمَالِيِّ قَالَ:

كُنْتُ عِنْدَ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فَقَالَ لَهُ أَبُو بَصِيرٍ: جُعِلْتُ فِدَاكَ اللَّيْلَةُ الَّتِي يُرْجَى فِيهَا مَا يُرْجَى؟

فَقَالَ(ع): فِي إِحْدَى وَ عِشْرِينَ أَوْ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِينَ.

قَالَ: فَإِنْ لَمْ أَقْوَ عَلَى كِلْتَيْهِمَا؟

فَقَالَ مَا أَيْسَرَ لَيْلَتَيْنِ فِيمَا تَطْلُبُ.

قُلْتُ: فَرُبَّمَا رَأَيْنَا الْهِلَالَ عِنْدَنَا وَ جَاءَنَا مَنْ يُخْبِرُنَا بِخِلَافِ ذَلِكَ مِنْ أَرْضٍ أُخْرَى،

فَقَالَ(ع): مَا أَيْسَرَ أَرْبَعَ لَيَالٍ تَطْلُبُهَا فِيهَا.

شفا;702197 نوشت:
سلام علیکم

باآن توضیحاتی که خدمتتان عرض شد

.

طبق نظر رهبری ،و آنچه که برای ایشان ثابت شده است روز پنج شنبه اول ماه رمضان سال 1394 است فلذا یکشنبه شب 14 تیر ماه اولین شب قدر می باشد.

و طبق آنچه برای آیت الله سیستانی ثابت شده است جمعه اول ماه رمضان بوده فلذا دوشنبه شب اولین شب قدر می باشد.

واما برای مکلفین هر دومرجع هر زمانی که حلول ماه ثابت شده است همان روز اول ماه می باشد و می توانند مطابق آن محاسبه کرده و عمل کنند؛ البته احتیاط آن است که در هر دو شب (یا در اصل هر شش شب) برنامه احیاء را داشته باشند.

نظر ایه الله وحید هم همین 6 شب گرفتن احیا است؟؟؟

...........

راستی در موردی که پاشم برم یک کشور دیگر مثل عراق
و
انجا لیله القدر با ایران تفاوت داشته باشد باید چه کنم؟؟؟و اگر روز عید فطر هم انجا باشم چه کنم؟؟؟

مرجعم ایه الله وحید خراسانی است[/]

پابوس زوار اربعین;704023 نوشت:
و اگر روز عید فطر هم انجا باشم چه کنم؟؟؟

مرجعم ایه الله وحید خراسانی است

معظّمٌ له در مسأله‌ي اتّحاد افق در ثبوت هلال، با آية الله خويي هم مسلک مي‌باشد و اتّحاد افق را در ثبوت هلال، شرط نمي‌دانند،

بنابراين اوّل ماه در هر منطقه‌اي ثابت شود و هر کجا که باشيد براي مناطق ديگر نيز ثابت مي‌شود،

مثلا در عراق ثابت شود براي ايران هم ثابت مي‌شود و بالعکس.

البته به شرط اينکه آن دو منطقه، در مقداري از شب، مشترک باشند.

(منهاج الصالحين، مسأله 1044)

و الله يقول الحقّ و هو يهدي السبيل.

Hadi99g;708893 نوشت:

معظّمٌ له در مسأله‌ي اتّحاد افق در ثبوت هلال، با آية الله خويي هم مسلک مي‌باشد و اتّحاد افق را در ثبوت هلال، شرط نمي‌دانند،

بنابراين اوّل ماه در هر منطقه‌اي ثابت شود و هر کجا که باشيد براي مناطق ديگر نيز ثابت مي‌شود،

مثلا در عراق ثابت شود براي ايران هم ثابت مي‌شود و بالعکس.

البته به شرط اينکه آن دو منطقه، در مقداري از شب، مشترک باشند.

(منهاج الصالحين، مسأله 1044)

و الله يقول الحقّ و هو يهدي السبيل.

اره این را میدانستم
اما مسیله این است که گاهی عراق و ایران تقویم شان یکی نیست
و دلیلش هم اختلاف در اعلام شروع یا پایان یک ماه قمری است .

مثل 2 سال پیش اربعین
که اربعین تو عراق یک روز قبل از ایران بود[/]

پابوس زوار اربعین;704023 نوشت:

نظر ایه الله وحید هم همین 6 شب گرفتن احیا است؟؟؟

...........

راستی در موردی که پاشم برم یک کشور دیگر مثل عراق
و
انجا لیله القدر با ایران تفاوت داشته باشد باید چه کنم؟؟؟و اگر روز عید فطر هم انجا باشم چه کنم؟؟؟

مرجعم ایه الله وحید خراسانی است

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی:

مکلف هر جا است،اعمالش را مطابق با محلی که در آن حضور دارد انجام می دهد.

شفا;709137 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی:

مکلف هر جا است،اعمالش را مطابق با محلی که در آن حضور دارد انجام می دهد.

در مورد لیالی قدر که اختلاف بین اعلام شروع مراجع باشد نگفتید نظر ایه الله وحید چیست[/]

پابوس زوار اربعین;709237 نوشت:

در مورد لیالی قدر که اختلاف بین اعلام شروع مراجع باشد نگفتید نظر ایه الله وحید چیست

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی هم به همین صورت است یعنی شش شب احیاء گرفتن می باشد.

البته ایه الله سیستانی و ایه الله وحید خراسانی و ایه الله صدر ان روز پنج شنبه(که سایر مراجع رضی الله عنهم) روز اول ماه رمضان اعلام کردند
یوم الشک محسوب کردند.

یک نکته ای اضافه کنم چون در موردش پرس و جو کردم. به هیچ عنوان مسیله عدالت مراجع به اعلام ثبوت ماه ربطی ندارد. زیرا انها عقیده دارند باید ان 2 فرد عادل خود ماه را دیده باشند . به عنوان مثال اگر ایه الله صافی گلپایگانی و ایه الله نوری همدانی خود ماه را دیده بودند و این مسیله را به ایه الله وحید خراسانی اعلام میکردند ایشان هم بدون چون چرا میپذیرفت . با احتساب این نکته دیگر نیازی نیست عده ای بگویند که مثلا ایه الله وحید خراسانی با این اختلاف مثلا با سایر مراجع مشکل دارد .

در واقع نظر 2 عادلی(که ایه الله صافی با انها نشست و برخاست داشته , انها را کاملا میشناسد) که ماه را دیده اند ایه الله صافی را اقناع میکند و ایشان هم مقلدانشان را اقناع میکنند.
عده ای خیال میکنند لابد حالا که ایه الله وحید در این اعلام با سایر مراجع اختلاف داشته باهم در ارتباط نیستند.که فکر اشتباهی است.
اگر در همین مورد ایه الله صافی با ایه الله وحید تماس نمیگیرد تا بگوید فلان روز اول ماه رمضان است به این خاطر است که خود ایه الله صافی ماه را ندیده اند و افراد موردوثوق ایشان ماه را دیده اند. و اگر خود ایه الله صافی به همراه یک فرد عادل دیگر ماه را میدیدند حتما به اطلاع ایه الله وحید میرساندند و ایه الله وحید هم اعلام رویت هلال ماه میکرد.

متاسفانه کوته نظری برخی در چنین مواردی سبب میشود که تفکرات بدی نسبت به مراجع شکل بگیرد یا بیایند بگویند ایه الله وحید با رهبری زاویه دارد یا ایه الله سیستانی با رهبری زاویه دارد.
اینها همش حرف دون پایه ها است.
ایه الله وحید اوایل امسال بود که در مراسم ختم خواهر رهبری شرکت کردند و عکسش هم اینطرف اونطرف منتشر شد.
یا ایه الله سیستانی در بسیاری موارد مرتبط با عراق با رهبری در ارتباط است.
البته ایه الله سیستانی و ایه الله صدر و ایه الله وحید به هیچ عنوان اصرار ندارند در هر موردی لزوما از انها تبعیت شود
و مقلدان انها میتوانند در این موارد از نظر مرجع دیگر تبعیت کنند.

////////////

دقت کنید
2 فرد عادل که ماه را دیده باشند یکی از شروط ثبوت شروع یا پایان ماه است.
در اینکه تمام مراجع عادل هستند شکی نیست
اما یک طرف شرط برقرار نشده ان هم اینکه ماه را خودشان دیده باشند.

پس اگر ماه را دو نفر از مراجع ببینند (چنین انتظاری از انها نمیرود بخاطر کهولت سن و مشغله امور دینی) از انجایی که هم ماه را دیده اند و هم عادل هستند خود به خود سایر مراجع هم اعلام رویت میکنند.
ولی موضوع اینجاست که مرجع (که صددرصد عادل است) خودش ماه را ندیده است و ایشان از نظر عادلشان استفاده میکند و اعلام رویت هلال ماه میکند.
این نظر هم برای اقناع مقلدانشان است.هر چند مقلد ایشان با توجه به اختیاری که دارد میتواند از نظر مرجع دیگری تبعیت کند.

موضوع قفل شده است