روزه و کنکوری ها

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه و کنکوری ها

با سلام خدمت همه ی دوستان.
بنده امسال کنکور دارم و میخواهم از هم اکنون برای کنکور مطالعه کنم اما به خاطر ماه رمضان و روزه گرفتن این عمل بسیار برایم سخت است.

از آنجایی که روایت است پیامبر بین گروهی که قرآن میخواند و گروهی که علم میجویید به سمت گروه دوم رفت میتوان روزه نگرفت؟

با سلام
سال بعد کنکور دارم جوری که از 7 تا 13 کلاس دارن و امکان مطالعه بعد از سحر نیست
کنم؟؟
بدبختی دیگر نیز این است که سال بعد کنکور بعد از ماه رمضان است و دقیقا یک ماه مهم جمعبندی در ماه رمضان است
توجه به خستگی برای درس خواندن و اینکه 80 درصد بچه ها روزه نمیگیرند و و درس میخوانند چه کنم؟؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

erfanazizi40;697926 نوشت:
با سلام خدمت همه ی دوستان.
بنده امسال کنکور دارم و میخواهم از هم اکنون برای کنکور مطالعه کنم اما به خاطر ماه رمضان و روزه گرفتن این عمل بسیار برایم سخت است.

از آنجایی که روایت است پیامبر بین گروهی که قرآن میخواند و گروهی که علم میجویید به سمت گروه دوم رفت میتوان روزه نگرفت؟

black;698024 نوشت:
با سلام
سال بعد کنکور دارم جوری که از 7 تا 13 کلاس دارن و امکان مطالعه بعد از سحر نیست
کنم؟؟
بدبختی دیگر نیز این است که سال بعد کنکور بعد از ماه رمضان است و دقیقا یک ماه مهم جمعبندی در ماه رمضان است
توجه به خستگی برای درس خواندن و اینکه 80 درصد بچه ها روزه نمیگیرند و و درس میخوانند چه کنم؟؟؟؟؟

با سلام و عرض ادب

برای اطلاع بیشتر از پاسخ سوال،تاپیک های زیر را مطالعه بفرمایید درصورتی که ابهامی باقی ماند درخدمتتان هستم:
http://www.askdin.com/thread7049.html
http://www.askdin.com/thread35008.html
http://www.askdin.com/thread40751.html

موفق و موید باشید

سلام و عرض ادب

این خیلی عالیه که شما تصمیم دارید از الان درس بخونید.

شما الان وقت زیادی دارید و نیاز نیست مثلا توی ماه رمضون روزی 12 ساعت درس بخونید، یک مشاور اتفاقا نامداری بودند که میگفتن توی این ماه روزی 6 ساعت کفایت

میکنه ( البته کاملا برنامه ریزی شده).

حالا اگه شما توان بیشتری درخودتون میبینید میتونید بیشتر استفاده کنید ولی استاندارد مطالعه در این ماه همونطور که گفتم روزی 6 ساعته.

مطمئن باشید اگه این نیمه ی دوم ماه رمضان رو به پیوسته و مداوم همینطور ادامه بدید و از بعد این ماه ساعات مطالعه تون رو افزایش بدید از خیلی از رقباتون جلویید.

مؤفق و پیروز باشید.

erfanazizi40;697926 نوشت:

سلام. اگه روشي كه ميگم رو اجرا كنيد و بعد بتونيد دوباره به روال عادي و استاندارد برگرديد خيلي خوب ميشه
از بعد شام شروع كنيد به خوندن. 10-11 شب. تا ساعت 10-11 روز بعد. ميشه 12 ساعت. بعد تا افطار استراحت كنيد!
اين روش رو خيلي ها اجراش كردن . نتيجه شون هم خوب شده.
ماشالله اونايي كه من سراغ دارم تهران و شهيد بهشتي و صنعتي شريف رفتن بعدش!
موفق باشيد

black;698024 نوشت:

سلام.شما هم اگه بتونيد تو فاصله افطار تا سحر يه بخشي از كاراتونو پيش ببريد و از ساعت 13 تا افطار استراحت كنيد خيلي خوب ميشه.
فاصله افطار تا سحر يه ارامش و فضاي خاصي داره. اگه ريتم بدن بتونه سريع خودشو وفق بده البته.
از الان بفكر سال بعد اين موقعي؟!
تاريخ دقيق كنكور95 كي هستش؟
چطور كنكور رو قبل ماه رمضون نذاشتن؟:Gig:
چرا امسال انقد زود برگزار كردن كه به ماه مبارك نخوره....:Gig:
موفق باشيد.

سلام.
بنده امسال کنکور 94 دادم..
بهت بگم که اصلاً اینطور فکر نکن!
چه بسا افرادی که روزه میگیرن و درس میخونن، خدا بهشون برکتی بده که هرچی مطالعه و تمرین کنن، تا خود روز کنکور اصلاً از یادشون نره!
درضمن، اون روایت که میفرماید پیامبر به سمت گروهی که علم رو کسب کردن میرفت، علوم دینی و استدلال و.. بود! نه علوم نظری و کنکور و اینا.
که البته علوم نظری، فضل هستند.
نکته‌ی بعدی اینه که شما 24 ساعت زیر کولرید و درس میخونید! خودتونو با یه راننده تاکسی که توی جنوب کشور کار میکنه و روزه هم هست(کاری ندارم بعضیا نمیگیرن) و برای خانوادش دنبال بدست آوردن رزق حلال هست، مقایسه کنید!
بنظرم حرف دیگه ای نیست...

خداي صبور من;699223 نوشت:
سلام.شما هم اگه بتونيد تو فاصله افطار تا سحر يه بخشي از كاراتونو پيش ببريد و از ساعت 13 تا افطار استراحت كنيد خيلي خوب ميشه.
فاصله افطار تا سحر يه ارامش و فضاي خاصي داره. اگه ريتم بدن بتونه سريع خودشو وفق بده البته.
از الان بفكر سال بعد اين موقعي؟!
تاريخ دقيق كنكور95 كي هستش؟
چطور كنكور رو قبل ماه رمضون نذاشتن؟:Gig:
چرا امسال انقد زود برگزار كردن كه به ماه مبارك نخوره....:Gig:
موفق باشيد.

سلام.
احتمالاً امسال خیلی خیلی شکایت کردن! :khandeh!:
ماشاالله به سختی کنکور..
احتمالاً این یک ماه رو که اضافه کردن، از اونور کنکور هم سخت تر میکنن باز! دیگه تو همون عمومی ها هم میمونیم!:Nishkhand:

سلام
ریسک نکن
به نظرم خیلی میخوای سخت بگیری کله گنجشکی بگیر
اینو از کسی بشنو که چندسال فقط تجربه ی معلمی برای کنکور رو داشته

Daneshforum;699226 نوشت:
احتمالاً امسال خیلی خیلی شکایت کردن!
ماشاالله به سختی کنکور..
احتمالاً این یک ماه رو که اضافه کردن، از اونور کنکور هم سخت تر میکنن باز! دیگه تو همون عمومی ها هم میمونیم!

كاش واسه امسال هم طبق تاريخ خودش برگزارش ميكردن...
زياد زياد سخت نبود.:Gig:
ولي سال بعد سخت تر ميشه قطعا. سبك سوالا خيلي تغيير ميكنه. زمان عمومي هم كه كمه ... اره احتمالا

amirabdi;699233 نوشت:
سلام
ریسک نکن

احسنت.......برای منی ک همینجوریش حوصله درسخوندن ندارم!

بیام روزه بگیرم دیه لای کتابم باز نمیکنم! بهونه واسه خودتون ایجاد نکنید روزه بودم نتونستم بخونم!

الان کارشناسا میگن:

25 کیلومتر راه برو دستو بخون برگرد:Nishkhand:

amirabdi;699233 نوشت:
سلام
ریسک نکن

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و رحمه الله
واقعاً آدم میمونه چی بگه! Fool
برادر من، این آقا پسر بچه 8 ساله نیست که بهش میگی روزه کله گنجشکی بگیر!
یه میلی لیتر آب بخوره، روزش باطل میشه!
یه حرفایی میزنید...
چه ربطی به تجربه معلمی داره...
منم براتون مشاور میارم که 30 سال تجربه مشاور کنکوری داشته و میگه روزه رو کامل بگیر و فلان کار رو بکن!
monji-sec;699247 نوشت:
احسنت.......برای منی ک همینجوریش حوصله درسخوندن ندارم!

بیام روزه بگیرم دیه لای کتابم باز نمیکنم! بهونه واسه خودتون ایجاد نکنید روزه بودم نتونستم بخونم!

الان کارشناسا میگن:

25 کیلومتر راه برو دستو بخون برگرد:Nishkhand:

کسی که هدف راسخ داشته باشه، به قول قدیمی ها زیر نور ماه هم درس میخونه!
بعد اونوقت بیایم به خاطر دو صفحه بیشتر درس خوندن، مرتکب گناه ترک واجب بشیم! و برای قضاش باید به ازای هر روز، 60 روز روزه بگیریم و...!!!!!!!
کدوم عقل سالمی همچین کاری میکنه!
این همه راه حل..

Daneshforum;699226 نوشت:

دیگه تو همون عمومی ها هم میمونیم!:Nishkhand:

شاید قبول بشی.چرا میگی میمونیم!!! من خودم همیشه فکر میکردم روزه کار بخودیه برای جسم ضرر داره.ولی واقعا مفیده.حتی از زبون محقق های خارجی هم بشنوی بهت همینو میگن.من خودم تا وقتی چیزی علمی ثابت نشه در این رابطه قبول نمیکنم.وقتی کلا با لذت های نفسانی مقابله کنی باعث میشه مغزت بهتر کار کنه.توی ورزش بعضیها با ضربه زدن به اجسام سخت باعث میشن ترک های کوچکی روی استخونشون ایجاد بشه که باعث محکم تر شدن استخوناشون میشن.اینجا با گشنگی و تشنگی همین کارو با ذهنت انجام میدی.مثل مرتاز ها.فقط اونا خیلی افراطی هستن.همین البته برای ماه رمضون امسال میگم بگیر.برای سال دیگه نظری ندارم.بستگی به این داره کنکور دقیقا چندم رمضون بشه.

Daneshforum;699260 نوشت:
بعد اونوقت بیایم به خاطر دو صفحه بیشتر درس خوندن، مرتکب گناه ترک واجب بشیم! و برای قضاش باید به ازای هر روز، 60 روز روزه بگیریم و...!!!!!!!
کدوم عقل سالمی همچین کاری میکنه!
این همه راه حل..

من تجربه خودم رو گفتم!

من وقتی ریاضی میخونم ی جعبه کاکائو یا شکلات میذارم کنارم میخورمو میخونم! اینجوری ذهنم یاد میگیره!

سر جلسه امتحان هم همیشه همراهم 7.8 شکلات هست نخورم مغزم کار نمیکنه! بیام روزه بگیرم ک دیگه نمیتونم بخونم! الان روزمو میگیرم ولی درس تعطیله.......

مشاور درست حسابیم ایران ندارین خیالت راحت:Cheshmak:

monji-sec;699295 نوشت:
من تجربه خودم رو گفتم!

من وقتی ریاضی میخونم ی جعبه کاکائو یا شکلات میذارم کنارم میخورمو میخونم! اینجوری ذهنم یاد میگیره!

سر جلسه امتحان هم همیشه همراهم 7.8 شکلات هست نخورم مغزم کار نمیکنه! بیام روزه بگیرم ک دیگه نمیتونم بخونم! الان روزمو میگیرم ولی درس تعطیله.......

مشاور درست حسابیم ایران ندارین خیالت راحت:Cheshmak:

والا منم فارغ تحصیل پیش دانشگاهی ریاضی هستم!
و اتفاقاً جز شاگرد های اول مدرسه بودم.
خود من الان هم دارم روزه میگیرم، هم دارم مطالعه غیر درسی میکنم(کتب شهید مطهری، کتب استاد مصباح یزدی و...)
چقدر شوکول میخوری! یه لحظه احساس کردم موتور محاسبات ریاضی هستی که سوختت شکلات هست!!:Khandidan!:

Daneshforum;699299 نوشت:
والا منم فارغ تحصیل پیش دانشگاهی ریاضی هستم!
و اتفاقاً جز شاگرد های اول مدرسه بودم.
خود من الان هم دارم روزه میگیرم، هم دارم مطالعه غیر درسی میکنم(کتب شهید مطهری، کتب استاد مصباح یزدی و...)
چقدر شوکول میخوری! یه لحظه احساس کردم موتور محاسبات ریاضی هستی که سوختت شکلات هست!!:Khandidan!:

شیوه یادگیری من اینه! هرکسی هم هرجور دوست داره درس میخونه! بعضیا تو آرامش کامل درس میخونن!بعضیا تو جیغو داد بقیه فقط میتونن درس بخونن!

خداوند بندگانش رو تو همین جاها امتحان میکنه..
مطمئن باش اگه به حرفش گوش بدی، تو کنکورتم موفقی..

یه حدیث داریم در این رابطه :

حکایت ـ و روایت کردند که خدای ـ عزّوجلّ ـ به موسی ـ (علیه السلام) ـ وحی کرد. گفت: ای موسی من پنج چیز در پنچ چیز نهادم، تو اندر پنج دیگر مجوی که نیابی: اول علم و حکمت ـ در شکم گرسنه نهادم، تو در شکم سیر مجوی که نیابی؛ دوم عزّت در پرهیزگاری نهادم، تو اندر کبر مجوی که نیابی؛ سیم شرف در تواضع نهادم، تو اندر کبر مجوی که نیابی؛ چهارم توانگری در خرسندی نهادم، تو در بسیاری مال مجوی که نیابی؛ پنجم شادی در بهشت نهادم، تو در دنیا مجوی که نیابی.7

10- پيامبر صلى الله عليه و آله:

إذا رَأَيتُم أهلَ الجوعِ وَالتَّفَكُّرِ فَاقتَرِبوا مِنهُم ؛ فَإِنَّهُ تَجرِي الحِكمَةُ مَعَهُم؛

چون همدمانِ گرسنگى و تفكّر را ديديد  به آنان نزديك شويد؛ چرا كه حكمت، آنان را همراهى مى كند.

(كنز العمّال، ج 9، ص 37، ح 24818

نقل قول:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و رحمه الله
واقعاً آدم میمونه چی بگه! Fool
برادر من، این آقا پسر بچه 8 ساله نیست که بهش میگی روزه کله گنجشکی بگیر!
یه میلی لیتر آب بخوره، روزش باطل میشه!
یه حرفایی میزنید...
چه ربطی به تجربه معلمی داره...
منم براتون مشاور میارم که 30 سال تجربه مشاور کنکوری داشته و میگه روزه رو کامل بگیر و فلان کار رو بکن!

ببخشید میشه یه مشاور درست و درمون معرفی کنید؟
چندوقت پیش با بهترین معلمین و مشاورین کشور جلسه داشتیم سر این مسئله که چیکار کنیم بچه های کنکوری از سختی های روزه و ... خلاص بشن
نقل قول:

این حرف برای اون موقعیه که رقابت کم بود از پونصد هزارنفر هزار نفر خونده میومدن سر جلسه
طرف زندگی ش به کنکور بستگی داره

منم امسال کنکوری هستم از صبح که بیدار میشم تا افطار درس می خونم البته بینش استراحت هم دارم اما به نظرم درس خوندن توی ماه رمضان اصلا هم سخت نیست تازه به خاطر اینکه غذا نمیخوری وقتت آزاد تر هم هست اینقدر انرژی منفی ندیدکه سخته

سلام
من سال 91 کنکور داشتم شروع درسم در ماه مبارک بود و همچنین هم زمان چند تا کلاس کنکوری هم می رفتم .نمیگم اسون بود اما سختیش میچسبید چون رضایت خدا در اون بود
کلاس های کنکوری متاسفانه از منزل ما دور بودن و من زمان زیادی در مسیر رفت و امد بودم وقتی هم به اونجا میرسیدم میدیدم بچه های خیلی راحت اب و بستنی میخورن این که اونا خوراکی میخوردن خیلی اذیتم نمیکرد اینکه اینقد توجه مردم به مسائل دینی کم شده اعصابمو بهم میرخت :Ghamgin:
خلاصه اینقد رنگ روم سفید میشد از تشنگی که همه میفهمیدن روزه هستم بقیه دوستام که باهم یه کلاس بودیم هیچ کدوم روزه نمیگرفتن و من با خودم میگفتم نکنه اونا بیفتن جلو اما بین اون کلاس من نفر دومی بودم که رتبه خیلی خوبی کسب کردم
واقعا به این عقیده دارم که وقتی یه کاری واسه خدا انجام میدی و از منافع خودت کنار میکشی خدا عوضت میده

amirabdi;699414 نوشت:
ببخشید میشه یه مشاور درست و درمون معرفی کنید؟
چندوقت پیش با بهترین معلمین و مشاورین کشور جلسه داشتیم سر این مسئله که چیکار کنیم بچه های کنکوری از سختی های روزه و ... خلاص بشن

این حرف برای اون موقعیه که رقابت کم بود از پونصد هزارنفر هزار نفر خونده میومدن سر جلسه
طرف زندگی ش به کنکور بستگی داره

مشاور های خوب و با تجربه توی هر شهری هستن...
اولاً بگم که اصلاً این رو قبول ندارم که چون تعداد زیاد شدن، افرادی که تلاش میکنن رتبه نمیارن.
اول اینکه توی رشته‌ی من که ریاضی هست، امسال حدود 200000 نفر شرکت کردن و میتونم بگم از این تعداد، فقط 10000 نفر اول، دروس کنکور رو بالای 20% میزنن! این یعنی حدود 190000 نفر سیاه لشکرن!
کسی که انگیزه و هدف قوی و عزم راسخ داشته باشه، بنظرم بین این 10000 نفر، حداقل رتبش سه رقمی میشه!
چونکه اکثر کنکوری ها، بنظرم اصلاً هدف درستی از درست خوندن ندارن...
خیلی خوب دلیل بگن، میگن میخوایم پولدار بشیم، میخوایم زندگیمون رفاه داشته باشه! میخوایم زحمات این 10-15 سال رو هدر ندیم! میخوایم جلوی فامیل و خانواده، سر افکنده نشیم! و...!:Gig:

نقل قول:
مشاور های خوب و با تجربه توی هر شهری هستن...
اولاً بگم که اصلاً این رو قبول ندارم که چون تعداد زیاد شدن، افرادی که تلاش میکنن رتبه نمیارن.
اول اینکه توی رشته‌ی من که ریاضی هست، امسال حدود 200000 نفر شرکت کردن و میتونم بگم از این تعداد، فقط 10000 نفر اول، دروس کنکور رو بالای 20% میزنن! این یعنی حدود 190000 نفر سیاه لشکرن!
کسی که انگیزه و هدف قوی و عزم راسخ داشته باشه، بنظرم بین این 10000 نفر، حداقل رتبش سه رقمی میشه!
چونکه اکثر کنکوری ها، بنظرم اصلاً هدف درستی از درست خوندن ندارن...
خیلی خوب دلیل بگن، میگن میخوایم پولدار بشیم، میخوایم زندگیمون رفاه داشته باشه! میخوایم زحمات این 10-15 سال رو هدر ندیم! میخوایم جلوی فامیل و خانواده، سر افکنده نشیم! و...!:Gig:

والا اینم حساب کنید که رتبه ی خوب یعنی یه رتبه ی زیر 1000 و از اون 1000 نفر هم یه سهم خیلی زیادیشون رو بچه های مدارس برتر تشکیل میدن که اونجا سطح بچه ها بالاتره یه ذره
اکثر مشاور هایی هم که میگن روزه بگیرید معمولا یه رژیم غذایی خاص به همراه یه برنامه ی زمان بندی شده ی فشرده تحویل بچه ها میدن که بچه سرش با درس خوندن گرم بشه و به غذا خوردن نرسه و اون زمان غذا خوردن رو هم بذاره روی درس خوندن(معامله ی برد-برد) ولی طرف اگه روزه نگیره هم یه رژیم غذایی راحت تر و بهتر و هم یه برنامه ی منظم تر میتونه داشته باشه و به صورت کلی بهش فشار روحی روانی هم وارد نمی شه درس رو راحت تر میفهمه

خداوند به حضرت موسی وحی کرد:

ای موسی علم وحکمت را در شکم گرسنه نهادم،تو در شکم سیر مجوی که نیابی!

شما تازه میخواین از امروز شروع کنین؟تقریبا کمتر از یکی دو هفته مونده به کنکور چطوری میخواین برسونین خودتون رو؟

موضوع قفل شده است