جمع بندی دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

تب‌های اولیه

45 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

سلام به سلام به همگی نماز روزه تون قبول باشه
اول از همه یه معذرت خواهی بکنم چون شاید سوالم تکراری باشه آخه وقت نداشتم تمام آرشیو سایتو در رابطه با این مسئله مطالعه کنم والی تا اونجایی این چندروز پستای مشابه رو خوندم جواب قاطعی نگرفتم پس لطفا اگه ممکنه برای جواب دادن به منم وقت بذارید حتی اگه سوالم تکراری باشه
خب میرم سراصل مطلب من18سالمه از وقتی باحجاب شدم مانتویی بودم تیپ ساده با آرایش مختصروموهام کمی بیرونه اما درکل ساده ومعمولی ولی همیشه فکر چادری شدن تو سرم بوده چرایی حجاب رو کاملا درک میکنم راجع بهش تحقیق کردم میدونم امنیت خودمو باحجاب تضمین میکنم ولی وقتی مامانم میگه بامانتوهم میشه حجابو رعایت کردچه الزامی به چادره؟اونم تواین گرما؟توکه عادت نداری!جوابی ندارم فقط میتونم بگم چادرو دوس دارم وقتی برای مدرسه چادرمیزدم یاتوایام محرم قندتودلم آب میشدکه وقارم بالارفته نگاهابهم کم شدهخب سرتونو سوالم اینه که تغییرازیه مانتویی ساده (نه بدحجاب)به یه دخترچادری چطور اتفاق میفته؟خواهریی های گلم که چادروانتخاب کردن چی شد که لزومشودرخودشون حس کردن؟اگه مانتویی بمونم فقط یه مقدارمحجبه تر باشم کافیه؟
دوست دارم هم ننظرات وهم تجربیاتتونو حتما حتما دراختیارم بذارین .علاقه دارم دراین زمینه حسابی تحقیق ومطالعه کنم که قاطع انتخابموبکنم چون دراین صورت میتونم ازپس توهین وتحقیر دیگرانم بربیام پس اگه کتابی رومیشناسید که به زبون ساده ولی با استدلال ومنطق حجاب برتر رو خوب توضیح داده باشه خوشحال میشم بهم معرفی کنین
خلاصه خیلی ازاین دوراهی خسته شدم میخوام دیگه تصمیمو بگیرم یاچادری بشم یا مانتویی بمونم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما خواهر بزرگوارم
به عنوان مشاور درك مي كنم كه چادري شدن براي يك دختري كه در خانواده اي است كه حجابشان مانتو است يا حتي بد حجاب هم دارند چه قدر سخت است.
نيز متوجه مي شوم براي يك دختر خانمي كه در مدرسه يا دانشگاهشان يك چادري هم نيست اين امر چه قدر سخت است.
بله همه ما قبول داريم كه
حجاب (پوشش بيروني ) و حيا (پوشش دروني) مراتب مختلفي دارد.
بد حجابي و بي حجابي هم مراتب و درجاتي دارد.

مراتب دينداري و حجاب
همان گونه كه ما در هنگام تحصيل با توجه به دانش خود مي توانيم در امتحاني نمرات مختلف بگيريم در حجاب هم با توجه به رعايت پوشش اسلامي مي توانيم نمرات مختلفي بگيريم. ممكن است خانمي چادري هم باشد ولي در پوشش به دليل جلب توجه و انگشت نما شدن و يا تنگ بودن نمره بد حجابي بگيرد.
در كل دينداري هم مراتب دارد و حجاب هم يك بعد از دينداري است يعني ممكن است فردي از حجاب نمره كامل بگيرد ولي از در ابعاد ديگر دينداري مانند راستگويي، غيبت نكردن و بدبين نبودن... از يك خانم بدحجاب نمره كمتري بگيرد
ديندار واقعي تلاش مي كند كه در همه ابعاد دينداري حد نصاب نمره را بگيرد.

حجاب، رفتاري ديني
حجاب يك رفتار ديني است. رفتار ديني اگر از شناخت درست و عميق و هيجان مثبت ريشه نگيرد با ثبات نخواهد بود. خانمي كه در آمريكا و تركيه و آلمان و... حجابش را حفظ مي كند حجابش پشتوانه شناختي قوي دارد.
بله مانتو اگر چسبان و تنگ و انگشت نما نباشد و پوشش اسلامي حفظ شود حجاب اسلامي است ولي همان گونه كه دانشجوي فعال دوست دارد نمره بيست بگيرد و به هيجده راضي نيست. خانمي كه دينداريش عميق است تمايل دارد با حجاب برتر ( چادر) نمره كامل دينداري را بگيرد.
بنابراين مسير شما پرسشگر محترم عالي است چون قصد نداريد حجاب را به خاطر افراد قبول كنيد و دنبال منطق و استدلال مي گرديد و وقتي استدلال باشد و باورهاي قلبي هم شكل بگيريد براي شما فرقي نمي كند ديگران بپسندد يا نه
پسندم آنچه را جانان پسندد.
مانند روحاني يا كشيشي كه لباس تبليغ به تن مي كند هر چند ديگران اين لباس را نپسند و حتي متلك هم بگويند.
بنابراين قبل از اين كه دنبال پاسخ به سؤال يا اشكال مادرتان باشيد بايد دلتان را قوي كنيد و جواب قانع كننده به او بدهيد.
خانم با حجاب برتر كه حجاب را ريشه در عشق و محبت الهي به خود مي داند به چشم خودبرتر بيني به خانم بدحجاب يا مانتويي نگاه نمي كند بلكه مي فهمد كه او با حجاب برتر از يك فرد حقيقي به يك «نماد ديني» تبديل شده است بنابراين در رفتارش و نگاهش به خانم هاي ديگر رضايت الهي را در نظر مي گيرد و سخن اين فرد كه از دل بر مي آيد بر دل مي نشيند.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]هرگز اجازه ندهيد شبهات ديني در ذهنتان بماند شبهه مانع رسيدن شما به واقعيت مي شود مانند ويروسي است كه در پردازش اطلاعات و كار رايانه اختلال ايجاد مي كند شبهات را مشاوران ديني و منابع معتبر (كتاب و سايت و نرم افزار ) برطرف كنيد.
منابع براي مطالعه بيشتر

[=B Mitra]حجاب
[=B Mitra]1. حجاب در عصر ما، ،پدیدآورنده؛محمدرضا اكبري، انتشارات پيام آزادي، تهران.
[=B Mitra]
2. حجاب شناسي، ،پدیدآورنده؛حسين مهدي زاده، مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه، قم.

[=B Mitra]
3. مرواريد عفاف، ،پدیدآورنده؛محمود اكبري، انتشارات ظفر، قم.

[=B Mitra]
4. مسأله حجاب،،پدیدآورنده؛مرتضي مطهري، انتشارات صدرا.

[=B Mitra]
5. آسيب شناسي حجاب،پدیدآورنده؛ مهدي مهريزي،انتشارات جوانه رشد.

[=B Mitra]
6. نظام اسلامی ومسئله حجاب(مجموعه مقالات و گفتوگو ها) ،پدیدآورنده؛سیدجعفر حق شناس انتشارات دفتر مطالعات و تحقیقات زنان استان قم.

[=B Mitra]
7. حجاب،پدیدآورنده؛قربانعلی محمدی مقدم، انتشارات به نشر.

[=B Mitra]
8. حجاب دختران؛حجاب اسلامی و بهداشت خانواده
،پدیدآورنده؛فاطمه قاضی، انتشارات گلستان ادب.

[=B Mitra]
9. پاسخ به شبهات حجاب،پدیدآورنده؛انتشارات نسیم حیات.

[=B Mitra]
10. حجاب و نقش آن در سلامت روان،پدیدآورنده؛ عباس رجبی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).

[=B Mitra]
11. جلوه نمایی زنان و نگاه مردان،پدیدآورنده؛یوسف غلامی،ناشر؛لاهیجی.

[=B Mitra]
12. راز یک فریب
،پدیدآورنده؛یوسف غلامی، ناشر؛ لاهیجی(آثار پوشيدگي و نا پوشيدگي دختران و زنان با رويكرد تحقيق ميداني و نظر سنجي).

[=B Mitra]
13. فلسفه حجاب: آثار و فواید حجاب از دیدگاه علوم اجتماعی، روانشناسی و دانشمندان جهان
، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.

[=B Mitra]
14. فلسفه چادر، حجاب برتر: تحقیق علمی پیرامون چادر در قرآن و روایات وتاریخ ایران باستان
،پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.

15. برهنگی زنان: پیرامون زیان های برهنگی از نظر اجتماعی، روانشناسی، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛ سبط اکبر.

منبع: نرم افزار نيش ها و نوش ها، سايت گفتگوي ديني

السلام علیکم و رحمةالله

پرسشگر محترم!
پوشیدن چادر، مستحب است و رعایت کردن آن به علاقه ی شما بستگی دارد.
اگر چادر سر کنید مسلماً نزد خدا پاداش خواهید داشت....مسلماً این سختی هایی که خانم های چادری در زیرآفتاب گرم تابستان و باد شدید زمستان می کشند نزد خدا ارزشمند است و قطعاً با پاداش بزرگ الهی همراه خواهد بود....
اما اگر کسی چادرسر نکند هم گناهی نکرده....

اما نکته ی بسیار مهمی که باید رعایت کنید رعایت حدود واجب حجاب است!
شما قبل از اینکه بخواهید چادر سر کنید، تمام تلاشتان بر این باشد که حجاب واجب را رعایت کنید.
بیرون گذاشتن مو درمقابل نامحرم(حتی یک تار مو) و آرایش کردن(چه ملایم چه غلیظ و هرچی) و پوشیدن لباسی که برجستگی های بدن خانم ها را نمایش دهد و ""نپوشیدن جوراب یا داشتن جوراب نازک""، اشکال شرعی دارد و جایز نیست.
ما باید در تمام مسائل شرعی، ابتدا تمام تلاشمان این باشد که واجبات را رعایت کنیم....سپس برویم سراغ مستحبات!
من اگر نماز ظهر و عصرم را نمی خوانم، نمازنافله خواندنم کار چندن عاقلانه ای نیست!
چون کسی را به خاطر نماز نافله نخواندن، بازخواست نمی کنند اما به خاطر نخواندن نمازهای واجب، قطعا بازخواست می کنند!
نمی خوام حجاب و نماز را مقایسه کنم....این را به عنوان مثال عرض کردم برای تقریب به ذهن.

خواهرگرامی!
همواره باید تلاش کنیم که رعایت واجبات را در اولویت قرار دهیم.
رعایت مستحبات، به هیچ عنوان جایگزین واجبات نخواهد شد.

چادرسرکردن مسلماً انتخاب خوب و ارزشمندی است...اما به شرطی که واجبات حجاب را رعایت کرده باشیم....
در مستحبات حجاب، هیچ محدودیتی وجود ندارد! یعنی هرقدر پوشیده تر....بهتر....

[="Tahoma"]

فرنوش18;697841 نوشت:
با آرایش مختصروموهام کمی بیرونه

چه با چادر و چه بدون چادر شما باید این موارد رو رعایت کنید:
1. جلو نامحرم آرایش نداشته باشید
2. جلو نامحرم موهاتون نباید بیرون باشه
اگه این موارد رو رعایت نکنید چادر هم داشته باشید فایده‌ای نداره.

حجاب خصوصيت هايي دارد كه به نظر مي رسد همه خصوصيت ها را فقط با پوششي مثل چادر مي توان رعايت كرد ...
مثلا حجاب بايد:

1- رنگش به گونه اي باشد كه نظر را جلب نكند
2- زينت نداشته باشد
3- لباس شهرت نباشد
4- به اندازه اي باشد كه مو و همه ي بدن را بپوشاند
5- به اندازه اي ضخامت داشته باشد كه بدن از زير آن معلوم نباشد
6- به اندازه اي آزاد و گشاد باشد كه حجم بدن و برجستگي هاي آن را بپوشاند. و...

به نظر بنده شايد با لباسي غير از چادر بتوان پنج مورد اول را رعايت كرد، اما اين آخرين مورد را احتمالا فقط با چادر مي توان عملي كرد ... هر چند هم كه بگوييم مانتو چسبيده نيست اما اين احتمال وجود دارد كه در بعضي از قسمت هاي بدن چسبيده به نظر برسد، هر چند همه اش چسبيده به نظر نرسد، چون وقتي مي گويند از شرايط لباس حجاب اين است كه تنگ و چسبيده نباشد مسلما منظور اين است كه تمام قسمت هاي آن اينگونه باشد و همه ي حجم بدن را بپوشاند ...
و وقتي مي گوييم چادر حجاب "برتر" است... در مقابل اين كلمه، كلمه ي "بدتر" وجود دارد كه معني اش اين است كه بقيه پوشش ها نسبت به چادر پوشش ضغيف تري هستند و تمام آن مزايايي را كه چادر دارد بقيه ندارند، پس از اين نظر بين چادر و مانتو تفاوت وجود دارد...
و همچنين رنگ چادر به دليل صامت (بي صدا) بودن رنگ سياه، جلوه گري ندارد.... يعني اگر شما يك چيزي با رنگ سياه و يك وسيله با رنگ قرمز كنار هم بگذاريد آن رنگ قرمز فورا نگاه را به سمت خود وا ميدارد و داد مي زند كه مرا نگاه كن! و چادر است كه اين خصوصيت ها و مزايا را دارد كه از همه نظر فرد را از نگاه نامحرم در امان بدارد...

کهف الحصین;704243 نوشت:
حجاب خصوصيت هايي دارد كه به نظر مي رسد همه خصوصيت ها را فقط با پوششي مثل چادر مي توان رعايت كرد ...
مثلا حجاب بايد:

2- زينت نداشته باشد
3- لباس شهرت نباشد
6- به اندازه اي آزاد و گشاد باشد كه حجم بدن و برجستگي هاي آن را بپوشاند. و...

به نظر بنده شايد با لباسي غير از چادر بتوان پنج مورد اول را رعايت كرد، اما اين آخرين مورد را احتمالا فقط با چادر مي توان عملي كرد ... هر چند هم كه بگوييم مانتو چسبيده نيست اما اين احتمال وجود دارد كه در بعضي از قسمت هاي بدن چسبيده به نظر برسد، هر چند همه اش چسبيده به نظر نرسد، چون وقتي مي گويند از شرايط لباس حجاب اين است كه تنگ و چسبيده نباشد مسلما منظور اين است كه تمام قسمت هاي آن اينگونه باشد و همه ي حجم بدن را بپوشاند ...
و وقتي مي گوييم چادر حجاب "برتر" است... در مقابل اين كلمه، كلمه ي "بدتر" وجود دارد كه معني اش اين است كه بقيه پوشش ها نسبت به چادر پوشش ضغيف تري هستند و تمام آن مزايايي را كه چادر دارد بقيه ندارند، پس از اين نظر بين چادر و مانتو تفاوت وجود دارد...
و همچنين رنگ چادر به دليل صامت (بي صدا) بودن رنگ سياه، جلوه گري ندارد.... يعني اگر شما يك چيزي با رنگ سياه و يك وسيله با رنگ قرمز كنار هم بگذاريد آن رنگ قرمز فورا نگاه را به سمت خود وا ميدارد و داد مي زند كه مرا نگاه كن! و چادر است كه اين خصوصيت ها و مزايا را دارد كه از همه نظر فرد را از نگاه نامحرم در امان بدارد...

سلام دقیقا فرمایش شما صحیح است .مورد 6 با مانتو هم مقدرو هست اما این مدل مانتو ها اصلا در بازار نیست !!!موقع راه رفتن برجستگی های بدن با مانتو معلوم می شود مگر اینکه مانتو گشاد باشد و ...

سلام دوست عزیز.بله با مانتو هم میتوان حجاب داشت مثل بانوان محجبه ی لبنان و ترکیه که واقعا حجابشان 1 است.اگر شما بخواهید با مانتو حجاب کامل داشته باشید باید به همان شکل بانوان محجبه باشد.باید مانتوی گشاد و بلند بپوشید.که نه در بازار گیر می آید و نه در جامعه عرف است.
خواهر خوبم از اینکه به این نتیجه رسیدی باید باحجاب باشی خیلی خوشحالم.به عنوان یک دوست میگم آرامشی که چادر به آدم میده بالاتر از همه نوع حجابه.البته این نظر شخصی منه.چادر از سر تا پا رو میپوشونه، ساده ست، مشکیه ،کمتر جلب توجه میکنه.با چادر احساس میکنی که باید بیشتر مراقب کارهات باشی.چون میخوای حرمت چادررو حفظ کنی.اینکه وقتی از کنار یه نامحرم رد میشی چادرتو محکم میگیری خیلی احساس خوبیه.
اما چون شما فرمودی آرایش مختصر میکنی و کمی از موهات دیده میشه ، بهتره مدتی حجاب با مانتو را تجربه کنی و بعد چادری شوی.
به تحقیر و توهین های دیگران توجه نکن.خیلی ها که حجاب رو مسخره میکنند در وجودشون فرد محجبه رو تحسین میکنن.البته منظورم این نیست که باید دنبال تحسین دیگران بود.رضایت خدا و شادی معصومین یک دنیا ارزش داره.خواهر عزیزم تو الان بنده ی خاص خدا شدی و ارج و قربت داره پیشش بالا میره.برای من هم دعا کن که بتونم خدا رو از خودم راضی کنم.

[="DarkSlateBlue"]

فرنوش18;697841 نوشت:
ولی وقتی مامانم میگه بامانتوهم میشه حجابو رعایت کردچه الزامی به چادره؟اونم تواین گرما؟توکه عادت نداری!جوابی ندارم

من به وجود شما جوانان محجبه ای که در خانواده و محیط های آلوده خود را پاک نگه داشته اید افتخار میکنم :pir:

[SPOILER]چیه حتما انتظار داشتید زیرش بنویسم اقای خامنه ای مطهری... نه داداش جمله از خودم بود . مشکلی داره؟:vamonde:[/SPOILER][/]

[="Arial"][="Blue"]

فرنوش18;697841 نوشت:
دوست دارم هم ننظرات وهم تجربیاتتونو حتما حتما دراختیارم بذارین .علاقه دارم دراین زمینه حسابی تحقیق ومطالعه کنم که قاطع انتخابموبکنم چون دراین صورت میتونم ازپس توهین وتحقیر دیگرانم بربیام پس اگه کتابی رومیشناسید که به زبون ساده ولی با استدلال ومنطق حجاب برتر رو خوب توضیح داده باشه خوشحال میشم بهم معرفی کنین
خلاصه خیلی ازاین دوراهی خسته شدم میخوام دیگه تصمیمو بگیرم یاچادری بشم یا مانتویی بمونم

سلام دوست عزیزم خوش اومدید
من هم قبول دارم که گاهی می شود با مانتو حجاب کامل داشت
فقط یک مساله ای وجود دارد اگر ما بخواهیم گوشی یا وسایل منزل یا هر چیز دیگری بخریم مشکل پول هم نداشته باشیم آیا به کمتر از آخرین مدل راضی می شویم؟؟؟؟
معلومه که نه !می گردیم تازه ترین که به بازار اومده وخوشگل ترینش رو می خریم
حالا حجاب با چادر بالاترین حجاب هست که خانم می تونه داشته باشه (البته چادر پوشاننده نه چادرایی که جدیدا مد شده قسمت جلوی اون که بازه دستاشم تنگه)
می تونید به مادرتون واطرافیان بگید چطور موقع عوض کردن فرشها بهترین وجدید ترین مدل رو انتخاب می کنید ولی در حجاب به حداقل راضی می شید؟
[/]

[="Arial"][="Blue"]حجاب با ماتنو نمره قبولی رو می گیره یعنی 10
ولی چادر نمره اش بیسته (بازهم تاکید می کنم منظورم چادر های جدید نیست که انگار کلیپس هم از متعلقاتش هست)
[/]

حتما قصه ی تابوت حضرت فاطمه (س) را شنیدید .
این همه حساسیت حضرت زهرا (س) نشان می دهد که پوشاندن حجم بدن از نامحرمان اهمیت خاص و بسزا دارد و بر زنان مؤمنه است که در این بخش بخوبی از زهرا(س) پیروی نموده و خود را از دید نامحرمان حفظ نمایند.

حالا خودتان قضاوت کنید با مانتو میتوان حجم بدن را کاملا پوشاند ، در قسمت شانه ها ، پاها و حتی چون آستین هایش جدا میشود از تنه در بعضی نما ها حجم تن خانم هم پیدا میشود .

این موارد در هنگام نشستن و برخاستن و یا انجام کاری و یا راه رفتن بیشتر مشخص می شود تا زمانی که شما فقط منظم ایستاده اید .

حامی;702556 نوشت:
ولي همان گونه كه دانشجوي فعال دوست دارد نمره بيست بگيرد و به هيجده راضي نيست. خانمي كه دينداريش عميق است تمايل دارد با حجاب برتر ( چادر) نمره كامل دينداري را بگيرد.

سلام جناب حامی
از صحبتتون مشخص می شود تنها زنانی نمره کامل دینداری خود را می گیرند که حتما چادری باشند این وسط رعایت حجاب که اصل قضیه بوده جز با چادر محقق نمی شود
میشه لطفا ثابت کنید در غیر صورت پوشیدن چادر ما نمره کامل دینداری نمی گیریم ؟

شبـنم;704338 نوشت:
سلام جناب حامی
از صحبتتون مشخص می شود تنها زنانی نمره کامل دینداری خود را می گیرند که حتما چادری باشند این وسط رعایت حجاب که اصل قضیه بوده جز با چادر محقق نمی شود
میشه لطفا ثابت کنید در غیر صورت پوشیدن چادر ما نمره کامل دینداری نمی گیریم ؟

سلام
اگر دقت كرده باشيد به عرايضم سخن من اين نبود
ممكن است خانمي چادري هم باشد. ولي از حجاب چادر، نمره بيست بگيرد ولي از مثلا نماز نمره 15 از راستگويي نمره 17 و..
ممكن است خانمي مانتويي با پوشش خوب باشد از حجاب نمره 18 بگيرد از راستگويي 19 و از نماز 19.
همه مراجع مي فرمايند چادر حجاب برتر است يعني فردي كه چادر به سر مي كند از اين رفتار ديني نمره 20 مي گيرد (به شرطي كه چسبان نباشد و اسلامي باشد چادرش و حجابش)
نمره كامل ديني با توجه به معصوم نبودن مان = نماز با كيفيت، راستگويي، روزه، حجاب برتر( چادر)، و....................( خيلي كم هستند)

حامی;704393 نوشت:
سلام
اگر دقت كرده باشيد به عرايضم سخن من اين نبود
ممكن است خانمي چادر هم باشد از چادر نمره بيست بگيرد ولي از مثلا نماز نمره 15 از راستگويي نمره 17 و..
ممكن است خانمي مانتويي با پوشش خوب باشد از حجاب نمره 18 بگيرد از راستگويي 19 و از نماز 19.
همه مراجع مي فرمايند چادر حجاب برتر است يعني فردي كه چادر به سر مي كند از اين رفتار ديني نمره 20 مي گيرد (به شرطي كه چسبان نباشد و اسلامي باشد چادرش و حجابش)
نمره كامل ديني با توجه به معصوم نبودن مان = نماز با كيفيت، راستگويي، روزه، حجاب برتر( چادر)، و....................( خيلي كم هستند)

سلام جناب حامی
صحبت شما رو متوجه شدم ولی سوال من چیز دیگری بود
من کاری به سایر واجبات و نمره آنان ندارم صحبت من سر نمره حجاب است
من حدودی رو که خداوند گفته رعایت کردم پوشاندن صورت و دست ها تا مچ و ....... آن هم نه با چادر با مانتو و روسری. اما لباس پوشیدن من از آن حیثی که خدا گفته رعایت شده
پس من انتظار دارم حداقل در این مورد با توجه به رعایتی که شده نمره کامل بگیرم و چون و چرایی در آن نباشد
اگر قرار باشد با این همه سختی که به خودم میدم باز حجاب من نزد خداوند ناقص باشد ترجیح میدم این سختی رو متحمل نشم مثل بقیه دختران راحت تر باشم
وقتی قرار است نمره من کامل نباشد هیجده و هفده و ده دیگر مهم نیست
در ضمن حجابی که در قرآن ذکر شده است با همون مواردی که من رعایت کردم رعایت شده دیگه کامل و ناقص آن معنی نمیدهد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

شبـنم;704395 نوشت:
سلام جناب حامی
صحبت شما رو متوجه شدم ولی سوال من چیز دیگری بود
من کاری به سایر واجبات و نمره آنان ندارم صحبت من سر نمره حجاب است
من حدودی رو که خداوند گفته رعایت کردم پوشاندن صورت و دست ها تا مچ و ....... آن هم نه با چادر با مانتو و روسری. اما لباس پوشیدن من از آن حیثی که خدا گفته رعایت شده
پس من انتظار دارم حداقل در این مورد با توجه به رعایتی که شده نمره کامل بگیرم و چون و چرایی در آن نباشد
اگر قرار باشد با این همه سختی که به خودم میدم باز حجاب من نزد خداوند ناقص باشد ترجیح میدم این سختی رو متحمل نشم مثل بقیه دختران راحت تر باشم
وقتی قرار است نمره من کامل نباشد هیجده و هفده و ده دیگر مهم نیست
در ضمن حجابی که در قرآن ذکر شده است با همون مواردی که من رعایت کردم رعایت شده دیگه کامل و ناقص آن معنی نمیدهد

سلام
همان گونه كه پزشكان متخصص كارشناسان تندرستي اند
مراجع تقليد هم كارشناسان اسلام هستند ايشان با تحقيق و بررسي هاي زيادي علمي به اين نتيجه رسيده اند كه حجاب برتر و فاطمي چادر است. ايشان هم از روي هوس خود سخني نمي گويند انچه را به دست آورده اند از منابع معتبر مي گويند.
ولي واقعا خانم مانتويي كه پوشش اسلامي است كمي نمره اش ازحجاب برتر پايين تر است مثلا او 19 است و خانمي كه حجاب برتر ( چسبان نباشد و محرك) 20 است. واقعا شما نمره 19 را با نمره بدحجابي كه زير ده است يكي مي دانيد يعني رضايت خداوند بايد براي ما مهم باشد نه ديگران خب طبيعتا خداوند از خانمي كه مانتويي با پوشش اسلامي است هزاران برابر راضي تر است تا نسبت به خانم بدحجاب.[/]

[="DarkSlateBlue"]سلام!

شبـنم;704395 نوشت:
من [="#FF0000"]حدودی رو که خداوند گفته رعایت کردم[/] پوشاندن صورت و دست ها تا مچ و ....... آن هم نه با چادر [="#FF0000"]با مانتو و روسری[/]. اما لباس پوشیدن من از آن حیثی که خدا گفته رعایت شده

فکر کنم پست های قبلی دوستان در گرفتن جواب سوال شما کمکتون کنه:

کهف الحصین;704243 نوشت:
حجاب بايد:

2- زينت نداشته باشد
3- لباس شهرت نباشد
6- [="#FF0000"]به اندازه اي آزاد و گشاد باشد كه حجم بدن و برجستگي هاي آن را بپوشاند. و...[/]

به نظر بنده شايد با [="#FF0000"]لباسي غير از چادر بتوان پنج مورد اول را رعايت كرد، اما اين آخرين مورد را احتمالا فقط با چادر مي توان عملي كرد[/] ... هر چند هم كه بگوييم مانتو چسبيده نيست اما اين احتمال وجود دارد كه در بعضي از قسمت هاي بدن چسبيده به نظر برسد، هر چند همه اش چسبيده به نظر نرسد، چون وقتي مي گويند از شرايط لباس حجاب اين است كه تنگ و چسبيده نباشد مسلما منظور اين است كه تمام قسمت هاي آن اينگونه باشد و همه ي حجم بدن را بپوشاند ...

nafan;704246 نوشت:
با مانتو هم میتوان حجاب داشت مثل ب[="#FF0000"]انوان محجبه ی لبنان و ترکیه [/]که واقعا حجابشان 1 است.اگر شما بخواهید با مانتو حجاب کامل داشته باشید باید به همان شکل بانوان محجبه باشد.[="#FF0000"]باید مانتوی گشاد و بلند بپوشید.که نه در بازار گیر می آید و نه در جامعه عرف است[/].

نه. نمرت 20نیست یحتمل:fekr:[/]

حامی;704399 نوشت:
ولي واقعا خانم مانتويي كه پوشش اسلامي است كمي نمره اش ازحجاب برتر پايين تر است مثلا او 19 است و خانمي كه حجاب برتر ( چسبان نباشد و محرك) 20 است.

پس بر طبق صحبت شما خانمهایی که در اروپا با مانتو حجاب را رعایت می کنند نمره حجابشان نزد خداوند از زنان چادری ما کمتر است ؟
این درجه بندی و نمره گذاری شما با عقل جور در نمیاید وقتی نگاه می کنیم حجاب آنان چیزی از ما کم ندارد مهم عمل کردن به واجب است هر کس به طریقی عمل می کند
این نوع تفکیک و درجه بندی درست نیست
یک سوال
بهترین پوشش برای مردان چیست ؟ لباس روحانیت از همه ی پوششها برتر است در این صورت نمره پوشش مردانی که از لباسی غیر از روحانیت استفاده می کنند باید کمتر باشد
پس نمره دینداری آنان نیز هیجده است ؟

asad;704401 نوشت:
نه. نمرت 20نیست یحتمل

نخیر اینجور نیست خیلی از مانتوهای موجود در بازار نیز به اندازه کافی پوشیده است در ضمن مانتو گیر نمیاد خیاط که قطع نیست خانمها میتونند مانتوهای مناسب را بدوزند
این نمره گذاری هم در قرآن گفته نشده که بنده اعتقادی به آن داشته باشم

[="DarkSlateBlue"]

شبـنم;704415 نوشت:
نخیر اینجور نیست خیلی از مانتوهای موجود در بازار نیز به اندازه کافی [="#008000"]پوشیده [/]است

خب باید معنا و تفسیر کلمه ی [="#008000"]پوشیده[/] رو از نظر شما و نظر اسلام مقایسه کنیم تا متوجه بشید که همچین مانتوهایی وجود ندارند!

اصلا به نظر من همون مانتوهایی که دوستمون میگه خانم های محجبه ترکیه و لبنان هم میپوشند نمیتونه نظر اسلام را کاملا تامین کنه!
با هیچ مانتویی نمیشه کاری کرد که برجستگی های بدن دیده نشه! هرجور هم بدوزی بازم نمیشه!
چادر چون اصلا با بدن تماسی ندارد و تنها نقطه اتصالش با بدن همون سر است همانند یک اتاق متحرک یا یک دیوار دورتادور خانم رو احاطه کرده اما مانتو رو هرکارش کنی با بدن تماس داره و یا حجم بدن یا برجستگی های بدن رو نمایان میکنه![/]

asad;704421 نوشت:
خب باید معنا و تفسیر کلمه ی پوشیده رو از نظر شما و نظر اسلام مقایسه کنیم تا متوجه بشید که همچین مانتوهایی وجود ندارند!

اصلا به نظر من همون مانتوهایی که دوستمون میگه خانم های محجبه ترکیه و لبنان هم میپوشند نمیتونه نظر اسلام را کاملا تامین کنه!
با هیچ مانتویی نمیشه کاری کرد که برجستگی های بدن دیده نشه! هرجور هم بدوزی بازم نمیشه!
چادر چون اصلا با بدن تماسی ندارد و تنها نقطه اتصالش با بدن همون سر است همانند یک اتاق متحرک یا یک دیوار دورتادور خانم رو احاطه کرده اما مانتو رو هرکارش کنی با بدن تماس داره و یا حجم بدن یا برجستگی های بدن رو نمایان میکنه!

نظر اسلام با همان مواردی که خودش گفته رعایت می شود وگرنه چنین مواردی به عنوان اصل حجاب و پوشش زن در قرآن ذکر نمی شد
با این حساب چادر هم باد بهش بخوره که میخورد به کل بدن می چسبد
باز آن اتاقک سیار که مدنظر شما دوستان است از بین میره برای این مشکل چیکار باید کرد !!!!!!

[="DarkSlateBlue"]

شبـنم;704424 نوشت:
با این حساب چادر هم[="#0000FF"] باد بهش بخوره[/] که میخورد به کل بدن می چسبد
باز آن اتاقک سیار که مدنظر شما دوستان است از بین میره برای این مشکل چیکار باید کرد !!!!!!

این مشکل [="#0000FF"]باد[/] از طرف خانم نیست و خانم وظیفه ی خودش رو به طور کامل انجام داده واسه همین نمرش 20 میمونه!
تازه میتونه روزایی که هوا طوفانیه بیرون نره![/]

شبـنم;704424 نوشت:
نظر اسلام با همان [="#EE82EE"]مواردی که خودش گفته[/] رعایت می شود وگرنه چنین مواردی به عنوان اصل حجاب و پوشش زن در قرآن ذکر نمی شد

مگه این چیزی که بنده میگم خارج از مواردیه که اسلام گفته؟

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

شبـنم;704415 نوشت:
پس بر طبق صحبت شما خانمهایی که در اروپا با مانتو حجاب را رعایت می کنند نمره حجابشان نزد خداوند از زنان چادری ما کمتر است ؟
این درجه بندی و نمره گذاری شما با عقل جور در نمیاید وقتی نگاه می کنیم حجاب آنان چیزی از ما کم ندارد مهم عمل کردن به واجب است هر کس به طریقی عمل می کند
این نوع تفکیک و درجه بندی درست نیست
یک سوال
بهترین پوشش برای مردان چیست ؟ لباس روحانیت از همه ی پوششها برتر است در این صورت نمره پوشش مردانی که از لباسی غیر از روحانیت استفاده می کنند باید کمتر باشد

بله مردها هم سفارش شدند به گذاشتن محاسن و بلوز سفید و پوشیده و لباس روحانیت هم مستحبه مثلا میگن نماز با عبای پیامبر ثواب ویژه ای داره

شبـنم;704415 نوشت:
نخیر اینجور نیست خیلی از مانتوهای موجود در بازار نیز به اندازه کافی پوشیده است در ضمن مانتو گیر نمیاد خیاط که قطع نیست خانمها میتونند مانتوهای مناسب را بدوزند
این نمره گذاری هم در قرآن گفته نشده که بنده اعتقادی به آن داشته باشم

اون مانتو ها هم اگه باشه عمرا دختری قبول کنه که بپوشه چون قیافه جالبی نداره و زیبایی چادر کجا و این مانتو ها
همه احکام دین نمره گذاری شده
مثلا شما نماز معمولی رو با نمازی که با تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها و قنوت و رکوع و سجود طولانی و... همراه باشه رو یکی میدونید؟
شما با مانتو اگه شروط حجاب رو رعایت کرده باشید گناهی نکردید اما بقول معروف هرچی پول بدید آش تو کاسه تون میریزن
با چادر میتونید کاسه زندگیتون رو از عشق و محبت و الطاف خدا لبریز کنید

با نام خدا

خواهرم :

به طعنه ها توچهی نکنید

عفیف باشید
با حیا باشید
چادری باشید

.

همیشه هر کاری رو به بهترین شیوه ممکن انجام دهید

عفاف + حیا + چادر = حجاب عالی

اینکه خوشتون اومده
در امر خیر استخاره لازم نیست ..

.

میرید یه چادر میخرید و سرتون میکنید Smile

به همین سادگی

asad;704426 نوشت:
تازه میتونه روزایی که هوا طوفانیه بیرون نره!

عجب واقعا راهکارتون حرف ندارد جناب اسد
نمیدانم چرا به ذهن خودمون نرسید

asad;704426 نوشت:
مگه این چیزی که بنده میگم خارج از مواردیه که اسلام گفته؟

بله شما بقول معروف پیاز داغش را زیاد کردید

غلام عشقتم یاعلی;704429 نوشت:
بله مردها هم سفارش شدند به گذاشتن محاسن و بلوز سفید و پوشیده و لباس روحانیت هم مستحبه مثلا میگن نماز با عبای پیامبر ثواب ویژه ای داره

پس در غیر صورت این اگر رعایت نکردند نمره داینداری آنان نیز کمتر است

[="Black"]بسم رب الحیدر

شبـنم;704434 نوشت:

بله شما انتظار دارید تیپ یه پسر سوسول با یه پسر طلبه نمره اش یکی باشه
این یه قانون کلیه هر کی بیتشتر زحمت به خودش بده مقرب تره[/]

فرنوش18;697841 نوشت:

بنام خدا
سلام
فرق چادر و مانتو فرق نگرش به دین است . گاهی بعضی نگرش شان به دین در حد چادر است اما بر اساس عادت مانتو میپوشن و بعضی نگرش شان به دین د حد مانتو است و بر اساس عادت چادر میپوشن .
اگر نگاه شما به دین نگاه چادری است ( رعایت تمام خواسته های خدا و رعایت تقوای الهی ) بدون شک و تردید چادر بپوشید و لحظه ای در ترک عادات تردید نکنید
اما اگر نگاه شما به دین در حد مانتو است ( رعایت بعضی خواسته های الهی ) برین اول نگرش تان به دین رو اصلاح کنید و با بحث چادر خودتون رو اذیت نکنین .
یک نکته : شما فرصت زیادی برای انتخاب چادر ندارین . چون اگر مانتوی بمانید در اینده با رشته تحصیلی که انتخاب میکنید با کاری که انتخاب میکنید با همسری که انتخاب میکنیذ حق انتخاب چادر را از خودتون سلب میکنید

[="DarkSlateBlue"]

شبـنم;704434 نوشت:
عجب واقعا راهکارتون حرف ندارد جناب اسد
نمیدانم چرا به ذهن خودمون نرسید

قابلی نداشت!
راستی در روزهای طوفانی با ماشین هم میشه رفت بیرون! :ok:
شبـنم;704434 نوشت:
بله شما بقول معروف پیاز داغش را زیاد کردید

یعنی حضرت فاطمه س هم پیاز داغش رو زیاد کرده بودند ؟ یا نظر ایشون رو خارج از نظر اسلام میدونین؟
شبـنم;704434 نوشت:

معلومه که نمره آقایون هم بیست نیست![/]

سلام طاعات قبول
بنده دوران راهنمایی و سال اول دبیرستان مانتویی با حجاب بودم ولی نه آرایش نه مو نه عشوه ......فقط دوست داشتم شیک بگردم ...و همین هم باعث میشد که متلک بشنوم....
بعد انتخابم به خاطر همین علاقه ای که گفتین چادر شد و از اون روز تا به الآن که دانشگاه میرم تا به حال به جز اولین سال که چادری شده بودم و گوش هام باز تا کسی چیزی به من گفت بشنوم ، از هیچ کس متلک نشنیدم و یا هر چیز دیگه ای...
چون نه تنها چادر شد حجابم یک حجاب برای گوشهام
یک حجاب برای چشمام
و یک حجاب برای رفتار م
به قول شهید مطهری که توصیه دارم حتما بخونید کتاب مسئله ی حجابش رو
که میگه بعضی آدم ها راه رفتنشان هم حرف دارد...چه برسه به پوشش

سلام علیکم
حجاب عالی و برتر این است که علاوه بر پوشاندن حجم بدن(که تمام بدن زن را یک‌دست می‌کند) ،به هیچ وجه جایی برای سوء استفاده چشم‌چرانان نمی‌گذارد، واین دو ویژگی درچادر جمع شده است.

[="DarkSlateBlue"]سلام .
اگر پرانتز رو حذف کنیم جملتون اینجوری میشه

من طلبه ام;704466 نوشت:
سلام علیکم
حجاب عالی و برتر این است که علاوه بر [="#008000"]پوشاندن حجم بدن[/]، که ،به هیچ وجه جایی برای سوء استفاده چشم‌چرانان نمی‌گذارد، واین دو ویژگی درچادر جمع شده است.

این که شد [="#008000"]یک ویژگی[/] مومن!؟[/]

سلام
تنها چیزی که میتونم بهتون بگم اینه که وقتی چادر میپوشین (البته نه از هر نوعی...اخه متاسفانه این روزا خیلی حرمت چادر نگه داشته نمیشه) یه حسی بهتون دست میده که حاضر نیستین این حسو با تمام دنیا عوض کنین....
در مورد من که اینطوریه.......
میدونم خیلی سخته در برابر حرفای بقیه ایستادن ولی باور کن ارزشش رو داره....
من هیچوقت اونایی که چادرو مسخره میکنن(حالا به هردلیلی) محکومشون نمیکنم و ازشون ایراد نمیگیرم ولی همش تو دلم میگم خداجون کمکشون کن یه بارم که شده این وقار و آرامشو تجربه کنن .....
اینقدر حس خوبیه که قابل توصیف نیست.
وقتی میبینی هم ارامش داری هم بااحترام باهات برخورد میکنن هم به خودشون اجازه نمیدن تحقیرت کنن یه حس خوبی بهت دست میده.اینقدر این حس خوبه که نگو
یه دنیا ارامش داره..........
تازه وقتی حسش چندبرابر قشنگ میشه که چادر ساده باشه.ساقه دست هم پوشیده باشی همراه با مقنعه توظهر تابستون تو یکی از شهرهای با افتاب خیلی داغ از دانشگاه بیای خونه..........اینقد دوست داشتنیه که نگو
:ok:
کسایی که الان میخواین از من ایراد بگیرین و مسخره کنید بهتون پیشنهاد میدم اول این حسو تجربه کنید بعد هرچی دلتون خواست بیاید اینجا به من بگید
:Gig:
ببخشید من نظرات بقیه رو نخوندم فقط حرف دل خودمو گفتم
:Cheshmak::ok:

asad;704471 نوشت:
سلام .
اگر پرانتز رو حذف کنیم جملتون اینجوری میشه

این که شد یک ویژگی مومن!؟

سلام علیکم
باکمی دقت دو ویژگی است.

حامی;704399 نوشت:
ولي واقعا خانم مانتويي كه پوشش اسلامي است كمي نمره اش ازحجاب برتر پايين تر است مثلا او 19 است و خانمي كه حجاب برتر ( چسبان نباشد و محرك) 20 است.

با سلام
البته بنده تنها مانتويي كه به اين شكل ديدم مانتوي دختراي اول دبستانيه...

پاسخ حجه الاسلام والمسلمین مهندسی دربرنامه ی سمت خدا
من به خانواده ی این خانم می گویم که آنچه که اسلام میخواهد ، حجاب است . اسلام حجاب میخواهد . حجاب یعنی اینکه غیر از صورت و مچ دست پوشیده باشد . دوم اینکه مانتو و شلواری که می پوشد این قدر تنگ نباشد که اندام بدن در آن پیدا باشد مدل معمولی باشد و جذاب نباشد و رنگ هایشان هم جذاب نباشد . گاهی بدن پیدا نیست ولی جلب توجه میکند و مصداق بی حجابی است . این خانم لباس های معمولی می پوشد ، پدر مادر ها به ایده آل ها نگاه میکنند ، درست است ما باید به ایده آل ها نگاه بکنیم و کم کم بچه های مان را به آن سمت بکشیم . این دختر خانمی که می گوید : نگویید چادر حجاب برتر است ، اگر در دلش بروید می بینید که پر از طهارت و پاکی است و عشق به برترین هاست ، عشق به انتخاب بالاترهاست . فطرت انسان ها از هر چیزی بالاترین آن را می خواهد . این دختر خانم باید نگاه غضب آلودش را بردارد ، دخترم از این عصبانیت بیرون بیا و پدر و مادرها فشارها را بردارند . خود ایشان هم قبول دارند که حجاب برتر است . وقتی منطقی با آنها برخورد میکنیم وعاطفی برخورد میکنیم این جوانان به سرعت بر میگردند و متوجه می شوند که آن که به آنها فشار می آورد چادر نبود ، حجاب نبود ، آن نوع نگاهی بود که به قضیه داشتند . آن نوع نگاه اصلاح شد . من موارد متعددی در مشاوره ها داشته ام که وقتی که برگشته اند ، گفتند که آن ناآگاهی بود که آن جور ما را اذیت میکرد نه چادر ، روسری و حجاب . ولی الان که انتخاب کرده ایم با چه عزتی چه افتخاری . خانمی می گفت : من با این حجاب به ایتالیا رفتم و می دیدم که دیگران با چه افتخاری به چادر من نگاه میکردند .

اونایی که میخوان مانتو بپوشن ومحجبه باشن میتونند از مانتوهای دراپه کلوش یا خفاشی استفاده کنند :ok:

شبـنم;704415 نوشت:

لباس روحانيت براي مردان رو شايد بشه با پوشيدن دست و صورت با پوشيه براي خانم ها مقايسه كرد...
چون حد پوشش مرد و زن با هم فرق داره براي مرد خيلي از پوشش ها لازم نيست! يعني در فقه نيامده... مرد حد رعايت كمتري داره نسبت به خانوم در اين مسئله.... اما در بعضي مسائل هم طبيعتا مرد بايد دقت بيشتري داشته باشه... مثل نگاه و ....
اما از خصوصيت هاي لازم پوشش زن يكيشون پوشش حجم بدنه كه براي حجاب لازمه ... و اگر نباشه به همون مقدار از ارزش حجاب كاسته ميشه و نمره قبولي كم كم پايين مياد...

چادر با خودش وقار متانت امنیت آرامش میاره من هم درست درهجده سالگی چادر انتخاب کردم واصلا پشیمان هم نشدم وبه چادرم هم افتخارمی کنم شخص هدفش معلومه اگه از روی شناخت واختیارباشه نه اجبار یا هردلیل دیگهای مد گرایی بی هویتی وسردر گمی می آره البته نمی گم هرلباس زیبایی که شخص طراح وهنرمند زحمت طراحیشو می کشه نباید پوشید بلکه باید پوشید نه هر جایی

[=arial]من قبلا چادری بودم
امابخاطرعادت
وگاهی مانتویی میشدم
اما الان چندوقته بهش فکرکردم ک چقدرقشنگه
چقدرچادریا حال میکنن
فهمیدم پوششم پوشش حضرت زهراست
وچقداحترام داره
وخوش به حال من ک الان باعشق چادرسرمیکنم
و واقعالذت میبرم ودیگم زمین نمیزارمش
وبه نظرم خیلی شیکه
باعشق بپوش فقط نشین نگاکن که چیکارکنی چه دلیلی بیاری ک کنارش بزاری
باعلاقه بپوش...باافتخاربپوش
بعدش میشه رضایت خدا که حجابتم کامله..
:hamdel:

2تا مشکل در این سایت خیلی بهش توجه میشه بسیار هم عالی هست
یکی چادر
دیگری صیغه Smile

چه تاکیدی بر پوشیدن چادر هست ؟ همچین بانوان عزیز از چادر صحبت میکنن که هرکی از بیرون نگاه کنه میگه اینو بپوشی خود قدیسه میشی
والا بلا بنده فرقی بین فساد در پوشش مانتو با فساد در زیر چادر ندیدم
حالا این نور هستی بخش از کجا یکهو میتابه الله و اعلم

سید محمد جواد;721799 نوشت:
2تا مشکل در این سایت خیلی بهش توجه میشه بسیار هم عالی هست
یکی چادر
دیگری صیغه Smile

چه تاکیدی بر پوشیدن چادر هست ؟ همچین بانوان عزیز از چادر صحبت میکنن که هرکی از بیرون نگاه کنه میگه اینو بپوشی خود قدیسه میشی

بعضی مانتویی ها صد درصد از بعضی چادری ها هم حجابشون بهتره.اما با رعایت دستور اسلام با مانتو مشکله یکم مثلا مانتو تنگ نباشه و زینتی نباشه و... اما چادر راحت تره.

سید محمد جواد;721799 نوشت:
باسلام...بزرگوار چادری که بااصرار والدین یا اصرار واجبار شوهر پوشیده شده باشه ونه علم وآگاهی ..بله این فساد ها را هم ازاشخاص به اجبارچادری وهمینطور به ظاهر چادری هم می بینیم

hameda;721801 نوشت:
بعضی مانتویی ها صد درصد از بعضی چادری ها هم حجابشون بهتره.اما با رعایت دستور اسلام با مانتو مشکله یکم مثلا مانتو تنگ نباشه و زینتی نباشه و... اما چادر راحت تره.

نحوه دین و اجرای اون به هر فردی شخصی مربوط میشه
فردی چه مسلمان چه غیر مسلمان حجاب (البته در ایران شده سر و صورت )رعایت نکنه از نظر من ایرادی نداره
ولی با اقدس خانوم و رقیه نشینه غیبت کنه به همسرش و خانوادش درست برسه حرفهای صدمن یه غازی نزنه و.....
شما بودجه پوشش و عفاف بزا کنار بودجه ازدواج و یا بودجه سلامت خانوار
فکر کنم دیگه داره شور میشه همچین زیادی دارن زورکی زورکی میدن تو حلق ملت

مگر ادعای اسلام نداریم ؟ مگر خودمون برترن کشور اسلامی نمیدونیم ؟ مگر شیعه رو برترین دین الهی نمیدونیم ؟
ایرادی نداره 24ساعت در ایران ازادی حجاب بزارن بعد ببینیم چند درصد چادر دارند
زور کردن پوشش افتخار نیست انکار واقعیت هست
شما چادری هستید باریکلا عجرتون با خدا
بنده همسرم چادری نیست یا حجاب اونجوری که حکومت میگه نداره قرار نیست به زور جریمه و باتوم و محرومیت اجتماعی چادری بشه
مادر بنده از سال 1347عکس دارن لذت میبری اونی که چادریه واقعا چادری هست عظت داره حرمت داره اونی هم که بی حجابه به راه خودشه مردم هم مثل جزامی نگاهش نمیکنن
ولی الان.....
جامعه رو صافکاری نقاشی نکنیم فک کنیم درست شده باید تودوزیش رو درست کرد

فرنوش18;697841 نوشت:
خواهریی های گلم که چادروانتخاب کردن چی شد که لزومشودرخودشون حس کردن؟اگه مانتویی بمونم فقط یه مقدارمحجبه تر باشم کافیه؟

با سلام خدمت شما دوست عزیز

فرمودید سر دو راهی مانده اید:

اینکه انسان در زندگی چه راهی را انتخاب کند بستگی به این دارد که بخواهد در نهایت به کجا برسد.

حجاب کامل با "مانتو" و حجاب برتر با "چادر" دو راهی نیست،یک راه ارزشمند است،که یکی میانه ی راه است و یکی انتهای راه و رسیدن به مقصد.

الگوی بانوی مسلمان شیعه خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها هستند،اگر کسی بخواهد به ایشان تأسی کند مسلما چادر را انتخاب می کند

ولی این را هم باید بدانیم که حجاب فقط پوشش با چادریا مانتو نیست،حجاب مجموعه ای از پوشش ظاهر، وقار و حجب و حیاء در نوع گفتار و طرز رفتار است.

و اگر همه ی اینها با هم جمع شد حجاب محقق خواهد شد و مرضیّ خدا بوده و آثار و برکات حجاب را در پی خواهد داشت.

امیدوارم همیشه و در تمام زندگی بهترینها نصیبتان باشد.:Rose:

پرسش:
دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

مامانم میگه بامانتوهم میشه حجابو رعایت کردچه الزامی به چادره؟تغییراز مانتویی به دخترچادری چطور اتفاق میفته؟اگه مانتویی بمونم فقط یه مقدارمحجبه تر باشم کافیه؟میخوام دیگه تصمیمو بگیرم یاچادری بشم یا مانتویی بمونم

پاسخ:

سلام خدمت شما خواهر بزرگوارم
به عنوان مشاور درك مي كنم كه چادري شدن براي يك دختري كه در خانواده اي است كه حجابشان مانتو است يا حتي بد حجاب هم دارند چه قدر سخت است.
نيز متوجه مي شوم براي يك دختر خانمي كه در مدرسه يا دانشگاهشان يك چادري هم نيست اين امر چه قدر سخت است.
بله همه ما قبول داريم كه
حجاب (پوشش بيروني ) و حيا (پوشش دروني) مراتب مختلفي دارد.
بد حجابي و بي حجابي هم مراتب و درجاتي دارد.

مراتب دينداري و حجاب
همان گونه كه ما در هنگام تحصيل با توجه به دانش خود مي توانيم در امتحاني نمرات مختلف بگيريم در حجاب هم با توجه به رعايت پوشش اسلامي مي توانيم نمرات مختلفي بگيريم. ممكن است خانمي چادري هم باشد ولي در پوشش به دليل جلب توجه و انگشت نما شدن و يا تنگ بودن نمره بد حجابي بگيرد.
در كل دينداري هم مراتب دارد و حجاب هم يك بعد از دينداري است يعني ممكن است فردي از حجاب نمره كامل بگيرد ولي از در ابعاد ديگر دينداري مانند راستگويي، غيبت نكردن و بدبين نبودن... از يك خانم بدحجاب نمره كمتري بگيرد
ديندار واقعي تلاش مي كند كه در همه ابعاد دينداري حد نصاب نمره را بگيرد.
حجاب، رفتاري ديني
حجاب يك رفتار ديني است. رفتار ديني اگر از شناخت درست و عميق و هيجان مثبت ريشه نگيرد با ثبات نخواهد بود. خانمي كه در آمريكا و تركيه و آلمان و... حجابش را حفظ مي كند حجابش پشتوانه شناختي قوي دارد.
بله مانتو اگر چسبان و تنگ و انگشت نما نباشد و پوشش اسلامي حفظ شود حجاب اسلامي است ولي همان گونه كه دانشجوي فعال دوست دارد نمره بيست بگيرد و به هيجده راضي نيست. خانمي كه دينداريش عميق است تمايل دارد با حجاب برتر ( چادر) نمره كامل دينداري را بگيرد.
بنابراين مسير شما پرسشگر محترم عالي است چون قصد نداريد حجاب را به خاطر افراد قبول كنيد و دنبال منطق و استدلال مي گرديد و وقتي استدلال باشد و باورهاي قلبي هم شكل بگيريد براي شما فرقي نمي كند ديگران بپسندد يا نه
پسندم آنچه را جانان پسندد.
مانند روحاني يا كشيشي كه لباس تبليغ به تن مي كند هر چند ديگران اين لباس را نپسند و حتي متلك هم بگويند.
بنابراين قبل از اين كه دنبال پاسخ به سؤال يا اشكال مادرتان باشيد بايد دلتان را قوي كنيد و جواب قانع كننده به او بدهيد.
خانم با حجاب برتر كه حجاب را ريشه در عشق و محبت الهي به خود مي داند به چشم خودبرتر بيني به خانم بدحجاب يا مانتويي نگاه نمي كند بلكه مي فهمد كه او با حجاب برتر از يك فرد حقيقي به يك «نماد ديني» تبديل شده است بنابراين در رفتارش و نگاهش به خانم هاي ديگر رضايت الهي را در نظر مي گيرد و سخن اين فرد كه از دل بر مي آيد بر دل مي نشيند.

تذكر: فرمودید سر دو راهی مانده اید: اینکه انسان در زندگی چه راهی را انتخاب کند بستگی به این دارد که بخواهد در نهایت به کجا برسد.
حجاب کامل با "مانتو" و حجاب برتر با "چادر" دو راهی نیست،یک راه ارزشمند است،که یکی میانه ی راه است و یکی انتهای راه و رسیدن به مقصد.
الگوی بانوی مسلمان شیعه خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها هستند،اگر کسی بخواهد به ایشان تأسی کند مسلما چادر را انتخاب می کند
ولی این را هم باید بدانیم که حجاب فقط پوشش با چادریا مانتو نیست،حجاب مجموعه ای از پوشش ظاهر، وقار و حجب و حیاء در نوع گفتار و طرز رفتار است.
و اگر همه ی اینها با هم جمع شد حجاب محقق خواهد شد و مرضیّ خدا بوده و آثار و برکات حجاب را در پی خواهد داشت.

منابع براي مطالعه بيشتر
هرگز اجازه ندهيد شبهات ديني در ذهنتان بماند شبهه مانع رسيدن شما به واقعيت مي شود مانند ويروسي است كه در پردازش اطلاعات و كار رايانه اختلال ايجاد مي كند شبهات را مشاوران ديني و منابع معتبر (كتاب و سايت و نرم افزار ) برطرف كنيد.
حجاب
1. حجاب در عصر ما، ، پدیدآورنده؛ محمدرضا اكبري، انتشارات پيام آزادي، تهران.
2. حجاب شناسي، ، پدیدآورنده؛ حسين مهدي زاده، مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه، قم.
3. مرواريد عفاف، ، پدیدآورنده؛ محمود اكبري، انتشارات ظفر، قم.
4. مسأله حجاب،، پدیدآورنده؛ مرتضي مطهري، انتشارات صدرا.
5. آسيب شناسي حجاب، پدیدآورنده؛ مهدي مهريزي،انتشارات جوانه رشد.
6. نظام اسلامی ومسئله حجاب(مجموعه مقالات و گفتوگو ها) ، پدیدآورنده؛ سیدجعفر حق شناس انتشارات دفتر مطالعات و تحقیقات زنان استان قم.
7. حجاب، پدیدآورنده؛ قربانعلی محمدی مقدم، انتشارات به نشر.
8. حجاب دختران؛حجاب اسلامی و بهداشت خانواده، پدیدآورنده؛ فاطمه قاضی، انتشارات گلستان ادب.
9. پاسخ به شبهات حجاب، پدیدآورنده؛ انتشارات نسیم حیات.
10. حجاب و نقش آن در سلامت روان، پدیدآورنده؛ عباس رجبی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).
11. جلوه نمایی زنان و نگاه مردان، پدیدآورنده؛ یوسف غلامی،ناشر؛لاهیجی.
12. راز یک فریب، پدیدآورنده؛ یوسف غلامی، ناشر؛ لاهیجی(آثار پوشيدگي و نا پوشيدگي دختران و زنان با رويكرد تحقيق ميداني و نظر سنجي).
13. فلسفه حجاب: آثار و فواید حجاب از دیدگاه علوم اجتماعی، روانشناسی و دانشمندان جهان، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.
14. فلسفه چادر، حجاب برتر: تحقیق علمی پیرامون چادر در قرآن و روایات وتاریخ ایران باستان، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.
15. برهنگی زنان: پیرامون زیان های برهنگی از نظر اجتماعی، روانشناسی، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛ سبط اکبر.[1]
.......................

1. نرم افزار نيش ها و نوش ها، سايت گفتگوي ديني

موضوع قفل شده است