صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

علاقه
    خدا-خانواده-دوستام-کتاب ودرسام-پزشکی-بسکتبال-ویلن...
    نوشته
    2
    حضور
    2 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    13

پرسش دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

سلام به سلام به همگی نماز روزه تون قبول باشه
    اول از همه یه معذرت خواهی بکنم چون شاید سوالم تکراری باشه آخه وقت نداشتم تمام آرشیو سایتو در رابطه با این مسئله مطالعه کنم والی تا اونجایی این چندروز پستای مشابه رو خوندم جواب قاطعی نگرفتم پس لطفا اگه ممکنه برای جواب دادن به منم وقت بذارید حتی اگه سوالم تکراری باشه
    خب میرم سراصل مطلب من18سالمه از وقتی باحجاب شدم مانتویی بودم تیپ ساده با آرایش مختصروموهام کمی بیرونه اما درکل ساده ومعمولی ولی همیشه فکر چادری شدن تو سرم بوده چرایی حجاب رو کاملا درک میکنم راجع بهش تحقیق کردم میدونم امنیت خودمو باحجاب تضمین میکنم ولی وقتی مامانم میگه بامانتوهم میشه حجابو رعایت کردچه الزامی به چادره؟اونم تواین گرما؟توکه عادت نداری!جوابی ندارم فقط میتونم بگم چادرو دوس دارم وقتی برای مدرسه چادرمیزدم یاتوایام محرم قندتودلم آب میشدکه وقارم بالارفته نگاهابهم کم شدهخب سرتونو سوالم اینه که تغییرازیه مانتویی ساده (نه بدحجاب)به یه دخترچادری چطور اتفاق میفته؟خواهریی های گلم که چادروانتخاب کردن چی شد که لزومشودرخودشون حس کردن؟اگه مانتویی بمونم فقط یه مقدارمحجبه تر باشم کافیه؟
    دوست دارم هم ننظرات وهم تجربیاتتونو حتما حتما دراختیارم بذارین .علاقه دارم دراین زمینه حسابی تحقیق ومطالعه کنم که قاطع انتخابموبکنم چون دراین صورت میتونم ازپس توهین وتحقیر دیگرانم بربیام پس اگه کتابی رومیشناسید که به زبون ساده ولی با استدلال ومنطق حجاب برتر رو خوب توضیح داده باشه خوشحال میشم بهم معرفی کنین
    خلاصه خیلی ازاین دوراهی خسته شدم میخوام دیگه تصمیمو بگیرم یاچادری بشم یا مانتویی بمونم

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

دو راهی: چادر حجاب برتر یا رعایت حجاب با مانتو؟

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام خدمت شما خواهر بزرگوارم
    به عنوان مشاور درك مي كنم كه چادري شدن براي يك دختري كه در خانواده اي است كه حجابشان مانتو است يا حتي بد حجاب هم دارند چه قدر سخت است.
    نيز متوجه مي شوم براي يك دختر خانمي كه در مدرسه يا دانشگاهشان يك چادري هم نيست اين امر چه قدر سخت است.
    بله همه ما قبول داريم كه
    حجاب (پوشش بيروني ) و حيا (پوشش دروني) مراتب مختلفي دارد.
    بد حجابي و بي حجابي هم مراتب و درجاتي دارد.

مراتب دينداري و حجاب
    همان گونه كه ما در هنگام تحصيل با توجه به دانش خود مي توانيم در امتحاني نمرات مختلف بگيريم در حجاب هم با توجه به رعايت پوشش اسلامي مي توانيم نمرات مختلفي بگيريم. ممكن است خانمي چادري هم باشد ولي در پوشش به دليل جلب توجه و انگشت نما شدن و يا تنگ بودن نمره بد حجابي بگيرد.
    در كل دينداري هم مراتب دارد و حجاب هم يك بعد از دينداري است يعني ممكن است فردي از حجاب نمره كامل بگيرد ولي از در ابعاد ديگر دينداري مانند راستگويي، غيبت نكردن و بدبين نبودن... از يك خانم بدحجاب نمره كمتري بگيرد
    ديندار واقعي تلاش مي كند كه در همه ابعاد دينداري حد نصاب نمره را بگيرد.

حجاب، رفتاري ديني
    حجاب يك رفتار ديني است. رفتار ديني اگر از شناخت درست و عميق و هيجان مثبت ريشه نگيرد با ثبات نخواهد بود. خانمي كه در آمريكا و تركيه و آلمان و... حجابش را حفظ مي كند حجابش پشتوانه شناختي قوي دارد.
    بله مانتو اگر چسبان و تنگ و انگشت نما نباشد و پوشش اسلامي حفظ شود حجاب اسلامي است ولي همان گونه كه دانشجوي فعال دوست دارد نمره بيست بگيرد و به هيجده راضي نيست. خانمي كه دينداريش عميق است تمايل دارد با حجاب برتر ( چادر) نمره كامل دينداري را بگيرد.
    بنابراين مسير شما پرسشگر محترم عالي است چون قصد نداريد حجاب را به خاطر افراد قبول كنيد و دنبال منطق و استدلال مي گرديد و وقتي استدلال باشد و باورهاي قلبي هم شكل بگيريد براي شما فرقي نمي كند ديگران بپسندد يا نه
    پسندم آنچه را جانان پسندد.
    مانند روحاني يا كشيشي كه لباس تبليغ به تن مي كند هر چند ديگران اين لباس را نپسند و حتي متلك هم بگويند.
    بنابراين قبل از اين كه دنبال پاسخ به سؤال يا اشكال مادرتان باشيد بايد دلتان را قوي كنيد و جواب قانع كننده به او بدهيد.
    خانم با حجاب برتر كه حجاب را ريشه در عشق و محبت الهي به خود مي داند به چشم خودبرتر بيني به خانم بدحجاب يا مانتويي نگاه نمي كند بلكه مي فهمد كه او با حجاب برتر از يك فرد حقيقي به يك «نماد ديني» تبديل شده است بنابراين در رفتارش و نگاهش به خانم هاي ديگر رضايت الهي را در نظر مي گيرد و سخن اين فرد كه از دل بر مي آيد بر دل مي نشيند.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ در ساعت ۱۷:۳۵
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

هرگز اجازه ندهيد شبهات ديني در ذهنتان بماند شبهه مانع رسيدن شما به واقعيت مي شود مانند ويروسي است كه در پردازش اطلاعات و كار رايانه اختلال ايجاد مي كند شبهات را مشاوران ديني و منابع معتبر (كتاب و سايت و نرم افزار ) برطرف كنيد.
    منابع براي مطالعه بيشتر

حجاب
    1. حجاب در عصر ما، ،پدیدآورنده؛محمدرضا اكبري، انتشارات پيام آزادي، تهران.

2. حجاب شناسي، ،پدیدآورنده؛حسين مهدي زاده، مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه، قم.

3. مرواريد عفاف، ،پدیدآورنده؛محمود اكبري، انتشارات ظفر، قم.

4. مسأله حجاب،،پدیدآورنده؛مرتضي مطهري، انتشارات صدرا.

5. آسيب شناسي حجاب،پدیدآورنده؛ مهدي مهريزي،انتشارات جوانه رشد.

6. نظام اسلامی ومسئله حجاب(مجموعه مقالات و گفتوگو ها) ،پدیدآورنده؛سیدجعفر حق شناس انتشارات دفتر مطالعات و تحقیقات زنان استان قم.

7. حجاب،پدیدآورنده؛قربانعلی محمدی مقدم، انتشارات به نشر.

8. حجاب دختران؛حجاب اسلامی و بهداشت خانواده
    ،پدیدآورنده؛فاطمه قاضی، انتشارات گلستان ادب.

9. پاسخ به شبهات حجاب،پدیدآورنده؛انتشارات نسیم حیات.

10. حجاب و نقش آن در سلامت روان،پدیدآورنده؛ عباس رجبی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).

11. جلوه نمایی زنان و نگاه مردان،پدیدآورنده؛یوسف غلامی،ناشر؛لاهیجی.

12. راز یک فریب
    ،پدیدآورنده؛یوسف غلامی، ناشر؛ لاهیجی(آثار پوشيدگي و نا پوشيدگي دختران و زنان با رويكرد تحقيق ميداني و نظر سنجي).

13. فلسفه حجاب: آثار و فواید حجاب از دیدگاه علوم اجتماعی، روانشناسی و دانشمندان جهان
    ، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.

14. فلسفه چادر، حجاب برتر: تحقیق علمی پیرامون چادر در قرآن و روایات وتاریخ ایران باستان
    ،پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛سبط اکبر.

15. برهنگی زنان: پیرامون زیان های برهنگی از نظر اجتماعی، روانشناسی، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا،ناشر؛ سبط اکبر.

منبع: نرم افزار نيش ها و نوش ها، سايت گفتگوي ديني

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

9. صلوات ها 10

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

السلام علیکم و رحمةالله

پرسشگر محترم!
    پوشیدن چادر، مستحب است و رعایت کردن آن به علاقه ی شما بستگی دارد.
    اگر چادر سر کنید مسلماً نزد خدا پاداش خواهید داشت....مسلماً این سختی هایی که خانم های چادری در زیرآفتاب گرم تابستان و باد شدید زمستان می کشند نزد خدا ارزشمند است و قطعاً با پاداش بزرگ الهی همراه خواهد بود....
    اما اگر کسی چادرسر نکند هم گناهی نکرده....

اما نکته ی بسیار مهمی که باید رعایت کنید رعایت حدود واجب حجاب است!
    شما قبل از اینکه بخواهید چادر سر کنید، تمام تلاشتان بر این باشد که حجاب واجب را رعایت کنید.
    بیرون گذاشتن مو درمقابل نامحرم(حتی یک تار مو) و آرایش کردن(چه ملایم چه غلیظ و هرچی) و پوشیدن لباسی که برجستگی های بدن خانم ها را نمایش دهد و ""نپوشیدن جوراب یا داشتن جوراب نازک""، اشکال شرعی دارد و جایز نیست.
    ما باید در تمام مسائل شرعی، ابتدا تمام تلاشمان این باشد که واجبات را رعایت کنیم....سپس برویم سراغ مستحبات!
    من اگر نماز ظهر و عصرم را نمی خوانم، نمازنافله خواندنم کار چندن عاقلانه ای نیست!
    چون کسی را به خاطر نماز نافله نخواندن، بازخواست نمی کنند اما به خاطر نخواندن نمازهای واجب، قطعا بازخواست می کنند!
    نمی خوام حجاب و نماز را مقایسه کنم....این را به عنوان مثال عرض کردم برای تقریب به ذهن.

خواهرگرامی!
    همواره باید تلاش کنیم که رعایت واجبات را در اولویت قرار دهیم.
    رعایت مستحبات، به هیچ عنوان جایگزین واجبات نخواهد شد.

چادرسرکردن مسلماً انتخاب خوب و ارزشمندی است...اما به شرطی که واجبات حجاب را رعایت کرده باشیم....
    در مستحبات حجاب، هیچ محدودیتی وجود ندارد! یعنی هرقدر پوشیده تر....بهتر....
    ویرایش توسط لبیک یا علی النقی : ۱۳۹۴/۰۴/۱۵ در ساعت ۱۶:۴۷
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

11. صلوات ها 9

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط فرنوش18 نمایش پست ها
    با آرایش مختصروموهام کمی بیرونه
    چه با چادر و چه بدون چادر شما باید این موارد رو رعایت کنید:
    1. جلو نامحرم آرایش نداشته باشید
    2. جلو نامحرم موهاتون نباید بیرون باشه
    اگه این موارد رو رعایت نکنید چادر هم داشته باشید فایده‌ای نداره.

13. صلوات ها 14

نوشته
    270
    حضور
    77 روز 12 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    54
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    540

حجاب خصوصيت هايي دارد كه به نظر مي رسد همه خصوصيت ها را فقط با پوششي مثل چادر مي توان رعايت كرد ...
    مثلا حجاب بايد:

1- رنگش به گونه اي باشد كه نظر را جلب نكند
    2- زينت نداشته باشد
    3- لباس شهرت نباشد
    4- به اندازه اي باشد كه مو و همه ي بدن را بپوشاند
    5- به اندازه اي ضخامت داشته باشد كه بدن از زير آن معلوم نباشد
    6- به اندازه اي آزاد و گشاد باشد كه حجم بدن و برجستگي هاي آن را بپوشاند. و...

به نظر بنده شايد با لباسي غير از چادر بتوان پنج مورد اول را رعايت كرد، اما اين آخرين مورد را احتمالا فقط با چادر مي توان عملي كرد ... هر چند هم كه بگوييم مانتو چسبيده نيست اما اين احتمال وجود دارد كه در بعضي از قسمت هاي بدن چسبيده به نظر برسد، هر چند همه اش چسبيده به نظر نرسد، چون وقتي مي گويند از شرايط لباس حجاب اين است كه تنگ و چسبيده نباشد مسلما منظور اين است كه تمام قسمت هاي آن اينگونه باشد و همه ي حجم بدن را بپوشاند ...
    و وقتي مي گوييم چادر حجاب "برتر" است... در مقابل اين كلمه، كلمه ي "بدتر" وجود دارد كه معني اش اين است كه بقيه پوشش ها نسبت به چادر پوشش ضغيف تري هستند و تمام آن مزايايي را كه چادر دارد بقيه ندارند، پس از اين نظر بين چادر و مانتو تفاوت وجود دارد...
    و همچنين رنگ چادر به دليل صامت (بي صدا) بودن رنگ سياه، جلوه گري ندارد.... يعني اگر شما يك چيزي با رنگ سياه و يك وسيله با رنگ قرمز كنار هم بگذاريد آن رنگ قرمز فورا نگاه را به سمت خود وا ميدارد و داد مي زند كه مرا نگاه كن! و چادر است كه اين خصوصيت ها و مزايا را دارد كه از همه نظر فرد را از نگاه نامحرم در امان بدارد...

15. صلوات ها 2

نوشته
    194
    حضور
    18 روز 21 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    945

نقل قول نوشته اصلی توسط کهف الحصین نمایش پست ها
    حجاب خصوصيت هايي دارد كه به نظر مي رسد همه خصوصيت ها را فقط با پوششي مثل چادر مي توان رعايت كرد ...
    مثلا حجاب بايد:

1- رنگش به گونه اي باشد كه نظر را جلب نكند
    2- زينت نداشته باشد
    3- لباس شهرت نباشد
    4- به اندازه اي باشد كه مو و همه ي بدن را بپوشاند
    5- به اندازه اي ضخامت داشته باشد كه بدن از زير آن معلوم نباشد
    6- به اندازه اي آزاد و گشاد باشد كه حجم بدن و برجستگي هاي آن را بپوشاند. و...

به نظر بنده شايد با لباسي غير از چادر بتوان پنج مورد اول را رعايت كرد، اما اين آخرين مورد را احتمالا فقط با چادر مي توان عملي كرد ... هر چند هم كه بگوييم مانتو چسبيده نيست اما اين احتمال وجود دارد كه در بعضي از قسمت هاي بدن چسبيده به نظر برسد، هر چند همه اش چسبيده به نظر نرسد، چون وقتي مي گويند از شرايط لباس حجاب اين است كه تنگ و چسبيده نباشد مسلما منظور اين است كه تمام قسمت هاي آن اينگونه باشد و همه ي حجم بدن را بپوشاند ...
    و وقتي مي گوييم چادر حجاب "برتر" است... در مقابل اين كلمه، كلمه ي "بدتر" وجود دارد كه معني اش اين است كه بقيه پوشش ها نسبت به چادر پوشش ضغيف تري هستند و تمام آن مزايايي را كه چادر دارد بقيه ندارند، پس از اين نظر بين چادر و مانتو تفاوت وجود دارد...
    و همچنين رنگ چادر به دليل صامت (بي صدا) بودن رنگ سياه، جلوه گري ندارد.... يعني اگر شما يك چيزي با رنگ سياه و يك وسيله با رنگ قرمز كنار هم بگذاريد آن رنگ قرمز فورا نگاه را به سمت خود وا ميدارد و داد مي زند كه مرا نگاه كن! و چادر است كه اين خصوصيت ها و مزايا را دارد كه از همه نظر فرد را از نگاه نامحرم در امان بدارد...
    سلام دقیقا فرمایش شما صحیح است .مورد 6 با مانتو هم مقدرو هست اما این مدل مانتو ها اصلا در بازار نیست !!!موقع راه رفتن برجستگی های بدن با مانتو معلوم می شود مگر اینکه مانتو گشاد باشد و ...
    يَا حَبِيبَ مَنْ لا حَبِيبَ لَهُ يَا طَبِيبَ مَنْ لا طَبِيبَ لَهُ يَا مُجِيبَ مَنْ لا مُجِيبَ لَهُ يَا شَفِيقَ مَنْ لا شَفِيقَ لَهُ يَا رَفِيقَ مَنْ لا رَفِيقَ لَهُ يَا مُغِيثَ مَنْ لا مُغِيثَ لَهُ يَا دَلِيلَ مَنْ لا دَلِيلَ لَهُ يَا أَنِيسَ مَنْ لا أَنِيسَ لَهُ يَا رَاحِمَ مَنْ لا رَاحِمَ لَهُیا صَاحِبَ مَنْ لا صَاحِبَ لَهُ

17. صلوات ها 2

نوشته
    44
    حضور
    3 روز 22 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    169

سلام دوست عزیز.بله با مانتو هم میتوان حجاب داشت مثل بانوان محجبه ی لبنان و ترکیه که واقعا حجابشان 1 است.اگر شما بخواهید با مانتو حجاب کامل داشته باشید باید به همان شکل بانوان محجبه باشد.باید مانتوی گشاد و بلند بپوشید.که نه در بازار گیر می آید و نه در جامعه عرف است.
    خواهر خوبم از اینکه به این نتیجه رسیدی باید باحجاب باشی خیلی خوشحالم.به عنوان یک دوست میگم آرامشی که چادر به آدم میده بالاتر از همه نوع حجابه.البته این نظر شخصی منه.چادر از سر تا پا رو میپوشونه، ساده ست، مشکیه ،کمتر جلب توجه میکنه.با چادر احساس میکنی که باید بیشتر مراقب کارهات باشی.چون میخوای حرمت چادررو حفظ کنی.اینکه وقتی از کنار یه نامحرم رد میشی چادرتو محکم میگیری خیلی احساس خوبیه.
    اما چون شما فرمودی آرایش مختصر میکنی و کمی از موهات دیده میشه ، بهتره مدتی حجاب با مانتو را تجربه کنی و بعد چادری شوی.
    به تحقیر و توهین های دیگران توجه نکن.خیلی ها که حجاب رو مسخره میکنند در وجودشون فرد محجبه رو تحسین میکنن.البته منظورم این نیست که باید دنبال تحسین دیگران بود.رضایت خدا و شادی معصومین یک دنیا ارزش داره.خواهر عزیزم تو الان بنده ی خاص خدا شدی و ارج و قربت داره پیشش بالا میره.برای من هم دعا کن که بتونم خدا رو از خودم راضی کنم.

19. صلوات ها 3

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

نقل قول نوشته اصلی توسط فرنوش18 نمایش پست ها
    ولی وقتی مامانم میگه بامانتوهم میشه حجابو رعایت کردچه الزامی به چادره؟اونم تواین گرما؟توکه عادت نداری!جوابی ندارم
    من به وجود شما جوانان محجبه ای که در خانواده و محیط های آلوده خود را پاک نگه داشته اید افتخار میکنم

چیه حتما انتظار داشتید زیرش بنویسم اقای خامنه ای مطهری... نه داداش جمله از خودم بود . مشکلی داره؟

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری