جمع بندی ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
درود بر دست اندرکاران این سایت که مبلغان دین حق اند و ادامه دهنده ی راه انبیاء و مرسلین...

اینکه بهتر است در ازدواج ها خانم، چندسالی از آقا کوچکتر باشد برهمگان، واضح و روشن است.
ازدواج با خانمی که سن او بالاتر است توصیه نشده به دلایل گسترده ای که چندان با اقتدار و غرایز مرد، همخوانی ندارد و ممکن است موجب اختلاف ها و مشکلاتی شود.
همچنین ازدواج با دختری که خیلی کوچکتر از آقاست نیز بهتر است نباشد زیرا موجب عدم تفاهم است به دلیل آنکه در دودنیای متفاوت قرار دارند.

حالا سوالی که من دارم...

یکی از دوستان من پسر 25 ساله ای است که از نظر سنی بسیار بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسد!
یعنی اگر ایشان را ببینید قطعاً می گویید که او حداقل 30 سال دارد!!!!
البته من شنیدم که شاید بسیاری از آقابان مذهبی به دلیل رفتار و وقارشان اینگونه به نظر برسند اما این دوست ما حتی اگر رفتار بچگانه هم داشته باشد بازهم همینگونه به نظر می رسد!!!
چهره اش ظاهراً بسیار جلوتر از سن تقویمی اوست! رفتار سنگین و باوقارش هم که مزید برعلت است!

این آقای قصه ی ما در مورد ازدواجش تردیدهایی دارد...
به گفته های او توجه کنید:

نقل قول:
اگر با دختری که چهارپنج شش سال از من کوچکتر باشه ازدواج کنم همه وقتی مارو می بینن ممکنه فکر کنن که طرف، دخترمه!!!
نمی دونم این ممکنه در آینده موجب مشکلاتی بشه یا نه!
به خاطر همین شاید بهتر باشه برم سراغ همسن یا کسی که سنش خیلی نزدیک من باشه!
ولی مشکل اینه که اکثر گزینه های دردسترس، یا هیجده نوزده ساله اند، یا اینکه بزرگتر از من اند!
مهم ترین معیار من هم ایمان و اخلاقه و همین به خودی خود، باعث محدود شدن گزینه ها میشه! اگر بخوام هم سن بودن را هم اضافه کنم کار خیلی سخت میشه!
من به یه بیماری ژنتیکی خاصی هم مبتلا هستم که کمتر کسی راضی میشه و بهم جواب مثبت میده! و این مورد هم به خودی خود، گزینه هارو بسیار محدود کرده!
حالا نمی دونم سراغ دخترهای هفده هیجده ساله ای که دور و برمون زیاده و احتمال داره که معیارهای منو(از نظر اعتقادی) داشته باشن برم یا صبر کنم تا مورد مناسبش از نظر سنی گیرمون بیاد!

این دوست قصه ی ما هم شخص نسبتاً مذهبی و بسیجی و مقیدی است.
لطفا راهنمایی کنید تا به ایشان ابلاغ گردد...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان در حد همین 5 سالی است که شما گفتید، باید عرض کنم که این مقدار بزرگتر نشان دادنِ سنِ ظاهری از سن تقویمی در مردان طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ به خصوص برای افرادی که رفتار بچه گانه ندارند و از وقار و سنگینی خاصی برخوردارند و ریش هم می گذارند. البته به نظر من مقصر اینگونه افراد نیستند؛ بلکه مقصر اصلی مردهایی هستند که ریش هایشان را از ته می زنند و ظاهر زنانه به خود می گیرند و چون امروزه غلبه با چنین افرادی شده، گمان می شود سن افرادی مثل دوست شما بیش از سن تقویمیشان است؛ در حالی که باید گفت سن دیگران کمتر از سن تقویمیشان است!

اما اگر اختلاف بیش از این باشد، هر چند این مسئله به خودی خود مشکل ساز نیست و لزومی به نگرانی ندارد؛ اما بهتر است اولا در اصلاح سر و صورت خود طوری عمل کند که سنش زیاد نشان ندهد مثلا اگر ریش و موهایش زیادی بزرگ است کوتاه کند یا اگر سفید شده می تواند رنگ کند و ثانیا در هنگام انتخاب همسر از دیگران نظر خواهی بکند که آیا طرف از لحاظ ظاهری به من می خورد یا نه؟ لزومی ندارد که حتما دختر مورد نظر همسن او یا حتی بزرگتر باشد؛ ولی بهتر است سراغ دختری که اختلاف سنی زیادی هم با او دارد نرود. مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد خب ممکن است مطلبی که شما گفتی صدق کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و باعث سرخوردگی دختر نسبت به انتخابش و در نتیجه سرد شدن نسبت به همسرش شود. البته این در صورتی است که دختر در ابتدا به این مسئله توجه نداشته باشد یا به هر دلیلی از آن چشم پوشی کند؛ وگرنه در حالت عادی از اختلاف زیاد باشد همان اول اصلا دختر قبول نمی کند که کار به اینجاها برسد!

بنابراین اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان زیاد است، بهترین کار این است که اولا دنبال مورد هایی که خیلی از او کوچک تر هستند نرود ثانیا می تواند طوری سر و صورت خود را اصلاح کند که خیلی سنش زیاد نشان ندهد ثالثا وقتی می خواهد از دختری خواستگاری کند از اطرافیان نزدیک خود نظر خواهی کند. اگر اختلافشان فاحش باشد معمولا در همان نگاه اول به چشم می آید.

این در مورد بیشتر بودن سن مرد نسبت به زن بود. اما در مواردی که قضیه برعکس باشد؛ یعنی زن همسن یا حتی کوچکتر از مرد باشد؛ ولی به ظاهر سن او از پسر بیشتر نشان دهد، احتمال به وجود آمدن مشکل مطرح شده بیشتر است؛ چون ظاهر و زیبایی زن برای مرد اهمیت بیشتری دارد و اگر اطرافیان مثلا بگویند او با پیر دختر ازدواج کرده، ممکن است خیلی زودتر از زمانی که به یک دختر بگویند با پیر پسر ازدواج کرده تحت تاثیر قرار بگیرد و سرد می شود. لذا رعایت این مسئله در این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در مورد اینکه ایشان بیماری ژنتیکی دارد و مورد هایی که در اطرافش هستند همگی کم سن اند، باید عرض کنم که به هر حال در انتخاب همسر باید نکاتی که عرض کردم را مد نظر داشته باشند. منتها در شرایطی که انتخاب محدود می شود، این مسئله قابل چشم پوشی است؛ به خصوص اگر خود دختر همان اول ایشان را همانطوری که هست بپذیرد. بعلاوه اینکه با ایمان و اخلاق و رفتار خوب می تواند کاری کند که چنین مسئله ای اصلا در آینده به چشم نیاید و اگر کسی هم حرفی زد، همسرش اصلا توجه نکند.

پیروز و سربلند

امین;698587 نوشت:
سلام

این مقدار بزرگتر نشان دادنِ سنِ ظاهری از سن تقویمی در مردان طبیعی است؛ به خصوص برای افرادی که رفتار بچه گانه ندارند و از وقار و سنگینی خاصی برخوردارند و ریش هم می گذارند. البته به نظر من مقصر اینگونه افراد نیستند؛ بلکه مقصر اصلی مردهایی هستند که ریش هایشان را از ته می زنند و ظاهر زنانه به خود می گیرند و چون امروزه غلبه با چنین افرادی شده، گمان می شود سن افرادی مثل دوست شما بیش از سن تقویمیشان است؛ در حالی که باید گفت سن دیگران کمتر از سن تقویمیشان است!

با این حال آنچه در درجه اول اهمیت دارد این است که طرفین از لحاظ سن تقویمی با هم تناسب داشته باشند. علت آن هم این است که هر چه این تناسب سنی بیشتر رعایت شود، احتمال اینکه طرفین از لحاظ علایق و سلایق و خواست ها، تفاهم بیشتری داشته باشند و مدیریت مرد از طرف زن پذیرفته شود، بیشتر می شود. لذا آنچه اصالت دارد، تناسب سن نیست؛ بلکه تناسب در مواردی است که عرض کردم. ممکن است در شرایطی طرفین همسن باشند؛ ولی این تناسب ها وجود داشته باشد و ازدواج آنها مانعی نداشته باشد؛ چنانچه ممکن است با وجود بزرگتر بودن مرد از زن، این تناسب ها وجود نداشته باشد که از چنین ازدواجی نهی می شود. بله؛ چون احتمال این وجود دارد که تشخیص این موارد با خطا مواجه شود، لذا کوچکتر بودن دختر از پسر رعایت می شود که احتمال این خطا را کم کند. البته کوچکتر بودن زن اثرات دیگری در زمینه بچه دار شدن؛ روابط زناشویی و ... هم دارد که لزوم رعایت این تناسب را تقویت می کند.

البته تفاوت سن ظاهری و تقویمی همه جا بی تاثیر نیست. گاهی ممکن است این تفاوت بیش از حد باشد؛ مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد. در این جا آن مطلبی که شما گفتی صدق می کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و در نتیجه تحت تاثیر این حرف ها او را نسبت به همسر و زندگیش سرد کنند و ... .

این در مورد بیشتر بودن سن مرد نسبت به زن بود. اما در مواردی که قضیه برعکس باشد؛ یعنی زن همسن یا حتی کوچکتر از مرد باشد؛ ولی به ظاهر سن او از پسر بیشتر نشان دهد، احتمال به وجود آمدن مشکلی که عرض کردم بیشتر است؛ چون ظاهر و زیبایی زن برای مرد اهمیت بیشتری دارد و اگر اطرافیان مثلا بگویند او با پیر دختر ازدواج کرده، ممکن است خیلی زودتر از زمانی که به یک دختر بگویند با پیر پسر ازدواج کرده تحت تاثیر قرار بگیرد و سرد می شود. لذا رعایت این مسئله در این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نکته آخر اینکه هر چه سن طرفین در زمان ازدواج بیشتر باشد، از لحاظ روانشناختی اهمیت تناسب سن کمتر می شود؛ چون شخصیت ها تثبیت شده و احتمال اختلافاتی که عرض کردم کم می شود.

پیروز و سربلند

ممنون از شما.....

یکی از علتاش میتونه بلوغ زود رس و پایین آمدن سن بلوغ باشه ک قدیم طرف حتی تا 22 سالگی بلوغش طول میکشید !
الان اکثر جوونا 18 سلاگی قیافه و بدن و ظاهر حداقل بلوغ کامل داره! و فکری هم چ بسا بعضیا بالغ شدن..............................
بنده خودم 19 سالمه و از 14 سالگی ریشام دراومده! الان کامل شده هرجا میگی 19 میگن بابا 26 میخوره حداقل!
در خانم ها متاسفانه یک حسی هست ک بنده دیدم یک خانم بیوه 36 ساله!! خواستگارش مردی 34 ساله بود! برگشت گفت وا این ک بچس! چرا؟چون 2 سال از خودش کوچیکتر بود :Moteajeb!:34 سال بچس؟:Moteajeb!::Gig:

و واسه همین مشکل سازه همیشه..........

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

امین;698587 نوشت:
نکته آخر اینکه هر چه سن طرفین در زمان ازدواج بیشتر باشد، از لحاظ روانشناختی اهمیت تناسب سن کمتر می شود؛ چون شخصیت ها تثبیت شده و احتمال اختلافاتی که عرض کردم کم می شود.

سلام استاد...

این نکته را عموما برای چه سنی می فرماید....

از آنجایی که به صورت کیفی عنوان کرده اید... کمی گیج کننده است... این شخصیت های تثبیت شده برای چه محدوده سنی در نظر گرفته می شود؟!

یا علی[/]

امین;698587 نوشت:
البته تفاوت سن ظاهری و تقویمی همه جا بی تاثیر نیست. گاهی ممکن است این تفاوت بیش از حد باشد؛ مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد. در این جا آن مطلبی که شما گفتی صدق می کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و در نتیجه تحت تاثیر این حرف ها او را نسبت به همسر و زندگیش سرد کنند و ... .

خیلی ممنون استاد!
خب حالا همچین مردی که مثال زدید چیکار کنه بهتره؟!
بهتره با دختر همسن یا نزدیک به خودش از نظر سنی ازدواج کنه یا نه؟!
ممنون

monji-sec;698597 نوشت:
ممنون از شما.....

یکی از علتاش میتونه بلوغ زود رس و پایین آمدن سن بلوغ باشه ک قدیم طرف حتی تا 22 سالگی بلوغش طول میکشید !
الان اکثر جوونا 18 سلاگی قیافه و بدن و ظاهر حداقل بلوغ کامل داره! و فکری هم چ بسا بعضیا بالغ شدن..............................
بنده خودم 19 سالمه و از 14 سالگی ریشام دراومده! الان کامل شده هرجا میگی 19 میگن بابا 26 میخوره حداقل!
در خانم ها متاسفانه یک حسی هست ک بنده دیدم یک خانم بیوه 36 ساله!! خواستگارش مردی 34 ساله بود! برگشت گفت وا این ک بچس! چرا؟چون 2 سال از خودش کوچیکتر بود :Moteajeb!:34 سال بچس؟:Moteajeb!::Gig:

و واسه همین مشکل سازه همیشه..........

سلام

کدوم قدیم منظورتونه؟!!:ok:

از اول خلقت یا حداقل از زمانی که اسلام اومده بلوغ پسر معمولش 15 بوده و الان که میگن بلوغ زودترس، زیر 15 رو میگن

یا‌رقیه;698610 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]

سلام استاد...

این نکته را عموما برای چه سنی می فرماید....

از آنجایی که به صورت کیفی عنوان کرده اید... کمی گیج کننده است... این شخصیت های تثبیت شده برای چه محدوده سنی در نظر گرفته می شود؟!

یا علی

سلام

افراد با هم متفاوت اند و نمیشه برای همه نسخه واحد پیچید؛ ولی معمولا 30 به بالا تغییر و تحولات شخصیتی به حداقل میرسه

لبیک یا علی النقی;698612 نوشت:
خیلی ممنون استاد!
خب حالا همچین مردی که مثال زدید چیکار کنه بهتره؟!
بهتره با دختر همسن یا نزدیک به خودش از نظر سنی ازدواج کنه یا نه؟!
ممنون

سلام

نه لزومی نداره که حتما همسن خودش باشه؛ چون معمولا هیچ وقت یک پسر 25 ساله، 40 ساله نشون نمیده. نهایتش اینه که 5 الی 6 سال بیشتر نشون بده. لذا اگه چنین پسری (25 تقویمی و 30 ظاهری) با یک دختر 18-20 ساله هم ازدواج کنه مشکلی ایجاد نمیشه. البته چون افراد با هم متفاوت اند بهترین راهش اینه که از اطرافیان نظر سنجی کنه بگه ما بهم میخوریم یا نه. اگه چند نفر موافقت کنن کافیه.

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

امین;698625 نوشت:
افراد با هم متفاوت اند و نمیشه برای همه نسخه واحد پیچید؛ ولی معمولا 30 به بالا تغییر و تحولات شخصیتی به حداقل میرسه

سلام استاد

ممنونم از پاسختون

ولی من قید ثبات شخصیتو زدم...:khandeh!:...ان شا الله شما دعا کنید تا موقع 30 ساله می شم، یه دو تا وروجک تو بغلم باشن....:Nishkhand:... بلکه بیشتر...

یا علی[/]

یا‌رقیه;698635 نوشت:
سلام استاد

ممنونم از پاسختون

سلام عزیزم ممنون قابلی نداشت .:khandeh!:... هزینش 2000 تومن میشه ...:khoshgel:

یا‌رقیه;698635 نوشت:
ولی من قید ثبات شخصیتو زدم......ان شا الله شما دعا کنید تا موقع 30 ساله می شم، یه دو تا وروجک تو بغلم باشن....... بلکه بیشتر...

30 سالگی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خیلی دیره ... 25 سالگی:ok: دو تا هم کمه ... 4تا علی الحساب بیار :bale::ninii:

سلام علیکم
همانطور که استاد هم اشاره کردند
تناسب سن فی نفسه موضوعیت نداره
بلکه تناسب راهی است برای درک بهتر دو طرف و به عبارتی دیگر راهی است برای تحصیل هم کفو بودن دو طرف

به نظر من نباید آنقدر درگیر سن شد تا از اصل مطلب که هم کفو بودن دو طرف هست غافل بشیم
در بسیاری از این موارد طرفین وقتی متوجه هم کفو بودن طرف خود می شوند حتی در موارد واقعی تفاوت سن هم با اغماض برخورد می کنند
چه برسه به این مورد و موارد مشابه که صرفا رفتار و سلوک و حتی ظاهر فردی سن او را بالا نشان می دهد.
البته اگر همین مساله برعکس می بود و رفتار و سلوک فردی شخصی از سن او پایین تر نشون می داد,
جای تامل و تردید معقول هست, چون وی بر خلاف سن معمول خود رفتار بچه گانه یا سطحی دارد که در خیلی از موارد قابل رفع هم نبوده...

لبیک یا علی النقی;697663 نوشت:
حالا سوالی که من دارم...

یکی از دوستان من پسر 25 ساله ای است که از نظر سنی بسیار بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسد!
یعنی اگر ایشان را ببینید قطعاً می گویید که او حداقل 30 سال دارد!!!!
البته من شنیدم که شاید بسیاری از آقابان مذهبی به دلیل رفتار و وقارشان اینگونه به نظر برسند اما این دوست ما حتی اگر رفتار بچگانه هم داشته باشد بازهم همینگونه به نظر می رسد!!!
چهره اش ظاهراً بسیار جلوتر از سن تقویمی اوست! رفتار سنگین و باوقارش هم که مزید برعلت است!

این آقای قصه ی ما در مورد ازدواجش تردیدهایی دارد...
به گفته های او توجه کنید:

اگر با دختری که چهارپنج شش سال از من کوچکتر باشه ازدواج کنم همه وقتی مارو می بینن ممکنه فکر کنن که طرف، دخترمه!!!
نمی دونم این ممکنه در آینده موجب مشکلاتی بشه یا نه!
به خاطر همین شاید بهتر باشه برم سراغ همسن یا کسی که سنش خیلی نزدیک من باشه!
ولی مشکل اینه که اکثر گزینه های دردسترس، یا هیجده نوزده ساله اند، یا اینکه بزرگتر از من اند!
مهم ترین معیار من هم ایمان و اخلاقه و همین به خودی خود، باعث محدود شدن گزینه ها میشه! اگر بخوام هم سن بودن را هم اضافه کنم کار خیلی سخت میشه!
من به یه بیماری ژنتیکی خاصی هم مبتلا هستم که کمتر کسی راضی میشه و بهم جواب مثبت میده! و این مورد هم به خودی خود، گزینه هارو بسیار محدود کرده!
حالا نمی دونم سراغ دخترهای هفده هیجده ساله ای که دور و برمون زیاده و احتمال داره که معیارهای منو(از نظر اعتقادی) داشته باشن برم یا صبر کنم تا مورد مناسبش از نظر سنی گیرمون بیاد!
این دوست قصه ی ما هم شخص نسبتاً مذهبی و بسیجی و مقیدی است.
لطفا راهنمایی کنید تا به ایشان ابلاغ گردد...

به نظر می رسد،چنین تصوری از خود داشتن،ملاک خوبی برای انتخاب نیست،اینکه چهره و قیافه اش بزرگتر است و یا اصلا یک جور دیگری دیده می شود،نباید در انگیزه فرد تاثیر منفی بگذارد و او را از انتخاب افرادی که مناسب و شایسته هستند باز دارد،چنین نگاه از خود داشتن که برمی گردد به خود پنداره این فرد که باید بازسایی و ترمیم واصلاح شود،
باید با فکر باز و منطقی آنچه برایش مهم و ملاک اصلی زندگی است حساس باشد و در انتخاب همسر به آن اصول، توجه خاص داشته باشد، نه اینکه به خاطر نظر و برداشت مردم(چه بسا این نوع فکر و برداشت صرف خیال است) تصمیم به کاری بکند که شاید بعدا پشیمان شود.از آسیب ها و پشیمانی ها به او بگویید.
از این رو شما کمک کنید که ایشان ملاک هایی قوی و معقول را برای زندگی خود انتخاب و طبق آن دختر مورد نظر را خواستگاری کند، و این باور او را اصلاح کنید که نظر و برداشت دیگران در زندگی شما اثری نخواهد داشت و شما نباید حساس باشید.
سعی کنید که فرد با واقعیت تصمیم بگیرد نه با نگاه مردم،(البته با برخی تغییرات می توان کاری کرد، من فردی را می شناسم که موهایش هنگام خواستگاری کلا سفید بود،یعنی به قول شما از دور یک شخص 40 یا 50 ساله دیده می شد، ولی با رنگ کردن موهایش کلا قیافه اش تغییر کرد.)

خب اگه اين دوست شما واقعاً از اين مسئله ناراحت هستند دست به اقداماتي بزنن كه در كمتر نشون دادن سن تأثير داره!
بنظرم اين دوست شما خودشون اعتماد به نفس شون رو از دست دادن و مسئله اصلي قضاوت ديگران درباره ي ايشان نيست
مثلاً يه مدل مو يا ريش باعث ميشه سن بعضي ها كمتر نشون داده بشه (حالا بايد از افرادي كه تخصص دارن پرسيد) و يا ورزش خيلي روي شادابي افراد تأثير داره

لبیک یا علی النقی;697663 نوشت:

سلام ...
ب نظر من این دوست تون فقط اعتماد ب نفس کاذب دارن ... :khandeh!:
این یه چیز طبیعیه ک بچه مذهبی ها ب خاطر محاسن و رفتارشون از سن تقویمی شون سنگین تر باشن اینو هیچ کس رو حساب سن بالا و این چیزا نمیذاره.ب نظر من ک دنبال همون موردای معتقد و مومن باشین مطمئنن خانومام نسبت ب سن شون ب خاطر حجاب و حیاشون بزرگتر از سن شون میزنن ... ان شاالله یکی از همینا نصیب دوست تون میشه ...
موفق باشین ...

عنوان: ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید

سوال:
سلام علیکم/ اینکه بهتر است در ازدواج، خانم چندسالی از آقا کوچکتر باشد برهمگان، واضح و روشن است و ازدواج با خانمی که سن او بالاتر است توصیه نشده. همچنین ازدواج با دختری که خیلی کوچکتر از آقاست نیز بهتر است نباشد زیرا موجب عدم تفاهم است. حالا سوالی که من دارم این است که یکی از دوستان من پسر 25 ساله ای است که از نظر سنی بسیار بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسد! یعنی اگر ایشان را ببینید قطعاً می گویید که او حداقل 30 سال دارد! البته من شنیدم که شاید بسیاری از آقابان مذهبی به دلیل رفتار و وقارشان اینگونه به نظر برسند اما این دوست ما حتی اگر رفتار بچگانه هم داشته باشد بازهم همینگونه به نظر می رسد! به عبارتی چهره اش بسیار جلوتر از سن تقویمی اوست! رفتار سنگین و باوقارش هم که مزید برعلت است!
حالا ایشان در ازدواجش به مشکل خورده و می گوید:
اگر با دختری که چهارپنج شش سال از من کوچکتر باشد ازدواج کنم همه وقتی ما را می بینند ممکن است فکر کنند که طرف، دخترم است! نمی دانم این مسئله می تواند در آینده باعث ایجاد مشکلاتی بشود یا نه؟! به خاطر همین شاید بهتر باشد به سراغ دختری همسن یا کسی که سنش خیلی نزدیک من باشد بروم! اما مشکل این روش هم این است که اکثر گزینه های در دسترس، یا هیجده نوزده ساله اند و یا اینکه بزرگتر از من اند! مهم ترین معیار من هم ایمان و اخلاق است و همین به خودی خود، باعث محدود شدن گزینه ها می شود! اگر بخواهم هم سن بودن را هم اضافه کنم کار خیلی سخت می شود! بعلاوه اینکه من به یک بیماری ژنتیکی خاصی هم مبتلا هستم که کمتر کسی راضی می شود به من جواب مثبت بدهد! و این مسئله هم گزینه ها را محدودتر کرده! حالا نمی دانم سراغ دخترهای هفده هیجده ساله ای که دور و برمان زیاد اند و احتمال دارد که معیارهای من را (از نظر اعتقادی) داشته باشند برم و یا اینکه صبر کنم تا مورد مناسبی از نظر سنی گیرمان بیاید!

پاسخ:
سلام/ اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان در حد همین 5 سالی است که شما گفتید، باید عرض کنم که این مقدار بزرگتر نشان دادنِ سنِ ظاهری از سن تقویمی در مردان طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ به خصوص برای افرادی که رفتار بچه گانه ندارند و از وقار و سنگینی خاصی برخوردارند و ریش هم می گذارند. البته به نظر من مقصر اینگونه افراد نیستند؛ بلکه مقصر اصلی مردهایی هستند که ریش هایشان را از ته می زنند و ظاهر زنانه به خود می گیرند و چون امروزه غلبه با چنین افرادی شده، گمان می شود سن افرادی مثل دوست شما بیش از سن تقویمیشان است؛ در حالی که باید گفت سن دیگران کمتر از سن تقویمیشان است!
اما اگر اختلاف بیش از این باشد، هر چند این مسئله به خودی خود مشکل ساز نیست و لزومی به نگرانی ندارد؛ اما بهتر است اولا در اصلاح سر و صورت خود طوری عمل کند که سنش زیاد نشان ندهد مثلا اگر ریش و موهایش زیادی بزرگ است کوتاه کند یا اگر سفید شده می تواند رنگ کند و ثانیا در هنگام انتخاب همسر از دیگران نظر خواهی بکند که آیا طرف از لحاظ ظاهری به من می خورد یا نه؟ لزومی ندارد که حتما دختر مورد نظر همسن او یا حتی بزرگتر باشد؛ ولی بهتر است سراغ دختری که اختلاف سنی زیادی هم با او دارد نرود. مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد خب ممکن است مطلبی که شما گفتی صدق کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و باعث سرخوردگی دختر نسبت به انتخابش و در نتیجه سرد شدن نسبت به همسرش شود.
بنابراین اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان زیاد است، بهترین کار این است که اولا دنبال مورد هایی که خیلی از او کوچک تر هستند نرود ثانیا می تواند طوری سر و صورت خود را اصلاح کند که خیلی سنش زیاد نشان ندهد ثالثا وقتی می خواهد از دختری خواستگاری کند از اطرافیان نزدیک خود نظر خواهی کند. اگر اختلافشان فاحش باشد معمولا در همان نگاه اول به چشم می آید.

در مورد اینکه ایشان بیماری ژنتیکی دارد و مورد هایی که در اطرافش هستند همگی کم سن اند، باید عرض کنم که به هر حال در انتخاب همسر باید نکاتی که عرض کردم را مد نظر داشته باشند. منتها در شرایطی که انتخاب محدود می شود، این مسئله قابل چشم پوشی است؛ به خصوص اگر خود دختر همان اول ایشان را همانطوری که هست بپذیرد. بعلاوه اینکه این پسر با ایمان و اخلاق و رفتار خوب می تواند کاری کند که بیشتر بودن سن ظاهریش اصلا در آینده به چشم نیاید و اگر کسی هم حرفی زد، همسرش اصلا توجه نکند.
(1)

نتیجه:
اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان زیاد است، بهترین کار این است که اولا دنبال مورد هایی که خیلی از او کوچک تر هستند نرود ثانیا می تواند طوری سر و صورت خود را اصلاح کند که خیلی سنش زیاد نشان ندهد ثالثا وقتی می خواهد از دختری خواستگاری کند از اطرافیان نزدیک خود نظر خواهی کند. با این حال این مسئله جزو ملاک های ترجیحی است و در صورتی که حق انتخاب او محدود بود، این مورد قابل چشم پوشی و جبران است.

(1) سایت انجمن گفتگوی دینی، انجمن مشاوره، کارشناس: امین، تاریخ: 1394/11/17

موضوع قفل شده است