صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,678
  حضور
  72 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  60
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6496

  ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید
  السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
  درود بر دست اندرکاران این سایت که مبلغان دین حق اند و ادامه دهنده ی راه انبیاء و مرسلین...

  اینکه بهتر است در ازدواج ها خانم، چندسالی از آقا کوچکتر باشد برهمگان، واضح و روشن است.
  ازدواج با خانمی که سن او بالاتر است توصیه نشده به دلایل گسترده ای که چندان با اقتدار و غرایز مرد، همخوانی ندارد و ممکن است موجب اختلاف ها و مشکلاتی شود.
  همچنین ازدواج با دختری که خیلی کوچکتر از آقاست نیز بهتر است نباشد زیرا موجب عدم تفاهم است به دلیل آنکه در دودنیای متفاوت قرار دارند.

  حالا سوالی که من دارم...

  یکی از دوستان من پسر 25 ساله ای است که از نظر سنی بسیار بزرگتر از حالت عادی به نظر می رسد!
  یعنی اگر ایشان را ببینید قطعاً می گویید که او حداقل 30 سال دارد!!!!
  البته من شنیدم که شاید بسیاری از آقابان مذهبی به دلیل رفتار و وقارشان اینگونه به نظر برسند اما این دوست ما حتی اگر رفتار بچگانه هم داشته باشد بازهم همینگونه به نظر می رسد!!!
  چهره اش ظاهراً بسیار جلوتر از سن تقویمی اوست! رفتار سنگین و باوقارش هم که مزید برعلت است!

  این آقای قصه ی ما در مورد ازدواجش تردیدهایی دارد...
  به گفته های او توجه کنید:

  اگر با دختری که چهارپنج شش سال از من کوچکتر باشه ازدواج کنم همه وقتی مارو می بینن ممکنه فکر کنن که طرف، دخترمه!!!
  نمی دونم این ممکنه در آینده موجب مشکلاتی بشه یا نه!
  به خاطر همین شاید بهتر باشه برم سراغ همسن یا کسی که سنش خیلی نزدیک من باشه!
  ولی مشکل اینه که اکثر گزینه های دردسترس، یا هیجده نوزده ساله اند، یا اینکه بزرگتر از من اند!
  مهم ترین معیار من هم ایمان و اخلاقه و همین به خودی خود، باعث محدود شدن گزینه ها میشه! اگر بخوام هم سن بودن را هم اضافه کنم کار خیلی سخت میشه!
  من به یه بیماری ژنتیکی خاصی هم مبتلا هستم که کمتر کسی راضی میشه و بهم جواب مثبت میده! و این مورد هم به خودی خود، گزینه هارو بسیار محدود کرده!
  حالا نمی دونم سراغ دخترهای هفده هیجده ساله ای که دور و برمون زیاده و احتمال داره که معیارهای منو(از نظر اعتقادی) داشته باشن برم یا صبر کنم تا مورد مناسبش از نظر سنی گیرمون بیاد!
  این دوست قصه ی ما هم شخص نسبتاً مذهبی و بسیجی و مقیدی است.
  لطفا راهنمایی کنید تا به ایشان ابلاغ گردد...
  السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
  اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
  ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
  ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
  مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
  ----------------

  ...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
  التماس دعا


 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 12 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61360  با نام و یاد دوست


  ازدواج پسری که چهره اش از سن تقویمی اش بزرگتر به نظر می آید
  کارشناس بحث: استاد امین


 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  982
  حضور
  34 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  4873  سلام

  اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان در حد همین 5 سالی است که شما گفتید، باید عرض کنم که این مقدار بزرگتر نشان دادنِ سنِ ظاهری از سن تقویمی در مردان طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ به خصوص برای افرادی که رفتار بچه گانه ندارند و از وقار و سنگینی خاصی برخوردارند و ریش هم می گذارند. البته به نظر من مقصر اینگونه افراد نیستند؛ بلکه مقصر اصلی مردهایی هستند که ریش هایشان را از ته می زنند و ظاهر زنانه به خود می گیرند و چون امروزه غلبه با چنین افرادی شده، گمان می شود سن افرادی مثل دوست شما بیش از سن تقویمیشان است؛ در حالی که باید گفت سن دیگران کمتر از سن تقویمیشان است!

  اما اگر اختلاف بیش از این باشد، هر چند این مسئله به خودی خود مشکل ساز نیست و لزومی به نگرانی ندارد؛ اما بهتر است اولا در اصلاح سر و صورت خود طوری عمل کند که سنش زیاد نشان ندهد مثلا اگر ریش و موهایش زیادی بزرگ است کوتاه کند یا اگر سفید شده می تواند رنگ کند و ثانیا در هنگام انتخاب همسر از دیگران نظر خواهی بکند که آیا طرف از لحاظ ظاهری به من می خورد یا نه؟ لزومی ندارد که حتما دختر مورد نظر همسن او یا حتی بزرگتر باشد؛ ولی بهتر است سراغ دختری که اختلاف سنی زیادی هم با او دارد نرود. مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد خب ممکن است مطلبی که شما گفتی صدق کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و باعث سرخوردگی دختر نسبت به انتخابش و در نتیجه سرد شدن نسبت به همسرش شود. البته این در صورتی است که دختر در ابتدا به این مسئله توجه نداشته باشد یا به هر دلیلی از آن چشم پوشی کند؛ وگرنه در حالت عادی از اختلاف زیاد باشد همان اول اصلا دختر قبول نمی کند که کار به اینجاها برسد!

  بنابراین اگر اختلاف سن ظاهری و تقویمی ایشان زیاد است، بهترین کار این است که اولا دنبال مورد هایی که خیلی از او کوچک تر هستند نرود ثانیا می تواند طوری سر و صورت خود را اصلاح کند که خیلی سنش زیاد نشان ندهد ثالثا وقتی می خواهد از دختری خواستگاری کند از اطرافیان نزدیک خود نظر خواهی کند. اگر اختلافشان فاحش باشد معمولا در همان نگاه اول به چشم می آید.


  این در مورد بیشتر بودن سن مرد نسبت به زن بود. اما در مواردی که قضیه برعکس باشد؛ یعنی زن همسن یا حتی کوچکتر از مرد باشد؛ ولی به ظاهر سن او از پسر بیشتر نشان دهد، احتمال به وجود آمدن مشکل مطرح شده بیشتر است؛ چون ظاهر و زیبایی زن برای مرد اهمیت بیشتری دارد و اگر اطرافیان مثلا بگویند او با پیر دختر ازدواج کرده، ممکن است خیلی زودتر از زمانی که به یک دختر بگویند با پیر پسر ازدواج کرده تحت تاثیر قرار بگیرد و سرد می شود. لذا رعایت این مسئله در این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  در مورد اینکه ایشان بیماری ژنتیکی دارد و مورد هایی که در اطرافش هستند همگی کم سن اند، باید عرض کنم که به هر حال در انتخاب همسر باید نکاتی که عرض کردم را مد نظر داشته باشند. منتها در شرایطی که انتخاب محدود می شود، این مسئله قابل چشم پوشی است؛ به خصوص اگر خود دختر همان اول ایشان را همانطوری که هست بپذیرد. بعلاوه اینکه با ایمان و اخلاق و رفتار خوب می تواند کاری کند که چنین مسئله ای اصلا در آینده به چشم نیاید و اگر کسی هم حرفی زد، همسرش اصلا توجه نکند.

  پیروز و سربلند

  ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ در ساعت ۱۸:۴۸

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  895
  حضور
  12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3609  نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
  سلام

  این مقدار بزرگتر نشان دادنِ سنِ ظاهری از سن تقویمی در مردان طبیعی است؛ به خصوص برای افرادی که رفتار بچه گانه ندارند و از وقار و سنگینی خاصی برخوردارند و ریش هم می گذارند. البته به نظر من مقصر اینگونه افراد نیستند؛ بلکه مقصر اصلی مردهایی هستند که ریش هایشان را از ته می زنند و ظاهر زنانه به خود می گیرند و چون امروزه غلبه با چنین افرادی شده، گمان می شود سن افرادی مثل دوست شما بیش از سن تقویمیشان است؛ در حالی که باید گفت سن دیگران کمتر از سن تقویمیشان است!

  با این حال آنچه در درجه اول اهمیت دارد این است که طرفین از لحاظ سن تقویمی با هم تناسب داشته باشند. علت آن هم این است که هر چه این تناسب سنی بیشتر رعایت شود، احتمال اینکه طرفین از لحاظ علایق و سلایق و خواست ها، تفاهم بیشتری داشته باشند و مدیریت مرد از طرف زن پذیرفته شود، بیشتر می شود. لذا آنچه اصالت دارد، تناسب سن نیست؛ بلکه تناسب در مواردی است که عرض کردم. ممکن است در شرایطی طرفین همسن باشند؛ ولی این تناسب ها وجود داشته باشد و ازدواج آنها مانعی نداشته باشد؛ چنانچه ممکن است با وجود بزرگتر بودن مرد از زن، این تناسب ها وجود نداشته باشد که از چنین ازدواجی نهی می شود. بله؛ چون احتمال این وجود دارد که تشخیص این موارد با خطا مواجه شود، لذا کوچکتر بودن دختر از پسر رعایت می شود که احتمال این خطا را کم کند. البته کوچکتر بودن زن اثرات دیگری در زمینه بچه دار شدن؛ روابط زناشویی و ... هم دارد که لزوم رعایت این تناسب را تقویت می کند.

  البته تفاوت سن ظاهری و تقویمی همه جا بی تاثیر نیست. گاهی ممکن است این تفاوت بیش از حد باشد؛ مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد. در این جا آن مطلبی که شما گفتی صدق می کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و در نتیجه تحت تاثیر این حرف ها او را نسبت به همسر و زندگیش سرد کنند و ... .

  این در مورد بیشتر بودن سن مرد نسبت به زن بود. اما در مواردی که قضیه برعکس باشد؛ یعنی زن همسن یا حتی کوچکتر از مرد باشد؛ ولی به ظاهر سن او از پسر بیشتر نشان دهد، احتمال به وجود آمدن مشکلی که عرض کردم بیشتر است؛ چون ظاهر و زیبایی زن برای مرد اهمیت بیشتری دارد و اگر اطرافیان مثلا بگویند او با پیر دختر ازدواج کرده، ممکن است خیلی زودتر از زمانی که به یک دختر بگویند با پیر پسر ازدواج کرده تحت تاثیر قرار بگیرد و سرد می شود. لذا رعایت این مسئله در این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  نکته آخر اینکه هر چه سن طرفین در زمان ازدواج بیشتر باشد، از لحاظ روانشناختی اهمیت تناسب سن کمتر می شود؛ چون شخصیت ها تثبیت شده و احتمال اختلافاتی که عرض کردم کم می شود.


  پیروز و سربلند
  ممنون از شما.....

  یکی از علتاش میتونه بلوغ زود رس و پایین آمدن سن بلوغ باشه ک قدیم طرف حتی تا 22 سالگی بلوغش طول میکشید !
  الان اکثر جوونا 18 سلاگی قیافه و بدن و ظاهر حداقل بلوغ کامل داره! و فکری هم چ بسا بعضیا بالغ شدن..............................
  بنده خودم 19 سالمه و از 14 سالگی ریشام دراومده! الان کامل شده هرجا میگی 19 میگن بابا 26 میخوره حداقل!
  در خانم ها متاسفانه یک حسی هست ک بنده دیدم یک خانم بیوه 36 ساله!! خواستگارش مردی 34 ساله بود! برگشت گفت وا این ک بچس! چرا؟چون 2 سال از خودش کوچیکتر بود 34 سال بچس؟

  و واسه همین مشکل سازه همیشه..........
  بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
  به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
  نوشته
  1,176
  حضور
  59 روز 8 ساعت نامشخص
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  6227  نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
  نکته آخر اینکه هر چه سن طرفین در زمان ازدواج بیشتر باشد، از لحاظ روانشناختی اهمیت تناسب سن کمتر می شود؛ چون شخصیت ها تثبیت شده و احتمال اختلافاتی که عرض کردم کم می شود.
  سلام استاد...

  این نکته را عموما برای چه سنی می فرماید....

  از آنجایی که به صورت کیفی عنوان کرده اید... کمی گیج کننده است... این شخصیت های تثبیت شده برای چه محدوده سنی در نظر گرفته می شود؟!

  یا علی

  سلام عامو
  بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
  چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,678
  حضور
  72 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  60
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6496  نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
  البته تفاوت سن ظاهری و تقویمی همه جا بی تاثیر نیست. گاهی ممکن است این تفاوت بیش از حد باشد؛ مثلا در جای که دختری 15 ساله با پسری ازدواج کند که به ظاهر 40 ساله یا بیشتر باشد. در این جا آن مطلبی که شما گفتی صدق می کند؛ یعنی ممکن است دیگران بگویند طرف با پدربزرگش ازدواج کرده و در نتیجه تحت تاثیر این حرف ها او را نسبت به همسر و زندگیش سرد کنند و ... .
  خیلی ممنون استاد!
  خب حالا همچین مردی که مثال زدید چیکار کنه بهتره؟!
  بهتره با دختر همسن یا نزدیک به خودش از نظر سنی ازدواج کنه یا نه؟!
  ممنون
  السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
  اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
  ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
  ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
  مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
  ----------------

  ...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
  التماس دعا


 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  982
  حضور
  34 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  4873  نقل قول نوشته اصلی توسط monji-sec نمایش پست ها
  ممنون از شما.....

  یکی از علتاش میتونه بلوغ زود رس و پایین آمدن سن بلوغ باشه ک قدیم طرف حتی تا 22 سالگی بلوغش طول میکشید !
  الان اکثر جوونا 18 سلاگی قیافه و بدن و ظاهر حداقل بلوغ کامل داره! و فکری هم چ بسا بعضیا بالغ شدن..............................
  بنده خودم 19 سالمه و از 14 سالگی ریشام دراومده! الان کامل شده هرجا میگی 19 میگن بابا 26 میخوره حداقل!
  در خانم ها متاسفانه یک حسی هست ک بنده دیدم یک خانم بیوه 36 ساله!! خواستگارش مردی 34 ساله بود! برگشت گفت وا این ک بچس! چرا؟چون 2 سال از خودش کوچیکتر بود 34 سال بچس؟

  و واسه همین مشکل سازه همیشه..........
  سلام

  کدوم قدیم منظورتونه؟!!


  از اول خلقت یا حداقل از زمانی که اسلام اومده بلوغ پسر معمولش 15 بوده و الان که میگن بلوغ زودترس، زیر 15 رو میگن


 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  982
  حضور
  34 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  4873  نقل قول نوشته اصلی توسط یا‌رقیه نمایش پست ها


  سلام استاد...

  این نکته را عموما برای چه سنی می فرماید....

  از آنجایی که به صورت کیفی عنوان کرده اید... کمی گیج کننده است... این شخصیت های تثبیت شده برای چه محدوده سنی در نظر گرفته می شود؟!

  یا علی

  سلام

  افراد با هم متفاوت اند و نمیشه برای همه نسخه واحد پیچید؛ ولی معمولا 30 به بالا تغییر و تحولات شخصیتی به حداقل میرسه


 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  982
  حضور
  34 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  4873  نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
  خیلی ممنون استاد!
  خب حالا همچین مردی که مثال زدید چیکار کنه بهتره؟!
  بهتره با دختر همسن یا نزدیک به خودش از نظر سنی ازدواج کنه یا نه؟!
  ممنون

  سلام

  نه لزومی نداره که حتما همسن خودش باشه؛ چون معمولا هیچ وقت یک پسر 25 ساله، 40 ساله نشون نمیده. نهایتش اینه که 5 الی 6 سال بیشتر نشون بده. لذا اگه چنین پسری (25 تقویمی و 30 ظاهری) با یک دختر 18-20 ساله هم ازدواج کنه مشکلی ایجاد نمیشه. البته چون افراد با هم متفاوت اند بهترین راهش اینه که از اطرافیان نظر سنجی کنه بگه ما بهم میخوریم یا نه. اگه چند نفر موافقت کنن کافیه.


 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
  نوشته
  1,176
  حضور
  59 روز 8 ساعت نامشخص
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  16
  صلوات
  6227  نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
  افراد با هم متفاوت اند و نمیشه برای همه نسخه واحد پیچید؛ ولی معمولا 30 به بالا تغییر و تحولات شخصیتی به حداقل میرسه
  سلام استاد

  ممنونم از پاسختون

  ولی من قید ثبات شخصیتو زدم......ان شا الله شما دعا کنید تا موقع 30 ساله می شم، یه دو تا وروجک تو بغلم باشن....... بلکه بیشتر...

  یا علی

  سلام عامو
  بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
  چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

 20. صلوات ها 5


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود