صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شهادت یا زندگی خادمانه؟

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

شهادت یا زندگی خادمانه؟

با سلام به همه ی دوستان روزه دار و التماس دعا از همتون مخصوصا هر وقت حال و صفایی بهتون دست میده

یک جوانی مجرد و تحصیل کرده رو در نظر بگیرید که در شرف کسب شغل و ازدواج هست و از طرفی زمینه ی جهاد و شاید شهادت در راه اسلام رو هم داره.
    از یک طرف روایات عجیبی از جهاد و مقام شهدا رو داریم و از طرفی ادم همیشه دنبال بهترین هست و با خودش میگه نکنه بشه با زندگی عارفانه و عاشقانه به مقامی بالاتر از شهدا هم رسید.

از یک طرف میگه تجربه و علمی دارم که میشه در راه خدمت به مسلمین بهره برداری بشه و از طرفی هم وظیفه ی جهاد و دفاع در برابر دشمنان اسلام او رو نگران می کنه.

از سویی می گه نکنه ورود به زندگی و گرفتاری های دنیا او رو مغلوب کنه و با گذر سن دیگه نتونه به جهاد حتی فکر کنه ،مثلا نگران بیوه شدن همسر و یتیمی فرزندان ایندش باشه و پول و خونه و.....و از طرفی اینم هست که محبوب ترین عاقبت هر زندگی در نزد خدا شهادته.

در شرایطی که زمینه ی هر دو اقدام وجود داشته باشه کدوم رو صلاح می بینید؟

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    103
    حضور
    4 روز 1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسین نمایش پست ها
    شهادت یا زندگی خادمانه؟
    سلام علیکم ...

به نظر بنده هدف هر کسی از زندگی به اون تفکراتی که در زندگی اش کسب کرده برمیگرده . یکی هدفش از زندگی در دنیا رسیدن به مادیات به هر قیمتی هست ، یکی دیگه باز هم رسیدن به مادیات هست ولی نه به هر قیمتی ، یکی دیگه هدف بالاتری داره و میخواد به معنویات برسه و ... .

اینکه آخر عاقبت انسان در دنیا چه میشود بسیار مهم هست . چون ما عقیده داریم که بعد از مرگ تازه حیات ابدی انسان شروع میشود. خوب عقل سلیم میگه باید در زندگی دنیا راهی رو انتخاب کرد که در زندگی ابدیت به بهترین نحو انسان زندگی کنه.

موضوعی هم که شما به اون پرداختید درباره سرنوشت زندگی انسان هست . که بهتر هست بدونیم شیطان در چنین مواردی دخیل میشود تا انسان تصمیم بهتر رو نگیره . حتی انسان رو به کار نیک و ... دعوت میکنه تا از اون هدف اصلی تر باز بمونه.

به نظر بنده با توجه به آیات و روایاتی که درباره بحث جهاد و شهید و شهادت وجود داره هیچ چیزی به رتبه و پایه شهادت نمیرسه. یعنی کسی که به مقام شهادت دست پیدا کنه به اوج عزت و افتخار دست پیدا کرده . بهتر هست که چند تا روایت در این باره رو مرور کنیم تا عظمت کار برای ما مشخص شود:

" و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءُ عند ربهم یرزقون " (169 آ ل عمران)

و گمان مبر آنان كه در راه خدا كشته شده اند، مردگانی هستند، بلكه آنان زنده و در بارگاه پروردگارشان بهره مندند.

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله فرمود :
    قسم به آنكه جانم به دست اوست((اگر نبود اينكه جمعي از مومنين خوش ندارند)) دوست داشتم كه در راه خدا نه يكبار و دوبار، كه چندين بار زنده گشته و بار ديگر كشته گردم.
    صحيح بخاري، ج4، ص21، باب تمني الشهاده

حضرت امام علي عليه السلام فرمود :
    از خداوند جايگاه شهيدان و زندگي با سعادتمندان و همراهي با پيامبران را طلب مي كنم. نهج البلاغه، خطبه23

امام صادق (ع) از رسول خدا (ص) نقل فرمودند: «سه طایفه شفاعت می‌کنند و شفاعتشان پذیرفته می‌شود: پیغمبران، علماء و شهدا.» (جامع الحادیث الشیعه، ج 3، ص 16)

حضرت پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود :

به شهید هفت امتیاز از طرف خداوند عطا می شود، اولین آنها بخشیدن تمام گناهان اوست بواسطه اولین قطره خونش.
    وسائل الشیعه، ج11، ص9، حدیث20

از پیامبر اکرم سوال شد :

چگونه است که همه مومنین در قبر مورد سوال و امتحان قرار می گیرند مگر شهید؟

حضرت فرمود : امتحانی که در زیر برق شمشیر داده است، برای او کافی است.
    کنز المعال، ج4،ص407، حدیث11138 و ص595، حدیث11741

پيامبر اكرم(ص): اول من يدخل الجنه الشهيد «اولين كسي كه وارد بهشت مي‌شود، شهيد است» (بحارالانوار، ج 71، صفحه 272)

بنابر این هیچ چیزی قابل قیاس با شهادت و مقام شهید نمیکند حتی زندگی عارفانه و ... ، هرچند رسیدن به مقامات معنوی و علمی و خدمت به دیگران هم بسیار نیکو هست ولی بعید میدونم در حد و رتبه شهادت و شهید باشه...

حضرت علی علیه السلام فرمود :

خدایا، ای پروردگار آسمان برافراشته … اگر ما را بر دشمنان پیروز گرداندی، از ستم و تجاوز دورمان دار و بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پیروز شدند، شهادت را روزیمان فرما و از فتنه بازمان دار.

نهج البلاغه، خطبه170

خدایا اگر به دوزخم ببرى این کار موجب خوشحالى دشمنت می گردد، و اگر به بهشتم ببرى موجب خوشحالى پیامبرت می شود. و من به خدا سوگند مسلّما مى دانم که خوشحال شدن پیامبرت را بیشتر از خوشحال شدن دشمنت دوست دارى...

خدایا تو خود در قرآن به ما فرمودى که گذشت کنیم از کسى که به ما ستم کرده، و ما به خودمان ستم کردیم پس از ما درگذر که تو از ما سزاوارتر بدین کار هستى.

5. صلوات ها 6

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 2 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

سلام...

به نظر من بستگی داره آدم چقدر عاشق باشه...
    اینکه زندگی رو انتخاب کنیم و سعی کنیم بدون لغزش بمونیم و به تعلقات دنیا دل نبندیم و هدفمون خدمت به خلق و رضایت خدا باشه کاملا منطقی یه و راه درستی م هست
    ولی اینکه شهادتو انتخاب کنیم به نظرم هم باید طرف عاشق تر باشه هم جسارتش بیشتر و هم وابستگی ش کمتر!
    به نظرم شهدا خیلی عشقشون حقیقی بوده که تونستن از تعلقاتی مث زن و بچه ٰ پدرو مادر بگذرن و اونا رو بزارن و برن!
    اونام میتونستن مثل خیلیا زندگی معمولی شونو داشته باشن و سعی کنن درعین حال خدارو هم داشته باشن
    ولی فرقشون بابقیه میزان دلداگی شون بود!

امروز کتاب انسان و سرنوشت شهید مطهری رو میخوندم قسمتی ش نوشته بود:

"منطق شهید از یک طرف منطق عشق الهی و از طرف دیگرمنطق اصلاح اجتماعی ٰ دو شخصیت مصلح و عارف را اگر ترکیب کنند و از آنها یک انسا بوجود بیاورند شهید به وجود می آید!

ودر جای دیگه ای میگن که امام حسین (ع) که خبر داشتن همه شهید میشن پس چرا اصحاب را تشویق به شهادت کردن چرا نگفتن چون کسی به شما کاری نداره تنها اثرش اینه شماهم جانتونو از دست بدین پس بروید؟

امام حسین این کار رانکرد و برعکس اعلام آمادگی آنها را برای شهادت تقدیس و تکریم کرد معلوم میشود منطق منطق دیگری ست شهید احیانا برای حماسه آفرینی برای تزریق خون به جامعه برای نوربخشی برای حیات دادن به جامعه باید شهید بشود!"

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

7. صلوات ها 6

علاقه
    ورزش
    نوشته
    224
    حضور
    10 روز 6 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    146
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    960

تشکر از اطلاعات مفید دوستان.
    سوال دیگر من اینه که اگر شهدا بالاترین مقام را در نزد خداوند دارند ایا خود شهدا نسبت به یکدیگر نیز دارای مقام یکسانی هستند؟ ایا مقام شهید فهمیده ی نوجوان با مقام شهید صیاد شیرازی که عمری در راه خدا متحمل مصایب شد به جهت اینکه هر دو شهید شدند در نزد خداوند مقام و جایگاه یکسانی دارند؟ ایا شهادت مقامیست که هر کس به اون مقام برسه شهید میشه؟ اگر اینطوریست پس تفاوتی بین شهدا نیست.

اگر جوابتون منفیست آیا نمیشه نتیجه گرفت که ملاک شهادن نیست بلکه کیفیت زندگی فرد است، هر چند خونش بر زمین ریخته نشه.

9. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    103
    حضور
    4 روز 1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

سوال دیگر من اینه که اگر شهدا بالاترین مقام را در نزد خداوند دارند ایا خود شهدا نسبت به یکدیگر نیز دارای مقام یکسانی هستند؟ ایا مقام شهید فهمیده ی نوجوان با مقام شهید صیاد شیرازی که عمری در راه خدا متحمل مصایب شد به جهت اینکه هر دو شهید شدند در نزد خداوند مقام و جایگاه یکسانی دارند؟ ایا شهادت مقامیست که هر کس به اون مقام برسه شهید میشه؟ اگر اینطوریست پس تفاوتی بین شهدا نیست.

اگر جوابتون منفیست آیا نمیشه نتیجه گرفت که ملاک شهادن نیست بلکه کیفیت زندگی فرد است، هر چند خونش بر زمین ریخته نشه.
    مقام شهدا هم با یکدیگر تفاوت دارد ... بالاخره مقام شهادت حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام و شهدای پا در رکاب امام حسین علیه السلام با سایر شهدا فرق میکند و انها در رتبه و جایگاه بالاتری قرار دارند.

بسته به میزان ایمان و معرفت هر فرد رتبه و جایگاه وی نیز برای ان جانفشانی که برای خداوند کرده فرق میکند.

خدایا اگر به دوزخم ببرى این کار موجب خوشحالى دشمنت می گردد، و اگر به بهشتم ببرى موجب خوشحالى پیامبرت می شود. و من به خدا سوگند مسلّما مى دانم که خوشحال شدن پیامبرت را بیشتر از خوشحال شدن دشمنت دوست دارى...

خدایا تو خود در قرآن به ما فرمودى که گذشت کنیم از کسى که به ما ستم کرده، و ما به خودمان ستم کردیم پس از ما درگذر که تو از ما سزاوارتر بدین کار هستى.

11. صلوات ها 4

اناالعبد آنلاین نیست. همکار اجرایی بخش آرشیو و عرفانهای کاذب

علاقه
    هیچی ... کاش بتونم بنده باشم..هیچی نمیخوام دیگه
    نوشته
    1,049
    حضور
    37 روز 11 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    47
    صلوات
    7340

تشکر از اطلاعات مفید دوستان.

سلام
    جواب پست اولتون رو اول بدم:

احتمالا شنیدید که رسول خدا (ص) بعد از اینکه از جهاد و جنگ برگشتند به یارانشون گفتند خب حالا وقت جهاد اکبره ... همه تعجب کردن گفتن ما همین الان
    از جنگ سختی برگشتیم ... رسول خدا (ص) فرمودند بله شما از جهاد اصغر برگشتید اما جهاد اکبر همان جهاد با نفس است. پس اگر با نفست مقابله کنی
    چه بسا مقامت از شهید بالاتر باشه ... مثلا ممکنه امام خمینی (ره) که هم جهاد با نفس کردند هم عالم بودند و انقلاب کردند چه بسا مقامشان از شهید صیاد شیرازی
    و یا شهدای دیگر بالاتر باشه.. والله اعلم

دوم اینکه بنظرم جهاد اولویت داره از زندگی کردن حتی برای جهاد با نفس.... رو حساب این حرف میزنم که
    بعنوان مثال حضرت علی (ع) و رسول خدا (ص) در وقت جهاد ، جهاد رو انتخاب کردند و در وقت زندگی ، زندگی همراه با جهاد نفس رو ..

.. پس اگر وقت جهاد رسید بهتره بریم جهاد و هر وقت موقعیتش پیش نیومد زندگی همراه با جهاد نفس رو انجام بدیم.....

طرح ترک رذائل اخلاقی و انجام فضائل اخلاقی برای نزدیکتر کردن ظهور امام زمان (عج) ... این هفته قرائت یک صفحه قرآن هر روز http://www.askdin.com/showthread.php...356#post819356

انسان
    هرچند هم که عبادتش بسیار باشد، نباید مغرور گشته و خیال کند که به کمال نهایی خویش راه یافته است، بلکه باید بداند که انسان تا زنده است، هدف تیر شیطان و نفس اماره است و درهرحال باید خود را ضعیف و محتاج به مدد و کمک حضرت حق ببیند.

13. صلوات ها 7

علاقه
    نوشته
    1,049
    حضور
    37 روز 11 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    47
    صلوات
    7340

جواب پست دومتون:
    بله خود شهدا دارای مقام های متعددی هستند.

اونطور که من شنیدم بین شهدا ، شهدای کربلا بالاترین درجه و بعد از اون شهدای جنگ بدر داشتند.

و در بین شهدا حضرت ابوالفضل (ع) چنان مقامی دارند که همه شهدا در قیامت به اون مقام حسرت میخورند.

نحوه ی شهادت هم مهمه ... مثلا یه جا خوندم درجه ی شهید در آب از خشکی بیشتره ... یا فک کنم توسط آتش بیشتر باشه ... وهمچنین
    نحوه ی شهادت شما یه سرچ بزنی کوموله داستان یک بنده خدایی میاد که کوموله دستگیرش کردن و شکنجه هایی کردن که اصلا قادر به بیان نیست.دو تاشو
    فقط برات میگم: اولین کاری که کردن اسیرا رو وقتی بردن تو قسمتی که به اسارت میگرفتن به پاشون یه چیزی مثل نعلین آهنی که به ته پای اسب میکوبن زدن.
    یعنی با دریل پای طرف رو سوراخ کردن اون نعلین و زدن... با اتو میسوزوندن بدنشونو .. تو عروسیون سر میبردین اسرا رو ... بعضیهاشونم تو آب جوش انداختن.یقینا
    بنظر من مقام چنین افرادی از کسی که یهو خمپاره تو جنگ بهش میخوره و شهید میشه بالاتره..والله اعلم

و البته به کیفیت زندگی آدم هم بستگی داره .... که در دنیا چطور بوده...

طرح ترک رذائل اخلاقی و انجام فضائل اخلاقی برای نزدیکتر کردن ظهور امام زمان (عج) ... این هفته قرائت یک صفحه قرآن هر روز http://www.askdin.com/showthread.php...356#post819356

انسان
    هرچند هم که عبادتش بسیار باشد، نباید مغرور گشته و خیال کند که به کمال نهایی خویش راه یافته است، بلکه باید بداند که انسان تا زنده است، هدف تیر شیطان و نفس اماره است و درهرحال باید خود را ضعیف و محتاج به مدد و کمک حضرت حق ببیند.

15. صلوات ها 5

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام

از یک سو می خوانیم که مداد العلماء أفضل من دماء الشهداء از سوی دیگر لقاءالله شهداء و بلکه پیمودن ره صد ساله در یک شب توسط آنها را می بینیم
    اما حرف حقیر چیز دیگری است:
    کدام حزب اللهی است که دلش پر نکشد که پنجه در پنجه دشمن دین و خدا بیاندازد؟
    ولی چه کار داریم به این حرف ها؟؟!!!
    ببینیم تکلیفمان چیست، همان را درست انجام بدهیم.
    اگر به تکلیف خود عمل کنیم، چه شهید بشویم و چه نشویم، رضایت معبود را داریم و اما اگر نکنیم معلوم نیست حتی آن مرگی که به چشم سایرین شهادت بوده است، در درگاه الهی نیز شهادت بوده باشد.
    شهداء نیز برای عمل به تکلیف رفتند.

فرمانده محافظین امام (ره) بود، رفت پیش امام و گفت: چه باید بکنیم، اینجا بمانیم یا برویم جبهه؟
    امام (ره) فرمود: اگر من بودم می رفتم جبهه
    مععطل نکرد، بی آنکه به مشهد برگردد، عازم جبهه شد.
    شهید محمود کاوه را می گویم که در شجاعت و معنویت زبانزد دوست و دشمن بود. می توانیید کتاب "ساکنان ملک اعظم، محمود کاوه" را راجع به این شهید بزرگوار بخوانید.

پ.ن1: باور نکنید که از جان گذشتن شهداء چیزی جز جهاد اکبر بوده باشد.
    پ.ن2: گمان نکنید که اجر و قرب حضرت روح الله (ره) که به یک فرمان او چندین نفر به میدان رفته و شهید می شدند، از شهداء کمتر باشد.

علی علی
    برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
    اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
    بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

17. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    103
    حضور
    4 روز 1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    324

نقل قول نوشته اصلی توسط جناب خان نمایش پست ها
    مثلا ممکنه امام خمینی (ره) که هم جهاد با نفس کردند هم عالم بودند و انقلاب کردند چه بسا مقامشان از شهید صیاد شیرازی
    به نظر بنده شک نکنید که مقام حضرت امام رحمت الله علیه از شهید صیاد و بسیاری از دیگر شهدا هم بالاتر است . در روایت داریم که " مدادالعلما افضل من دماء الشهداء " . بنابراین این چایگاه علما از شهدا هم بالاتر است.

خدمتی که حضرت امام به جامعه بشریت کرد در هدایت بسیاری از افراد و جامه عمل پوشاندن به احکام شریعت اسلام ناب محمدی صلوات الله علیه و اله ، بی همتا هست . به نظر بنده رتبه و مقام ایشان بعد از معصومین کم نظیر میباشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط جناب خان نمایش پست ها
    بعنوان مثال حضرت علی (ع) و رسول خدا (ص) در وقت جهاد ، جهاد رو انتخاب کردند و در وقت زندگی ، زندگی همراه با جهاد نفس رو ..
    .. پس اگر وقت جهاد رسید بهتره بریم جهاد و هر وقت موقعیتش پیش نیومد زندگی همراه با جهاد نفس رو انجام بدیم.....
    بله بنده هم موافق هستم ، مهم این هست که انسان در هر موقعیت از زندگی اش بهترین استفاده ها رو ببره ...

19. صلوات ها 6

علاقه
    نوشته
    1,049
    حضور
    37 روز 11 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    47
    صلوات
    7340

نقل قول نوشته اصلی توسط امین 2 نمایش پست ها
    به نظر بنده شک نکنید که مقام حضرت امام رحمت الله علیه از شهید صیاد و بسیاری از دیگر شهدا هم بالاتر است . در روایت داریم که " مدادالعلما افضل من دماء الشهداء " . بنابراین این چایگاه علما از شهدا هم بالاتر است.
    سلام
    احسنت
    بنده هم همین عقیده رو دارم ولی اگر دقت کنی آخرش نوشتم والله اعلم میدونی چرا؟
    چون من نمیتونم با قطعیت بگم امام خمینی مقامشون بالاتر از شهداست فقط خدا میدونه ... قضیه سعد بن معاذ (که هزاران ملائک مشایعتش کردن
    و رسول خدا ص تو قبرشون چند لحظه خوابیدن و...) که مادرش گفتن بهشت مبارکت باشه رسول خدا ص گفتن
    بر خدا چیزی رو تکلیف نکن همین الان فشار قبر سعد رو فرا گرفت.حتما داستانشون رو شنیدی....
    برای همین من هیچ وقت چیزی رو به قطعیت نمی گم وآخرش والله اعلم اضافه کردم

انسان

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری